RADIO Wij lazen voor U De strafzaak tegen Mr. Rost van Tonningen li'.\ ïedgar r i c e iburroughs No. In de schaduw van een tent gekomen, slaakten Meriem en Baynes haast een kreet van ontzetting. Ze kwamen daar op het ogen blik, dat de olifant Korak bevrijdde. Alles had zich in een oogwenk afgespeeld en het dorp leek wel een gekkenhuis. Mannen, vrouwen en kinderen renden doorelkaar om zich in veilig heid te brengen. De paarden, kamelen en eze^s angstig door het getrompetter van de dikhuid inkten en trokken aan hun halsters. Meer dan een dozijn waren reeds losgebroken. De galoperende paarden brachten Meriem op een idee. Ze wenkten Baynes haar te volgen en bracht hem naar het verste eind van het dorp. Ze wist dat daar steeds een paar paar den gezadeld stonden. Het geluk was met hen, want zij konden in het zadel springen zonder hindernissen te ontmoeten. De kortste weg naar de vrijheid leidde door het midden van het dorp en Meriem spoorde de paarden, dat van Baynes vlak achter haar. tot grote spoed aan. Zo plotseling en onverwachts was hun poging om te ontvluchten, dat ze reeds half door het dorp waren, voordat de verwonderde bewoners begrepen, wat er gebeurde. Toen herkende een Arabier hen en met een alarm kreet schoot hij zijn geweer af. Dit was het signaal voor een achtervolging. Temidden van het geweervuur vlogen de paarden van Meriem en Baynes door de opening in de palissade en gingen vlug langs het pad, dat naar het Noorden voerde. En Korak? Tan tor droeg hem diep de jungle in. Toen hij niets meer hoorde, legde Tantor zijn slachtoffer voor zichtig neer. Korak vocht om zichzelf te bevrijden, maar zelfs zijn geweldige spieren, waren niet in staat de stevige knopen losser te maken, Terwijl hij daar lag, werkend en rustend om de beurt, stond de olifant over hem te waken. Het werd dag, maar Korak was niet dichter bij de vrijheid dan tevoren. Zou hij moeten sterven van honger en dorst? EEN NALATIGHEID. De Tijd (r.k.) schrijft in een commentaar over de Millioenennota, het niet eens te zijn met het muurvaste besluit der Regeering, niet te leen en. Om de jeugd in de toekomst finan- cieele lasten te besparen, zou men haar nu aan de ellende der werk loosheid moeten overlaten? Vraagt het blad. HET AFGODSBEELD DER BEZUINIGING. „De Wilde's dolage" zet het Volk (s.d.a.p.) boven zijn beschouwing over de Millioenen nota, welke het blad, vanwege den verwar den vorm van het staatsstuk, een „veredelde kruiswoordpuzzle" noemt. Men buigt., aldus het Volk, cle knie voor het afgodsbeeld cler bezuini ging, men zal de gemeenten nog wat meer aan banden leggen, men ram- melt alvast met den stok achter de deur, men doet het een en ander om de katholieken ie paaien, evenwel zonder geestdrift en zonder breede allure en voor het overige jaagt men liet. naar steeds verdere einders terugwijkende drogbeeld na van de sluitende bogreoting, die in zeven jaar van aanpassing niet werd be reikt en ook nimmer zal kunnen worden verkregen, omdat men in verblinding voortholt op het pad, dat de opheffing der werkloosheid mijdt en in stede daarvan naar de volksontbinding voert. GEEN PAPIEREN KINDERTJES. Uit het Handelsblad: Een afgerond dekkingsplan geeft de Mil lioenennota als gezegd niet: minister De Wilde heeft blijkbaar uit de praktijk der laatste jaren al geleerd, dat 'n volledig dek- kingsplan in deze onzekere tijden toch slechts een papieren kindje van den minis ter van financiën blijft. Desniettemin moet men met klem blijven aandringen op maat regelen. welke de noodige dekking tot her stel van het evenwicht onzer staatsfinan ciën verzekeren. 1 Er is nog! Nog beschikt ons volk. dank zij zijn spaar zaamheid en vlijt, over voldoende reserves, welke het ter beschikking van den Staat kan stellen tot dekking der aanhoudende deficits. Maar de vooruitzichten voor ons bedrijfsleven zijn thans niet langer zoodanig, dat.men op een ongestoorde continuïteit van dit spaarvermogen zal mogen blijven rekenen. Uit de Pers van heden BEDENKING IN DE ANTI-RE VOLUTION- NAIRE PERS. De Standaard (anti-rev.) vraagt: Als er thans Overheidsuitgaven zijn, wel ke, gelet op alle in aanmerking komende factoren, niet mogen worden gehandhaafd, waarom worden dan deze uitgaven besten digd, met het gevolg, dat van de burgerij daarvoor gelden moeten worden gevraagd? Het blad besluit: Een verhooging van de inkomsten om het deficit te dekken, gepaard gaande met een verhooging van de uitgaven, waardoor neuwe deficitten ontstaan, helpt ons niet uit het moeras. OP DE GLIJBAAN. Het Nat. Dagblad (N.S.B.) spreekt in zijn beschouwing over de Rijksbegrooting van .Nederland's financieel moeras", „Millioe- nenschemcringcn zonder verschiet" en „on gebreidelde schuldenpolitielc". Het blad merkt op: De regeering probeert natuurlijk de af stand te bewaren van het Fransche staats bankroet, doch zij heeft zich met de begroo ting 1939 zoo vastberaden op de glijbaan naar den financieelen afgrond gewaagd, dat een reddingspoging welhaast ondoenlijk lijkt. Tot zoover do Mussertkrant. De Nieuwe Ilott. Crt. (lib.) zegt naar aan leiding van het commentaar van het Nat. Dagbl., dat dit orgaan blijkbaar niet weet, dat in Duitschland belastingen en schulden tot een ontzagwekkende hoogte zijn geste gen.... TELEFOONGESPREK MET EEN STAARTJE. De 34-jarige chauffeur P. S. J., die in pu blieke telefooncellen liad getelefoneerd en daarbij op listige wijze zijn dubbeltje had teruggekregen, stond gisteren wegens dief stal voor de Haagsche rechtbank terecht De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een geld boete van f10. De rechtbank sprak verdachte evenwel vrij. EEN VERRASSING VOOR HET LANDBOU W-CRISISFONDS. Per enveloppe, gestempeld tc Vaassen, werd bij het departement van Economische Zaken een bedrag van f 60.— ontvangen, met vermelding, dat dit geld bestemd is voor het Lanclbouw-Crisisfonds. Minister van Justitie voelt niets voor uitstel. Gisterochtend zou voor de Haagsche recht bank behandeld worden de strafzaak tegen Mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredac teur van het Nationale Dagblad, die in genoemd blad in het nummer van 13 April een artikel had gewijd aan de Ossche af faire, in welk artikel uitdrukkingen voor kwamen, welke beleedigend voor minister Goseling werden geacht. Mr. Rost van Tonningen was evenwel niet verschenen en nadat verstek tegen hem was verleend, deelde do officier van Justi tie, jlir. Mr. van Asch van Wijck mede, dat hij een kleine redactioneele wijziging in de dagvaarding wenschte te zien aange bracht. Daar verdachte evenwel niet ver schenen was, moet deze wijziging hem eerst beteekend worden, alvorens de behandeling kan plaats hebben. De verdediger, Mr. W. J. C. A. Nijgh, aldus ging Mr. van Asch van Wijck voort, heeft mij verzocht deze zaak vier weken te wil len uitstellen, omdat hij pas Maandag j.1. de zaak van zijn collega heeft overgenomen en hij in dien korten tijd zic-h niet voldoen de kon voorbereiden. Ik voel heel weinig voor dat ver zoek. De minister is op 13 April be- lecdigd en toen zou de zaak op 12 Mei behandeld worden. Inmiddels kondigde men in openbare vergade ringen aan, dat men de zaak wilde rekken en dat men er niets geen haast mee had. Iïct bezwaarschrift, dat tegen de dagvaarding is ingediend, heeft alle instanties doorloopen en thans zal de zaak eindelijk dienen. Nu komt de verdediger weer met een ver zoek om uitstel, omdat hij niet voldoende ingewerkt is. In het Nationale Dagblad stond evenwel aangekondigd, dat Mr. Nijgh op 5 Juli in het R.A.I.-gebouw te Amster dam over de Ossche zaak zou spreken, de zaak welke hij nu zegt niet te beheerschen. Het verzoek om uitstel is dan ook wel heel ongerijmd en spr. verzocht cle recht bank don termijn, noodig om de wijziging van cle dagvaarding te beteckenen, zoo kort mogelijk tc nemen. Hierna besliste cle rechtbank, dat de be handeling op Zaterdag 24 September a.s. zal plaats hebben. Hotel afgebrand Door nog niet bekende oorzaak is gister ochtend brand ontstaan in het bekende ho tel „Herikerberg", gelegen op den Heriker- berg aan den Rijksweg te Goor. Bij gebrek aan water was het onmogelijk den brand te stuiten, zoodat het hotel een prooi der vlammen werd. Niets kon gered worden. De schade, die aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Slager ziet zijn zoontje verongelukken Tragisch ongeval te Lochem. Bij het passeeren van een met betonbui- zen geladen vrachtauto met aanhangwagen van den bootdienst Ivingma uit Wanswcrd, zag de heer .1. Viersen, slager te Lochcm, dat op de verbindingsstang van den aan hangwagen zijn zoontje zat. Hij hiclcl een motorrijder aan, die getracht heeft den wa genbestuurder te waarschuwen. Helaas kwam hij te laat. Het jongetje was van de stang afgcslingerd en lag aan den kant van den weg De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateercn. Vermoedelijk is het ventje, zonder dat de chauffeur het bemerkte, op den wagen ge klommen. Dc vrachtwagen is doorgereden, daar men in de bestuurderscabine niets van het ongeval had gezien. Kinderverlamming fe Rotterdam neemt af Slechts één geval in enkele da gen. Nadat er eenige dagen lang geen nieuwe gevallen van kinderverlamming in Rotter dam waren bijgekomen, is thans een nieuw geval bij den directeur van den G.G. en G.D. aangegeven. Het betreft een jongetje van twaalf jaar, wonende aan den rechter Maasoever. De afneming van de ziekte gedurende de ze weck is overigens van dien aard, dat de overheid er toe kan overgaan, ook de bewaarscholen en eenige scholen, die nog gesloten werden gehouden, nu spoe dig te gaan heropenen. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de bewaarscholen a.s. Maandag hun lessen hervatten. De K.N.I.L.M. naar Hongkong Spoedige aansluiting te ver wachten. De heer Van Haeften, directeur van Ver keer en Waterstaat, is, aldus cle N. R. Ct„ van zijn luchtreis naar Indo-China in Ba tavia teruggekeerd. Hij deelde mede, clat reeds in den loop van dc volgende maand valt tc vernachten, dat de aansluiting in de richting Hongkong via Saigon door de K.N.I.L.M. en Air Francc kan worden be reikt. BESCHULDIGD VAN MOORD. De vier en veertigjarige David Leonard Knight, een winkelier uit Romford in Esscy werd in arrest gesteld, omdat hij ervan werd beschuldigd, zijn vrouw Florcnee He len Knight, oud twee en dertig jaren, cn moeder van drie kinde-cn, te hebben ver moord. De Daily Express vertelt, dat de vrouw in de echtelijke woning gewurgd was gevonden. Daarna heeft haar man de poli tie getelefoneerd, dat er een moord was ge pleegd. PROGRAMMA ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938. Hilversum I, 1875 m. VARA-Uitzcnding. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber.) 2.00 Filmpraatje. 2.15 Pianovoordracht. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Causerie ..100 jaar fotografie". 3.30 VARA-Orkest. 4.305.00 The Four Blue Stars, m.m.v. soliste 5.05 Reportage. 5.30 Filmpraatje. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.10 radiojournaal. 7.30 Causerie „Aan den vooravond van Hout- rust". 7.40 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest, m.m.v. soliste. 9.00 Toespraak. 9.10 Community-singing. 9.30 „En nu... Oké". 10.45 Berichten ANP. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Souvenir-orkest, m.m.v. solist. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 en 415,5 m, KRO-Ultzend'ng. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KFO-orkest. (1.001.20 Gramofoonmuz.) 2.00 Handenarbeid voor de rijpere jeugd. 2.30 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Vervolg concert. 4.45 Gramofoonmuziek. 5,00 Vervolg concert. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.45—6.15 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie vanwege de St. Josephs-Gezel- lenvereeniging. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-orkest. 9.00 Russisch rkest „Slawa", m.m.v. solisten en gramofoonmuziek. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 De KRO-Boys, m.m.v. solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON ethel m. dell fluisterend vroeg ze: „Je stelt dus voor dat ik ivor zal verlaten en terug zal gaan naar hem?" ..Ja," antwoordde Geoffrey zacht. Met een mat gebaar streek ze langs haar voorhoofd. „Of was hij het, die dit voor stelde?" Weer aarzelde Geoffrey voor hij antwoord de: „Hij wilde niet dat ik zou trachten jou hiertoe over te halen, maar ja de gedachte ie van hem uitgegaan. Vergeet niet dat jij alles voor hem bent dat hij je, indien eenigszins mogelijk, wil helpen. Hij is er diep ellendig onder, de arme kerel." Ze gaf geen antwoord en een heelen tijd lang bleef het stil. Eindelijk hief ze lang zaam haar hoofd op, doch ze keek Geoffrey niet aan ze staarde strak voor zich uit. jV, -16 kem een boodschap van mij over willen brengen?" vroeg ze. delijkatUUrl^k'" antwoordde Geoffrey vrien- Vna*u JC!. wiHen danken voor alles? maar Voel dat Ivor me meer noodig neen tenminste op het oogenblik zeg daÜL Fn Geoffrey. ik ben je heel, heel bent "ar 200 g°ed VOOr &eweest .Jk wou. dat ik wat meer voor je kon aithvi Zel hij' "Wil je er aan denken, dat je op me kunt rekenen? Ik zal nu weg gaan, want ik geloof dat je alleen wilt zijn." Moeizaam stond hij op. Ze trachtte niet hem tegen te houden; ze deed de deur voor hem open en legde ten afscheid haar hand op zijn arm. „Wees niet bang," zei hij. „Je zult niet lang alleen zgn in de duisternis." „Ik weet het," zei ze heel rustig. „Goeden- nacht, lieve vriend." Toen hg weg was deed ze de deur van haar kamer op slot. Daarna bleef ze er een oogenblik tegenaan leunen met gesloten oogen doodsbleek en uitgeput. Maar de hevige onrust was voorbij. Eindelijk deed ze haar oogen open en droe vig staarde ze voor zich uit een lange, lange zucht ontsnapte haar. Langzaam liep ze het vertrek door en, zich over haar toilet- nécessaire buigende, haalde ze het kleine, gouden medaillon voor den dag, dat daar altijd veilig zat weggeborgen. Onder het licht van de lamp opende ze het kleinood, dat ze eern» van haar minnaar ge kregen had en ze staarde heel lang naar het -:eht van den man, dien ze al die jaren door zoo teer bemind had. Doch al spoedig vervaagde het gezicht en alleen de oogen bleven. Die oogen hadden haar vanaaag aan gezien met een geheel andere uitdrukking maar toch waren ze dezelfde dezelfde dezelfde! Een mist van tranen belette haar verder te zien; ze sloot het medaillon weer en borg het zorgvuldig weg. „Mgn lieveling." fluisterde ze, „mijn lieve ling! Nooit zal ik naar je toe kunnen komen, maar ik zal je altijd blijven beminnen altijd!" HOOFDSTUK XLI. Een Gesprek. ,,Ik zal er nooit iets van terecht brengen. zei Rollo moedeloos. „Bij iedere repetitie ben ik minder goed op dreef. Hebt U gehoord hoe die vent er me vandaag van langs gaf?" „Ik heb het gehoord," zei Craven Ferrars. „Maar hij maakt alleen aanmerking op die genen, die hij de moeite waard vindt. Hij is een bijzonder knappe regisseur en ik twijfel er niet aan of je zult hem eer aandoen." „Het doet me plezier dat U er zoo over denkt," bromde Rollo. „Ik ben daar nog niet zoo zeker van." „Natuurlijk niet daar heb je zelf geen kijk op. Bovendien heb je nu niet zoo'n heel gemakkelijke rol; de mijne zou je veel beter liggen." „De Uwe?" riep de jongen ongeloovig uit. „Maar dat is nota bene de hoofdrol en nie mand kan die zoo prachtig spelen als U zelf." „Toch wel jij zou dat kunnen," zei Far- rars rustig. „Daarom heb ik gewild dat jij haar zou leeren. Ik zou wel eens ziek kunnen worden en dan kun jij je kans waarnemen." De gedachte alleen al deed Rollo's hart bonzen. Ik geloof niet dat ik het er erg goed af zou brengen," protesteerde hij. „En het lijkt me eenvoudig belachelijk zelfs maar te probeeren U te. evenaren. Uw spel is vol maakt er is geen ander woord voor." Ferrars glimlachte wrang. „Als ik twintig jaar jonger was, zou ik dat .praedicaat mis schien verdienen," zei hij. „Ik weet niet hoe oud U precies bent, sir, maar U ziet er voor deze rol jeugdig genoeg uit." Ferrars' blik verzachtte zich. „Je bent een beste jongen, Tommy", zei hij. „Maar ik ben minstens honderd jaar ouder dan ik er uitzie; dat is de reden waarom ik deze rol voor mijzelf minder geschikt acht dan voor jou. Denk er aan, dat jij haar steeds blijft repe- teeren, mijn jongen. Een dezer dagen zul je je kans hebben." „U ent allemachtig goed voor me," zei Rollo. „Veel te goed." Ze zaten met hun beenen lui uitgestrekt voor het v^'r in de zitkamer van Ferrars' flat. Het o een van Ue zeldzame uren van rust... dc'j ';emière van het stuk zou binnen een week^* aats hebben en het gewone koortsachtig gedoe, dat steeds een dergelijke gebeurtenis vooraf gaat, was begonnen. Alleen Craven Ferrars bleef zichzelf en zijn zelfverzekerde kalmte deed zijn invloed ook eenigszins op Rollo gelden. Hij rookte een cigaret en observeerde den jongen tegenover hem rustig. „Is het nooit bij je opgekomen dat ik eigenlijk niet veel anders ben dan een egoïst, die voordeel trekt uit jouw jeugd en onervarenheid omdat ik nu eenmaal iets in je zie?" „En daarom zou U een egoïst zgn?" vroeg Rollo ongeloovig. „Ik ben bang, dat ik U niet begrijp, sir." Ferrars glimlachte vaag. „Begrijp je dan niet dat het jouw jeugd, jou vitaliteit is, die ik noodig heb? Jg vindt dat ik deze rol zoo bijzonder goed speel. Nu, misschien is dat wel zoo, maar dan ook alleen als acteur, en niet anders. Terwijl jij in werkelijkheid de persoon uit die rol zou kunnen zijn; het e„-nige wat je hebt te doen is te zorgen dat je er een paar jaar ouder uitziet. Maar ik moet daarvoor jonger worden veel jonger. Dat is heel moeilijk, Tommy. En het is voor mij heel prettig jou om me heen te hebben, terwijl ik dat doe, opdat ik me aan jou kan spiegelen." Rollo keek hem stomverbaasd aan. „Maar U speelt Uw rol zoo prachtig ik begrijp niet wat ik daarmee te maken kan hebben. U zou net even goed doen, wanneer U mij niet gehad had." „Dat heb je mis, Tommy," zei Ferrars met rustige overtuiging. „Ik zal je iets vertellen, dat je misschien niet zult willen gelooven, maar dat toch de absolute waarheid is. Voor mijn rol in „De Vijf Azen" modelleer ik mij zelf letterlijk naar jou. En jou heb ik die rol laten leeren, omdat ik zie wat je kunt; jij hebt die rol voor mij gespeeld alsof ze voor je gemaakt was, terwijl ik pas na lange en harde studie datgene er in weet te leggen, wat het stuk elscht. En daarom wil ik dat jij die rol zult spelen. Nu nog niet het publiek weet nog niets van je af is nog niet op je opmerkzaam gemaakt. Nu willen ze mij als een bezienswaardigheid Maar als ze jou eenmaal de hoofdrol hebben zien vertolken, willen ze mij in dat stuk niet meer hebben." „Allemachtig!" riep Rollo uit. „Zou dat werkelijk waar zgn?" „En waarom niet?" klonk de wedervraag. „Zoo is het leven nu eenmaal. De jeugd zege viert over den ouderdom. En in dit speciale geval verzet de ouderdom er zich niet tegen. Blijf flink doorwerken, mijn jongen. Je zult het verder brengen dan ik, omdat je op den goeden leeftijd begonnen bent. Ik ben slechts een oude, oude man, die voor het publiek een rol speelt en datgene tracht te schijnen, wat hij in werkelijkheid niet is." „Maar U vergeet dan toch maar, dat U een groot talent hebt." zei Rollo. „Talent!" herhaalde Ferrars smalend. „Mijn beste jongen, hoewel je het zelf bezit, weet je heusch nog niet wat talent is. Ik versta alleen maar de kunst indruk te maken op het pu bliek. Maar achter mijn masker is niets niets dan een leegte. Oh ja, het Is mogelijk dat dat vroeger niet zoo was, maar dat is al heel, heel lang geleden." Hij boog zich lang zaam naar Rollo toe en keek hem scherp aan. „Ik zal je iets vertellen, dat niemand weet en ook niemand weten mèg. Ik ben een lafaard geweest heb verraad gepleegd. Wat je hier voor je ziet is in werkelijkheid slechts een verachtelijk wezen iemand, die zijn eer ver geten heeft om het veege lijf te redden. Men denkt, dat ik als door een wonder aan den dood ontsnapt ben maar zoo is het niet! Ik ben een lafaard een- deserteur. Ik had allang dood behooren te zijn het was een lafheid, dat ik terugkwam!" Hij was opgestaan. Zijn prachtig figuur en de fijn besneden gelaatstrekken drukten een tragisch contrast uit met zijn woorden. Er was op dit oogenblik niets van den acteur aan hem hij was angstwekkend echt. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1938 | | pagina 7