„VREDE vraagt Roosevelt Spoorwegongeluk in Italië Tien Japansche geboden der spaarzaamheid Helpt onze soldaten! Niet hamsteren De spanning in Europa Postvluchfen op 1} Ben En Kwesties over li graf van C( apai t* Persoonlijk verzoek van Ame- rika's president aan de Euro- peesche staatshoofden. Gistermorgen heeft de Amerikaan- sche president Roosevelt telegra fisch een dringend beroep op Hitier, Benesj, Frankrijk en Engeland ge daan, den vrede te bewaren. Roosevelt zei o.m.: „Uit naam van 130.000.000 bewoners der Vereenigde Stafen en ter wille van de ge- heele menschheid dring ik er bij u met den moesten nadruk op a*an de onderhandelin gen voor een vredelievende, billijke en op bouwende regeling der bestaande kwesties niet af (e breken." liet. telegram schildert verder de ver schrikkingen van den oorlog, die millioenen mannen en vrouwen in alle betrokken lan den het leven kost en de sociale structuur volkomen ontwricht. Van officieele zijde werd verklaard, dat de toestand zóó ernstig geacht werd, dat de president zijn oproep niet langer wilde uit stellen. Nader wordt gemeld, dat Roosevelts tele gram direct is toegezonden aan Hitier en Benesj en dat er Daladier en Chamberlain mededeeling van gedaan is door bemidde ling van IIullv Men acht het te Washington betcekenend, dat de oproep van president Roosevelt tot Hitier en Benesj spoedig gevolgd is op de aanvaarding van een krachtig standpunt jegens Hitier door de regeeringen van Tsje- cho Slowakije, Engeland en Frankrijk. De berichten over een krachtiger houding van Londen heeft geleid tot een scherpere ge dragslijn in de Amerikaansche pers om steun te verlcenen aan de Britsche en Fran- sche pogingen den vrede te bewaren. Ook aan Polen en Hongarije. Niet aan Moskou. De oproep is later eveneens overhandigd aan de regeeringen van Polen en Hongarije, doch den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou was daartoe geen opdracht gegeven. Chamberlain antwoordt Roosevelt. Londen. In antwoord op den oproep van president Roosevelt heeft minister-pre sident Chamberlain een telegram gezonden aan minister Huil, waarin hij verklaarde, dat de Britsche regeering den oproep van Roosevelt begroette. Op dit kritieke oogen- blik moeten allen zich herinneren wat op het spel staat. De Britsche regeering doet alles om een vreedzame regeling tot stand te bréngen. De woorden van den Amerikaan schen president kunnen slechts een aanmoe diging zijii voor alle goedwillenden. Het Fraiische antwoord. De Fransche regeering zond het volgende antwoord: „Uw oproep heb ik te Londen ontvangen op bet oogenblik dat Frankrijk in nauwe samenwerking met de Britsche regeering 1 ovenmenscheliike pogingen in het werk stelt om 't conflict, dat den vrede bedreigt op vreedzame wijze op te lossen. Ik hecht er veel waarde aan u op zoo plechtige wijze te hooren herinneren, onder Uw hooge mo- reele autoriteit, dat het gehccle Amerikaan sche volk gehecht blijft aan de beginselen, welke door alle onderteekenaars van het Kellogg verdrag plechtig werden erkend. Wij blijven trouw aan den geest en de letter van deze overeenkomst, en zullen ons door geen moeilijkheid laten oiitmoedigen om te zoe ken naar een formule voor een ontspanning, welke in overeenstemming met de waardig heid en de belangen van de betrokken par tijen. Wij hebben vertrouwen om tot het einde het ideaal van rechtvaardigheid en vrede na te streven, dat onze beide volkën vereenigt." w.g. Edouard Daladier. Benesj acht oplossing wapengeweld mogelijk. zonder Benesj heeft namens de Tsjechische regee ring Roosevelt op diens boodschap een ant woord gezonden, waarin hij o.a. verklaart, dat. hoewel Tsjecho-Slowakije tijdens de on derhandelingen reeds zeer grootc offers heeft gebracht, offers die zijn vitale belan gen raken, de regeering de onderhandelin g-ui niet afbreekt, daar zij het, conflict met vreedzame middelen, door een accoord gere geld wil zien. Ik geloof zelfs, thans nog, al dus Benesj, dat het conflict in ccn geest van rechtvaardigheid kan worden opgelost, zonder wapengeweld, en het gcheele Tsje chische volk hoopt, dat het zoo zal zijn. Geen antwoord van Hitier. Tot nu toe is geen antwoord van Hitier binnengekomen. Amerika met spoorweg staking bedreigd Een millioen arbeiders er bij betrokken. De leiders van 19 vakorganisaties van spoorwegpersoneel te Chieago hebben giste ren verklaard, dat ongeveer een millioen spoorwegarbeiders zich met groote meerder heid voor een staking hebben uilgesproken, indien dc spoorwegdirecties blijven aan dringen op een loonsverlaging van in totaal 2Ü0 millioen dollai. Zij zeiden, dat zij in dat geval op 1 Octo- ber het werk zouden neerleggen. Volkenbond moet optreden Frankrijk zal eventueel een ver zoek daartoe indienen. Naar verluidt hebben de leden van den Volkenbond mededeeling ontvangen, dat Frankrijk voornemens is den Bond te ver zoeken op te treden, wanneer Duitschland over zou gaan tot een aanval op Tsjecho slo wakije. Japan blijft er buiten Geen front met Duitschland en Italië? In antwoord op de vraag van een bui- tenlandschen journalist heeft de woordvoer der van liet Japansche departement van buitenlandsche zaken verklaard^ dat er geen onderhandelingen gaande zijn tus- schen Japan, Duitschland en Italië betref fende de organisatie van een gemeenschap pelijk front ten aanzien van de Sudetenduit- sche kwestie. Vier en twintig slachtoffers. Bij Sperone (Italië) is gisterochtend een personentrein wegens een verkeerden sig- naalstand op ccn goederentrein geloopen. Er zijn vier dooden en twintig gewonden. In Frankrijk allen één Geen arbeider staakt meer. De Fransche arbeidersklasse legt eenstem mig haar eischen het zwijgen op. Gister ochtend staakte in Frankrijk niemand nieei, terwijl naar schatting de vorige week nog 160.000 stakers rondliepen. Geen prijsopdrijving in Engeland Prijzen voor levensmiddelen vast gesteld. Op verzoek van het departement, belast met het opstellen van plannen tot voedsel voorziening in oorlogstijd, heeft de „London Provision Exchange" medegedeeld, dat de prijzen van levensmiddelen, zooals ham, boter, spek, margarine, enz. voor een tijdvak van veertien dagen op huil huidig niveau moeten blijven. België mobiliseert gedeeltelijk Verschillende eenheden, onder de wapenen. Gistermiddag hebben de Belgische minis ters van 15 tot 18 uur beraadslaagd. Na de bijeenkomst is een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt verklaard, dat de re geering besloten heeft de eerder genomen militaire maatregelen uit te breiden en de manschappen van de Ardensche jagers, dc gemotoriseerde cavalerie en zekere eenheden van de fortenbezetting, die zich met groot verlof bevonden., onder de wapenen te roe pen. Engelsche bezetting in Sjanghai verminderd Tot op de helft. Het bataljon Schotsche Hooglanders, dat te Sjanghai gestationeerd was, is gisteren onverwachts naar Hongkong vertrokken. Hiermede is de Engelsche bezetting van Sjanghai met de helft verminderd. De En gelsche kruiser „Suffolk" is een week gele den reeds vertrokken. In de haven ligt nu nog slechts een klein Engelsch oorlogsschip. De Japansche minister van financiën, Ikeda, heeft in verband met het conflict met China een uit 10 punten bestaand economisch programma opgesteld, n.1.: 1. Het in evenwicht brengen van Japan's internationale betalingen door het bevorde ren van den uitvoerhandel; 2. Het verkrijgen van oorlogsmateriaal door het voeren van een positieve zoowel als negatieve politiek. 3. Het aanmoedigen van goudverschepin gen naar het buitenland door het opvoeren van de goudproductie. 4. Door succesvol opereeren met het bui- tenlandsch valutafonds de noodige fondsen te verkrijgen voor het aankoopen van grondstoffen in het buitenland. 5. De organisatie van een industrie voor surrogaten. 45. Een nieuwe aanpassing der prijzen. 7. Succesvolle inschrijvingen op de uit te geven rcgceringsobligaties. 8. Streven naar spaarzaamheid. 9. Door de regeering in te voeren bezui nigingen. 10. Verlichting der werkeloosheid. DE KERK IN RUSLAND. Verscherpte maatregelen. Tot dusver moesten in Sovjet-Rusland, ten einde een kerkelijke gemeente in stand te kunnen houden, minstens 20 personen schrif telijk bij de overheid het verzoek daartoe indienen; dit gel al is thans tot minstens 100 personen verhoogd. Dertig dooden bij treinbotsing Ongeluk bij Barcelona. In den vorigen nacht zijn bij Gelida, op 30 k.m. ten westen van Barcelona, twee reizigerstreinen met elkander in botsing geweest. Er zijn tot nu toe dertig dooden en vijftig gewonden. Het ongeluk schijnt veroorzaakt te zijn door slecht zicht, we gens den hevigen regen. Loopt niet naar een ander, als zij zelf hun zaken niet kunnen behartigen. Luitenant-kolonel Th. J. Reeser, com mandant van het llde regiment infanterie, schrijft in de N. R. Crt.: Door den gespannen internationalen toe stand zijn verlof en bewegingsvrijheid van de troepen, ook bij de herhalingsoefeningen, ingetrokken. Voor velen was dit uiteraard een m-ooie tegenvaller, doch in het bijzonder voor de genen, die door moeilijke gezinsomstandig heden zoo extra gehoopt hadden hun gezin te mogen bezoeken èn er alles op hadden ingericht hunne zakén thuis op Zaterdag middag en -avond te kunnen regelen. Ik bad bij mijn regiment enkele militairen, die zeer onder den indruk van de teleur stelling waren, omdat zij vreesden voor de toekomst van hun zaken. Moge toch de burgerij bedenken, dat de opofferingen der militairen in het bijzonder strekken voor haar welzijn en zich beijveren er toe mede te werken, dat de hierbij be trokkenen geen blijvend nadeel ondervin den door de omstandigheid, dat zij hun be langen niet persoonlijk kunnen behartigen en dat de zorgen daarvoor gedurende hun afwezigheid te wenschcn overlaten. Zoo had ik bij mijn regiment een kapper uit Apel doorn, die tot tranen toe bewogen was door de vrees zijn vaste klanten te verlie zen. Ik geef u de verzekering dat de mili tairen zich het offer, dat zij toch reeds moeten brengen door niet in hun zaken aan wezig te kunnen zijn, met groote bereidwil ligheid getroosten en zich voorbeeldig ge dragen. Moge de burgerij dit waardeeren en daarvan ool^metterdaad blijk geven!. Een waarschuwing. In de N. R. Crt. waarschuwt een Neder- landsche huisvrouw het publiek tegen het hamsteren. De schrijfster zegt o.m.: Natuurlijk krijgen de winkeliers het in die omstandigheden benauwd. Hun d-age- lijksche omzet raakt volledig in de war; de verhoudingen gaan teloor, maar hun ge zond verstand .dat 111 opstand komt moeten zij wel tot zwijgen brengen, want geagi teerde klanten laten zich niet tot rede brengen. Is men niet bereid te leveren, dan levert een concurrent, en die levert dan ook in het vervole. Men moet zijn klanten blankweg bedienen; meer wordt er niet van een winkelier verwacht. Zoo was de toestand in de laatste dagen- In een lcvensmiddelenbedrijf in Amsterdam kon men Vrijdagmid dag den eenen voet niet voor den anderen zetten. Bestellingen konden pas over drie, vier dagen geleverd worden, zoo overvoerd was de ex peditie. I11 den Haag was het niet heter. Rotterdam maakte nog het hes te figuur. Waarschijnlijk omdat het een koopstad is en de vrouwen als koopmansvrouwen even verder doorgedacht hebben: waaraan gin gen zij liun geld besteden? Zij wilden waar voor hun geld hebben, veronderstel ik, en nu is overbodig „hamsteren" bijna altijd een strop. Laat ieder toch, zoo besluit het artikel, zich zoo normaal en rustig gedragen, als een koelbloedig Nederlander dat kan; de of fers, die later misschien gevraagd zullen moeten worden, zullen er des te lichter door zijn. Voor allen. En moge van hoogcr hand spoedig een onopvallende maatregel komen, die de men- schen dwingt zichzelf te beheerschen en anderen niet te schaden. Daarmee kan ïiog veel bereikt worden. Een noodlottige vergissing Ammoniak gedronken in plaats van water. Het ontbreken van een waterleiding in de gemeente 's Gravenzande, heeft de ge woonte doen ontstaan een flesch met drink water gereed te zetten ten behoeve van dorstigen, vanmiddag, kwam het negenjarig dochtertje van de familie Ottervanger al daar dorstig van het buiten spelen thuis. Het meisje greep een flesch ammoniak, in de veronderstelling, dat deze water bevatte en nam eenige slokken. Zij bekwam inwen dige brandwonden en werd op geneeskundig advies naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht. Driehonderd pond druiven gestolen Twee mannen te Monster opge sloten. De politie te Monster heeft gisteren een inval gedaan in de woning van Van V. te Ter Heide. Zij vond een partij van drie honderd pond druiven. Het verder onderzoek bracht aan het licht, dal een zoon van van V. met zijn vriend B. deze druiven van een tuinder te Ter Heide had gestolen. Met een bakfiets was het fruit nar de woning ver voerd. De daders hebben bekend en zijn op gesloten. DE DUITSCH - TSJECHISCHE SPANNING LANDEN WELKE ZICH NIET AFZIJDIG ZOUDEN HOUDEN INDIEN TSJE CHOSLOWA KI JE ZOU WORDEN AANGEVALLEN DE AS ROME-BERLIJN KSS WAAR SUDETEN-DUITSCHERS WONEN De internationale verhoudingen in beeld. De politieke verhoudingen van sommige Europeesche staten hebben zich aanmerke lijk gewijzigd'sinds Duitschland zijn eischen tegenover Tsjechoslowakije verzwaard heeft. Frankrijk en Rusland zullen zich niet af zijdig houden indien Tsjechoslowakije zou aangevallen worden. Engeland zal Frankrijk steunen indien het aangevallen zou worden Roemenië verklaarde indertijd Rusland doortocht te zullen verleenen, als Frankrijk Tsjechoslowakije zou helpen. Of het deze belofte zal nakomen is nog niet zeker. Jon- goslavië en Roemenië zullen waarschijnlijk Tsjechoslowakije steunen, als Hongarije aan valt. Op ons kaartje, waarop met al deze mogelijkheden rekening is gehouden, over ziet men hoe ingesloten Polen en Hongarije liggen, en hoe moeilijk het voor deze landen is hun neutraliteit te handhaven, indien het tot een Europeesche oorlog zou komen. Pachtwet 1 November in werking Gisteren is afgekondigd het Koninklijk Besluit van 23 September 1938, waarbij de dag van inwerkingtreding van de Pacht wet is vastgesteld op 1 November 193S. 't Komt ongelegen! Teleurgesteld Rotterdam stelt adres aan den minister uit. Elders in dit blad melden wij, dat de Rot- terdamsche Kamer v. Koophandel een adres gezonden heeft aan den Ministerraad, waar in geprotesteerd wordt tegen het achterstel len door de regeering van Waalhaven bij Schiphol, in verband met cle plannen, Schip hol tot nationaal luchtvaart centrum te ver heffen. Wij vernemen nader, dat bedoeld adres in verband met den internationalen toestand zal worden ingehouden tot ccn meer ge schikte gelegenheid. Dan zal het door den voorzitter der Kamer persoonlijk aan den Minister-president worden overhandigd. Onze Oost Inlanders overvallen echtpaar Nachtelijk drama Cornelis. te Meester- Op den pachter van het restaurant en dancing „Pollonia" te Meester-Cornelis, den heer van Eymeren, en diens echtgenoote, is in den nacht van Zaterdag op Zondag een brutalen aanslag gepleegd. Toen het echtpaar in den nacht van het restaurant naar huis terugkeerde, sprongen plotseling vijf donkergeklccde inlanders op, waar van de voorste den heer van E. met een lang voorwerp verschillende slagen op 't hoofd toebracht. Dit voorwerp moet, aldus de N. R. Crt., een mes zijn geweest, aan gezien een stukje van de hoofdhuid is afgeslagen, waardoor een ernstige bloeding ontstond. Mevrouw van E. werd een taschje ontrukt met een inhoud ter waarde van f 130.Mevr. van E. rende naar huis. De daders wisten te ontvluchten* Wielewaal (terugreis) Buizerd (heenreis) Valk (terugreis) Vertrek van Aai [Basrah 26 SeptjAthenei jAlex. 26 Sept. [Basral, Rang. 26 Sept. Jodhp. Wat gebeurde er j kajuit van de „Flamin Geen nader onderzoek oorzaak der ramp. In een jnuniqué het Tsje> Duitsclie I11 d cliosl de n i besta Tsjec gen. bliek en n: lamd streel tussc sloivi Zuid- vaan duin kije, ravic land den veria van reide In het konden verdragen. Bestuurder kon niet tijdig rem|-, te Renswoude. De Raad voor de Luchtvaart hee: ten, geen nader onderzoek in te naar de ramp van de „Flamingo", L.M. vliegtuig, dat in Juli van h« jaar in België brandend naar bcned? te. Het is niet gelukt, zelfs de waarst oorzaak van het ongeval vast te si Wel is de Raad geneigd aan nemen, dat de ramp te wijten aan een onbekend gebeuren in kajuit. Vast staat, dat de intensiteit v brand is verhoogd, doordat de ma van de te dien tijde gebezigde D.C, ljerjnner< tuigen een geringe „brandbelasting ieeft ge? jadetend tot de oen zij 1 1001' ovei vc regee yrovy i aren wi tan ovei Twee gewonden bij aulotfctccoord en, indi ?erp va; Gistermiddag omstreeks twaalf uu den Rijksweg Woudenberg-De Klom voor het dorp Renswoude, oen erns keersongeluk gebeurd. Een personens stuurd door den heer van Ommci Amsterdam, vertegenwoordiger van filmmaatschappij, moest achter oei melkwagens blijven om een tcgcnli laten passeeren. Door do grootc s waarmede gereden werd, kon de heer niet tijdig meer remmen. Hij gooi stuur met een ruk naar links om, door de wagen tegen een boom vit zijkant van het voertuig werd gebet gerukt. H E Doktoren uit de omgeving verleen eerste hulp. ag -J De heer van O. bleek een f hoofdwonde nen inwendige kneuzin? hebben opgeloopen. Zijn mede-inz die nog niet geïdentificeerd kon word! er erger aan toe. Met een schedel bas tuur en zware inwendige kneuzingen hij in zorgwekkenden toestand per aï)Dorf auto naar „Lichtenberg" te 'Amersfoo voerd. Na dege zoek naar j voorge clhav Attlee en bezo lin gebi oud me De mi reeks 1 am Pa! Genere :hen gi iur per eroggek Het monument niet op de gevoerd plaats. tc I an den Het schijnt, dataan de geschillen betrekking tot het graf van Coen get de kan komen, zoo schrijft de Batai redacteur van de Ind. Crt. Er heeft zich n.1. opnieuw een van opvatting voorgedaan, wat beti hoofdzaak, de ligging van het graf van Men zal zich herinneren, dat indertij P. C. Bloys van Treslong Prins, op van beschikbare gegevens en nasporinj jjj'cie"op plaatse tot een positieve conclusie k\v« praag trent de ligging van het graf van C01 Bzjjn plaatse waar eens de oude Hollahdsclif rei(i |e of kruiskerk op het stadhuisplein hei >oolsch- staan. Echter heeft men zich toen 'I [en icost kwam op de plaatsaanduiding van he ;che gre lenstem Men van Coen, in het mausoleum dat als ment ter plaatse, waar genoemde k< aanbouw is, wordt, gebouwd, niet gen aan de aanwijzingen door Mr. Prins ven. Er is, alweer eenige maanden gf nogmaals een onderzoek ineesteld dot deskundige van den oudheidkundigen die tot een geheel andere plaals voor de ligging van het graf van Coei plaats, welke niet overeenstemt mets. bekende gegevens, m.n. in strijd is 1 J duidelijke aanwijzing, dat het graf zit °K Ulï vindt onder de bank der „juffrouwen iw?n. Maar zelfs deze, zij 't dan onjuiste voor't graf van Coen heeftmen niet he macnt om er zijn gebeente een laatste rusl to geven, daarvoor heeft men gekoze de grafruimte van liet graf van gouve generaal van Diemen en daar boven dan een bronzen gedenkplaat,. Intusschen is men met den bouw vs Coen-monunient reeds zoover gevo; dat onderzoekingen ter plaatse niet mogelijk zijn. Krfi Naar Kot) Een bokskampioen bestraft Hij wilde niet tegen Bel Klaveren vechten. In verband met het weigeren van G Eder om op 23 September jl te Berlijn onzen Europeesclien kampioen in bel dengewicht., Bep van Klaveren, te i» heeft de Duitsclie berocpsbond van rechters, na zijn manager Blcsgon gest te hebben, ook strafmaatregelen tegen Duitschen weltergewichtkampioena nomen. Het is den bokser Gustav Eder ten ste verboden om nieuwe overeenkom voor gevechten, zoowel in binnen- als land, aan te gaan totdat de op het 1» oogenblik afgesloten contracten nage* -zijn* E gew bi ja- van De YOlj SUC mil pen niti V pla 7. ui pro gev me re gei C kia pai te N.1 Aan nan er «en aa penma geberg Sjants jen, h Matsje nomen sjen, 1 gens 1 neezen gehad

Schager Courant | 1938 | | pagina 2