zich aan'nander spiegelt.. Raad Noordscharwoude Raad Zuidscharwoude Heeren Correspondenten De Warmenhuizer gasfabriekkwestie Men kan niet te nauwkeurig zijn SLECHTS SCT PERPAK Vrijdag 2 September 1938 Tweede blad Het blijkt dat bij de overname van de gasfabriek te Nieuwe Nie- dorp nog wel een en ander an ders had gekund. De directeur f30.000 en de arbeiders zonder rechtspositie! Uitkijken en dagen tellen, is een goedrond Noordhollandsch spreek woord en nu de dagen van de War- menhuizer gasfabriek geteld zijn, is uitkijken voor de raadsleden, en wel weten wat ze doen, een eerste eisch. AI zijn zij, zooals wethouder Hink in tIe laatste raadsvergade ring opmerkte zoo goed als aan han den en voeten gebonden, het zal toch goed zijn zijn nuchter verstand te bewaren' en waar mogelijk con tractueel een en ander nauwgezet vast te leggen. De overdracht van de gasfabriek van Nieuwe Niedorp en Winkel heeft thans uitgewezen, dat men ook al te happig kan zijn om dan naderhand tot de conclusie te komen dat men toch op bepaalde punten 't anders had moeten doen. Warmenhuizen, voor de laatste maal vanmiddag wordt de teerling ge worpen let op Uw saeck! Het geval, dat wij bedoelen betreft de over- van het personeel door de gemeente jkmaar. Voor zoover ons uit de ons toege- hden gegevens blijkt zal dit voor Warmcn- lizen geen narigheid geven, het personeel houdt zijn rehtspositiè, 't heeft geen fi- ilicel nadeel. Met Nieuwe Niedorp en in kei is dat anders gegaan, en indirect Warmenhuizen hier de oorzaak van. ifocn Alkmaar met Nieuwe Niedorp tinkel ging onderhandelen, waren de be- (rekingen met. Warmenhuizen reeds in ingevorderd stadium en had Alkmaar »eds dc toezegging gedaan, dat het perso- Bel van Warmen huizen in vasten dienst worden overgenomen. Alkmaar wees er Nieuwe Niedorp Winkel op, dat het. niet kon zeggen, wat. er precies met het personeel al- j daar zou gebeuren, want als War- j menhuizen overging, zat men met j een overcompleet aan werklieden en beambten. Echter werd de toezegging I gedaan, dat Alkmaar zooveel mogc- lijk met de belangen van het perso- neel N. Niedorp—Winkel rekening zou houden. Waar volgens de mec- ning van de gemeenteraden Alk maar royaal en loyaal de zaken be handelde, werd deze toezegging on- voorwaardeIijk geloofd Ook stelde men zich op het stand punt, dat de verkoop der fabriek i niet mocht stuiten op, en het grootc j gemeentebelang niet mocht worden opgeofferd aan de belangen van enkele arbeiders. pe overeenkomst met N, NiedorpWinkel pielde tenslotte, dat, Alkmaar zooveel moge- !Jk het personeel zal overnemen, dan wel »P wachtgeld stellen volgens de wachtgeld- 'fgeling van N. NiedorpWinkel. Bij over name za! het worden ingedeeld in een door Alkmaar to bepalen loóngroep, tenminste aan dio van N. NiedorpWinkel. De zaak is thans zoo. dat buiten dc direc- kmr de heer Meyer, die f 30.000 schadeloos- verdeeld over 15 jaren, ontvangt en tegenover wicn men verder vrij is, en één uier, die gepensioneerd is, het personeel is echterin lossen dienst, eenige rechtspositie, i j'-unige weken geleden hebben de men- |(wn zich weer tot 1 Januari 1939 schrif- 0 'ik moeten verbinden. Pensioenpremie be- a en zij niet meer. Hun inkomsten zijn het- le,'de gebleven. Het is begrijpelijk, dat nu de over name van Warmenhuizen een feit flaat worden, onder het personeel van Nieuwe Niedorp-Winkel groote ongerustheid heerscht. Immers, hun kans op een vaste aanstelling wordt hoe langer hoe kleiner, nu er steeds meer andere „vaste" employés aan de Alkmaarsche fabriek komen. Anderzijds is het zóó, dat blijkbaar Alg- lai', hij ontslag deze menschen wachtgeld mt nitkeeren en waar er bij zijn met vele mstjaren, dit een groote uitgave wordt. zou dus wel op practische gronden een atje voor ze zoeken. Echter, moeten wij er ook nog de aandacht op vestigen dat wij over bepaalde gegevens beschikken, die ons steeds in onze meening verster ken, dat Alkmaar de ledepop der regeering men deze gemeente zoet wil houden door gasbedrijf wat toe te stoppen als ver- eding voor het electriciteitsbedrijf, dat ar ontnomen zal worden. De regeering ceft nu eenmaal naar concentratie, de groote capaciteit en lage pro- iekosten van het Hoogovenbedrijf, dat op den duur overheidsbedrijf tal won den, voorspellen wij, dat in den loop der jaren, nadat wellicht Alkmaar nog de fa brieken te Noordscharwoude en Schagen genaast, zal hebben en alle distributieleidin- gen gereed zijn, het Hoogovenbedrijf de heele zaak zal annexcercn. En hoe zal liet dan met het personeel gaan? Zooals gezegd al verhelen wij niet, dat Alkmaar, gezien bijv. de overname of lie ver de niet overname van het personeel der particuliere radiodistributiebedrijven, op dit punt wel wat „vrije" opvattingen heeft. hebben wij eveneens geen reden om de toezeggingen van Alkmaar met sche ve oogen te bekijken. Echter, het wordt nu toch tijd, dat de toezeggingen in daden overgaan, en... Het lijkt ons voor Nieuwe Niedorp en Winkel niet meer dan plicht, de arbeiders van hun voormalige gasfabriek legen mogelijke willekeur te beschermen, juist omdat de gemeenteraden misschien wat al te gauw gehapt hebben. En voor Warmenhuizen een waarschuwing, pijnlijk nauwkeurig de bepalingen voor alle za ken het contract betreffende te wikken en te wegen opdat later geen haken en oogen ontstaan. De kapperswinkels op Maandag middag gesloten. Waar is de grens bij de feestviering? De kosten der Oranjefeesten dreig den voor rekening te komen van de armen. Toch besloten hen iets uit te reiken. De heer Barten erkent een dwaling. Een verrassende stemming voor het nieuwe Maatsch. Hulpbe toon. De Raad dezer gemeente vérgaderde gis teravond te acht uur in het gemeentehuis. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spemg- ler, burgemeester; Secretaris de heer K. G. Reinders. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter opende, waarna de notulen dooi den secretaris werden voorgelezen. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Aanwezig waren diverse verslagen. De minister van Soc. Zaken berichtte, dat de uurloonen in de werkverschaffing met een cent worden verhoogd. (Is inmiddels geschied). Ged. Staten hebben verschillende raadsbe sluiten goedgekeurd. De verandering van het Burg. Armbestuur in een gemeentelijken dienst voor maatsch. hulpbetoon is eveneens door Ged. Staten goedgekeurd. Uitzonderingen bevestigen den regel. De samenwerkende organisaties van on derwijzers in Nederland verzochten, adhae- sie te willen betuigen aan een adres aan de Rcgecring in verhand met de leerlingen- schaal. B. en W. stelden voor, ofschoon zij het standpunt handhaven om in den regel geen adhaesie te betuigen, in dit geval wel adhaesie te betuigen. Dc heer Barten vroeg of dit wel op den weg lag der gemeentebesturen? Is dat niet iets voor de 1ste en 2e Kamer? Voorz. merkte op, dat het juist de le en 2e Kamer zijn, die het rcgeeringsvoorstel hebben aanvaard, om dc leerlingenschaal zoo te laten als ze was. Daarom is hot juist aan de gemeenten om mede te werken. De heer Barten: De Regeering wil ook wel. Het stuit tenslotte op dc financiën af. Is het geen wantrouwen tegenover de Re geering als we adhaesie betuigen? Voorz.: Zegt het al niet veel, dat alle or ganisaties vriendschappelijk tezamen een verzoek tot den minister richten? De heer Duvves is er wel voor. Heeft men echter wel kans van slagen? Weth. Schrijver merkte op dat het goed is dat men dc gedachten dor ingezetenen on der de aandacht der Regeering brengt. Het voorstel werd aangenomen. De Ned. Bond van Gemeenteambtenaren vroeg wijziging van de bepaling, dat de ontvanger bij ongesteldheid en afwezigheid vervangen wordt onder zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid en voor zijn rekening. B. en W. stelden voor, hierop afwijzend te beschikken. Aldus besloten. De N.Hollandsche vereen, Het Witte Kruis vraagt ten behoeve van de ontsmettingsin richting voor het jaar 1939 wederom een subsidie. Op voorstel van B. en W. zal dit verzoek bij dc begrooting 1939 wórden behandeld. Ged. Staten berichtten de vaststelling van de kosten per leerling voor de onenhare scholen voor het jaar 1933. Tïeze zijn voor de Openh. lagere school f 9.97 en voor dc U.L.O.-school f 13.31 per leerling. Overeen komstig dit besluit kunnen de vergoedingen voor de bijzondere scholen over het jaar 1938 worden vastgesteld. De Ned. Bond van Hotel, Koffiehuis restauranthouders en slijters verzocht, tij dens de Oraniefeasten soepele toenassinsr van event. verbodsbepalingen ingevolge de drankwet. B. en W. stelden voor. dit stuk voor ken nisgeving aan te nemen, daar hier geen ver bodsbepalingen bestaan en overigens bij de Oranjefeesten alles soepel wordt toege past. De minister van sociale zaken berichtte, dat uit deze gemeente werkloozen kunnen worden geplaatst in de werkverschaffing „het opruimen van kroos in den polder liet Gecstmcrambacht". Reserveeren. Ged. Staten berichtten, dat tegen de be grooting 1938 eenige bedenkingen bestaan. Deze bedenkingen bestaan o.m. hierin, dat Ged. Staten aclviseeren van de winstuitkec- ringen van het PEN ad. f 3000 gedurende de jaren 1938 t.m. 1942 f 1000 per jaar te re serveeren, opdat in de jaren 1943 en 1944 f 2000 en in 1945 f 10Ó0 per jaar uit dc daardoor le vormen reserve kan worden gebruikt in de gcmcentchuishouding. B. en W. stelden voor, aan deze opmer kingen van Ged. Staten te voldoen. Aangenomen. Maandagmiddagsluiting voor de kappers. De Ned. Kappersbond afd. Langen- dijk vraagt wijziging van de veror dening op de winkelsluiting dooir te bepalen, dat de kapperszaken op Maandagmiddag gesloten zullen zijn uitgezonderd de Maandagen, onmiddellijk voorafgaande aan Paschen, Hemelvaarts dag, Pinksteren, op 14 Augustus, 31 Octoher en op de Maandag, vallende in dc week voor Kerstmis, Nieuwjaar en nationale feestdagen. B, en W. stelden voor, aan het gedane verzoek le voldoen. Aangenomen. Het Oranje-Comité verzocht, voor de te houden feesten een subsidie van de gemeen te te mogen ontvangen van f 200. B. en W. stelden voor, deze subsidie te verleunen. De heer Ootjcrs deelde mede, dat het Oranje-Comité nog tekort komt en verzocht het subsidie met f 50.te verhoogen, on der deze voorwaarde dat wanneer het niet noodig is er niet over beschikt zal worden. Voorz. nam dit voorstel over. Voor de koslen aan de versiering van het gemeentehuis en aanschaffen van den gemeentevlag werd een blanco crediet be schikbaar gesteld. Voorz. noodigde de raadsleden uit, bij het brengen van de aubade op G Sept. op het raadhuis aanwezig te zijn. Aldus besloten. Voorzitter drukte zijn groote ingenomen heid uit over de wijze waarop Noordschar woude het feest voorbereidt. Hulde aan de ingezetenen. De heer Van den Abeele had nog een derde voorstel verwacht van B. en W., n .1. een tot uitreiking van vleesch en vet aan behoeftigen. Voorzitter zeide, dat B. en W. geen voor stel hadden, al hebben zij er wel bij stil gestaan. B. en W. hebben zich voorgenomen een ontkennend antwoord te geven, daar het gebodeno al \cle offers van de gemeen te vraagt. Het feest is ëcn algemeen feest, voor ieder, arm of rijk. B. en W. meencn niet verder te mogen gaan, hoewel /iet wel sympathiek is. Weth. Schrijver is deze gedachte van den heer Van den Aheeie ook sympathiek, doch hierbij komt ook, dat het nu zomer is en men 's winters meer noodig heeft dan 's zo mers. Gelet op de gemeentefinanciën is spr. tegen het voorstel. De heer Kooij was voor het voorstel van den heer Van den Abeele. Den minderbe deelden komt ook een extraatje toe' De Voorz. zeide, dat er een grens moet zijn. Men kan óf liet een óf liet ander. De heer Kooij: Of allebei. Voorzitter wees op de financieele bezwa ren voor de gemeente. De heer Ootjcrs zeide, dat reeds van ze kere zijde pogingen worden gedaan om de minderbedeelden te gedenken. Spr. hoopt, dat dit navolging mag vinden. De heer Kwadijk was het niet met den heer Van den Abeele eens. De behoeften zijn in den zomer niet veel minder dan des winters. Alles kost nu al meer. Spr. vindt het niet goed, dat de arme menschen er minder door krijgen. De heer Barten: Wat zijn arme menschen en welk bedrag zal het vorderen? De heer Kwadijk: Het kostte de vorige keer pl.m. f 100. Voorzitter: Een feest zou om finan cieele redenen geen doorgang kun nen vinden, wanneer er aan verhon den moest worden dat een feestgave wordt verstrekt. Het bezwaar van den heer Barten onder schrijft voorz. Bij een familiefeest houdt men toch ook geen uitdeeling. Do heer Van den Abeele: Als er in een familie waar feest gevierd, wordt, een arm familielid is, deelt die toch ook altijd in het feest mee. Zoo moet men deze feestdag die toch is dc feestdag van het Neder- landsche volk, ook beschouwen. Spr. herinnerde aan de blijdschap welke de vorige uil deelingen hebben gebracht in dc arme gezinnen. Nadat nog eenige hoeren het hunne er van hebben gezegd, waarhij de hoeren Barton, Ootjcrs en Voorzitter het particulier initia tief van de damesclub in bescherming na men, werd het voorstel van den heer Van den Abee'e, over de armen op den Nationa- len feestdag te gedenken, aangenomen met 4 tegen 3 stemmen die der liecren Schrijver Barten en Ootjcrs. Bekening 1936. Ged. Staten berichtten, dat eenige bemer kingen worden gemaakt t.a.v. de rekening 1930. Opgemerkt wordt, dat in deze reke ning een extra subsidie aan het Burg. Arm bestuur is opgenomen van f 2500 terwijl dc rekening van het burg. armbestuur over 1930 een voordcelig saldo aangeeft van f 1700.Hierdoor rijst de vraag, of hot gemeentebestuur zich er wel van heeft overtuigd, of dit extra subsidie werkelijk noodig. was. Voorts wordt gaarne vernomen waarom dit batig saldo niet in dc begroo ting 1038 van het Burg. Armbestuur is op genomen. Aangeboden werd de geineenterekeiiiug HET BETERE ZEEPPOEDER 1937, sluitende met een batig saldo van f 4497.85. In de commissie van onderzoek werden benoemd de heeren Kooy, Kwadijk en Bar ten. Het „huisje" wordt gesloopt. B. en W. stelden voor, in de woning van den veldwachter een W.C. aan te bren gen. De kosten hiervan worden geraamd op f 100.—. B. en W. hebben dit voorstel reeds lang overwogen. Na een korte toelichting wordt dit voor stel aangenomen. Leden Maatschappelijk Hulpbe toon. Hierna w van leden betoon. De Vacature F. Slot: Vacature Zijp Dz. Vacature 2. J. Ootjer Nieuw: 1, Nieuw: 1 as aan de orde de benoeming van het Maatschappelijk Hulp- aanbev.elingen luidden als volgt: I-I. Swager: 1. H. Swagcr, 2. P. II. Bek'ker: 1. 11. Bekker, J. D. Kansen: 1. P. Swager Kzn., RZn, Th. Duijves; 2. Th. L. Bruin. J. Meeldijk; 2. A. Keppel. De heer Barten nam de in een de vorige vergaderingen gemaakte opmerking, het niet gewenscht te vinden dat leden van de S.D.A.P. in het B.A. zitting hebben, omdat zij op het standpunt staan van den klas senstrijd, terug. Het is hem later gebleken, dat lang niet alle leden der S.D.A.P. op dit standpunt staan. Dit verheugt spr. zeer. Voorzitter hoopt, dat deze mcdedccling de appreciatie mag hebben die ze verdient. In de vacature H. Swagcr werd de heer K. van Dijk gekozen met 4 stemmen. De lieer Swager had 3 stemmen. De heer Barten (fluisterend tot den heer Kwadijk): Ik vind het schandalig, iemand er zoo uit te werken. In de vacature Kansen werd de heer P. Swager Kz. gekozen met 4 stemmen De heer J. Ootjcrs had 2 stemmen, de heer K. Swager 1. De heer H. Bekker werd met algemeene stemmen herkozen. Tot nieuw lid werd de heer A. Keppel ge kozen. De heer Meeldijk had 2 stemmen. In de laatste plaats werd gekozen de heer Th. Duijves. De heer J. Stoop had 2 stem men, de lieer Th. Bruin 1 stem. Voorzitter noemde het heengaan van den heer Swagcr als lid van het M.H. een ern stig verlies voor het M.H. en voor de ge meente. Het doet Voorzitter leed, dat den heer Swager op deze wijze te ver staan is gegeven, het vertrouwen niet meer te hebben. De verantwoordelijkheid van den raad is groot. Spr. hoopte, dat men geen berouw mag hebben van deze beslissing. Een andere appreciatie was volgens Voorzitter meer ge wenscht geweest. Voor B. en W. is het ook zeer onaange naam, in verband met de verantwoordelijk heid voor het beheer der gein. financiën. Voorzitter wees op liet belang dat twee der oude leden in liet bestuur bleven. De an dere staan vreemd tegenover deze zaken. Men heeft den heer Bekker nog wel, maar Voorzitter had gaarne den heer Swager, die jarenlang het vice-voorzitterschap met eere heeft vervuld, behouden. Hij bracht den heer Swagcr zijn innigen dank voor al het geen hij voor 't B.A. en de gemeente heeft gedaan. Daarna sluiting. worden er met nadruk op gewe zen, dat, gezien het feit, dat op talloos vele plaatsen de jubileum feesten worden gevierd, zij in de weergave daarvan in hunne ver slagen met het oog op de plaats ruimte zich tot het minimale die nen te beperken. Vlugge toezen ding wordt tevens dringend ver zocht. De Redactie. Onderwijzers benoemd. Gistermiddag te vier uur vergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize. Dc heer Kramer was afwezig. Voorzitter opende deze spocdeischende raadsvergadering met een woord van wel kom en deelde mede. dat de beer Kramer bericht van verhindering heeft gezonden. Op voorstel van den voorzitler werden de notulen van de vorige vergadering aan gehouden. Benoeming onderwijzeres. Voorz. herinnerde aan de in de vorige ver gadering uitgesproken verwachting, dat spoedig een onderwijzeres kon worden be noemd in de vacature, ontstaan door het verleende eervol onlslag aan mej. Den Baars. B. en W. hebben er prijs op gesteld spoedig in te voorzien, opdat geen lijdelij ke onderwijzeres benoemd behoefde te wor den. Uit de 47 sollicitanten is in overleg met den inspecteur en het Hoofd der school de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mei. J. K. P. Klimp te Alkmaar; 2. Mej. A. v. d. Toorcn te Alkmaar en 3. Mej. M. E. C. de Wit te Den Helder. Mej. Klimp werd hierna met algemeene stemmen tot onderwijzeres benoemd. De in diensttreding kan lieden, Vrijdag, geschie den. De Voorzitter sloot de vergadering, na er zijn genoegen over te hebben uR^^nroken. dat dc raad bijna voltallig aan deze benoe ming, Welke wel op een wat ongewoon uur geschiedde, medegewerkt heeft. WARMENHUIZEN Dinsdagmiddag had in het lokaal van don heer G. J. Mosch een verkooping van huizen en landerijen plaats, waarvan de uitslagen zijn als volgt: Ten verzoeke van de Erven P. Kamper, Warmen huizen: 1. Huis en schuur met erf, staande aan dc Dorpsstraat te Warmenhuizen. Hoosrste bieder H. Dapper. Schoorl met f 2025 Met f 30daarboven gemijnd door Jac. de Nijs, Warmenhuizen. 2. Perceel bouwland aan de Pompsloot. Warmenhuizen, groot 24% snees, hoogste bieder .Tac. de Niis, Warmenhuizen met f 44.per snees. Niet gemijnd. 3. Perceel bouwland, a. d. Pompsloot, sroot 24% snees, hoogste bieder Jac. de Niis-. Warmenhuizen met f 45.per snees. Niet gemijnd. Neem 'n AKKERTJE bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid enz. Combinatie 2 en 3 totaal in bod op f 2202.75 niet gemijnd. 4. Perceel bouwland, in de Diepsmeer, groot 141/2 snees, hoogste bieder Jn. Ligt- liart, Warmenhuizen. Met fl.daarboven gemijnd, door W. Mekken, Warmenhuizen. Combinatie 2, 3 en 4, totaal in bod op f 2521.75, niet gemijnd. Combinatie 1, 2, 3 en 4, totaal in bod op f 4576.75 niet gemijnd. Ten verzoeke van den heer T. Pronk, Warmenhuizen: Een huis, schuur en erf, aan de Oude Wal, gemeente Warmenhuizen, hoogste bieder P. -Mosch Dz. met f 1690.Bij af slag niet gemijnd. REISPLAN V. D. OUDEN VAN DAGEN. Naar wij vernemen is de reis voor de Ouden van Dagen voorloopig vastgesteld op Maandag 12 September a.s. Als reisplan is uitgedacht een bezoek aan Artis en Bloe- mendaal en omgeving. UITSTEL EERSTE OEFENING. Aan den heer J. Reinders, dienstplichtige voor de lichting 1938, is uitstel verleend voor eerste oefening. WERKVERSCHAFFING. Belanghebbenden die in het komende sei zoen werkzaamheden als baggerwerk, sloot- werk enz. in werkverschaffing willen'laten uitvoeren kunnen dit thans op geven. Deze opgave houdt, naar wij vernemen, geen verplichting in tot uitvoering van liet aangevraagde werk. HARENKARSPËL WAARLAND. Een ordentelijke kermis. De-voorbije kermisdagen alhier zijn we derom op waardige wijze gevierd. De be langstelling was buitengewoon groot, terwijl de neringdoenden wel goede zaken zullen hebben gemaakt. Het weer liet zich ken nen als schitterend zomerweer, en heeft alzoo zeer veel aan deze kermisdagen bij gedragen. Rest ons nog te vermelden dat alles op zeer ordentelijke wijze is verloopen, zoodat van de zeer vele kermisvierders uit tal van omliggende plaatsen wel niemand sm't zal hebben deze zeer genoeglijke dagen te hebben meegemaakt. W1ERINGEN HIPPOLYTUSHOEF, Rijkspostspaarbank. Over de maand Augustus 1938 werd op spaarbankboekjes ingelegd f 3357.22 en te rugbetaald f 2425.19, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 932.03. CALLANTSOOG Burg. Stand over Aug. 1938. Geboren: Gecne. Gehuwd: Leune, Matthous, oud 2S jaren, krantenbezorger en Stoijl, Geertruida Eli- sabetli, oud 20 jaren, zonder beroep. Overleden: Glas, Elisabetli, oud 58 jaren, echtgenoote van Kooijman, Jan. Kuit, Pie- tertje, oud 53 jaren, echtgenoote van Dek ker, Jacob. Loop der bevolking over Aug. '38. Ingekomen: personen: A. Bakker van Barsingerhorn naar C 28; J. Leeuwerink van Worm er naar C 30. Vertrokken personen; G. M. van Doornik en dochter van A 66 naar Schagen; J. Stroo van C 30 naar Den Helder.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5