}oed nieuws voor de Zal Londen duidelijke taal spreken? -7 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Heden met smalle beurzen" Duitsche bisschop verbannen Pleidooi voor toerwagenritten IS Tsjecho-Slowakije een struikelblok Japan gebruikt gifgassen Veze'aanplant verbrand kbaar gratis welke vagen maakt an de /an de lewijs, Ford 'cl. 2 Laan, Schagen, Tel. 20. tIJDAG 26 AUGUSTUS 1938. 81e Jaargang. No. 10658 Iguve <fer N.V. Uitg.-Mii". „Hollo"ds Noofderkwortier" De nood in de taxibedrijven CHAUFFEURS COMBINATIES ZIJN UIT DEN BOOZE. VERPLICHTE VERZEKERING TEGEN WETTELIJKE AAN SPRAKELIJKHEID. - ORDE NING VAN HET VERHUURBE DRIJF ZONDER CHAUFFEUR. De Commissie voor het Autover voer Personen, de zgn. Commissie- pud, zegt in haar juist verschenen fapport, dat niet alleen de auto lossen, maar ook de toerwagens log een grootere ontwikkeling tege- noet zullen gaan. Beide zijn immers [ervoersmiddelen bij uitnemendheid foor de „lieden met smalle beur- in de toerwagenondernemers ijn zich er van bewust, dat de toer- «ragen in hooge mate het nationale n het cultureele leven van ons volk lient. alom het bezwaar wordt gehoord, dat [ijncn voor 'de rijksinspecteurs ontbre- wordt voorgesteld, dat na advies van bdrijfscommissie de algemeene richtlij- 'worden vastgesteld, volgens welke de inspecteurs deze vergunning moeten ge- Zoowel bij organisatieritten, als de z.g. gezelschapsritten wordt en laatsten tijd wel afwijzend be- ihikt. Dit standpunt is volgens de com- lissie onjuist, omdat het streng orgedacht alle groote toerwagen- itten onmogelijk maakt. |n kan immers altijd gebracht worden i een spoorwegstation, van daar een Ïper trein reizen en van een ander sta- in de buurt van 't einddoel weer wor- afgehaald door een ondernemer daar laatse en worden rondgereden. Gezelschappen moeten vrij zijn. t moet bovendien aan een gezelschap fctaan om per trein, per toenvagen of koot een uitstapje te maken. Wanneer pus vaststaat, dat men te doen heeft net verhuren van de eeheele autobus feen gezelschap, waarbij dan de ontler- Ufer lijdelijk is en men tot hem komt met iaanvraag,, dan ware steeds de toerwa- pit toe te staan. 1| Anders zou immers de toenvagen- Tmdcrncrner achter staan bij den ex ploitant van huurauto's, die, wan neer de geheele auto wordt gehuurd, Re(#recies zooveel aulo's kan leveren, La Pa^1''8 *n *iaar ^e'iee' gel.uurd, als aicn maar zou verlangen. Elej e commissie zou voor de toerwagens eue Mol8cllen voor te stellen: geen verandering e bestaaifde negatieve definitie. Onder- fding in regelmatig wederkeerende toer- prittcn en incidcnteele toerwagenritten «•gunningverleening door de Rijksin- eurs. J Taxi's en huurauto's bet R. A. P. reglement aulovervoer- 'Sönen ten aanzien van de regeling van ■vervoer per taxi en huurauto weinig be- piging heeft geschonken is een feit. dat de bedrijfskringen overbekend veronder- mag worden. Ongetwijfeld is dit een ge- i-i ('e te va#e bepalingen van het R ziekieraijp cn yan {je groote bevoegdheid van B. ar ISl. als gevolg van het ontbreken van bin- 1de richtlijnen in het R. A. P. Van ecnige "Tetering in het taxi- en hum-autobedrijf lan ook sedert het in werking treden van R. A. P. weinig te bespeuren. ijEl no°d in deze bedrijven is zoo flroot, dat reikhalzend naar een be- SCHACf tere wet wordt uitgezien. •LEN illijkst: De art. 17 en 18 geven aanleiding tot de merking, dat hier geen enkele eisch ge el wordt aan den aanvrager van de ver innig zelf De commissie zou het op prijs [en, dat bij hot verleencn van een vergun- R ook aandacht geschonken wordt aan aanvrager en den ondernemingsvorm. moeilijkheden in dit bedrijf komen im- "s voort uit liet ontbreken van vereisch- waaraan de ondernemer, de onderae- g en de ondernemingsvorm moeten vol- _.rj commissie meent wel een sug- scnft [gestie naar voren te moeten brengen 'pnzake het weren van die bedrijfs- ater'l£ormcn' we,ke zich kunnen onttrek ken aan alle sociale voorschriften, Rijke verf zooals chauffeurs-combinaties. Deze seizoen Jbedrijfsvorm zal steens een bron van 221 Bur.fnoeilijkhedon blijven opleveren bij J eiken te treffen maatregel, ter orde- ïung en sancering van den bedrijfs tak in zijn geheel. Minimum aantal wagens. Ook wenscht de commissie er op te wijzen, dat het haar gewenscht voorKomt, dat op de een of andere wijze per onderneming een minimum aantal wagens wordt voorgeschre ven in verband met de grootte van de ge meente, waar het bedrijf wordt uitgeoefend. Het zou gewenscht zijn art. 17 zoo te rc- digeeren, dat de verleende exploitatiever gunning recht geeft op het innemen van standplaats op den openbaren weg, waarbij 15. en W. dan de bevoegdheid hebben stand plaatsen te bepalen. De keuring. De bepalingen inzake de keuring, zooals deze thans bestaan en worden uitgevoerd, hebben groote moeilijkheden gebracht, wel ke opgeheven kunnen worden door unifor me, voor het geheele land aangenomen rege len. Dit principe mag als van eerste orde beschouwd worden, waarhij men de vraag wie de keuringen verricht, als een van de tweede orde kan achten. Verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. Voorts meent de commissie, dat verkeers- veiligheidseisehen dienen te worden vastge legd, waarbij het gewenscht is de eischcn van periodieke keuring alsmede de verze kering tegen wettelijke aansprakelijkheid algemeen te stellen, terwijl verder eischcn gesteld moeten worden, welke direct cor; respondeeren met. de betrouwbaarheid van de voertuigen uit het oogpunt van alge meen belang voor de bevolking. Verhuurbedrijf zonder chauffeur. In het R.A.P. komen geen bepalingen voor over den „verhuur zonder chauffeur". Daar zich op dit terrein, uitwassen zijn gaan vertonnen, is een regeling van be doeld bedrijf noodzakelijk geworden. De B.B.N heeft als onderdeel van zijn commissie voor het beroepspersonenvervoer een commissie voor het verhuurbedrijf zon der chauffeur ingesteld, welke commissie reeds verschillende maatregelen heeft ge troffen. Een keuringsreglement is door deze commissie goedgekeurd. Reeds heeft een aantal ondernemers zich aan deze keuring onderworpen en de B.B.N. heeft besloten, dat aan de ze ondernemers een bord zal worden uitgereikt met den tekst „verhuur zonder chauffeur, erkend door en onder controle van de B.B.N." Door plaatsing van dit bord is de onder nemer gebonden al zijn wagens aan een re gelmatige keuring te doen onderwerpen, terwijl dit hord alleen wordt uitgereikt, in dien de ondernemer kan aantoonen. - dat zijn wagens tegen wettelijke aansprakelijk heid zijn verzekerd. Met deze maatregel is reeds een belang rijke stap gedaan. De commissie heeft zich beraden of het gewenscht is, het eigen vervoer vrij te stellen van inschrijving. Zij meent echter dat het aanbeveling verdient de inschrijving te behouden. De inschrijving voor het uitvoeren van eigen vervoer geschiede op daartoe tot de commissie voor de vergunningen gerichte aanvraag ingevolge besluit van die commis sie. Tenslotte wordt de wenscli geuit, d«t de nieuwe wet het bedrijf zal verlossen van den wankelen overgangstoestand en dat zi< het de vastheid zal geven, waarin het juist in dezen tijd van de talrijke vervoersmoge lijkheden zoo dringend behoefte heeft. Een verklaring van Engeland nog vóór het Neurenberger con gres te verwachten. De spanning, welke in de internationale wereld heerscht, houdt aan. Hoewel Runciman, daarbij blijkbaar krach tig gesteund door zijn regeering, alles doet om de harmonie in de verhoudingen in Tsje cho-Slowakije te herstellen, blij kt meer en meer dat van de andere zijde niets wordt nagelaten om de gemoederen te verhitten. Het feit, dat Henlein, de leider der Sude- ten-Duitschers met zijn staf door Hitier is uitgenoodigd om naar het Nationaal-Socia- listisch congres in Neurenberg te komen, wordt in de kringen van diens volgelingen uitgelegd als een bewijs, dat de Führer in zijn te verwachten groote rede, weer met een of andere opzienbarende verklaring zal komen, welke de toekomstige houding van Puitschland tegenover Tsjecho Slowakije zat bepalen. Door deze verwachting wordt de belang rijkheid van de zending Runciman sterk verkleind, althans in de oogen der direct belanghebbenden, die uiteraard groote be langstelling hebben voor de beantwoording van de vraag: „Wat zal Ilitler doen?" Dat men ook in Engeland terdege reke ning houdt met een mogelijke plotselingen daad van den Führer van het Derde Rijk, kan blijken uit de groote activiteit in Lon den. Hoewel men in officieele kringen de plaats hebbende ministerconferenties tracht voor te stellen als gewone samenkomsten der regeering, is toch wel zeer duidelijk dat het Tsjecho Slowaaksche vraagstuk de Brit- sche regeering groote zorg baart. Reuter weet mede te declcn, dat minis ter Sir John Simon Zaterdag te Lanark een redevoering zal uitspreken, en dat hij van deze gelegenheid gebruik zal maken om te spreken over den toestand in Euro pa, in het licht van zijn rerente besprekin gen op liet Foreign Office. Vernomen wordt dat de Britsche regeering terwijl zij de te overwinnen moeilijkheden erkent, geens zins haar oorspronkelijk geloof laat varen, dat een oplossing der minderhedenkwestie in Tsjechoslowakijc gevonden moet worden langs den weg van onderhandelingen. Volgens Havas schrijft de Evening Standard over de rede van Simon: „In som mige kringen zegt men, dat de verklaring van den minister van finaniën even veel- beteekenend zal zijn als de historische waarschuwing, die door Lloyd George werd uitgesproken toen eveneens minister van financiën, in het Mansion House tijdens de Agadircrisis. De tekst van de rede zou gisteren zijn goedgekeurd tijdens de bijeenkomst in het Foreign Office van sir John Simon, lord Halifax en den eersten minister"'. Zij zou uitdrukkelijk verklaren, dat En geland naast Frankrijk zal staan als dit land door zijn aangegane verplichtingen jegens Tsjecho-Slowakije in een oorlog zou worden gewikkeld. In Fransche kringen verklaart men echter een dergelijke verstrekkende toezegging van Engeland nauwelijks te verwachten. De tui sland acht men niet zóó dreigend, dat er aanleiding is voor een zoo positieve verkla ring. Wel is men van meening dat een krach- lige houding van Engeland nog vóór het Neurenberger congres een heilzame uitwer king zou kunnen hebben op de houding van Hitier. Chineezen protesteeren te Londen. De Chineesche ambassadeur te Lon den heeft aan Halifax mededeelin- gen verstrekt over het gebruik van gifgassen door de Japansche troepen in het noorden van Kiangsi. De Ja- panneezen zouden zich o.m. bediend hebben van gifgassen op 22 Ang. j.1. in de omgeving van Hoetsjoeang in Kiangsi om een Chineeschen aanval af te slaan. Alle officieren en sol daten der beide bataillons, die aan den aanval deelnamen, op drie na, kwamen om het leven. De permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond heeft den secretaris ge neraal ter inlichting van de leden van Vol- konbondsraad cn -vergadering oen nota ge zonden, van gelijken inhoud als die, welke dnor den Londenschen ambassadeur aan Ha ll! ax is verstrekt. Frankrijk en Engeland kunnen niet meer met gouden kogels" spelen in het Donau-bekken. Onder ideaal weer is gisteren de groot ste parade van het Duitsche leger sedert den oorlog gehouden in tegenwoordigheid van den Führer en den Hongaarschen rijks- regent Horthy. Aan de parade werd deel genomen door 28 troep^ndeelen. in lotaal 16.000 man, met 1500 voertuigen, waaron der meer dan 400 pantserwagens, meer dan 300 stukken geschut en 150 vliegtuigen. Een zeer geslaagd bezoek. In de kringen der Hongaren, die den regent admiraal Horthy naar Duitschland hebben vergezeld, wordt verklaard, zegt het Hsbl., dat de bezoekers zeer tevreden zijn over de warme verwelkoming. Het doel van het bezoek was vol gens de Hongaren alleen verbetering van de goede „atmosfeer" en als zoodanig is het zeer geslaagd. Het contact tusschen admiraal Hor thy en Hitier en tusschen de Hon- gaarsche ministers en hun Duit sche collega's was zeer bevredigend en hartelijk. De Duitschers hebben geen eischen gesteld en het bezoek heeft slechts de vriendschap tus schen Duitschland en Hongarije nog hechter gemaakt. Hongarije het eerste land, waar mede Duitschland zijn nieuwe handelspolitiek voert. Daargelaten of er al dan niet „eischen" zijn gesteld is het duidelijk, dat er diploma tieke onderhandelingen zijn gevoerd en dat een basis is gelegd voor nauwe samenwer king tusschen Duitschland en Hongarije op velerlei gebied. De neiging van Hongarije om op beteren voet te komen met twee van de drie mo gendheden der Kleine Entente (Joegoslavië cn Roemenië) heeft de goedkeuring van Berlijn. In officieele kringen te Berlijn wordt, aldus het bid., gezegd, dat opnieuw blijkt welk een struikelblok Tsjechoslowakije als derde lid van de Kleine Entente is voor de politiek in Zuid-Oost-Europa. Het is mogelijk, dat ecnige concrete re sultaten van het bezoek van admiraal Hor thy zullen worden bereikt als dr. Funk, de Duitsche minister van economische zaken, volgende maand naar Boedapest komt. Al wordt het bericht, dat dr. Funk ook Roe menië, Bulgarije, Joegoslavië en Grieken land zal bezoeken, in officieele Kringen te Berlijn niet bevestigd, men geeft toe, dat de minister wel eens 'n „particuliere reis" door den Balkan zou kunnen maken. Men kan wel aannemen, dat dr. Funk in elk geval de kans niet zal laten voorbijgaan om te onderzoeken hoe Duitschland zijn cconomischen invloed in den Balkan kan versterken. Onze Oost Koelies trachten het vuur te keeren. In de Alasvallei, ongeveer 25 k.m. van Koetatjane verwijderd, ligt de kleine vezel onderneming Kota Tengah, eigendom van een kleine naamlooze vennootschap met di rectie in Nederland. Kortgeleden heeft, naar wij vernemen, op deze onderneming oen ontzettende brand gewoed, die den geheclen vezel-aanplant ever 2500 h.a. heeft verwoest, meldt de Sum. Post. De aanplant was aan alle zijden omringd door lalang. In de Alas-vallei zijn eenige Pataksche kolonisaties, die uiteraard veel lalang branden. Naar alle waarschijn Hjk- beid moet daarin de ooi-zaak worden ge zocht van den brand, die den gcheelen aan plant van Kota Tcngan heeft opgeslorpt. Toen de administrateur de heer Boer werd gewaarschuwd, heeft hij onmiddellijk alle koelies aan het werk gezet en maal regelen genomen om het vuur te keeren. Dit had in zeer korten tijd echter al een zoodanigen omvang, dat aan hlusschen eenvoudig niet •e denken viel, ler^ijl door de groote afge legenheid der onderneming geen hulp van huiten te verwachten was. Een volle week heeft de brand geduurd, nu eens luwend, dan weer met vernieuwde kracht oplaaiend. Niet minder dan drie ki lometer brandgang heeft de administrateur van Kota Tengah doen graven. Het heeft echter niets mogen baten. De fabriek en verdere gehouwen werden welis waar gespaard, maar van den aanplant, die er zeer goed voorstond, kon niels worden gered. Het maakt thans een punt van overwe ging uit of de onderneming zal worden ge sloten dan wel een nieuwe aanplant in den grond zal worden gebracht. Dit nummer bevat 8 pagina's Een „politieke" estafette Wandelsportorganisaties als ver kapte politieke vereenigingen. Er is een onderzoek gaande naar de vraag, in hoeverre verscheidene wandel sportorganisaties verkapte politieke ver eenigingen zijn en in hoever de bestuurde- ren van verschillende wandelclubs verte genwoordigers van een bepaalde politieke partij zijn, verneemt de X.R.Crt. Een en ander vindt mede zijn oorzaak in een estafette, welke Vrijdag en Zater dag jl. geloopen is van Alkmaar" naar de Yzerbcdevaart te Dixmuide en waarbij een boodschap van Nederlanders aan de Vlaam- sche nationalisten werd overgebracht. Wat die boodschap inhield cn van wie de esta fette uitging schijnt hij de meeste loopers niet bekend te zijn geweest. De vier Breda- schc loopers althans, die Zaterdagmorgen half 5 de estafette aan de grens der gemeen te overnamen en de boodschap naar W'ust- wesel brachten, waren onkundig van het feit, dat de koker een boodschap voor de Vlaamsche nationalisten inhield. Zij be merkten dit eerst toen zij aan de Belgische grens met „blauwvoef'-geroep werden be groet en vervolgens werden toegesproken door dr. Aug. Borms, die hun een hcrinnc- ringsmedaille met het monument van Dix muide en den blauwvoet overhandigde. Twee der Bredasche loopers, een beroepsonderoffi cier en een rijksambtenaar, die de estafelto zuiver als een sportieve prestatie hadden beschouwd, waren over een en ander ten zeerste ontstemd cn hebben de zaak ter kennis van de bevoegde autoriteiten ge bracht, EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Meest matige N. tot N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag warm. Verdere vooruitzichten: Lang zaam krimpende wind, toe nemende bewolking, aan vankelijk nog droog. Omdat hij niet deelnam aan de verkiezingen op 10 April. Het vaticaan zwijgt Naar de bladen berichten is tegen den bisschop van Rottenburg, mgr. Sproll, een verbod uitgevaardigd, zich langer in Wuerlemberg op te houden. De bisschop heeft echter ge weigerd, zijn diocees vrijwillig te verlaten. Er wordt niet medegedeeld of de verbanning met geweld zal ge schieden. Verbanning is noodzakelijk geworden, zegt D. Né B., doordat de bisschop als eenige staatsburger in zijn district niet heeft deelge nomen aan de verkiezingen op 10 April van dit jaar. Dit is aanleiding geweest voor tal rijke betoogingen tegen den bisschop. De bla den wijzen er verder op, dat het verbod is uitgevaardigd om de orde en de rust te her stellen. Een bisschop, die zijn plichten als staatsburger in ernstige mate niet nakomt, kan in zijn diocees niet langer worden ge duld. Houding van het Vaticaan. Gezaghebbende kringen in Vaticaan stad hebben tot nu toe geweigerd zich over het geval van mgr. Sproll, uit te laten, aangezien zij nog niet voldoende over de zaak zijn inge licht. Mgr. Sproll staat reeds elf jaar aan het hoofd van zijn diocees. In religieuze krin gen, die zich minder voorbehoud kunnen opleggen, verheelt men niet dat de maat regel. welke feitelijk gelijk staat met een afzetting van den bisschop, beroering heeft gewekt. Men doet uitkomen, dat er een gespannen verhouding bestaat tus schen het nationaal-socialistische Duitschland en den Heiligen Stoel. De beslissing aangaande den bisschop van Rottenburg is inderdaad naar den vorm in strijd met letter en geest van het Concordaat, dat nog steeds van kracht is tusschen het Vaticaan en het Rijk. Het ar gument, dat men te Berlijn opwerpt om het te rechtvaardigen, zal volgens Havas niemand misleiden. Volgens hooge kerkelijke kringen is de tegenmgr. Sproll genomen maatregel slechts één der kanten van de geloofsver volging en den strijd van het nationaal-so- cialisme om het katholieke geloof in Duitsch land te doen verdwijnen. In recordtijd over den Oceaan gezeild In 52 dagen vanaf kaap Finisterre Woensdagavond is Hcinrich Garbers (Hamburg) met zijn jol „Windspiel" aan den steiger van een zeilclub te Brooklyn gemeerd na een tocht over den Atlantischen Oceaan in westelijke richting. Garbers is 52 dagen geleden van kaap Finisterre vertrokken en bereikte het lichtschip Ambrosc vijf dagen eerder dan zijn landgenoot kap. Schlimbach, die het vorige jaar met zijn „Stoertebecker" in recordtijd den Atlantischen Oceaan had overgestoken. Toen Garbers aangelegd had, deelde hij mede, dat hij op 22 Mei Cuxhaven verlaten had en via Dover en Falmouth naar de Azoren gevaren was. Vandaar had hij al leen koers gezet naar de nieuwe wereld. Slechts tijdens de ochtend- en avondsche meringen heeft hij enkele uren kunnen sla pen. Sedert Maandag had hij niets mper ge geten. daar de voedings'mid4elen, welke hij nog bij zich had, bedorven waren. KINDERVERLAMMING EN DIPHTERITIS TE GOUDA. Te Gouda is wederom een nieuw geval van kinderverlamming geconstateerd. Ook is aangifte gedaan van een geval van diph- teritis.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1