Fraosche troepen aan 240 eeuwen geleden S Gedeelte van dijk N.O. Polder weggeslagen Rijke haringvangst Deenscbe dames onbetwist de sterksten Twee millioen Chineezen bij Hankau Actie tegen Tsjang KaiSjé Storm brengt groote schade aan. De indijking staat voorloopig stil De schade, door den jongsten storm aan den nieuwen dijk van den N.O. Polder en aan het mate rieel toegebracht, is zeer groot. Baggerbakken zitten her en der verspreid in den grond of tegen den dijk omhoog: van het groote mate rieel, de kranen en machines, is een deel gezonken. Een der kranen zit half onder water; hier van is eersthet bovenstuk, de feitelijke kraan, losgeraakt, daarna langs de rails weggegleden en in zee geplonsd. Dit stuk schijnt zoodanig beschadigd te zijn, dat het als verloren kan worden beschouwd. Doch niet slechts het materieel heeft het zwaar te verantwoorden gehad, ook aan den dijk zelve is groote schade aangericht. Het onbekleede deel, dat de laat ste dagen boven den waterspiegel was gebracht, is verdwenen; van het gedeelte van het dit jaar opgewor pen stnk ter lengte van pl.m. 4 km. is de bekleeding, bestaande uit z.g. Belgische basaltblokken, cement- blokken of klinkers, geheel wegge slagen, zoodat als het ware geen steen op zijn plaats is gebleven. De schade is dus zeer groot, naar men ons meedeelt, en wij hooren, aldus het Hsb., een som noemen van een ton. Daarbij komt dan de schade wegens stagnatie, het boven water brengen en het herstellen van het ma terieel. Thans kan van voortzetting van de werk zaamheden geen sprake zijn. omdat men geen materieel heeft. Het staat dan ook te bezien of dit jaar nog weer zal worden voortgegaan. Doch lage prijzen: één k twee cent per kilo Telken jare varen er in het begin van den herfst heel wat schepen, die in den zomer elders visschen, naar de Doggersbank. Dit is op zichzelf een telken jare weerkeerende gebeur tenis. Echter doet zich dit jaar het verschijnsel voor, dat er in de Noord zee buitengewoon veel haring wordt gevangen; aanmerkelijk meer dan andere jaren. O.m. heeft een Hollandsche treiler in drie trekken, op één dag gedaan op de Doggers- bank, naar schatting zeventienhonderd man den haring aan dek gehaald of een gewicht van bijna zeven ton met een geschat aan tal van driehonderd veertigduizend visschen In de afgcloopen week kwamen treilers met een rijke angst aan haring aan de markt, doch daar de haring-prijzen de ne gentig cent niet te hoven kwamen zelfs lagen tusschen viiftig en negentig cent (de prijzen voor haring die versch wordt aan gevoerd in zout en ijs) maakten de trei lers nog uiterst lage besommingen. Het behoeft geen beloog, dat prijzen van vijftig tot negentig cent per kist van onge veer vijftig kilogram wel heel laag zijn. Dat bedrag zegt ons. dat er één tot twee cent werd betaal.fl voor een kilo haring. Zeer veel haring was bestemd voor Tsje- cho-Slowakije, doch et aanhouden van een haringtrein in Duitschland, aldus de N.R. Cr., heeft natuurlijk ook op de prijsdaling invloed gehad. Ook vestigingseischen voor marktventers? Voor-ontwerp zou reeds worden opgesteld. Het maandblad „Theorie en techniek van het Middenstandsbedrijf" deelt in een uit voerig artikel over „ordening" mede, dat de legeering van plan zou zijn, ook den straat- en markthandel aan vestigingsvoorschriften te onderwerpen. Een desbetreffend voor ontwerp zou reeds in voorbereiding zijn. Oude man in open vuur gevallen Doodelljk ongeluk te Roderesch (Gr.) Te Roderesch (Gr.) vond de buurvrouw van den 79-jarigen J. Uilenberg, die den ouden man iederen morgen een kopje kof fie brengt, dezen Donderdagmorgen, over dekt met brandwonden, door voor de deur' van zijn woning, meldt het N. v. h. N. De oude. alleen wonende man, heeft ver moedelijk met zijn rug naar het vuur van een open stookplaats gestaan, om zich te warmen, daar hij altijd klaagde over een kou den rug, en is toen achterover^ in het vuur gevallen. Naar men vermoedt, is hij er nog in geslaagd met brandende kleeren naar buiten te loopen. doch gij de deur is hij ineen gezakt en zeer korten tijd daarna overleden. De 2 pCt. bronbelasting van het inkomen Heffing vermoedelijk niet vóór Mei 1939. Zooals men weet heeft de minister van financiën in de Millioenennota een nieuwe belasting van twee procent van het inkomen waar mogelijk te heffen bij de bron, aange kondigd. Men verwacht in belastingkringen, dat de wet niet voor Mei 1939 in werking zal kun nen treden. Ook staat nog niet vast, of deze dan met terugwerkende kracht tot Januari zal worden toegepast. Het wetsontwerp is, aldus de N.R.Ct., thans nog ten departemente in voorberei ding. $w-emmen Onze zwemsters verliezen den landenwedstrijd Ragnhild Hveger c.s., vestigen nieuw we- reldrecord 4XJ00 meter estafet te. Op den tweeden, tevens laatsten avond van den landenwedstrijd der damesploegen van Denemarken en Nederland is het Deensche estafette- team er in geslaagd 't wereldrecord over de 4X100 meter borstcrawl met niet minder dan 2,1 sec. te verbete ren en te brengen op 4 mjn. 27.6 sec, Rie van Veen won de 100 meter borstcrawl, terwijl Inge Soerensen op fraaie wijze de 400 meter school slag won. Het eindresultaat van den landenwedstrijd was, dat Denemar ken met 40—31 punten won. De 100 meter borstcrawl was buitenge woon spannend. Rie van Veen is er schitte rend in geslaagd revanche te nemen voor de nederlaag bij de Europeesche kampioen schappen te Londen. In den fraaien tijd van 1 min. 6,1 sec. tikte de Rotterdamsche als eerste aan, terwijl Ragnhild Hveger 0.3 sec. later aankwam. De 400 meter schoolslag leverde voor Nederland evenwel niet dat resultaat op, wat men verwacht had. Inge Soerensen nam onmiddellijk na de start de leiding en stond haar plaats niet meer af. Jo Waal- berg moest de tweede plaats laten aan de 13-jarige Deensche Lvkke Larssen. De Deensche estafetteploeg startte in de volgorde Eva Arndt, Gunvor Kraft, Birthe Ove Petersen en Ragnhild Hveger, terwijl Nederland uitkwam met Trude Malcorps. Willy Soutekouw, Joke Groenweg en Rie van Veen. Van strijd is in dit nummer geen sprake geweest. Het belangrijkste was of de Deensche ploeg er in zou sla gen het wereldrecord te veri>eteren, welk wereldrecord stond op 4 min 29.7 sec. De totaaltijd werd 4 min. 27.6 sec. De Nederlandsche ploeg deed er precies tien seconden langer over, hetgeen duidelijke taal spreekt omtrent het krachtsverschil. De einduitslag van den landenwedstrijd was Denemarken 40 punten, Nederland 31 pun ten. Nieuwe Ford V 8 De voorzitter van de Ford Mo tor Company, Edsel Ford, heeft aangekondigd, dat een nieuw type aan de bestaande serie zal worden toegevoegd. Het betreft hier een Ford acht gyUncler in V-vorm, welke zal worden inge schreven onder den naam „Mer- cury". Hevige gevechten om strategi sche punten. Alle fronten weer in beweging. Volgens een Domeibericht zijn rondom Hankau ongeveer twee mil lioen Chineesche troepen geconcen treerd. De Japansche strijdkrachten aan den zuidelijken oever vandeJangtse stellen wanhopige pogingen in het werk om de Foe over te steken en zich meester te maken van de stad Janghsin,, een strategisch punt, dat algemeen wordt beschouwd als de sleutel van de tweede Chineesche verdedigingslinie voor Hankan. Volffens Chineesche berichten hebben de Chineesche troepen de aanvallers terugge dreven, doch te Hwatang bij Paisjihtsjeng is een kleine Japansche afdeeling, er in ge slaagd, de Foe over te steken. De Chinee zen hebben in allerijl versterkingen der waarts gezonden. In hun opmarsch naar Hankau, hebben de Japanneezen gisteren een nieuw succes geboekt, door het zuidelijk deel van de spoorlijn Peking-Hankau ten zuiden van Sinyang af te snijden. De Japansche voor hoede heeft het station Lioelin. 20 k.m. ten zuiden van Sinyang bestormd en opgebla zen, waarmede de spoorlijn werd afgesneden en Sinyang geisoleerd. De Japansche troepen rukken op langs den Westelijken oever van het Pojangmeer in de provincie Kiangsi, in de richting van Nantsjang. Ten Zuidoosten van het Loesjan- gebergte zijn de Chineesche stellingen door broken. Van Chineesche zijde wordt ge meld, dat de Chineesche luchtmacht groote verliezen heeft toegebracht aan de Japansche infanterie en artil lerie bij Loesjan. De Chineesche troe pen bieden, volgens deze berichten, overal tegenstand. De actie van de ongeregelde Chineesche troepen in de provincie Sjansi breidt zich uit. Op den Yangtse zijn Japansche mijnvegers tot 8 k.m. boven Tientiatsjen doorgedron gen. In militaire kringen bestaat algemeen de indruk, dat de fronten weer algemeen in beweging zijn gekomen. Koning Leopold naar Parijs Onthulling van monument voor wijlen koning Albert. Koning Leopold van België zal 12 Octo- ber a.s. in gezelschap van den graaf van Vlaanderen en minister-president Spaak een bezoek brengen aan Parijs. Tezamen met Ko ningin Elisabeth en den Graaf van Vlaande- deren zal hij op de Place de la Concorde een monument voor wijlen koning Albert onthullen. Des avonds zal de Koning naar Brussel terugkeeren. Val onze joden niet lastig 1 Amerikaansche nota aan Italië. Het staatsdepartement heeft gisteravond medegedeeld, dat een nota aan Italië is ge zonden, waarin gevraagd wordt, dat den Amerikaanschen Joden in Italië zal worden toegestaan, hun vreedzame werkzaamheden voort te zetten, en dat zij niet zullen worden lastig gevallen. In de nota wordt erop ge wezen, dat den Italianen in de Vereenigde Staten niets in den weg wordt gelegd, en dat zij volledige bescherming genieten. Opzienbarende onthulling. Pa niek onder de Belgen. Tijdens de jongste mobilisatieda- gen liep, zoowat overal in België, het gerucht, dat een sterke Fransche troepenmacht, vlak bij de Belgische zuidelijke grens was geconcentreerd en zichtbaar gereed stond om, dwars door de provincie Luxemburg, naar de Duitsche grens op te rukken. Als gevolg van dit gerucht ontstond zelfs zoo merkt de Brusselsche correspon dent van de N. R. Ct., onder de be volking van het stadje Aarlen en an dere Belgisch-Luxemburgsche plaat sen een paniek. Talrijke gezinnen verlieten de streek en begaven zich naar het binnenland. Thans deelt de katholieke Vlaamsche cou rant De Standaard mede, dat verscheidene senatoren en kamerleden uit de provincie Luxemburg de aandacht van de regeering hadden gevestigd op het feit, dat de Belgisch- Luxemburgsche bevolking zeer ongerust was over de aanwezigheid tusschen Sedan en het Groot-Hertogdom Luxemburg, van een groote Fransche troepenmassa, voor een aanzienlijk deel bestaande uit kleurlingen. De bevolking vreesde het ergste. Deze berich ten werden toen, naar De Standaard verzc kert, gedurende een vol uur in den Belgi schen ministerraad besproken en leidden tot het besluit een diplomatieke nota te zenden aan de Fransche regeering en te Parijs „de stappen te doen welke pasten aan een Bel gië met zelfstandigheidspolitiek." De nota werd echter nooit verzonden. In ministericele en Vlaamsche parlemen taire kringen blijkt de „onthulling" door het katholieke Vlaamsche blad gedaan, heel wat opzien te hebben gebaard. Te bevoegder plaatse werd zij niet bevestigd, maar ook niet ontkent. Joden mogen naar Abessinië Maar de Italiaansche regeering houdt de touwtjes stevig vast. In ons nummer van gisteren kon den wij nog mededeelen dat de groo te fascistische raad in Italië de mo gelijkheid van emigratie van Joden naar Abessinië onder oogen heeft gezien, doch dan onder voorbehoud van zekere controle. Het blijkt thans wel, dat de Italiaansche regeering twee slagen om den arm houdt, want. zoo zegt een bepaling, uit het voor loopig plan: alle voorwaarden die den Jo den gesteld worden, lcunenn worden ge schrapt of verzwaard, al naar de houding welke het Jodendom aanneemt tegenover het fascistisch Italië. Eden over de vrijheid in Europa In Birmingham heeft Eden een redevoe ring uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Er doet zich een verontrustend verzwak king voor van de nonnen in de internatio nale politiek, terwijl de vrijheid, een kracht, welke zoo laat is gaan bloeien, dagelijks meer beperkt of onderdrukt wordt op het vasteland van Europa. De geheele liberali- seerende strekking van de negentiende eeuw wordt omgekeerd. Onder dusdanige omstandigheden, zoo voegde Eden hieraan toe, hangt de vraag, of zelfs wij in staat zullen zijn onze vrijheden te blijven genieten, af van den ernst en de diepte van onze vastbeslotenheid om ze hoog te houden. Eens leefden in ons land mammoet en renzenhert Beenderen van meer dan twee honderd eeuwen oud bij Schok land gevonden. Blijkens het jongste driemaande- lijksche bericht der Zuiderzeewer ken zijn bij het zandbaggeren ten Zuid-Oosten van Schokland ten be hoeve van den dijk voor den toe- komstigen N.O. Polder, onderschei dene beernderen gevonden, die be langrijke historische waarde ble ken te bezitten. Nog geen drie regels telt deze mededee- ling en toch is zij van verstrekkende betee- kenis. Zij herinnert er niet alleen aan, dat het gebied ten Zuiden van Schokland oor spronkelijk land is geweest zij, die be langstellen in de geschiedenis van ons land, weten dat de voormalige Zuiderzee ontstaan is uit een veel kleiner meer maar ook dat in vorige eeuwen deze landen bevolkt zijn geweest met dieren, waarvan wij ons nauwelijks een voorstelling kunnen maken. De fondsten toch zijn: Het achterste deel van een sche del van een wolharigen neushoorn een slagtand, een kies en een rib van een mammoet; de schedel van een reuzenhert; het gewei van een edelhert; een halve kaak van een wild zwijn, een kaakdeel, een scheenbeen en een spaakbeen van een rund; een spaakbeen van een paard; eenige markazietknollen. 240 eeuwen geleden. Wolharige neushoorn, mammoet, en reu zenhert zijn uitgestorven dieren. Zij be volkten deze streken in het begin van het z.g. „holocene" tijdperk, dat 240... eeuwen geleden zijn aanvang heeft genomen. In dien tijd stak het Zuidelijk deel van de Zuiderzee nog boven den zeespiegel uit, die toen ongeveer zestig meter lager was dan tegenwoordig. Het Nauw van Calais was er nog niet; Engeland zat dus nog vast aan het Continent van Europa. De Noordzee- kustlijn liep toen ongeveer van Huil over Doggersbank naar de Noordpunt van Jut land. Dit alles hebben wetenschappelijke on derzoekingen en toevallige vondsten aange toond. De mogelijke oorzaak van het stij gen der zee is het afsmelten van de reus achtige hoeveelheid iis. die Europa voor een groot deel heeft bedekt voor het holocene tijdperk en die gedurende het begin van deze periode geleidelijk is verdwenen. De afsmelting begon in het Zuiden en plantte zich noordwaarts voort, een kaal en grootendcels vlak land achter zich la tend. Langzamerhand ontstonden er een flora en een fauna in deze gebieden. De begroeiing bestond aanvankelijk uit mossen kruiden en struiken, echter zonder hoornen. Tot de dieren, die hier leefden toen de rand van de ijsmassa tot Jutland was op geschoven, behoorden de neushoorn, de mammoet en later ook het edelhert. Zij graasden de eenzame toendra's af, die zich als onafzienbare vlaktes uitstrekten. Mammoet en neushoorn stierven uit. Naarmate het ijs verder wegraakte en de bodem hier niet langer permanent bevroren was begonnen de zandverstuivingen, waar aan het ontstaan van de duinen te danken is. De bodem van ons land was toen nog veel drooger dan thans, omdat in het begin de zeespiegel en daarmee het grondwater- niveau veel lager waren. Ten tijde van deze verstuivingen stierven de wolharige neus hoorn en de mammoet uit. Waarom? Men weet het niet. De schoot der aarde heeft het tot dusverre voor ons verborgen gehou den. Na deze groote dieren kwamen de steppebewoners als mormeldie ren, woelmuizen en andere knagers Weer later kwamen nog andere zoogdieren, nadat berken, dennen en andere hoornen hier oerwouden hadden doen ontstaan. De reuzenherten en de rendieren ver dwenen, aldus het Hsb., uit deze streken (eerstgenoemde soort stierf ook uit,) de steppendieren maakten eens plaats voor elanden, bisons, oerossen, edelherten en reeën. Het kan zijn, dat de dcclen van runderskeletten die ook bij Schokland ge vonden zijn, van deze soorten afkomstig zijn; zij komen elders in Europa nog in het wild voor. Edelherten vindt men ook in ons land nog, doch er mag aan getwij feld worden of zij in derdaad nog tot de wilde (niet-geïmporteerde) boschbewoners behooren. Reeën vindt men nog veel in het wild hier te lande. Aan deze dierengeschiedenis herinneren de vondsten, die de zandzuigers hebben ge daan op den bodem van de voormalige Zui derzee. Het zijn niet de eerste en het zul len niet de laatste zijn. Mogen nog vele be langwekkende vondsten gedaan worden en behouden blijven voor onze musea! Hitier licht gewond Bloemruiker kwam te hard aan... Opnieuw is er bij de Duitsche be volking op aangedrongen, dat geen bloemen of andere voorwerpen in den auto van den Führer of zijn gevolg geworpen worden, daar Hitier gisteren door een in zijn auto geworpen bloemruiker licht aan het gelaat gewond is. De mijnramp in Japan 47 lijken geborgen; nog 104 misten. Volgens een van het aJpansche minister! van binnenlandsche zaken ontvangen po. tierapport, zijn nu 47 lijken geborgen vil mijnwerkers uit de mijn Yoebari in Hoi. kaido. Voorts zijn 28 gewond, worden vermist en hebben 149 zichzelf bevrijd. D. ontploffing ontstond 2300 meter oud!: den grond, waardoor het reddingwerk belemmerd werd. 16 reddingsbrigades, e5 bestaande uit 20 man, stellen wanihopip pogingen in het werk de naderen te den. Men moet echter het ergste vreeaj. daar voll 24 uur sedert het 'begin van di ramp verloopen zijn. De geredden zijn zor door het mijngas aangedaan, dat hun zichten geheel zwart zijn. Vrouwen en'é, deren verdringen zich voor den inga* van de inijn. BEI He B kei doe Bi n ied Zul nee strs vat nas sist T VUT licl Mohammedanen schieten jetpropagandisten neer. Volgens een bericht uit Kokhokho, v hoofdstad van de provincie Soeijan iserA, vijandige stemming tegenover Tsjang 1 Tsjek gaande, in de provinsie Kansoe, 3 als middelpunt Hotsjau. Deze vond zijn oorsprong in een incident in Augustus, toen twee le-] den van het politieke bureau van de Sowjet trachtten communistische] propaganda te maken, en door ventig Mohammedaansche jongeling gen werden doodgeschoten. De Sowjet-autoriteiten dienden dade' een protest bij de regeering in en eisch strenge straffen voor de daders. Meer dan zestig invloedrijke Mohamm nen werden gevat en naar Lantsjau ge: den. Tegelijkertijd werden geweren, voori opstand gebruikt, ontdekt in het huis den garnizoenscommandant te Hotsjau. Tsjang Kai Sjek beval generaal Ma! fang dezen commandant te arresteeren. dus het Hsb., maar Ma Poegang weigs en sloot zich aan bij de anti-Tsjang lif ging der Mohammedanen in de provi: Kansoe. delf vare men Na afkca „IJm besta de B. Nes het 1 bi'eek is, dc dreef. Doek: teneir Ook nacht van .4 van d De aen hs ten. Van in de peiling lag sti verfrol De a'jn g Boer. 1 set bai lór Om het scl is en Duitsch crediet aan Turkije 150 millioen mark voor i dustriëele en militaire doi den. Het wen v Dingen Omtrent de onderhandelingen van Duitschen Rijksminister voor Economï Zaken, Funk, met den Turkschen mini waarvi voor Economische Zaken, Kesebir, wc ding p het volgende communiqué uitgegeven: laagste Bij de besprekingen, die de laatste ds|:^00i' d tusschen den Duitschen rijksminister 1 Economische Zaken en den Turkschen nister van Eeconomische Zaken zijn voerd, zijn de grondslagen vastgesteld een door Duitschland aan Turkije te ver nen crediet ten bedrage van 150 milk rijksmark. Vrije de Bof Dit. crediet zal gebruikt worden voort bijeen, betaling van opdrachten, van industi en militairen aard, benevens voor lingeiuop het gebied van openbare wf e.d. ïM voor de uitvoering van een dei verdrag noodig bijzondere bepalingen in overleg tusschen de beide regeer worden vastgesteld. u't bleek telt, toi «teld d De ri écn ba Mcegec len wc ten ver! Stieren vallen menigte aai «H idigerj' Een traditie, welke noo# ^''jng Door werd. Verslat central Te Villa Franco de Xira, bij Lis- Tot .neeren sabon, hebben wilde stieren, die ]V K v voor een stierengevecht waren p gelaten, eenige slachtoffers ge- foor Cen in) maakt en groote materieele schade het po] v* |«ngen. aangericht Ben. H. Een uit tal van kleine Spaansche stof overgenomen gewoonte wil, dat de stkj in vrijheid door de straten der stad 1» het stierenpark gaan. Een groote nicW g. gn nieuwsgierigen windt de stieren dan p0ej geschreeuw op. iuis aj De stieren van gisteren werden *|oor hc ..1 wierpen zich plotseling op rie mei%n hei Er ontstond een paniek. Verscheiden oor he lages werden vernield. De beesten s'^oinvtje den zelfs op auto's in, welke Lescba' werden. Drie personen werden gedood zestien gewond. Pas na twee uur waret 3 beesten overmeesterd, 'an he

Schager Courant | 1938 | | pagina 14