Iroote overwinning der apanners DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Mislukte aanslag op Koning Faroek Twee auto's op elkaar gevlogen Tusschenhoop en vrees JET CHINA BEROEP DEN VOLKENBOND? irvliegfuiq stort neer in ike' kke Londensche straat hiitschland sluit ,Si zijn grenzen De hoofdstad haait vandaag de Koningin in Nieuwe Dornier-vliegboof Laan, Schagen, Tel. 20. A.NDAG 5 SEPTEMBER 1938. 81e Jaargang. No. 10666 f Uitq.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" iNml Aan verschillende fronten behalen de Japanners belangrijke succes sen. Gevechten van man te gen man. Lage Japansche wraakmethoden. Volgens de berichten uit Tokio hebben, tijdens een gevecht aan den rechteroever van den Yangtse de Chi neezen 10.000 man verloren. Na het gevecht was de spoorlijn vanKioekiang naar Nantsjang afge sneden Pe Japanneezen hebben hun ac tie in de provincie Hoepe voortgezet as Yoekiausjen, een belangrijk stra tegisch centrum, bezet, i Volgens een nader bericht zouden ie Japanneezen de Chineezen uit htm defensieve stellingen bij Mah Wei Ling (Noord Teianf hebben ge dreven. Van de 10.000 man Chinee zen, die er buiten gevecht werden gesteld, zouden 3000 gesneuveld zijn. 20.000 man Chineesche troepen trek- ien zich uit dit gebied terug. 'olgens een bericht uit Sjanghai wordt (er in Chineesche militaire berichten te- fesproken, dat de Japanneezen Mah Wei 1 zouden hebben bezet. Daarentegen ïlt verklaard, dat de gevechten voort- Man tegen man iet, volgens de Chineesche berichten te igtsjengji ten westen van Hwangmei. beide zijden werden zware verliezen in, doch de Chineezen hielden stand, inmaakten de Japanneezen weer ge- van gifgassen, doch het resultaat 'ejjng, daar de Chineezen voorzorgs- 'egelen hadden genomen. .ngliai (Japan) meldt, dat Japansche Chineezen in den slag bij den Loesjan hebben verslagen. De Chinee- legenstand in de stellingen ten westen iicTid 1C' gebergte is ineengestort, nadat de *lrflank door de verovering van den Csjensïan in verwarring geraakt was. officieele Japansche zijde wordt me- ■'l7vJceld, f'at de Chineezen zich in vollen ])CV| t bevinden: zij trekken naar het zui- v i f di i jachi ïland iponi den aan weerszijden van den Kioekiang- spoorweg. De Chineesche verliezen moeten zeer zwaar zijn. Noordelijk van den Jangtse staan de Japanneezen voor Kwangtsi. De strijd om Hankau Nu de Japansche strijdkrachten de buiten ste verdedigingslinie van Hankau hebben doorbroken, leggen de Chineezen volgens be richten uit Kiockiang een binnenste verde digingslinie aan* die. Woening in de provin cie Hocpeh verbindt, en welke door onge veer 400.000 man troepen zal worden verde digd. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat er aanduidingen zijn, dat de Japansche troe pen binnenkort een aanval willen doen ten Noorden van de Jangtse in de richting van Kwangtsji. Het Chineesche nieuwsbureau bericht, dat de Japanneezen gisteren bij Taiwang aan den spoorlijn Taukau-Tsingwa, 3780 onschul dige Chineezen in koelen bloede hebben om gebracht, uit wraak voor het dooden van Ja pansche schildwachten door Chineesche gue- rillabenden. De Japanneezen veronderstel den, dat de schildwachten door boeren uit de omliggende dorpen werden gedood. Zij staken daarom de dorpen in de omgéving in brand en plaatsten mitrailleurs rondom, waarmede zij, die uit de brandende huizen vluchtten, werden doodgeschoten. Beroep op den Volkenbond? Naar het in den regel goed ingelichte Chi neesche blad Takoengpau bericht, zal Chi na een beroep doen op den Volkenbond om artikel 17 van het handvest in werking te doen treden. Overeenkomstig dit artikel kun nen onder bepaalde omstandigheden sanc ties worden toegepast. Uit goede bron wordt vernomen, dat de Japansche autoriteiten het kortgeleden aan de Japansche inwoners gegeven bevel, de Fransche en de Britsche concessie te Tient- sin te ontruimen, hebben ingetrokken. Het ministerie van financien spreekt het bericht tegen, als zou de Chineesche regee ring nieuwe bankbiljetten tot een bedrag van 100 millioen willen uitgeven. rden I Uooden en 23 gewonden In de Noord-Londensohe voorstad Edmonton is een ontzettend vlieg- m üongeluk gebeurd, dat zes menschen leven gekost heeft, terwijl elf lersonen ernstig en twaalf lichter te, v^ewond zijn. Op slag gedood wer- len de bestuurder van het toestel, vrouw en twee kinderen, ter- ;r jtWl iwee ernstig gewonden later zijn erna ^verleden. Het lijk van den piloot dan i was onherkenbaar verminkt. legervliegtuig verloor hoogte, toen het 'on5! dichtbevolkte wijk vloog. Het J »l|e tegen een buis, kwam vandaar op s ani^aa^terccllt' waar een spelende jongen «oei werd, verhief zich toen weer om te- e EBT* ^ak van een ander huis te botsen reiklfn! *c .-eraken. In een der huizen, leeli r'iac'e opliepen, werd een vrouw d, terwijl haar man en kinderen ern- brandwonden bekwamen. Siies voor de kinderverlamming UITBREIDING DER GEVREES DE ZIEKTE IN TWENTE. ingang van Zaterdag is door de Duit autoriteiten besloten om de grens voor n Twente en den Gelderschen achter- grenzende gebieden te sluiten voor kin h en met veer,'on laoi. aain .TnaatrePe'en riin genomen, omdat in ^mtsche grensgebied tot dusverre nog kinderverlamming is voorgekomen, tracht door deze grensstuiting verbrei- fVan de ziekte te voorkomen, iEnschede zijn reeds achttien gevallen inderverlamming geconstateerd. Een dergelijk verbod geldt nog niet 'oor Duitsche grensovergangen in -» deele» des lands. maar ver wacht wordt, dat een zeilde maatre- Bel daar eveneens zal worden ge- Jd-ll nomen. Tal van reizigers met kinderen, die de grenzen wilden passeeren zijn reeds teleur gesteld. Maatregelen in den Haag De burgemeester van 's-Gravenhage, heeft in overleg met de medische instanties de slui ting gelast van alle openbare en bijzonde re bewaarscholen en scholen voor gewoon- en buitengewoon lager onderwijs, alsmede van de kinderbewaarplaatsen in deze ge meente, tot en met 17 September 1938. Ook het houden van Zondagsscholen wordt ontraden. Overigens wordt de toestand in de residentie niet bepaald verontrustend ge acht. Zaterdag is te Rotterdam weer een ge val van kinderverlamming aangegeven bij den directeur van den G.G.D. Van de geval len der laatste weken zijn er te Rotterdam twee met doodelijken afloop. Da,ar ei' Za terdag slechts een geval is aangegeven en de drie voorgaande dag-m geen enkel geval werd aangegeven, ziet het er naar uit, dat de ziekte in Rotterdam gunstig zal verloopen Weldra militaire dienstplicht in Hongarije In een toespraak in de provincie heeft de Hongaarsche-president Imredy medegedeeld dat in het najaar de militaire dienstplicht zal worden ingevoerd. De sportorganisaties zullen worden veranderd in organisaties voor verplichte militaire voorbereiding en de soldaten, die aan hun dienstplicht heb ben voldaan, zullen in schietverenigingen worden opgenomen. Speciale wetten zullen worden gewijd aan een stelsel, analoog aan de „dopo lavoro" aan een gezinsinkomen en het onderzoek voor het huwelijk. Uit goede bron wordt verder ver nomen, dat de regeering besloten heeft tot een agrarische hervorming die voor een oppervlakte van 57.000 hectare per jaar zal gelden. Een derde deel van de onvervreemdbare, bezittingen van meer den 160 hec tare en een vierde van de vervreemd- bare bezittingen van meer dan 270 hectare zullen in kleine stukken worden verkaveld. Ten aanzien van de buitcnlandsche politiek zeide Imredv, dat de betrek kingen met Duitschland en Italië nauwer aangehaald worden en dat Hongarije zijn betrekkingen met de Kleine Entente wil normaliseereiii De monarch ongedeerd Op het oogenblik, dat koning Faroek het zwembad van de Sporting Club te Alexan- drië, waar hij de prijzen voor de Egypti sche zwemkampioenschappen had uitgereikt, verliet, is een schot op hem gelost. Koning Faroek van Egypte. De koning werd niet getroffen en keerde naar zijn paleis terug, blijk gevende van een groote koelbloedigheid. Op dit oogen blik is nog slechts bekend, dat iemand, waarschijnlijk een Syriër, bij het passeeren van den koning zijn revolver in de richting van den vorst afschoot. Een naast hem staande toeschouwer slaagde er in het wa pen een andere richting te geven, zoodat 2 toeschouwers aan het been gewond werden. Nog slechts enkele uren Prinses en Prins zullen hij de ontvangst aanwezig zijn. Sprookjesachtige verlichting. De spanning in de hoofdstad stijgt Hedenmiddag om half drie zal Amsterdam de jubileerende Vorstin inhalen en met koorts achtige haast wordt de laatste hand gelegd aan de versiering en rijke verlichting, welke met kwistige hand zijn aangebracht. De binnenstad is één vlaggenzee; één bonte mengeling van onranje-blanje-bleu Reusachtige eerepoorten wachten den hofstoet op het Damrak en de luister van den inzet der koninklijke jubileum feesten wordt verhoogd door de komst van Hunne Koninkl-ijke Hoog heden Prinses Juliana en Prins Bernhard. Heden zal het Prinselijk Paar per auto van Soestdijk ver trekken en bij de ontvangst van de Koningin aanwezig zijn. Zaterdagavond heeft de verlichting proef- gebrand. Amsterdam wekte dien avond her inneringen op aan episoden uit de sprook jeswereld. Hoe prachtig zijn de waardige grachten met de imposante 17de eeuwsche gebouwen, stralend in een zee van licht, dat met groote technische vaardigheid is aangebracht en stemming en sfeer van oud Amsterdam accentueert. Duizenden en duizenden lichtjes langs de wallekanten en langs de bruggen worden weerspiegeld door het stille grachtwater, waarin fonteinen in de natio nale kleuren opspuiten. Amsterdam is herschapen in een lichtstad! Terwijl wij dit schrijven, verdrin gen zich langs den intochtsweg, wel ke I-Iare Majesteit de Koningin he denmiddag zal volgen, reeds tien duizenden menschen. In de binnen stad gaat men voetje-voor-voetje. Nog slechts enkele uren en ook de hoofd stad kan daadwerkelijk deelnemen aan de huldiging der Landsvrouwe. Hulde aan de Duitsche Bisschoppen Het Pauselijk orgaan, de „Osservatore Romano" brengt hulde aan het herderlijk schrijven der Duitsche. bisschoppen, dat in de conferentie van Fulda is opgesteld en wijst op den grootcn indruk, welke dit schrij ven heeft gemaakt op de Duitsche katholie ken. Het blad prijst de kracht, waardigheid en moed, waarvan de bisschoppen het be wijs hebben geleverd. Nooit is de rechtvaar digheid van de Christelijke zaak zoo dui delijk gebleken. Zaterdag is in alle Katholieke kerken in Duitschland een herderlijk schrijven voor gelezen, waarop gewezen wordt op de nau we hand. die de bisschoppen vereenigt met de geloovigen in hun bisdommen. Er wordt aan herinnerd, dat de bisschop van Rolhenburg, mgr. Sproll, gedwongen werd zijn bisdom te verlaten, nadat hij ge weigerd had het desbetreffend verzoek van de politie op te volgen. Vervolgens werd gebeden voor den ver bannen bisschop. Ernstig verkeersongeval onder Naarden. Vijf personen levensge vaarlijk gewond. In den nacht van Zondag op Maan dag, te ongeveer half twee, zijn op den Rijksstraatweg te Naarden, bij de Louise de Collignylaan, twee per sonenauto's in volle vaart tegen el kander opgebost, met het gevolg, dat acht inzittenden, waaronder een da me gewond werden. Zij werden met spoed overgebracht naar de Majella-stichting te Bussum. Drie hunner, te Amsterdam woonachtig, konden, na ver bonden te zijn, per auto huiswaarts keeren. De toestand van de vijf anderen was even wel zoo ernstig, dat zij ter verpleging in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Naar wij bij informatie vernamen, is %le toestand van enkelen niet zonder ge vaar. Een lange lijst is het dezen keer weer, van verkeersongeval len tijdens het weekeinde. Een min of meer chaotisch toestand, veroorzaakt doordat zeer vele woonwagens naar de hoofdstad trekken en het verkeer belemmeren "is oor zaak geworden dat op den Hemweg bij Am sterdam een motorrijder tegen een dergelijk vehikel is opgebotst. Hij bekwam een ern stige hersenschudding. Auto te water. Een geneesheer uit Mijnsheerenland (ZH.) is gisteravond met een groote auto aldaar te water gereden. Vier inzittenden werden vrij ernstig gewond. Te Nijmegen werd een 55-jarig wielrijder door een auto gegrepen en gedood. Een achtjarig knaapje uit Tilburg raakte onder een auto en werd stervende opgeno men. De 26-jarige luitenant de Jong kwam na bij Montfont met zijn motorrijwiel in aanra king met een langs den weg geplaatst beton blok. Hij liep een zware hersenschudding op. TSJECHO SLOWAKIJE. Congres te Neurenberg als aflei ding. De Ftihrer zal „zijn" Su- detenduitschers niet in den steek laten. Hoogc Sovjet-officieren in Praag? Na de week van afwisselend hoop volle en pessimistische stemmingen, heeft de toestand van lichte ontspan ning zich gehandhaafd. Het groote congres te Neurenberg zal vermoedelijk de Duitschers wel zoodanig bezighouden, dat de Tsje chische kwestie tijdelijk op den ach tergrond wordt gehouden. Voor de komende week verwacht men dan ook geen groote gebeurte- Voor heden, Maandag, staan geen bijzon dere besprekingen op het programma van Runciman. Gisteren heeft Ashton Gwalkin, zijn me dewerker, met den prins van Hohenlohe een bezoek gebracht aan Henlein, met wien zij een onderhoud van anderhalf uur hadden. Mededeelingen zijn niet verstrekt, doch het is waarschijnlijk, dat Gwatkin wilde weten, welk antwoord Hitler op het beroep van Runciman heeft gegeven. Wat den Britschen ambassadeur te Ber lijn betreft, nog steeds wordt tegengesproken dat hij met vastomlijnde instructies naar Berlijn zou zijn vertrokken. Een medewer ker van Runciman heeft verklaard, dat men Niet zonder hoop behoeft te zijn, wat het onderhoud van Hen lein met Hitier betreft. Te Londen is niets bekend van een aan Runciman toegeschreven voornemen een bezoek aan Hitier te brengen. Men hecht weinig geloof aan een dergelijk bericht. De ministerieele raadsman van het ministerie presidium Schmoranz en de raadsman van het. ministerie van buitcnlandsche zaken Siom zul len op uitnoodlging van de Duitsche regeering het Partijcongres te Neu renberg bijwonen als vertegenwoor digers van hun onderscheidenlijke departementen. Betoogingen en feesten. Gisteren is te Pilsen een groote betooging gehouden, waar meer dan 50-000 Tsjechen uit de grensgebieden tegenwoordig waren. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Meest matige wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk nog enkele lichte regenbuien, koude nacht, zelfde temperatuur overdag. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Tot de aanwezigen behoorden de president van den senaat Soekup en tal van ander® vooraanstaande personen. De sprekers de den uitkomen, dat Tsjecho Slowakije bereid is een rechtvaardige overeenkomst te slui ten met zijn minderhdeen, maar dat niet temin de concessies geen gevaar mogen opleveren voor de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van Tsjecho Slowakije. Tijdens een oogstfeest in het district Asch, verklaarde de afgevaardigde Wollner o.m.: Een vergelijk tusschen de Tsjechen en Su- detenduitschers is alleen mogelijk op de basis van de acht punten van Karlsbad. Voorwaarde daarvoor is, dat alle Tsje chen, die pas na 1918 het Sudetenduitsche land zijn binnengekomen, weer naar hun geboorteland terugkeeren. Het is niet in te zien, waarom men' thans opnieuw militaire maatregelen neemt, ter wijl men te Praag onderhandelt en Lord Runciman te Praag is om een vreedzaam advies te geven. Ons zal men met dergelijke nieu we maatregelen niet in onrust bren gen, daar de Fuehrer wil, dat den 314 millioen Sudetenduitschers op ondubbelzinnige wijze hetzelfde recht ten deel zal vallen, dat hun als deel van de groote en trotsche natie toekomt. In den strijd om het recht zijn geen com promissen meer mogelijk. De eischcn van Karlsbad zijn het uitgangs punt voor het vergelijk. Daarom zijn het- niet de laatste, doch de eerste eischen, wel ke wij moeten stellen. Hoogè Sovjetofficieren In Praag? Het Poolsche telegraaf agentschap ver neemt van welingelichte zijde, dat in de laatste dagen van Augustus vier hooge officieren van de Sovjtrussisclie luchtmacht en drie functionarissen van de Gpoe te Praag zijn aangekomen. Met intrekbare vleugeldrijvers. De Duitsche vliegbootconstructeur, dr. Claudius Dornier heeft een nieuw type vliegboot ontworpen, bestemd voor transat lantisch luchtverkeer. Het type is ont wikkeld uit de bekende Do 18 en heet Do 26. De nieuwe vliegboot, welker prototype Seead'ler is gedoopt, heeft dezer dagen zijn officieelen proeftocht gevlogen. Met de nieuwe Do 26 zal een periode in de Duitsche post-luchtvaart worden afge sloten, d.w.z. deze vliegboot zal het laatste type zijn, dat met behulp van een kata- pultinrichling van 'n vliegboot-basis schip zal worden gestart. Er zal, zegt de N. R. Crt., naar worden ge streefd om door speciale voorzieningen on afhankelijk te geraken van de katapultin richting der vliegbocvtbasisschepen der Deutsche. Luft Hansa. Het ligt. derhalve in de bedoeling grootere vliegbooten van meer dan 25 ton gewicht te bouwen, welke geheel op eigen kracht kunnen starten. De afmetingen van de nieuwe vier-moto- rige Do 26 zijn: Vleugelspanning 30 meter, lengte 24J4meter, hoogte 6.85 meier, vleu geloppervlakte 120 M2, gewicht (leeg) 10.2 Ion, draagvermogen 9800 kg., vlieg-gewicht 20 ton, maximum-snelheid 335 k.m. per uur; kruissnelheid 310 k,m. per uur, landings snelheid 110 k.m. per uur, vliegbereik 9000 k.m. Uit dit laatste gegeven blijkt, dat deze vliegboot ruimschoots in staat is oom den afstand LissabonNew York (5600 k.m.) zonder tusschen landing af te leggen. Wat bij de Do 26 opvalt is het afwezig zijn van rompdrijvers, een typisch kenmerk overigens van Dornier-vliegbooten. Dr. Dor nier heeft deze achterwege gelaten om de snelheid Ie verhoogen. Daarvoor in de plaats zijn intrekbare vleugel drijvers ver schenen, welke na de opstijging ter weers zijden in den vleugel verdwijnen teneinde den luchtweerstand te verminderen. De ruw-olie-tanks bevinden zich in den bodem van de vliegboot. Bij de proefvlucht is gebleken dat de Do 26 in staat is op twee motoren te vliegen. De vier motoren zijn twee aan twee in tandem opgesteld en gemonteerd in den V-vormig aan den romp bevestigden vrij- dragenden vleugel.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1