Eten en drinken voor 15.000 man Graan-conferentie met dr, Colijn Radioprogramma nger- misH DOOR EDGAR RlCEj burroughsI No. 66. Enkele avonden voordat de gasten zouden vertrekken, kwam de jonge Engelsman terug op het verhaal van Meriems leven in de jungle. Er was één ding, dat hij graag beantwoord wilde hebben, voordat hij met haar wilde flir ten. „Wie was Korak", vroeg hij. Meriem lachte: „Ik was gewoon hem voor een aap te houden maar nu weet ik, dat hij een mens is", antwoordde zij met de klemtoon op dit laatste woord. „Een blanke man", vroeg Bay- nes. „Was hij jouw ehDe heldere, mooie ogen van het meisje keken recht in de zijne. Zij was te onbedorven om te begrijpen waar hij op doelde. Zij lachte vrolijk: „Neen, hij was mijn broer niet. Korak was alleen Korak!" en weer lachte ze, toen het tot haar doordrong, dat zij nooit te voren had nagedacht over de band, die haar en Korak had verbon den. De Hön. Morison zweeg. Maar hij dacht aan een zekere woning vol luxe, die hij in Lon den bezat. De laatste avond, dat ze bij elkaar waren, zat Meriem gedurende een dans met Baynes onder de tropische maan op de veranda. Ze had geboeid naar zijn verhalen over Londen en Parijs geluisterd, die haar als sprookjes klonken. Na een kort stilzwijgen boog hij zich over haar heen en drukte zijn lippen op haar wang. Ze draaide zich vriendelijk naar Baynes. „Laat ons wachten", zei ze. „Ik ben nog te jong om te trouwen". De Hon. Marison was echter niet van plan geweest haar ten huwe lijk te vragen. „Goedennacht", zei ze en liet hem alleen. Baynes stak een sigaret op, blies de rook naar de maan en glimlachte. NS DE ro ter i van iti •richten ïrcmle et 10 Si De voedselvoorziening der troe pen die voor H.M. de Koningin zullen defileeren. Een kleine 15.000 man te eten ge ven is geen alledaagsche opdracht. Het is de taak, die de intendance op 29 Augustus te Den Haag heeft te vervullen, want op dien dag zullen ongeveer 15.000 militairen voor H.M. de Koningin op de van Alkemadelaan aldaar defileeren. Welke maatregelen zijn voorbereid om al deze hongerigen te eten te geven heeft de luitenant-kolonel in tendant van dc eerste divisie ons dezer dagen medegedeeld. Er zijn dien dag 8 verplegingsplaatsen. Des ochtends van 10 uur af krijgen de militairen, die over deze plaatsen verdeeld worden, daar koffie en ieder een krenten brood van 3 ons. Zij hebben een koffiemaaltijd bij zich: nfiet krentei brood is dus een extra versnape ring. Van -4 uur 's middags krijgen zij daar een middagmaal. De gemotoriseerde onder gei deelen en de troepen, die hier in garnizoen ï!?*liggen Vallen buiten deze voorzieningen. Beidon kunnen tijdig genoeg thuis zijn om lkê ini het avondeten te gebruiken. in 1 op éét sluitii dit veii ;sche oi :ijn dan langer verst dan ze NIET. n dadi rijven de n liet Jsra liet middagmaal krijgen allen een appel en koeren per trein naar hun respec- manier lieve garnizoenen terug, het let Met keukenwagens alleen kan op dén 29en niot worden volstaan. Daarom komen er wit - Jook een aantal grootc fornuizen, die in de wordt mobilisatie, op wielen gezet, als keukenwa- ïcsche g(.ns dienen. Op Houtrust komen 6 van Izulkc fornuizen en op het Malieveld zullen 23 keukenwagens tc zien zijn. Al dit mate riaal komt onder een afdak te staan, zoo dat de regen geen extra-water in liet eten kan gooien. Vrijdag komen dc 200 koks uit vcrschillen- de plaatsen des lands in de residentie aan !om de fornuizen en keukenwagens schoon te maken. Uitgedeeld woorden 38.500 kren- tenbrooden en er moeien 12 koeien geslacht worden. Ilct was niet gemakkelijk voor een behoor lijke watertoevoer te zorgen. Extra-aanslui- iingen moesten daarvoor worden gemaakt. Het is niet eenvoudig om 15.000 man te vreden te stellen maar de intendance heeft laar maatregelen genomen en is overtuigd. a' niemand van de deelnemers Maandag "hongerig of dorstig behoeft te zijn. ui g. 5658 100 sl 25 Au 5557 33 Kg. ine eie p. 100 0 ct., duc 31.80 p. 50 1.50, 2 totaal goed. rove I 30—3, -9.50, i Dol 1.' 1, 4.81. 33350 1800 ar. ro [g. sla! teliibgei Schots dut dito 0 kg. kg. zil* 1 90-- 4.50-4 ka. Ook Suriname neemt deel aan de jeugdhulde Het centraal bureau van de jeugdhulde voor H.M. de Koningin heeft bericht ont vangen, dat ook Suriname (naast Neder- landsch Indië en Cura<;ao) deelneemt, aan de hulde van de rijpere jeugd ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van Ónze Koningin en dat ook uit Suriname een vlag komt. Suriname, noch de hoofdstad Paramaribo heeft officieel een wapen. Er is daarom vol staan met op de vlag een embleem tc plaatsen. Voor het vaststellen van het embleem is gevolgd het schild, zooals dat voorkomt op het voetstuk van het standbeeld van H. M. de koningin op het gouvernementsplein tc Paramaribo, welk embleem een historisch karakter heeft. De vlag is in den middag van 5 Augustus namens de verschillende jeugdorganisaties aan den gouverneur van Suriname aangebo den. Hierbij zijn, zooals in het officieele schrij ven van den gouverneur wordt vermeld, we der duidelijk naar voren getreden dc trouw en aanhankelijkheid van de Surinaamsche bevolking, niet het minst van de Surinaam sche jeugd, aan H.M. de Koningin en het Oranjehuis. Beurs te Rotterdam weer ge opend. De machtige graan- boot en het nietige grassprietje. De graanhandel is gisteren weer op de graanbeurs te Rotterdam ver schenen. De termijnbeurs was we derom den geheelen dag geopend. Het comité van graanhandelaren heeft van Dr. Colijn mededeeling ontvangen dat hij eenige afgevaar digden van het comité in andientie zal ontvangen en wel Dinsdag 30 Aug. des morgens te half elf. „De dwaasheid gekroond". Dc lieer H. D. Louwes, voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw schrijft ons, dat de politiek der regecring, door monopolieheffingen een constant prijs peil voor de voedermarkt in Nederland te handhdven, z.i. juist is en in het welbegre pen nationaal belang. Zij is de logische consequentie van het beleid ten aanzien van de droogmaking der Zuiderzee, en de algc- nieene grondverbetering, die de regeering voert, Zij legt n.1. dc onmisbare basis voor de intensiveering van onze weide- en groen- voederbouw. Eenerzijds millioenen uitgeven om nieuw land te winnen en aan don anderen kant een landbouwprijzenpolitiek voeren, die tot extensief landgebruik voert dat staat ge lijk met de dwaasheid te kronen! Wanneer de boer het zetmeel zeer goed koop in dc mais en het eiwit in de veekoe ken heide van buitenlandsclien oorsprong kan koopen, is er in feite geen basis aan wezig om met aanwending van moeite cn kosten meer eigen ruw- en krachtvoer te produceercn. Hij kan goedkooper de bui- tehlandsche waar koopen cn de productie capaciteit van eigen bodem ongebruikt la ten. De lieer Louwes meent, tenslotte, dat, als de grootc graanboot en do machtige eleva tor in het nationaal belang hun cijns moe- ton betalen aan den vermeerderden groei van het nietige grassprietje, men zich daar in zal moeten schikken. Verkeersverrassing Ongewone tegenliggerin de Vijzelstraat te Amsterdam Gisterochtend te ongeveer half negen was men bij een bouwwerk in de Vijzelstraat tc Amsterdam doende een heipaal omhoog tc zetten. De paal viel echter om, dwars over den rijweg, en kwam daarbij in aanraking met een juist passeerenden bijwagen van lijn 16. De vallende paal veroorzaakte op dit spitsuur tusschen de zich hier op den weg bevindende automobilisten cn fietsers een ware paniek. Allen stoven uit elkaar en de straat was in een minimum van tijd schoon geveegd. Op den weg gekraakte fietsen, en enkele auto's en handkarren hleken eveneens min of meer beschadigd. Doch er waren gelukkig goon persoonlijke ongevallen te betreuren# hetgeen op dit drukke punt een wonder mag heeten. Een aantal personen had lichte ontvellingen op- geloopen Zij konden na in het Binnengast huis verbonden te zijn, hun weg vervolgen Het. verkeer was ongeveer een kwartier ge stagneerd. Van ladder gereden Schildersknacht ernstig gewond- Gisterochtend reed tc Nijkcrk een wiel rijder door onoplettendheid tegen een lad der, waarop dc twintigjarige schildersknecht R. van der B. werkzaam was. B. viel van de ladder en bleef zwaar gewond op straat liggen. Op medisch advies is hij naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Zijn toestand is ernstig. MOEDER VERDRONK ZICH MET HAAR KIND. Het onderzoek naar het geheimzinnige verdrinikingsgeval in de Schie bij Delft, waarvan wij dezer dagen melding maakten, heeft uitgewezen, dat men hier te doen heeft met een wanhoopsdaad. De slachtoffers zijn de 38-jarige ongehuw de vrouw B. uit Den Haag en haar negen jarig zoontje. Dieven lieten buit op straat achter Inbraak in een Haagsche indu strie- en nijverheidschool. Woensdagavond om 11 uur kwam een bur ger langs de industrie- en nijverheidschool in de Asstraat te Den Haag. Het viel hem op, dat de buitendeur van de school openstond, terwijl op straat vier pakken linnen lagen. Do. situatie kwam don man verdacht voor cn hij waarschuwde de politie. Deze ging op onderzoek uit en ont dekte op de Noordpolderkade een bakfiets, waarop eveneens pakken linnen lagen. De verhuurder van de bakfiets lichtte de politie in aangaan de de namen van de huurders, zoo- dat. in den loop van den nacht drie mannen in hun woning konden wor den aangehouden. Twee ervan beken den ingebroken te hebben in de school Vermist werden doozen met garen, een partij breikatoen, linnen, flanel, keper en an dere goederen. De dieven kwamen door open sluiting van de voordeur in het schoolge bouw, maar zij schijnen in hun werk ge stoord te zijn, althans alle goederen werden op straat voor de school teruggevonden, ter wijl ook een gedeelte op de bakfiets was ge laden. Met de auto er op los! Hoe een Hagenaar zich van zijn tegenstander wilde ontdoen. Woensdagavond kregen te Den Haag C. L. die met zijn auto in de de Perponcherstraat reed, en J. W. S. uit de de Perponcherstraat, die een rijwiel bereed, ruzie met elkaar. De twist liep zoo hoog, dat L. op een gegeven moment zijn wagen startte en met vol gas het trottoir opreed met de kennelijke bedoeling zijn tegenstander omver te rijden. Deze kon zich in veiligheid stellen door snel opzij te springen. De fiets werd totaal vernield. L. werd door de Haagsche politie een uur later in zijn woning aangehouden. Hij is in bewaring gesteld cn zal worden voorgeleid ter zake van poging tot doodslag c.q. zware mishandeling cn ter zake vernieling van een rijwiel. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938. Hilversum I, 1875 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.80—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek (Om 12.15 Ber.) 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-Orkest. 4.30 Causerie „Mogelijkheden en onmogelijk heden". 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.207.00 Groningsche uitzending. 7.05 Filmland. 7.30 Causerie „Wondergeloof en wonderver halen". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. Gramo foonmuziek. 8.20 Cor Steyn's accordeonorkest. 9.00 Toespraak en gramofoonmuziek. 9.15 Bont programma. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 VARA-Orkest. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. KRO-uitzending. Hilversum II, 301,5 m en 415,5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten), 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Godsdienstige causerie. 11.00 Reportage. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Êerichten. 1.00 Gramofoonmuziek (Om 1.15 Ber.). 1.20 Het KRO-Orkest. 2.00 Cursus handenarbeid. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Operette „Marcia". 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Orkest. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de taak van den R.K. technicus. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. Be richten. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 De KRO-Melodisten m.m.v. solist. 9.30 „The swinging four". 9.40 Vervolg concert. 10.10 Vervolg „The swinging four". 10.20 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. ETHEL M. DELl .Maar dat zou ik juist heerlyk vinden!" liep hij enthousiast uit. „Nooit lang ergens blijven altijd maar verder reizen altijd Weer wat nieuws zien!" Vriendelijk schudde de man zijn hoofd. i.Dat zou je misschien prettig vinden voor ecn jaar of twee, maar niet voor altijd. Je zox terugverlangen 'naar huis naar je moeder..." ■.Oh, ik zou natuurlijk telkens weer bij haar terugkomen." zei Rollo. „Ik zie haar -;j ku'. °°k niet altyd- Alleen maar in de vacan- 1.40:®n dan heb ik haar n°£ lanS niet altijd °or mij zelf alleen. Ziet U", vervolgde hij op 'ertrouwelijken toon. „er zijn nog zoo'n massa anderen. Ze is eigenlijk nooit vrij." ..Ik begrijp het." zei Ferrars. „Ze heeft het natuurlijk erg druk. Denk je dat ze gelukkig kg. 2.10-4 \U£. imi: Sc 3 t, stelde c'e vraag als terloops, maar hij 5J |il kefk daarbij den jongen niet aan. Hy ging -*n 1* h-rU^ naar de open plek en opnieuw staarde 9. I hy naar de grauwe muren van het kasteel, waarachter Molly bescherming had gevon- V' n/\ 0! i uesunermii 1.90-1 den voor haar en haar zoon. kool >510 A 'A K'T- <1/ andij' Ze zegt nooit dat ze het niet is,", ant woordde Rollo. „maar hoe kan iemand nu gelukkig zijn als hij altijd in hetzelfde huis moet wonen met tante Caroline?" ,,/^ITars trok aat* zijn pijp. „En je stief vader?" vroeg hy. Rollo trok een leelyk gezicht. „Oh die!" zei hij. „Hij wil Molly altyd alleen voor zich zelf hebben." „Misschien houdt ze erg veel van hem," veronderstelde Craven Ferrars. „Dat kan wel zijn," gaf Rollo toe. ,Maar ik begrijp niet hoe dat mogelijk is. Hij is altyd even vormelijk en deftig. Ik haat deftige menschen, U ook? Ze praten nooit over iets anders dan over wat wel en wat niet hoort." „En die tante van je?" vroeg Ferrars, zonder op de vraag van den jongen antwoord te geven. „Oh, dat is een draak!" zei Rollo, uit den grond van zijn hart. „Zij haat my en ik haat haar. „Dat had ik al begrepen." „U zou haar ook een draak vinden, als U haar kende," verzekerde Rollo hem vol over tuiging. „Het is door haar schuld dat ik een pak slaag heb gekregen." ,,En hoeveel broers en zusters heb je?" vroeg Ferrars weer. „Zes," antwoordde Rollo, „maar het zyn vervelende kinderen en ik heb niets met ze te maken." „Maar ik veronderstel, dat „Molly" met ze te maken heeft," zei Ferrars, onderwijl heftig aan zijn pijp trekkende. „Oh jawel," gaf Rollo toe. maar ze houdt toch het allermeeste van my.' De man keek den jongen lang en onder zoekend aan. „En waarom houdt je moeder het meest van jou?" vroeg hij langzaam. De jongen keek hem recht aan. „Ik denk, omdat ik van vader ben," antwoordde hij. „Hij sneuvelde in den oorlog. Hij was heel dapper en Molly zegt, dat er niemand zoo edel en groot is als hij en Molly zégt, dat, als ik heel erg myn best doe, ik net zoo kan worden." Ferrars' oogen lieten die van den jongen niet los. „Duszei hy, „je vader was een goed rvrnsch?" „Ja." antwoordde Rollo met nadruk. „Molly zegt, dat het zoo is en zy weet het. Ze zegt ook, dat hij heel knap was en het heel ver gebracht zou kunnen hebben. Oh, ik wou maar, dat hij niet gestorven was. Ik zou het zoo heerlijk vinden zoo'n vader te hebben." Ferrars legde een hand op Rollo's schou der. Misschien ben je er zoo beter aan toe, mijn jongen," zei hij ernstig. „Dat ben ik niet!" protesteerde de jongen, heftig verontwaardigd. „En Molly evenmin. Het zou heel wat prettiger zijn als ze alleen myn moeder' was geweest." ,;Je bent een beetje jaloersch, niet?" „Nee, dat is niet zoo de anderen tellen heusch niet eens mee. Maar ik zou het heusch heerlyk vinden als ik mijn eigen vader had, iemand, die me zou leeren, hoe ik doen moet." En, met een plotselingen blik op de gestalte tegen den boom: „Zoo iemand als U bijvoorbeeld." „Ik!" Graven Ferrars' mond beefde een beetje. Ik geloof niet, myn jongen, dat ik voor zooiets zou deugen. En ik denk dat Molly dat ook zou vinden. Zoo is het heel wat beter voor haar." „Dat is niet zoo, sir. Ze hield zooveel van mijn vader! Hy was een genie, ziet U! Molly zegt altijd dat mijn vader een groot man ge weest zou zijn, als hij was blijven leven. Niet een lord. of zooiets. Een echt groot man, zoo iemand, waarvoor iedereen bewondering heeft. En ik weet zeker, dat het waar is, wat ze zegt. Molly liegt nooit." Ferrars bleef lang zwijgen; Rollo kon zijn gezicht niet zien, want het was geheel in rookwolken gehuld. Eindelijk sprak hij: „Toen je vader stierf was alles in de wereld nog heel anders." „Waarom?" wilde Rollo weten. Als in gedachten verzonken antwoordde Ferrars: „Het heele leven is veranderd de menschen hebben geen idealen meer, geen illusies. Al het goede is weg uit het leven alleen misère en ellende is overgebleven." Rollo verstrakte. „Er is anders toch wel een heeleboel goeds en prettigs ook," pro testeerde hy. De man schonk geen aandacht aan zyn woorden; hij sprak voor zich heen en het leek wel of hij de aanwezigheid van den jongen geheel vergeten was. „De oorlog nam de beste mannen weg wat er nu nog is over gebleven zijn wrakken alleen maar wrak ken. En dan zijn er nog een paar dwazen, menschen die nooit in den oorlog waren. En die denken dat ze uit de ruïnes een nieuwe wereld kunnen opbouwen. Maar dat zal ze nooit lukken, nooit. De wereld is uitgebrand, verwoest. Het is nutteloos het te probeeren, het is te laat De kleine jongen begreep niet veel van die woorden, maar instinctief voelde hij wat er in den man naast hem omging en hij trachtte te troosten op de manier, waarop ook hijzelf gewend was getroost te worden. „Het is nooit te laat om iets te probeeren, sir. Hoe moeilijker iets is, des te meer de moeite waard is het je er voor in te span nen." En na deze woorden, die men wel tot hem gezegd had, wanneer hij voor een moei lijke som zat of voor het een of andere pro bleem, voegde hy er zijn eigen opmerking aan toe: „Er zijn nog een heeleboel jongens, die kunnen aanpakken. We zijn niet allemaal dom en lui." Geamuseerd keek Ferrars den jongen aan. .„Ik bied je mijn verontschuldigingen aan Tommy", zei hij. „Ik ben er van overtuigd! dat het waar is, wat je daar zegt. Maar jullie moeten eerst volwassen mannen worden. En wie zal ondertusschen de open plaatsen aan vullen?" „Natuurlijk zulke menschen als U," zei Rollo, alsof dat vanzelf sprak. „Het duurt nog maar een paar jaar voor wij kunnen ko men helpen. Ik weet zeker, dat U een heele boel kunt." Ferrars nam zijn pijp uit zijn mond en be keek haar aandachtig. „Dat is interessant," zei hij. ,En wat zou jij me dan bijvoorbeeld adviseeren te gaan doen?" Rollo kreeg een hoog roode kleur. „U moet mij niet voor den gek houden." zei hij. „Ik zei alleen maar zoo wat ik dacht." Met een impulsief gebaar legde "Ferrars zijn arm om de schouders van den jongen. „Maar mijn beste Tommy", zei hy, ook ik zei wat ik dacht en ik zou je raad niet vra gen, alp ik dien niet werkelijk noodig had." „Hè, gelukkig!" zei Rollo opgelucht. „Ik dacht heusch dat U my voor den gek hield." „Nee, dat doe ik niet," zei Ferrars. „Nu? Wat vind je?" „Meent U dat werkelijk?" vroeg Rollo on- geloovig. „Wilt U heusch dat ik U zal zeg gen waarvoor ik denk dat U geschikt bent?" „Ja, zoo meen ik het, Tommy. Ik wacht er op." Ferrars' gezicht stond heel ernstig. „Ziet U," begon Rollo aarzelend, „ik weet niet of ik het goed heb, maar ik dacht dat U zou kunnen worden wat mijn vader nu ge weest zou zijn een acteur niet maar zoo'n gewone, maar een heel groot acteur. U ziet er naar uit en U bent zoo knap!" zei hij be wonderend. „Ben ik dat? Wel Tommy, dat is zelfs nog interessanter. Ik had er geen idee van, dat ik knap genoeg was voor het tooneel." „U bent knap genoeg voor alles." verze kerde de jongen hem vol vuur. „En als-U het niet gelooft, ga dan mee naar Molly, dan zullen we het haar vragen." „Nee, dat hoeft niet." weerde Ferrars haas- tig af. „Jou opinie is me voldoende. Ik zou alleen wel eens willen weten of ik werkelijk van tooneelspelen iets terecht zou brengen." ..Natuurlijk!" riep Rollo uit. En toen.' ver trouwelijk: „Ik zou ook zoo graag acteur wil len worden net als vader. Wat zou dat grappig zijn, dan zouden U en ik samen kun nen spelen." „Dat zouden we dan natuurlijk kunnen." Met een liefkoozend gebaar streek Ferrars over het donkere haar van het kind. „Maar je moet ouder worden voor je aan zooiets toe bent en ik moet jonger worden." Deze laatste woorden begreep Rollo niet zoo goed, maar impulsief als hij was. vleide hij zich tegen den man aan. „Zou het niet ~?nig zyn?" vroeg hij. „Kom laten we het ~:cbceren, zullen we?" (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7