w m m en een natte doek of borstel Radioprogramma edgar rice BURROUGHS No. 65. Morison Baynes was geheel van streek. Het lieflijke schepseltje dat naast hem reed had hij zien klimmen en slingeren door de bomen en horen praten met woeste bavianen! Mooi was ze en zeer begerenswaardig; maar achter af beschouwt wat wist hij eigenlijk van haar af? Voordat hij het zich gerealiseerd had, stootte hij uit: „Ik zag U in de bomen met de bavianen!" „Ja?" lachte Meriem, „de bavianen zijn mijn beste vrienden". En toen, omdat zij zag dat de angst over haar antwoord zich op zijn gelaat aftekende, schepte Meriem er be hagen in hem nog meer te schokken. „Ja", zei zei. „Vele jaren achtereen leefde ik onder grote apen. Ik dwaalde door de takken en* bomen en joeg op kleinere dieren. Korak bracht me vruchten en vlees. Hij vocht voor me en was vriendelijk tegen me". Er was een wee moedige klank in haar stem. Ze had de laatste tijd niet meer aan Korak gedacht. Gedurende enige tijd reden ze beiden zwijgend voort, ieder in zijn eigen gedachten verzonken. Het meisje dacht aan de verschijning van de jungle-god in een luipaardvel gehuld, die zich door de bomen slingerde. Achter hem, ruig en krachtig, kwam de grote mensaap, terwijl zij, Meriem, lachend en blij hen verwelkomde, als ze van de jacht terugkwamen. O, wat waren die dagen zonnig en gelukkig geweest. En de vrijheid! De ge dachten van de man waren juist tegenoverge steld. Hij moest zichzelf plotseling bekennen, dat hij hopeloos verliefd was geworden op het meisje, dat hem zo juist uit eigen beweging over haar wilde en vreemde jeugd had gespro ken. En hij had nog wel op het punt gestaan haar zijn adellijke naam aan te bieden. Een meisje, dat volgens haar zeggen, onder de apen had geleefd. De Hon. Morison Baynes beefde, toen hij dacht aan het gevaar, waaraan hij zo juist was ontsnapt. Ja, hij hield van haar. maar hij zou haar toch niet ten huwelijk durven vragen. SJE I EN, M PLAN1 .■er pai algwei .ei'goet RK ekliou letter n te nd elke I) waren and behaal onder Bccm Oos ter Javaansche vorstenzonen eeren de Koningin Heden te Den Haag aangeko men. Met den boottrein uit Genua, die hedenochtend 10.07 uur aan het station Staatsspoor Den Haag is aangekomen, zijn eenige deputaties gearriveerd uit de Javaansche vorstenlanden, welker leden naar Nederland zijn gekomen om H. M. de Koningin hulde te bewijzen ter gelegenheid van Haar 40-jarig Re- geeringsjubileum. De deputaties bestaan uit de beide zoons tan den Sultan van Jogjakarta en de afge vaardigden van de hoofden van het Mang- Jkoe-Nogorosche huis te Soerakarta en het Pukoc-Alamsche huis te Jogjakarta. Naar wij vernemen, zullen de hooge Indi sche gasten door hun aanwezigheid o.m. luister bijzetten aan de huldiging van H. M. de Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. le kv ig. lc S—15 5, W'BJÜ lc lux rkenjj Dcn« •uime 3 Pij rr, ha iinig nep. C i 1'5.(50. i 0 Kg.: ritte prui ler 1(1 11- zaad 1-4 loerdg -2.00, oene om rót 10, lein I1 roode azie 3 spf -5.20, 3 gri eren c 10- s 0.56 -1 Aut 10; bl. 10; dn 1S« kg. knol 1 2.50; ;rooten einicr? ïgcn driclir zilver zilverö kool kool Buitenlandsche congressisten gewond Bij autobotsing te Oegstgeest. Tijdens den tocht van de deelne mers aan het congres der Interparle mentaire Unie van 's-Gravenhage naar Amsterdam is de autobus waar in de congressisten zaten, ter hoogte van het. viaduct nabij Oegstgeest op een apdere voorafgaande bus ge botst Dè chauffeur kón' bij het af dalen van de hoogte, hoe wol hij tij dig remde, de bus niet tot stilstand brengen Eenige buitenlandsche gedelegeerden wer den licht gewond, o.m. de bekende Tsjechi sche sociaal-democratische fractie-leider Wonzei Jaksch. Ook eenige inzittenden van de aangereden bus bekwamen verwondingen, echter niet van ernstigen aard. Beide bussen werden dermate beschadigd, dat zij de reis niet konden voortzetten. Spaansch schip te Vlissingen onder arrest Procedure tegen de Spaansche regeering. Het Spaansche s.s. „Garbi" dat van 17 Fe bruari 1!)37 af te Antwerpen onder arrest heeft gelegen, is gisternacht te Vlissingen binnen gebracht en door de oorspronkelijke eigenaars te Cadiz onder arrest gesteld, om hun rechten te doen gelden tegen de Spaan sche regeering die de tegenwoordige eigena res is. Burgemeester weigerde feestvergunning Motie van afkeuring tegen B. en W. van 's-Gravenzande. In de Dinsdag te 's Gravenzandc gehouden raadsvergadering is een motie van afkeuring over het door B. en W. gevoerde beleid inge diend, welke met acht tegen vier stemmen door den raad is aangenomen. Het conflict tusschcn den raad en B. en W. vindt zijn oorzaak in het volgende: De algemeene en de Christelijke Oranje- verceniging konden het niet eens worden over de aanstaande viering van liet regee- ringsjubileum. De burgemeester, Mr. F. M. Schokking, heeft toen aan elk. der beide vereenigingen een feestvergunning gewei gerd. In de aangenomen motie wordt B. en W. verzocht,' alsnog aan de Oranjevereni gingen toestemming tot feestvieren te ver- leenen en wordt het college opgedragen deze motie ler kennis van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin in Zuid Holland te brengen. De raad heeft ook geweigerd, gelden be schikbaar te stellen voor feestverlichting en tractaties. MINISTERS KIJKEN NAAR NATIONALE FILM. Naar wij vernemen, zal Vrijdagmorgen a.s. voor officieele genoodigden, onder wie vele ministers en andere autoriteiten, de eerste vertooning plaats hebben van het nieuwe filmwerk „De Nationale film". Jongeman dood gevonden Misdrijf in het spel In den vorigen nacht is op den weg naar het theehuis Rhijnauwen, in de nabijheid van Utrecht, het lijk gevonden van den 21- jarigen aanncmerszoon Th. uit Groenekamp Daar misdrijf niet onmogelijk wordt ge acht, is het lijk in beslag genomen voor een nader onderzoek. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN ONZE OOST. Zwakzinnige doodgeschoten Tegen ambtenaar proces-verbaal opgemaakt. In den vorigen nacht heeft een gepensi- onneerd ambtenaar, de heer van der Veer te Radjamandala, iemand, die zijn huis binnendrong, doodgeschoten. Later is ge bleken dat de indringer een zwakzinnige was uit een naburige kampong. Tegen van der Veen is proces-verbaal opgemaakt. EEN NON-STOP-VLUCHT CURAQAO—PARAMARIBO. De „Meeuw" van de K. L. M. maakte een non-stop-vlucht, van Curatjao naar Parama ribo en arriveerde, aldus de N. R. Ct. iu laatstgenoemde plaats te 18.40 uur g.m.t. Bij winkelier ingebroken Daders hoogstwaarschijnlijk uit de Haagsche onderwereld. In den vorige nacht is te Maasland inge broken bij den winkelier Boekestein. De die ven hebben zich door opschuiving van een raam toegang verschaft en het gehcclc huis doorzocht De bewoners sliepen. Verscheide ne voorwerpen, w.o. een gouden horloge en vijftig guldon, worden vermist. De politic heelt met behulp van een rijks politiehond uit Waalsdorp te 's-Gravenhage een onderzoek ingesteld, doch kon de spo ren slechts gedeeltelijk nagaan. Men is. van meening, dat hier dezelfde dievenbende aan het werk is geweest, die in het West- land reeds talrijke diefstallen heeft ge pleegd. Er zijn geen vingerafdrukken ge vonden. Hoogstwaarschijnlijk moeten de daders in de Haagsche onderwereld worden 'ge zocht. Parachute scheurde in tweeën „Ik leek wel gek om te sprin genzei de vliegenier. „Wanneer men van een parachute ge bruik maakt, loopt men steeds het risico gewond te raken, zcide volgens de Dai ly Express de vliegenier Gwynne Jonhs in het ziekenhuis te Eastbourne (Sussex) Hij- was opgenomen met een gekneusden enkel, na een sprong met een parachute van 2000 voet hoogte. Tienduizend toeschouwers waren hiervan getuige op het vliegveld te Wilmington. Het was eigenlijk dwaasheid om te sprin gen, zcide de patiënt. De weersomstandighe den waren daartoe veel le slecht. De wind was veel sterker dan ik gedacht had en alles scheen verkeerd te gaan. Eerst viel een touw op m'n para chute en sneed deze vrijwel in twee deelen. Ik viel daardoor heel wat sneller dgn in normale omstandig heden. Ik wilde m'n tweede para chute openen, maar raakte bij die poging met m'n voeten in de tou wen verward en daardoor ging de parachute niet open. Ik had inderdaad wel pech en mag wer kelijk van geluk spreken, dat ik er nog zoo ben afgekomen. Ik leek wél gek oln le springen!" Gevangenen stikten in heeten stoom Reeds een arrestatie. Omtrent het vinden van vier lij ken in de Holmcsburggevangenis te Philadelphia (V.S.) bericht de „Philadelphia Record," dat de lijk schouwer Ilcrsch, die de gevangenen dood in hun cellen heeft aangetrof fen, mededeelde, dat op last van gevangenis-autoriteiten sfoom was geblazen in de luchtdichte cellen. De lijkschouwer heeft verder verklaard, clat spoedig arrestaties moeten volgen. De man, die de stooinkraan heeft open gedraaid is reeds gearresteerd, doch wie opdracht hiertoe heeft gegeven is nog niet bekend. De dooden maakten deel uit van een groep van 25 gevangenen, die in strafcellen waren opgesloten om een stoomstraf te ondergaan. Tengevolge van de stoom wer den de mannen bewusteloos en een voor een werden zij naar buiten gedragen on in het gras gelegd voor de strafcellen. Een assistent van den procureur van het district heeft medegedeeld, dat men de menschen hier geruimen tijd heeft laten liggen. Er is gebleken, dat do dood van de vier slachtoffers is veroorzaakt door verstik king. EEN DURE KUS. Dr. Bernard Kelly in Balli had een aller liefste huishoudster, een jong meisje van nauwelijks twintig jaar. Met oogen vol lief de en verlangen keek hij naar zijn verzorg ster en eens op een avond kon hij zich niet bedwingen, nam haar in z'n sterke armen en kuste haar. Maar de huishoudster bleek geen katje te zijn om zonder handschoenen aan te pakken en klaagde den dokter aan wegens een aanslag op haar eerbaarheid, vertelt dc Daily Express. De doktor moest voor den rechter verschijnen, die hem voor den gesto len kus een boete van 2 pond oplegde! VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16- Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.30 Orgelspel. 12.00 Ensemble Spezialetti. (Om 12.15 Ber.), 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 Vervolg concert. I.45 Orgelspel (opn.); 2.00 Sylvestre-trio. 2.40 Declamatie. 3.00 Ensemble Ephraïm en solisten. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Fantasia. 6.00 Orgel en zang. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten VGP. 7.35 Causerie „Een dorp in Drente". 8.00 Trioconcert. 8.30 Causerie „De Nederlandsche cultuur in 40 jaar". 9.00 VARA-orkest. 9.45 Zang, piano en accordeon. 10.00 Esmeralda-septet. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Jazzmuziek (gr.pl.) Hilversum II, 301,5 m en 415,5 m. Algemeen programma, NCRV. verzorgd door de 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cellovoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonmuz, 2,00 Gramofoonmuziek. 2.25 Christ. Lectuur. 3.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoon muziek. 6.30 Causerie „De bloemborder in Augustus". 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie „De start". 9.30 NCRV-orkest (10.00—10.05 Ber. ANP). 10.45 Causerie over athletiek. 11.00 Vervolg concert. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. FEUILLETON ETHEL M. DELL „Mary! Mary!" riep hy\ Haar blik was verschrikkelijk en er was iets in haar oogen, dat hem waarschuwde. ..Kom, kom, zoo moet je niet doen," zei hij en sloeg beschermend een arm om haar heen. ..Lieve, lieve Mary, je mag je niet zoo van streek maken; kom mee naar binnen." Ze trachtte zich los te maken, maar met zachten drang leidde hy haar weg. De dorens van een klimroos hadden haar geschramd en hi et een zakdoek bette hy de bloedende plek ken. „Zie eens, je hebt jezelf pyn gedaan," zei hy. Plotseling ontspande haar gezicht zich en, in een vloed van tranen uitbarstende, snikte ze: „Rollo mijn Rollo!" Hij steunde haar krachtig. „Het zal hem heusch geen kwaad doen," zei hij vriendelijk. ..Je kunt hem direct zien. maar laat hij eerst maar even tot zichzelf komen, dat is beter voor hem." Ze was nu, na de hevige spanning, zoo moe en slap, dat hij haar moest dragen. In huis gekomen, nam hij haar in zijn ar men en kuste haar. „Zooiets nag je nooit weer doen, lieveling," zeL| ïe 200 weinig vertrouwen in me?" Uitgeput legde ze haar bleeke gezicht tegen zyn schouder. „Maar jij mag hem nooit weer zoo slaan, Ivor," fluisterde ze. „Het zou heel anders zijn als hy je eigen kind was en je van hem hield." Hij gaf geen antwoord, maar hij hield haar heel dicht tegen zich aan. Misschien waren door deze gebeurtenis zijn oogen open gegaan. HOOFDSTUK XXIII Een gesprek Rollo had gezien hoe zijn stiefvader zijn moeder ondersteunde en wegleidde. Niemand sloeg meer acht op hem en hij voelde zich heel eenzaam en verlaten. Hij wist dat het om hem was, dat zijn moeder zich zoo van streek gemaakt had en daarom kon hy nu niet begrijpen dat ze hem onder deze omstan digheden aan zijn lot kon overlaten. Hij kon nog niet weten, dat het de reactie was op een heftige opgewondenheid, die haar nu geheel willoos maakte en hij was diep teleurgesteld, Zijn behoefte aan liefde en steun waren op dat oogenblik grooter dan hij zelf wel wist; hij had zijn straf met uiterste zelf- beheersching ondergaan en dat had hem licha melijk, zoowel als geestelijk, volkomen uitge put. Hy keek om zich heen en zijn eerste impuls was te vluchten weg uii deze kamer. Hij schaamde zich en voelde zich diep vernederd. Maar naar zijn eigen kamer gaan wilde hij niet, want daar zou men hem komen zoeken en hy wilde alleen zyn. En ook naar de stallen wilde hij niet gaan. Awkins zou hem zeker naar het huis terugsturen, als hy hem daar vond. En dan liep hij nog de kans in de stal len Caroline tegen het lijf teloopen en dit was wel het laatste, wat hij nu kon verdragen. Maar hy wilde weg weg hier uit deze kamer. En. zonder zich te bedenken, klauterde hij over de vensterbank het raam uit. Hij be landde in het vertrapte bloembed en weg rende hij, alsof hij door den duivel achterna werd gezeten. In een boschje rhododendrons, dat hem aan het oog onttrok, viel hij neer, beven- de over al zijn ledematen. Maar het scheen hem toe dat de grauwe muren van het kasteel hem dreigden en, bang dat men hem hier vinden zou en naar binnen zou sleepen, holde hij weer verder. Hij voelde zich duizelig en vermoeid, maar de angst, dat hij achterhaald zou vorden, zat hem op de hielen en voort rende hij naar de heuvels achter het kasteel. Daar liet hij zich uitgeput in de varens vallen en wild snikkend verborg hij zijn hoofd in zijn handen. Hij voelde zich van iedereen verlaten en hij dacht dat hy nooit zoo ongelukkig in zijn leven geweest was, noch dat hij ooit ongeduldiger zou kun nen worden. Hij wist wel dat Molly van hem hield, maar men had hem van haar wegge leid en op het oogenblik, dat hij haar het meeste noodig had, was ze niet in staat ge weest om hem te helpen. En ook Awkins had hem getoond dat hij weinig met zijn gedrag was ingenomen. Het was ook wel een beetje veel voor een kleinen jongen, eerst een val van het paard, daarna een pak slaag en dan, hij had nog steeds een leege maag! Hartstoch telijk huilde hij, vervuld van een diep mede lijden met zichzelf. „Oh, ik wou maar dat ik dood was!" riep hij uit en in een vlaag van woede hamerde hij met zyn stevige, bruine knuisten op den grond. Hij voelde zich vernederd en hij vond de straf onverdiend, juist nu hij zijn veront schuldigingen had aangeboden. Alleen hijzelf wist hoeveel moeite dit hem had gekost. Oh, hij haatte iedereen iedereen! Hij haatte het heele leven! Maar hij kon die wilde opstandigheid niet lang volhouden en zachtjes bleef hij voort huilen als een eenzaam, verdwaald kind. En het was toen, dat er hulp kwam opdagen. Iemand kwam langzaam het pad afwande len, dat liep langs de plek, waar de kleine jongen zijn verdriet lag uit te snikken. Rollo voelde een licht tikje op zijn schouders; hii knipperde met zijn oogen en hief een rood beschreid gezicht op. Hij verwachtte Awkins en woedend schreeuwde hij: <(Ga toch weg!" Maar het volgende moment hield hij zijn adem in en keek met groote, verbaasde oogen omhoog. „Als je dat meent, zal ik wel weggaan," zei Graven Ferrars met rustige stem. „Maar ik zou liever willen blijven en probeeren je te heipen." Rollo kon dien vriendelijken blik in de oogen van dezen man onmogelijk weerstaan en verlegen begon hij overeind te krabbelen. „Je bent erg moe, mijn jongen," zei Cra- ven Ferrars. „Die val van je paard vanmor gen heeft je meer kwaad gedaan dan je denkt." „Rollo's lippen begonnen te trillen, maar manhaftig weerhield hy de opkomende tra nen. „Eindelijk zei hij en het kwam er met horten en stooten uit: .Daarvan is het niet. Ze hebben me afgeranseld en ik heb nog niets gegeten." Ferrars' hand verdween in zijn zak en op kameraadschappelijken toon zei hij: „Wat een bof, zeg! Ik heb een paar boterhammen bij me alleen maar voor het geval dat ik honger zou krijgen. Maar ik heb heele- maal geen honger. Hier, eet jij ze maar op!" Rollo's rood omrande oogen werden grooter en met een begeerigen blik keek hy naar het pakje in Ferrars' hand. Maar plotseling keerde hij zijn hoofd af. „Neen," zei hy, „dat mag ik niet doen. Ze zijn voor U bestemd en U moet ze zelf opeten." „Oh nee, ik niet!" zei Ferrars vol over tuiging. „Ik heb flink ontbeten en die boter hammen hebben ze me meegegeven omdat ik misschien biet tijdig terug zou zijn voor de lunch. Kom. eet ze maar gauw op, kleine kerel. Je zult er weer heelemaal van opkik keren. En doe het maar kalm aan; ik ga onderwijl een pyp opsteken." En hij wierp Rollo het pakje brood toe, die het opving met begeerige handen. Toch aar zelde hij nog even. „Weet U wel heel zeker, dat U ze zelf niet wilt opeten, sir?" „Heel zeker. Ik zei je immers al dat ik een pijpje ga rook en! Kom, begin er maar gauw mee." Hy draaide zich om en ging een paar pas sen verder naar een open plek, van waaruit hy de grijze torens van het kasteel kon zien. Hier leunde hij tegen een boom, stopte zijn pijp en staarde voor zich uit. Rollo liet zich niet langer smeeken; hij was tot de ontdekking gekomen, dat hij ram melde van den honger en als een wolf viel hij er op aan. Eindelijk, toen er niets meer over was dan het papier, sprong hij overeind. Hij keek naar Craven Ferrars, die nog steeds tegen den boom geleund stond en zijn tegen woordigheid geheel scheen te zijn vergeten. Hy aarzelde en bleef staan. Er was iets in dien stillen, verren blik van den man, dat den kleinen jongen een eigenaardig gevoel van schroom gaf. Plotseling, alsof hij den blik van den jon gen gevoeld had, keerde Craven Ferrars zich tot hem. ..En voel je je nu beter? vroeg hij. Rollo knikte en kwam naderby. „Ik dank U heel erg voor de boterhammen, sir," zei hij. „Ze smaakten fyn." Ferrars glimlachte niet, maar in zijn blik was iets heel vriendelijks. „Nu, ik ben blij, dat ik ze bij me had," zei hij. „Dit is vandaag nu al de tweede keer dat U me geholpen hebt. Ik wou dat ik U kon vragen mee te gaan naar myn moeder, maar..." Hij kreeg een kleur en onbeholpen als hij nog was, bleef hij midden in zijn zin steken. „Dank je wel, myn jongen," zei Craven Ferrars. die zijn aarzeling had bemerkt. „Het is heel aardig van je me dit te vragen, maar daarvoor heb ik heusch geen tijd." „Waarom blyft U niet nog wat in Little Bradholt?" vroeg Rollo. „Hebt U het in „De Ploeg" niet al te best?" „Ik verzeker ie dat het niet aan „De Ploeg" ligt zei Ferrars. „Maar ik bliif nooit ergens lang. Ik reis maar steeds door." Aan den toon, waarop dit gezegd werd, voelde Rollo iets van de eenzaamheid van dezen man. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7