volksstemming De verdedigingslinie van Hankau doorbroken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 7il Duitschland- in Tsjecho-Slowakije 1 De Sfinx van Berchtesgaden zwijgt Jubileum Kon. Paketvaart wfle Koningin ziet de Zilvervloot Paniek -onder de Italiaansche loden Nederlanders worden gaarne gezien r CENTRALE VERWARMING Neemt de Kinder verlamming af? Laan, Schagen, Tel. ,20. TERDAG 3 SEPTEMBER 1938. 81e Jaargang. No. 10665. Lf jer N v. llitq.-Mir. „HoHondi Noorderkworlier" - iet slat twaalf! >oorde hei roetSj Jhine^ MSeiW spreekt opnieuw met Hen- ===5!ita onder vier oogen. Het pro- Viejram van Karlsbad moet richt- noer blijven. Steeds meer wordt het duidelijk, ook al beweert de Duitsche pers dat Praag de eindbeslissing moet geven, dat de Sudetenduitsche kwestie niet door Tsjechen en Sudeten, maar door Engeland en Duitschland zal wor den opgelost. Eenerzijds is het Lord Boüciman. die bijvoorbeeld eergiste ren Henlein tot een bezoek aan Hit- Jer inspireerde, anderzijds is daar üfet de Duitsche regeering, die het thans in di op een volksstemming schijnt te wil- hn aansturen. ft; }üdd Hen is in Berlijn zeer tevreden over de 1°e fctics die het bezoek van Henlein aan hebben uitgelokt en twijfelt thans zij fijt aan de resultaten van een eventueele volksstemming onder internationale con- role. I De Duitsche pers schrijft nog steeds na- lClÊnikkelijk: Het programma van Karlsbad moet richtsnoer blijven. tf> tan den loop van het gesprek tusschen rterat c" ^'er' f'at tusschen vier oogen n svoerd, verneemt men natuurlijk niets, iren, ïccnt men, dat zekere overeenstemming blijk: zijn bereikt. Interessanter is op het ml)Ijk. het nieuws dat is uitgelekt over line i onderhoud tusschen Ncville Henderson net g;Bri(schen gezant te Berlijn, en von daa bbcntrop;- [e( initiatief daartoe kwam van Von Rib- ii'op, die den Britschen gezant bij zich oodigde. Besproken werd de situatio in onde: Cboslowakije en de internationale ver delingen, die daarover zijn gerezen. De idusJritschg gezant, heelt von Ribbentrop daar- le81np op de hoogte gebracht van de houding, ^.Jie de Engelsche ministers op de vergade- en h|p van Dinsdag hebben aangenomen, bij liej welke vergadering de Britsche gezant aan wijzig was. Von Ribbentrop is dus met de volle wetenschap van het Britsche stand punt naar Berchtesgaden vertrokken. De heele situatie schijnt van Londen uit gezien, op het oogenblik vrij verward, al dus de N.R.Crt. De indruk wint veld, Hen lein bereid is het nieuwe plan als een basis voor onderhandelingen te aanvaarden. Dat is ook de indruk van Lord Runciman. Over de veel belangrijker vraag, hoe Hit- Ier over de Tsjechoslowaaksche voorstellen denkt, hoort men echter de meest verschil lende meeningen Een stroom van tegenstrij dige berichten komt hierover binnen: Hitier zou bet plan willen aanvaarden als een basis voor de onderhandelingen, maar zou daarbij zeker voorbehoud maken; hij zou het plan zonder meer verwerpen; hij zou 't afwijzen, maar zelf met een tegenvoorstel komen, in welk geval de deur voor onder handelingen in elk geval nog opengelaten zou worden, etc. etc. Al deze berichten schijnen slechts dit ge meen te hebben, dat zij niet zoozeer geba seerd zijn op on'omstootelijk vastgestelde feiten, dan wel op min of meer intelligente gissingen. De Sfinx van Berchtesgaden weet zijn geheim goed te bewaren. Sudetenduitschers bii Benesj. President Benesj heeft, Sudetenduitsche afgevaardigden ontvangen. Het gerucht gaat, dat naast de bezwaren, die zij zouden hebben geopperd, de gede legeerden tegenvoorstellen hebben gedaan. In Sudetenduitsche kringen schijnt men voldaan 'over den loop van het onderhoud. Later op den dag had Lord Runciman een onderhoud met den president, die hem van de gevoerde besprekingen op de hoogte bracht. Wij lieten ons door de Engel- schen niet dwarsboomen! Morgen is het juist vijftig jaar geleden dat op 4 September 1888 de acte van oprichting der Koninklijke Paketvaart Maat schappij werd gepasseerd. In zijn „geschiedenis der Amsterdamsche Stoomvaart" schrijft dr. M. G. de Boer, dat •in 1S50 door het gouvernement een contract werd gesloten met den oud-marine-officier W. Cores de Vries en andere particulieren. Toen de door het gouvernement gesloten contracten in 1866 afliepen, werd de gehec- le stoomvaart in Ncd.-Indië toevertrouwd aan den Londcnschen reeder H. O. Robin- son, die zijn concessie onderbracht in de Nëd. Indische Stoomvaart Maatschappij. De N. I. S. M. bleek echter geheel te „verengclschen", de mij. richtte het geheele handelsverkeer op Sin gapore in plaats op Batavia! Ook kwamen er tallooze klachten van de passagiers over slechte behandeling en ac- comodatie. De zaak kwam in de Kamer aan de orde en toen in 1888 een nieuwe aanbe steding van het contract zou' geschieden, kwamen twee Nederlandsche reederijen, de „Nederland" en de „Rotterdamsclie Lloyd" tot overeenstemming en werd de Nederland sche Pakctvaartmaatschappij opgericht. Liquidatie van de N. I. S. M. volgde en thans kan de K. P. M. op vijftig jaren bloei terugzien. ging- Ami r hei 30/ irmoe uit lijk o 'gdn le N. is gïstre Auf. ar nen;| st-ZuL Zeldzaam schouwspel op de Maas. Rotterdam eert de Landsvrouwe Gisteravond heeft H. M. de Konin- in gezelschap van I-IH. KK. H.H. Prinses Juliana en Prins Bcrnhard het officieel aangekondigde bezoek aan Rotterdam gebracht om er de fraaie illuminatie van de Nieuwe Maas, welke ter gelegenheid van de jubileumfeesten is aangebracht in oogenscliouw te nemen. Het bezoek heeft ongeveer anderhalf uur geduurd, Bijna drie kwartier hebben de Be zoekers doorgebracht, aan boord van „De tj»5 "Otterdam", het scliip waarmede zij de Jllginier zijn opgegaan, teneinde alles van na- »'J te bezien. Aya,'en tusschen de 60 en 70.000 menschen PP de been om de Koninklijke Familie met ni{Uiao lioora's te verwelkomen. De officieele oeting geschiedde door den loco-burge- jfer, wethouder A. B. de Zeeuw. De Koningin was gekleed in een I gnjzen bontmantel, de Prinses in I °en bruinen bontmantel met dichten strooien hoed, Prins Bernhard in do uniform van luitenant ter zee le klasse. Daar liggen de trotsche galjoenen. Bij aankomst te ongeveer kwart voor negen aan de Westerkade, ston- den de Vorstelijke Personen tegelijk op een van de mooiste punten om de vloot van Piet Hein te kunnen ga- dcslaan. In al haar flonkerende pracht lag do Maas daar met millioe- i non glimlichtjes van de illumina- he op het donkere, zacht deinende water. boord begaven van „De Stad Rotterdam", zong een <aubadekoor van 1200 personen Ha re Majesteit een speciaal voor deze gelegen heid getoonzette cantate toe. Vuurwerk. De vlootschouw werd besloten met een brillant vuurwerk, dat de Maas en de gan- sche omgeving, die toch al zoo tintelt van licht, nog eens extra in feestelijken glans heeft gezet. In duizenden en nog eens dui zenden lichtdeeltjes spatten de zonnen heel hoog in de lucht uit elkaar en af en toe was het, alsof het vergankelijke licht van de vuurwerkzonncn wilde wedijveren met het eeuwig-constante licht van' de sterren, waarmede de donkere avondhemel was be zaaid. Heb je wel gehoord Bij het afscheid zong Rotte's Mannenkoor onder leiding van Jos. Vranken Jr. voor de Landsvrouwe en Haar Kinderen: „De Zil veren Vloot", van Fred. J. Roeske. Terwijl de hofstoet zich naar Den Haag begaf, reden Prinses Juliana en Prins Bcrn hard met hun groote Maybach door de ver lichte stad en vertrokken draarop naar Soestdijk. H.M. de Koningin beeft de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn de schepen van de Piet-Heinvloot in dezen vorm te behou den. Voorts heeft de Koningin belangstellend geinformeerd naar de toestanden in de ha ven en den stand van de werkloosheid. En met dit blijk van Koninklijke belang stelling in haar wel en wee, word de Oraii- jeavond van de Maasstad besloten. DUIZENDEN MOETEN OP KORTEN TER MIJN HET LAND UIT. Er heerscht thans, naar aanleiding van de aangekondigde verscherpte maatregelen, niet minder dan een paniekstemming onder de Joden in Italië, vooral onder die uit handel drijvende en industrieele kringen. De algemecnc indruk is, dat het Itali aansche racisme strenger zal zijn dan het Duitsche, hoewel men verklaart, geen Jo denvervolging te willen. Grooten indruk hebben de maatregelen vooral gemaakt in de streek van Triest, waar vele Italiaan sche en buitenlandsche Joden wonen, die belangrijke posten in handel en zeever zekeringsbedrijf bekleeden. Zij hebben er vaak groote kapitalen belegd, waarvan het opnemen netelige kwesties kan doen ont staan. Vele Joden schijnen bet plan te hebben naar Noord- en Zuid-Amerika te verhuizen. Vijfduizend Joden Milaan uit. Hot aantal buitenlandsche Joden te Mi laan, die Italië binnen zes maanden moe ten verlaten, bedraagt ongeveer 5000. of 60% der Joodsche bevolking. De meeste dezer Joden zijn Duitschers, Oostenrijkers of Po len. De door Italië tegen de Joden genomen maatregelen worden door bet Amerikaan- sche departement van staat onderzocht. Het departement zal vervolgens op grond van zijn gegevens gebruikelijke instructies aan den Amerikaanschen gedelegeerde in de commissie voor het vluchtelingenvraagstuk voorbereiden. Toen Huil vragen werden gesteld over den toestand weigerde hij ieder commen taar. st«' was een prachtig heldere nazomeravond eddfj1 eKaal donkere avondschemer omspande bavensilhouet op den achtergrond van Kier tot einder en dwars door het land- rJoP ^i0Gn slingrerde zich de helverlichte i;^' ^'oot van Piet Hein, de trotsche L'T met l.l'aaie t'dgage, die daar op de 'bb, v' was inderdaad een zilveren vloot., udtt 1 nmgin, Prinses en Prins zich aan Emigratie neemt toe Goede kansen voor onze boeren in Argentinië. Door den Minister van Sociale Za ken is aan de Tweede Kamer der Staten-gcneraal aangeboden het ver slag betreffende de emigratie en de transmigratie over het jaar 1937. Hier wordt het volgende aan ontleend: De trek naar Zuid Afrika maakt sinds 1935 het voornaamste element uit van de overzeesche emigratie van uit ons land. Er vertrokken voorts een aantal emigran ten naar de Vcreenigde Staten van Ameri ka.. naar Argentinië ch Brazilië. Geconstateerd wordt, dat de belang stelling voor de oude immigratielan den afnam, n.1. voor de Vereenigde Staten van Amerika en Canada, in verband met de vrij groote werk loosheid, welke daar nog heerscht, en nu meer het oog gericht op Zuid Amerika. Gebleken is, dat hij de zich ontwikkelen de industrieën in verschillende immigratie landen een zekere behoefte ontstaat aan voldoende geschoolde technische krachten. Ook voor landarbeiders-en voor land- en tuinbouwers, die zich zelfstandig willen ves tigen, blijven mogelijkheden bestaan. Echter zal men er rekening mee dienen te houden, dat voor fabrieks arbeiders en voor alle half- en onge schoolden, alsmede voor administra tief personeel, de emigratiekanscn uiterst gering zijn. Er heeft in 1937 een belangrijke strooming bestaan om tot het stichten van landbouw kolonies van Nederlanders in den vreemde te komen. Overwogen wordt in deze landen vaste posten te stichten, die zich regelmatig op de hoogte moeten stellen van de kansen voor Nederlanders, vestigingsplannen uitwerken en bij aankomst in het nieuwe land de noo- digc assistentie moeten verlcenen. Argentinië. Een onderzoek bevestigde, dat in Argen tinië inderdaad wel eenige kansen voor Nederlanders aanwezig zijn, indien een behoorlijke organisatie zou worden opge bouwd om de menschen bij aankomst ter zijde te staan. Verwacht mag worden, dat, indien tot aanstelling van vertegenwoor digers zal worden overgegaan, een emigratiebeweging van Nederlan ders naar Argentinië kan worden opgebouwd. Zuid-Arfika. De gedachte, die men in Nederland soms beeft omtrent de werkgelegenheid in Zuid- Af rika, is niet geheel juist. Men is geneigd té meenen, dat door de algemeene ople ving er daar in alle mogelijke beroepen voor buitenlanders kansen aanwezig zijn, hetgeen niet het geval is, hoewel voor personen, die over zoodanige geldmiddelen beschikken, dat zij cenig risico kunnen dra gen, er in vele opzichten grootere mogelijk heden zijn dan in ons land. Er dient rekening mede te worden gehou den, dat de arbeidsmarkt in een land als Zuid-Afrika, met een (blanke) bevolking van slechts 2 millioen zielen, aan zekere grenzen gebonden is. Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: Matige tot zwak ke wind uit Westelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, koude heldere nacht, zelfde temperatuur overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Tenslotte kan worden geconstateerd dat de drang tot emigratie in Ne derland in het afgeloopen jaar be langrijk is toegenomen, als gevolg van de gunstiger berichten, welke uit overzeesche landen binnenkwa men. Er is dan ook alleszins aan leiding voort te gaan, aan de voor bereiding der emigratie groote aan dacht te besteden én maatregelen te nemen, opdat de mogelijkheid daartoe in alle bijzonderheden wor den onderzocht en wordt nagegaan, welke stappen kunnen worden on dernomen om de cmigraticbewging in verschillende richtingen te bevor deren. De Nederlanders staan in de meeste lan den zeer goed aangeschreven, zoodat waar immigranten kunnen worden toegelaten, Nederlanders gaarne worden gezien. Rust aan de Spaansche fronten Stilte voor den storm? Aan alle fronten, zoowel aan dat, aan den Ebromond, waar de reclitschen het initia tief hadden hernomen, als aan het front van Estremadura, waar de regeeringstroe- pen het verloren terrein poogden te herwin nen, heerscht rust. Ook ten zuiden van Zujar aan het front van Estremadura is het thans weer kalm. In beide kampen bereidt men zich op nieu we gevechten voor. De luchtmacht verricht boven verscheidene sectoren verkennings vluchten en bombardementen. ALLEEN ONZE ONBE RISPELIJKE UITVOE RING EN ONZE LAGE PRIJZEN DOEN ONS STEEDS NIEUWE CLIëNTèLE VERWER VEN. DE V ALKMAAR Tel. 2197-3897 TECHN.BUREAU R 1 E S ROTTERDAM 44504 Gunstige berichten uit Rotterdam Tc Valkscnwaard zijn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd cn wel bij een vierjarig meisje en een zesjarig jonge tje uit verschillende gezinnen. Uit Rotterdam wordt ook weer een nieuw geval van de gevreesde ziekte gemeld. Het ziet er, volgens de Msb., naar uit, dat de ziekte weer aan het afnemen is. Aan de snelle uitbreiding van de vorige week is althans een einde gekomen. De kans bestaat," dat de maatregel ter sluiting der scholen te Rotterdam na 12 September zal worden ingetrokken: De Chineesche verdedigers In een ijzeren greep. Elders be richten de Chineezen overwin ningen behaald te hebben. Naar uit Lioean in de provincie Anhwei wordt gemeld, hebben de Japansche troepen, die uit Anhwei de provincie Honan zijn binnenge rukt, definitief de buitenste Chinee sche verdedigingslinie van Hankau doorbroken. Gisteren heeft een uit Lioean naar het westen oprukkende Japansche colonne de op de grens tusschen Anhwei en Honan gelegen stad Yehkiatsi bezet. Alle verdere operatics in de provincies Sjansi, Honan, Anhwei, Hoepci cn Kian Gsoe houden hiermede verband. In het Noorden van Hankau bij den Lojang-spoor- weg (den westelijken arm van de Loenghai- spoorweg) blijven Toengkwan, Lojang en Tsjengtsau de bedreigde punten. De middelste Japansche colonnes, welke vanuit Anhwei opereeren, splitsen zich in twee groepen, waarvan de eerste groep pro beert, de rivier Hwai te bereiken, de tweede hot Hwai gebergte, met aJs hoofddoel den spoorweg HankauTsengtsau af te snijden De zuidelijke Japansche colonnes operee ren in Hopei en Kiangsoe; na den val van Iloeangmei cn Joeitsjang marcheeren de Japanners parallel op ten Noorden en Zui den van de Jangtse, terwijl de Japansche oorlogsschepen gestadig deze rivieren stroomopwaarts varen. Langs het Pojangmeer wordt Teian be dreigd. De ring om Hankau wordt dus van dag tot dag nauwer. Op de kaart ziet men met zwarte pijltjes de Japansche aanvalsrichtingen aangegeven bet. geheel geeft een duidelijk beeld hoe de Japanners trachten Hankau op verren af stand te isoleeren, Japansche en Chineesche offen sieven. Drie colonnes van het Japansche leger hebben ten zuiden van Kioekiang een ge- lijktijdigen aanval ingezet, naar 't schijnt met de bedoeling zich meester te maken van teian aan den spoorweg Kioekiang Nantsjang. De Chineesche strijdkrachten hebben Woensdag in het N.O. van Hoenan een algemeen offensief ingezet en rukken con- vergeerend op naar Mangbsien. Naar het Chineesche persbureau meldt, zijn de Chineesche troepen er in geslaagd, onder dekking van geschut en lucht macht, een gel\eele Japansche afdeeling, die twee heuvels tusschen Hwangmei en Soc- soeng bezet hield, te vernietigen. Hosian ten Zuidwesten van Loen is door de Chi- neezen ontruimd. Op 30 Augustus hebben de Japanneezen weer gebruik gemaakt van gifgassen, met het gevolg, dat de man schappen van een Chineesche compagnie aan den Westelijken oever van de rivier de Pi om bet leven gekomen zijn. Aan het front tusschen Kioekiang en Nantsiang zijn 300 Japanneezen inuresloten, de helft daar van sneuvelde terwijl do rest in verwar ring vluchtte. De Japansche troepen lijden zware ver liezen. naar schatting worden dagelijks 1000 lot 3000 gewonden v. Kioekiang naar Sjang hai vervoerd. In het Oosten van Honan zijn uitgebreide oppervlakten overstroomd door het water van de gele rivier, dat zich hier een weg gebaand heeft. Er worden weer verschillende Japansche luchtbombardementen gemeld. Het bericht over de Engelsche leening aan China is gisteren later weer tegengesproken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1