Schagen en omgeving ontdook C een ton belasting! ■ai ë'-J )1 nFir.7 ijur De geschiedenis van Anna. Paulowna's Raadhuis Vrijdag 23 September 1938 Tweede blad Eisch tegen J. Sch. Pz. 8 maanden, met aftrek van 6 mnd. preventief en tegen B. 3 mnd. Proc. Generaal eischt bevestiging vaa de vonnissen van de Alkmaarscbe Rechtbank BIJ DE BEHANDELING IN HOO- GER BEROEP TEGEN DEN OUD WETHOUDER VAN SCHAGEN J. SCH. Pz., en B. IS MEDEGE DEELD DAT DOOR INWONERS VAN SCHAGEN EN OMGEVING HONDERDDUIZEND GULDEN TE KORT BETAALDE BELASTING IS AANGEZUIVERD. DE ZAAK TE GEN B., DE KLEINSTE AL LEEN VERVOLGDI Gisteren diende in hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam de zaak tegen den oud-wethouder van Schagen, accountant J. Sch. Pzn. en tegen den heer B. Zooals wij bij de behandelingen van de zaak voor de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar op 3 Mei 1938 reeds uitvoeriger mededeelden, wordt aan verd. B. ten laste ge legd, het opzettelijk vervalschen van zijn balans, waarbij de oud wethouder hem van advies heeft gediend. De uitspraak van de Ar rondissementsrechtbank te Alkmaar lui^e: acht maanden gevangenis straf voor Sch. en drie maanden voor B. Bij de motiveering van het von nis verplaatste de rechtbank het zwaartepunt van de beschuldiging naar den verdachte Sch., en was van oordeel, dat de heer B. zich geheel aan diens leiding had over gegeven. Zooals men weet, is ver dachte Sch. reeds van het begin van dit jaar af gedetineerd. De terechtzitting (Van onzen eigen verslaggever). Het Hof wordt gepresideerd door mr. joh. M. Jolles, procureur-generaal is Air. J. ||\ersteeg, raadsliceren Airs. Smith en Kanis. Als verschillende uitspraken in andere [taken worden voorgelezen, is verd. Sch. leeds aanwezig. Bleek en stil, de rijksveld wachter achter hom, zit hij op een der ge- jserveerde tribunes. De maanden van af zondering hebben hun uitwerking niet ge mist, de oud-wethouder schijnt zijn vroegere vitaliteit volkomen kwijt te zijn. Dan treden ook de beide verdedigers binnen, mr. dr. buiskool, die verd. B. zal verdedigen en mr. H. Schol ten, die voor verd. Sch'. zal plei ten. Eindelijk volgt ook verd. B., die even eens op de gereserveerde tribune plaats neemt. Op de publieke tribune is geen be langstelling uit Schagen. Dan zetten bei de verdachten zich op de voor hen bestem de bank, de gebruikelijke vragen volgen en de procureur-generaal leest het vonnis voor. HET VERHOOR. De president vangt vervolgens met het verhoor der beide verdachten aan. Waarom, vraagt hij verd. B., is U in hooger beroep gekomen, waarop als antwoord volgt, dat B. de straf te zwaar vindt „Heeft U", vraagt dc president verder, „indertijd toegegeven 29 kaarten uit Uw goederenvooraad te heb ben achtergehouden?" Verd. B.: Ja, meneer de President. Ook verd. Sch. vindt de straf te hoog, zegt hij. Getuige Steenken, de rijksaccountant legt dan zijn verklaringen af, en zegt dat de ze gelijkluidend zullen zijn aan die, wélke hij alflegdc voor de rechtbank te Alkmaar. Pres.: Alles was toch keurig geadmini streerd niet waar? Gct. Steenken: Zelfs zaten de achtergehou den kaarten in een omslagje en er was een lijst bij. De kaarten werden een jaar be waard, daarna zouden ze vernietigd wor den. Getuige zet dan uiteen, hoe naar zijn meening het verminderen van de goederen voorraad op de balans door achterhouden van inventariskaarten niet de juiste me thode is. Aan verdachten worden dc verschil lende balansen en bewijsstukken ge toond. Verd. Sch. geeft, toe de stuk ken te hebben opgemaakt, verd. B. ze gedeeltelijk gcteckcnd te hebben. President wijst er op, dat wel de invulstaat van de belasting, niet de balans gcteckcnd is, en vraagt of dit in afwijking van naamlooze Ven nootschappen, de gewoonte is. Verd. B. merkt op, dat de kaarten door liet personeel zijn ingevuld, en geeft toe dat bij de kaarten een lijst was, waarop was aangeteekend het totaalbedrag van de kaar ten. President: U hebt verklaard, verd. B., dat U een stille reserve wilde kweeken, om minder belasting te moeten betalen. Verd. B.: Ik heb gezegd: Om niet te veel belasting te moeten betalen! De deskundige en de president hoor den dan een gedachtenwisseling over de groote aftrek, welke B. toe paste. Zij zijn het niet eens met de verklaring van verd. B., die aan voert, dat hij goede en slechte ja ren door elkaar nam, want, zoo zegt de president, U hebt alleen dc goe derenvoorraad verminderd om de belasting te bedriegen. Waarom, zegt pres., hebt U niet de eerlijke ma nier gevolgd. Zoo kon het toch nooit juist zijn? Verd. B.: Ik dacht dat het mocht! Pres.: Verd. Sch., wist U van al deze za ken af? Verd. Sch.: Van begin af. Pres.: Het is dus doodeenvoudig. Maar deed meneer B. dat nu alleen of hebt U het hem geadviseerd? De boel is gewoon achterover gedrukt. Verd. Sch.: Ik heb B. eerst gewaarschuwd, maar het was eenmaal de wensch van meneer B. Pres.: Het was dus om de belasting een valsch beeld te geven? Verd. Sch.: Inderdaad. Air. Dr. Buiskool wijst er op, dat verd. B. totaal slechts f 269.90 moest betalen aan navordering. Er zijn veel grooter ontdui kers in Schagen. De Pres.: Welk nadeel heeft het Rijk dan eigenlijk gehad? Get. Slccnken: f 100 ongeveer. Als doktoren over de operatietafel huigen rechters, verdedigers en des kundige zich dan over de papieren. Verd. Sch. zit apathisch in zijn bank, schijnbaar interesseert hem de zaak niet meer. Air. Dr. Buiskool merkt dan op, dat B. alleen de kaar ten een jaar bewaarde om deze bij een volgende balans weer te gebrui ken. Er zijn goederen aan het eind van het jaar gewaardeerd, die al verouderd waren. Pres.: Dat is alles goed en wel, maar dan is nog niet de methode kaarten achter te houden. Dan had B. nog eens een extra aftrek moeten doen, maar dat durfde hij niet. Verd. B.: 'k Nam de goederen op tegen verkoopwaarde. Air. D. Buiskool: Tenslotte was de bedoe ling dezelfde, namelijk tot een juiste waar doering van dc goederenvoorraad te komen. Raadslid Mr. Kanis merkt, op, dat men nu nooit kon nagaan of goederen waren ver kocht. De kaarten ontbraken en daar zit juist de knoeierij. Dan vraagt de president verd. B. of zijn raadsman Sch. hem 't alle maal zoo heeft verteld, waarop B. ontkennend antwoordt. B; meende zijn vermogen juist getaxeerd te hebben en meent dat nog. Op een vraag van den president antwoordt verd. Sch. niet te weten, waarvoor de kaar ten een jaar werden bewaard. Pleiter Air. Scholten, merkte op, dat de verdachten op den goeden weg waren door elk jaar de reserve reeds te verminderen, al was dc methode niet. verstandig. Getuige Steenken merkt op, dat. het er tenslotte ook niet best meer voor door kon, daarom werd de zaak opgevoerd! Het zou immers gebleken zijn, dat voor een zaak als van B. het winstcijfer te laag was- Een getuige-aanklager! Getuige van der Alaat, rijksaccountant is in zijn getuigenis meer aanklager dan on dervraagde! Op doceercndc toon zet hij uit een hoe door een reeks van jaren de opge geven vermogens belasting niet juist was, en daardoor ook de opgaven van de inkom sten belasting beïnvloedden. De balans was telkens een mijlpaal in 's heeren finantieel gedoe, zegt getuige, terwijl hij beschuldi gend den vinger heft in de richting van de beklaagdenbank, en langzamerhand is de som, die te kort werd opgegeven gegroeid Verdachten hadden moeten ophouden, maar telkens is de juiste opgave verschoven, tot het te laat was! President: De weg terug is eenmaal moei lijk! Get. v. d. Maat: Ik beweer dus, dat ver dachten, bewust een zijweg zijn ingeslagen! Op een vraag van mr. dr. Buiskool geeft get. toe, dat B. natuurlijk niet over één jaar een groot bedrag ver diend heet door de te lage opgaven, maar dat bet totaalbedrag over ja ren verdeeld moet worden. De presi dent merkt dan op, dat eigenlijk verd. alle balansen moesten corri- geeren! De deskundige wordt dan weer voor "de tafel ontboden en zet in finesses uiteen, waarom ook naar zijn oordeel de metbode van reserveering niet juist was. Als B. er met de belasting eerder over had gepraat, zou een eenvoudig advies zijn gegeven, maar had men het geval niet als fraude beschouwd: en gewoon op-het verkeerd!) van de methode gewezen. Verder geeft get. v. d. Maat toe dat een juiste waardeering van goederen ingekocht op een bepaald tijdstip later moeilijk is, en heelemaal lastig is het na te gaan, nóg weer later of die taxatie wel juist was. Air. dr. Buiskool vraagt aan getuige, of hij nu kan aangeven of alleen onderne- mingskapitaal of ook privékapitaal is op genomen. Getuige: Ik geef U dat te doen om dat uit te zoeken, meneer Buiskool! Raadsheer mr. Smith: Alen moet de ba lans totaal nemen, splitsing is niet moge lijk! Dan wendt de president zich" weer tot de verdachten. Uit het debat zegt hij, is duidelijk uw systeem gebleken en uit uw verklaring voor den rec'hter-commissaris is komen vast te staan, dat verd. B. een en ander deed om minder belasting te behoeven betalen. Wie liecft het spelletje nu uitgevonden? Verd. B.: Het ging op aandrang van Sch. Pres.: Er is toch wel overleg gepleegd? Verd. Sch.: Ja, ik herhaal, dat ik eerst meneer B. er nog op gewezen heb, dat 't anders moest, maar B. vond het zoo een voudiger. Pres.: Dus 't idéé is van B. uitgegaan. Verd. Sch. (aarzelend): Jawel, meneer de President. Als verd.B. op een vraag van den presi dent een en ander heeft medegedeeld over V-" £2 pra vi-» luisvesting der vroede vaderen in vroeger tijd Een kennisdebat anno 1873 Nu hot fraaie nieuwe bestuurs gebouw van de gemeente Anna Pau lowna in gebruik is genomen, zal het velen belang inboezemen om trent den vroege ren toestand iets meer le vernemen. f,Joei1 f'p Anna Paulownapolder droog was RWestpolder 1845, Oost polder 1847) vormde wel een afzonderlijk waterschap onder J ijkgraaf j c. dc Leeuw maar met betrek king tot liet burgerlijk bestuur werd de polder bij de Zijpe ingelijfd. Deze toestand gvem met hct 00J? op de afstancl naar örnagerbrug en den afzonderlijken groei jvan rlen Polder op den duur onhoudbaar jen hij Koninklijk Besluit werd met ingang f au 1 Augustus 1S70 de afzonderlijke ge meente Anna PauTowna. ingesteld, omvat tende het grondgebied van den Anna Pau lownapolder. Een gemeentehuis was nog niet aanwezig, maar de gemeente sloot met den heer J. C. van Wijk, eige naar van „logement Veerburg" een overeenkomst om de secretarie al daar te vestigen. Voor f 12.50 per maand huurde de ge meente aldus het vertrek. De heer Van Wijk mocht de kosten van verwarming ex tra berekenen doch moest telkens wanneer dit tioodig was de zaal (d.w.z. de hoven- zaal) kosteloos beschikbaar stellen. Veerburg raadhuis. De gemeente heeft verscheidene 'jaren in Veerburg gezeteld want. de omvang van de administratie, was blijkbaar niet van dien aard dat een grootere en speciaal aan dit doel beantwoordende behuizing dringend geboden was, Op die bovenzaal van Veerburg hebben de toenmalige vroede vaderen heel wat be langrijke besprekingen .gehouden, wat voor de hand ligt omdat, nu Anna Paulowna voor zichzelf had te zorgen, tal van aange legenheden aan dc orde waren, die opnieuw en nu alleen ten dienste van Anna Paulow na moesten worden geregeld. We stippen in dit.verband aan dat het raadslid Albcrt Klaaszoon Kaan (de groot vader van Volkert en William en ook van Albert uit dc Zwinweg, dus) reeds in Oc- tobcr 1871 namens de bevolking van den Oostpolder aandrong op de stichting van een eigen school aldaar, welke er pas in 1889 zou komen. Kermis debat. Interessant is he't ook het kennis debat van 13 Februari 1S73 te lezen. De gemeente Zijpe had in 1855 voor Anna Paulowna een kermis inge steld. Een verzoek van vele A. P. no tabelen aan Ged. Staten om dat be sluit te vernietigen werd van de hand gewezen. Nu A. P. zelfstandig was werd er weer over begonnen en enkele leden wilden, gezien de wijze waarop overal kermis werd gevierd, speciaal door dc minvermo genden, afschaffing. De heer J. C. dc Leeuw, dijkgraaf en na zijn burgemeesterschap van 1 Aug. 1870 tot 1 Maart. 1872, raadslid gebleven, hield een uitvoerig betoog dat hij er alleen voor was indien deze menschen dan een ander feest kregen en wanneer overal en vooral in de naburige gemeenten ook de kermis zou worden afgeschaft aangezien de bevolking dan evengoed kermis zou blijven vieren, doch in dc randgemeenten. Dit dijkgrafelijk betoog bad echter geen succes en met 4 tegen 2 stemmen werd dc kermis afgeschaft om pas in 1902 te herle ven en tot op den huidigen dag, met onder breking van 1916 le blijven voortbestaan als een der drukst bezochte kermissen in Noordelijk Noord Holland. 'Raadhuis naast dc kerk. De aanleiding tot de overplaatsing van de gemeenteraad-administratie naar het z.g.n. oude raadhuis naast de Nod. Herv. Kerk is gelegen in de schoolkwestie. In 1852'53 was voor f 4150.— door de Commissie tot stichting van een Eigen Herv. Kerk en Gemeente i.d. Anna Pau lownapolder een school gebouwd (bet voor ste deel van he't tegenwoordige „oude" raad huis) op een stuk land van 1 II.A. dat Jhr. Air. C. van Foreest voor het doen bouwen van een kerk, school en Pastorie van den eigenaar, Notaris Bccts te Nieuwediep, had gekocht en de Commissie ten geschenke had gegeven. Deze school nu werd allengs te klein en het gemeentebestuur diende dan ook plannen in bij de regeering om het. ge bouw te vergroot en ten bedrage van f 6000.- De Min. van Waterstaat keurde dit plan echter niet goed doch wilde een geheel nieuwe school. Het raadslid dijkgraaf .T. C. de Leeuw heeft toen een voorstel ingediend om een nieuwe school te bouwen, om den Polder te verzoeken haar belofte gestand te doen en gratis het stuk. grond achter den Lagedijk naast Veerburg, dat de Polder reeds als plaats voor een Raadhuis had willen geven, aan dc gemeente af te staan. Tenslotte: om de oude school tot Raadhuis te verbouwen. Al deze voorstellen zijn aan genomen. De polder heeft de grond zoo goed als gratis (voor f 3.afgestaan. Voor f 19000.is toen school I gebouwd De hoofd onderwijzerswoning vergde f 7340. Aannemer P. Wilms te Anna Paulowna verbouwde als laagste inschrijver voor f 3900.(raming f 3331.de school tot raadhuis. 'Goede burgerzin. Dal in die dagen goede burgerzin gedemonstreerd werd blijkt wel uit de wijze waarop èn de heele ver bouwing èn de meubileering is be kostigd. De heeren J. C. de Leeuw, Jhr. Mr. J. H. van Foreest van der Palm heiden te Anna Paulowna en de heer C. Smit te Barsingerhorn hadden de opbrengst van e.en deel hunner landerijen voor dit doel af gezonderd en droegen het bedrag bij wijze van schenking aan het ge meentebestuur over! Burgemeester C. E. Perk die de heer J. C. de Leeuw op 1 Maart 1S72 als burgemees ter was opgevolgd heeft op 20 December 1875 bet nieuwe raadhuis ingewijd. Dit heeft lot op den dag van heden als zooda nig dienst gedaan. Be laatste jaren. Wat de laatste paar jaar is geschied be hoeft niet opnieuw uitvoerig te worden ge schetst. Na lang aarzelen en eindeloos cor- respondeeren met Ged. Stalen heeft het voorstel-Hooimeijer op Oudejaarsdag 1937 tenslotte genade gevonden in de oogen van den gemeenteraad en van Ged. Staten, zoo dat we dan toch, in plaats van een opnieuw verbouwd oud gemeentehuis, een fraai nieuw raadhuis hebben gekregen waarvoor op 21 Mei 193S de eerste steen werd gelegd. zijn huidige particuliere omstandigheden M zijn zaken, richt de president, zich met en kele schedp omlijnde vragen tot verd. Sch. Een dramatisch oogenblik. Het is eend ramatisch moment in deze overigens sensatielooze, doch zeer ingewikkelde zitting van cijfers en nog eens cijfers, als de oud-wet houder moeilijk opstaat en met nauw hoorbare stem van de gevolgen ver telt, welke deze zaak voor hem heb ben gehad. „Ik ben, zoo zegt hij, door een en ander volkomen geru ïneerd, bezit niets meer en wordt door mijn familie onderhouden. Als U vrij komt, vraagt de président, wat gaat u dan doen? Verd. Sch.: „Trachten de boel weer op te bouwen". Pres.: Dan tocli maar niet als accountant, zou ik u raden, kies maar 'n ander beroep! Of denkt u, dat t' als accountant wel zal gaan? Verd. Sch.: Neen dat is buiten gesloten. Alet een moedeloos gebaar zakt verd. weer in zijn apathische houding terug... DE PROCUREUR-GENERAAL houdt een kort requisitoir, waarin hij hoofdzakelijk betoogt, dat niet de vraag is, wat nu te laag en wat te hoog is gewaar deerd, maar dat het gaat om dc vraag, wat hebben deze menschen gedaan! De tenlaste legging en de motiveering van het Alkmaar scbe vonnis in hoofdzaak juist, want de balans is een stuk, dat dient als bewijs voor een belasting aangifte cn deze balans is valsch, hetgeen door de deskundigen vol doende is aangetoond. Overigens staat de proc. gen. ecnigszïns sceptisch tegenover de verklaringen van de verdedigers, dat som mige onderdeden van de bcdrijfs boekhou ding in bun uitkomsten als 'n ontlastig van het te laag gewaardeerde te hoog getaxeerd waren want menschen, die door kaarten achter te houden zooveel aftrekken, zijn ook op andere punten niet geheel betrouw baar. Op enkele onderdeden van dc dagvaar ding heeft spr. geen bezwaar beklaagden vrij te spreken, bijv. wat het al of niet tee kenen van de balans betreft en de waar deering van de kapitaals opgave, omdat men een balans op verschillende manieren kan lezen. Al deze dingen kunnen echter de hoofdzaak niet weg nemen, de bewijs- stelling blijft goed; omdat, tegenpartij, de fiscus de balans als bewijsstuk heeft aan vaard tot gebleken is. dat de opgave niet deugde. Niet afzonderlijk zal de procureur- generaal het aandeel van Sch. in de zaak bespreken, zijn medeplichtigheid, overigens voorzichtig in de dagvaarding omschreven, slaat vast. Echter moet men onderscheid maken in De strafmaat Sch*. was accountant, intellectueel de meerdere, hij legde zich op het belastingwerk toe. Hij had een aan zienlijke clientèle, wellicht tengevol ge van zijn methode van advisee ring. WEET GIJ WEL, GROOTE EDEL ACHTBARE HEEREN, ROEPT DE PROC.-GEN. UIT, DAT VOLGENS EEN MEDEDEELING VAN DEN OFFICIER VAN JUSTITIE TE ALK MAAR, D.D. 9 SEPTEMBER J.L. DOOR DE KLANTEN VAN SCH. f 70.659 BETAALD IS AAN ONTDO KEN BELASTING? Mr. Dr. Buiskool: Volgens mijn gegevens een ton, mijnheer de procureur-generaal, er is de laatste 14 dagen nog f 30-000 bijgeko men! De procureur-generaal' vervolgt: Verschillende zaken zijn nog in be handeling of komen in behandeling bij den fiscus, deze zaak is maar een der kleinsten. Ik neem aan dat B. overigens een fatsoenlijk man is, maar gezien de ernst van het feit, cn de wijze waarop het is gepleegd, heb ik toch de eer voor B. bevesti ging van liet vonnis der Alkmaar scbe rechtbank, alzoo 3 maanden ge- vangenistraf te eischcn. Tegen Sch. als dc veroorzaker eisch ik eveneens bevestiging van het vonnis der Alk- maarsche rechtbank, dus S maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis voor den tijd van 6 maanden. Ik verzoek U tenslotte de verdachten niet ontvankelijk in hun appel te verklaren. Het pleidooi van mr. dr. Buiskool tracht in hoofdzaak op juridische gronden het vonnis van de Al'kmaarsche rechtbank te ontzenuwen. Daarnaast wil pl. aantoonen. dat niet verdachte B. maar zijn vertrouwde raadsman, verdacht Sch. de geestelijken dader in de verschillende manipulaties is geweest. Kern van pl.'s klemmend betoog is, dat de fiscus geen nadeel kon onder vinden uit een balans, maar slechts door en uit een onjuiste aangifte gedaan op een standaardformulier en onderteekênd naar waarheid. De balans was alleen dienstig voor B. zoolang hij er geen gebruik van maakte tor voldoening aan een wettelijke of administratieve verplichting Het werkelijke kapitaalscijfer staat niet. vast, dat zeggen de deskundigen zelf in hun» rapporten. De officier heeft ten onrechte ten laste gelegd, dat de balans „valsch" is, omdat een deel der goederen niet onder de, bezittingen is vermeld, want hoogstens is ten laste te leggen „Je hebt een te laag vermogen opgegeven", maar dat is niet tei bewijzen uit de stukken. Deze man, zegt mr. dr. Buiskool aan het einde van zijn pleidooi, dat zichtbaar indruk maakt, ver dient geen strafvervolging. Er zijn later in Schagen schikkingen ge troffen in veel ernstiger gevallen. Duizenden guldens hebben anderen betaaldi B. heeft met de verhooging

Schager Courant | 1938 | | pagina 5