Groentenveilingen Een omwente ling op den akker Bliksem richt ruïne aan De aap uit de mouw Dinsdag 4 October 1938 Tweede blad lupine, maïs en sojaboonen. Zooals wij ons nu nauwelijks meer kunnen voorstellen, dat aardappe len en suikerbieten eenmaal voor den boer onbekende gewassen wa ren, zoo zal misschien later de we reld er zich over verbazen, dat wij thans trachten, gewassen als mais en sojaboonen in onze luchtstreken ingang te doen vinden. Over deze veranderingen in de bebouwing van onzen cultuurgrond, schrijft A. W. van de Wendel. JJIEUWE PLANTEN WINNEN TERREIN. Dat wij geen aardappelen op tafel zouden krijgen is tegenwoordig een haast ondenk baar iets. En toch is het nog maar enkele eeuwen geleden, dat deze Amerikaansche knol vrucht in Europa werd ingevoerd. Ook de beetwortel als suiker leverend cultuur- gewas is nog slechts van betrekkelijk jon gen datum. En zoo gaat het door. Ook in onze dagen voltrekt zich in zekeren zin een omwenteling op den akker. Zoete lupine, mais. sojaboonen zijn gewassen, die tegen woordig langzaam maar zeker veld winnen. Vroeger was er met de lupine niet veel te beginnen. Zij bevatte teveel bitterstoffen om voor menschelijke of dierlijke voeding in aanmerking te komen. Zoo was zij slechts van beteekenis als groen bemesting. Doch hier is de revolutie reeds in vollen gang. De zoete lupine is bezig de bittere hand over hand te verdringen. Te verwonderen is dit niet, want de zoete lupine biedt heel wat meer toepassingsmogelijkheden dan de bit tere. Zij behoort tot de planten die als het ware een centrale voor de productie van eiwit zijn. Daarom levert zij ook een vol waardig voedermiddel, terwijl zij als zoo danig nog maar enkele jaren geleden in het geheel niet in tel was. Veel onderzoe- Idngsarbeid is er voor noodig geweest om een bruikbaar product te verkrijgen. Want niet alleen moest een lupinesoort gekweekt worden, die de bitterstoffen van dc beken de lupine miste, doch- ook moest deze nieu we soort bij verdere voortteling niet weer ip de -oude eigenschap terugallen. En ten slotte moest, wat voor de oogstopbrengst van bijzonder belang is, een plant gevonden worden, waarvan de peulen niet vanzelf openspringen zoodat de zaden verloren gaan MAIS MAAKT VORDERINGEN. Het tweede gewas, dat bezig is in Europa terrein te veroveren, is de mais. Niet dat wij hier te doen hebben met een nieuw in gevoerd gewas. Integendeel, de mais is in ons werelddeel reeds eeuwen bekend, doch door de zegetocht van de aardappel en de suikerbiet kwam zij in het gedrang, om eerst in de laatste jaren weer vorderingen te maken. De beteekenis van mais is vooral gelegen in haar waarde als voedermiddel. liet var ken zet vijf a zes kg. mais in 1 kg. vleesch om. Mais is dus om zoo te zeggen dc grond stof'voor varkensvleesch en het is daarom niet te verwonderen, dat mais tot dc voor naamste handelsproducten op de wereld markt behoort. Evenals zoovele planten, die tegen woordig bij ons inheemsch zijn, is de mais uit de Nieuwe Wpreld afkom stig. Haar vaderland is Mexico. Ver reweg de grootste maislcvcranciers op dc wereldmarkt zijn de Verecnigde Staten van Amerika, voor welke de mais ongeveer dezelfde beteekenis heeft als de rijst voor de Aziatische volken. Ongeveer een derde deel van den misoogst wordt in Amerika in de varkens fokkerij gestoken. Van de Europeesche landen heeft Groot- Brittannië den grootsten maisinvoor, daarop volgt Duitschland. In laatst genoemd land wordt mais in den vorm van meel ook in het brood ver werkt. Van groote beteekenis is mais ook voor de industrie. Mais-dextrine wordt gebruikt voor het gommen van postzegels, de bier brouwer gebruikt mais, evenals de leerfa- brikant. SOJABOONEN. Zelfs wie niet al te veel' van het "verre Ehina afweet, weet toch nog wel. dat het. net land. is, waar de sojaboonen vandaan Komen Deze peulvrucht behoort tot de be langrijkste voedingsmiddelen van het Chi- neesche volk. In onrijpen toestand levert zij smakelijke groente en als rijpe plant vornt zij met vet of olie geroosterd en bij 2f\°f vleesch gegeten. Van beteekenis is de soja-azijn en soja-saus. Door haar eiwitgehalte leent de sojaboon zich bij uitstek voor verwerking in de industrieën an voedingsmiddelen. met name voor de xahrikage van margarine. Pwtschland nu, dat met zijn vele in- «ustrieen uiteraard een grooten sojainvoer moet hebben, heeft men getracht ook deze P 'n het eigen land aan te kweeken» enemde zich ook in dit. opzicht van het Buitenland onafhankelijk te maken. Dit hdru w.er rceds 1000 ha. met sojaboonen rfinnün'i een opbrengst van ongeveer leveren. Natuurlijk kan de Duit- e sojaboon oo geen stukken na met' het r.,ileeSche nr°duct op de wereldmarkt con- ™eren. De priis ervan bedraagt nog n jfj odn het dubbele van de wereldmarkt- mpf n Kaan onze Oosterburen voort w ln Proeven met dit product en zij sojaboon in Duitschland een f e 'oekomst tegemoet gaat: vooral de mc* ^bdgele zaden, die zich uit- V00r tncPassing in de keuken leent, geeft men' goede kansen. YUCCA UIT MEXICO. nlsm*1 een bekende textielvezel- /in p.' Mexico, die zich tegenwoordig op Tin '°beosche akkers begint te vertoonen. S wone textielvezelgewassen in onze stre ken zijn vlas en hennep die tegenwoordig weer meer verbouwd worden, nadat zij in den crisistijd op den achtergrond waren geraakt. Op zoek naar andere bruikbare textielve-, zclplanten „ontdekte" de deskundigen de Yucca, die wel reeds als sierplant bekend was. De Yucca is afkomstig uit Mexico en de Zuidelijke staten van Noord-Amerika. Al van oudsher worden daar de taaie vezels tot allerlei weefsels, vlechtwerk en matten verwerkt. Proeven om dit tropische gewas naar Europa over te brengen, liepen aan vankelijk op mislukking uit. Eerst in den laatstcn tijd is op een groote Duitsche proef- aanplant in Drossen meer succes behaald en men meent nu, dat dit tropische gewas zich ook aan ons klimaat zal kunnen aanpassen. Een eigenaardige moeilijkheid doet zich echter bij de cultuur van de Y'uccaplant in Europa voor. In Amerika geschiedt de be vruchting van de bloemen door een be paalde nachtmot, maar in Duitschland wordt dit werk nu kunstmatig gedaan, na melijk door het stuifmeel met een penseel op de stempels over te brengen. Verder kunnen de planten ook door decling van de zich vormende knollen worden verme nigvuldigd. Men meent in Duitschland ook deze plant een goede toekomst te mogen voorspellen en in de Yucca een nieuwe grondstofleverancier te kunnen winnen, die daarbij het voordeel heeft, met lichten grond genoegen te nemen en tegen hagel en droog te bestand te zijn. Afgezien van de uit de bladeren gewonnen vezels, kunnen uit de Yucca ook nog voedermiddelen gewonnen worden. Of de verwachtingen, die men van deze plant voor de textielindustrie heeft, in vervulling zullen gaan, zal de toekomst moe ten leeren. In den keuken waren de emmers als blik in elkaar gedrukt. Sommige kozijnen waren niet meer te vinden. Deuren op de verdie pingen waren in duizend stukjes versplin terd, alleen de klok en een portret was on beschadigd gebleven. Ook de halfsteensmuur waarmede de woning was opgetrokken, bleek intact gebleven te zijn. veenhuizen. Herbouw boerderij. De herhouw van de verbrande boerderij van den heer D. Appel Tz. is opgedragen aan den heer P. Nap, timmerman en aan nemer alhier, onder architectuur van den heer C. Vis te Oudkarspel. SCHOORL Uit onze omgeving HEER-HU GOW AARD Ledikanten, uiteengereten. A.ls door een wonder geen persoon lijke ongelukken. De bliksem heeft gisterochtend om vijf uur op zeldzaam vreemde wijze huisgehouden in de woning van den landbouwer K. Ilooyveld aan den Vecnhuizcrmiddcnweg te Heerhugo- waard. Tijdens een kort onweer sloeg het hemelvuur, in dc woning en richtte een enorme ravage aan. In het dak werd een gat geslagen van onge veer tien vierkante meter en op hetzelfde oogenblik werden alle pannen weggeslagen cn tot vijftig meter in den omtrek verspreid. De bliksem veroorzaakte vervolgens een ruïne in alle kamers: geen raam bleef heel, geen meubelstuk bleef op zijn plaats. Het echtpaar Hooyveld was door den harden slag wakker geworden en voelde plotseling een hevigen luchtdruk. Het ledi kant werd uiteengereten. Man cn vrouw lagen te midden van glasscherven, die in liet bed terecht gekomen waren. Boven slie pen vier kinderen, drie meisjes van zeven, zes en vier jaar cn een jongen van vijf jaar. De ledikanten werden versplinterd, een kussen vloog in brand, één zware dakspant boog boven de hoofden der kinderen om, doch als door een wonder werd geen der kleinen gewond. Deuren in duizend stukjes. Nadat een begin van brand met een em mer water was gebluscht., konden de be woners een onderzoek in het huis instellen LA NORDA STELO. Nationaal congres voor Espe ranto op de scholen. Zondagmorgen zweefden vanuit alle hoeken van Holl. Noorderkwartier de bekende vijf- puntige groene sterren de zaal van cte Roo- dc Leeuw binnen. Blij verrast drukten ou de bekenden elkander de hand cn spoedig heerschte in dit esperantistenwcreldje weer de wanne sfeer, die steeds de bijeenkomsten van La norda stelo kenmerkt. Nadat de heer Bant namens het organi satiecomité van de Junular Kunveno te Groet dc aanwezigen had verwelkomd, en het traditioneele gezang was verklonken, opende Mcj. Visser uit Wieringen, vice-pre- sidente, de vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen. Van don heer K. Roggeveen te Schagen was de mededeeling ingekomen, dat hij we gens drukke bezigheden de voorzittersfunc tie moest neerleggen. Het verdwijnen van dezen sympathieken leider van achter de bestuurstafel zal algemeen worden betreurd De heer Joh. Mandemaker te Alkmaar kreeg vervolgens gelegenheid zijn uitvoerige notulen te lezen, die zonder rimarkoj wer den goedgekeurd. De beer Graftdijk uit Bergen bracht rap port uit over de óp 10 Juli gehouden „mar- bordkunveno". Als datum voor de volgende bijeenkomst te Helder werd 13 November vastgesteld. Bij de rondvraag vestigde mevr. E. van Veenendaal Bouwes uit W. Graftdijk de aandacht op het door "het bureau „Esperan to bij het onderwijs". Ie organiseeren natio naal congres te Den Haag. De organisatie heeft dc instemming van Bond van Ned. Onderwijzers, Ned. Onder wijzersgenootschap en Katholieke Ond.Ver- bond. Spr. gaf het bestuur in overweging maat regelen te nemen, opdat Noord Holland daar flink vertegenwoordigd is. De middagvergadering stond geheel in het teeken van de internationale esperan- tojeugdbijeenkomst te Groet, die in zoo wij den kring de aandacht heeft getrokken. Naast het fotografisch juiste beeld, dat de door den heer Schut vervaardigde film geeft van deze feestweek, gaf de heer Krijt uit A'dam, de leider van dc Junular Kunveno zijn persoonlijke indrukken. Een dankbaar applaus volgde óp deze causez'ie. Burg. Stand September 1938. Geboren: Maria Catharina, dochter van Jacobus Kaandorp cn Catharina Agatha Groot; Antonia Angela, dochter van Cor- nelis Jozef Dongelmans en Geertje Vras- donk; Willv Martha Mina Geertje, dochter van Bastiaan Leen en Neeltjc van der Aarde; Franciscus Johannes, zoon van .To- hannes Kaandorp en Margaretha Cornelia Li even dag: Jan Evert, zoon van Antoni Jobannes Kutterink en Margaretha Elings. Huwelijksaangiften: Gecne. Huwelijken: Christoffcl Sibbelec, beeld houwer en Antonia J. Tennissen, zonder be roep, beiden wonende te Schoorl; Pieter Arie Ruis. 23 jaren, metselaar, wonende te Schoorl cn Reiniera Henrika Maria Buster, 21 jaren, zonder beroep, mede wonende te Schoorl. Overleden: Abbc van der Mcij, oud 81 ja ren, zonder beroep, weduwe van Johannes Kos. Loop der bevolking Sept. 1938. Ingekomen: Margaretha A. West er, db., gekomen van Harenkarspel; Willem Adam se, opz. rijkswaterstaat, gekomen van Heemskerk; Evert je van Houten, z. ber., gek. van Alkmaar; Jac. Ramakers, urocu- reursbed., gekomen van Haarlem; Bernar- dus Koortens, boerenkn., van Obdarn; Guur tje Aafjes, dienstb., van Mijdrecht; Hendrik Schinkel, z. ber., van Den Helder. Vertrokken: Corn. Jac. Stoop, boerenkn., naar Haastrecht; J. van de Brugge, z. ber., vertrokken naar Haarlem; Margaretha Cath. Hof, dienstb., naar Bergen; A. A. Jansen, z. ber., naar Vlissingen; J. Herin ga, z. ber,, naar Utrecht; Job. Wijnker, arbeider naar Bergen; Jannis Jac. Ektoen- bus, arbeider, naar Baarn; Marg. Tromp, z. ber. naar Bergen; A. Zwaan, dienstb., naar Voorschoten; Ph. J. VreeswijkLegro, z. ber., naar Rotterdam; Angel. H. Kuijten, z. ber., naar Bussum. BARSINGERHORN Hengelsport. Zondag j.I. hield de Hengelsportverecni- ging „Vischlust" haar laatsten wedstrijd in het seizoen 1938, De deelname was niet schitterend. Slechts 35 leden waren opge komen; de overigen waren vermoedeliik bang van het slechte weer. De vangst viel niet mee, daar slechts 135 vischjcs werden gevangen, de grootste hiervan was 17.5 c.M. werd gevangen door J. Dekker, le prijs. 2e prijs, grootste aantal, D. Bloem, 11 stuks; 3e prijs W. Bos, 14 stuks; 4e prijs A. Duursma, 12 st., 5e prijs H. Piek, 9 st.; 6e t.m. 17e pr. P. Zwakman Pz,. J. de Smit, L. Aikema, J. van der Veer, P. Zwakman Az., H Bergman, G. Piek, K. de Jong, A. Aal- bers, P. de Wit, J. Wildeman, Jb. van Stipriaan. Controleursprijzen: 1. G. Schenk; 2. A. Zwakman. Nu had plaats de uitreiking van de prijzen, behaald naar aanleiding van de re sultaten over het geheele seizoen. Wissel beker voor het grootste aantal: W. Bos met 115 stuks. Id. voor het kleinste aantal: K. Dekker met 23 stuks. Idem, aangeboden door de Volenhovens Bierbrouwerij, voor de grootste baars: Jb. van Stipriaan met een baars van 28.5 c.M. Id. voor de grootste baars op één na: A. Aalbers met een baars van 23 c.M. Door N. N. waren beschikbaar gesteld 2 medailles voor den hengelaar, die in een nader te bepalen wedstrijd (dit bleek de 4e wedstrijd te zijn geweest) de grootste baars op één na had gevangen, en voor den con troleur, die genoemden hengelaar had ge controleerd. Deze prijzen vielen ten deel aan het. lid S. van der Veen en aan den controleur C. Smit. De vier oudste leden van de club hadden tenslotte nog een prijs in ontvangst te ne men van een onbekenden gever, t.w. 1. N. Quax, 2. W. van Loo, 3. S. Bergman, 4. K Dekker. De voorzitter, de heer Jb. van Stipriaan. sloot met een enkel woord het seizoen af, wijzende op de prettige samenwerking tus- schen Bestuur cn leden, terwijl hij de con troleurs dankte voor hun werkzaamheden. Spr. riep allen een tot weerziens toe op den feestavond in Februari e.k. WINKEL SINT PANCRAS Maandagmorgen woedde boven onze ge meente een lievig onweer. Bij den heer J. Joman aan den Ileercnweg sloeg de blik sem in en richtte een tamelijke verwoes ting aan. Er ontstond geen brand. Alhier hecrscht onder de tuinders een ontevreden stemming. Wsa men eerst tevre den over de ingevoerde witte-koolregeling, nu de aanvoer beperkt moet worden, en de kool op het land verrot, hoort men de ver zuchting slaken, waren wij maar van de regeling af. KOEDIJK Zondag werd door de werkloozen een vischwedstrijd gehouden, waaraan door 29 personen werd deelgenomen. Er was een col lecte langs de burgerij gehouden, welke f 57.40 heeft opgebracht. Daar er geen enke le visch werd gevangen, werd aan elk een bon uitgereikt, waarvoor men bij de plaatselijke neringdoenden inkoopen kan doen. Het was voor een ieder een gezellige ochtend. HARENKARSPEL waarland. Benoemd. De door dc Vereenigïng „Bannebelangen Haren karspel-Oost" gestelde candidaat, de heer J. Zutt Jzn. le Waarland, tot Be stuurslid van den Waarlandspolder, is bij enkele candidaatstclling als zoodanig we derom herkozen. LANGENDIJK Loop der bevolking en burgert, stand over de maand Sept. 1938. Ingekomen personen: Lodder, Klaas van Berkhout naar Kolhorn D 41; Evers, Jo- hann van de Wieringermeer naar Lutje- winkel, C 101; Pijcke. Augustinus en kinde ren uit Ned. Iadië naar Winkel, A 133: de Meijer, Johannes van Den Helder naar Wccre C 22; Wezel, Frans van Koedijk na"r "'ïnkel A 222. Vertrokken personen: Douma, Foukje v. A 236 naar Wieringerwaard; Blaauboer, Ja- cob Pieter van A 259 naar Soest; Klaver, Adrianus Johannes van E 3 naar Bever wijk; Haringa, Barend Bernardus van B 1 naar Amsterdam: Kernspeckt, Erich Catha- rinus van A 116 naar Wognum; Roos, Ger- rit van B 86 naar Castricum. Geboren: Klaas, zoon van Schoonbergen, Folkert en van van der Schaaf, Janneske. Anna Greta, dochter van Plakman, Piet en Snip. Stijntje. Ondertrouwd: Ruiter, Dirk, oud 21 jaren, van beroep chauffeur en de Jong Alie, oud 21 jaren, zonder beroep, beiden won. te Winkel: Ranzijn, Jan, oud 24 jaren, van beroep koopman, wonende té Alkmaar en Krokkë, Adriana Francina, oud 18 jaren, zonder beroep, wonende te Winkel. Overleden. Brugman, Bregtje, oud 88 ja ren, zonder beroep, wonende te Winkel. Getrouwd: Geene. OUDKARSPEL. Bijeenkomst Comm. Partij, De Communistische Partij Nederland, afd. Oudkarspel, houdt op Donderdag 6 Oct. in deze gefltaeente een openbare verga dering, waar de heer Beuzemaker, voor zitter der partij het woord zal voeren. Men zie overigens de advertentie, voor komend in dit nummer. ALKMAAR RAADSVERGADERING. In dc Donderdag te houden raadszitting zullen B. en W. voorstellen f 7000 voor lucht bescherming uit te trekken. Voorgesteld wordt voortaan drie inplaats van vier maal per jaar rapporten uit te reiken aan leerlin gen der openbare lagere scholen. Ingevolge een verzoek van de Verecniging' Ambachts school komen B. cn W. met een voorstel een cursus voor bakkersvakonderwijs als avond vakcursus in te stellen. De inrichtingskosten bedragen f 1500, de exploitatiekosten f 500, waarvan 30 pet. ten laste van de gemeente komt. De Nationale Jeugdstorm is in derdaad een mantel-organisatie van de N.S.B. De nieuwe lijst van voor ambtenaren ver boden vcrecnigingcn, die de zeer groote doch niet onverwachte verdienste bezit niet meer de sociaal-democratisch georiënteerde politieke cn vakorganisaties te bevatten, brengt ook een positief novum, dat alles zins tot voldoening stemt. Onder de Nation. socialistische „mantel-organisaties" vindt dc lezer namelijk vermeld de Nationale Jeugd storm. De van de zijde van de N.S.B. steeds rnet kracht en klem ontkende rela tie, wordt thans, aldus de ,Vrijz. Demo craat", door de allerhoogste ambtelijke in stantie buiten twijfel gesteld, en wc zien met belangstelling tegemoet of dit feit ver andering zal brengen in de jurisnrudentie, dat de uniform der Nederlandsche Hitler- jeugd, géén uiting is van een bepaald staatkundig streven. Men mag verlangen, dat de rechterlijke macht, bij al de om zichtigheid, die het sieraad der rechtsple ging in een democratische staat is, geen controverse zal laten bestaan, die eenvou dig een aanfluiting zou zijn van het meest elementaire gezagsbegrip. Ook met de com- plaisances van hooggeplaatste zee-officieren jegens dit gezelschap zal het nu eens en voorgoed uit dienen te zijn. Om in de beeld spraak der garderobe te blijven: het ware karakter van mutsje en blouse is van on der de nat.-socialistische mantel te voor* schijn gekomen. Of de aap uit de mouw..* De markt ongunstig beïnvloed door internationale toestand exporlcurs durven niet te veel te koopen het wachten is op vrijen handel koolsoorten zeer laag in prijs de beste roode. kool 2.of iets meer gele kool 11.30 soo goed als geen vraag aanvoer Savoye- kool en Deensche witte witte kool voor zuurkool .90 cent, de minimumprijs weinig inmaak van zuurkool grootere aan voer van bloem,kool prijzen slecht de beste tot 5. Snijbooncngeringe aanvoer liooge prijzen ook vrij groote aanvoer slaboonen ook zeer bevredigende prijs veel ver schil in kwaliteit lage prijzen voor uien nev het best aanvoer breekpeen te lage prijs afwisselende prijs voor bieten ook verschil in kwali teit aardappels, ongeveer zelfde prijzen pootaardanpelen brengen te lage prijzen op minimumprijs voor alle sortee- teeringen tomaten aanvoer druiven, rammenas, komkom mers, andijvie. De spanning, welke een gevolg was van de internationale verwikkelingen, en die reeds weken duurde, beeft zeer zeker on gunstige gevolgen gehad voor den tuinbouw, die op export is aangewezen. De onzeker heid, welke er bestond ten aanzien van de betaling van naar Duitschland geëxporteer de tuinbouwproducten, was oorzaak, dat verschillende exporteurs slechts ten deele. of in het geheel niet, gevolg gaven aan de opdracht tot levering, hun uit dat land ge daan. Al was 'er dan deze week een belang rijk bedrag aan Genehmigungen uit bet vier de kwartaalsbefalingscontingcnt onder de Duitsche importeurs verdeeld, dit is als gevolg biervan niet tot ziin volle recht ce- komen. Dn nriis van sommige tuinbouwpro ducten beeft daar vanzelfsprekend onder geleden. F,n zoo lijdt de heole Nederland sche tuinbouw nu al enkele in ren onder verschillende moeilijkheden. die door de ontwrichte eeonomiselip verhoudingen zijn ontstaan Zoo is bef duideliik dat de tuin bouwers het uur zullen zegenen/ waaron de mogelijkheid van normale verhoudingen meer tof zekerheid zn' kunnen komen. Aic Duitschland ziin autarkisch streven ongeeff °n weer vri'heid geeft tot een o-ozonden en onbflommerden invoer, dan zullen er ongp 'wiifn'd weer hetere tüden voor onze Lan- mnd'iker tuinders aanbreken. Het behoeft 1-an ook nauwelijks o-oToo-rj fP worden, da4 zij met grontp vreugde kennis hebben eenn mpn van de ingetreden ontsnanuing in de Euroneescbe politieke verwikkelingen en van de voorgenomen stannen om de vrede on pro"omïsr,_' gebied on wat vaster basis 'e vestigen. Mocht hpf zoover komen. daf °en en ander tot gevolg heeft, dat de vriie handel zich in vo"en omvang weer zal kunnen nutnlooien dan zal dit niet nalaten zijn gunstige resultaten ook voor het ver armde Langendijk op te leveren. Met de verschillende koolsoorten ging bet in begin'der week al even slecht als op bet eind der vorige. Ronde kool bracht aanvan kelijk niet meer op dan f 1.20 tot ruim f 2.— afhankelijk van kwaliteit en gewicht, waar bii bet kleine goed van de eerste soort den minst slechten prijs opbracht. Later is daarin een kleine verbetering gekomen en konden de prijzen voor de meest gewilde sorteering stijgen tot f 2.40 a f 2.60. wat nog veel te weinig is. om loonend te kunnen zijn. Van een grooten aanvoer was geens zins sprake. De oorzaak van de lage prijzen mc-ist gezocht worden in de zoo goed als geheele afwezigheid van vraag uit bet bui tenland en weinig vraag voor de binnen- landscbe markt. Slecht, zeer slecht was de stemming voor gele kool. De grootste aanvoer vond nog plaats aan de Broeker veiling, waar ge middeld anderhalve spoorwagen (dus a! heel weinig, werd aangeboden; aan de vei ling van den Noordermarktbond kwam in totaal slechts 1 spoorwagen. En bij dit geringe aanbod bracht bet verkochte niet meer dan f 1—1.20 per 100 K.G. op. Savoyc kool die ook in kleine hoeveelheden aan de markt kwam, bracht iets minder slechte prijzen op. De beste en meest gewilde werd voor f2.403.10 verkocht. Overigens werd f 1-70 tot f 1.80 besteed. De aanvoer van Deensche witte kool had ook nog maar weinig te heteekenen. Voor het mooiste goed werd fl.701 90 be taald. Er is er ook nog voor f 1.10 ver kocht. Witte kool kwam er ongeveer 70 spoor wagens. Ook hiervoor werd een zeer lage nriis betaald. Alles eing naar de zuurkool- fabrieken. die nog te weinig vraag naar zuurkool krijgen, om op volle kracht in te maken. Een deel was zelfs onverkoop- haar. Het vprkochte bracht 90 cent op! Met de bloemkool wou het ook deze week niet; het gin? noer vppI slechter dan de vorige. Prachtige eerstp soort werd voor f3 tot ruim f5 verkocht en voor de twee de soort kon niet meer dan f 1.50 tof ruim f2 worden bedongen. F.r was aa.nmerke.liik grootere aanvoer, waarmee een geringe vraag uit het buitenland gepaard ging. Wel was er belangstelling voor snii- er slaboonen. die. dank zij het mooie weer nog in vrij het eek pt» en rlp hoeveelheid wer den genresenfpprd. althans de slahoonen. 8niihnnnen brachten béste prijzen op, n.1. f 18.90 tot f 19.80. Ook voor slaboonen wer den goede priizen betaald; er was erhtpr nog al verschil in kwaliteit. Voor de mooi ste werd van f 10—15 betaald. De afwij kende kwaliteit bracht f 7.20 tot f 9 op. Tot nu toe loopt het met de uien niet mee. In vergelijking met het vorige jaar is het veel en veel slechter. Het is echter eeni bewaarbaar product, zoodat nog veel goed gemaakt kan worden. Gewone gele uien» werden, al naar de kwaliteit, verkocht voor f 1.70é*2.30, met enkele uitzonderingen. Grove ui cm brachten f 22.60 op. Drielin gen golden nog minder, n.1. f 1.50—1 90. Voor nep werd f 4.905.20, coms 4.405.60 betaald. De aanvoer beliep ongeveer 20 spoorwagens. Breekpeen werd aan beide veilingen aan geboden. Er was nogal verschil in kwali teit, wat tot aanmerkelijk verschil in prijs aanleiding gaf, n.1. f 1.70—2.50. soms 2.70 —f3, hij uitzondering. Voor kleine peen werd 50—70 cent betaald. Hetzelfde geldt voor de bieten: ze brachten f 1.10—1.S0 op, zelden meer dan f 2. Aan de Broeker veiling kwamen geen- Schotscbe muizen meer. Te Noordschar- woude brachten ze, bij zeer geringen aan voer f 1.90—2.50 op. bonken f 1.90—2.10, drielingen f 1.70. Bevelanders werden voor f22.20, zelden voor f 1.701.90 verkocht. Ronde Duke gold f 1.801.90. De grootste aanvoer bestond uit Eigenheimers: blanke werden voor f 2502.80. soms voor f 3 ver kocht. blauwe voor f 2.60—3, soms tot 3.20 en 3.30. In den prijs der goedgekeurde pootaard- appels. Eerstelingen, kwam maar weinig verandering. De A-kwalifeit van de maat 28-35 werd met f 4.704.80 hetaald en B f 4.304.60, terwijl C f 3.S0 opbrachten. De grootere maat 35-55, brachten 4.20—4,80 op. Buitengewoon slecht ging het weer met dc tomaten. De sorfeering A bracht zHfs dnn minimumnr. van f 4— op. Ook B. C. enCC. konden niet boven dezen prijs uitkomen. Druiven, geringe aanvoer. Alicanto werd verkocht voor f 19.7025.20. Frankentha- lers voor f 23.4028.70. Rammenas bracht f 1—1.90 op, komkommers f 1—1.90,' andijvie 80 cent.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5