Iet is kalm in Tsjecho-Slowakije Hitier stelt r DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER vier eischen De „Karimata rust uit VUURWERK Oproermakers slechts kwajongens? )uitsch!and's verboden lucbtzöne Duitschland is paraat Dr. Colijn hoopt op succes van Chamberlain EERBERICHT Gedroogde suikerbieten als veevoeder r CENTRALE VERWARMING Springconcours Harddraverij Laan, Schagen, Tel. 20. I1TERDAE 17 SEPTEMBER 1938. 81e Jaargang. No. 10677. fitgave Set N.V. Uilg.-MiT. „Hollondt Noorderkwartier" jlEGEERING NEEMT KRACHTIGE MAAT REGELEN TEGEN DE SUDETENDUIT- BCHE PARTIJ. RUNCIMAN'S OPROEP HEEFT GEHOLPEN. Uit de lawine van berichten over Tsjecho-Slowakije komt dit duidelijk naar voren: De regeering van Praag volgt thans een vastberaden politiek tegen de Henleinpartij, welker aan hangers zij nu openlijk als oproer lingen beschouwt. Dit is natuurlijk mede een gevolg van de bekende proclamatie van Henlein, die daar mede de weg tot verder onderhan delen voor de Praagsche regeering vrijwel heeft afgesneden. Een bericht over een bevel van Praag tot ont binding van de Sudetenduitsche par tij, werd vannacht eenigszins ver zacht door de mdeedeelingen, dat de bedoeling was, dat de actie tot aan sluiting bij Duitschland geschorst moest worden. et. ligt in het voornemen de kwestie van iinding der partij op 19 September voor eggen aan de" permanente kamercom- iie, die bevoegd is de partij ontbonden erklaren en daartoe ook zal worden uit- Dortigrt. fardnekkige berichten over een arrestatie lï tegen Henlein worden dan weer 'beves- I, dan weer tegengesproken. Kalmte, zeggen de Sudetenleiders. eiders der Sudetenduitsche partij manen ;ens een A.N.P.-bericht uit Praag tot jnie aan en adviseeren een vredelieven- houding aan te nemen. Ie algemeene toestand was gisteren veel i. gespannen en er wordt geen mei- gemaakt van ernstige incidenten. Te Karlsbad is het Bruine Huis, kifhet hoofdkwartier der Sudetenduit- 'sclie partij, door de politie omsin- 101 geld en doorzocht. Er werd geen verzet gepleegd, het [gebouw is gesloten. iüiicimans oproep tot kalmte heeft veel ïdragen tot gei'ustsslelling van het pu- Kwajongenswerk? een interview over den toestand in Sudetenduitsche gebied heeft Jaksch, er der Duitsche sociaal-democratische „Jij, volgens I-lavas verklaard, djit de jjj ichoslowaaksche autoriteiten krachtig rei slf. VERSCHERP TE TOESTAND IN HET SUDETENL.D DISTRICTEN KARLSBAD EN EGER genoeg zijn om de orde te handhaven. „Aan de onlusten," aldus Jaksch, „wordt slechts deelgenomen door jongelieden tusschen 17 en 25 jaar: de rest van de bevolking, zelfs de Henleinisten, houdt zich afzijdig." Runcimans oproep heeft het volk het ver trouwen gegeven, dat de onderhandelingen tusschen Chamberlain en Hitier een perio de van kalmte zullen beteekenen. In welin gelichte kringeïi is men echter minder ge rust over de besprekingen te Berchtesgaden, omdat men twijfel koestert, of een overeen komst kan worden bereikt anders dan door Tsjechische offers. Hoewel de Duitsche pers nog voortdurend melding maakt van incidenten, kan wel worden aangenomen, dat thans over het algemeen rust heerscht in Tsjechoslowakije. De berichten omtrent desertie van Tsjechi sche soldaten noemt de regeering verzon nen. Per radio heeft zij de Duitsche burgers tot kalmte gemaand. Denk aan de ramp van 1914. werd gezegd. Zekere elementen probeeren u mede te sleepen in een burgeroorlog. Toch is er geen probleem, hoe moeilijk ook, dat niet langs den weg van vreedza me onderhandelingen kan worden opgelost, indien aan heide zijden de goede wil be staat. v Zij die hun toevlucht zoeken tot geweld bekennen hun eigen ongelijk. Duitsche burgers, weest kalm'eindde het tenslotte neemt de strengste discipline in acht. Vergeet niet, dat in de eerste plaas Uw Vaderland bedreigd wordt. Duitschland wenscht zijn nieuwe C Sterke verdedigingswerken aan de 'Oostgrens, de Siegfriedlinie, tegen nieuwsgierige blikken te .bescher men, ook van vliegtuigen uit. Derhalve heeft het boven de districten van Aken, Trier, de Pfalz en Baden zones gescha pen, die niet door buitenlandsche vliegtui gen zullen mogen worden bevlogen. Zooals men op" het bijgaande kaartje duidelijk ziet, heeft men eenige corridors open gelaten, opdat de civiele luchtvaart van deze militai re maatregelen niet te veel hinder zal on dervinden. Ter heschermin, van deze verboden lucht- zones, die men overigens ook in andere lan den kent, zullen de Duitschers, zooals wij gisteren reeds mededeelden, bijzonder be wapende uiterst snelle politievliegtuigen ge bruiken. Deze machines zullen te herken nen zijn aan hun helgroene kleur. De politietoestellen zullen door het geven van signalen aan een vreemd vliegtuig, dat zich in de verboden zone bevindt, duidelijk maken, dat het op het dichtst bij gelegen vliegveld moet dalen. Wordt daaraan geen gevolg gegeven, dan wordt het vliegtuig in de verboden zóne onder vuur genomen. Klaar voor de mobilisatie. MAATREGELEN LANGS DE BELGISCHE GRENZEN. Volgens de berichten uit Berlijn worden tal van maatregelen geno men om een eventueele mobilisatie te vergemakkelijken. De thans in opleiding zijnde reservisten moeten een maand extra dienen. Dit geldt ook voor de manschappen, wier twee-jarige diensttijd deze maand af loopt. Alle mannen beneden de 45, die een militaire opleiding hebben gehad, moeten zich melden. Wanneer men den westelijken autoweg, die van Berlijn naar de Belgische grens leidt, volgt, kan men constateeren, dat de wegen verlaten zijn tot men het Roergebied bereikt. Van daar tot aan de grens is er een voortdurende stroom van zware vrachtau to's van elk type, die gecommandeerd wor den door de militaire autoriteiten en door dekzeilen afgedekte ladingen vervoeren. Langs de Belgische grens zijn buitenge wone maatregelen genomen. Duitzenden mi- i 'Uaircn liggen langs de lijn van Juelich naar Aken» Volksstemming of bezetting der omstreden gebieden Naar U. P. uit betrouwbare bron verneemt, heeft Chamberlain den koning de eischen meegedeeld, die Hitier gesteld zou hebben. Deze eischen zouden als volgt luiden: Eerstens: Onmiddellijk moeten aan Duitschland afgestaan worden die gebieden, waar 50 procent van de bevolking Duitsch is. Tweedens: Waar de bevolking minder dan 5oprocent is, moet 't kan tonstelsel ingevoerd worden. Ten derde: Wat er van den Tsje- chischen staat overblijft moet inter nationaal gegarandeerd worden. De garanten zouden zijn: Engeland, Duitschland, Frankrijk en mogelijk ook Italië. Ten vierde: De neutraliteit van Tsjecho-Slowakije moet gegaran deerd worden op de wijze waarop dit met Zwitserland en België is ge schied. Van haar vergeefschen strijd. De baggermolen te Rotterdam aangekomen. De „Karimata", gesleept door de slcep- booten „Indus", „Schelde" en „Donau", be reikte gisteravond circa zeven uur de Nieu we Maas ter hoogte van Rotterdam en om half acht lag het gevaarte gemeerd. De taak van kapitein J. Kalkman van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst was beëindigd. A. s. Maandag zal de „Karimata" in een dok worden opgenomen. Bij de Billiton Mij. acht men de kans, dat en nog eens goud van de Lutine naar de oppervlakte zal worden gebracht, uitgeslo ten. „Hör mein Lied, Karimata", zoo heeft het langen tijd in de omgeving van Terschel ling geklonken. En het lied van de Karima ta werd gehoord, weken lang achtereen. Totdat, betrekkelijk onverwacht nog, de or der kwam, dat het-werk gestaakt moest wor den: De trptsche Karimata, die de hevigste stormen had weerstaan, had het pleit ver loren. De zee geeft haar prooi niet terug! Het weer was abnormaal slecht. „De kans, dat er nog eens goud van de Lutine naar de oppervlakte zal worden ge bracht moet uitgesloten geacht worden, zoo deelde men ons gister ten kantore van de Billiton Mij. mede. De Karimata heeft, haar werk grondig gedaan. De zeewaardigheid van dezen baggermolen heeft onze stoutste verwachtingen overtroffen. Het weer is voor ons werk har slecht geweest, abnormaal slecht zelfs. Een storm, zooals wij hebben medegemaakt, behoort in den zomer tot de hooge uitzonderingen. Maar de Karimata, heeft dit slechte weer glansrijk doorstaan en hieraan kan het mislukken van de onderneming dan ook allerminst worden toege schreven. Wij hebben ons werkplan volledig kun nen uitvoeren en meer zelfs, want nadat het geheele terrein, .dat wij wilden bewerken, was afgebaggerd, hebben wij het werkter rein, zooals bekend, nog verplaatst. De bodem afgegraasd. De bodem is op het gebied, waar wij gewerkt hebben, zeer grondig af gezocht en alles, wat er te vinden was, heeft de Karimata naar de op pervlakte gebracht. Ter plaatse zal zeer weinig meer van de Lutine te vinden zijn, want tot zelfs de klein ste onderdcélen zijn paar boven ge bracht." Wij vroegen nog, of de Billiton Mij. vol gend jaar nieuwe pogingen zal ondernemen, op welke vraag wij een ontkennend ant woord kregen. „Naar onze meening is het goud of weggespoeld of reeds hij vroegere pogingen geborsren. Wij geven het in ieder geval op. Het Karimata-experiment is voor ons mislukt. De tinbaggermolen zal nu te Kinderdijk voor zijn oorspronkelijke heslem ming: het baggeren van tin in gereedheid gebracht worden. Vervolgens zal zij aldaar overwinteren om het volgend jaar in het gunstige jaargetijde naar Tndië te worden versleept." Het sprookje van de Karimata en daar mede dat van de Lutine heeft niet het blij - d° einde genomen, dat. men zoo gaarne hfid gewenscht. En Terschelling behoudt slechts de zoete herinnering aan de „gouden" da gen. waarin men tevergeefs naar goud zocht cn die desondanks met gulden letters in hel geschiedboek zullen worden aangeteekend! Dit bericht is in tegenspraak met een me- dedeeling van de Evening Standard, welk blad meent te weten, dat Hitier een volks stemming wil organiseeren onder interna tionale controle: Ingeval de regeering te Praag zou weige ren gevolg te geven aan dit voorstel, zou haar weigering bet Duitsche leger er toe kunnen brengen over te gaan tot" het be zetten van de Sudetenduitsche gebieden. Praag een Va Banque politiek? De „Völkischer Beobachter" schrijft, dat de bijeenkomst te Berchtesgaden voor de re geering te Praag een stopsein had moeten zijn. Praag vrescherpt echter de terreur in het Duitsche gebied en tracht den vrijheids strijd der Sudetenduitsche bevolking in bloed te smoren. Het treft maatregelen die al heel veel op mobilisatie gelijken. Het plan voor een volksstemming dat in alle toonaangevende kringen der Europeesche politiek steeds meer als de uitweg wordt voorgesteld, wordt door de Tsjechische regeering zonder meer afgewezen en daarbij wordt verklaard, dat dat voorstel een catastrophe zou beteekenen. De' vraag is maar een catastrophe voor wien. Praag voert een Va Banque politiek en de gevolgen blijven bij het Tsjechische volk zelf niet uit. Een toenemende paniek valt bij het Tsje chische volk waar te nemen. Het Duitsche volk, dat een souvereine rust bewaart, kan de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. De roep „terug naar het rijk" zal niet ver sterven voor hij vervuld is. Toespraak op den Rotterdamschen Havendag. De autarkie wordt door Duitschland neenszins als ideaal beschouwd, zegt de burge meester van Keulen. Tijdens de rede, welke dr. Colijn in de Burgerzaal te Rotterdam heeft gehouden ter gelegenheid van den Rotterdamschen Havendag, heeft de minister-president de hoop uitge sproken, dat de moedige poging van Chamberlain voor de handhaving van den vrede met succes bekroond zou mogen worden. Na de rede van dr. Colijn heeft de burge meester van Keulen dr. K. S. Schmidt ge sproken. De heer Colijn heeft, aldus sur:, duidelijk gemaakt, dat de tegennatuurlijke toestand van thans op den duur niet te behouden is, dat deze ineenstorten moet. Hij hoopte, dat uit de ineenstorting van de verkeerde politiek uit het verleden de erkentenis groeit, dat een verstandige sa menwerking dient te worden bevorderd. De tegennatuurlijke toestand leid de tot autarkie. Duitschland, spre kers vaderland, is daar een voor beeld van. De autarkie wordt ech ter geenszins als ideqal voor Duitsch land beschouwd. Spr. ziet in deze havendagen een middel om te ko men tot samenwerking, daar zij praktische beteekenis hebben. Hij is optimist genoeg om te gelooven, dat ondanks den tijd, dien wé nu doorma, ken toch een grondslag voor een toekomsti ge internationale regeling zal worden ge vonden. Bewondering voor de „Nieuw- Amsterdam". Het programma van den Havendag be vatte een thee op het vlaggeschip van de Nederlandsche koopvaardijvloot, de „Nieuw Amsterdam", welk schip de grootc bewon dering opwekte van de vele buitenlandsche gasten. Voorwiel liep van de truck Bestuurder van vrachtauto te gen een boom verpletterd. Gisteravond is onder Laude, in de ge meente Vlagtwedde (Gr.) een ernstig onge luk gebeurd, dat aan den 34-jarige expe diteur P. J. Seip uit Barnflair het leven heeft gekost. De heer Seip was met een truck met trai ler, welke was geladen met kunstmest, op weg van Ter Apel in de richting Winscho ten. Onder Laude liep plotseling het linker voorwiel van de truck, waardoor het voer tuig een zwenking maakte en tegen een boom botste. De zware volgwagen verbrij zelde de truck, waarin drie personen waren gezeten. De bestuurder, P. J-. Seip, was op slag dood. Zijn 20-jarige broeder kreeg ernstige hoofdwonden. Een derde persoon kwam met den schrik vrij. Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINT» Verwachting: Meest matige, in het N. toenmende Z.O. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt tot betrokken, wei nig of geen regen, later in het W. cn N. toenemen den kans op regen, vooral in 't O. en Z. koude nacht, over dag iets zachter. Verdere vooruitzichten: Half tot zwaar bewolkt, met later eenige kans op lichten re gen, zachter. Proeven op groote schaal. Zooals bekend is, heeft de minister van economische zaken opdracht gegeven tot het onderzoeken van de mogelijkheid, sui kerbieten tot veevoeder te verwerken. Een commissie van deskundigen onder voorzit terschap van den regeeringscamimissaris voor den akkerbouw en de veehouderij heeft de bestudeering van dit vraagstuk ter hand genomen. Aangezien eenige jaren geleden reeds op kleine schaal proeven waren ge nomen met het opnemen in meng voeders van gedroogde suikerbie ten en de resultaten gunstig waren het. verslag van het provinciaal veevoederbureau voor Zuid-Hol land over het seizoen 19361937 ver meldt b.v. dat zeer gunstige erva ringen zijn opgedaan, adviseerde de commissie het nemen van een proef met gedroogde suikerbieten op groote schaal, opdat het dan mo gelijk zou zijn, een definitief oordeel te vellen omtrent de waarde van het gedroogd product voor de vee voeding. De minister kon zich met dat voor-stel vereenigen, zoodat voor 't seizoen 1938 1939 gedroogde suikerbieten beschikbaar zullen worden gesteld. De suikerfabrieken te Halfweg en Put- tershoek hebben zich bereid verklaard bij voldoende belangstelling ieder ca. 1250 ton gedroogd product te fabriceeren. Ten einde den gewonen gang van zaken niet te verstoren zal aan den handel het sa menstellen van mengvoeders met dit product worden overgelaten. De bemoeiingen van de suikerfabrieken zullen niet verder gaan dan het beschikbaar stellen van het gedroogde ongemalen product. Deze fabrieken zullen dezer dagen aan fabrikanten van en handelaren in veevoe ders en aan coöperatieve vereenigingen de gelegenheid geven tot inschrijving voor de afname van gedroogde suikerbieten, waar voor wordt gegarandeerd een suikergehalte van minstens 00 pet. en een vochtgehalte van hoogstens 10 pet. PUBLICATIE STEUNVERGOEDING VELDBGONEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat dc steunvcrgocding voor veldboonen van den oogst 1938, welke vol doen aan de kwalitcitseischen en in het tijdvak 12 t.m. 17 September 1938 zijn gede natureerd door telers of handelaren, f 1.75 per 100 kg. zal bedragen. "s Gravenhage, 16 Sept. 1938. (Adv.) BLIJVEND GARAN DEEREN WIJ ONZE INSTALLATIES, NU, MAAR OOK OVER 10 JAREN. DE V ALKMAAR Tel. 2197—3897 TECHN. BUREAU R I E S ROTTERDAM 44504 V.m. 10 uur: Nam. 2 uur: 's Avonds:

Schager Courant | 1938 | | pagina 1