U)L Zó moet je het doen ftttU pnyeM en meUfel! Ilt dacht van de week dat we midden in de winter zaten. Kolossaal, wat ging die wind te keer. Ik lag zo ongeveer in m'n bed te schudden en het huis kreunde alsof het puin in z'n buik had. Zelfs onze hond Djoek Hep te janken op zolder, zó bang was hij van de hagel, de regen en de storm. Toen heb ik hem maar onder het bed gezet, de bangert! Wat schiet de tijd al weer op naar Kerst feest en Sinterklaas. Nog een paar maand jes en we zijn alweer zover. De krijgen we weer vrije dagen en feestjes en... lekkere dingen om op te eten. Ik ben net als jullie, Wel geen snoeper, maar lekkere beetjes sla Uc nooit af... Het boek is deze week gewonnen door: PIET en SJAANTJE ZEEMAN, Schagerbrug, E 145. En nu de briefjes: Miek Leguit, Schagen. Kijk Miek, dé,t vond ik nu eens aardig van je, dat je, toen jij die prachtige taart Zaterdag kreeg, ook aan den Kindervriend gedacht hebt. Dat be wijst, dat je een gul hart hebt en iets kan missen voor een ander. Jliep Dekker, Anna Paulowna. Zo heb ik me met jouw schooljuffrouw vergist? Nu, juffrouw Jensen ken ik ook goed. Doe haar m'n groeten maar eens. Dat ze in Den Hel der fijne paling hebben is me bekend. Af en toe kom ik ook wel eens een keertje in de marinestad en meestal tracteer ik me zelf dan op een maaltje paling of de beroemd» Helderse botersardines. Dat zijn speciali teiten! Jan Stöve, Schagerbrug. Ja Jan, al die boeken, die jij zo mooi vind heb ik ook in m'n jonge jaren gelezen. Dan ging ik 's win ters voor de kachel op de grond liggen en las Bert en Bram, Okke Tannema, Tim en Tom, Arendsnest en Pietje Bell. Daarvóór las m'n moeder altijd voor. Die kon dat heel mooi en samen hebben we 't er nog wel eens met z'n tweetjes over die fijne uren, •die we dan samen hadden. Klaas Borst, Schagen. Nee Klaas, bij de verduisteringsproef was ik niet bang. Integendeel, ik vond het heel interessant, net als de meeste menschen bij ons. Dat jij draaierig wordt als het zo donker om je heen is kan ik niet goed begrijpen. Dat heb ik nog nooit gehoord. Dag Klaas! Gre Klare, Kolhorn. Je hebt zeker al gezien Gre, dat er inderdaaa nog een ver volg op die spannende Tarzan-geschiedenis is. Ik ben er van overtuigd, dat je die met evenveel plezier zult volgen als alle voor gaande verhalen. Want het wordt weer ge weldig mooi, dat kan ik je alvast wel ver tellen. Marie Spoor, Dirkshorn. Ik heb nooit geweten, dat jij al eens een brief helemaal naar Nederlands West-Indië gestuurd hebt Marie. En wat verbazend aardig dat je nu eindelijk bericht terug ontvangen hebt. Schreef die verre vriendin aardige dingen uit dat land Jack van de Cappele, Schagen. Dat ben ik met je eens Jack, dat je wel dikke wangen moet krijgen maar niet zo dik als met de bof. Hoe staat het er mee? Ben je al weer bijna beter? Wanneer jij een boek of taart zal winnen kan ik niet zeggen. Dat is nog altijd een kwestie van „geluk" en je weet: dat laat zich niet dwingen. Rika Keyzer, Schagen. Allereerst har- teljjk bedankt voor Pietje Putk, Rika. Hij staat in de salon voor het raam en we zorgen, dta hij iedere dag water krijgt. Het bloemetje staat er nog prachtig fris bij. We vonden het heel lief van je. Ook de tekening heb ik nu ontvangen. Je bent een kraan hoor, Er komt een klein zwart lijstje om en ik hang hang hem naast je kalendertje. Dag Rika! Corrie Keyzer, Schagen. Ik had jullie Wel eens als zwarte Pieten willen zien Cor rie. Of zou ik geschrokken z\jn? Ik vind ook dat het al echt winterweer is. Je kunt 's-morgens haast niet tegen de wind inko men en 's avonds kun je de kachel al best velen. Brrr... het leek wel December! Daag! Marie en Wim .Boontjes, Schagerbrug. Vonden jullie de raadsels niet gemakkelijk? Kom, kom, Marie en Wim, het lijkt me dat dat nog al meeviel. Met een beetje moeite kwam je er wel uit. Maar... de volgencre week een groter briefje hoor. Spreken we dat af? Tini Keuris, Schagen. Heb je je nieuwe mantel al gekregen? Ik denk dat je wel big zal zijn met die swagger, is het niet? Nu, die kun je met dat koude weer van de laatste dagen best gebruiken, wat jij! Schrijf je nu regelmatig een briefje, Tini Nellie en Kees Everts, Schagerbrug. Alsnog feliciteer ik Kees met z'n verjaar dag. Die is nu al weer 10 jaar geworden, dat wordt al heel wat, kerel! Je was zeker best in je sas met de figuurzaagdoos. Je bent een handige klant en ik weet zeker dat je moeder van de winter een paar aardige dingen in haar huis krijgt. Is dat niet zo Hendricus Peetoom, Kelnsmerbrug. Juffrouw de Moor heb ik wel eens ontmoet. Dat is lang de kwaadste niet en je zult er vast en zeker goeie vrienden mee worden. Help je nog steeds met het melken Hendri cus? Dat zal je vader wel fijn vinden, denk ik! Piet en Sjaantje Zeeman, Schagerbrug. Dat verhaal wat jij me vertelt van de afge-( waaide appels bij Meeldijk herinnert me aan' m'n eigen jeugd. Toen heb ik ook eens ap pels geraapt die afgewaaid waren en ik at er wel 10 op. Maar toen heb ik zo'n ver schrikkelijke buikpijn gehad, dat ik 2 dagen niet naar school kon gaan. Dat was de straf voor m'n schrokkerigheid! O zo! Piet Dekker, Anna Paulowna. Ik zou dat konjjnhok maar zo gauw mogelijk met je vader klaarmaken Piet, want anders ben ik bang dat de konijnen verkouden worden als ze zo buiten blijven. Ben je niet trots dat je een rijbroek gekregen hebt? Ik was dat wel toen ik de eerste kreeg. Dag Piet. Frida de Lang, Anna Paulowna. Leuk dat ik een brief van jou ontvang Frida. Vol gen er nu meer? Je postpapier vind ik heel mooi; wees er zuinig op hoor. Je vriendin nen Bep Tijsen en Trijnie Dekker ken ik ook. Die behoren tot m'n beste vriendinnen! Trien Ttfsen, Anna Paulowna. Dat boek van Miep was net mooi Trien, heeft ze het al uit? Misschien mag jij het wel eens van haar lezen. Vraag het maar eens vriendelijk. Dat Frida een paar dagen ziek geweest is, wist ik niet. Daar heeft ze mij niet van ge schreven. Bets T\jsen, Anna Paulowna. Ja, dat wist ik Bets dat er twee Piet Dekker's zijn. Daar ben ik vroeger zelfs al eens mee in de war geweest. Stel je voor dat de een de taart wint en dat ik die naar het adres van de andere stuur... Ik denk dat ik vreselijke ruzie met die Pieten zou krijgen. Ik moet er niet aan denken! Cornelia Zwaan, Schoorldam. Welkom nieuwe vriendin, welkom in de raadsel- en briefschrijfclub. Ik hoop dat ik iedere week een epistel van je zal ontvangen en... een groot. Ik lees dat jullie met z'n negenen thuis zijn en benijd je. Want dat zal dan wel ge zellig zijn, denk ik. Jan Brommer, Barsingerhorn. Ik heb je grote brief gelezen, Jan. Dat is een hele geschiedenis met die voetbalschoenen van jou die eigenlijk ook weer geen voetbal schoenen zijn maar „danslaarzen" zoals de jongens in Barsingerhorn die noemen. Maar ze kunnen zeggen wat ze willen, je bent een puikbeste voetballer en als ik nog eens een club ga oprichten benoem ik jou tot captain. Ik zal bij Sinterklaas een schietgebedje voor je doen voor een paar echte voetbalschoe nen. Afgesproken Dat was 't laatste briefje. Tot volgende week! Goede oplossingen ontvangen vant Bets T., Anna Paulowna; Gré K., Kol horn; Miep D., Arma Paulowna; Miek L., Schagen; Jack v. d. C., Schagen; Rika K., Schagen; Corrie K., Schagen; Jan B., Bar singerhorn; Nellie en Kees E„ Keinsmer- brug; Hendricus P.; Keinsmerbrug; Piet en Sjaantje Z., Schagerbrug; Piet D., Anna Paulowna; Frieda de L., Anna Paulowna; Trien T., Anna Paulowna. Oplossingen raadsels vorige week I. Notenkraker, n. Zeef. Nieuw Raadsel X onder de maat. X olienootje. X grote hoeveelheid. X grote winkel; warenhuis. X heren-kledingstuk. X meisjesnaam. X stadje in Noord-Holland. De laatste letters, van beneden naar bo ven gelezen, vormen de naam van een stad in Noord-Holland. Cokkie heeft haar pop gewassen Cokkie heeft haar pop gewassen In het kleine poppenbad. Ze zit nu nog na te plassen, O, wat heeft ze een pret gehad! De druppels spatten in het rond. Cokkie is nog lang niet klaar! Pop ligt nu op de vieze grond, Maar daar kijkt ze niet meer naar! Het is ook zó fijn om met water te spelen, En zo hard te spetteren als je kan. Dat spelletje gaat nooit vervelen En zo lekker., kletsnat word j'ervan! OPLOSSING van: HET SLIMME MUISJE. 1 Een lesje van den oud-kampioen. Als met een maandje de school weer be gint Hè, wie denkt daar nou aan!, hoor ik jullie al verontwaardigd roepen laat ik dus liever zeggen: als de zomer weer zo wat afgelopen is, dan komt 't najaar en daarmee de knikkertijd weer in 't land. Waarom dat nu juist in 't najaar moet zijn, dat weet geen mens, maar 't is vast en ze ker, dat jullie, als de bladeren beginnen te vallen, weer met de knikkers op zak loopt. Zo is 't nu en zo was 't ook, toen de oude heer, dien jullie hier op 't plaatje ziet, nog maar een jongen was. Het is een Engels man, deze oude heer en in zijn jonge jaren heeft hij wat afgëknikkerd, dat 'verzeker ik je, hoor! Hij was een geweldige bolle boos in dat spel, zó zelfs, dat hij 't tot kam pioen van Engeland in het 5knikkeren heeft gebracht. Want in Engeland is het knikker spel helemaal niet alleen een spel voor kinderen. Ook jonge mannen houden er zich nog mee bezig en het staat er zó hoog in aanzien, dat er zelfs ieder jaar wedstrij den in worden gehouden om het kampioen schap van Engeland. Al 350 jaar wórden deze knikkerwedstrijden in Engeland ge houden, telkens in een andere streek van het land. De laatste keer was het bijvoor beeld in het graafschap Sussex. 't Komt er dus in Engeland wel op aan, of je goed kunt knikkeren en het is dan ook geen wonder dat de jongens in ëen kring om den ouden heer zijn. gaan staan, die hun eens zou laten zien, hoe je; 't eigenlijk doen moet. Of ze eerbied voor hem hebben! En niet alleen omdat hij al 85 jaar is, nee, meer ri'ö£, 'omdat hij 60 jaar*" geleden kampioen van Engeland was! Daar heeft Grootvader hun van verteld. En nu kijken ze vol spanning toe, hoe hij de ene knikker na de andere in 't potje mikt, want hij is 't nog helemaal niet verleerd. Als ze goed naar hem kijken, wie weet, wordt een van hen dan ook nog eens kampioen! Een paar zinnen uit school' opstellen Kort geleden kreeg ik de Nederlandse opstellen ven een paar kinderen uit de Lagere School. Ik heb ze allemaal doorge lezen en er waren erg aardige opstellen bij. Nu en dan heb ik wel eens moeten lachen, omdat de schrijver of schrijfster zulke grappige zinnen had gemaakt. Ik be greep altijd wel, wat er bedoeld was, want dat was duidelijk genoeg, maar het werd op zo'n leuke manier gezegd. Kijken jullie zelf maar eens. Hier zijn een paar voor beelden. Als het herfst wordt, hangt de vleer muis zich op, bij gebrek aan voedsel. De haai is een zeerover. Als hij wil eten, moet hij op zijn rug gaan liggen, want zijn bek zit verkeerd. Toen we door de havens voeren zagen we een stoomboot steeds dichterbij komen. Toen we vlak bij waren, zagen we, dat het een fabriekspijp was. We voetbalden met een leeg groenten- blik, omdat we onze voetbal vergeten had den. Er- hadden doperwten in gezeten. We zwommen in de zee. Er hingen re genwolken aan de hemel. Daarom kleedden we ons gauw weer aan, want we wilden niet nat worden. Geen broekzakken meer Jongens, stel je nu eens voor, dat er broeken werden uitgevonden, zonder broekzakken! Waar zou je dan je knik kers, je zakdoek, je potloodje en je zakmes in moeten doen? Die arme meisjes weten ook nooit, waar ze alles moeten laten, wat ze bij zich willen hebben en die zijn dik wijls heel jaloers op de zakken van de jongens. In Engeland heeft het hoofd van een school in alle klassen laten zeggen, dat de jongens van zijn school voortaan geen broekzakken meer mogen hebben. Ze stop ten er teveel rommel in zei hij en ze liepen ook wel eens met allebei hun handen in hun zakken. Dat stond helemaal niet net jes! Nu moeten alle broekzakken dichtge naaid worden, zodat er niets meer ingestopt kan worden! Zijn jullie niet blij, dat jullie niet op die school zijn? In Salisbury had een grote spin een muis gevangen in haar web en de muis al 30 cm. boven de grond getrokken. Maar toen.werd de deur van de kamer opengemaakt- en viel de muis naar beneden. Het web was door de tocht stuk gescheurd. In Malakka gebruiken de inboorlingen ook tegenwoordig nog het sap van de Upa- boom om hun pijlen en speerpunten daar mee te vergiftigen. door edgar rice burroughs 8. De mensen aan het andere tafeltje waren een donker vrouw en een Hindoe. „Daar is Brian Gregory," fluisterde zij haar metgezel toe, „wij moeten hem bij ons zien te lokken", zal even naar haar toe gaan en haar dit Vlug schreef zij een briefje en liet dit door een kellner aan Tarzan geven, terwijl zij met de Hindoe naar een van de salons van het hotel ging. Tarzan las het briefje en zei: „Een dame Magra heet ze wenst mij te spreken, dat moet een vergissing zijn. Ik meedelen. Even later stond Tarzan voor Magra. „Neen, hier is geen vergissing in het spel," zei ze, „U bent Brian Gregory. U kunt mij niet voor de gek houden". „Ik ben Brian Gregory niet en heb U nog nooit in zijn lgven gezien," antwoordde Tarzan, terwijl 'hij zich omdraaide om de kamer te verlaten.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11