i Een zwarte zuil DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER steeg uit het IJselmeer Dc wapenstilstand onderteekend En steeds weer vliegtuigen Verwoede strijd aan de Jangtse Het gruwelijk bom bardement van Hankau Waterhoos rondom Hindeloopen Hagelsteenen als duiveneieren Japansche weermacht boog voor de diplomatie WRAAKGEDACHTEN IN MOSKOU? De Sovjet-Russische generaal Utern en de Japansche kolonel Cho hebben in een boerderij met witte muren na bij den heuvel Tsjang Koe Fcng den wapenstilstand onderteekend. Na het bekend worden van liet sluiten van den wapenstilstand keer den honderden Korcanen naar hun woningen, welke veelal door het ka nonvuur en de vliegtuigbommen wa ren vernield, terug. De militaire bepalingen van den wapenstilstand behelzen, dat beide partijen in hun stellingen moeten blijven, welke zij bij het staken van het vuur bezet hielden, alsmede een regeling tot het uitwisselen van de gesneuvelden. Japansche lof voor de Russische troepen. Na den wapenstilstand heeft de hevelheb ber van de Japansche troepen een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor het moreel en de dapperheid van de Sovjet-Russische troepen. Verder verklaarde hij trots te zijn op de Japansche troepen, die tegenstand hebben geboden aan een tegenstander, welke voorzien is van hon derden vechtwagens. Tenslotte zcidc hij, dat de Japansche stellingen aanmerkelijk beter zijn, dan een maand geleden vóór het uit breken van de vijandelijkheden. NOODWEER OVER HET GEHEELE LAND. Een ongekend noodweer heeft gistermiddag Hindeloopen en om geving geteisterd. Tegen het eind van den middag kwam uit het IJs- selmeer een wervelwind opzetten, welke rondom het stadje trok, alles grijpend, wat hem in den weg kwam. Hindeloopen zelf werd door de kolkende hoos niet getroffen, maar een hagelslag van zeldzame hevigheid heeft al het glas, dat on der den Oostenwind lag, vermeld. Drie en dertig runderen in de sloot. Omstreeks half vijf kwam met. een drei- Igend zwarte lucht de hoos uit het IJssel- jnieer uit de richting Mol'kwerum aamver- velen. Zij nam haar weg over het schier eiland waarop Hindeloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevolgd door een kleine, zweepte door het land en zoog alles om hoog, dat zij tegenkwam: het water uit de vaart, de mest van het land, de beesten uit de weide. Van een veéhcslag van 35 runderen werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Toen de werklieden terugkwamen... Een houten harte, een soort draaibrug, ^erd van haar steng gelicht en ver weg in splinters geslagen. Kerklieden aan den dijk, die voor het noodweer waren gaan schuilen, vonden hij |hun terugkomst kruiwagens, hout en ge reedschap niet meer terug. De hoos had alles weggeslingerd. Wervelend verdween zo na nog een molen ernstig te hebben beschadigd, in zee. Was het stadje Hindeloopen ge spaard gebleven voor de alles ont wrichtende kracht van de water hoos, tezelfder tijd ontlastten zich boven de bebouwde kom regen- en hagelbuien van een hevigheid, welke zelfs de oudste inwoners zich niet meer herinneren. Hagelsteenen als duiveneieren sloegen met woe dende kracht alle vensters, die op den Oostenwind lagen, in stukken. r Van cle openbare school gingen meer dan LI* *1 nn,en aan scherven en van een i gemeentewoningen hleef geen glas -j cel lal van particuliere woningen moes- In" J- evpn70Pr ontgelden. Niet één wo- ing, die een raam op den oostenwind had «,vfCj,>aan'" groo,e regenval maakte de •'hade nog gr-nofer dan do hagel reeds had a'^c ma,ei''oel verlies is M lui ''oo^haleeren, dat geen persoon- J *e ongelukken bij dit noodweer zijn te reuren. Om vijf uur klaarde het weer op. Eén doode en één gewonde. Of verschillende andere plaatsen iu ons land heeft een hevig onweer onnig huisgehouden. Een mcnschcn- VOn werd geöischt, veel schade werd aangericht... Rnsland wil niet vechten De geheele Britsche pers is tevre den over den wapenstilstand, welke is gesloten tusschcn Japan en de Sovjet-Unie en algemeen is men van oordeel, dat dit een nederlaag is van de Japansche militairen tegen de di plomatie. De.„Times" is van oordeel, dat het onmid dellijk gevolg van een strijd tusschen Rus land en Japan niet anders kan zijn dan een nederlaag voor Japan. De „News Chronicle" verwacht, dat op den langen duur dc vraagstukken geregeld zullen worden. Want Rusland wil niet vech ten en Japan kan niet. De „Daily Herald" wenscht heide partijen geluk. Het blad noemt, het verdrag een les voor de wijzen en groofen van deze wereld, nooit, te wanhopen aan den vrede en nooit na tc laten aan te dringen op vrede. Polen pessimistisch. Het Poolsche blad de „Gazeta Polska", schrijft o.m.: Omtrent cle redenen, die tot het toegeven van de Sovjet Unie hebben geleid, tast men in het duister, doch eenig licht wordt op ciit geheim geworpen door het moreel van de Sovjettroepen in het Verre Oosten, dat niet bijster goed is. Men make zich geen illusies,, dat de Sovjets de vernedering, die zij hebben moeten ondergaan, zullen vergeten. De gedachte aan wraak zal voortaan alle ondernemingen van Moskou beheerschen. Wij zijn dan ook aldus het blad, van mee ning, dat cle ontwikkeling slechts wordt uit gesteld. Zij, die vielen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja pansche verliezen hij Tsjang Koe Feng tot 9 Aug. bedroegen 300 dooden en 600 gewon den. De Russische verliezen worden ge raamd op 3000 dooden en gewonden. Te Goudriaan. werd een vijftigjarige fiets rijder door een bliksemstraal getroffen en op slag gedood. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Te Nïcuweschool, onder de gemeente Heerenveen werd de vrouw des huizes, na een bliksem inslag, die een ware chaos in de woning verrichtte, bewusteloos op den grond gevonden. Haar klceren bleken haar vrijwel van het lichaam te zijn gescheurd, terwijl rond vliegende meubelstukken haar gewoncl hadden. Noodweer boven de Betuwe. Gistermiddag heeft boven de Betuwe een onweer gewoed, gepaard gaande met hevï- gen hagelval. Van een boerderij rolden hon derd dakpannen naar beneden. Het te veld staande koren bekwam groote schade. Een schoenmaker werd in zijn woning getroffen en liep verschroeiïngen aan een arm op. Zeven gaten in torenspits. Te Kestercn sloeg de bliksem zeven ga ten in den toren van de Ned. Herv. Kerk Boeren en burgers getroffen. Te Rossum, te- Enschede en te Kerkdriel gingen verschillende huizen in vlammen op, terwijl te Borculo, Haastrecht en Beek boerderijen het ontgelden moesten. Te Beek gingen 8000 kg. zaadgerst alsme de een waardevolle landbouwinventaris ver loren. De schade hier bedraagt ongeveer f 20.000, doch wordt door verzekering ge dekt. Ook elders gingen kostbare oogsten ver loren. Te Herpen sloeg de bliksem in een oude kapel; te Arkel in de jeugdherberg „De Pinksterblom", gelukkig zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. En steeds weer protesteert men tegen grensschendingen. Ter afwisseling heeft nu de Tsjechische regeering eens te Berlijn geprotesteerd, in- plaats van dc Duitsche te Praag! liet ging nu tegen het feit, dat in dc afgeloopen week twee Duitsche vliegtuigen over Tsjechoslo- waaksch grondgebied zijn gevlogen. Eergisteren is opnieuw een Duitsch vlieg tuig over Tsjechoslowaaksch grondgebied ge vlogen en wel over Glaserwald, waar juist de begrafenis plaats vond van den Sudeten- duitscher, die bij een vechtpartij met Duit sche sociaal-democraten was gedood. De Tsje- choslowaaksc.be legatie protesteerde giste ren tegen deze nieuwe grensschending. Weer twee Duitsche vliegtuigen gedaald. Eergisteravond zijn twee Duitsche vliegtui gen van een luchtvaartschool te Trebic in Moravië gedaald. De bestuurders verklaar den tengevolge van het onweder verdwaald te zijn. Zij zijn naar een hotel geleid en staan onder bewaking van de politie. Er is een onderzoek ingesteld en als geen verzwa rende omstandigheden aan het licht komen, 'zullen de bestuurders in vrijheid gesteld worden. Een gevaarlijke demonstratie Londen zou een onderzoek in stellen naar de bedoeling der Duitsche manoeuvres. Men meent te weten, dat de te Londen ontvangen inlichtingen over militaire voorbereidingen v. Duitsch- land de diplomatieke vertegenwoor digers van Groot-Britannië er toe hebben gebracht zekere onderzoe kingen in te stellen naar den aard en de juiste bedoelingen van deze maatregelen. Deze onderzoekingen hebben noodzakelij kerwijze, gezien het feit, dat niets het Rijk meer verbiedt op zijn eigen gebied alle maat regelen te nomen, die het noodig oordeelt, een „officieus" karakter gekregen. Van Duitsche zijde zou geantwoord zijn, aldus Havas, dat uitsluitend sprake was van manoeuvres welker omvang nauwkeu rige voorbereidingen vereischen. Deze voor bereidingen hebben niets ongewoons. In het algemeen zou men in Engel- sche kringen veeleer de neiging hebben te gelooven, dat sprake is van een „demonstratie", maar, aldus doet men opmerken, dat iedere de monstratie onder tegenwoordige om standigheden tamelijk gevaarlijk kan zijn zoowel op zich zelf als door de reacties, welke zij zouden kun nen teweeg brengen. Duitschland bereidt zich verder voor. Een gister door maarschalk Goering afge kondigd decreet inzake den aanleg van graanvoorraden, maakt, naar men uit Ber lijn meldt, deel uit van de reeks „politieke militaire" maatregelen, welke Duitschland sinds eenige maanden neemt, om naar men zegt „aan alle gebeurlijkheden, welke zich zouden kunnen voordoen, het hoofd te bie den, ondanks de vrcdesliefde van Duitsch land". Algemeen is men. aldus Havas, van opvat ting, dat dc voorraden levensmiddelen en grondstoffen eventueel toereikend zullen zijn voor een normaal verbruik voor den duur van drie maanden. ^CENTRALE^ VERWARMING DE V ALKMAAR Tel. 2197—3897 GOED BETER BEST, MAAR OOK NOG BILLIJKER IN AANSCHAF FING ZIJN ONZE INSTALLATIES. TECHN.BUREAU R I E S ROTTERDAM 44504 Opzienbarend incident te Oslo „HONGERDOOD BEDREIGT 60.000 KINDEREN IN WEENEN. EEN NIEUWE ZOLA NOODIG!' Tijdens een meeting, te Oslo, die aan vrede en democratie was ge wijd, heeft zich een incident voor gedaan, dat zeer de aandacht heeft getrokken. Toen een der sprekers de Jodenvervolgingen in Weenen ver meldde, riep een arbeidersvrouw uit de zaal: „De wereld heeft een nieu wen Zola noodig!' (die als destijds Emile Zola den beroemden Franschcn schrijver in de Drevfus-affaire de wereld zijn „ik beschuldig" toeslingerde) Deze interruptie werd den volgenden dag in een vlammend protest gezet, waarin werd verklaard, dat men in het hart van Europa de grootste kindertragedie der geschiedenis voorbereidt. Daarom moet een beroep worden ge daan op alle moeders der wereld om hun instemming te betuigen met het S.O.S.-sein: „G0.000 Weensche kinderen zijn in levens gevaar!" De ouders van deze kinderen zijn allen sinds 1 Juli zonder eenig middel van bestaan. De staat, die hen beschouwt als burgers tweede klas, weigert hun de gerin ge werkloozenondcrsteuning. Zoo worden 60.000 kinderen vroeg of laat aan de hon gerdood prijsgegeven. Zestigduizend Weensche kinderen hebben thans werklooze vaders, die buiten het ar beidsproces zijn gesloten. Dit is de wil van oen wet, uitgevaardigd door een regeering, die altijd zoo hoog opgeeft van haar vre- desliefde en van de hooge Cultuur van haar Rijk. Wat is het voor een cultuur, die wraak neemt op onèchuldige kinderen? Wat zijn het voor menschen, die niet worden geroerd door kindertranen? Waar is het veelgeprezen „gouden hart" van Weehen? Wat is het voor een stad, waar moeders met hun zuigelingen op het kerkhof moeten gaan wandelen, daar op dc Joodsche begraafplaats, tusschen de graven, de eenige plek is, waar Joden on gestoord kunnen ademen? Kan het geweten der wereld zwijgen? Waar is de Zola van 1938? Offensief der Japanners, dat nog weinig vruchten afwerpt. Meldt men uit Tokio, dat de Ja panners een groot offensief aan den Zuidelijken oever van de Jangtse hebben ingezet, teneinde te trachten uit de impasse van de laatste veer tien dagen te komen, de Chineesche berichten zeggen, dat de krijgstoe- stand zich ten gunste van de Chinee- zen blijft ontwikkelen. De Japansche opmarschen worden overal met zware verliezen teruggeslagen. Dc Chi- neczcn vallen thans Socsoeng aan. De te rugtocht der Japanneezen uit deze ommuur- Dit nummer bevat 16 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINTi Verwachting: Zwakke tot mati ge Noordelijke tot Westelij ke wind, meest zwaar be wolkt, met waarschijnlijk eenige regen of onweer, la ter iets koeler. Verdere vooruitzichten: Afne mende onweerskansen en iets koeler. de stad is reeds afgesneden, daar de weg Soesocng-Taihoe onder Chineesche controle staat. Japansche luchtmacht weer in actie. Gisterochtend hebben de Japansche vlieg tuigen Boatin en Oehan gebombardeerd. Een groep heeft het eindstation van den Kanton spoorweg gebombardeerd. Een andere groep bestaande uit negen zware bommenwer pers, heeft verscheidene zware hommen ge worpen op Oetsjang en een derde groep heeft Hankau onder vuur genomen. Staat van beleg in Shanghai. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in de Fransche concessie en de internationale ne derzetting voor 13 Augustus, den eersten verjaardag van het uitbreken der vijandelijk heden, de staat van beleg zal worden afge kondigd. Ook cle Japansche autoriteiten ne men strenge voorzorgsmaatregelen In de in ternationale nederzetting zijn drie bomaan slagen voorgekomen, terwijl Chineezen anti- Ja pansche geschriften verbreiden. Volgens een telegram uit Hankau wordt zwaar gevochten ten westen van Kioekiang, waar de Japanneezen trachten op te ruk ken. Tsjang Kai Sjek heeft van de rust, die den laatstcn tijd in den strijd was ingetre den, gebruik gemaakt om zijn defensieplan nen te herzien. Ilij beweert, dat ruim een niillioen geoefende manschappen thans in stelling liggen rondom Hankau. Honderden burgers weggemaaid Speciaal de dichtbevolkte ar menwijken moesten het ontgel den. Door de verschillende bombarde menten, eergisteren door 72 Japan sche vliegtuigen op Hankau onder» nomen, zijn ruim duizend slachtof fers gevallen. Ontzettende tooneelen hebben zich in de binnenstad afge speeld. Vele personen, die aan den kant der ri vier woonden, sprongen in paniek in het water en verdronken. Ruim dertig jonken op de rivier Ilan sloegen om, waardoor nog een honderdtal personen verdronken. De rivier vormt een vreeselijk schouwspel* Tallooze lijken, soms gruwelijk verminkt, drijven rond. In de armenwijken Drie maal keerden de Japansche toestel len terug; de meeste bommen vielen neer in dichtbevolkte wijken met een arme be volking, waarvan honderden gedood wer den. De universiteit, die Amerikaansch be zit is, leed ook zware schade, doordat drie zware bommen op het gebouw neerkwamen, waar velen een toevlucht hadden gezocht. Verschillende leden van het buitenlandsche leerarencorps werden gewond. Men vreest, dat nog slachtoffers onder dc puinen bedol ven liggen. Een Amerikaansch zendingsge bouw nabij het spoorwegstation in Woe- tsjang werd eveneens getroffen. Ook hier hadden honderden een toevlucht gezocht; Het gebouw werd vernield en omstreeks hon derd personen werden gedood. Voorts is een middelbare zendingsschool voor meisjes vernield, waar eveneens vele slachtoffers vielen. Weer een Russisch- Japansch grensincident Schoten aan de grens van het Sovjet-gebied. Volgens een telefonisch uit Tsjitsjika op Zuid-Sachalin ontvangen bericht hebben Russische grenswachten gistermiddag om 15 uur schoten gelost op Kyikitsji Tasjionski, lid van het Japansche Lagerhuis, en ver scheidene andere personen, die een reis maakten in het gebied van Handazawa, een district gelegen aan de grens van het Sow- jetgebied. Eén der reizigers werd gewond. Japansche gendarmes stellen ter plaatse een onderzoek in.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1