„Nu is het in orde Nog twee radiotoespraken ft Chamberlain tot de juichende menigte De boodschap van Chamberlain aan Mussolini De conferentie van heden Mussolini reeds vertrokken Tusschen Chamberlain en Hitler Een boodschap van Roosevelt aan Mussolini De strijdkrachten in Europa Oorlogsgevaar is aanwezig Eerste en Tweede Kamer bijeengeroepen Telefoonverkeer overbelast JTconomische 'arometer Toen de Engelsche minister-presi dent gister naar Downingstreet te rugkeerde, riep hij de juichende me nigte toe: is allright this time" (Nu is het In orde). Koningin Mary, de hertogin van Kent en mevrouw Chamberlain wa ren gistermiddag in het Lagerhuis aanwezig. R om c: De tekst van de door Chamberlain aan Mussolini gerichte boodschap luidt: „Ik heb vandaag een laatste beroep tot Hitier gericht, opdat hij zich ont houden zal van gebruikmaking van geweld tot oplossing van het Sude- tenprobleem, dat, daar ben ik ze ker van, zou kunnen worden opge lost door een korte bespreking, die hem het geheele essentieele gebied met de bevolking zou geven en dat even zeer de Sndetenduitschers zou beschermen als de Tsjechen geduren de de overdracht. Ik bob aangeboden mij onmiddellijk naar Berlijn te begeven om een regeling te be spreken met de Duitsche en Tsjechische ver tegenwoordigers en. wanneer de rijkskanse lier dit wcnscht, ook met de vertegenwoordi gers van Italië en Frankrijk. Ik vertrouw, dat Uwe Excellentie den Duitschcn Rijks kanselier er van in kennis zal willen stel len dat gij bereid zijt u te doen vertegen woordigen en hem aan te sporen mijn voor stel te aanvaarden. Ik bob reeds den waar borg gegeven, dat de Tsjechische beloften zullen worden uitgevoerd en ik vertrouw, dat een volledige overeenstemming in den loop van de week bereikt*'zou kimnen wor- den." Na deze boodschap deed Mussolini Cham berlain weten, dat hij zijn voorstel hij Hitler zou steunen. I Muenchen. Van somi-officiecle zijde vorluidt, dat de definitieve plaatselijke schikkingen voor de ontmoeting der vier staatslieden tc Muenchen nog niet zijn ge- trof IV)i. Voorloopig kan slechts als waar schijnlijk aangenomen worden, dat in het paleis van den Fuehrer aan den Koenigli- clicn Platz de besprekingen gehouden zul len worden. Het. is niet uitgesloten, dat zij reeds om elf uur des morgens kunnen beginnen, aan gezien de staatslieden waarschijnlijk per vliegtuig in Muenchen zullen aankomen. Rome. Om zes uur gistermiddag is Mus solini naar Muenchen vertrokken. de belangrijkste brieven en do cumenten, die over en weer wer den verzonden. Londen. Een gister door de Britscho egeering gepubliceerd witboek bevat, de corréspondentie inzake Tsjechoslowakije, waaronder een brief van Runciman aan den minister-president, de aan Tsjechoslowakije voorgelegde BritschFransche voorstellen, Chamberlains brieven en memorandum aan Hitler en andere documenten. De eerste brief van Chamberlain. Chamberlains eerste brief aan Hitler is geschreven met het oogmerk, den toestand op te helderen en hun eerste besprekingen <e bespoedigen. In de correspondentie aan hitler zegt Chamberlain: „Ongetwijfeld zou hot plan, dat u voorstelt, indien het aan vaardbaar ware, tot onmiddellijke ontspan ning van den toestand leiden, doch ik ge- ni.ot- r'at ii 7-ich gerealiseerd hebt, dat mij onmogelijk bereid kan verklaren, conig plan in te dienen, wanneer ik niet re nen hol) ie veronderstellen, dat de openbare meening van mijn land. Frankrijk en de wereld in hoi algemeen het zal beschouwen ais een uitvoering van de reeds aanvaar de beginselen op ordelijke wijze en vrij van geweld dreiging. Ik hen er zeker van, dat een poging tot onmiddellijke bezetting door Uuitsche troepen van de gebieden, die leeds aanstonds in beginsel deel van het uitsoho rijk zullen worden en zeer kort daarna door een fonncele grensafbakening. ais oon onnoodige tentoonspreiding van gewold veroordeeld zou worden Zelfs indien ik het juist zou vinden, dit voorstel aan de isjechen voor te leggen, ben ik ervan over tuigd, dat zij het niet in overeenstemming zullen achten met den geest van de rege ling, tot het aannemen waarvan wij en de Franschen hen hebbel? aangespoord, en wel ke zij ook aangenomen hebben. Indien de Duitsche troepen, zooals u voorstelt, de gebieden zouden binnenmurcheéren, lijdt het geen twijfel, dat de Tsjechen geen an dere keus zouden hebben dan aan bun strijcl krachten order te geven, verzet te bieden, en dit zou de vernietiging beteekenen van den grondslag waarop ik mij tot samen werking bereid verklaard heb, namelijk een orde,:,'!<e regeling, liever dan een regeling door het gebruik van geweld. Er moeten voor uw voorstel ongetwijfeld alternatieven zijn. Het schrijven van Hitler aan Chamberlain. Hierop volgt het schrijven van Hitler aan Chamberlain, welke Ililler besluit met de woorden: „In elk geval is Duitschland, in dien het zooals thans bel geval schijnt te zijn zou zien, dat bet. niet mogelijk is, dat de rechten der Duitschers in Tsjechoslowa kije langs den weg der onderhandeling wor den aanvaard, vastbesloten, de andere mo gelijkheden, die dan alleen nog overblijven uit te putten. In een tweeden brief aan Hitler verzoekt Chamberlain, hem een memorandum te doen toekomen mot de voorstellen van Hit ler benevens en landkaart, om deze aan Praag te kunnen doorzenden en de Tsje- cho-Slowaaksche regecring om een spoedig antwoord te verzoeken, terwijl Hiiler de verzekering gevraagd wordt, dat in den tusschentijd door de Duitsche strijdkrach ten niet tot actitowordt overgegaan, het geen de verdere bemiddeling zou schaden. Het witboek bevat bet hiervoor genoemde memorandum, waarvan de inhoud onlangs van gezaghebbende zijde is bekendgemaakt. Het bevat verder nog andere documenten, waaronder brieven van Masaryk. Mussolini heeft gistermiddag om vier uur in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, den Amcrikaanschcn Ambasadcur ontvan gen, die hem een persoonlijke boodschap overhandigde van president Roosevelt. In deze boodschap verzoekt. Roosevelt Mussolini, na herinnerd te hebben aan de door hem ondernomen pogingen om oen vreedzame oplossing te. verzekeren van het Duitsch-Tsjocho-Slowaaksche. conflict en na een toespeling te hebben gemaakt op de tra gische gevolgen, die een Europeesche oor log voor iedereen zou hebben, om zijn hulp ie vedecijcn„teis behoeve van een oplossing van het geschil.door middel van onderhan delingen of doijr. andere yrccdzame midde len, zonder gebruikmaking van geweld. Mussolini heeft, kennis, genomen van de boodschap en den ambassadeur der Ver- eenigde Staten verzocht president. Roosevelt zijn dank te betuigen en zijn hooge waar- dceering voor het verrichte gebaar. De Paus hedenavond voor de radio Een toespraak ten gunste van den vrede. De Paus zal zich heden tot de wereld richten om ten gunste van den vrede te spreken. Om half zeven zal de Paus in het Itali- aansch voor de radio een „vaderlijk her- d'érlijik schrijven" voorlezen. De uitzending geschiedt op een golflengte van 49.75 meter en 19.S4 M. De Paus zal vijf minuten spreien. Er zul len vertalingen volgen in verschillende ta len. In de Daily Express vinden wc een vergelijking van de strijdkrachten der verschillende landen welke het nauwst betrokken zijn bij-, het con flict tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. De cijfers laten wij hier volgen: Vliegmachines voor Luchtmacht de eerste linie Tot. sterk Rusland 3.500 7.000 Duitschland 2.600 6.500 Engeland 1.700 5.000 Italië 1.700 5.000 Frankrijk 1.200 3.400 Tsjecho-Slowakije 600 1.200 Staand leger In vredestijd Reserves Duitschland 900.000 2.700.000 Rusland 1.500.000 14.00Ö.0W Frankrijk 700.000 5.000.000 Italië 700.000 1.000.000 Engeland 120.000 500.000 Tsjecho-Slowakije 200.000 1.800.000 Joego-Slavie 150.000 1.200.000 Roemenië 200.000 l.r.fin.000 Polen 300.000 1.300.000 Turkije 200.000 1.000.000 De Vloot g. jj i c "5 g- f? 4èl "3 0 n 2 O w s O J H Engeland 15 59 161 5Ï 2*9 Frankrijk 6 17 61 7S 162 Italië 4 25 112 SI 222 Duitschland 5 6 22 36 69 Van den Franschen minister-president Daladier. De radio-redevoering, die Daladier gister avond heeft uitgesproken, luidde als volgt: „Ik had bekend gemaakt, dat. ik vanavond een mededeeling aan liet land zou doen over den internationalen toestand. In liet begin van den middag echter bereikte mij van don kant der Duitsche regeering de uitnoo- diging morgen te Muenchen rijkskanselier Hitler, Mussolini en Chamberlain te ont moeten. Ik hel) deze uitnoodiging aanvaard, Gij begrijpt, dat. ik aan den vooravond van een zoo belangrijke bespreking de uiteen zettingen uitstel, welke ik u wilde geven. Maar voor mijn vertrek stel ik er prijs op tot liet. volk van Frankrijk mijn dank te richten voor zijn houding vol moed en waardigheid. Ik stel er prijs op vooral dien Franschen dank te zeggen, die onder de wa penen zijn geroepen, voor de koelbloedigheid en vastberadenheid, waarvan zij opnieuw bewijs gegeven hebben. Mijn taak is zwaar Sedert, het begin der moeilijkheden, die wij doormaken, heb ik niet opgehouden met al mijn krachten te werken aan het, behoud van don vrede en do levensbelangen van Frankrijk. Ik zal morgen dit streven voort zetten met de gedachte, dat ik in volledige overeenstemming ben met de geheele natie". Redevoering van Goebbels. Berlijn. Rijksminister Goebbels heeft gisteravond in den Lustgarten voor onge veer 500.000 toehoorders een redevoering uit gesproken over den legcnwoordigcn toe stand en de verdere ontwikkeling van „een probleem, dal in den koristen tijd moet en ook zal worden opgelost". Wij Duitschers, zeide hij o.m„ weten maar al te goed dat de oorlog en zijn gevolgen verschrikkelijk zijn. Maar wij zijn van meening, dat de vroomste niet in vrede leven kan, wanneer dit. den kwaden buurman niet bevalt. Dc eischen van Hitler zijn cischcn van een geheele, vastbesloten natie. Benesj zal ge dwongen wórden de door hem aanvaarde verplichting om den Sndetenduitschers het zelfbeschikkingsrecht too te staan, uit te voeren. De beslissing over oorlog of vrede ligt in handen van Benesj. Voortgaande verklaarde Goebbels, dat er geen verschillen zijn tusschen het Duitsche memorandum en de toezeggingen van Be nesj. Hitler wil den oorlog niet, maar schuwt hem ook niet, wanneer een woreldcoalitie hem Duitschland tracht op te dringen. „Wij verklaren categorisch,-en onveranderlijk, dat wij de Sudctenduitsche broeders en hun land willen terug hebben. En ik kan u op de meest besliste wijze zeggen: wij krijgen dat ook, op de ccne, of dc andere wijze. Dc be slissing staat dicht voor de deur, wellicht dichter dan men in Praag gelooft. Do koorts achtige spanning, die over Europa ligt, is in werkelijkheid een stuk genezingscrisis van dit zieke werelddeel. Men mag zoo'n koorts niet schuwen, wanneer men gezond wil worden en wij wilien gezond worden". Duitschland is verwonderd Over de Engelsche militaire maatregelen. Bevoegde Duitsche kringen geven uit drukking aan hun zeer groote verrassing over de „buitengewoon uitgebreide militai re maatregelen", welke Groot-Brittannië on langs heeft genomen. Zij doen uitkomen, dat genoemde maat regelen „in Engeland als onrechtvaardig dienen te worden beschouwd, daar Duitsch land geen plannen heeft Groot-Brittannië, aan te vallen en met dat land niet den de gen wil kruisen. Vrouwen vragen vrede Telegram aan Hitler. Onderstaand telegram is gisteren verzon den door het Hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Vrouwen Vrede- Bond. „Rijkskanselier Hitler Berlijn. „Tienduizend Nederlandsche vrouwen en moeders vragen Uwe Excellentie u te bezin nen op het leed, dat een oorlog over Duit sche en andere moeders zal brengen." De economische raad in Nederland heeft een telegram van gelijke strekking verzon den. Herhalingsoefeningen uitgesteld Tot nader orde. De opkomst van de dienstplichtigen, be- hoorende tot de Koninklijke landmacht, die in 1938 op of na 29 September in werkelij- ken dienst moeten komen voor herhalings oefening, is tot nader- order uitgesteld. K.L.M. staakt binnenlandsch verkeer Op een enkele uitzondering na. De K.L.M. verzoekt bekend te willen ma ken, dat in verband met bijzondere omstan digheden vanaf heden tot en met 1 Octobcr het. verkeer op de binnenlandscho luchtlij non zal zijn stilgelegd, mot uitzondering van den avonddienst naar Groningen en Leeu warden, welke van Schiphol te 10.50 uur vertrekt cn van Groningen tc 17.35 uur via Leeuwarden terugvliegt. De dienst op de Indische route en het Eu ropeesche verkeer wordt heden normaal uit gevoerd. Duitsche schepen mogen niet uitvaren Het verluidt, dat Duitsche reede- rijen hun schepen opdracht hebben gegeven terug te keeren en niet toe staan, dat schepen Duitsche ha vens verlaten. Koninklijk besluit in Nederland afgekondigd. Gisteren (28 September 1938) is afgekon digd het Koninklijk Besluit van 27 Septem ber 1938 (Staatsblad no. 182) houdende be paling, dat oorlogsgevaar in den zin, waar in dit woord in 's lands wetten voorkomt, aanwezig is. Het A.N.P. teekent hierbij aan, dat de minister-president dit Koninklijk Besluit in zijn radio-rede reeds had aangekondigd, er daarbij op wijzende, dat dit niet betee- kent, dat een werkelijk gevaar voor oorlog reeds aanwezig is, doch dat dit noodig is gebleken om de noodige wettelijke maat regelen te kunnen toepassen. Vrij trammen voor militairen Naar het Hsbl. verneemt, hebben van he den af alle in uniform geklcede militairen vrij rijden op de Amsterdamsche gemeente tram. Nog geen militaire maatregelen in Ned. Indië Nederlandsch-Indië volgt in toenemende spanning de gebeurtenissen, doch nergens is eenigc agitatie merkbaar. Van bepaalde militaire of andere maatregelen is, naar de N.R.Crt. bericht, nog niets gemeld. Tal van wetsontwerpen in ver band met de landsverdediging aan de orde. De Eerste Kamer van de Staten- Generaal is bijeengeroepen ter open bare vergadering op« hedenavond" -r half negen. Ook de Tweede Kamer komt heden te 12 uur in openbare vergadering bijeen. Aan de orde is in de Tweede Kamer de mededeeling van het besluit der centrale afdeeling op een door den voorzitter te doen voorstel tot. 't houden van afdcclin-gs- onderzoek te 2 uur van een aantal tè ver wachten wetsontwerpen, tè weten: Vorderingswct, prijsopdrijvingswet schepenuitvoerwet, schepenvordc- ringswet, oorlogszee- cn luchtverze- keringswet, bodemproductiewet, dis- tributiewet, wet medewerking voor bereiding voorziening in behoeften volkshuishouding en landsverdedi ging, suppletoire begrootingen de fensie en financiën, alsmede van het wetsontwerp- voorziening ten behoe ve van de voedselvoorziening, waar van het afdeelingsonderzoek aanvan kelijk was bepaald op 4 October a.s. De bedoeling is dat alle ontwerpen nog denzelfden dag in openbare vergadering worden behandeld. In verband met den gespannen internationalen toestand. De duur der telefoongesprekken be perkt. In verband met den gespannen in ternationalen toestand en waar schijnlijk ook met de uitvoering van tal van overheidsmaatregelen als gevolg daarvan, is op sommi ge tijdstippen het interlocale en in ternationale 'telefoonverkeer dermate overbelast, dat de Rijkstelefoon tot beperking van den duur der ge sprekken moest overgaan. Gesprekken, welke gisteren werden aan gevraagd met Londen, Stockholm. Brussel en Weenen, mochten maximaal slechts zes minuten duren of werden na zes minuten verbroken. Met Praag waren geen parti culiere gesprekken meer mogelijk, maar dat. de verbinding niet is verbroken blijkt uit het feit. dat slechts regeerings- en di plomatieke gesprekken werden doorgege ven. Gistermorgen tusschen 11,15 uur en 12.30 uur was bet telefoonverkeer tusschen Am sterdam, Den Haag en Rotterdam zoo in tensief, dat slechts gesprekken van drie minuten werden toegestaan. Voor Arnhem gold dat vrijwel don geheelon dag en ook bet telefoonverkeer met andere plna'sen moest op sommige tijdstippen als'bet aan tal aanvragen zeer hoog was, worden on derworpen aan deze - beperking van den gespreksduur. Vermoordde de mijnwerker zijn vrouw Slachtoffer in brandend bed. aangetroffen. In. den vorigen nacht heeft zich te Kerkrade. een drama afgespeeld, waarbij een jonge vrouw om het leven gekomen is. Het slachtoffer is de 25-jarige eclïtgenoote van den 26-jarigen mijnwerker W. J. Geilen- kirchen, wonende aan het Oud Ehrenstein. Het echtpaar woont in bij de ouders van de vrouw. De ouders van het slachtoffer werden om vijf uur door G. gewekt, met de mede deeling, dat er in zijn slaapkamer brand was uitgebroken en dat zijn vrouw in de vlammen was omgekomen. Hij had haar uit het brandende bed gesleept. Zij snel den onmiddellijk toe en vonden de vrouw inderdaad met verschillende brandwonden overdekt, voornamelijk aan gelaat, hals en een der armen. Het bed smeulde hier en daar en de vlammen konden gemakkelijk gedoofd worden. Volgons den man zou de brand veroorzaakt zijn door een petroleum lamp, die in de kamer stond. Jian gearresteerd. De vader van de vrouw heeft dadelijk de politie gewaarschuwd; die. een onderzoek in- stélde. Volgens haar staat het vast, dat de vrouw niet tengevolge van de brandwon den overleden kan zijn. In het gebeurde vond zij aanleiding den man, die bij dc politie in verband met vroegere misdrijven bekend was, in arrest te stellen. Door sectie op het lijk zal de doodsoorzaak moeten worden vastgesteld. De vrouw was moeder van twee kinde ren. AMERIKAANSCHE DRUK OP JAPAN. De Amcrikaansche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan den minister van Bui tenlandsche Zaken, Oegaki, wicn hij ver zocht Hitler den raad te geven oen vreed zame regeling van de Tsjechoslowaaksche kwestie na te streven. DERTIEN DOODEN BIJ EEN ONT PLOFFING. Tengevolge van een ontploffing in een fa briek in de nabijheid van Hamburg, zijn dertien personen om het leven gekomen. De man die tegen de duisternis streed 1uffaififteY van de 'electrische straatlantaarn stierfdoor ieder een vergeten Henry George Wassingham, die Engeland het eerste systeem aan de hand deed voor een electrische verlichting stierf te Brigh- ton in den ouderdom van zeven en tachtig jaren. De Daily Express verteld, dat in het jaar 1S70, toen Wassingham in den schoenwinkel van zijn ader werkzaam was, hij zich ging interessoeren voor de mogelijkheid van verlichting door middel van electriciteit. Hij kocht cenige oude instrumenten en hegon te experimenteeren. In 1SS0 gaf hij een voor het pu bliek toegankelijke demonstratie met lampen, welke hij had vervaardigd en vijf jaren later kreeg hij toestem ming om deze lampen te probeeren in een straat te Taunton. Zij waren een onmiddellijk succes. Londensche experts kwamen in allerijl naar Taunton. om te zien hoe Wassingham de lampen die spetterden en sisten had ver vaardigd. De triomf van Wassingham zette zich voort naar de plaatsen Bath eii Eyt- ler. Spoedig daarna werden overal in En geland electrische straatlantaarns aange bracht. De, uitvinding bracht Wassingham roem maar geen fortuin. AndeFen profiteerden ervan. De uitvinder leefde heel sobertjes voort als eigenaar van een hotelletje in Brighton. Daar is hij ook door een ieder vergeten op zeven en tachtigjarigen leeftijd overleden. Basis overeenkomstige week 1937 100 5 fm 12 tm 19 t/m Effectenonarv't 10 Sept. 17 Sept. 24 Sept. Aandeelenkoersen 91.0 88.3 87.4 Betalingsverkeer Omzet postcheque- 87.8 107.1 103.4 en girodienst Groothandel Groothandelsprijzen 67.6 69.3 70.2 Omzet termijnmarkt Amsterdam 38.5 107.2 65.7 Kleinhandel 85.8 97.2 Omzet winkelbedrijf 92.7 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am 75.7 66.3 sterdam 114.3 Bevrachtingen wilde binnenvaart 87.6 102.3 115.4 Arbeidsmarkt Aanvragen van werk 84.7 gevers 114.2 106.6 Aanbiedingen van werknemers 90.4 98.3 96.4 Plaatsingen 85.5 111.3. 104.7

Schager Courant | 1938 | | pagina 3