OUDERS 't HOEKJE naait! UW HEELE HUIS VERWARMD door Breed hoorn centrale verwarming Uit onze omgeving DE VERGADERING MET DEN RIJKS ARBITER. De verwachtingen zijn niet groot. In het gemeentehuis te Alkmaar heeft gistermiddag een vergadering plaats gevon den van den Rijksarbiter den heer J. Schou ten met een groot aantal tuinbouwers uit deze omgeving, die bezwaren hebben tegen het looncontract zooals dit is opgemaakt door de Standsorganisaties en de landarbei dersbonden. Verscheidene tuinbouwers hebben hier het woord gevoerd en hun bezwaren ken baar gemaakt. Door den secretaris van den arbiter wer den de ingediende schriftelijke bezwaren voorgelezen, alsmede het adres van de kou de grond tuinders. De verwachtingen van deze bespreking zijn niet hoog gespannen daar men niet verwacht dat in het bestaande contract be langrijke wijzigingen zullen worden aange bracht. Vermoedelijk zal over 10 12 dagen de arbiter uitspraak in deze zaak doen. Door den voorzitter van den modernen landarbeidershond werd den wensch naar voren gebracht dat alle werkgevers zich or ganiseerden in één werkgeversorganisatie. Dit achtte hij beter dan dat men met de Standsorganisaties moet onderhandelen, waarvan ook niet-werkgevers lid zijn. Men zou dan zuiverder tegenover elkaar komen te staan. De Winkelweek Voor de te houden winkelweek en etala gewedstrijd hebben zich een 100 tal winke liers opgegeven. Dit belooft dus wel een suc ces te worden. NOORDSCHARWOUDE. N.V. CONCORDIA. Gisteravond werd in het hotel Concordia alhier de alg. vergadering van aandeelhou ders gehouden, onder voorzitterschap van den heer P. Deutckom. Voorzitter opende de vergadering. De heer D. Kansen las de notulen, welke werden goedgekeurd. De heeren J. Kliffen en J. Keizer hadden bericht van verhindering gezonden. Hierna las de penningmeester de heer N. Kooij de rekening over 1937 voor. De ba lans sloot op een totaal bedrag van f 72702.26 Onder de activa is opgenomen: gebouwen en terreinen f 67265.27; inventaris f 4767.08, kas f 667.91. De activa: aandeelenkapit. f 43900, obligatielecning 8290, hypotheek o/g. f 17625, nog te betalen rente f 751.22, nog te betalen onkosten f 136.04. De verlies en winstrekening sloot op to taal f 2504.99. De verlies en winstrekening vermeldde aan de winstzijde pachtsom van f 2499.99, diversen f 5, aan de verlieszijde interest f 1310.57, onkosten 504.95, onderhoud f 50.43, afschrijving inventaris f 233.20, af schrijving verlies vorige jaren f 405.84.. Op advies van den heer W. Kuiper word de rekening goedgekeurd. De heer Kuiper vond de rente voor de hypotheek wel wat hoog. Daarop zal' men terugkomen. Bij de verkiezing van de commissarissen werdén de aftredende heeren P. Deutekom, G. Langcdijk en K. de Vries herkozen. In de plaats van de heeren J. Lindeboom en A. Bouwens die niet herkiesbaar waren, werden de heeren G. Bos en W. Kuiper ge- kezen, tot lid van de commissie van bijstand Het bestuur stelde voor, machtiging te verleenen, het hotel onderhands aan den heer Hop te evrpachten, wat werd goedge vonden. Aan de orde kwam hierna: voortzetting of aflossing van de hypotheek, welke in 1939 afloopt. Het bestuur werd gemachtigd deze zaak te regelen. Het bestuursvoorstel om geen dividend uit te koeren werd aangenomen. De gang van za ken is in het afgcloopen jaar niet slecht ge weest, de slechte tijd in aanmerking geno men, zoodat men nog weer ecnigc aflossin gen en afschrijvingen heeft kunnen doen. Voorzitter merkte op, dat de rente aan de hypotheek geen 6 is; dat is de rente van de obligatieleening, een leening zonder on derpand. Deze rente is nu verlaagd tot 5 pCt. Spr. deelde mede dat de personeele belasting voor „Concordia" is verlaagd met f 82.50. Spr. dankte den heer Kooy voor de daarvoor ge dane moeite. In December bestaat Concordia 20 jaar. Overwogen wordt dit feit te herden ken. Na nog eenige besprekingen volgde slui ting. De Oranjefeesten. Uit de bewoners van de Oosterstraat is een buurtcommissie gevormd teneinde deze straat met het a.s. jubileumfeest te versie ren en zoo mogelijk te illumineercn. Waar blijven Spoorstraat en andere dorps- gedeelten? „Jong Leven" Naar wij vernemen, heeft de tooncelver- eeniging Jong Leven, die thans haar zetel in „Concordia" heeft, het blijspel van Henk Bakker en .T. W. van der Heijden ,,'n Wes pennest" in studie genomen. De heer P. Deutckom treedt op als regis seur. ZUIDSCHAnWOUDE. De raadsvergadering. In het raadsverslag van Zuidscharvvoude is uit het gedeelte betreffende den verkoop van landerijen ten behoeve van den Ooste lijken proofpolder een regel weggevallen, waardoor een ecnigszins eigenaardige» in; druk wordt gewekt. Er staat: Voorzitcr zeide, dat het niet aan hem was. eed. Kooiman te verdedigen, om de verschillen te overbruggen. Het vet gedrukte gedeelte moet als volgt gelezen worden: Spr. vestigde de aandacht op de vele pogingen van den heer Kooiman om de verschillen te overbruggen. Volgens hef verslag zou de Voorz. den heer De Geus in de rondvraag hebben ge antwoord. dat. B. en W. zich niet met den kleinen tuinderssteun kunnen bezighou den. Dit woordje niet staat er echter te veel. BROEK OP LANGENDIJK. Alle nartijen bloembollen draal den door! Bij de gistermorgen in het vcilingseebouw van de Langendijker Groenten Centrale al hier gehouden zesde en tevens de laatste bollemveiling van dit seizoen slaagde meh er niet in, één enkel partijtje van de aan geboden hoeveelheid te verkoopen. In to taal waren ruim 170 partijen aangevoerd, welke alle zonder mankeeren doordraaiden Het is wel slecht afgekomen met de bol- lenveiling. Nu zal er aanstonds eiken dag gelegenheid worden gegeven, bollen in te leveren van het surplus. WIERINGEN Flora en Oranjefeesten Daar dit jaar de Flora- en Oranjefeesten vrijwel gelijk vallen hebben de besturen der diverse vcreenigingen besloten deze feesten gezamenlijk, althans aansluitend te geven. Het programma voor de komende dagen ziet er behoudens eventuccle wijzigingen als volgt uit: Vrijdag 2 September inzenden der planten van de leden van Flora. Zaterdag 3 September 's middags twee uur officicele opening waarna volksspelen zul len worden gehouden. Zondag 4 September dos Middags windhondenrenncn. Maandag 5 September des middags kinderspelen, uit gaande van het Oranje Comité voor alle kin deren van Oost-Wieringen. Des avonds uit voering van „Apollo" voor leden van „Flo ra" in de zaal van J. Lont. Behoudens mu ziek van „Apollo" zal opgevoerd worden een blijspel in drie bedrijven, getiteld „Geen cent in z'n zak". Dinsdag 6 September zullen diverse wa gens van Den Oever doclnemcn aan den.al- gemcenen optocht die over geheel Wieringcn zal worden gehouden. Des avonds wordt in de zaal van den heer Lont wederom een uit voering gegeven uitgaande van het Oranje- Comité voor allen die hierin belangstellen. Het muzikale gedeelte zal dien avond ver zorgd worden door de Mandolineclub „Oost Wieringen" en de „Oevcrsche Orkest Ver- eeniging", terwijl wederom hetzelfde toonecl- stuk opgevoerd zal worden. De bloemententoonstelling zal evenals vo rige. jaren wederom gehouden worden in de danstent: van den heer Scheltus. Verder zul len er nog enkele kermisattracties komen. Overbodig is het eigenlijk nog te vermelden dat de uitvoering die 6 September des avonds bij Lont wordt gehouden staat, in het tcckcn van den grootcn nationalen feestdag. Pech. Gistermorgen reed de landbouwer J. K. met twee achterelkander gebonden wagens bela den met graan in de Hofstraat, toen plotse ling een der voorwielen van den achtersten wagen het begaf, waardoor deze geheel om viel. Gelukkig waren geen personen in de nabijheid, zoodat dit ongeluk met een ka- potten wagen en wat werk goed afliep. Toestand visscherij niet rooskleu rig. Met de palingvisscherij op het IJselmcer- gaat het dit jaar niet bij uitstek. Gezien het groot aantal fuiken dat overal staat, zijn de vangsten betrekkelijk gering. Door de slechte vangst is de prijs dan ook vrij hoog. Liever hadden we maar wat meer paling voor wat lagere prijzen. Ook met de mossel visscherij ziet het er donker uit. F.en groot gedeelte van de vloot ligt momenteel stil, iets wat we nog nimmer hier beleefd hebben. Enkele visscliers hebben nog wat werk, doch de besommingen zijn ook niet bepaald schitterend. Komt het pufverbod er door, dan zal deze visscherij wel spoedig wat opleven. Doch wanneer komt dit??? C. J. KROON t Onder buitengewoon grootc belangstelling is gistermiddag vanuit de Ned. I-Ierv. kerk alhier het stoffelijk overschot van de zoo tragisch om het leven gekomen jachtopzie ner, den heer C. J. Kroon, op de begraaf plaats te H.hoef ter aarde besteld. Om aan alle belangstellenden, familiele den, vrienden en kennissen plaats te bieden was het. grootc kerkgebouw te klein. Ds. v. Beek sprak do aanwezigen aan dc baar toe terwijl aan het graf door verschil lende personen werd gesproken. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op de col lega-jachtopzieners uit de Wieringermeer, zoomede dc rijks- en gemeenteveldwachters. Ds. van Beek sprak een dankwoord na mens dc familie voor de laatste eer don overledene bewezen. Dat hij ruste in vrede. Politie. Onbeheerd aangetroffen een heerenrijwiel. Verloren: een belastingplaatje. Inl. bij den gom. bode. Cinema De Haan Over de film, die dit weekend in Cinema De Haan draait: Een dag op de renbaan, met in dc hoofdrollen de drie Marx Brothers kan men niet schrijven, zoo'n film moet men zien. Zelf zien dan zal men ieder ander aanspo ren, haar te gaan zien! „F.en Dag op de Ren baan" is dc meest geniale „kolder" die er ooit in het genre dol-komisehe films is ge maakt. Zij herinnert aan Chaplin, en inder tijd schreef de bekende criticus van Dom burg reeds: „Zij zijn drie Chaplin's in één!" Over deze film schreef het Handelsblad: „Wie tot nu toe dc Marx Brothers niet heeft kunnen ajiprccicercn, ga naar hun laatste klucht, opdat hii bekeerd huiswaarts tijge: (Jeze film bevat heelveel kostelijke clownerie Hoe goed dit alles ook is, en hoe ver makelijk de drie clowns ook doorloopend zijn, er is één scène die al het andere in de schaduw stelt: Harpo, spelende op zijn fluit voor de negers te zien uitsteigeren, is een schouwspel dat men niet licht vergeet. On verbeterlijk geregisseerd". Iedereen moet 's werelds geniaalste clowns in hun beste film zien; eenmaal zoo te kun nen lachen is een zegen! ANNA PAULOWNA AFSCHEID BURGEMEESTER LOVINK. De Raad komt Dinsdagmiddag in Veerburg in vergadering bijeen, ter behandeling van de navolgende agenda-punten: Verzoek om ontslag als ambte naar van den Burgerlijken Stand van den heer G. J. Lovin'k. Benoeming van een tijdelijk Wet houder in verband met het bepaal de bij art. 96 der Gemeentewet. Afscheid van den Burgemeester. RADIO-DISTRIBUTIE. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de N.V. Berger' Radiodistributie Onderneming te Bergen voor ten hoogste één jaar machtiging vprleend voor het doorgeven van eigen gramofoonmuziek aan de aangeslotenen op haar inrichting. EINDELIJK GOEDGEKEURD. Bij het. gemeentebestuur is bericht inge komen dat Gedeputeerde Staten goedkeu ring hebben verleend aan de begrooting voor' het dienstjaar 1937 van de gemeente en hare bedrijven. NIEUW WERKOBJECT. De Minister van Sociale Zaken heelt goedgekeurd dat het egaliseeren en verbe teren van de grasmat van het sportterrein fusschen den Nesdijk en den Lijtweg der R.K. voetbal vereen icing Berdos in gemeen telijke werkverschaffing wordt uitgevoerd. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Brand. Voor de tweede maal in één elmaal is dc motorbrandspuit gealarmeerd. Zij was nl. nog in actie bij den grooten boerderijbrand van den heer Swaan te Schagerwaard, toen Vrijdagmorgen brand uitbrak aan het Laan tje tusschen Kerkbuurt en Tuitjenhorn. Het. betrof een hooiklamp van den heer K. Tak te Tuitjenhorn.' Daar deze klamp tusschen een koolboet van den heer Tak en het vVoonhuis van liet. gezin A. Kleijbroek stond, was gevaar voor het woonhuis lang niet uitgesloten. Spoedig was de brandweer ter plaatse en onmiddellijk was de motorbrandspuit in werking. Gelukkig had men den brand spoedig on der de knie en konden de belendende per- ccclcn behouden blijven. Dat het een poosje critiek was, blijkt wel uit het feit, dat de rainen van de woning Kleijbroek door de hitte stuk sprongen. De oorzaak is ditmaal geen hooibroei, doch het spelen van kinderen met lucifers. Verzekering dékt de schade. WAARLAND. Dc familie Groen alhier ontving een dezer dagen telegrafisch bericht dat. de Eerwaarde Missiezuster Maria Nella van den Goeden Herder, onze vroegere plaatsgenoote, Mej. Catharina Groen Arisdr. op 20 Augustus j.1. is overleden in den Belgischen Congo, in den leeftijd van 40 jaren. Kermis. Zondag, Maandag en Dinsdag a.s. zal al hier de kennis worden gevierd. Het belooft, daarvan kan men zich nu al verzekerd hou den, een gezellige kennis te worden. NIEUWE NIEDORP Cursus Paardenkennis. In de gister geplaatste advertentie van de Holl. Mij. van Landbouw, omtrent een cursus in paardenkennis is de minimum leeftijd voor deelname niet 16, maar 18 jaar. WINKEL DE A.S. ORANJEFEESTEN. In de Donderdagavond gehouden verga dering van de Oranje-Commissie werd beslo ten om op Dinsdag 6 September a.s. ter gelegenheid van het veertig-jarig Regee- ringsjubileum onzer Koningin, Kinder- en Volksfeesten te organiseeren. Om tegemoet te komen aan de wenschen der ingezetenen van Lutjewinkel werd be- slolen de kinderspelen van de beide O.L. scholen in deze gemeente te Lutjewin'kel op het sportterrein achter de school te doen plaats vinden. De medewerking van het onderwijzend personeel zal worden gevraagd. Tc Winkel zullen Dinsdagmiddag a.s. volksfeesten worden gehouden. Dinsdag zal, indien de medewerking van Winkel's Harmonie kan worden verkre gen, worden begonnen met een rondtocht door de gemeente. Overigens zullen de volksfeesten worden opgeluisterd met muziek door de luidsprè- kersinstallatié van den heer K. Leguit al hier. Het oorspronkelijk plan van het bestuur om verder uitbreiding aan de feesten te geven en «een vuurwerk te doen ontsteken, kon, helaas, in verband met de financiën (de lijsten hebben een bedrag van onge veer f 120.opgebracht), niet worden uit gevoerd. WIERINGERMEER Bur& Stand van 20 t.m. 26 Aug. Geboren: Potronella Elisabeth Maria, d. v. G. van Hal en C. van Zundcrt; Pelro- nella Maria, d. v. J. Wouts en A. M. Meeuwe. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. VOOR DE U had het over kennis, welke snel ver vliegt. Ik heb daar ook meermalen over na gedacht. Onlangs kwam mijn zoontje thuis met een z.g. jaartallenschrift. De jongen vertelde me, dat hij tachtig jaartallen moest leeren. Hij heeft er ongeveer den geheelen avond aan besteed en den volgenden morgen kende hij ze dan ooi: werkelijk goed. Een paar dagen r.adien vroeg ik hem nog eens enkele dingen en toen bemerkte ik tot mijn groote verwondering, dat de knaap reeds verschillende dingen vergeten was en andere zaken, byv. Karei de Groote en Karei V hopeloos door elkaar haalde. Mij dunkt, dat zoo'n jongen, wanneer hij eenige jaren van school is en deze leerstof niet bijhoudt, de zaken vlug vergeten zal en dan vraag ik me af, waarvoor leert me- deze dingtn? U snijdt hier een probleem aan, waar over al heel wat geschreven en geredeneerd werd. Het is inderdaad c <n vaststaand feit, dat de meeste menschen bitter weinig van de historie van ons land en ons volk afweten. Men heeft het op school wel gehad, doch na enkele jaren is men de boel grootendeels vergeten en blijft een jaartal als: 1600, Slag bij Nieuwpoort, in het geheugen. Gaat men evenwel navragen tusschen wie dezen slag plaats vond en waar, dan komt men tot de ontdekking, dat men noch het een, noch het ander weet. Nieuwpoort ligt dan aan de Lek en de stryd verliep tusschen de Nederlan ders en de Franschen. Vindt u ook niet, dat de tijd, welke aan dit onderwijs besteed wordt, op zoo'n ma nier eigenlijk nutteloos is? Ja. Dat is nu een vraag, waarop ik een voorzichtig antwoord wensch te geven. Wanneer ik Uw vraag bevestigend zou be antwoorden, dan weet ik zeker, dat een be paalde groep uit ons volk zou zeggen: „Kijk, daar heb je er weer een zonder nationaal gevoel! Die vindt het leeren van de vader- landsche geschiedenis natuurlijk te moeilijk voor schoolkinderen." Zeg ik, dat u ongelijk hebt, dan weet ik, dat ik eigenlijk mij van de zaak met een Jantje van Leiden afmaak. Dè kwestie is deze: Het leeren van jaar tallen heeft nagenoeg geen nut, wanneer de leerstof niet zoo is, dat ztf het kind werkelijke belangstelling heeft gebrat Wat geleerd moet worden, wordt meesj slecht geleerd. Alleen dan, als het kind zichzelf belangstelling heeft voor een paalde leerstof, kan men met zekerheid u nemen, dat deze stof er „als koek zal gaan". De zaak is dus, dat de school alles tracht het kind te brengen tot belan stelling. Bij het geschiedenisonderwijs ig zeer wel mogelijk, maar dan zal men and; paden moeten inslaan, dan men tot nogt bewandelde. U bedoelt? Laat ik u een vraag stellen. Wat In resseert u het meest? Laat ik het mak lijker zeggen: Waarvoor hebt u meer langstelling: voor de historie van uw m plaats of voor die van ons land in het al; meen Ik begrijp, wat u bedoelt. U wil zeggi dat we by het geschiedenis onderwijs in eerste plaats moeten uitgaan van de omi ving van het kind en daarna successieve de leerstof moeten uitbreiden. Zeer juist gezien. Het kind leeft in k heden en in zijn omgeving het sterkst. IV hij ziet, hoort of betast, wekt zijn belan stelling. Wanneer hij een ouden toren t- dan komt onwillekeurig de vraag: „Wc neer zou die gebouwd zijn? Als hij de lar ziet opgaan, zal hij op een goeden dag vraag stellen: „Hadden de menschen vu ger ook electrisch licht? En zoo zijn honderden voorbeelden te vinden! By het nieuwe onderwijs wil men van da z.g. spontane vragen uitgaan. Niet alle bij het geschiedenisonderwijs. Ook bij and? onderwijsvakken wil men beginnen bij h direct waarneembare. Reeds in het eer- leerjaar gaat men met de kinderen de d. gen der eigen omgeving van het W waarnemen. Bij deze waarnemingen vrajt de kinderen honderduit. U zult dit trouwe zelf ook wel eens bemerkt hebben, als u it uw kind ging wandelen. Wat een vrag doet zoo'n peuter dan! (Wordt vervolgd,) ZUPh BURGERBRUG. Na den brand. De herbouw van de onlangs tengevolge van hooibroei afgebrande boerderij bewoond door den heer Th. B, Verduin te Burger- brug, is opgedragen aan den aannemer D. de Leeuw Wz. te St. Maartensbrug. HOOGWOUD AARTSWOUD. Combinatie Herv. Gemeenten van Aartswoud en Hoogwoud. Door dc Besturen van de Ned. Herv. Kerk te Aartewoud en Hoogwoud is in be ginsel besloten om door combinatie te ko men tot liet benoemen van een eigen pre dikant. KOEDIJK Banne Koedijk. Bij enkele candidaatstelling is de heer Jb. Kramer Hiz. gekozen verklaard als lid van het Bestuur der Banne Koedijk. LEEUWARDEN, 26 Aug. Veomarkt. 105 Entcrsticrcn f 95195, 122 Twcntcrstiercn f 195345 per-stuk, 310 vette koeien f 135—260 per stuk, 44—64 ct. 531 melk- en kalfkoeien f 130315 per stuk. 20 pinken f 75—165 per stuk, 26 vette kal veren f 18—60 per stuk, 949 graskalveren f 25—85 per stuk, 231 nuchtere kalveren f 4 9 per stuk, 311 vette schapen f 1124 per stuk, 95 weideschapen f 10IS per stuk, 188 lammeren f 7—13 per stuk, 382 vette var kens f 40145 per stuk, 46—54 ct. per Kg.. 40 magere varkens 2245 ct. per Kg., 307 kleine biggen f 1016 per stuk, 32 bokken en geiten, 40 paarden. Totaal aanvoer 3689 stuks. Overzicht: Stieren aanvankelijk vrij goede handel, doch wegens toenemend aan bod later flauwer. Vette koeien iets ruimer aanvoer, handel stug en prijzen iets lager. Melk- en kalfkoeien ruime aanvoer, ge drukte handel met neiging tot teruggang. Pinken kalm. Vette kalveren iets vlugger, goede soort iets vaster in prijs. Graskalve ren grootcr aanvoer, handel en prijzen iets minder. Nuchtere kalveren flauwer. Var kens handel kalmer en nauwelijks prijshou dend. Kleine biggen iets minder. Wolvee zeer traag. Maandag nam de N.V.C. 99 en vandaag ,198 varkens over. Zuivel. Nagelkaas 25—26, Edammer kaas 16—17, aanvoer 671 Kg. Mijnboter 1.28 per kg., 'veilingboter 1.231.02 per kg. Aanvoer 2/3, 3/6 en 0/12 vaten. Commissie 78. Eierhandel. Kipcieren: aangevoerd 14.000 Kg., prijs 3%—5Vi ct. per stuk, han- delsprijs TT1/?80 ct. per Kg. Eendeieren: aangevoerd 250 Kg., prijs 2%—31/? ct. per stuk, handelsprijs 471/<r-50 ct. per Kg. Pluimvee. 25 Slachtihanerr 3575 ct., 150 slachtkippen 3580 ct. per stuk, 200 jonge hanen 30—90 ct. per stuk, 50 piepkuikens 1525 ct. per stuk. Vereeniging van Zuivelmaafschappijen. - Edammer kans 20 plus 10-10.50, 40 plus 16 16.50, Goudsche kaas 20 plus 9.50—10, 40 plus 16—:16.50, broodkaas 40 plus 1616.50. Stemming kalm. LEEUWARDEN, 26 Aug. Inlandsche granen. Gerst zomer puike 7.50—8.20, gerst winter puike 7—7.50, ha ver witte puike 6.256.50, groene erwten kleine kook 99.60. Buitenl. granen. Gele Amer. ma is 158 boordvrij Leeuwarden, idem 151 boordvrij Rotterdam; Am. mixed mais 157 boordvrij Leeuwarden, idem 150 Rotter dam, Am. gerst 161 boordvrij Leeuwarden, idem 153 boordvrij Rotterdam, gele lapla- taniais di.sp 162 boordvrij Leeuwarden, idem 154 boordvrij Rotterdam, Russische gerst disp. 165 boordvrij Leeuwarden, idean 157 Krachten Wilskracht ln diverse vormt Twee vrienden die elkaar eenige maanct niet ontmoet hebben, komen elkaar tege en na eenige oogenblikken komt het i sprek op een wederzijdsche kennis. „We j(j ook of die jongen de B. nog naar Ind is teruggaan?" vraagt de eene. En het antwoord luidt: „Neen, hij wilt zelf graag terug, maar de dokter heeft hi hem sterk ontraden, omdat hij een gevoel! zenuwgestel heeft." Waarop de eerste opmerkte; „Nu, als hi zelf zoo graag terug wilde, zou het met d zenuwgestel wel losgeloopen zijn." Inderdaad getuigt deze opmerking vi een psychologisch inzicht. Het is verwo derlyk over zooveel reserve-krachten plotseling kunnen beschikken, wanneer iets graag willen. Natuurlijk verdraagt t eene gestel een tropisch klimaat beter d: het andere, maar tegenzin en het daan al heel licht voortvloeiende heimwee is ee kwaad ding. Nemen wy twee menschen met ongeve hetzelfde gestel, die allebei naar Ini gaan. De eene gaat echter goedsmoeds, omó deze reis naar de tropen een langgekw terde wensch van hem vervult, de andf/ gaat met tegenzin, alleen omdat hij in E land al zoo lang werkeloos is en vindt hij verantwoordelijkhcidshalve deze ks niet mag weigeren. Zijn tegenin ma» hem echter al voorbeschikt om heimwee krijgen, want hij gaat uit van een voor» deel en verwacht alvast, dat hij het Indië onaangenaam zal vinden, dat hij i tüürlijk heimwee zal krijgen en vast zeker malaria. En angst voor bepaalde i aangenaamheden trekt deze onaangenaa heden binnen iemand's levenssfeer. Het niet alleen door hun gemoedstoestand zi dat optimisten zooveel gemakkelijker ói het' leven komen dan pessimisten, maar doordat de gedachten van een mensch een aanzienlijke mate datgene aantrekki waarmee die gedachten zich in hoofdzs bezighouden. Wilskracht mag sterk zijn, oneindig gw ter is de stuwkracht die ons helpt bij wij graag willen. Gesteld U heeft moeilijk stuk werk te vervullen, en U den „kom, ik wil dit afmaken", maar U d: het ongaarne en Uw onderbewustzijn vervuld van tegenzin, van gedachten i! „Hè vervelend, ik wou dat ik maar anders kon doen". In zoo'n geval zult U niet vlug opsclj ten, en U zult veel moeite hebben om aandacht te concentreeren. Gaat het echter om eveneens moei! werk, waarin U plezier hebt, en waant U denkt: „Komaan, dat zal ik eens vlug goed opknappen," dan zal het zeer zei meevallen. Graag willen steunt op de gecombineer krachten van gevoel en verstand, willen een kwestie zijn van de hersenen alk van: „ik moet wel willen, omdat ik and', niet kan, maar ik verwensch dit moet* willen". De hersenen alleen zyn niet in staat o tot 100 prestaties te brengen als w kracht nóch vertrouwen ertegenover st« Voor 100 prestaties zijn noodig kracht van een sterke wensch en het v trouwen: „Ik kan het wel, het lukt wel.' Dr. Jos de Cocfc boordvrij Rotterdam, Noord-Am. lijhi ken disp. 9.50 boordvrij Leeuwarden, i; 9.boordvrij Rotterdam, idean merk 1 disp. 9.% boordvrij Rotterdam. StemC kalm. ALKMAAR, 26 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 49 zijnde 95.000 Ke. Fabriekskaas kleine Boerenkaas kléine 21.—, idem f 26.50. Handel goed.

Schager Courant | 1938 | | pagina 14