De grondverschuiving in de hoofdstad Filiaalhoudsters bedropen Roekeloos bestuurder gedood Korporaal schiet twee so'daten dood Radioprogramma DOOR edgar rice IBURROUGHS Nr. 95. Lord Greystoke nam haar hoofd tussen zyn handen en keek haar diep in de ogen; in zijn eigen ogen lag een gelukkige glans. Zijn stem klonk ontroerd. „Liefste", zei hij, „ik vond haar en... hem!" De vreugde van Lady Greystoke was zo groot, dat zij het slechte nieuws vergat, dat Meriem wachtte. En zo reed een uur later. Korak, de doder naar huis, naar zyn moeder en vond in haar armen en in haar ogen de liefde en verge ving waarnaar hij zo had verlangd. En nu vertelde de moeder aan Meriem, dat Morison Baynes aan zijn wonden bezweken was. De uitdrukking in de ogen van Meriem was be droefd, maar ze deed niet als een vrouw, die beroofd is van haar geliefde. „Het spijt me", zei zij zacht. „Hij hield van me maar ik wist niet wat liefde was totdat ik wist, dat Korak nog leefde." Lady Greystoke keek snel naar haar zoon, die eens Lord Greystoke zou worden en uitte een zachte kreet van vreugde. De liefde, die ze zag, beantwoordde de vraag in haar hart. Er kwam geen ge dachte bij haar op aan het verschil in stand tussen haar zoon en het meisje. Voor haar was Meriem goed genoeg voor een koning. Zij wilde alleen maar weten of haar zoon dit arabische meisje liefhad. Haar armen om hen beiden heen slaande, kuste zij hen om beurten en verklaarde: „Nu zal ik werkelijk een doch ter hebben". Een paar dagen na de huwelijks voltrekking vertrokken ze allen naar de kust om passage naar Engeland te nemen. De da gen die volgden, waren de heerlijkste in Me- riems leven. Zij had niet kunnen dromen, zelfs niet vaag, van de heerlijkheden, die de beschaving nog voor haar in petto had. Het grote oceaanschip vervulde haar met verwon* dering. En toen zij in Londen kwamen, stokte haar adem bij het zien van de luxe, waarmede het huis van de Greystoke's in de stad was ingericht. Als ze maar wist, of ze door haar geboorte bij haar man hoorde! Wie en waar waren haar eigen vader en moeder? Veenbodem tot stilstand geko men. De zachte veenbodem onder de 'ter reinen van de N.V. voor zwavel zuurbereiding, v.h. Ketjen aan den overkant van 't IJ te Amsterdam welke grond, zooals wij gisteren meldden, onder den zwaren druk van bijna 15 millioen kilogram py riet bezweek en begon te stroomen, is tot stilstand gekomen. Sinds gisterochtend werkt de bodem niet meer en blijkens het nauwgezet onderzoek dat door den gemeentelijken dienst van bouw- en woningtoezicht is ingesteld, be staat er geen direct gevaar meer voor ver dere verzakkingen. Men heeft dan ook toegestaan, dat er weer in de loods, waar het in den bodem weggezakte pyriet ligt opgeslagen, gewerkt wordt. Loods wordt gestut. Wij vernemen, dat de loods, die sterk naar een zijde overhelt, doch overigens geen belangrijke schade heeft gekregen, niet zal worden leggehaald. De hoeveelheden py riet worden dus niet verplaatst. Het zal nog wel eenige maanden duren alvorens de voor raden geheel in de fabriek zullen zijn ver werkt. Eerst dén zal de loods weer worden rechtgetrokken en voor zoover noodig ge repareerd.. Om echter op alle eventualiteiten voorbereid te zijn heeft men in overleg met bouw- en woningtoezicht maatregelen ge nomen om een mogelijke instorting te voor komen. Zoo zal de loods op diverse plaat sen van stutten worden voorzien. Omtrent de schade valt nog niets met zekerheid te zeggen omdat nog niet vastge steld kon worden, welke hoeveelheden py riet in den grond zijn weggezakt, of door water zijn bedorven. Steun aan Nederlandscbe werkloozen in Duitschland Het negentiende congres van den Neder- landschcn Bond in Duitschland zal dit jaar op Zondag 16 October a.s. in het Messe-ge- bouw te Keulen worden gehouden. Onder andere zal worden behandeld een voorstel tct het ondernemen van pogingen om de ondersteuning der werklooze Nederlanders in Duitschland verhoogd te krijgen, speciaal in verband met den hoogeren levensstan daard in Duitschland en de daardoor ver oorzaakte ongelijkheid in levensomstandig heden tussohen de Nederlandsche gesteun- den in het vaderland en in Duitschland, en een voorstel het hoofdbestuur op te dragen, bij de Nederlandsche regeering aan te drin gen op een wettelijke regeling van de on dersteuning aan Nederlanders in Duitsch land. Handige oplichterstruc in de re sidentie toegepast. Zaterdagavond werd een der filiaalhoud sters van de broodfabriek der firma Paul Kaiser te 's-Gravenhage opgebeld door een man, die zeide employé der firma te zijn en inderdaad den naam van één hunner op gaf. Hij gaf haar toen opdracht in verband met* den diefstal welke dien ochtend in het filiaal Zorgvlietstraat had plaats gehad, d" ontvangsten af te geven aan een man, dien hij zou sturen. De bewuste man kwam en ontving hij het filiaal in de Fahrenheitstraat f 70.in een tweede filiaal aan de Vaillantlaan gelukte de truc eveneens en de „afgezant" kreeg ook hier f 70.mee. De filiaalhoudster aan de Weimarslraat was listiger, want zij belde, toen de man het geld kwam halen eerst het hoofdkantoor op, omdat zij zich herinnerde, dat een der gelijke truc vroeger hier te rstede hij een groot bedrijf was toegepast. De man-be merkte .onraad en nam de vlucht. Het spreekt vanzelf, dat de firma de op bracht niet had gegeven. Hij had kunnen weten, dat de noodlottige trein elk oogenblik passeeren kon... Op den onbewaakten overweg te Nijezijl, gemeente Sneek, is gister ochtend een personen-auto door den trein gegrepen. De bestuurder is hierbij om het leven gekomen. Omstreeks tien uur passeerde de wagen, welke bestuurd werd door den 60-jarigen heer Haagsma uit Sneek. directeur van de Kon. Ned. Roomboterfabrieken, den onbe waakten overweg en werd door den snel trein LeeuwardenStavoren gegrepen. De auto werd weggestooten en kwam tien me ter verder tegen den schuinen kant van den spoorbaan tot staan, met de voorwielen op het pad langs den spoorbaan en met het achterstuk tegen het talud, zoodat de spoorweg geheel vrij bleef. Het voertuig werd ernstig beschadigd. De heer Haagsma werd door de achterruit uit den wagen geslingerd en kwam 35 meter verder terecht. Hij was vrijwel op slag dood. Onoplettendheid. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan onoplettendheid van den chauffeur. Hij had den bewaakten overweg wllen passee ren ,doch daar deze gesloten was, is de heer Haagsma naar den ..één kilometer- verder gelegen onbewaakten overweg te Nijezijl gereden. Het slachtoffer had vrij uitzicht op de spoorbaan. Aan den anderen kant van den overweg stond een melkauto voor denzelf den trein te wachten. Het regende op dat oogenblik, hetgeen het uitzicht even belem merd schijnt te hebben, wat den heer Haagsma noodlottig is geworden. Onze Oost De slachtoffers hadden f 5000.— gestolen. In den nacht van 9 op 10 Sep tember is door insluiping toegang verkre gen tot 't kantoor van den kwartiermeester te Taroetoeng (residentie Tapanoeli, af- deeling Bataklanden). Het slot van de brand kast werd doorgevijld. Hieruit zijn toen du plicaatsleutels van de brandkast in den mi litairen wacht gehaald, waarmede deze tweede brandkast werd geopend, waaruit ruim f 5000.is ontvreemd. Die brandkast is weer op normale wijze gesloten. De du- plièaatsleutels en het doorgevijlde slot wer den niet gevonden. Na een onderzoek dat werd ingesteld dooi den plaatselijk militairen commandant, in samenwerking met de veldpolitie en het binncnlandsch bestuur, viel de verdenking op eenige militairen. In den nacht van 29 op 30 September gina- een militair, die wacht deed. met één van zijn collega's er van door; Zij hadden een karabijn en wachtpatronen meegenomen. De controlecrende korporaal ach tervolgde hen en militaire patrouil les, alsmede de veldpolitie, zochten de omgeving af. Op 30 September heeft deze kor poraal zich des avonds bij de wacht gemeld. Hij bracht de karabijn en de wachtpatronen van de gedros- ten mede. De korporaal verklaarde de gevluchte militairen te hebben aangeschoten. De gevluchte militairen zijn later dood aangetroffen in een huisje op een droog rijstveld. Op de lijken werd nog een bedrag van f 3Ó00. aangetroffen. De betrokken korporaal is. naar de N.R. Crt. meldt, in arrest gesteld. Volgens beschikbare gegevens zijn te Ta roetoeng geen Europcesche militairen als gewoon soldaat gelegerd, zoodat het aan te nemen valt, dat het hier militairen van inheemschen landaard betreft. Massamoord in Joodsche wijk Arabieren plegen overval. gruwelijken Op de Joodsche wijken van Tiberias in Palestina heeft Zondagavond laat een over val plaats gehad, welke twee uur duurde. Deze overal was .een volkomen verrassing, daar het in dit district den laatsten tijd rustig was geweest. Meer dan honderd Arabieren dron gen, nadat een Joodsche wachter was doodgeschoten, de huizen bin nen. Zij brachten mannen, vrou wen en kinderen met geweerschoten en dolken om het leven. Later werd - brand gesticht in de synagoge, re- geeringsgebouwen en andere hui zen. Toen zij zich terugtrokken, stieten de op standelingen op een patrouille, waarbij vier hunner gedood en drie gevangen genomen werden. In het geheel zijn 21 Joden om het leven gekomen en 3 gewond. Te Haifa is gisterochtend een Joodsche machinist doodgeschoten. Een Chirstelijke wachtsman van de Irak Petroleum Co. werd vermoord. Maarschalk Bluecher in ongenade Het bevel over bet Roode Leger zou hem zijn ontnomen. Te Moskou doen, volgens de Daily Tele- graph and Morning Post hardnekkige ge ruchten de ronde, dat maarschalk Bluecher ontheven zou zijn van het bevel over het Roode Leger in het Verre Oosten en dat hij thans in zijn woning te Moskou moet blij ven. Verzekerd wordt, dat hij van zijn com mando ontheven is wegens de fouten door hem in Augustus gemaakt bij het incident van Tsjang Koe Feng.. Enge'sche visschers opgebracht Door Sovjet autoriteiten. De Sovjctautoriteitcn hebben drie Brit- sche trawlers, die in de noordelijke wateren aan het visschen waren, in beslag genomen en opgebracht naar de Russische vlootbasis te Moermansk. Het betreft de schepen York City, St. Attalus en Dalmatia. De Britsche ambassadeur, burggraaf Chil- slon, heeft de aandacht op het gebeurde gevestigd en uiteengezet, dat het hem voor kwam dat men hier te doen hoeft met een schending der Engelsch-Russische vissche- rijovereenkomst van 1930. WOENSDAG 5 OCTOBER 1938. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. NCRV-uitzcnding. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuzek (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het All Round Sextet en gramofoon muziek. 2.303.55 Solistenconcert en gramofoon muziek. (Om 3.45 Berichten). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor de kinderen. 5,45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.45 Reportage, eventueel gramofoonmuz. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist. 9.15 Causerie over Boerhaave. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie over leerbewerking. 10.20 Apollo-kwintet. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg kwintetconcert. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum n, 415,5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO* 6.30—7.00 RVU. 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 11.40 Causerie „Wat is beter, arbeid of steun?" 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 „Esmeralda", en gramofoonmnuziek. 1.00 Orgelspel. I.301.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Paedagogische causerie. 7.00 Felicitaties. 7.06 Koorzang. 7.15 Causerie „Van streven en stryden". 7.30 Causerie „De oorzaken van de werkloos heid". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP en VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest en solisten. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Zang en orgeL 10.30 Damnieuws. 10.35 Cor Steyn's Accordeonorkest. II.00 Eugenetische causerie. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON t#RV%.^£G£tA maurice walsh ..Niks geen haast," antwoordde Paddy Joe laconiek. Een kleine pauze, vol verwachting, toen grinnekte Alistair vroolyk. „We hebben eigenlijk een soort van snoode afspraak met den havenmeester bij de aanlegplaats om den hoek,probeerde hij. „Die vent wil beweren, dat er meer manieren zijn om zalm te vangen dan één." .,Ik ken een fijne methode, dat deden we *f6r in Canada." zei Alistair. Met een net!" lichtte Paddy Joe toe, „op een met al te donkere nacht!" ,.En Tom Whelan, de havenmeester is een ware vraagbaak." „Daarom gaan we ons licht maar eens bij em opsteken. Wil je soms mee? Er kunnen best drie in de boot." Rogan keek naar beneden, waar het note- femeerd lag aan den voet van een hei- na steenblok. Het was een typisch Iersch aartuigje van dunne latten overtrokken met fn„eer<? zeildoek: desnoods konden er drie per ken jn varen met kalm water, maar het zou verschrikkelijk nauw zijn. loopen lieV6r maar niet- Ik zal *naar gaan dan naar ons uit bij den havenmeester, van daar niet zÜn* in de gelagkamer Alistair "^aPen van Harty"," inviteerde ''^aar een zekeren Maclan ons voor deze een rondje zal geven," vulde Paddy Joe „Ik zal maar eerst eens in het Wapen van Harty gaan kijken," antwoordde Rogan glim lachend. Hij bleef op zijn steenknobbel zitten en keek toe, hoe de anderen naar het water klauter den, en behoedzaam in het dobberende bootje stapten. Alistair nam de smalle roeiriemen,. Paddy Joe maakte de lijn los van het leege petroleumblik dat als boei dienst deed en het schuitje begon over de golfjes weg te glippen en te dansen met alle luchtigheid en veiligheid van een eierdop. 3. Paddy Joe zat achterin, met de ellebogen op de knieën, een poosje stil te rooken; zijn schouders volgden in een deinende beweging het rhythme van den riemslag. „Een geschikte vent was dat," opperde Alistair na een poosje. „Ik zat ook aan hem te denken," zei Paddy Joe. „Maar hij heeft iets in zijn oogen, diep ach ter in zijn hoofd zooiets als een straal koud water langs je rug. Hoe zou dat komen, Paddy Joe? Begrijp jij dat?" „Ik begrijp het helaas maar al te wel. Dat beroerde schrijvers-geheugen ook van me!" „En bepaald geen zwakkeling geen vrou wen of drank „Reken maar van niet! Twee jaar geleden deed hij voor geen enkelen kerel onder, die ooit voor Schotland de blauwe trui gedragen heeft, en dat zegt nog al wat. Ik heb hem eens een keer dien zwaren C<>n Dolan tegen de vlakte zien helpen, vijf meter van de lijn, en Con weegt z'n honderd kilo wel, en er zat een vaart achter van een tor pedo." „Dat deed ik ook. Denk eens even na. Ro gan Stuart! Wekt die naam geen herinnerin gen bij je op?" „Rogan Stuart? N-nee, ik ben geen rugby- maniak!" Paddy Joe staarde naar het vlecht werk van de boot en hij fronste het voor hoofd. „Mijn lieve Norrey met je mooie krulle- bol," zei hij peinzend, half tegen zich zelf. „en de kleine apen de hemel beware ze..." „Waar wil je heen?" „Als hun eens iets overkwam een onge luk Alistair trok verwoed aan de riemen. „Hou.je mond, Paddy Joe! Vlieg op kerel, wat een be roerd idee. Wil je dwars over Ierland en Schotland jagen „Met Rogan Stuart was er iets dergelijks." „Wanneerwat?" „Niet zoo heel lang geleden. Hij woont in Dublin of dat deed hij. Zijn vrouw ging met hun dochtertje van een jaar of twee met de nachtboot over, den vorigen winter, en de boot kreeg een aanvaring in de mist bij den mond van de Mersey en verging." „Kwamen ze allebei om?" „Opgesloten in hun hut. En daarbij waren er nog allerlei praatjes dat gaat gewoon lijk zoo. Er werd beweerd, dat zij bij haar man vandaan was ge loopen en er werd nog bij verteld, dat zij op weg was naar een ander groote goden! Wat een wonderlijke samen loop!" „Wat?" „Dienzelfden man hebben we gisteren door het dorp zien loopen." „Die knappe, lange kerel, dien je me aan wees?" „Ja Eudmon Butler, ze noemen hem den Zwarten Hoofdman een ware duivel in het gevecht even goed als in de liefde." „Misschien zit Rogan Stuart hem wel ach terna?" „Dat zou wel kunnen jongens, wat een vechtpartij zou er dan van kunnen komen! Maar laten wij er ons niet mee bemoeien, vriend. Laat de dooden rusten. Rogan Stuart moet zijn eigen boontjes maar doppen. Er wordt op 't oogenblik van jou en mij niets verlangd en als dat wel het geval is, zullen we niet in gebreke blijven. Kijk uit, wat je doet. Stuurboord halen, an ders ga je tegen den kant op." TWEEDE HOOFDSTUK. 1. De morgenbries ging, liggen en de zon, nu recht boven de helling van den Slievemoai. begon te branden, wel wat te veel voor Ro gan Stuart, die nog steeds in doezelige afge trokkenheid op zijn steenklomp zat te soezen. Door zijn doezeligheid heen voelde hij de drooge hitte schroeien i' zijn nek en lui keek hij rond naar een plekje schaduw. Aan deze zijde van het paardepad rees een bazaltzuil manshoog boven den grond uit en wierp een streep schaduw van een paar voet breed over de heistruiken. Langzaam stond hij op en klom er op zijn gemak heen. „O, schaduw der rotsen in dorstige landen!" mompelde hy met een diepe stem, terwijl hij zich in het heidekruid ïitt valen; hij schurkte zijn schouders tusschen twee knobbels van een steen, en zuchtte behaaglijk. Van boven zijn knie af lagen zyn beenen in den zonne gloed, maar door zyn flanellen broek heen, was de warmte niet onpleizierig, hij vouwde zijn handen op zyn vlakke buik ineen en doe zelde verder. Als hij zijn hoofd naar links draaide, kon hij het paardepad zien ombuigen langs een rotspunt een honderd meter verder; rechts keek hij over de heele lengte van di baai van Corrulish een paar kilometer verder. De eb- stroom liep terug door de engte en door een soort vah gezichtsbedrog leek het net of het water daar van beneden naar boven stroom de, een kanaal van bleekglanzend goud, in gebogen lijn overgaande in den hemel. Verder was de baai één spiegelglad vlak. waar zilveren rimpels op uitvloeiden. Aan den overkant, onder den ..nderen oever die zandig en overhangend was, had het water een doorschijnend groene kleur, maar aan deze zijde, waar de basaltrotsen tot het water afdaalden, was het donkerblauw tot leigrauw verdiept. „Zoo direct val ik in slaap," dacht Rogan Stuart. Den vorigen nacht had hij niet zoo heel goed geslapen in zijn bed van varens, maar dat .was niets bizonders; den laatsten tijd had de slaap hem maar zelden zijn veilige haven geopend. De zeelucht was koud geweest en de jaren, die hij in de stad had doorgebracht, hadden zijn Schotsch bloed dun gemaakt. De kille dageraad had hem gewekt en Ky had met een vreemd gevoel van verlatenheid staan kijken naar het berglandschap om hem heen, scherp belijnd in de bleeke lucht; het oppervlak van de baai was een koude gryze spiegel geweest, waar de toppen op hun kop in stonden. In die belichting waren de bergen donkerder dan 't donkerste paars, dieper der dan het diepste blauw, en een dikke streep mist van het zachtste parelmoer trok een brug over de vallei van Glounagrianaaji en slingerde zich als een sluier om de schouders van den hoogen Leaccamore. Nu teekenden d bergen zich niet meer zoo schril af en leken verder en grooter; groen grasland, wa zig in het zonlicht, nesteldt zich over de hel lingen tusschen scherpe rotsen; hooger op glinsterde het basalt geel en lichtrose en roestbruin; verwischte schaduwen dreven in dal en vallei; de rotsige kantigheid der sple ten en holten waren zacht omfloersd. Hij bewonderde het frissche groen aan den overkant. Hoe vredig en schoon lag daar de wijde vallei, welk een rust voor het oog in die donkere boomgroepen! Maar wie was de vandaal, die daar die roode torentjes had durven bouwen? De één of andere snoeshaan, naar deze Iersche dalen overgewaaid, en de burchtheer uithing met zijn namaak kasteel van roode baksteen! Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7