RADIO Wij lazen voor U Liever dood dan slavernij! Iedgar rice Iburroughs Nr. 92. Korak zocht naar een oplossing. Ze moesten Tantor voor de gek houden. „Doe alsof je weggaat," riep hij tegen Meriem. „Blijf voor de wind en volg ons". Toen ze verdenen was, beval hg de olifant hem opnieuw te dragen. Ze liepen verder door de jungle, tot ze bij een open plek kwamen. Hier zei Korak tegen Tan tor hem neer te leggen en wat water voor hem te halen in zijn slurf. Een oogenblik aar zelde het dier met flappende oren en opgehe ven slurf. Tantor is van nature wantrouwig. Toen verdween hij in de richting van een kleine kreek. Maar nauwelijks was de grote olifant verborgen achter het dichte gebladerte gezien te worden. Hij wilde even wachten en of hij keek om naar een open plek zonder zelf er zich van overtuigen, dat alles in orde was. Ah! Het was maar goed, dat hij gewacht had. Daar sprong ze uit de bomen en rende vlug naar Korak. Ze had een lang mes in de hand. De kleine ogen van Tantor waren wild van woede. Zijn staart stond recht, omhoog. Hij liet haar bij Korak komen voordat hij uitviel en die vreemde, witte aap zou geen kans hebben om weg te komen! Meriem was juist naast Korak geknield, toen de olifant vrese lijk schetterend uit de jungle aan kwam ren nen, recht op het tengere jonge meisje af. Korak schreeuwde tegen zijn grote beschermer in de hoop hem tot staan te brengen, maar het hielp niet. Meriem rende terug naar de bomen. Maar Tantor, haalde haar in met de snelheid van een exprestrein. Korak lag waar hij het vreselijke drama kon zien. Het koude zweet brak hem uit en het leek, alsof zijn hart ophield met kloppen, want hg wist maar al te goed, hoe dit alles zou eindigen. Hij wilde zijn ogen sluiten, maar kon niet. Zijn keel was droog en verschroeid. Tantor moest Meriem nu bereikt hebben. Nog enkele stap pen, en Uit de Pers van heden sc! Beïnvloeding. „De Telegraaf" en „Het Volk" zitten el kaar danig in de haren en uiten wederzijd- sche beschuldigingen van beïnvloeding der openbare meening. „Het Volk" over „De Telegraaf": Men behoeft de lezers van dit blad (de Telegraaf) maar te spreken, om aanstonds gewaar te worden hoezeer de verkapte Duitsche propaganda hier werkt. Dat kan, gezien de artikelen, die met veel vernuft worden gekozen, dan ook nauwelijks ver wonderen. Luttele dagen geleden tracteer- de de redactie haar lezers op een sterk ge kleurde I-Iongaarsche uiteenzetting van de grieven, die de Magyarcn tegen dc Tsje chen hebben. Do naar de door Sudeten- Duitschcrs bewoonde gebieden uitgezonden verslaggever weet ook duchtig aan stem mingmakerij mee te doen. En Zondag gaf 'men zoowaar een heele pagina met anti- Tsicchisehe propaganda, namelijk een be schouwing van den sterk Duitsch gezin den Fransehen politicus Flandin en een stuk van Freiherr von Rheinhaben, met zeer eenzijdig gekozen citaten uit het boek van dr. Benesj „De Wereldoorlog en onze Revolutie". Dit zijn slechts enkele recente voorbeel den, die nog met andere vermeerderd kunnen worden. Wij herinneren ons nog zeer wel hoe kort vóór den wereldoorlog „De Telegraaf" zeer pro-Duitseh was. Haar toenmalige correspondent te Berlijn genoot voorrechten, die andere berichtgevers niet bezaten. Na Augustus 1014 kwam plotseling de ommekeer. Toen ging men door dik en dun dc Entente verdedigen. De heer Hol- dert richtte zelfs een zoogenaamd „anti- smokkclburcau" op, welks werkzaamheid niet lot de meest, roemvolle bladzijden der iKederlandsche journalistiek behoort. Wat zal thans de rol van „De Telegraaf' in ons volksleven zijn? Er is reden hierop scherp toe te zien. „De Telegraaf" over „Het Volk": Tegelijkertijd is, zegt de Telegraaf, geble ken. dat ook van andere zijde in ons we relddeel, en zelfs in ons land, met het oorlogsgevaar wordt gespeeld. Zoo lazen wij gisteren in „Het Volk" een artikel van prof. mr. W. A. Bonger, die de taak heeft aan de Amstordamsche Universiteit onze jeugdige juristen te vormen, het volgende: „Hoe gruwelijk de oorlog ook is voor de pacifistische democratieën, het huidige geslacht moet die taak volbrengen, wil het beschaafde Eu ropa niet verloren gaan. Niet aar zelend, maar met vaste overtui ging." Het is betreurenswaardig, dat aan onze Amstet'damscho Universiteit hoogleeraren verbonden zijn, die dermate door partij zucht zijn verblind. Nog erger is het, dat wij niet te doen hebben met een individu- eele ontsporing van den heer Bonger, maar dat hij den gedachtcngang weergeeft van vele sociaal-democratische en communisti sche partijgenooten te Parijs en te Londen. Onder dc krachten, die naar oorlog streven moeten deze lieden in de eerste plaats worden genoemd. Onze luchtbescherming. Het Handelsblad stolt onze regeering in- gebreke op het punt van de bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen. De Rijksinspectie blijft nog steeds treuze len bij het verstrekken aan de gemeenten van het materieel, dat volgens de Luchtbe- schermingswet verstrekt moet worden..., aldus het blad, dat als volgt besluit: Moge nooit een harde werkelijkheid deze tekortkomingen met wreede hand onderstrepen. Wat de „Noordnederlandsche stammen" willen. Het Nat. Dagblad (N.S.B.) schrijft aan het slot van een beschouwing over den internationalen toestand: Dat Vlaamsche volk wil al evenzeer vre de als de Noord-Ncdcrlandsche stammen. De Belgische koning wil al niet anders. In een dergelijk Duitsch-Britsche samenwer king zou Nederland een brug om met den Leider der N.S.B. te spreken kunnen zijn, cultureel, volksch en politiek. Het zou met Duitschland en Vlaanderen op het vasteland, met Groot Brittannië en Vlaan deren in de overzeesche gebieden kunnen samenwerken. Van een regecring Colijn, die door Joelen omgeven is van een Goseling, die het na- tionaal-socialisme verafschuwt, is een der gelijke samenwerking niet te verwachten. Daarom moet de wekroep onvermoeid schal len, orn liet Nederlandsche volk in natïo- naal-socialistische eendracht te vereenigen. Ons volk kieze tusschen de vredespolitiek van HitierChamberlain en de oorlogsop hitsers van Joodschcn stam. De democratie op haar best. Het Handelsblad (lib.) over Nederland en Chamberlain: Aan dezen geest en stijl van den Engel- schen premier gevoelen wij. Nederlanders, ons verwant. Wij hebben ons opgeheven gevoeld tot het peil, waarop hij zich bewoog In dit tijdsgewricht, waarin val- sche leuzen de massa en op zich zelf staande individuen dikwijls tot een delirium opvoeren, hebben wij ervaren, dat er iets hoogs is, dat ons niet heeft verlaten. Hier was de democratie, die aan nieuwe ongekende beproevingen is blootgesteld, op haar best. Een manifest van Slowaaksche schrijvers. De vereeniging van Slowaaksche schrij vers heeft gisteren een manifest gepubli ceerd, waarin o.m. wordt verklaard: De Tsjecho-Slowaaksche staat heeft den Slowaken den weg geopend naar een vrij nationaal bestaan. Wij gevoelen de gebiedende noodzakelijk heid van een nauwere samenwerking met de Tsjechen- om onzen staat te verdedigen. Wij roepen allen Slowaken en allen Tsjechen toe; „Liever dood dan sla vernij". Wij hebben opgehouden te twisten. Slo waken, luistert naar de bevelen der auto riteiten dien den staat en het volk verte genwoordigen om ons gemeenschappelijk vaderland fe verdedigen! Doze verklaring der schrijvers wordt ge completeerd door een artikel van Husek in dc Slovensky Denik van gister, waarin op alle Slowaken een beroep gedaan wordt voor de verdediging van Tsjecho-Slowakijc en gewezen wordt op dc nauwe eenheid in dit ernstige uur tusschen Tsjechen en Slo waken. De Slowensky Denik, het meest ver spreide Slowaaksche blad, dat te Bratisla va (Pressburg) verschijnt, schrijft met betrekking tot de jongste uitlatingen van Hitier» waarin deze beweerde, dat de Tsje chen en.. Slowaken het niet mef elkander eens zijn, dat „de Slowaken zich nimmer van de Tsjechen zullen laten scheiden, noch de Tsjechen van de Slowaken. De. Tsjechen en Slowaken zullen zich nooit van hun re- publick laten vervreemden. De moeder schoot haar zoon dood Drama in Engeland. Een dezer dagen schoot mevrouw Me. Clintock haar zoon dood, die na een wed ren met hindernissen van z'n paard geval len was en daardoor voor altijd lam zou blijven. Daarna richtte zij het wapen op zichzelf. Mc. Clintock die op het punt stond in het huwelijk te treden met Miss Helen Mackworth was officier en woonde tc Car- rïgan. Toen zijn verloofde hoorde wat er was gebeurd, snelde zij naar het huis van Mc. Clintock. Zij zag in de Kamer van haar aanstaanden man een geweer liggen en pleegde daarmede zelfmoord; lezen wij in de Daily Express. liet meisje werd begraven met liet bruids- bouquet op haar kist liggend, terwijl zij gekleed was in haar bruidsjapon. Do rouw plechtigheid werd geleid door ds. David Keiler, die ook het huwelijk vol trekken zou. Aan hot graf zeide de predi kant: „Dit is een drama, rïiaar ook een triomf van de liefde. Dc band der liefde was tenslotte sterker dan de draad van het leven." De positie van Canada Het land op alles voorbereid. Mackenzie King heeft na een kabinets zitting, welke zeven uur heeft geduurd, ver klaard: „De Canadeesche regeej-ing blijft voortdurend de ernstige ontwikke ling van den Europeeschen toestand zoo nauwkeurig mogelijk volgen. De Regeering is in volkomen overeen stemming met de door Chamberlain tot de wereld gerichte verklaring". Hij voegde hieraan toe, dat Canada zich voorbereidt op iedere gebeurlijkheid en dat de regeering bereid is het parlement bijeen te roepen, indien de pogingen den vrede te bewaren, zouden falen. Engelsche vrouwen snellen te hulp Bureaux van het territoriale le ger door vrijwilligsters bestormd De Engelsche vrouwen geven direct een schitterend antwoord op den oproep van de regcering voor vrijwilligers, ten behoeve van het opnieuw opgerichten vrouwelijke hulpcorps. De bureaux van het territoriale leger en het hoofdkwartier worden als het ware be legerd door vrouwen, die zich voor den dienst eii de opleiding laten inschrijven. Manoeuvres in Zuid-Bulgarije Gisteren zijn in Zuid Bulgarije gecombi neerde manoeuvres begonnen der militaire strijdkrachten. Ameidevlucht Op Zaterdag 8 Otlober. De Amsterdamsche Aeroclub organiseert op Zaterdag 8 October a.s. haar jaarlijksche Ameidovlucht voor Nederlandsche sport vliegers. Tusschen 13 en 15 uur zullen de deelne mers met een tusschenruimte van tien mi nuten vertrekken van het lunhtvaarttcrrein Schiphol, teneinde hot parcours Schiphol AmeideYpenburg,Schiphol te vliegen. Op ten hoogste 500 meter ter weerszijden van de route zullen kruisen worden neer gelegd, die door de deelnemers in een door het weds'.rijdcomité verstrekte kaart zul len moeten worden ingeschctst. Te Ameide moet drie malen in de linker bocht gecirkeld wordèn om dc kom van het dorp, daarbij niet lager vliegende dan 100 meter en niet hooger dan 200 meter. De tijd waarin het parcours moet worden af gelegd, zal worden berekend naar dc op den dag van den wedstrijd te verwachten grondsnclhcid der betreffende machines. Duitschers wenschen Engelsche nationaliteit Gisterochtend werd medegedeeld, dat een groot aantal te Londen wonende Duitschers zich tot het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft gewend met het doel de Brit- sclie nationaliteit te verkrijgen. PROGRAMMA VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 1.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonplaten. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 De Palladians. (Om 12.15 Berichten). 12.45 Gramofoonplaten. I.15 Het AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Declamatie. 2.30 Het AVRO-Aeolian-orkest. 3.00 Variété-programma. 4.005.00 Gramofoonplaten. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel en gramofoonplaten. 6.30 Literaire causerie. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 Causerie „Opvoeding tot democratie". 7.20 Berichten ANP. 7.30 Reportage. 8.00 Viool en piano. 8.30 „Oud-Testamentische landbouwvraag stukken in hedendaagsch licht", causerie. 9.00 „Sylvia". 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 „Esmeralda" en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Gramofoonplaten. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.5512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301,5 en 415,5 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009,15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (1.001.20 Gramofoonplaten) 4.00 KRO-Orkest. (4.405.00 Gramofoon platen). 5.456.00 Gramofoonmuziek. 6.05 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De luxe van de Romeinen". (.35 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gevarieerd vocaal en instrumentaal con cert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel en zgn orkest. 11.2012.00 Gramofoonplaten. F E I L L E T O N. VETHEL M. DELL 56. Maar toen ze uit den auto stapte, wankelde ze en hij veranderde direct van plan en ging met haar mee. „Ik zal je in ieder geval tot je kamer bren gen." zei hij. Ze gingen met de lift naar boven en toen ze op de étage, waar haar kamer- waren, stopten, wilde ze afscheid van nem nemen; maar hg' schudde zijn hoofd en volgde haar de gang in. „Ik ga zoover met je mee. Ik wil dat je eerst iets drinkt dat zal je opknappen." Samen gingen ze de gang door, hij steu nende op zijn stokken. Toen ze bij de appartementen kwamen, die ztj en Ivor bewonderden, stak zij de sleutel in het slot en opende de deur. Geoffrey volgde haar naar binnen. „Ik zal niet blijven praten," zei hg, „maar ik wil er getuige van zijn dat je wat heete melk drinkt." „Hier in de kamer staat geen melk," zei Le,.^»ar in r,° slaapkamer hiernaast vind ik misschien nog wel een beetje. Er is daar een ectrisch verwarmingstoestelletje. Ik zal even gaan kijken; alleen hoop ik maar dat ik Ivor niet wekker maak, als hij al slaapt." Ze ging naar de de deur toe, die beide vertrekken scheidde maar plotseling bleef ze staan, besluiteloos. Ze zag heel bleek en met een wanhopigen blik keek ze Geoffrey aan. „Oh, ik kan het niet doen!" fluisterde ze. „Hiermee doorgaan, bedoel ik. Ik zal alles aan Ivor moeten vertellen." Smeekend keek ze naar hem. „Ik dacht dat ik zoo verder zou kunnen leven," zei ze, „maar Geoffrey, ik kan het niet! Als het alleen nog om mijzelf ging... Geoffrey, heb je zelf niet gezegd dat de waarheid het eenige rechte is?" „Ik geloof ook zeker dat het zoo is," ant woordde hij langzaam. „Als het tenminste niet al te wreed is..." Als een gepijnigd dier keek ze hem aan. „Oh, Geoffrey. de waarheid is altijd wreed, maar ik heb een keuze moeten doen en ik weet nu welken weg ik gaan moet. Als Ivor wakker is, zal ik het hem nu direct ver tellen." Hij trachtte niet haar tegen te houden. Mis schien had hij altijd wel geweten dat dit on vermijdelijk zoo komen moest. Het eenige, wat hg doen kon, was trachten haar steun te geven. „Ik zal hier op je wachten tot je terug komt," zei hij. Ze zag doodsbleek, maar ze aarzelde n'et langer. Ze opende de deur naar de slaap kamer en ging heel zacht naar binnen. Geoffrey stond daar alleen in de verlaten kamer. Ze had de deur niet geheel achter zich dicht gedaan, maar geen geluid drong van den anderen kant tot hem door. „Oh God. help haar!" smeekte hij fluiste rend. Maar hij staarde niet in de richting van die half get pende deur. Onbewegelijk stond hg daar en wachtte. Een klok op den schoorsteenmantel tikte regelmatig door daar gingen de kleine seconden van het leven waarheen? Het leek alles zoo nutteloos het leed van de menschen en hun strijd. Waarvoor dit alles eigenlijk? Wat had hgzelf bereikt in het leven? Het was hem gelukt op wonderbaar lijke wijze een man te redden, die al zoo goed als gestorven was. En waarom? Zou deze man niet o eindig veel gelukkiger geweest zijn, als hij hem maar gelaten had waar hij was? Hij was het, die hem tot het leven had teruggebracht. En hoeveel ellende en misère was daar niet het gevolg van geweest! Met een zucht keek Geoffrey naar de klok op den schoorsteenmantel. Over enkele minu ten zou het al twaalf uur zgn! Hij had er geen idee van gehad dat het al zoo laat was. Geen wonder dat het zoo stil was in het hotel! Geen geluid kwam uit de andere kamer. Ivor sliep zeker. Maar Molly wat deed zij dan? Waarom kwam ze niet terug? En toen, als een geestverschijning, stond ze plotseling in de deuropening. Ze keek hem aan met vreemde, starende oogen, die hem niet eens schenen te zien. „Wat is er?" fluisterde hij. „Is hg wakker? Heb je het hem verteld?" „Nee, ik heb het hem niet verteld." Haar stem klonk heesch. „Ik kon het niet vertel len God zij riank dat het niet kon. Het zou hem het hart yebroken hebben." „Maar lieve, lieve Molly. wat bedoel je toch?" vroeg hij vriendelijk. „Sliep hij en heb jij hem daarom niet wakker gemaakt? Is het dat?" Met een afwezigen blik bleef ze voor zich uit staren. „Ik heb hem niet wakker ge maakt nee! Niemand zal hem ooit weer wakker maken. Hij is dood, Geoffrey." „Molly!" Zoo snel hij kon bewoog hij zich naar de geopende deur. „Ben je daar wel ze ker van?" Ze ging opzij om hem voorbij te laten, maar ze volgde hem niet. Hij ging alleen naar binnen en bg het schemerlicht van een lamp naast het bed zag hij, dat ze de waarheid gesproken had. Ivor lag daar, bleek en majestueus. De hand, die Geoffrey aanraakte, was koud... Hij moest ongemerkt in zijn slaap gestorven zijn. Heel stil stond Geoffrey neer te kgken op het kalme gezicht van den doode. Daar sloeg de klok op den schoorsteenmantel in de an dere kamer het uur van middernacht twaalf koude, harde slagen. Toen het geluid van den laatsten slag weg gestorven was, hoorde hij de vrouw snikken en vernam hg de woorden: „God zij dank, dat ik het hem niet verteld heb! Hg hield zooveel van me! Oh, God zij dank, dat ik zgn hart niet gebroken heb!" En Geoffrey, bij den doode staande, boog het hoofd en fluisterde „Amen!" HOOFDSTUK XLVI. Schemering. De begrafenis vond plaats op een haast on waarschijnlijk zonnigen dag. De bladeren wa ren nog aan de boomen en de heele wereld was gekleed in rood en goud. Deze vroolgke herfsttinten vormden een schril contrast met den somberen stoet van rouwenden, die de met bloemen overdekte kist volgden naar het familiegraf der Aubreystones op het kleine kerkhof van Little Bradholt. Molly liep vlak achter de kist, met haar jongen zoon Vivian de nieuwe Lord Aubrey- stone naast zich. Caroline met Aldyth kwam achter hen aan en daarachter Wine- fride en Rollo. De twee jongste kinderen wa ren op hun scholen gelaten. Niemand huilde zooiets zou geheel tegen de strenge principes van het Huis Aubrey- stone geweest zijn. En Molly voelde zich meer dan ooit een vreemde, nu ze de eenige van deze familie ten grave droeg, die haar noodig had gehad om haarzelf alleen. De liefde voor haar, die in Ivor zoo laat pas ge groeid was te laat eigenlijk had haar ten slotte diep geroeru. Het kleine kerkhof was stampvol belang stellenden. Caroline stond daar met de hou ding van een hertogin tot Rollo's niet ge ringe ergernis. En hij was bezorgd voor zgn moeder, die zoo heel klein en slank was naast deze forsche, koude vrouw. Meer nog dan ooit zou deze heerschzuehtige vrouw den scepter zwaaien zgn moeder tyrannisee- ren totdat de jonge Vivian haar zou ont tronen. of totdat ze stierf. Hij voelde niet veel voor zijn halfbroeders en -zusters, maar hij had hoop op Vivian. Het feit, dat hij nu zelf standig was en op eigen beenen stond, stemde hem gunstiger tegenover alle Aubreystones. Alleen voor Molly had hij angst. Nu zijn stief vader gestorven was, zou niemand haar meer de hand boven het hoofd houden. Dat was een ondragelijke gedachte voor Rollo. Molly moest maar bij hem komen; hij zou wel zorgen dat hij een aardige flat vond en dan zou hij die gezellig voor hen beidjes inrichten. Ze kon toch onmogelijk aan de genade van deze menschen overgeleverd blijven... 'ordl vervolgd).

Schager Courant | 1938 | | pagina 7