Amerika aan de stembus vakkundige bediening en goede service. Fa. Willemse HERFST" STOFFEN Voor 't a.s. Bloemencorso Speciaalzaak. SCHAGEN Loet F 17b Versiering t Telefoon 155 voor4 alle scholen Trapman Buitengewone zwemdemonstratie door Internationals en kringwedstrijden Al reeds de nieuwste ontvangen „Het Stoffenhuis" A. Prins-Prins Fa. Kruit Schagen 'nij. '"si: wen van isis :ecn hier al hen iarö and, vam ïver wor 'ipd neer ord ai: lm; n- aar, éiiw I «LM we f wijk aie krijf atlf crkl' Gei nor 1 te- ïeeff •oces •kt 3 mi in iml LIEDJESZANGER ALS CANDIDAAT VOOR DE GOUVERNEURSPOST. Wie Amerika begrijpen wil, moet de manieren zijner politici kennen met deze woorden leidde de Ame- rikaansche vcrecniging voor vreem delingenverkeer onlangs een artikel in over een stad in Ohio, waarvan de sheriff (chef der politie van een graafschap) sinds 18 jaren regelma tig herkozen wordt, zonder ook slechts een enkele maal een verkie zingsrede gehouden te hebben. Wan neer de dag der verkiezingen na dert, neemt de sheriff eenvoudig zijn vrouw mede naar het stadsperk en schiet baar op 50 pas afstand sigaretten uit den mond. De bevol king van de stad zal steeds een sheriff kiezen, die zoo goed met de vuurwapns weet om te gaan. Niet in alle doelen van dit land, dat bijna de grootte van Europa heeft, kan zich een candidaat voor den post van sheriff enkel cn alleen door de kunst van het scherpschicten kwalificeeren. Bijna overal zijn de plaatselijke omstandigheden verschillend. Beslissend voor iederen can didaat echter is, dat hij zich openlijk en zonder ecnig voorbehoud opwerpt tot ver dediger van de principes der democratische slaatsgcdachte. Zonder eenige overdrijving kan gezegd worden, dat de overgroote meerderheid der Amerikaansche jeugd bereid is haar leven voor de bescherming der democratie te ge- De Amerikaansche verkiezingen voor het j Congres, die begin November plaatsvinden len op het oogenblik worden voorafgegaan door de z.g. primaire verkiezingen, kun nen niet met Europecsche maatstaven der politieke moraal gemeten worden. Wie 't politieke leven van Amerika goed begrij pen wil, moet aan de uitlating van een professor te Chicago denken, die eenige maanden geleden verklaarde, dat de Ame rikaan zeer veel meeningen, maar over het algemeen weinig kennis bezit. Op de poli tiek overgedragen, is deze uitspraak zeker juist. Beschuldigingen van omkooperij. Wanneer het Amerikaansche volk over eenige maanden naar de stembus trekt, zal het niet slechts het geheele Huis van Afgevaar digden en een derde van den Se naat nieuw moeten kiezen, maar ook een aantal gouverneurs, opper burgemeesters en andere politieke bestuursambtenaren, zoodat het kan voorkombn, dat in eenige ste den de afgevaardigde of senator op hetzelfde stembriefje staat als b.v. de gouverneur of de burge meester. Overwegingen van locaal-politiek karak ter kunnen derhalve onder omstandighe den voor de zending van een persoonlijk heid naar het federale parlement van be slissende beteekenis zijn. Bij de primaire verkiezingen, die tot nog toe in twintig staten plaatsgevonden hebben, gaat het er enkel cn alleen om, of de democratische of republikeinsche partij met de voorge stelde candidaten accoord gaat of niet. Dat de Roosevelt-regeering en de leiding der democratische partij voorloopig nog geen reden tot juichen hebben, heeft het resul taat van de primaire verkiezingen (hierfnj stemmen slechts de ingeschreven partij leden) in den staat Kentucky, waar de voorzitter van de democratische fractie in den federalen Senaat, Barkley, slechts met een kleine meerderheid de overwinning op den gouverneur van dezen staat, Chandler, behaalde, hoewel, of mischicn juist om dat Roosevclt persoonlijk in den verkie zingsstrijd ten gunste van Barkley inge grepen had, aangetoond. Het is kenmerkend voor 'de poli tieke moraal van Amerika, dat in dit geval beide partijen in woord en geschrift van omkooperij der kiezers beschuldigden, zonder hier mede bijzondere opwinding onder de bevolking op te wekken. Volgens een melding van de Associated Press verklaarde de echtgenoote van den ver slagen gouverneur, dat de federale regeering in den loop van den verkiezingsstrijd uit fe derale middelen 250 millioen dollar uitgege ven of in den vorm van steun aan de werk- loozen beloofd zou hebben, om Barkley's overwinning zeker te maken. Het liefst ware het thans mevrouw Chandler, wanneer haar man zich uit de politiek terug zou trekken. „U weet", verklaarde zij aan de Amerikaan sche reporters, „dat men in de politiek geen geld verdienen kan, in het bijzonder dan niet, wanneer iemand een zoo psychopatisch ge val van eerlijkheid is als mijn man". Een artist-candidaat. Een van de eigenaardigste politieke ver schijningen sinds de dagen van den vermoor den senator Huey Long is in den huidigen verkiezingsstrijd de meelhandelaar en lied jeszanger O'Daniel, die zoojuist met sensa tioneel succes getracht heeft zicji candidaat RADIO Wendt U voor Uw aanschafling van Radio tot een De ruim 16 jaren practljk op radio-gebied, zoowel toestellen als distributie zijn een waarborg voor U van Komt U eens bij ons luisteren of vraagt zonder EENIGE VERPLICHTING GRATIS demonstratie aan. voor de post van gouverneur in den staat Texas te laten stellen. Na een van zijn voor drachten vroeg hij in Mei van dit jaar aan zijn radioluisteraars, of zij hem ook wel voor een goeden gouverneur zouden houden. Niet minder dan 55.000 instemmende antwoorden kwamen na eenige dagen binnen. O' Daniël die niet eens in Texas geboren is, vormde onmiddellijk een orkest, waarmede hij in ge zelschap van zijn vrouw en drie kinderen van stad tot stad trok en alle tegencandida- ten „spelend" versloeg. Zijn politieke pro gramma omvatte buiten de tien geboden slechts een enkel punt: de belofte, allen Texassers boven de 65 iaren een maande- lijksch pensioen van 30 dollar te schenken. Ook nuchtere politieke waarnemers twijfelen er op het oogenblik niet meer aan, dat O'Daniel in Novem ber tot Gouverneur van den groot- ook in Uw woning, brengen eubelen van Schmalz in Boekhandel op ZONDAG 28 AUGUSTUS 1938, des Namiddags 2 uur (Zomertijd) in het Natuurbad te Winkel. Figuurzwemmen, Schoonspringen Waterpolo en Demonstratie Zwemslagen Wedstr. Kring Noord-Noordholland Kon. Ned. Zwembond. 34 medewerkenden van de Amsterd. Dames Zwcmclub „De Jonge Kampioen" Het IJ, enz. uit Amsterdam, w.o. talrijke Kampioenen, als de dames: J. Tholen, Nida Senff, Jo Waalberg en de heeren Schatens, Stan Scheffer, enz., enz. (Zie advertentie Schager Courant van 23 dezer). Terreinopening 1 Yt uur. Niet-leden 60 ct. plus belasting, leden en abonnê's 20 ct. per persoon (belast, inbegr.), uitsluitend op ver toon van diploma of abonn. i VAN UW AUTO, RECLAME-WAGEN, FIETS e.d. Als steeds het vertrouwdste adres. Vraagt prijs. TEL. 78. sten staat van de unie zal worden gekozen! Als zeer opvallend, maar volstrekt niet als symptomatisch voor het huidige aanzien van de regeering Roosevelt, moet het resultaat van den verkiezingsstrijd in Virginia be schouwd worden, waar William Dodd, de zoon van den vroegeren Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn, die, als trouw aan hanger van den New Deal-politiek bekend staat, slechts een derde van de stemmen van den tegencandidaat voor de post van afge vaardigde kon bereiken. Wat zullen de verkiezingen bren gen Naar het resultaat van de November- ver kiezingen mag men met recht nieuwsgierig zijn, wijl dc primaire verkiezingen nauwer lijks een juist beeld van do sterkte der re publikeinsche oppositie geven en men moet' afwachten, in hoeverre Roosevelt zijn dik wijls aangekondigde plan, de rijen der de mocratische partij van alle New Deal-tegen standers te zuiveren, zal verwezenlijken. De vraag, die op het oogenblik nog niemand be antwoorden kan, luidt: Waren de verkiezin gen in Kentucky in werkelijkheid slechts een schijn-overwinning, of mogen zij als een symptoon voor d aanhoudende populari teit van Roosevelt gelden? Oni tmt o&ihaal: toch weten, dat u hi?r niet mag parkeeren!" Freddy, Stuffs,; die.aanleg voor humor had, glimlachte. „Zegr vergelijk je mij met een auto? Mag in niet voor een winkel blijven staan?" De agent, vermoedelijk een gauw-op-z'n- teentjes-getrapt-man, greep Freddy's arm en draaide hem een kwart slag om. „Ik be doel natuurlijk uw auto. Als u niet onmid dellijk doorrijdtZijn hand ging reeds naar zijn binnenzak. „Hela agentjeverschrok Freddy, met groote oogen naar een rooden twoseater kijkend, die voor het trottoir stond. „Agentje?? Agentje?" riep de man nijdig, die zeker zes voet en nog wat lang was. „Nou jadeed Freddy vergoelijkend. „Niks te nou-ja-en. Instappen cn doorrij den en vlug." ,Maar beste kerelbegon mijnheer Stuffs wanhopig. ,;Uw naam, meneer!" Maar de jongeman was al over het lage portier gestapt cn plofte op de voorbank, alsof hij vreesde, dat de opgeheven arm van deh dienaar der wet hem zou treffen. „De kwestie isbegon hij met den moed der wanhoop. „Wel nu of nooit..." schreeuwde de agent, paars wordend. „Zult u nu doorrijden of niet?" Mijnheer Stuffs zweeg, een beetje bleek. Automatisch startte hij de auto. trok de handrem los, schakelde in, gaf gas en on derging het genot van rijden op vier wielen. De roode two seater, die niet gemak 120 K.M. per uur kon tippelen, ging met een sprong vooruit cn floepte met een gepeperd vaartje voort. Voordat Freddy het goed be greep, was hij al door een onveilig stop bord gereden en scheerde hij een- hoek om. Gelukkig raasde de auto nu over een min der drukken weg en kreeg de bestuurder tijd zijn hersenen te gebruiken. Hij gaf wat minder gas en na enkele seconden van spanning was de snelheid wat correcter. Freddy voelde zijn hart wat minder heftig kloppen en gaf zich zelf in gedachten een stevige hand, bij wijze van gelukwensch, dat hij nog leefde. Plotseling kreeg hij een gevoel of iemand met een vork in zijn hersenen zat te peu teren. En tot zijn onuitsprekelijke verba zing dook naast hem een tengere meisjes gestalte op. Het eerst zag Freddy een doodsbleek gezichtje met verschrikte bruine oogen. Zij droeg een droom van een mutsje, dat elegant om haar hoofdje sloot. En toen Freddy de oogen neersloeg bemerkte hij, dat haar jumper en rokje van hetzelfde geel waren als het mutsje. „Remmen!" smeekte het meisje. „Heb me delij... Freddy Stuffs bekeek de Juist door hem gekochte sigarenaansteker met het oog van een kenner. Hij bevond zich op het trottoir voor den sigarenwinkel en zonder ophouden passeerden cr voetgangers, haastige cn meer bezadigde. Over den breeden boulevard zelf raasden de auto's, floten de propvolle trams voorbij en jakkerden de motorrijwielen. Het was bijna kwart over twaalf, dus wel het drukste tijdstip van den werkdag. „Hij gaat", mompelde de heer Stuffs met een warm accent in zijn stem en zijn blau we oogen lachten voldaan. Vermoedelijk had hij vreemde ervaringen met sigaren aanstekers opgedaan. Hij blies het vlammetje zachtkens uit, borg het apparaatje zorgvuldig op, knoop te zijn demi dicht en kwam tot de overtui ging, dat hij trek begon te krijgen. Derge lijke ontdekkingen brengen voor sommige menschen geen moeilijkheden te weeg. Men behoeft niets anders to doen dan te gaan eten. Simplc comme bonjour. Onder „sim- mige menschen'' versta ik menschen als Freddy Stuffs, die per week tien pond cn 6 pet. van een nalatenschap kon verteren. Er waren eetgelegenheden genoeg in de buurt en reeds was hij besloten naar „The Corner" te gaan, toen een eerzaam agent van politie hem op den schouder klopte cn hem vermanend cn ook een beetje ongedul dig toevoegde: „Kom, meneer, u moest nu Ik bedoel natuurlijk uw auto!" „Remmen", smeekte het meisje. Freddie remde en de roode two-seater stopte. Toen nam hij correct zijn beige gleufhoed af en knikte haar eens toe. „Het spijt me erg, ik hoop dat u over den schrik heen bent?" „Het is een schandaal!" zei ze en ze be gon zenuwachtig te snikken. „Een ploertenstreek," beaamde Freddy. „Kan ik u misschien dienen met mijn po chet?" „Bruut," schreide ze. „Een dubbele bruut maar ik heb z'n num mer in mijn hoofd", antwoordde hij. „Toe, kindje... oh pardon, juffrouw, houd u op met snikken.. Dat vind ik erger dan belas ting betalen." „Een schurkenstreek is het!", riep ze met een blos. „Ik zal er werk van maken, als u dat wenscht", beloofde hij. „Werk van maken? Waarvan?" „Waarvan? Van dien bruut natuurlijk. Van dien schurk." „Maar jij bent een schurk en je bent nog schijnheilig op den koop toe," wond zij zich op. „Ik?" riep Freddy ontsteld. „Ik heb het over dien agent. Die stommeling van een smeris. Hij noodzaakte mij in uw leuk auto- tje weg te rijden. Ik bezweer u, dat ik het niet wilde, want ik heb niet eens een rijbe wijs." Ze keek hem ongeloovig aan. „Dus u ontkent, dat u mij wilde ontvoe ren?" „U ontvoeren? Maar beste meid, ik wist niet eens, dat je er in zat. Ik heb je niet eens gezien." Ze glimlachte en geloofde hem waar schijnlijk. „Dus je wilde alleen de auto stelen?" Freddy schudde hevig met zijn hoofd en legde haar uit, hoe nummer 1127 hem ver plicht had in den rooden two-seater weg te rijden. „Je bent een rare," zei ze eindelijk. „Maar ik zal je gelooven. Doe me nu een plezier en stap uit eri als je voortaan nog eens „verplicht" wordt in een vreemde auto te gaan toeren, kijk dan eerst of er misschien een dame onder het dashboard bezig is iets te repareeren. Freddy knikte en nam zijn hoed af. „Mijn excuses en tot ziens," zei hij, hoopvol. Het meisje wipte achter het stuur en reed weg, glimlachend cn Freddy trachtte haar te vergeten met kip cn compote in „The Corner." HANS DE LA RIVE BOX. Iedere automobilist ken u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur rijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter wel noodig hebber, om met die vaart te stoppen I -

Schager Courant | 1938 | | pagina 11