Wie wat bewaart, heeft wat V Onze gemeentebuishouding in 1937 Raad W leringen VIJFDUIZEND GULDEN VOOR DE GARNALENDROGER1J UIT DE ZEEGRASPOT. Geen Juffrouw op school, de kin deren feest. - Moeiijke reken sommen? De heer Hulzebos, lang wegens ziekte afwezig, heeft door veel te praten, zijn schade in één keer ingehaald! Gram maticale moeilijkheden, wat is afwezigheid, wat is ontstente nis? Zélfs de wijze voorzitter weet het niet De garnalen- huid verdeeld voordat de garna- lenbeer is gevangen! - Een boek houder kost maar twee gulden per week tegenwoordig. - Mevr. Wit mag wethouder Bosker niet in de rede vallen. - Meneer Koorn wil liever geen grond ver- koopen, want 't geld raakt toch op. De leden van een gewich tige commissie, die in geen tien jaar vergaderd heeft, herbe noemd. Onder voorzitterschap van burgemeester Kolff vergaderde gistermiddag de gemeente raad. Secretaris de heer Van Duijn. Na lange afwezigheid wegens ziekte is de heer Hulzebos weer present. De lieer Bakker is met kennisgeving af wezig. Als de notulen zijn goedgekeurd, komen in behandeling MEDEDEELINGEN EN INGEKOMEN STUKKEN. Van de ingekomen stukken vermelden wü- Van Ged. Staten het besluit tot goed keuring der geineentereikcning, dienst 1936 en de rekening en verantwoording der Zee gras-exploitatie; van mej. L. van Hoboken verzoek om ontslag als onderwijzeres aan de O L. school te Den Oever. Wordt eervol verleend. Van C. Guldemeester verzoek om ontslag als lid der Commissie tot wering v. schoolverzuim, wegens vertrek naar elders. Wordt eveneens eervol verleend. Aan W. Bakker .Tz. en G. Haaf akker wordt onthef fing verleend van hondenbelasting. Een ver zoek van Jb. Lont. Jbz. wordt afgewezen. Aan D. Keijzer Wlz. wordt ontheffing ver leend van schoolgeld. De Federatie van Verecnigingcn voor Vreemdelingenverkeer in Noordholland boven het Noordzeekanaal verzoekt subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt, behoudens hoogere goedkeuring f 10 beschikbaar gesteld. Van de verschillende onderwijzersorganisaties oen afdruk van het aan den voorzitter van den Baad van Mi nisters gezonden, adres inzake de verlaging van de leerlingënschaal, met verzoek daar aan adhaesie te betuigen. Hieraan zal wor den voldaan. Voor zoover niet anders vermeld, worden do stukken voor kennisgeving aangenomen. De heer Hulzebos is niet tevreden over de vervanging van mej. Hoboken. 't Hoofd der School heeft de klas een dag naar huis moe ten zenden. Spoed is voortaan gcwenscht! Voorzitter zet uiteen, dat de wachtgeld regeling hier oorzaak van was. Er was moeilijk een warhtgetdstcr te krijgen. Steeds hebben B. en W. alles gedaan 7.00 snoedig mogelijk een vervangende kracht te krij- gen. Afwijzend wordt, beschikt op het verzoek van het Alg. Ned. Verbond opschriften in vreemde talen laten te belasten. REKENINGEN. Aangeboden worden de gemeenterekening, dienst 1937 en de rekening der zeegras ex ploitatie 1937—1938. Mw. WitSlikker en de hccren Boerscn en Hulzebos zullen de rekeningen nazien. VERBETERING ARBEIDERSWONINGEN. Op grond van een ministericele circu laire, waarbij wordt aanbevolen door een premiestelsel de verhuurders van arbeiders woningen te animecren verbeteringen aan sommige perceelcn aan te brengen, zoodat deze niet geheel volwaardige woningen weer op de markt kunnen worden gebracht stellen B. en W. voor hen te machtigen uit de gemeentekas tot verbetering van be staande arbeiderswoningen bijdragen te vericonen on den voet als in de Ministe ricele circulaire bovenvermeld, staat aan gegeven. en wel zoo dat de bijdrage „pre mie", genoemd, bedraagt eenderde van de kosten van verbetermg met een maximum van f 165.por woning in geval van zeer ingrijpende verbetering kan daaraan ten hoogste f 720.ten koste worden ge legd en kan de premie een dienovereen komstige verhooging ondergaan tot maxi maal f 240. 3. Van de premie, sub 2 bedoeld, zal door bet Riik tweederde en door de gemeente éénderde deel worden gedragen. Dc Rijks- premie wordt slechts verstrekt onder voor waarde,, dat de gemeente tegelijkertijd een bijdrage van de helft der Rijkspremie uit de gemeentekas verstrekt. Op pen vraag van den beer Tijssen, zegt Voorzitter, dat de bedoeling is. dat als het rijk 2/3 geeft, de raad 1/3, dus de helft daar van moet geven. 1/3 is do helft van 2/3. Weth. Bosker denkt, dat de gemeente dc helft van de rijkspremie moet betalen, en de eigenaar ook een gedeelte. Geen der raadsleden begrijpt eerst de re dactie. maar is het tenslotte met den Voor zitter eens. a De heer Hulzebos merkt op. dat, hoewel de circulaire aanbeveling verdient, de S.D. A.P.-fractie voor alles de krotten wil weg hebben. Er is een groot aantal oude boerde rijen. dat met deze premie nimmer fatsoen lijk bewoond kan worden, na verbouw. Ove rigens zal men vrij zeker wel komen tot vereenigingswoningbouw, en er is hier geen woningnood. Voorzitter wijst op bet plan van Beter Wonen, dat bet opruimen van krotwonin gen in de hand werkt. Men wil proeven ne men, maar zoo gauw er een woning leeg komt, betrekt direct een inwoner uit de Wieringermeer of elders deze. Op de oorza ken daarvan gaat, spr. niet verder in. Op de bouwplannen van Beter Wonen zijn nogal aanmerkingen. Spr. is benieuwd naar het resultaat. De heer Hulzebos zet nogmaals zijn stand-, punt. uiteen. Ook moeten de huurders van verbeterde woningen er op gewezen wor den, dat de huren niet hooger worden. Het voorstel wordt aangenomen. VRKOOP BOUWGROND. B. en W. stellen voor aan den Heer C. J. Koorn Jz. te verkoopen het laatste gedeel te van het bouwterrein, gelegen aan de Zuidzijde van de Zwinstraat te Den Oever, groot 336 M"2 a f 2.per M2. Aldus besloten. WIJZIGING INSTRUCTIE GEMEENTE ONTVANGER. De instructie van den gemeenteontvanger wordt gewijzigd in dien zin, dat bij onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis, een plaatsvervanger wordt benoemd door B. en W. en niet meer zooals tot heden was be paald de vervanging onder verantwoorde lijkheid en voor rekening van den ontvan ger geschiedt. De heer Bontkes vindt de redactie rek baar. Wat is ontstentenis? Komt een ver vanger voor rekening der gemeente of van den ontvanger? De heer Tijssen: Voor de verzekering! Voorzitter wijst er op, dat de redactie wettelijk is, en opgesteld door den Bond van Ned. Gemeenten. De zaak is zoo volkomen in orde. Ook de heer Kooij vindt de zaak ondui delijk. Wat is het verschil tusschen afwe zigheid en ontstentenis? Voorzitter geeft hier geen duidelijk ant woord op. Het voorstel wordt na eenig heen en weer gepraat aangenomen. GELDEN VOOR DE GARNALENDROGERIJ Uit een oogpunt van algemeen belang, waar de visscherij zienderoogen achteruit gaat, de haringvangst haar hesten tijd heeft gehad en de zeegraswinning geheel is ver nietigd, stellen B. en W. voor, behoudens goedkeuring door de hevoegde instanties ten behoeve van de oprichting van de garnalen en vischdrogerij f 5000 beschikbaar te stel len in het kapitaal der zeegrascxploitatie, uit het z.g. zeegraspotje. De vraag zou kunnen rijzen of de renta biliteit van de drogerij voldoende gewaar borgd is. Dc heer M. Kooij sprak hierover in de vorige vergadering eenigen twijfel uit. Naar B. en W. echter werd verzekerd, wordt 't bedrijf levensvatbaar geacht en is de opzet daarvan zoodanig, dat met de ge vraagde steun van de gemeente een sluiten de exploitatie verwacht mag worden. De heer Kooij ziet het zoo. dat de f5000. een douceurtje is. Het is thans een N.V., dc drogerij, was het aan dc visschcrsvereeniging geweest, had het zin gehad, maar spr. voelde er niets voor f5000.aan de N.V., een particuliere on derneming te geven. Laat de gemeente liever de overblijvende aandeelen nemen, dan deelt de gemeente in de winst, die volgens Voorzitter toch komen moet. De kwestie van rentabiliteit is ook besproken door B. en W. Zou de gemeente rente vragen, dan zou de f5000.wel in kas kunnen blijven, want dan was de zaak niet rendabel. De f5000.— moeten geschonken worden zonder rente. De heer Kooij: Het is een voordeel voor enkele personen. Weth. Tijssen: Daar is u mis mee, meneer Kooij. Alle visschers kunnen een aandeeltje van f50.— nemen. Bedoeling is te werken tot. het voordeel van de visschers, bet is werkverschaffing, altijd beter dan werkloos. Alles is goed onderzocht, verleden jaar was 't goed, thans slecht, men moet bet door elkaar nemen. Gaat het goed, krijgen de menschen rente, maar 't gaat niet om winstbejag, 't Kan niet anders dan met een N.V. De heer Bontkes zegt, dat dc SDAP-fractie niet tegen de schenking is maar nu vele vis schers aandeelen hebben genomen, is 't toch billijk, dat als er winst is, dc gemeente ver houdingsgewijze in die winst meedeelt. Ook aansprakelijk voor het verlies? vraagt de heer Koorn, als de gemeente aan deelen neemt. De heer Kooij: (ironisch) Niet zoo pessi mistisch! De heer Koorn: Er zijn maar twee vis schers, die er nu een droog broodje mee ver dienen. De heer Kooij: Het leven rekken. U hebt gelijk Koorn! De heer Tijsen zou wel willen deelen in de winst, niet in het verlies, maar dan ook geen rente verlangen. Voorzitter noemt besprekingen over winst of verlies verre toekomst, maar kan zich de zienswijze van de S.D.A.P. begrijpen. Er moet geen napraat komen meent de heer Tijssen. Voorzitter heeft geen bezwaar de clausule op te nemen, weth. Tijssen wel, want dan hebben de aandeelhouders alle risico. Mevr. WitSlikker meent, dat alles eerst op den duur eigendom wordt, na alle afschrij vingen. Men zou kunnen bepalen, dat dc gemeente eerst daarna, dus als alles schoon is, in de winst kan deelen. Weth. Bosker zegt, dat de indruk heerscht dat de zaak is begonnen uit winstbejag. Het -o,,1 n„i.»n,. on, nitin^tine' van 't visscherij bedrijf. Er is nog geen enkele industrie ge sticht na de crisis. Alle respect voor de menschen "it d«m Oever roept spr. uit, die met alle risico beginnen. De kans op rente is zeer miniem, het is een opoffe ring, anders niet. Mw. Wit—Slikker bestrijdt, dat er geen waardeering is. maar men zit hier al raadsleden voor het algemeen, 't Hindert niet dat enkele menschen profiteeren van wat door velen is bijeengebracht, maar ver- 1 ter persisteert zij haar eisch. Voorzitter zou het voorstel wees terug willen nemen. V :i: Een beetje gauw dan een nieuw! Het besluit wordt genomen het geld be schikbaar te stellen, op voorwaarde, dat de gemeente eerst deelt in de winst, als alles is afgeschreven. Weth. Tijssen: Als we maar geen duren boekhouden moeten hebben. Die we nu heb ben, kost maar twee gulden in de week! GEWICHTIGE MENSCHEN VOOR GEWICHTIGE ZAKEN! Naar aanleiding van een ministerieel schrijven, waarin wordt aangedrongen voor lezing van acten van den burgelijken stand niet door hulppersoneel te doen geschieden, stellen B. en W. voor den ambtenaar ter secretarie den lieer Klomp, tot ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen. Hij zal hiervóór een jaarwedde van f25.ont vangen. Mevr. WitSlikker vindt het een zonder linge geschiedenis. Er wordt geregeld met liet woord „deskundig" geschermd. Is de ambtenaar in functie niet. deskundig? Voorzitter zet uiteen, daar verschil be staat tusschen de administratief technische ambtenaren en de ambtenaren die het hu welijk voltrekken. Mevr. WitSlikker vindt het niet noodig voor die paar huwelijken nog een ambtenaar te benoemen. Een arbei der is zijn loon waard, moet er een ambte naar komen, goed, maar dan niet voor f25. Wethouder Bosker zegt dat hij gewoonlijk de huwelijken voltrekt. Mevr. WitSlikker: Ja maar Weth. Bosker: Mevrouw, ik heb 't woord! De heer Bontkes: 't Ging net zoo goed! Weth. Bosker zet dan uiteen, dat er nie mand gerechtigcris bij ontstentenis van den secretaris, de acten op te maken. Is u nu zoo tegen die f25.vraagt hij mevr. Wit. Mevr. Wit: Nee hoor! Maar nu is 't ook duidelijker. Het voorstel wordt aangenomen. GRONDVERKOOP. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan J. Kuipers te Hippolytushoef, naar aan leiding van een desbetreffend verzoek, te verkoopen het resteerend gedeete van het bouwterrein aan d Elft nabij de school, ter grootte van 49S M2., tegen dert prijs van f 1.50 per c.a., vermeerderd met de over drachtskosten. In verband met het verkeers- belang stellen B. en W. voor aan de verkoop de voorwaarde te verbinden, dat de nieu we eigenaar zich verbindt op den grond geen gebouwen op te richten. De heer Koorn: Kunnen we 't niet hou den. 't Geld raakt toch op! Het voorstel wordt aangenomen. GELD VOOR BIJZ. SCHOOL. B. en W. stellen voor gunstig te beschik ken op een verzoek van de vereen, voor chr. na. schoolonderwijs te Den Oever, om gelden voor de uitbreiding der bijz. lagere school te Den Oever met een vierde eslokaa als mede voor den aanleg van een overdekte speelplaats, tevens dienende tot rijwielberg plaats, in bervand met de toename van het aanta leerlingen. De heer Lont vraagt of het wettelijk ver plicht is een overdekte speelplaats te bouwen. Er is nog een hulplokaal ook, als er een nieuw gebouw komt, is dat vrij. Men moet op' dc consequenties letten, anderen kunnen ook het hoofd opsteken. Voorzitter wijst er op, dat het schoolbe stuur aangetoond heeft, wat volgens de wet telijke bepalingen noodig is. De heer Lont. Als 't wettelijk is, zal 't moeten Het voorstel wordt aangenomen. NOG MEER VOOR HET BIJZ.ONDERWIJS. Ingevolge art. 103 der Lager Onderwijswet 1930, stellen B. en W. voor dc vergoedingen voor de biiz. scholen over 1936 als volgt te bepaen: Bijz. Schoo te Den Oever op f 1770.10, waarop reeds een voorschot is toegekend van f 1651.S2, zoodat nog kan worden uitge keerd f 118.28: bijz. neutrale school te-Wie- ringerwerf op f 1231.46, waarop reeds een voorschot is toegekend van f 1055.48, zoodat nog kan worden uitgekeerd f 175.98. Voorts stellen B. en W. voor, de afreke ning te doen geschieden van de vergoeding der kosten van instandhouding van de bij zondere r.k. school te Hippolytushoef over dc jaren 1934 tot en met 1936 en het bedrag •her vo - nerióde te bepa len op f2069.80. Van dit bedrag is reeds f 1972.05 in voorschot ontvangen, zoodat nog een bedrag van f97.75 kan worden uitge keerd. Aldus besloten. KASGELDLEENLNGEN. B. en W. stellen voor, de beide kasgeldlee- ningen, elk van f50.000, opgenomen bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Gra- venhagc en de N.V. Amsterdamsche Bank te Amsterdam wederom met 3 maanden te verlengen tegen een rente van resp. A (onveranderd) per jaar en 3/8 (daravoor 5/16 per jaar met een afsluitprovisie van 1/16 eveneens per jaar berekend. Conform besloten. EEN AMBTENAAR, DIE TE VEEL VERDIENDE! B. en W. stellen voor ter rectificatie van hun voordracht van 12 April 1938, waarin als jaarwedde en pensioensgrondslag van den ambtenaar hoofd van het bureau voor stcunverleening. abusievelijk was vermeld oen bedrag van f2100, de jaarwedde en den pensioensgrondslag van dezen ambtenaar nader te bepalen op f 1500. aangezien het overige gedeelte ad f 475.de belooning is, welke bij geniet voor de werkzaamheden verband houdende met de Zuiderzeesteun- wet. Aldus besloten. EEN EEREBAANTJE. Wegens periodieke aftreding van alle le den der commissie voor werkloosheidsbe strijding en arbeidsbemiddeling, op 1 Ja nuari i 1bevelen B en W. de volgende af: tredende leden ter benoeming aan: lid-voor zittor den wethouder J Tijsen Jz.; leden- werkgevers de boeren O. Bosker Jz., J. Klein Cz. en M. Bakker Sz.; ledemverkne- mers de heeren F. Bontkes, H. Hulsman en E. Jager. Wat Is dat voor een commissie? I Wethouder Bosker merkt op, dat de conv misise in geen tien jaar bpeengeweest is. Waarvoor anoet een commissie benoemd worden? Ze komen nooit bij elikaar, de le den. Mevr. Wit—Slikker: Treurig genoeg. De heer Bontkes: U zult er binnenkort wel meer over hooren. De heer Lont: Moetien we een voor een stemme ïv? Wethouder Bosker: Welnee, 't is toch niks! (Gelach). De heer Bontkes bestrijdt de lozing van den voorzitter, dat er voldoende bekendheid aan dc verkiezing is gegeven De landarbed- dersbond wist van niets. Mw. Wit—Slikker: Ik vind 't een raar gedoe! Weth. Bosker: 't Is bij jullie een onordelijk rommeltje. Mw. Wit—Slikker: Bij jullie niet! (Vroo- lijkheid). De voorgedraaenen worden benoemd. Voorzitter: Nemen de hierzittende leden de benoeming aan? Weth. Bosker: Ik graag! (Gelach). Rondvraag. De heer Lont heeft klachten gehoord, dat minderjarige kinderen de bals bezoeken. De kasteleins gclooven het wel; in tegenstelling met vroeger. Er is ook herbergbezoek van kinderen beneden 16 jaar. Er zijn ook an dere dingen, die spr. verzwijgt. Voorzitter zal er de hand aan houden, de zaak is niet eenvoudig. De lieer Ilulzebos vraagt of een persbericht juist is, dat een vierde leerkracht aan de school te Den Oever benoemd kan worden. Zijn er plannen? Het staat zoozoo, zegt voorzitter, maar dc moeilijkheid is al weer de geschikte wacht gelder te vinden. Gaat dit, zal men zoolang in dc hulp school gaan, en zal de raad over'de bouw van een nieuw lokaal moeten be slissen. De Heer Hulzebos zou den minister wil len vragen te benoemen buiten de lijst van wachtgelders om. Voorzitter zegt dat 't zeer moeilijk is. De wachtgeklers zijn over 't algemeen niet zoo geschikt. Voorts dringt de Heer Hulzebos aan op een paar lichtpunten op den betonweg bij den Gesterweg. De heer Kooy wil een lichtpunt in de z.g. Laan in Westland. Het verkeer is daar zeer toegenomen en de weg is nauw. Spr. be grijpt niet hoe dat gesanctioneerd wordt. Weth. Bosker: Ssst! De heer Kooij: 't Is ergd onker. Bekijk 't Voorzitter en laat de weg wat wijder en lichter maken! Hierna gaat de Raad in comité. SCHAGEN Geen opwekkend beeld. De heeren leden van den gemeenteraad Stam, de Veer en Bakker adviseeren tot goedkeuring van de gemeente- en de be drijfsrekeningen 1937. Met een vroolijk ge zicht kunnen zij dat bezwaarlijk doen, want de posten voor werkloozenzorg en steun voor behoeftigen, per stuk mogen deze menschen dan waarlijk niet te veel krij gen hebben in totaal zoo'n groote hap in het budget gegeven, dat het gemeente bestuur er niet in geslaagd is de rekening te sluiten, zonder een flink nadcclig saldo. De cijfers zijn als volgt: Gemeenterekening. Gewone dienst ontvangsten- f 298221,42, uitgaven f30S377,77, nadeclig saldo f10156.35 Kapitaaldienst, ontvangsten f2149.63, uitga ven f2044.95, batig saldo f 105.68. Op den gewonen dienst staat o.a. uitgetrokken voor: Volksgezondheid f40(>6.03, openbare werken f 18010.65, Openbaar Lager onderwijs f11736.58, MULO. f2265.95, voorbereidend on derwijs f3116 18. Bijzonder gewpon lager on derwijs f7839.05, middellaar onderwijs f 1581.52, hooger onderwijs f726.24. nijver heidsonderwijs f 1557.43, behoeftigen f27275.09 werkloozcn f 15379.81. Eierenveiling. Dc rekening van haten en lasten is met een totaal van f3610.04, die van kapitaals inkomsten en uitgaven met een totaal van f2517.03 afgesloten. Dc nieuwbouw is op f2000 gecalculeerd, het bezit aan karton en kisten op f2806.00. G.E.B. De rekening van bet voormalige gemeen telijk elcctrisch bedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f52482.34, de kapitaalsinkomsten en uitgaven zijn ge boekt voor f 18862.25. De opbrengst der stroomlevering was f 45960.95, die van de meterhuur f 5015.69. Gasbedrijf. De baten en lasten zijn geboekt voor f 36633.89; de kapitaals in- en uitgaven op f21449.80. De opbrengst der gaslevering was f23309.28. cokes f6210 85. teer f911.23. De terreinen hebben volgens het overzicht een boekwaarde van f5100, de gebouwen f1902, de ovens f 20S5.22, de huisdrukregulatcu- ren f 1647.61. Gereedschap, machines, installatie, straat verlichting. dienstleidingen, muntgasinstal- lalie, zijn tot op één gulden afgeschreven. Bij de lasten staan de kolen geboekt op f 10098,70. de loonen op f 11575.55, de af schrijvingen f4550. en de rente uit kapi taalschuld op f1026. Grondbedrijf. Baten en lasten zijn opgenomen voor f3581.74, de kapitaals in- en uitgaven f 16265.59. .Onder de haten is de. voornaam ste post rentebijschrijving van f2947.79, ten koste van den kapitaaldienst. onder de las ten de rente uit kapitaalschuld a f3214.50 Op de balans is het. complex Heerenbnscb voor f40134.73, Hodenpijlstraat, f2730.65, Lnndbomvdwarsstraat f302.25, Haven f35307.39 gehoekt, totaal f78535.02. KOOKDEMONSTRATIE. Woensdagmiddag a.s. heeft in het Noord- Hollandsch Koffiehuis een kookdemonstra tie plaats met Siemens - Protos electrische fornuizen. Als bijzonderheid zal tijdens de zen voor onze huismoeders zoo leerzamen middag tevens dc nieuwe Protos strijkma- c.hine gedemonstreerd worden. Men zie voor verdere bijzonderheden .de advertentie voor komende in dit nummer. 'T HAD ERGER KUNNEN ZIJN, g. Toen de zevenjarige Henk Quax Tjallewal, nadat hij gistermiddag achter den wagen van den heer Brjj had aangeloopen, plotseling op de M, Laagzijde den weg overstak, werd hij een hem achterop rijdenden auto \-as fa. Blaauboer en Kossen alhier gc?I( De chauffeur, die terstond remde, na<j hevig schreeuwende kind op, doch teerde, tot zijn groote vreugde, dat het „veel geschreeuw, maar weinig wol- Want Henkie had, behalve ccn ka broek, slechts een paar ontvellingen a* men en becnen opgeloopen. DE VEREEN. VAN NED. HUISVROü ORGANISEERT EEN „FLORALIA „Floralia", in deze dagen een vlcugeld woord! Schagen liet zie op het punt van dit. blocmenfcstj niet langer den loef afsteken doi dc rest van Noordholland en 1 daag geurt, in den dubbelen zin woords, ook onze plaats met hai „Floralia"! Het initiatief tot deze expositie gil van dc afd. Schagen der Verecnigiiq Ncderiandschc Huisvrouwen, waarvan leden haar tuinierskunsten heden in deF van De Beurs (C. Boontjes) dernonstw Dit voorjaar werden aan de inzendstJ jonge plantjes uitgereikt, die nu, al* gelang van de zore' welke de bezitsi aan besteedde en de hoeveelheid V, van ons wispelturig zomerzonnetje as tuintjes, balkonnetjes en erkers der dingsters, zijn opgeschoten tot florakim van meer of minder aanzien. Wij mochten vóór 't officieele openirt der tentoonstelling 2 uur van midi reeds ccn kijkje nemen in „Dc Beurs vermoeden, dat de juryv bestaande uit Kerkmeer en mevr. Kruit, het niet gen lijk zal hebben, een keus te doen uil frissche- gewassen en blocicnden hloe schat, door zóóveel teedcre vrouwenhs gekweekt en geschikt. Er zijn twee groe planten en bloemen, beide in tal vaa brieken onderverdeeld. Cauitoogc' Hedenmiddag om 3 uur leidt de pres: te, mevr. Bronder, mevr. KroesDas Velp in. Laatstgenoemde zal, in theorii practijk, onze dames corsages loeren ma een juiste huidverzorging demonstreera nuttige wenken geven over massage. Zo deze Floraliadag echt genoeglijk beloo Va worden èn naar wij vernamen hafeulk' DR. He Te voorl waai Jen, lan ipva van listc gin van een goede traditie! ESPERANTO! Evenals vorige jaren organiseert delion1 Schagen van de Federatie van Arbei V' Esperantisten ook dit jaar weer cursu ich voor beginners en gevorderden,' niet a a? in Schagen, maar ook in Burgerbru? 'olu dit jaar een cursus worden gehouden. Reeds hebben zich ccn flink aantal sisten opgegeven. De jeugdbijeenkomst in Groet van i' Augustus j.1. is wel een duidelijk bewij weest, van hetgeen er in Esperanto ve gen is. Hier waren immers ruim 200 j menschen uit 10 verschillende landen wezig die 10 verschillende talen spnE doch waarmee zij elkander niet kondei grijpen, maar er was één oplossing: van Dr. Zamcnhof: Esperanto. Allen begrepen elkaar met die óéne dieEsperanto heet. Het was een feest van vrede en ve^vei dcring, één groot vredesfeest!! Ook het S.A.T.-congrcs' in Brussel, 659 Esperantisten ujt 16 landen aam waren, heeft getoond dal Esperanto niifioc leen een middel is om elkander te ver maar'tevens een groot vredes-ideaal i; Wij twijfelen er niet aan of nog vele schen zullen zich ongeven voor de kom cursussen, voor welke men zich kan ven bij de adressen welke in de in dit mer voorkomende advertentie staan. Namens de Esperante „Mondig Voorwaarts' C. VOS, Secretaris. Ir. ilad Ittsezond Anna Paulowna 17 September M. d. R., Beleefd verzoek ik u opname van hei gende: Na de feesten in Anna Paulowna. zoo schitterend geslaagd zijn. komen 1 al de amateurfoto's los, die tijdens die ten gemaakt zijn. Het zal velen vergaan zijn als mij. ze foto's te zien kregen. Mijn eerste dachfe was namelijk: Jammer, dat we zooveel aardige kieken niet te zien kri omdat natuurlijk oo\c huiten mijn kei senkring druk gefotografeerd is. Daarom overweeg ik de mogelijkheid le nmateurfoto's van fecst-obiectcn l1 te krijgen om een tentoonstelling te 1 nisoeren. eventueel met de foto's die dingen in de fotowedstrijd, uitgoscht door de Oranjevereeniging. Ik verzoek! om alle amateur-fotografen, die in I ken geest denken, mij per briefkaart mondeling hun instemming met dit pis betuigen. Bij voldoende belangstelling 0: dan getracht worden een bijeenkomt a beleggen. 'l We zien spoedig adhcasie-betuigingei k gemoet. e Met dank voor de .verleende plaatsrui j C. HAMELINK 6 f< Molenvaw k NIEUWE MED Burgerlijke Sfand over de Augustus 1938. Geboren: Jacob, zoon van Luitje Ba en I-Iarrnke Baron. Gerardus Abrahai van Lecndert van Rozelaar en Aatje I man. Guurtje, dochter van Jan BnP en Engeltje Swager. Ondertrouwd en Getrouwd: Hein Hi berg, oud 23 jaren, wonende te Wil Trijntje Wagemaker, oud 19 jaren, de te Nieuwe Niedorp. Overleden: Frederik Bakker, oud ren, echtgenoot van Wilhelmina Hl

Schager Courant | 1938 | | pagina 6