Kampioenschappen Zwemmen Wieringermeer Dc Ned. Herv. Kerk aan de gemeente Overdracht op 24 September De vijftiende Katholieke landdag Ingezonden Japansche opmarscb weer gestuit Groot Bal Naar wij' uit volkomen betrouwbaren bron vernemen, bestaat het voorne men bij de commissie voor kerkbouw in de Wieringermeer de drie kerk gebouwen op 24 September e.k. aan de Kerkvoogdijen over te dragen. Ter bevoegder plaatse wees men ons er op, dat dit bericht inderdaad juist is, maar nog op een voorloopige af spraak berust. Men deelt ons mede, dat de overdracht voor de gemeente geen kosten met zich brengt, m.a.w. dat een en ander gratis zal geschie den. De Schoolstrijd aan Arbitrage onderworpen Een diplomatieke neutrale voor zitter bezweert het conflict. Op de gisteravond gehouden verga dering van de Chr. Schoolvereeni- ging is besloten de hangende ge schillen over de bekende school kwesties door arbitrage te beslechten. Men zal zich herinneren, dat na de be noeming van het onderwijzend personeel aan de nieuwe Chr. scholen, een kwestie was gerezen tusschen veie leden en het bestuur, datrnen er van beschuldigde de benoemin gen naar willekeur gedaan te hebben en be paalde personen te bevoordeelen. Van gere formeerde zijde werd het speciaal gelaakt, dat dc heer Boersma, tot dusverre onder wijzer aan de Wicringermeerschool een openbare school tot hoofd van een der Chr. scholen was benoemd. Onder pressie van verschillende leden heeft 't best. ten slotte een algemeene vergadering uitgeschre ven, welke gisteravond in het gymnastiek lokaal te Slootdorp werd gehouden. De ver gadering stond onder leiding van den heer Mr. Hangel broek, secretaris van de Chr. Nat. Schoolraad te Den Haag. Er was voor deze bijeenkomst bijzonder veel belangstelling, om en bij het gebouw stonden talloozc auto's, motoren en rijwielen. Reeds in zijn openingswoord wees de heer Hangclbroek er op, dat het alleen zou gaan over de kwes tie voor of tegen arbitrage. en dat andere besprekingen niet zouden worden toegelaten. Hierop volgde een le vendige discussie, maar de neutrale voor zitter wist op diplomatieke wijze, zonder ze in liun rechten te kort te doen, al te heethoofdige opposanten binnen de perken te houden. Ook de dikwijls felle agitatie te- 1 gen het bestuur wist voorzitter te rechter tijd te sussen, zonder dat dc vergadering den indruk kreeg, dat hij het bestuur be paald de hand boven het hoofd hield. Tenslotte kwam in stemming de vraag of men de kwestie van de be noemingen zou onderwerpen aan de arbitragecommissie uit den Nat. Chr. Schoolraad. Met 43 tegen 29 slemmen werd dit voorstel van den heer Hangelbroek aangenomen. Naar wij vernomen, zal ook de heer Boers ma zich aan de uitspraak der arbitrage commissie onderwerpen. Merkwaardiger wijze verklaarde zich zelfs een deel der op positie zich voor arbitrage. Nadat bestuur en enkele leden elkander hadden verweten over deze kwestie te veel mededeclingen aan de Schager Courant te hebben gedaan, sloot te ruim half elf voorzitter de verga dering. 'ANNA PAULOWNA „Roomsch naar buiten". Gij zult hier niet lang meer zijn, aldus sprak de voorzitter van het landdagcomité, burgemeester Nolet van Warmenhuizen, in speciaal woord van welkom tot burge meester Lovink. Deze overweging, aldus spr. heeft voor ons den doorslag gegeven om dozen lüden landdag in Uw gemeente te bonden (applaus). Het applaus dat bier op- Klinkt, geeft. mij nog te meer de overtuiging f|at ik uit naam van alle Katholieken uit ons district spreek en in het hijzonder na- "lcn?de Katholieken van Anna Paulowna, ®ls ik U van harte gelukwensch met de onderscheiding welke U is ten deel geval- Jeb, (daverend applaus). Actueele onderwerpen. Ook op don Maandagmiddag op hot R.K. schoolplein aan de Spoorbuurt gehouden landdag die door vele Katholieken, uit oen gehcolon omirek, werd bijgewoond wb, zoo zcidc spr., een actueel onderwerp 'C sprake komen. De heer Nolet kondigde «a" c,aUlians bet onderwerp „Roomsch naar huiten" aan dc orde zou zijn. in dezen tijd, aldus spr., wordt veel on- oerst boven gekeerd. Al bet bestaande staat «an aanvallen bloot. Speciaal wij Katholie ken moeten het onlgelden. F.r moet. een te- genaanval worden georganiseerd. „Nu of nooit schijnen de aanvallers zich tot leuze gekozen te hebben. Pessimisten zijn er on- i a"S' ^faar g°hikkig ook optimisten, zoo- ffrootc pionier, de. ook hier bekende f'-'V I\opls, die o.a. heeft geschreven dat katholieken zoolang het zwaard moeten opnemen totdat de beschaafde wereld de 1 beeft erkend als de stichting van «en Verlosser der wereld. Rede Kapelaan Pronk. In plaats van Pater Borromeus de Gree- vc, wiens verhinderd zijn wij reeds meld den, heeft vervolgens kapelaan E. N. F. Pronk uit Alkmaar een geestdriftige, groo- 1c rede gehouden, waarin hij telkens terug kwam op het gegeven onderwerp „Roomsch naar Buiten". Spreker die zich epn be gaafd redenaar toonde, bepleitte een strijd baar katholicisme. Christus zelf zij ons ten voorbeeld. De groote vraag, waarop ik zal trachten een antwoord te geven, zoo ging spr. voort is: van welk gehalte moet liet leger van Christusbelijders zijn en met welke wapenen moeten zij zich toerusten om zegevierend uit den strijd te komen. Het Gebalte. Wij leven hier in een democratisch land, wij hebben onze menschcn overal in, maar er zijn toch groote stroomingen die telkens tegen de rots van Petrus opbotsen. Als het om specifiek Roomsche belangen gaat staan wij alleen met ons derde deel van de Ne- derlandsche bevolking. De gedachte: liever Turksch dan paapsch, ligt volgens spr. nog in een groot deel van het volk verankerd Nu vormen wij nog een derde, maar als onze kinderen groot zijn, zijn wij in de meerderheid dan kan niemand en niets ons meer deeren. Spr. moest er echter aan toevoegen dat Spanje, Mexico en Oosten rijk nog iets anders leerden. Daar is de bevolking bijna geheel R.K. De kracht ligt dan ook niet in het getal, maar in het gehalte. Zelfgenoegzaamheid beteekent stil stand. Stilstand brengt bederf en ontbinding Strijdbaar moeten we zijn, aldus spr., „Roomsch naar buiten". Een kerngezond godsdienstig leven moet een voortdurende wisselwerking tusschen denken en doen te weeg brengen. Christenen van den Daad. daar hebben we behoefte aan. Wij spreken niet schoon, maar wij leven schoon, was het woord van dat oude fiere Christendom van den daad. Wanneer wij het „Uw Koninkrijk kome" bidden, bcteekene dit: maakt mij tot een strijdbaar katholiek, wiens, handel en wan del aan een Christelijk geweten is getoetst. Menschen met een moraal voor Zondagmor gen en een voor Zondagavond beteekenen als strijder niets. Spr. ging uitvoerig na hoever de ont kerstening van het openbare leven reeds gevorderd zou zijn. Toch zag hij, als mo- reele steun in den strijd verschillende hoop volle symptomen. Velen willen naar God terug. Het Religieus Socialisme vindt hier in zijn oorsprong. De Engelsche arbeiders hebben een manifest gepubliceerd waarin verklaard wordt dat alle plannen tot lots verbetering nutteloos zullen zijn, indien ze niet doordrongen zijn van den geest van het Christendom. Frankrijk beleeft een heerlijk Reveille na Leon Blum. De tijden zijn moeilijk, aldus kap. Pronk, maar nimmer kregen wij zoo'n goede ge legenheid om onzen slag te slaan in het openbare leven. Het wachtwoord zij nu: alles herstellen in Christus. Wij moeten met ons geloof naar buiten treden en onze persoonlijke, sociale en staatkundige leven er van doordringen, opdat wij uit de chaos van den modernen tijd met zijn godloos communisme, nationaal-socialisme en nieuw heidendom het Godsrijk bouwen. Wanneer de priesters belemmerd worden, moeten de leek en het geloof, door hun christelijk leven ten voorbeeld te stellen, uitdragen, heeft de Duitsche Bisschop Mgr. Berning onlangs gezegd. Zonder het licht van het geloof is het men schel ijk leven een comedie, zoo eindig de kapelaan Pronk zijn gloedvol betoog, dat een uur duurde, ongeveer; pas in het licht van het geloof leeren wij 's levens oorsprong, inhoud en bestemming kennen. (Langdurig applaus). Ook de heer Jan Behrends uit Bergen koos Hef „Roomsch naar bui ten" tot onderwerp. De rede van den heer Behrends had echter een historischen inslag en legde er den nadruk op, hoe het Noor derkwartier, welks bodem ons draagt, mid dels voortdurende strijd aan de zee is ont- woekerd. Deze strijd heeft het karakter van den Noordhollander gevormd. Hier spreekt voor hem die luistert, 'de stem der historie. Er is geen land waar 's menschen werk zoo diep in het land staat gegrift. Spr. schetste de opkomst van het cultureelc leven in deze gewesten. In 1300 waren hier reeds 116 kerken en 13 kapellen. De katholieken hebben aan allen strijd tegen het water en den Spanjaard dapper meegedaan. Na de overwinning zijn ze echter, aldus spr., onderdrukt. Tweederangs burgers zijn ze echter nooit geweest. Wij waren ook strijdend, wij stonden achter Oranje, toen en nu. Op onze kerken staat het kruis, maar uit de torenspits strekt de vaderlandsche driekleur met de Oranjewinpel (applaus) Wij katholieken moeten strijdend Mij ven, aldus spr., want de stem van geslachten spreekt tot ons. Wat morgen gebeuren gaat is onbekend. In deze gewesten, West-Friesland, Kennc merland en Waterland hebben we 100.000 volwassen katholieken. En dat in het Pro- testantsche Noorden. Deze 100.000 dragen de verantwoordelijkheid voor wat hier ge beurt. Ze kunnen de gang van zaken wel degelijk beïnvloeden. Bedenkt eens of er ook niet iets aan het openbare leven zou veranderen als bier 100.000 georganiseerde communisten waren? Is het evenwel zoo, vroeg spr. zich af dat deze maatschappij nu doortrokken is van den Chr. geest, zoo dat de zeden en normen er van glanzen? Spr. moest toegeven dat vele katholieken aan vergenoegzaamheid lijden en „verbur- gelijken'-. Men speelt zoo graag martelaar, maar is ons leven wel heelemaal Christe lijk? Geloog is niet te overwinnen. Slechts hij die niet katholiek leeft kan met succes vervolgd worden. Spanje, Mexico en Oosten rijk weken als bij tooverslag. We moeten menschen hebben met pit en ruggegraat, die voor hun geloof uitkomen en er naar leven. Het Christendom, zeide kapelaan Pronk zoo treffend, is zoo lang als ons mensch-zijn rekt. De Paus heeft richtlijnen voor den op bouw van een nieuwen tijd gegeven. .Die moeten we in ons bloed opnemen. Ze zijn er niet alleen voor ons, maar voor de hcelc wereld en voor ons geheele volk, aan wie wij, leeken, ze hebben uit te dragen. (Applaus). Optocht. Na een sluitingswoord van den heer No let marcheerden de landdagbezoekers met het Heldersche muziekcorps „Winnubst" voorop rond de Spoorbuurt. Na de terugkeer werd op het terrein een plechtig lof gecele breerd. De sprekers werden door muziek van „Winnubst" en zang van Schagen's R.K. Kerkkoor afgewisseld. Onder de aanwezigen merkten we o.m. Deken Kuys op, die als adviseur van het Landdagcomité speciaal welkom werd ge- heeten, alsmede vele vooraanstaande katho lieke voormannen uit dc omgeving. Het comité beschouwde den landdag me de dank zij het weer, als uitstekend ge slaagd. CALLANTSOOG Floraliatentoonstelling. Zaterdag en Zondag, 20 en 21 Augustus, zal in het. gebouw der openbare lagere school alhier een floraliatentoonstelling wor den gehouden, uitgaande van de V.V.V. De deelname is groot, wat de inzending der in het voorjaar uitgegeven stekken betreft. Daarnaast is er gclegcnhc'id tot vrije in zending van planten, snijbloemen, enz. Al met ai zal het een mooie tentoonstelling worden. Voorts zijn er diverse attracties aanwezig en zal er gelegenheid zijn tot het maken van een dansje, 'n Gezellig zitje zal worden inge richt, zoodat er een feestelijk karakter aan het geheel gegeven wordt. De entreeprijs is zoodanig gesteld dat ieder een in de gelegenheid zal zijn de tentoon stelling te bezoeken, wat ook noodig is om alles naar behooren te doen slagen. Van alle zijden wordt medewerking toegezegd. De inzendingen worden Vrijdag a.s. tus schen 5 en 8 uur in de school verwacht. Zie de advertentie in dit nummer. WINKEL Vogelvergunning. Door den Minister van Economische Zaken is aan den heer W. Klaver alhier een vogel vergunning G verleend. EEN WONDERKOE. De heer W. Keetman Wten. Jr. blijkt in het bezit te zijn van eeni „wonderkoe" genaamd Ymlkje 10. In totaal gaf dit beest over 280 anelkdagen: 7931 Kg. melk, 340 Kg. vet, vetgehalte 4.29 pet. De dagop brengst was als volgt: 28.32 Kg. melk en 1214 Gr. vet, een opbrengst welke tot. nog toe in deze gemeente niet is geconstateerd. ZIJPE BURGERBRUG. ZILVEREN PRIESTERFEEST. Het zilveren priesterfeest van pastoor van Kampen is een prachtig feest geworden! Zondagmiddag werd de jubilaris en fa milie opgewacht door een bonte stoet, waar in we vertegenwoordigers uit tal van ver- eenigingen opmerkten. Om kwart over twee arriveerde de jubilaris en familie per auto aan dc grens der gemeente. Zij werden toegesproken door den voorzitter van het feestcomité, den heer Joh. C. Bruin. Hierna werd een ware triomftocht door de gemeente gemaakt, waarbij St. Hillegar- dus van Tuitjenhorn voor muziek zorgde. Om 4 uur werd in de kerk een plechtig Lof door den jubilaris gecelebreerd. De belang stelling was buitengewoon groot. Gisteren was er een solemneele Hoogmis De R.K. koren van Burgerbrug en Tuitjen horn zongen onder leiding van den heer C. Stoop. De receptie, welke 's middags werd gehou den, werd o.a. bezocht door burgemeester Breebaart en diens echtgenoote. De school kinderen brachten een zanghulde. Namens alle parochianen overhandigde de voorzitter van het feestcomité het cadeau, bestaande uit eenige Misgewaden en een stoel. Ook verschillende andere geschenken werden nog aangeboden. De dag werd besloten met een danklof. Morgen is de slotdag der feestelijkhèden. PAARDENSPORTFEESTEN TE GRONINGEN. - Geachte Redactie, Onderge leeken de verzoekt beleefd eenige plaatsruimte, waarvoor bij voorbaat mijn dank, naar aanleiding der advertentie in Uw blad, betreffende de reis naar Gronin gen, den 27en Aug. a.s., waar gevierd wordt Gronings Ontzet. Deze feestdag keert ieder jaar terug en zooals wel bekend zal zijn, is haast niet denkbaar een feest in Groningen te organiseeren, zonder paardensport. Voor dezen dag is het de commissie van uitvoe ring echter gelukt een dag samen te stel len, zooals haast nog nooit te voren, dank zij het medewerken der Hollandsche stal len. Wat, op gebied van paardensport wordt gegeven, is dan ook enorm. Het programma geeft voor eiken liefhebber veel te genieten cn begint reeds 's morgens met een reus achtige parade der ruilerverecnigingen, be reden politie, enz. Deze parade wordt afge nomen door den Commissaris der Koningin in de Prov. Groningen en den Burgemeester van Groningen. Des namiddags reeds om 1 uur vangt het concours-hippique aan. Dit bestaat uit eenige nummers voor tuigpaarden (van de beste stallen der Noordelijke provincies). Volgen onderscheidene draverijen, alsook een ren voor volbloeds. Verder wordt ver reden, het Nationaal burgcrkampioènschap Springwcdstrijd, wat voor het eerst in Ne derland plaats vindt. Vervolgens concours schoonste Rijpaarden cn Jachtpaarden Voor deze wedstrijden zijn reeds de verschillende maneges uit Den Haag en Scheveningen enz. ingeschreven. Al-zoo voor paardenlief hebbers op elk gebied een dag om niet over te slaan. In de heenreis worden nog terloops eenige van Groningcn's beste hengsten be zichtigd. Daar de reis verder gemaakt wordt in de mooie gerieflijke bus van den heer C. Johannes zal verdere aanbeveling voor aangifte wel overbodig zijn. "aangezien de kosten geen bezwaar zullen zijn. In de hoop met de paardenvrienden uit Noordholland en Wieringen een prachtdag te mogen heieven, toeken ik na nogmaals te danken voor de verleende plaatsruimte, Oudesluis. B. v. d. VEEN. Czaar Nicolaas II heilig verklaard Uit Belgrado wordt aan het Hsb. gemeld, dat, het congres der Russische Orthodoxe kerk in het buitenland den laatsten Czaar aller Russen, Nicolaas II heilig zal verkla ren. SCHAGEN Betrouwbaarheidsrit voor auto's en motoren Ter gelegenheid van de a.s. Jubileumfees ten van H.M. de Koningin wordt op Zondag 4 September een betrouwbaarheidsrit voor motoren en auto's gehouden, waarvoor gis teravond een commissie in het leven geroe pen is, met als voorzitter de heer Brugman, secretaris de heer v. d. Capelle en penning meester de heer Bok. Als commissarissen zijn benoemd de heeren dr. Nanninga, van Weelde en Kruit, terwijl de bekende motor rijder Jan Moejes zijn welwillende mede werking zal vcrleenen door de ritten in samenwerking met de commissarissen vast te stellen. Er zal een ochtend- en een middagrit wor den verreden. De start voor de ochtendrit is bij café Peetoom, terwijl die voor de middag rit plaats zal vinden bij café „De Gouden Engel", waar tevens 's avonds de prijzen uitgereikt zullen worden. Van verschillende zijden is reeds alle mo gelijke medewerking toegezegd, terwijl ook reeds enkele prijzen beschikbaar gesteld wer den. De deelname staat voor een ieder open en daarom is het inschrijfgeld zoo laag moge lijk gehouden. Er wordt op een groote deelname gere kend, zoodat het dien dag een groote drukte in onze plaats zal geven. TEXEL Matroos wilde zijn straf ontgaan En stal daarom zeventig gulden uit een kampeertentl De Rijkspolitie te Den Burg op Texel heeft een dienstplichtig matroos aangehouden, die uit een kampeertent een bedrag van f 70.- had gestolen. De'jongeman had den diefstal begaan, aldus het Hsb. om hiertoe in staat gesteld door het geld naar Eindhoven te vluchten teneinde eenige disciplinaire straf te ontgaan. Hij is gevankelijk naar den Hel der overgebracht. Padvinder in zee verdronken Zich te ver in zee gewaagd. Zijn broer gered. Nabij het Westerslag te Den Burg op Texel is gistermiddag een omstreeks achttienja rige jongen in zee verdronken. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep R. K. padvinders uit Bloemendaal, die aldaar met vacantie vertoeft. Hij had zich met zijn broer te ver in zee gewaagd en werd door den stroom medege- sleurd. Reeds dadelijk had men op het strand het ongeluk bemerkt. Twee Texelsche jongens begaven zich te water cn slaagden er in den eencn jongen te redden. De 18-jarige broer kon men niet meer bereiken. Vliegtui gen van de Mok hebben de omgeving afge zocht, doch zonder resultaat, zoodat aange nomen wordt, dat de iongen verdronken is. De strijd verplaatst zich Opnieuw hebben de Chineezen de Japan sche opmarsch gestuit en wel thans langs den zuidelijken oever van de Jangtse ten oos ten van Joeitsjang. Verklaard wordt, dat de Chineezen krachtige stellingen innemen in de heuvels buiten Joeitsjang. De Japansche opmarsch naar Joeitsjang volgde naar het Chineeschc communiqué omtrent de krijgs verrichtingen meldt, op de mislukte pogin gen om in andere sectoren vorderingen te maken. De strijd verplaatst zich. Nu de Japansch opmarsch langs den spoorweg Kioekiang-Natsjang tot staan ge bracht is, aldus meldt het Chincesche persbu reau, is het centrum der krijgsbedrijven ver plaatst naar Joeitsjang, ten westen van Kioe- kiang. t Aan de noordelijken oever van den Jangt se ontwikkelt de toestand zich snel in het voordeel der Chineezen. De steden Taihoe en Sosoeng ton oosten van Hwangmei, zijn reeds heroverd. Ken Japansch detachement, dat bij Hwangmei is achtergebleven, is volkomen omsingeld: Een Brltsche sleepboot vastge houden. De Britsche kanonneerboot „Scarad" is voor Toengtsjau-eiland aangekomen om een onderzoek in te stellen naar het vasthou den van de Britsche sleepboot „Victoria", welke door een Japannecsch was gechar terd. De Britsche vlag werd omlaag gehaald en vervangen door de Japansche, waarna het schip in beslag werd genomen. De Britsche autoriteiten hebben geëischt, dat het schip onmiddellijk terug wordt ge geven. Pater Hlinka stervende De leider der Slowaaksche auto- nomisten. Pater Hlinka, de 75-jarige leider der Slowaak sche autonomisten is stervende. Volgens inlichtingen uit welingelichte krin gen zal mgr. Hlinka een politiek testament nalaten doch de commissie en leiders van de partij heeft besloten dit testament niet te publiceeren, aangezien men vreest, dat hier door een scheuring in de partij zal ontstaan Zwemmen. Hoving niet aan de start? Hij zou in Namen gaan polospelen! Elders in dit nr. berichten we, dat de Rotterdamsche zwemmer en Europeesch kampioen op de 100 M. borstcrawl, Kees Hoving, bij de Zaterdag en Zondag a.s. te Berlijn te houden wedstrijd EuropaVer. Staten in een drietal nummers den ver maarden Peter Fick zal ontmoeten. Het Vsbl. weet echter te melden, dat Ho ving heeft besloten om aan de wedstrijden „die aanstaande Zondag te Berlijn worden gehouden, niet deel te nemen". De reden hiervan is, volgens het blad, dat zijn ver- eeniging, de Rotterdamsche zwemclub, dien dag naar Namen gaat om -n polowcdstrijd te spelen tegen de Koninklijke Antwerpsche Zwennblub en voor deelneming aan enkele wedsU-den en dat hij reeds had beloofd Anna Paulowna. ZONDAG 21 AUGUSTUS. Kring Nrdl. Nrd.-Holland, Aanvang 2.15. Entrée 40 c£ Echtpaar 60 ct. Kinderen 10 ct, Gratis progr. Uitvoerige inlicht tingen door de microfoon; Bespr. pl. (tel. 6) 10 ct.. Na afloop in „Veerburg" Tot 8 uur vrij entrée. VOLK gevraagd om te dorsehen, bij A. GEEL, Oudesluis. Gevraagd: 2 ZICHTERS, bij A. GROET Sz.. St. Maarten, Gevraagd, voor direct: Een VAST WERKMAN, liefst met zoon, bij D. J. DE GRAAF, Rijksweg 79, Juliana* dorp. Te koop: 9 beste BIGGEN, 'A. GROOT, Moerbeek, Oude Nie- dorp. hier te zullen uitkomen. Vermoedelijk zal de Duitscher Heibel, die te Londen vijfde werd, nu in de estafetteploeg worden op genomen. AMSTERDAM, 15 Aug. Veemarkt. .331 Vette koeien: le kw. 72 —78 ct., 2e kw. 60—70 ct„ 3e kw. 50—58 ct., per Kg. slachtgewicht; 60 melk- en ka!f- koeien f 200—270 per stuk, 69 vette kal veren: 2e kw. 5460 ct., 3e kw. 4652 ct, per Kg. levend gewicht; 105 nuchtere kal veren f 7—12 per stuk, 57 schapen f 20—27 per stuk, lammeren f 1618.50 per stuk, 423 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 6667 ct., zware varkens 64— 65 ct., vette varkens 63—64 ct. per Kg. si. gewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette runderen matige aanvoer (Katholieke feest dag), handel gedrukt, prijzen onveranderd; melkkoeien zeer matige aanvoer en handel, prijzen onveranderd. Vette kalveren matige aanvoer, zeer stugge handel, prijzen iets hoogcr. Nuchtere kalveren matige aanvoer, handel vlug prijzen constant.. Schapen en lammeren aanvoer gewoon, handel stug, hoogere prijzen. Varkens matige aanvoer, handel vrij willig, onveranderde prijzen. ROTTERDAM, 15 Aug. Veemarkt, Aanvoer: totaal 1472 stuks, t.w.: 470 vette runderen, 189 vette kalveren 421 schapen en lammeren, 392 varkens. Prijzen per Kg.: Vette koeien 756544-50 ct., vette ossen 6861—45-50 ct., vette kal veren 9080—60-70 ct., varkens (levend ge wicht) 565554 ct., schapen 453528 ct., lammeren 534538 ct., Schapen f 2420 17, lammeren f 1612—8. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer minder, handel .willig, hooger prijzen, prima koe 79, pr. os 72 ct. Vette kalveren, aanvoer kor ter, handel redelijk, prijzen hooger. Schapen en lammeren, aanvoer ruimer, handel lui, prijzen goed te handhaven. Varkens, aan voer aanmerkelijk korter, handel vlug, prij zen hooger. ROTTERDAM, 15 Aug. 1938. Vlas-aanvoer: 2750 kg. Hollandsch Geel 606S Er werd weinig geproduceerd. De vraag blijft voldoende waardoor alles tot onveranderde prijzen werd verkocht. ROTTERDAM. 15 Aug. 1938. Fijne zaden: Lijnzaad(voer) 7—8; Lijnzaad zaai wit bloem 8—9; Karwijzaad 19—20; Koolzaad 810. WINKEL 15 Aug. 1938. Appelen 515; peren 518; pruimen 18 20; aalhessen 16IS; Frambozen 1618, to maten 3—4; Augurken 310; slaboonen 3—4 snijboonen 3—6, uien 2—3; meloenen 20—29; komkommers 84. .ALKMAAR, 15 Aug. Aardappelen 1.502.80, aalbessen 20. andijvie 0.S0—2.80, appelen 5.5012, augur ken 16.50. bloemkool I 716, idem II 25, doperwten 4.druiven 1832, gele kool 2.60 —3.50, groene kool 1.803, kropsla 1.80 5.70, komkommers 14.50, meloenen 10—28,. peren 6.50—19, prei 4.60, peterselie 1.803, perziken 28, postelein 0.10—0.22, rabarber 3.50—6, roode kool 12.40, selderie 0.80 2.60, sninazie 0.751.35, dubbele spercieboo- nen 0.701.95, tomaten 23, uien .4405.30, wortelen 611. PURMEREND, 16 Aug. Veemarkt. Koeien, totaal 600 stuks: vette koeien 64—73 ct. per Kg., geldekoeien l 140200, melkokeïen 220304, stieren 49 53 ct. per Kg., 14 paarden 11—200, 50 vette kalveren 30—50 ct. per Kg. 320 nuchtere kalveren v. d. slacht 7-18; 1566 vette varkens 0.550.57; 60 mager var kens 2836; 4S0 biggen 1724; 400 schapen 1624: 30 bokken 313: 350 lammeren 8-11. BROEK OP LANGENDÏJK, 16 Aug. Schotsche muizen 3.—, eigenheiemrs 2.80 3, bl. dito 2.502.90, drielingen 2.10, uien 3.604.60, driel. 4.20, gele nep 4.40650, driel, 5.40. zilvernen 6.30—6.40, sperciéhoo- nen 6.600.30. snijboonen 10.7011, kroten 2.10—2 60. 00.000 Kg. roode kool 1—2. 11000 kg. gele kool 1—1.20; 1200 kg. bloemkool 19.80—11.50, dito 2c soort 5.80; 3400 tomaten A 4.30—4.60; B 4.30—5.10;; C 4, CC 4, 840 kg. druiven Alicant 3538.40; FrankenthaIers 33.10—40.60; 630 komkom mers 1.10—3.60; 68 Perziken 4.50—8.80; 16 meloenen 1524 NOORDSCHARWOUDE, 16 Aug. Schotsche muizen 2.90—3. grooten 2.20— 2.30, eigenheimers 2.90—3, hl. dito 2.50—2.80, drielingen 1.70—2.10. uien 3.70—4.70, driel. 4—4.30, gele nep 6.40—6.90, zilveruien 1— 1.20. drielingen 4.805.30. zilvernep 5.10—6.50; 200 hos peen 2.50— 2.80; spercieboonen 6.40—12: 8.50 kroten 0.80—1.90; rode kool 1.30—1.40; 30600 kg. witte kool 0.80—1.10

Schager Courant | 1938 | | pagina 3