Leder= Kleeding fa. Schmalz Buartcomin. Noord L. VAN RIJSWIJK - Schagen I Een dans- en tapverbod Vlaggestokken Losse houders compleetf3.25 Adverteert in dit blad l VAN RIJSWIJK's SCHOENHANDEL Standaard Vlaggen Bloembollenveilinssvereniging „West-Friesland" te Bovenkarspel Uitgesteld tot 10 September voor Motor en Auto koopt U het beste bij Ziet onze speciale etalage in Broek op Langendijk „Ho, de muziek stop"* zei de burgemeester Predikbeurten Hiermede brengen wij onzen „prechlcn dank voor de vele jlijken van belangstelling, wel- te ,vij hij ons Huwelijk hcb- ,en ontvangen. K. TENSEN. A. TENSEN—Wit. indijk, Sept. 1938. Heeren Dames van 13. jtfuilenrace met hinder nissen pingsteken op fietsen KINDEROPTOCHT van ver gierde Wagentjes, Rijwielen, Autopeds. Om geldprijzeni en voorwerpen Opgave bij O. hLOS Pz. Te koop: i-cyl. OPEL OLYMPIA, 4 o. d. k. '36. 1 NASSAU-GARAGE. JJasauplein 1. Alkmaar Een aangename verrassing ter gelegenheid van de feesten zijn onze zeer lage prijzen. Alleen voor de prima artikelen b.v. zeer mooie DAMES SCHOENTJES f 2.95—3.95, HEE RENSCHOENEN f 3.45—4.75, de bekende Hevea Cres met J-S jaar garantiebon voor school cn werk, groote .voorraad RUB BERLAARZEN. Gevraagd: MEISJE, v. d. of d. e. n. voor hulp in huishouding en winkel. Wed. P. v. TWUIVER, Moerbeek. Terstond gevraagd: Een TIMMERMANS- of WAGEN MAKERS HALFWAS, bij P. VOORTHUIJSEN, 't Wad, Schagcn. Te koop: Beste TWEESCHAAR PLOEGEN en alle soorten andere ploegen en eggen. J. LONT, Ooster- land, Wieringcn. Te koop gevraagd: 5 BIGGENMERKEN, Prijsopg. aan G. BLAAU- BOER, Groetpolder, Winkel. 3 M. lang 0.55 0.35 150 X 100 c.M. 2.40 Wegens te weinig aanvoer is de PLANT GOEDVEILING van 3 September Dinsdag 6 en Woensdag 7 Sept. zijn kan- mUg toor en gebouwen GESLOTEN. =5S5 HET BESTUUR. Schagen noodlottige trot on bet tenland". i fox- „Bui- Burgemeester Schelhaas gluurde door de kiertjes van de jaloezieën en zag hoe men zich in een tempel van Bachus al te zeer bij Wein, Weib und Gesang vermaakte t Een wolk van droefenis verspreid de zich gisteravond op de aangelaten der burgers van het goede dorp Br. op Langendijk, ondanks de waarlijk schitterende feestverlichting, ondanks de vroolijke tonen van het kranige muziekcorps, ondanks zelfs de schoo ne zij het voor dit christelijke dorp ietwat ongewone panorama van zes lustiglieve jonge maagden, die in ilatteerend witte matrozencostumes met nét-echte wijde broeken en bra nie kragen langs de straten canca neetden Immers, de Heer Bur gemeester had goedgevonden en ver staan, naar aanleiding van zijns in ziens ontoelaatbare handelingen zij ner onderdanen op Koninginnedag, voor den dag van gisteren een alge- keel dansverbod, waarover sommi gen en een algeheel tapverbod uit le vaardigen, waarover allen ont sticht waren. Want zonder de Broek op Lange- dijkers ook maar in 't minst van 41 te groote toegenegenheid aan Koning alcohol te beschuldigen, het meeren- deel lust op zijn tijd naast zijn droog je, óók zijn natje Nu moet gezegd worden, dat in dit dorp V'aar op Zon- en Feestdagen, alles verboden is, wat het meerendeel der bevolking in zijn religieuze opvattingen zou kunnen hinderen tapverbod op deze dagen geldt, maar ivoor de Oranjefeesten, welke voor de trouwe onderdanen van Hare Majesteit, tusschen Broekenburg en Broekerdijlc hoogtijdagen jsijn, door de vingers zou worden gezien. S» l:et netjes ging. En volgens de politie s'nJ? net netjes, maar meneer Schejhaas, de Burgemeester wilde dat zelf ook wel eens -'en, keek eens hier, keek eens daar, en ten- iotte ging zijn Edelachtbare zelfs Sherlock ïoimes of Nick Carter allures aannemen. De burgemeester gluurde door de kiertjes an de jaloezieën van een der tempels van jachus, waar men zich bij Wein, Weib und «esang, lustig amuseerde, en o schrik, aar zag hij, hoe een zijner poorters een las bier niet in zijn keel, maar in uitgcla- Bn vroolijkheid voor een gedeelte op den rond goot Dat was voldoende Het :evolg: onverbiddelijke naleving van het apverbod, gisteravond leege zalen bij de kas- ciems koffie en thee kan je thuis óók nijgen en ontevreden gezichten I' De noodlottige foxtrot is de titel van het tweede drama, dat aan leiding gaf tot een algeheel dansverbod. Het was in den middag, toen kinderspelen op het „buitenland", een groote weide, werden gehouden. Het kon er slecht voor door, de ze onder begeleidende harmonium- of cither- muziek te doen plaats vinden en daarom was toegestaan dat een gramofoon met ver sterker de aanwezigen met lustige wijsjes zou opvroolijken. Echter, daar werd per ongeluk een foxtrotje gedraaid en eenige meisjes, zoo tusschen de vijftien en achttien jaar maakten toen zoo maar in het openbaar lichaamsbewegingen, die zoo hij volgens hooren zeggen wist, voor den burgemeester niet anders dan danspassen konden zijn. Dan sen? Dansen?!! Dansen!!!! Onmiddellijk schoot Zijn Edelachtbare toe, met. wijd uitgespreidé armen, en daar klonk een luid: Ho De muziek ultl en toen was het natuurlijk uit..« De burgemeester schijnt overigens in het geheel geen goede dunk van zijn onderhoo- rigen te hebben. De automaten voor choco lade enz., liet hij zelfs leeghalen uit vrees voor „inbraak". Wij hebben zoo hier en daar eens geinfor- meerd, maar uit niets bleek ons, dat men „laveloos" langs de straten liep, al zullen cr, zooals bij elk feest, wel cenigen eenigs- zins boven hun theewater zijn geweest. De orde en de openbare zedelijkheid zijn in geen enkel opzicht gestoord, de caféhou ders, die veel onkosten hadden gemaakt, zijn gedupeerd. Het is wel zeker, dat bur gemeester Schelhaas de mentaliteit van zijn gemeentenaren deze dagen niet heeft aan gevoeld en met het tapverbod heeft hij ze bepaald een groot displezier gedaan. Er wordt gefluisterd: luid spreken doet men in Broek op Langendijk, waar nog eerbied voor het heilige gezag heerscht, niet veel Burgemeester Slot zou 't niet dein hewwe... Intusschen: bij den kruidenier kon men zijn port, advocaat enz. per flesch halen... Wat het dansverbod betreft, we zouden zeggen, een krachtig ontkiemde zade van Pilónnisme, schoot welig bloem... Zooals bekend verstaan wij daaronder het opleg gen van dwang door de eene volksgroep op de andere, naar het voorbeeld van den groo- ten voorvechter der volksonvrijheid den heer Pilon van Schagen Is 't echter in Schagen en bijv. ook in den Anna Paulownapolder, waar de zéér-reclitschen in de minderheid zijn, zóó, dat zij de meerderheid onverdraag zaamheid verwijten en gebrek aan eerbied voor hun bepaalde principes, door in hun oog wuft vermaak na te streven, in Broek op Langendijk is 't andersom. Daar legt de gereformeerde burgemeestér natuurlijk wel met instemming van zijn gelijkgezinde gemeentenaren, die do groo te meerderheid uitmaken, de „andersden kende" minderheid eenvoudig zijn wil op. Een onschuldig dansje door vroolijke kin deren heeft een verbod tengevolge... Bij het afscheid van burgemeester Lovink van Anna Paulowna, zeide de heer I-Iooimeyer, het antv-revolutionnaire raadslid, dat hij en zijn partijgenooten eerbied hadden voor een burgemeester als de heer Lovink, die ook voor de rechten der minderheden durf de opkomen. Die minderheid was natuur lijk het anti-revolutionnaire gedeelte. liet zou ons benieuwen, hoe dan de anti-revolu- tionnairen denken over hun partijgenoot, den heer Burgemeester Schelhaas, die op zoo nadrukkelijke wijze zijn begrip over rechten der minderheden geen anti-revo- lutionnairen manifesteert... Tenslotte we hebben niet vernomen, dat de lustige matroosjes door de sterke arm in het kot zijn gedeponeerd. En dat, waar de wet toch verbiedt, dat men zich in kdeedij van an dere kunne in het openbaar vertoont. Dat was toch óók vreeselijk... BROEK OP LANGENDIJK. De herdenkingsfeesten. Een zestal personen te water geloo- pen. De laatste dag der herdenkings feesten is in deze gemeente op rus tige wijze gevierd. Er was wederom een groote belangstelling voor de verlichting en de versiering. Zeer velen uit omliggende gemeenten hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, de prachtige versieringen te aanschouwen. Ook de gondelvaart welke Donderdagmiddag werd her haald, trok zeer veel belangstelling. De kinderspelen, welke 's morgens op het buitenland werden gehouden onder leiding van het onderwijzend personeel, hadden een vlot verloop. De optocht naar jiet terrein, waarin verschillende versierde voertuigjes meegevoerd werden, veroorzaakte een gezel lige drukte in het dorp. 's Middags werd op het buitenland een gecostumeerde voetbalwedstrijd gehouden. De lachspieren kwamen hierbij vele malen in beweging. Het was een leuke wedstrijd. 's Avonds te acht uur hebben de plaatse lijke muziek- cn zangvereenigingen, Advcn- -do, chr. gemengd koor, doopsgezind kerk koor cn Chr. Mannenkoor „de Lofstem" een concert gegeven, dat door do vele aanwezi gen zeer op prijs word gesteld. Inmiddels was het ook op de straat al drukker geworden en reeds om ongeveer tien uur was het zeer druk bij het station, aan gezien na afloop van het concert een licht spel zou worden opgevoerd op het Zuider del, voorstellende een zeeslag. Het was echter al ongeveer 12 uur, eer deze zeeslag begon. Het was een vrij tamme verlooning, welke bestond uit om de zoo veel tijd ccn knal en wat vuur De toeschou wers, die door het lange wachten koud waren geworden (het was cr zeer koud op het spoorterrein) zullen zich wel wat te leurgesteld hebben gevoeld. Tot overmaat van ramp zijn er, waar schijnlijk door de duisternis misleid, een zestal personen te water gevallen. Gelukkig kwamen zij er allen met een nat pak af. Het was dezen tweeden dag een „droge" boel. In tegenstelling met Woensdag mocht er gisteren niet getapt worden. De burge meester had den caféhouders toegezegd, dat het tapverbod, dat eigenlijk op feestdagen geldt, ditmaal niet gehandhaafd zou worden doch wanneer er iets mocht voorvallen, het dadelijk weer zou worden ingevoerd. Gistermorgen hebben de caféhouders be richt ontvangen, dat het tapverbod weder om gold, aangezien zich iets had voorge daan Voor de caféhouders, die muziek voor den dans geëngageerd hadden, was dit een tegenvaller. Naar men ons van verschil lende kanten heeft medegedeeld, heeft zich niets ernstigs voorgedaan. Ietwat „vroolij ke" menschen treft men altijd wel bij een feest, waar niet enkel koude koffie wordt gedronken. OUDKARSPEL. De vlag uit! Dinsdag 6 September a.s. zal ook deze gemeente in het toeken van Oranje staan, ter gelegenheid van de herdenking van het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zullen op dien dag festiviteiten plaats vin den. Daarom doet de Burgemeester ccn be roep op de ingezetenen om aan dit feest luister bij te zetten door op dien dag de nationale driekleur uit te steken. Gevonden voorwerpen. Een rozenkrans in étui, een vulpotlood. Inlichtingen verstrekt de gemeente-politie. ZUIDSCHARWpUDE. Medaille voor de kolfwedstrijden. Naar we vernemen, hebben Ged. Staten aan het gemeentebestuur toegestaan, een medaille beschikbaar te stellen voor de Na tionale Kolfwedstrijden, die hier de volgen de week beginnen. Dit moest, aangevraagd worden, wijl de gemeente noodlijdend is. Afscheid mej. Den Baars. Gisteren nam mej. Den Baars, onderwij zeres, aan de o. 1. school, als zoodanig af scheid. De leerlingen verrasttcn haar hij die gelegenheid met verschillende geschenken als bews van groote erkentelijkheid cn dank voor de wijze, waarop zij haar taak als onderwijzeres vervulde. Mej. Den Baars was een zeer geziene onderwijskracht, die bij leerlingen cn autoriteiten in hoog aan zien stond. Werk! Verschillende werklooze arbeiders hebben de laatste dagen werk gekregen bij de firma Kramer, die belangrijke hoeveelheden opge slagen aardappelen aflevert. We vernemen dat een belangrijk deel voor het buitenland is bestemd. Er wordt versierd. Verschillende ingezetenen zijn al druk in de weer met het aanbrengen van versie ringen en verlichting voor het op 6 Sep tember te houden jubileumfeest van H.M. de Koningin. i LANGENDIJK. Etalage-wedstrijd. In de gemeenten Zuidscharwoude, Noord* scharwoude en Oudkarspel wordt ter gele genheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, een etalagewedstrijd gehou den. In elke gemeente staat deze wedstrijd op zichzelf. De prijzen zijn beschikbaar ge steld door de plaatselijke Oranjecomité's, terwijl de jury is aangezocht door de Lan- gendijker Winkelier- Nering en Vakvereeni- ging. De uitslagen luidden als volgt: Oudkarspel: Levensmiddelen: le prijs P. Kuilboer SI punten, 2e prijs C. Rootjes, 61 pnt., 3e prijs C. ,.T. Vennik 58 pnt. Eervolle vermeldingen: P. de Graaf 57 pt. A. Kaas 56 pnt., C. de Vries, A. Kroon, Wed. Meereboer allen 56 punten; C. Langedijk Az. 55 pnt.; C. Kroon 54 pnt. Huishoudelijke artikelen: le prijs Joh. Jansen 67 pnt., 2c prijs C. Langedijk (kap per) 65 pnt. 3c prijs P. Mienes 63 pnt. Eer volle vermeldingen: Mej. G. de Bakker en C. van Zijl, elk 61 pnt.; K. Nap 60 pnt.; J. Pos thumus, J. Spanjaard en fa. K. W. Möller 57 pnt. Noordscharwoudc: Levensmiddelen: le prijs N. van Barne- veld 67 pnt. 2e prijs Th. Maars 66 pnt., 3e •prijs A. Bouwenc 66 pnt.; 4e prijs A. v. d. Meuten 66 pnt. 5e prijs W. Kuin 63 pnt., Eervolle vermeldingen: S. Kuiper 62 pnt., Jb. Öoijevaar 61 pnt. Wed. Komen 60 pnt.; K. Kaas 59 pnt.; G. Kraakman 5S pnt. Huishoudelijke artikelen: le prijs G. Nij- man 81 pnt., 2e prijs Jb. Smit 79 pnt,, 3e pr. D. Schuitemaker 71 pnt., 4e prijs P. de Geus 69 pnt., 5e prijs Gez. Bakker 68 pnt. Eervol le vermeldingen: W. Bos 67 pnt. HABO 65 pt. P. Kok 64 pnt., J. Wiersma 61 pnt., M. Piers- ma 60 pnt. Zuidscharwoude: Levensmiddelen: le prijs P. Tuyn 76 pnt, 2e prijs J. Leeuwrik 64 pnt., 3e prijs J. C. v. d. Zei 63 pnt., Eervolle vermeldingen: P. Koe man 62 pnt., W. de Bakker 61 pnt., S. Hans- ma 60 pnt. Jb. Molenaar 58 pnt., A. Beemster- bocr 57 en G. J. Dongelmans 56 pnt. Huishoudelijke artikelen: le prijs K. Stam 72 pnt., 2e prijs W. Kuyt 69 pnt,, 3e prijs mej. A. Schoenmaker 68 pnt. Eervolle vermeldin gen. A. Schene, 67 pnt.. J. Woldhuis 66 pnt, D. Zeeman 65 pnt., W. Luyting 64 pnt., P. Nieman 63 pnt., Jn. Buiter 62 pnt. Het maximum te behalen aantal punten was 90. Er werd in drie rubrieken beoordeeld origineel, verkoopkracht en algemeene in druk. De jury bestond uit de heeren J. N. Balder en H. Haytema Pz., allen te Alk maar. ZIJPE Deelname huldebetooging. Naar wij vernemen, zal voor deze ge meente door een 2-tal personen worden deelgenomen aan de huldebetooging bij het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op 6 September a.s. te Amsterdam en wel in de al'deeling „zuivelbedrijf'" Pijltjesdag. B. en W. dezer gemeente ïïebben aan de Mannelijke en aan de Vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie „De Graal" vergunning verleend tot het verkoopen van z.g. „pijltjes", ten bate van genoemde vcr- eenigingen, op een dag in September. HET P.E.N. GAAT KABELS LEGGEN Ged. Staten hebben aan het Provinciaal Electricitcitsbedrijf ontheffing verleend van de betreffende verbodsbepalingen van het Wegenreglement Noordholland voor het leggen van een telefoonkabel in verschil lende wegen en door de Groolc-Sloot in de ze gemeente» INLEVERING MILITAIRE GOEDEREN. Naar wij vernemen zullen 9 dienstplichti gen uit deze gemeente, van de lichting 1923, als gevolg van de overgang naar de aanvullingsreserve op 1 October a.s., hun militaire goederen moeten inleveren. Algemeen Polderbelang. In een gisteren ten lokale van den heer S. Kuiper te Schagcrbrug gehouden verga- doring van de ver. „Algemeen Polderbelang" is besloten den aftredenden heemraad J. Eriks (Burgerbrug) en de aftredende hoofd ingelanden J. Hoogland (Burgerbrug) en II. Swan ('t Zand) wederom candidaat te stellen voor dezelfde functies van het water schap Zijpe en Hazepolder. De candidaat- stelling wordt gehouden op 7 Sept. a.s. ST. MAARTENSBRUG. Kleine verloting. B. en W. van Zijpe hebben aan het Oran jecomité alhier vergunning verleend tot het houden van een kleine verloting op het feestterrein. Het is de bedoeling ongeveer 500 loten uit te geven. OUDE SLUIS EERVOL ONTSLAG. B. en W. hebben den dag van ingang van het aan Mej. A. Kaptcin verleend eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L, School alhier bepaald op 1 October a.s. WINKEL Vergadering zwemclub. Woensdagavond vergaderde de zwemclub in het paviljoen bij het zwembad. De opkomst van de leden was goed. Na dat de voorzitter, de heer A. J. Porte, de vergadering had geopend, en de aanwezi gen welkom had geheeten, werd overge gaan tot de benoeming van een secretaris, wegens bedanken van den heer Geertsema. Na herstemming werd met vrijwel algemee ne stemmen de heer E. A. Bakker gekozen. Vervolgens werd overgegaan tot. de vast stelling van de statuten en het huishoude lijk reglement der zwemclub. Deze werden behoudens eenige wijzigingen van onderge schikt. belang, ongewijzigd vastgesteld. Nadat de voorzitter eenige inlichtingen, had verstrekt over dc op te richten redding brigade, sloot hij de vergadering. LUTJEWINKEL. De a.s. feestelijkheden. De buurtvereeniging Lutjewinkel stelt zich voor tijdens de jubileumfeesten op 6 Sept, a.s. feestelijkheden te organiseeren. Deze zullen bestaan uit e'cn gondelvaart en fees telijke versiering van de ringvaart,. Voor verdere 'bijzonderheden zie men de advertentie in onze courant van morgen. WIERINGERMEER WIERINGERWERF. I Illuminatie schoolgebouw. Op 31 Augustus baadde de school van Wieringerwerf in een zee van licht. Drie schijnwerpers, geplaatst door de firma Nips- -hagon, verlichtten den voorgevel, waarmee de leerlingen dien dag druk waren geweest om hem te versieren. Meer dan 200 vetpot ten, die eveneens door de kinderen in orde waren gebracht, leverden een fantastisch schouwspel. Naar ons van bevoegde zijde werd mede gedeeld, zal Maandagavond de verlichting wederom ontstoken worden. ZONDAG 4 SEPTEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Eenigenburg, voorm. 10.30 uur, Ds. Tinholt, Afscheid. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. van Wichen. Oudesluis, zie Schagcrbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug (5 Sept.) s av. 8 uur, Ds. Wit kop. Herdenkingsdienst met solozang van Mevr. Breebaart, begeleiding van orgel, en viool. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Dirkshorn, geen samenkomst. Oude Niedorp, geen samenkomst, Zuidscharwoude, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Julianadorp, 's av. 8 uur, Ds. M. v. Wichen. Herdenking Regeeringsjubileum. Huisduinen, geen dienst. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur, Ds. v. 'd. Kam. Doop. Winkel, voorm. 10.30 uur, Ds. v. d. Kam. Hinnolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. van Beek. Oranjepreek. Wieringerwaard, geen dienst. Aartsjvoud, geen dienst. Hoogwoud, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barslngerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Mi- latz, uit IJmuiden. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. J. M. Leondertz, van Haarlem. Schagen, Landbouwstraat, voorm. 9.30 uur, Ds. Donner, van Broek op Langendijk. Nam. 5 uur, Cand. Wamsteeker, hulppr. Gerei. Kerk. Kolhorn, voorm. 10 uur, de heer D. Visch. Nam. 3 uur, de heer D. Visch. Evangelisatie. Schagerbrug, 's av. 7.30 uur (bij v. Twigt) de heer Romein, van Vlaardineen. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, Ds. Brongeest, van Velsen. Jeugddienst. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Den Oever, nam. 4.30 u., de heer O. Deen. The Star of Hope Mission. Julianadorp, nam. 7.30 uur, de heer I. Kui per, van Bilthoven. Onderwerp; Ik weet het niet. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. Rijnders, van Hilversum.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3