zwendelproces llii Langend te New York Het Dinsdag 23 Augustus 1938 Tweede blad De democratenleider Hines voor zijn rechters James J. Hines, <le leider van „Tammany Hall" staat, zooals wij dezer dagen meldden, met zijn medewerkers voor de New Yorksche rechtbank, beschuldigd van loterij- zwendel, „racket-zaken" en ander bedrog van grootsche allure waar mee in 8 jaar tijd vele millioenen dollars „verdiend" werden. Opwindende tooneelcn spelen zich at voor het gerecht te New York; de Officier van Justitie slingert striemende beschuldi gingen naar het hoofd van den leider van Tammanv Hall, James Hines, wiens advo- caot even later losbuldert om de aanval len te ontzenuwen. Het gaat hier om een bedrog van grootcn omvang; de totale grootte van het bedrag dat door zwendel en afpersing verkregen is, staat nog steeds niet vast en zal waarschijnlijk pas in den loop van het proces vastgesteld kunnen worden, wanneer de getuigen spreken wil len ten minste. Aangenomen wordt dat het hier om rond IC»» millioen dollar gaat Hines maakt alles! De Europeaan die zooiets leest, kijkt al leen maar naar het bedrag. Maar de Ame rikaan, gewend aan dollarbedragen van zes en zeven cijfers kijkt voor alles naar de naam Tamimanv Hall. De president van de Tammany Hall aangeklaagd! Dat is biina zoo erg als wanneer President Roose- velt voor de rechtbank moest verschijnen! De president van de Vereenigde Staten wisselt elke 4 tot 8 jaar, die van Tammany Hall daarentegen blijft. Hij is het die de presidentsverkiezingen „maakt", hij „maakt" de gouverneurs der bondsstation. Hij „be noemt" de rechters, de Officieren van Ju stitie. I-Iij doet alles en hij „maakt" deze menschen als ze zich daarvoor erkente lijk tooncn. Daarom en omdat hij nog zoo veel andere zaken „gemaakt" heeft, zit I-Iines nu op het beklaagdenbankje. Voor alsnog geeft hij zich niet gewonnen, voelt hij zich nog als een slachtoffer van poli tieke machinaties en beweert hij dat, het heelc proces loutor „verkiezingswerk" is. Wat is „Tammany Hall"? Men kan zich geen juiste voorstelling van dit proces maken, indien men niet weet wat Tamimanv Hall eigenlijk is. En dat is niet. zoo heel gemakkelijk te ver klaren, want deze instelling is al 150 jaar oud en haar doelstelling en methoden heb ben zich in den loop der tijden danig ge wijzigd. William Mooney stichtte de „Tam many Sociëteit" in het jaar 1799, precies dertien jaar na de onaf hankelijkheidsverklaring, als een soort neven-regeering der democra tische partij, met het doel eigen machtig optreden van den presi dent te voorkomen. Het gebouw waarin de instelling haar zetel had, bevond zich op een terrein dat vroeger moest hebben toebehoord aan een legcndarischen Indianen-hoofdman, zeke ren Tamanend; aan zijn naam dankte het instituut zijn naam. Een haard van achterklap. corruptie en Haar verbazingwekkende activiteit maak te het instituut spoedig sterk en gevreesd, maar tegelijkertijd ontwikkelde het zich als een ongelooflijke haard van corruptie en achterklap. Daar goedgezinde burgers en boeren haar methoden van de hand we zen, wierp Tamimanv Hall zich op als be schermster der immigraties en vergemak kelijkte zij den immigranten, door haar bij zondere relaties, het verkrijgen der Ameri- kaansrhe nationaliteit. In dc burgeroorlog stond zij aan de zijde der slavenhoudende Zuidelijke staten en zij gaf onmetelijke bedragen voor propa ganda uit. Acht jaar later beleefde Tam many Hall zijn eerste groote schandaal, waarom sindsdien vele andere volgden. De president William Tweed werd ervan be schuldigd. de stad New York waarvan hij burgemeester was voor 45 millioen dollar te hebben benadeeld. Hij werd gearresteerd en stierf op 12 April 1876 in de gevange nis. Deze en dergelijke methoden hieven bestaan. Wanneer de Tammany-men schen geld noodig hadden, dan verkochten zij eenvoudig openbare betrekkingen aan den meestbieden de. Er bestond zelfs een soort ta rief: een rechtersbaantje kostte 200.000, een senatorsfunctie 300.000 dollar. En wanneer de nood aan den man kwam viel er te dingen... Uit het leven van verdaohte. De thans aangeklaagde president James JHines is 01 jaar oud. Hij was achtereen volgens smid, mechanicus, garagehouder en °P zijn 35ste jaar was zijn hobby al om President van Tammany Hall te worden, gelijk zijn vader en zijn grootvader dat ge weest was. Terstond na het uitbreken van den \vereldoorlog meldde hij zich als vrij williger aan en als luitenant vocht hij in Frankrijk. Hij staat aan het hoofd van een aanzienlijke reeks weldadigheidsinstel lingen voor wcrkloozcn. blinden, invaliden en zieken. In de laatste 10 jaar was hij in een groot aantal duistere zaken verwik keld, zonder dat echter ooit een officier van Justitie een aanklacht tegen hem onder nam. Hij was de intiemste vriend van den in Januari 1935 vermoorden Arthur Flegcn- heimer, alias „Dutch Schultz" den gevaar lijksten gangster van de staat New York. Maar terzclfdertijd was hij dc actiefste pro pagandist voor Roosevelt tijdens de eerste presidentale verkiezingen en veranderde in cfe verbitterdste tegenstander van den pre sident, toen deze met zijn New Deal begon. Een „ongevallen-dienst". Toen „Dutch Schultz" dood was, moet Hines zelf diens beide „zaken" hebben over genomen, het „bier-rackett" en het „num- ber-rackett". Het eerste is een verzekering, wier agenten de bierbrouwers en handela ren bezochten om ze te bewegen zich tegen schade door ongevallen te verzekeren. Wei gerden zij dat en dc premies waren doorgaans hoog dan werden zij spoedig daarop regelmatig getroffen door „ongeval len." Wagens vielen om, chauffeurs werden neergeschoten en techinsche installaties werden vernield. Dan duurde het meestal niet lang of zij namen maar een verzeke ring! De tweede affaire was een merk waardige vorm van loterij. Men kan de loten voor 10 cent bij iederen kapper, kran- tenverkooper en schoenpoetser koopen. Het is een briefje waarop men naar believen een getal van drie cijfers invult, met deze getallen worden eenige rekenkundige mani pulaties uitgehaald en aldus wordt het winstnummer aangewezen. Wie dat won ontving zijn inzet 600 maal vergroot terug. Maar cie winstkans bedraagt 1:999 en dc zuivere winst die de racketeers boekten, bedroeg vele millioen dollars per jaar. 't Wordt moeilijk voor rechter Pecora De Officier van Justitie Thomas E. De- wey heeft, sinds zijn benoeming in 1931 niets onbeproefd gelaten Hines te kunnen aan klagen, waartoe het dan thans gekomen is. De eerste burgemeester van New York, La Guardia en Valentine, de man die met Hoo- ver de „G-men" schiep, hebben hem daar bij krachtig gesteund. Toch was het ccn moeilijk karwei en zelfs niet ongevaarlijk, want de relaties van Tammany Hall rei ken ver! Zelfs een der leidende rechters in het proces, Ferdinand Pecora, is destijds door Hines aan zijn positie gekomen, hetgeen op zijn minst genomen ccn scheeve toe stand doet, ontslaan. Dewey strijdt niet alleen voor een veroor deeling, hij strijdt ook voor zijn toekomst, waarvoor hl alles op het spel zet. Hij is candidaat der Republikeinen voor dc func tie van gouverneur van den staat. New York en zelfs bestaat de kans dat hij voor het presidentschap candidaat gesteid wordt. Voorloopig echter is hij in den strijd tegen de gangsters de populairste man van New York naast Roosevelt. En dat is dan misschien een der verdiensten van dit op windende monsterproces, dat heel New York in spanning houdt... Tuinders niet accoord met looncontract Tegenvoorstellen. Een cen trale werkgeversvereen. opge richt. Gisteravond is een vergadering ge houden door een aantal tuinders, welke zich niet kunnen vereenigen met het looncontract, dat voor deze streek zal moeten gelden. Een 30-tal personen was aanwezig. Voorzitter, dc heer J. Kliffen, opende dc vergadering en sprak zijn genoegen uit over de goede opkomst. Spr. herinnerde a.d. voorgeschiedenis van 't contract. Wij gevoelen er niet veel voor, een contract te teekencn, dat buiten ons om is opgemaakt. Deze organisaties, de C.T.B., L.T.B. en N.T.B. zeggen steeds, dat het zoo slecht gaat met de tuinbouw, zoodat men niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Door het contract neemt men aan grootcre uitgaven tc doen. Wij zijn van meening, dat het niet mogelijk is het contract te teekencn en een hooger loon tc betalen. Het gaat er niet om dat men het den menschen niet gunt, zij hebben het geld bitter noodig. Dat stellen wij op den voorgrond. Het gaat er om, of dc tuinbouw bij machte is tc vol doen aan hetgeen in het contract wordt ge vraagd. Het antwoord moet daarop ontken nend luiden. Het is onmogelijk een hooger loon uit te keeren dan nu wordt uitbetaald. Voorz. herinnerde aan de besprekingen met den rijksbemiddelaar op het gemeente huis te Broek op Langcndijk en dcekle me de, dat 26 Augustus te Alkmaar een arbiter zitting zal hebben over dit contract. Men heeft zich in verbinding gesteld met de ver een. De Noord te Warmenhuizen, St. Maar ten, de C.B.T.B. St. Maarten en nog eenige anderen. Men was eenparig van meening, dat het contract niet uit te voeren is. Wij zullen er echter iets tegenover moeten stel len. Aan het vast te stellen contract zijn al len onderworpen, ook zij die niet geteekend hebben. Wanneer men er zich niet aan houdt, zal vervolging geschieden. Wij wil len wel meewerken en ons niet verzetten, Hierna werd het contract voorgelezen. De heer K. van Dijk zeide, dat er wel ge zegd wordt dat er al gedurende 3 jaar een contract liep, hetgeen niemand bekend is. Het concept is ongeveer gebaseerd op de loo- ncn, voorgesteld door de organisaties van St. Maarten. Het loon, dat het contract vaststelt voor volwaardige arbeidskrachten is voor Broek cp Langcndijk, St. Pancras en Zuidschar- woudc van 1 Juni lot 31 Juli f 18.van 1 Aug. tot 30 Nov. f 16.van 1 Dec. tot. 28 Fcbr. f 15; van 1 Maart tot 31 Mei f 16.—. Het. voorloopig bestuur stelt de volgende looncn voor: voor Broek en Sint Pancras voor losse arbeiders: van 1 Juni tot 31 Juli f 18 per weck en f 3 per.dag; van 1 Aug. tot 30 Nov. f 16 per week; van 1 Dec. tot 31 Mei f 15 per week en ccn zesde van deze be dragen per dag. Voor vaste arbeiders van 1 Juni tot en met 30 Nov. f 16 en van 1 Dec. tot en met 31 Mei f 15 per week. Het contractloon is voor Harenkarspel, Hcerhugowaard, St. Maarten, Noordschar- woude en Oudkarspel: van 1 Juni tot en met 30 November f 16.van 1 Dec. tot en met 31 Mei f 15.pe r week en voor War menhuizen van 1 April tot en met 15 Ju ni f 16.van 16 Juni tot en met 15 Oct, f 18.van 16 Oct. tot en met 30 Nov. f 16 van 1 Dec. tot cn met 28 Febr. f 15.van 1 Maart tot cn met 31 Maart f 16. Het bestuur stelt voor, voor deze gemeen ten plus Zuidscharwoude vast te stellen: het geheele jaar f 15.per week of f 2.50 per dag, voor vaste of losse arbeiders. Dc werkuren wil men laten zooals ze nu zijn, doch op Zaterdag om 5 uur ein digen. behalve te Warmenhuizen, Haren- karspel, Hcerhugowaard, St. Maarten. Indien dc aard van de werkzaamheden het wenschelijk maken dat zonder verlen ging van den arbeidsdag op andere tijden gewerkt wordt bijv. van 5 tot .5 uur dan zijn geen overuren verschuldigd. Overuren wil men op 30 cent per uur la ten. Na eenige besprekingen besloot men, de voorstellen van het bestuur te aanvaarden. Het contract stelt voor minderjarige ar beiders de volgende looncn vast: 18 jaar f 10.75, 19 jaar f 12.50 en 20 jaar f 13.75 per week en adviseert voor 14 jaar f 3; 15 jaar f 5; 16 jaar f 7 en 17 jaar f 9 per week. Besloten werd voor alle minderjarige ar beiders een advies uit te brengen, dus niets vast te leggen, en wel 14 jaar f 3, 15 jaar f 5, 16 jaar f 6.50; 17 jaar f 8, 18 jaar f 9; 19 jaar f 10.50, 20 jaar f 12.per week en voor Broek op Langendij'k, St. Pancras en» Zuidscharwoude van 1 Juli tot 31 Juli f 1.— per week meer, daar de arbeidsprestaties zeer zullen verschillen. Aangedrongen zal worden de loopende overeenkomsten te handhaven tot 31 Maart. De lieer P. Kostelijk meende, dat er ver schil moest komen in dc looncn van vaste cn losse arbeiders. Dc beste arbeiders ko men aanstonds op straat en de mindere ar beiders komen op dc bedrijven, omdat men geen vol loon kan uitbetalen. Voorzitter ziet er ook in, dat er meer werkloozen zullen komen. Dc lijnen zullen strakker aangehaald worden door het con tract, vreest spr. De gemoedelijkheid zal verdwijnen. Dat hebben wij echter niet ge wild. De vrijheid raakt zoek. Dc lieer S. Hossen wil het contract alleen tegengaan om het gemoedelijke te handha ven. Voorz. verwonderde zich er over dat de L.T.B. en N.T.B., die altijd de nood van den tuinbouw en terecht, naar voren bren gen, een contract teekencn, terwijl zij zelf zeggen, dat zonder uitbetaling van 100 pet. van den kostprijs de Iconen niet kunnen u i tb e t a al d. I n s t e man in g Men besloot verder, een werkge versvereniging op te richten, voor Langendijk en omstreken, waartoe allen toetraden. In het voorloopig bestuur werden be noemd de heeren P. Swager Kz., Noord- scharwoude, S. Kossen, Broek op Langen dijk, P. Kostelijk, Oudkarspcl en P. Over, Hcerhugowaard. Ten aanzien van de kindertocslagregeling besloot men niet deel te nemen. Daarna werd de brief, welke aan den arbiter zal worden toegezonden, voorgele zen-. Verschilende zaken werde\i nog bespro ken, waarna sluiting volgde. OUDKARSPEL Dienst genomen bij het Spaan- sche leger. Uit deze gemeente is ruim 14 dagen ge leden iemand naar Spanje vertrokken n.1. de ongehuwde cn meerderjarige J. M. M. was in het bezit van een pas welke gel dig was voor geheel Europa, behalve Spanje. Zooals hij had voorgegeven zou hij naar Duitschland gaan om werk te zoeken en zijn hem op dc gcm. secretarie dan ook eenige adressen verstrekt waar hij werk kon krij gen. Tn zijn kosthuis had hij medege deeld eenige dagen op familiebezoek te gaan te Hoorn. Zeer vreemd keek men in zijn kosthuis op toen er eeni ge dagen later een brief kwam waar in hij mededeelde dat hij niet nog eenige anderen vanaf Amsterdam naar Spanje vertrokken was, tcnein- dienst te nemen in het regecrings- leger. Blijkbaar worden dus te Amsterdam jon gelieden voor den krijgsdienst in Spanje aangeworven. Thans is bekend dat M. zich reeds te Bar- celona bevindt cn naar hij schreef aan een zijner kennissen was bij geheel vrijwillig naar Spanje vertrokken. Dit is reeds het. tweede geval in (leze streek dat een jongeman zich naar Spanje heeft be geven. ZUIDSCHARWOUDE RECTIFICATIE. Tijdens de ziekte van den heer Kist, amb tenaar P.T.T. alhier trad niet op als be heerder de heer Noot te Kolhorn, doch de heer J. R. van Stipriaan te Kolhorn. ONDER TROUWE HOEDE KOLVEN. 50-SLAGENWEDSTRIJD TE KOOG AAN DE ZAAN. Tot en met Zondag werd in Hotel De Waakzaamheid te Koog aan de Zaan een 50-slagen kolfwedstrijd gehouden, waar voor veel belangstelling bestond. Er was een groote deelname. De verwachting, dat ditmaal een der gummikolvers eens meer dan 500 punten zou slaan, is niet in vervulling gegaan, al kwam men dicht bij dit aantal. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: Gummiballen: Eerste klasse: le prijs de heer .T. Goet „Recht Door" te Alkmaar 492 pnt. 2e prijs de heer A. Houtcr „Aan is Winst" te Ven huizen 487 punten 3e prijs de heer P. Mo lenaar, „Op Maat", Zuidscharwoude, 484 pnt. Serieprijs de heer P. Schuddeboom, Zaanstx^eek, Zaandijk 110 pnt. Tweede klasse: le prijs de heer L. Hage naar, Recht Door, Alkmaar, 435 pnt.; 2e prijs de heer M. J. Ridder, Zaanstreek, Koog aan de Zaan, 433 pnt.; 3e prijs de heer K. Ruiter, Oudkarspcl van Ons Ge noegen, Noordscharwoude 432 pt. Serieprijs de heer R. Zwagerman te Bin nen wij zend met 101 pnt. Derde klasse: le prijs de heer J. Kramer, Op Maat Zuidscharwoude 416 pnt.; 2e prijs de heer P. de Wit te Wormer 413 pnt.; 3e prijs de heer K. Kistemaker te Winkel 395 pnt.: Serieprijs de heer D. Schipper, Zaan streek Koog aan de Zaan, 98 pnt. Sajetibavllen: Eerste klasse: le prijs de heer Jb. Leguit, TOGIDO Krommenie, 452 pnt.; 2e prijs de heer Joh. Dil, Mik Wis te Koog aan de Zaan 447 pnt.; 3e prijs de heer W. Gorter TOGIDO Krommenie 413 pnt.; Serieprijs de heer J. G. van Tongeren TOGIDO Krommenie 102 pnt. Tweede klasse: le prijs de heer N. C. de Boer, Mik Wis Koog aan de Zaan 416 pnt.; 2e prijs de heer J. Schuddeboom, Mik Wis, Zaandijk, 400 pnt.; 3e prijs de heer K. Dek ker, Barsingcrhorn te Barsingerhorn 395 p. Serieprijs de heer Jb. Bogte, TOGIDO, Krom menie, 95 pnt. LANGENDIJK. Nogmaals de collectieve arbeidsover eenkomst. Men schrijft ons uit Langendijk: Met de C.A.O. in den tuinbouw gaat het al heel vreemd. Eigenlijk is officieel nog zeer weinig vastgesteld. Er zijn tuinders, die het contract hebben geteekend, doch die geen arbeiders in dienst hebben. Anderen, die geteekend hebben, betalen echter het overeengekomen loon niet uit. Er zijn werk gevers, die van de arbeidsorganisaties een schrijven ontvangen, dat zij de looncn, in de C.A.O. genoemd, hebben uit te betalen, terwijl de werkgevers lid zijn van een orga nisatie, die het contract niet teekende. Het is een rare boel. De grootste tegenstand te gen de C.A.O. ligt in de overweging dat, bij den tegenwoordigen gang van zaken in den tuinbouw, de tuinders de gevraagde looncn niet kunnen betalen. NOORDSCHARWOUDE. Eervolle onderscheiding van mej. Edel. Zaterdag j.1. was het 10 jaar geleden dat Mej. N. Edel als Administratice in dienst kwam hij de fa. Verburg conservenfabriek alhier. Zij heeft haar taak gedurende al de ze jaren met veel toewijding vervuld. Bij het overlijden van wijlen den heer P. Ver burg werd zij o.m. met dc dagelijksche lei ding van het bedrijf heiast. Thans is zij nog steeds werkzaam in dit bedrijf en wordt zij bijgestaan in deze taak door de hecrcn H. cn P. Ver burg. Zaterdagmorgen werd zij begiftigd met de gouden medaille van de Huisorde van Oran je Nassau zoodat deze dag voor haar tot ccn onvergetelijke is geworden. Overgeplaatst. De Zeer Eerw. heer Kapelaan Oudshoorn is als zoodanig benoemd te Haarlem. Als Kapelaan in dezp parochie is benoemd de neomist B. P. M. Schoonebeek. ZUIDSCHARWOUDE. Belastingmerken gestolen Bij den heer S. zijn 3 fietsplaatjes, beves tigd aan de fietsen, welke in een schuur stonden, gestolen. Men zij op zijn hoede. Over boord geslagen. Een zoon van den tuinder V. v. V., die met zijn kloet in den modder bleek steken, sloeg over boord en kwam in de Voorburggracht terecht. Toegeschoten hulp kon den jongen uit zijn benarde positie verlossen. ANNA PAULOWNA VINGERLID AFGEKNEPEN. Toen de heer C. Waiboer, Veerweg, dezer dagen een jonge stier wilde verzetten, werd door het rukken van het beest een lid van zijn vinger welke hij in een schalm van de ketting had gestoken door het touw afgeknepen. De heer W. moest zich onder dokter's behandeling stellen. Het ongeval is nog le ernstiger, waar het hier een vin ger der rechterhand betreft RAADSVERGADERING EENIGE UREN UITGESTELD. Door plotselinge verhindering zal de Raads vergadering, welke tegen hedenmiddag drie uur was uitgeschreven, van avond om 8 uur worden gehouden. OUDE N1EDORP 'T VELD. Op concours. Op het Zondag te Assendelft gehouden con cours dat werd gehouden ter gelegenheid van liet 50-jarig bestaan van „Harmonie" aldaar, behaalde in de 3e afd. Fanfare (Concertwed strijd) de muziekvereeniging „St. Martinus" alhier ccn derden prijs met 271 punten. In den marschwedstrijd viel het corps een 2den prijs ten deel met 86 punten. AMSTERDAM, 22 Aug. Veemarkt. 527 vette koeien, le kw. 74 —78 ct., 2e kw. 62—7z ct., 3e kw. 5G—60 ct per Kg. slachtgewicht; 85 melk- en kalf- koeien f 200270 per stuk, S6 vette kalve ren: 2e kw. 56—62 ct., 3e kw. 46—54 ct. per Kg. lerend gewicht; S8 nuchtere kalveren f 8—13 per stuk, 96 schapen f 20—23 per stuk, lammeren liIS per stuk, 410 var kens: vieesch varkens, wegende van 90 110 Kg. 6768 ct., enkele hooger, zware varkens 6566 ct., vette varkens 6364 ct. per Kg. slachtgewicht, Aangevoerd 3 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen groote aanvoer, han del stug en stijf prijshoudend. Vette kal veren ruime aanvoer, handel vlug, vaste prijzen. Nuchtere kalveren korte aanvoer, handel stug en prijshoudend. Schapen en lammeren behoorlijke aanvoer, handel kalm. Prijzen lager. Varkens matige aan voer, handel willig met hoogere prijzen voor vieesch varkens. ROTTERDAM, 22 Aug. VlasmarkL Aanvoer: 6000 Kg. Hol- landsch geel 6068 ct. per Kg. Er was vol doende kooplust, doch door mindere kwali teit* slechts gedeeltelijk verkocht. Het eeni ge aangevoerde partijtje van het nieuwe vlas van bevredigende kwaliteit. ROTTERDAM, 22 Aug. Veemarkt. Aanvoer: totaal 20Ö6 stuks, t.w. 624 vette runderen, 241 vette kalveren, 3 nuchtere kalveren, 540 varkens. 627 zuig- lammeren, l bok. Prijzen per Kg.: Vette koeien 756544-50 ct., vette ossen 6861 —45-50 ct., vette kalveren 95—S5—62-72 ct., varkens (levend gewicht) 55—5453 ct., schapen 453530 ct., lammeren 534538 ct. Prijzen per stuk: schapen f 2520—17, lammeren f 16.50—12—8. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen onveranderd, pr. koe 79, pr. os 72. Vette kalveren, aanvoer grooter, handel kalm, prijzen iets hooger. Schapen en lammeren, aanvoer aanm. ruimer, han? del matig, prijzen schapen f 1.05, als vori ge week Dingdag. Varkens, aanvoer rui mer, handel tamelijk, niet geheel prijshou dend. Een partijtje schapen voor export.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5