w c tragische overgave Oorlog io de Betuwe DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 31 Aai an Tsjecho-Slowakije Bewogen tooneelen N in Praag Eden zegt t Sta pal Europa prijsgegeven aan de Nazi's! Nieuwe vliegbooten voor de Indische Marine Spaansche regeering trekt alle buitenlandsche vrijwilligers terug Laan, Schagen, Tel. 20. 'I KINDERDAG 22 SEPTEMBER 1938. 81e Jaargang. No. 10681. Jilgare rfer KV. Uitg- Mip. „Hollonds Noofderkwortier" Zooals Christus de menschheid redde, red den wij de wereld, zegt de regeering. Het volk eischt militai re dictatuur en weigert gebiedsafstand. ;ef voor nieuwe Duitsche eischen? I I I I I Wij hebben toegegeven om grootere verliezen, ellende en bloedvergieten te voorkomen, aldus verklaarde gis teren de Tsjechische regeering in een radio-mededeeling. Op ons is een pressie uitgeoefend die haar voor beeld in de geschiedenis niet kent en den vorm aannam van een dic taat, zooals dat aan een overwon nen volk werd voorgelegd. Wij offer den ons op om den vrede te redden, zooals Christus deed om de mensch heid te redden. Wij staan alleen, doch wij, Tsjechen, zullen stand honden. Een nieuw leven ligt thans voor onsl leze tragische verklaring van algeheele litulatie, heeft bij de bevolking groote ver- Ij tering gewekt. De radiomededeeling werd een indrukwekkende stilte aangehoord, en waren lot tranen toe bewogen en me- een kon de zenuwspanning niet verdra- li lorfen tijd daarna kwam het tot demon aties, die nog voortduren. Een militaire dictatuur! II euwde de opgewonden menigte en er EI geroepen: Leve het. leger! Wij willen n duim grond afstaan. Ook werd de et gehoord: Weg met Frankrijk en En- and! Nu en dan werd het volkslied ongen. mededeeling van het offirieele aagsche persbureau „Ceteka" luidt: jisterniiddag heeft de minister van bui- ilandsche zaken, Ivrofta, de gezanten n Frankrijk en Engeland ontvangen en n namens de Tsjecho-Slowaaksche re- ring het. antwoord overhandigd op hun necnschappclijken stap bij den presd- it der republiek gedaan. Dit antwoord beteekent het begin der derhandelingen over de formeele proce» 'e voor de concrete regeling der ont- irpcn, die de regeeringen van Frankrijk ;Engeland hebben noodig gevonden aan Tsjecho-Slowaaksche regecring voor te igen. In den tuin van den president. tien uur gisteravond slaagde de me- |!e, die zich rond het slot van den Pre- bevond, erin, den tuin binnen te jen, onafgebroken roepend- „Leve Si- jy, leve het leger". Om kwart over tien :heen generaal Sivory op het balkon het slot, en zich tot de menigte rich- zeide hij: Ik dank u voor uw uiting liefde voor. het leger en voor den lident der republiek. In de ernstige inblikken, die de republiek doormaakt, Int de kalmte bewaard te worden, jchts de discipline van bet. gcheele volk ons helpen bij bet tot stand bren van hetgeen wij noodig hebben, gij nt niet de redenen, die de regeering er- e gebracht hebben, de jongste beslissin- n te nemen. Tk houd evenveel van de publiek als gij. Ik ben mij van mijn ver- hvoordclijkheid bewust. Heb vertrouwen [J mij. Een dictatuur zou ons niet hclnen. ij kunnen het volk niet tot zelfmoord engen. De menigte riep daarop: Wij willen zelfmoord. Wij willen strijden. "eneraal spoorde daarop de menigte t kalmte aan. Betoogingen van Idezen a!"d. zeide hij, komen slechts aan Hitier n goede. En steeds wil Hitier meer juifschland kan wil niet. langer wach- ln aldus was de kern van de berichten artikelen in de Duitsche ochtendbladen bd publiek doelbewust op een directe :,'e tegen Tsjechoslowakijo voorbereiden. Gemeld wordt immers niet minder dan dat de Tsjechen zich opmaken om de Sudetenduitsche bevolking niet gifgassen te vermoorden en dat alles wordt voorbereid' om Marien j "ad, Karlsbad en Franzensbad met ecrasiet in de lucht te laten sprin gen. Daartegen moet het Duitsche volk maat delen nemen, heet het. Nu ook Polen en garije gebiedsafstand eischen wordt ronduit geschreven, aldus de N. R. Ct.: j"/6 Londen en te Parijs verbeeldt men i'ra ru\mer kunnen ademhalen, omdat 'bans zonder voorbehoud heeft, ge- kin'i'7' *n Juifschland doelen wij dit machtig öptimisme over de duurzaam- vjr,,1 Tsjechische regime allerminst", chillende Duitsche bladen leggen er Generaal Sirovy, commandant van het Tsjechische leger. den nadruk op, dat met den eisch tot zelf beschikking der I-Iongaarsche en Poolsche minderheden in Tsjechoslowakije een ver haasting van de Tsjechische crisis is inge treden. Wanneer het waar is, zoo merkt de Börsenzeitung op. dat Benesj op de Londen- scbe voorstellen eindelijk toestemmend ge antwoord, heeft, dan kan men daarvan slechts zeggen, dat hij over dit antwoord veel te lang overlegd heeft, zoodat de ge noemde voorstellen naar wezen en inhoud reeds lang zijn achterhaald. Het Tsjechische vraagstuk vertoont zich bij de tweede Britseh-Duitsche ontmoeting nog ondubbelzinniger, radicaler en ruimer, dan een week geleden. De internationale ontwikkeling is sneller voortgeschreden, dan in overeenstemming was met de ver twijfelde uitstelmanoeuvres van "de regee ring te Praag. De volledige revisie is op weg. Zij begint een Europeesche gebeurtenis te worden. Daarmee is het vraagstuk van de toekomst, van nen Tsjechostowaakschen staat in vollen omvang gesteld. Iedere crisis voert ons dichter tot den oorlog. De Engelsche oud-minister Eden heeft te Stafford on Avon gezegd, dat de interna tionale toestand nóg steeds slechter wordt. Ongetwijfeld is heti Engelsche volk zeer on gerust over den gang van zaken. De over tuiging wint veld, dat een voortdurend te^ rugwijken slechts kan leiden tot 'n groeien de verwarring. Men weet, dat men thans moet stand houden, en hoopt, dat het nog niet Ie laat zal zijn. Er zijn eenige menschen geweest, die geloofden, dat, indien de on middellijke kwesties konden worden opge lost zonder wapengeweld, men in ruime ma te zou zijn tegemoet gekomen aan de ver langens van alle Europeesche mogendheden en de crisis voorbij zou zijn. Ik acht die hoop niet gerechtvaardigd. Dc waarheid is, dat iedere crisis ons dich ter tot den oorlog brengt. Wij glijden steeds meer naar den afgrond af." Eden herinnerde er aan, dat hij in Juni gezegd heeft, dat hoèwel men moet streven' naar ontspanning in den toestand, men toch ergens stand moet houden. Om niet het zelfrespect en het respect van anderen te verliezen, als de gevaren van thans vermeden kunnen worden, zullen er nieuwe oprijzen, omdat het geweld den voorrang heeft en recht en orde op den ach tergrond worden gedrongen. Als een dergelijke toestand zou voortdu ren, zou hij spoedig ondragelijk worden. De toestand is thans reeds zeer gevaarlijk. Het is nog niet te laat, voor het brengen van verandering in de opvattingen, neer gelegd in de woorden van Huil, die gezegd heeft, dat alle volken een groot belang heb ben bij een vrede met gerechtigheid. Indien men deze waarheid geweld blijft aandoen, zal men niet kunnen ontkomen aan de uit eindelijke ramp en het is de hoogste taak der staatslieden, die ramp af te wenden! Krachtige industrialisatie-politiek Minister heeft meer geld noodig De noodzaak, om op het gebied van de industrialisatie nog meer te doen dan tot dusverre, staat zonder meer vast, aldus le zen wij in de begrooting van Economische Zaken 1939. Krachtige industrialisatiepoli- tiek is een der middelen* waarmede de re geering een bijdrage zal moeten leveren voor oplossing van de werkloosheid. In dit licht is een aangevraagde verhooging van f 62.500 tot. f 92.500 nog van uiterst beschei den aard. Er zal op moeten worden gere kend, dat in de toekomst grootere bedragen moéten, worden aangevraagd, Chamberlain's voorstellen aan Hitier De „Times" zegt uit bevoegde bron te hebben vernomen, dat Chamberlain aan Hitier de volgen de voorstellen zal doen: le. Een internationale commissie voor de afbakening van de nieuwe grenzen van Tsjecho- Slowakijc en voor de uitwisse ling en overplaatsing van be volkingsgroepen. 2e. Onmiddellijke demobilisatie. 3e. Een gezamenlijk beroep van Hitier en alle betrokken par tijen voor den vrede en de orde in den tusschentijd, noodzake lijk om een zoo groot mogelij ke overeenstemming tot stand te brengen. ■ie. Zekere garanties voor de hand having van de integriteit van den nieuwen Tsjeohoslowaak- schen staat. Waarschijnlijk zullen in dit vier de punt zekere economische garan ties worden opgenomen. De weg naar de Zwarte Zee staat voor het nationaal socialisme open. WINSTON CHURCHILL BE TREURT DEN GANG VAN ZAKEN. Winslon Churchill, die per vliegtuig uit Parijs teruggekeerd is, zeide tot den verte genwoordiger van Reuter: „De verdeeling van Tsjechoslowakije onder Fransch-Brit- schen druk staat gelijk met een volledige capitulatie der gewestelijke democratieën aan de nationaal-socialistische gewelddrei- gementen. De weg naar de Zwarte Zee staat voor het triumfeerende nationaal- socialisme wijd open. Dat Hitler's voorwaarden aanvaard zijn, houdt in, dat Europa is prijsgegeven aan de nazi's, die daar zeker 'het volle ge bruik van zullen maken. Er is daar om niet sprake van een bedreiging van Tsjecho-Slowakije alleen, maar van vrijheid en democratie in ieder land. Het denkbeeld dat veiligheid gekocht kan worden, door een klein land voor de wolven te werpen, is een noodlottig waandenkbeeld. Als de vrede op blijvenden grondslag ge organiseerd moet worden, kan dat geschie den door het samengaan van alle krachten, welker overtuiging en levensbelangen in strijd zijn met de overheersching der natio- naal-socialisten'. Rusland deelnemer aan de Olympische Spelen? Een verzoek. Volgens geruchten, welke te Stockholm in omloop zijn, zou Rusland in 1939 verzoeken als lid van de Internationale Athletiek Fe deratief (LA.A.F.) te worden toegelaten. In dien op dit verzoek gunstig zou worden be schikt, zal de Sowjet-Unie in 1940 aan de Olympische Spelen te Helsinski deelnemen voor het eerst in de geschiedenis der Olym pische Spelen. Gedekt door de duisternis trok ken de troepen op. Gistermiddag om zes uur trad in de Betuwe de oorlogstoestand in. Daar oefende nl. de lichte brigade onder hevel van kolonel II F. M. baron van Voorst tot Voorst. Men veronderstelde, dat pogingen van Roode (zuid) troepen, die ver- verrassend over Nijmegen oprukten, om den Nederrijn tusschen Arnhem en Heelsum te overschrijden, door snel aangevoerde blauwe (noord) troepen werden verijdeld. Bij de Blauwe partij zijn ingedeeld het eerste eskadron wielrijders, een eskadron van het eerste regiment huzaren motorrij ders en het tweede bataljon van het tiende regiment infanterie, daarbij een bataljon wielrijders, een peleton pantserwagens, een regiment huzaren en een rijdende en een motorbatterij van het korps rijdende artil lerie. Deze partij staat onder commando van overste A. J. E. Mathon. De roode partii bestaat, hoofdzakelijk uit het regiment wielrijders, de tweede verken- ners-afdceling, het tweede regiment huza ren, het eerste eskadron pantserwagens en een afdeel ing artillerie van het korps rij dende artillerie met acht stukken. De roode partij staat onder commando van overste H. C. v. d. Bijl. Rood ligt ten zuiden van de Lek hij Wijk bij Duurstede en kreeg gistermiddag om 16.30 uur opdracht zich in het bezit te stellen van de pontveren bij Amerongen en Wijk bij Duurstede, waarna de gevechts groep in don nacht over de rivier moest gaan bij Wijk bij Duurstede. Daarna moest deze groep oprukken over Leersum en Amerongen in de richting Ede, ten einde den terugtocht van den vijand over deze plaats af te snijden. De vijand komt! De Blauwe partij geniet intusschen van rust aan de oevei's van den Rijn tusschen Wageningen en Arnhem. Maar deze rust werd verstoord door de mededeeling, dat de roode „vijand" den Rijn is overgetrokken, gedekt door de duis ternis van den nacht. 'Blauw maakte zich gevechtsklaar en trok ten strijde om rood „ergens" te ontmoeten. De strijd tusschen Rooden en Blauwen was ontbrand. Krijgsgedruisch klonk over de vredige Be tuwe. Tot hedenmiddag duren de oefenin gen voort. Niet wijken voor geweld „Het recht moet in eere worden hersteld. Engelsche arbeiderspartij laakt de politiek der regeerïng. De Engelsche arbeiderspartij heeft een manifest gepubliceerd, waarin krachtig ge protesteerd wordt tegen het „beschamende wijken voor Hitiers eischen en de goedkeu ring van Engeland van hetgeen practisch neerkomt op vernietiging van den Tsjecho- slowaakschen staat". In het manifest wórdt voorts nog gezegd: „lederen keer, dat men voor geweld wijkt, is de vrede verder af. Indien oorlog moet worden voorkomen en de beschaving gered, moeten de naties on verwijld een gezamenlijke poging doen, de regels van het recht in eere te herstellen." NIEUWS VOOR AALVISSCHERS. Het ligf. in dc bedoeling der regecring 'ook in 1939 aal in de maat van 2528 c.M. van de visschers af te nemen, om deze poot aal daarna weder uit te. zetten in dc wateren, waarin daaraan behoefte bestaat. Hotel Petersberg te Godesberg, eigendom van den fabrikant van de Eau de Cologne 4711, waar Chamberlan heden zijn intrek neemt en in welks vertrekken beslissende besprekingen zullen worden gehouden over den internationalen toestand. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Verwachting: Meest matige Z.O. tot Z.W. wind, zwaar be wolkt tot betrokken met waarschijnlijk eenigen re gen en kans op onweer, aanvankelijk zelfde tempe ratuur, later iets koeler. Verdere vooruitzichten: Iets koeler. Een dozijn Dorniera. Naar de N. R. Ct. verneemt zal het aantal Dornier-vliegbooten van het type Do 24, welke op het oogen- blik in aanbouw zijn hier te lande bij de Aviolanda te Papendrecht en de Kon. Maatschappij De Schel de te Vlissingen en te Friedric'hs- hafen bij de' Dornier-fabriek met 12 vliegbooten worden uitgebreid. Met dit getal meegerekend zullen1 60 Dorniervliegbooten in de naaste toekomst ter beschikking van de Indische marine komen. Dertig daarvan zijn in Duitsch- land in aanbouw. Eenige zijn er reeds in Indië afgeleverd. Verwacht wordt dat het dozijn vliegbooten waarvan we hierboven gewag hebben ge? maakt hier te landen in licentie zal wor? den gebouwd. Marine-matroos bekneld geraakt Doodelijk ongeluk te Vhsslxrgen. Gisteren werden vanwege de marine in de Buitenhaven te Vlissingen werkzaamhe den verricht. Een zware balk is daarbij aan het rollen gegaan, waardoor de 24-jarige matroos 1ste klasse W. S. bekneld geraakte en een bek kenfractuur opliep. Het slachtoffer werd, al dus de N. R. Ct., onmiddellijk per zieken auto naar het ziekenhuis Bethesda ge bracht. Hoewel men eerst niet voor zijn leven vreesde, is de toestand van den man plot seling verergerd, 's Middags is hij aan zijn verwondingen overleden. S. die gehuwd was, was kort geleden met Hr. Ms. Sumatra uit Indiö teruggekeerd. Mededeeling van Negrin te Ge- nève. Negrin heeft te Genève meegedeeld dat de Spaansche regeering heeft be sloten de onverwijlde terugtrekking van alle niet-Spaansche strijders aan de zijde der regeering te bevelen. Negrin verklaarde voorts, dat het besluit zijner regecring geldt voor buitenlandsche vrijwilligers van welke nationaliteit ook, zelfs voor degenen, die sedert het uitbreken van den burgeroorlog de Spaansche nationa liteit hebben aangenomen. De regeering wil door haar besluit een bijdrage tot een alge- mecne ontspanning* leveren. Er is slechts één vrede! In de uitzending van Radio Nacional is het volgende commentaar geleverd op de verklaringen van den leider der Spaansche regeering. De houding van Negrin is volkomen be grijpelijk, want enkele dagen geleden heeft hij aan een correspondent van de buiten landsche pers verklaard: Indien er geen Eu ropeesche oorlog uitbreekt, zijn wij verloren. Nu de oorlogsdreiging afgewend schijnt, be gint Negrin met andere wapens te strijden en zoekt hij bemiddeling. Dit is een nieuwe manoeuvre. Doch Negrin dient niet te ver geten, dat er slechts één vrede is, slechts één overwinning: de vrede en de overwin ning van Franco. 1 IR. A. HELDRING OVERLEDEN. Gisteravond omstreeks half elf is ir. A. Heldring, directeur van het Algemeen Han delsblad, die Zaterdag jl. in de ziekenver pleging aan de Prinsengracht, te Amster dam was opgenomen, voor het. ondergaan van een ernstige operatie, oyerieden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1