Doch er blijft keus te over kunnen niet alles dragen wat onze Fluweel speelt een hoofdrol Zuiderbuurvrouwen flatteert Soep van vischresten VETPUISTJES RADOX Voor heen Thans is er verschil? Een beetje Mode is een Gril Zaterdag 8 October 1938 Vierde blad i I „failles" en jersey-satijn, jersey-crêpe, kunst zijden jersey, mat en glanzend jersey. Ritssluiting op bont. Het bont ontkomt niet aan de soberheid, waarvan kleuren en stoffen blijk geven. Er is veel zwart vossenbont, veei astrakan, geschoren lam, skunks, en betrekkelijk wei nig bont, dat door uitheemschen vorm of door zonderlinge kleur opdringerig aandoet. De bontmantels bloezen in den rug en vallen, beneden de taille, in rokvorm om laag. De „rok" van den bontmantel is vaak door middel van een ritssluiting aan het lijfje gehecht. Zoo kan de rok gemakkelijk afgenomen worden; men houdt dan een kort bontjasjc over. Dat* is zeer gemak kelijk en practisch. De geheele mantel kan dienst doen als het werkelijk koud is, ter wijl in den overgangstijd alleen het korte jasje gedragen kan worden. Opvallend is het groote aantal gebreide kleedingstukken. De rok ken, die op de meest' bedriegelijke wijze die van Engelsche stoffen imi- teeren, zijn meestal van grooten een voud, de gebreide blouses hebben een „blazer"-vorm; ze hebben geen kraag, maar brcedc revers, zakken en ceintuurs, die de taille iets la ger dan op de natuurlijke hoogte omsluiten. Kleuren: lei-grijs, kardinaalsrood, goud geel, bisschopspaars, smaragdgroen, koper rood en marineblauw. Zijn deze kleeding stukken gestreept, dan loopen de strepen verticaal. Dit geldt zoowel voor de rokken als voor de vesten en de blouses. Knoopen-mode. De knoopen vertoonen de grootst-mogelijke verscheidenheid. Voor sporlcostüums en sportmantels worden vaak knoopen van grijs of bruin parelmoer gebruikt, vaak van een dieren kop voorzien. Vooral koppen van paarden, everzwijnen, honden en pape gaaien zijn in de mode, maar ook katten en uilenkoppen komen voor. Veel succes hebben ook imitaties van oude munten. De ze knoopen, van wit of verguld metaal, doen als sluiting van gekleede japonnen dienst. Men kan, naar gelang der omstandigheden, een enkele zeer groote knoop gebruiken of een betrekkelijk groot getal kleine. Het is niet noodig dat deze knoopen werkelijk iets sluiten. Ze spelen vaak een meer versieren de dan een nuttige rol. Wie naar een brid- ge-avondje gaat, kan haar japon van knoo pen voorzien, die ingelijste kleine kaartjes zijn. Meestal zijn de azen gebruikt, maar ook hoeren, vrouwen, boeren, en zelfs ach ten en zessen doen dienst Prachtige, maar in het algemeen zeer kostbare knoopen, ont- lecnen hun vormen aan het plantenrijk. Vruchten en bloemen zijn in ivoor, onyx en andere harde steenen uitgesneden, of er op gegraveerd. Voor rose kwarts en donkerrood koraal wordt aan Chineesche motieven de voorkeur gegeven. Geen wonder, doen zul ke knoopen niet aan die van een mandarijn denken? GERTRUDE. Bouillon van graten getrokken. (door onze Kook~ en Huishoudspecialiste.) Nu de meest geschikte tijd van het jaar voor het koopen van lek kere visch weer aankomt, zal dit smakelijke en ook zeker voedzame vervangingsmiddel voor vleesch weer in veel gezinnen op tafel ver schijnen. Zoowel bij het bakken als bij het koken van visch kan men heel wat variatie aanbrengen, maar één vraagstuk blijft er altijd voor de huisvrouw en dat is: wat doen we met de resten? Overgebleven gebakken visch" smaakt ook koud heel goed op de boterham, maar met gekookte visch is dit niet het geval. Geluk kig is ook hiervan nog wel een en ander te maken. Kent u vischsoep? Die zoowel van resten als van versche visch te be reiden is. Zooals men bij het bereiden van een ge wone soep vaak uitgaat van bouillon, ge trokken van vleesch, gaat men bij het be reiden van deze soep uit van vischbouillon. Deze kan men bereiden van versche visch, die op de gewone manier schoongemaakt is en waarvan ook juist de graat heel goed gebruikt kan worden of van overgebleven kookwater van de visch, waarin men dan nog wat achtergehouden graten af laat trekken. In het eerste geval heeft men ongeveer een half pond visch per liter water noodig, in het laatste geval gebruikt men de resten, die men heeft en voegt mèn, indien het visch- water niet te zout is, een bouillonblokje toe of wat maggi-aroma. Bij het aftrekken van de bouillon voegt men ook wat kruiden toe als foelie, wortel, ui, selde rie en peterselie. Na één a anderhalf uur zeeft men de bouil lon en houdt men daar uit kleine stukjes visch vleesch achter. Van de bouillon maakt men nu op de bekende wijze soep, door per liter vocht, 40 gram bloem .en 40 gram boter te ne- "men, die samen te smel ten en aan dit mengsel onder geregeld goed roeren bij kleine hoe veelheden de bouillon toe te voegen. Men kan de soep met wat peper op smaak af maken en kleine stuk jes vischvleesch als vul ling gebruiken. Warme en koude schotels. men resten koude aardappel, rijst en klei ne stukjes vischvleesch. dat men van de graat verwijderd heeft, door elkaar mengen met wat overgebleven boter- of mosterdsaus of alleen wat boter en mosterd. Naar ver kiezing kan men ook wat citroensap toe voegen. Doet men dit mengsel in een vuur vast schoteltje en bestrooit men het met wat paneermeel, waarop men hier en daar een klontje boter legt, dan wordt dit in den heet.cn oven tot een heerlijk warm gerecht, met een lekker croquant korstje. Een koude combinatie kan men maken van dezelfde ingrediënten; nu inplaats van met saus vermengd met wat azijn, olie, pe per, zout, fijngehakte peterselie en maggi. Versierd met wat. tomaat en takjes peterse lie, zal dit gerecht de koffietafel een fees telijk aanzien geven. WANNEER ZIJN UW STERREN JARIG? Hieronder verraden wij U, wanneer uw lievelingssterren „een jaartje ouder" wor den. Hoe oud? Ja, dat geheim wordt niet verklapt Lilian Harvey 19 Januari; Willy Fritsch op 27 Januari; de populaire komiek Heinz Rühmann op 7 Maart; Zarah Leander op 15, Gustav Fröhlich 21 en BrigitteHorney sluit de rij op de 19e Maart. Georg Alexan- der is de eerste in April, namelijk op de 3e, Olga Tschechowa op 26 April en Paul Hör- biger op 29 April. Op 1 April wou niemand jarig zijnPaul Kemp is op 20 Mei jarig en is in die maand de eenige. In Juni komt Mathias Wieman op de 23e, Fritz Kampers is op 14 Juli jarig, Leo Slezak op 18 Aug., Lil Dagover op 30 Sept. Onze landgenoot Joh. Heesters U vergeet hem toch niet op dien dag? is gelijk met Sinterklaas op 5 Dec. jarig. Het moderne décolleté VRAAGT EEN PASSENDE HALSVERSIERING verwijdert U onmiddellijk en afdoende door deze te betten met Radox. opgelost in warm water. Bij apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. Ook van resten aard appelen en o,f rijst kan men met overgebleven visch een smakelijke warme of koude combi» natie maken, die ook bij den broodmaaltijd gegeven kan worden, in het eerste geval kan Moderne knoopen Kan bezwaarlijk ontkend worden, f .dat Pa rij s de mode-stad bij uitne mendheid blijft, en dat nóch de Wcensche of de Berlijnsche, nóch de Londensche mode ook maar een derde.van den invloed oefenen, die I dc Panische op de klecding van de vrouw in de geheele beschaafde we- reld nu reeds tientallen jaren heeft, I toch mag daaruit niet besloten wor- I den, dat iedere niet-Fransche er f verstandig aan doet klakkeloos te aanvaarden wat men in de stad aan de Seine als mode belieft voor te schrijven. Wat voor de Parisienne zeer geschikt is, is het nog niet voor de Belgische of de Hollandsche De Germaansche vrouw ïs ntt eenmaal anders gebouwd dan de Latijnsche. Het 'Germaansche tvpe is langer dan het L'atijn- fciic, het is blonder, het heeft zwaardere beenderen, het. beweegt zich langzamer, het vertoont talrijke kleine! vormafwijkingen, Üic ten gevolge hebben, dat vele idieeën op j,et gebied van de mode, die door de Fran- sclic vrouw en haar Zuidelijker wonende zusteren niet vreugde aanvaard worden, in haar oorspronkelijken vorm door de Ger maansche vrouw niet toegepast kunnen .worden. Het beginsel, dat aan het denkbeeld ken grondslag ligt, is vaak opmerkelijk ge noeg. maar het moet, wil het in Noordelij ker ianden bruikbaar zijn, zekere wijzigin gen ondergaan. De gulden middenweg. Ileeds in België, dat een zeer gemengde be- I volhing heeft geeft men zich daarvan twkenschap. In bet Walenland moge men hele vrouwen van Latijnsch type aantref- Hen. de Brusselsche modehuizen geven er, |in commcrcieele redenen, de voorkeur aan pin collecties veeleer geschikt te maken (voor vrouwen van Noordelijker lichaams bouw. Niemand, die in Parijs woont, zal tiaar Brussel komen om er zich kleeren te Koopon, maar vele Hollandschen maken een uiistapjo naar de Belgische hoofdstad om p zich op de hoogte te stellen van wat H?arijsche vindingrijkheid en goede smaak, Seenigd met Noordelijke eenvoud en de- jjkheid, aan moois en belangwekkends fclcvcrd hebben. f Wie de collecties der Brusselsche moïïchuizen beschouwt, krijgt onmid dellijk den indruk, dat aan de Pa- rijsche uitbundigheid, „wuftheid" zouden andoren zeggen, een stevi ge rem aangelegd is. Dit geldt voor ile kleuren, zoo goed als voor de „lijn", de coupe, en de versierin gen. Men heeft het nieuwe niet verworpen ,maar men heeft getem- r perd, soms sterk getemperd; men lieeft na veel wikken en wegen, r een keuze gedaan en op die keuze heeft de strengheid en de degelijk- lieid der Noordelijke opvattingen on- miskeabaren invloed geoefend. Men weet in Brussel maar al te goed, flat een costuum, dat in Parijs volkomen draagbaar is, zekere wijzigingen moet on dergaan, wil het de Brusselsche vrouw be- 5427 Knippatroon Twee in èèn pa troon 3427. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Gekleede japon, rechts, van fluweel of een dunne, gewerkte wol len stof. Eenvoudig, doch gekleed model met gedrapeerde hals lijn en afkleedende halsuitsnijding. Vier baans rok, smalle cein tuur. Een geborduurd motief ziet men aan een der zijkanten, dat ech ter vervangen kan worden door corsage. Van bedrukte zijde is het model links uitge voerd, terwijl halsruim te over twee clips ver deeld wordt. Patroon met lange mouwen, die naar ver kiezing verkort kunnen worden. Ben. stoï pl.m. 4 M. van 90 cM. Patronen 42, 44, .46 en 48. koren. En wat voor de Brusselsche geldt, geldt evenzeer, en zelfs in sterker mate, voor de Nederlandsche. Niet overdreven! De smaken van de Belgische en de Neder landsche vrouw vertoonen talrijke punten van overeenkomst; van het „overdrevene", waaraan Parijs zich soms met voorliefde overgeeft, willen beiden niets weten. Veel overdrevens zal men in de Brusselsche mo de-collecties dan ook niet aantreffen. De gebruikte kleuren bewegen zich binnen be scheiden-getemperde gamma's, zonder daar mee aan aantrekkelijkheid in te boeten. Van zwart is op groote schaal gebruik gemaakt; verder zijn er veel mispel-kleurige stoffen. „verbrand-brood"-tinten, olifants-gramv en eindelijk een geheele serie wijnkleurige weefsels: porto, bourgogne enz. Wat de stoffen aangaat spelen fluweel, in vele variaties, en satijn, vooal satijn-du- chesse, dat steeds in booge mate „ladvlike" aandoet, een hoofdrol. Verder moirés, zware De Mode gaat een cirkelgang Wijd-nauw, nauw-wijd, lang-kort, kort-lang Zij lacht om ouderwetsch gedoe. Om wat gedragen werd door Moe, Doch wat in tijden lang geleen, De top van elegance scheen, Neemt ze als leidraad voor haar stijl, Bij 'f klassieke zoekt ze heil! Een wespentaille is modieus. Een crinoline: laatste keus! Een hoofdbedekking-ongewoon Behoort tot onzen goeden toon! Ons schoentje toont alleen zijn neus, Maar, dames, dat is juist flatteus!, O, lach niet om den dwazen staat, Waarin de vroegere vrouw op straat Zich coquetteerend heeft vertoond... Kijk naar U zelf... (Te vroeg gehoond?) Beken, dat hóe ook uitgedost. En of het veel of weinig kost, Eén doel de vrouw voor oogen ziet: Den man behagen anders niet... L1E.

Schager Courant | 1938 | | pagina 13