ROOK 1 CENT VIRGINIA TOPPRESTATIE VOOR DEN PRIJS Voedseltekort in Duitsche garnizoensplaatsen TRIÜMPH Goering wil naar Parijs Twee matrozen verdronken Pefroleumveiiter door zijn zoon vermoord Drama te Middelrode M'sdadigers bekennen Wij lazen voor U.... 8 D Postvluchten op Ind, f Cith j Nachtwaker mishandel Dc brandkast brandde PROOST HITLER Door gebrek aan vervoersmidde len. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit München: hoewel de bezetting door Duitsche troepen van de drie voor naamste Sudetenduitsche districten vlot is geschied, heeft de militaire ovebheid ernsti ge leemten ontdekt in de verkeersmiddelen, ■hoewel alle soorten particuliere voertuigen in alle deelen des lands waren en nog steeds worden gerequireerd. De troepenbeweging in enkele be zette gebieden wordt belemmerd door een tekort aan motorvoertui gen. Dit is ook de reden, waardoor de burgerbevolking in de garnizoen steden in het rijk en in eenige be zette gebieden volgens den corres pondent te lijden hebben van een tekort aan levensmiddelen. Sinds Vrijdag wordt geen boter of eieren meer te München verkocht. De troepenbe wegingen en de transporten van legerbe- hoeften naar de Sudetengebieden gaan voort. Bijna alle voertuigen zijn van par ticuliere ondernemingen afkomstig. De namen der eigenaars zijn uitgewischt en ook de nummerborden zijn bedekt. Naar een Poolsch- Hongaarsch - Roemeensch blok? Als slagboom tegen de Duitsche expansie. De reis van Graaf Csaky, chef van het kabinet van Kanya, wordt in welingelichte Hongaarsche kringen beschouwd als een Hongaarsch ini tiatief tot de vorming van een Poolsch - Hongaarsch - Roemeensch blok. Een dergelijk blok, zegt men, zou Rusland den weg naar het wes ten kunnen afsluiten. Te Boedapest, waar men de Duitsche ge voeligheden tracht te ontzien, vermijdt men het spreken over de bedoelingen van het Derde Rijk in Midden-Europa en Oost-Euro pa, maar, naar ingewijden doen opmerken, ligt het. voor de hand, dat de vorming van een PoolsclvHongaarsclV-Roomeensch blok in de eerste plaats een slagboom zou betee- konen tegen de Duitsche expansie, die voor de drie staten een concreet gevaar is, terwijl het spookbeeld van een Russische agressie slechts een theoretische bedreiging betee- kent. De beslissing der Slowaken. De beslissing der Slowaken, die, hoewel zij autonomie willen, duidelijk te kennen hebben gegeven, dat zij in het Tsjechoslo- waaksche staatsverband wenschen te blij ven, zal, aldus zegt men in dezelfde krin gen, niet zonder invloed op de Hongaarsche politiek, blijven. Deze politiek wijdt haar aandacht meer en meer aan de oplossing van het Roethcen- sche vraagstuk en aan het streven naar een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens. De officieuze „Peste.r Lloyd" schrijft, dat de Hongaren een dergelijke grens eischen, „niet alleen op grond van histori sche rechten en het recht van autonomie, ook niet alleen krachtens economische nood zakelijkheid, maar ter wille van de stabili teit en de consolidatie van Midden- en Oost-Europa." Water van de Jangtse daalt niet Tot gemak van de Japansche vloot. Hoewel de periode van lagen waterstand gewoonlijk in October begint, aldus meldt het Japansche blad „Asahi Sjimboen" ver toont de Jantse nog geen teekenen van val Het schijnt, dat de val van *t water voor het eerst sedert een halve eeuw twee maan den later zal beginnen. Het blad schrijft dit verschijnsel toe aan het feit, dat zich door het bezwijken der dijken nieuwe me ren hebben gevormd, die dienst doen als reservoirs voor de rivier, en aan het feit, dat grondwater naar de Jangtse stroomt in verband met den nieuwen loop van de Ge le Rivier. Bovendien is in het binnenland buitengewoon veel regen gevallen. De Japansche vlootbewegingen op de Jangtse worden door het hooge water zeer vergemakkelijkt, zegt de „Asahi Sjimboen". Doch er zijn onoverkomelijke bezwaren. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Parijs, dat sinds eenigen tijd ge ruchten in omloop zijn, dat het mogelijk is, dat veldmaarschalk Goering binnenkort een bezoek aan Parijs zal brengen. De waarheid is, dat Goering-zich te Muenchen zeer hof felijk jegens Daladier heeft gedragen en den Franschcn premier aan zijn vrouw heeft voorgesteld. Goering heeft toen half ernstig, half schertsend den wensch te kennen ge geven naar Parijs te gaan. Zelfs wordt gemeld, dat Dr. Schmidt, de tolk van Hitier, tijdens de conferentie tegen over Daladier heeft te kennen gegeven, dat Goering heel graag de Franschc hoofdstad zou willen leeren kennen, daar hij zooveel had gehoord over haar kunstschatten. De correspondent zegt ten slotte, dat dit alles nauwelijks ernstig kan worden opge vat, hoewel in de kringen van Daladier bet voorstel, dat Goering een bezoek aan Parijs zou willen brengen, niet volkomen werd af gewezen. De bezwaren zouden echter duidelijk en onoverkomelijk zijn. VOORWERELDLIJK DIER GEVONDEN. Aan de oevers van de rivier Karama in Zuid-Rusland heeft men een volledig skelet gevonden van een reusachtige rhinoceros, welke vóór den ijstijd in Rusland leefde Dit is de eerste maal, dat een volledig ske let van dit voorhistorisch, .dier gevonden is; het is dan ook van groöte waarde voor wetenschappelijke doeleinden. Franco zendt den vijand brood Voedzame projectielen. Twee vliegtuigen van Franco heb ben eenige honderden pakken brood laten vallen boven de stad Alicante, welke zich nog in handen der regeering bevindt. Het afweer geschut vuurde hevig op de toestel len, die 2 a 3 minuten rondvlogen, en na hun last te hebben uitgewor pen, verdwenen. De autoriteiten van Alicante verklaarden later, „dat de bevolking zich om het brood niet bekommerde, aangezien het afkomstig was van dezelfde lieden, die den dood van honder den bewoners op hun geweten heb ben." Decnsche schipbreukelingen opgepikt Naar IJmutden's veilige haven Het Russische s.s. „Volgoles", dat met een lading hout voor de papierfabriek te Veisen de haven van IJmuiden is binnengeloopen, heeft op de Noordzee de vier opvarenden gered van een in Esbjerg (Denemarken) thuis hoorende kotter, die op de Noordzee was vergaan Twee der geredden zijn ge wond. Door tusschewkomst van den Deen- schen consul te Amsterdam zijn de schip breukelingen verzorgd en zullen zij naar Denemarken worden overgebracht Zestig rebellen gedood De terreur in Palestina. Politie en militairen, die gezonden waren naar een plaats in Haifa, waar Joodsche v.rachtautobestuurders uit een hinderlaag beschoten zijn, hebben een gevecht met een bende van honderd opstandelingen geleverd. Minstens 60 rebellen zijn daarbij gedood, terwijl de Engelschen geen verliezen leden. Verscheidene geweren werden buitgemaakt. Bij Jeruzalenï zijn twee Britsche schild wachten des nachts aangevallen en door messteken gewond. Scheveningsohe en IJmuiden- sche logger met droeven last huiswaarts. De logger Sch. 107, schipper C. Bal, welke gisterochtend te Scheveningen binnenliep, heeft het lijk medegebracht van den licht matroos M. Hus, die Donderdagmiddag ter hoogte van Terschelling op het dek gestruikeld is en overboord gevallen. De ongelukkige beging de onvoorzichtig heid. aan de diepe zijde van het schip te loopen. Schipper Bal waarschuwde hem nog, doch Hus struikelde en viel achterover in het water. Hoewel men onmiddellijk alle pogingen aanwendde om den man te redden, bleken, toén men den drenkeling had opgehaald, de levensgeesten reeds geweken te zijn. Het slachtoffer was 2S jaar, ongehuwd en woonde te Scheveningen. Van den gistermorgen te IJmuiden bin nengeloopen logger K.W. 363, is tijdens den jongsten storm de 31-jarige matroos H. de I-I aas, wonende te Katwijk aan Zee, over boord .-geslagenen verdronken.Het slacht offer laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Auto met geestelijken gebotst Een pater te Heerlen ernstig ge wond. Op den Sittarderweg nabij Heerlen is een auto met drie geestelijken, paters Montfortanen tegen een lichtmast gebotst, tengevolge waarvan één hunner, pater Quaedvlieg, werkzaam in Denemarken, in het ziekenhuis te Heerlen moest worden op genomen. De twee andere inzittenden waren ril gr. M. Meulenberg, bisschop van TJsland, en pater Schreurs uit Schimniert, die den wa gen bestuurde. Mgr. Meulenberg had alleen zijn voet bezeerd. Naar wij vernemen, baart de toestand van pater Quaedvlieg geen zorg. Een oud-minister geslagen Zeven weken brommen. Op 9 September werd voor den Haagschen politierechter bij verstek de strafzaak be handeld tegen den 37-jarigen accountant B. II. M. B., een aanhanger van „Zwart Front" die den oud-minister van Justitie, Mr. J. R. H. van Schaik, vlak bij diens wonmg, een klap in het gezicht heeft gegeven. B. werd toen tot zeven weken gevangenisstraf ver oordeeld. Hij kwam van dit vonnis in verzet en gister werd deze zaak opnieuw behan deld. Hij gaf het ten laste gelegde toe. Hij ontkende gisterochtend evenwel, dat hij Mr. van Schaik mishandeld had; een klap in het gezicht was volgens hem geen mishandeling. De politierechter wees hem er op, dat deze opvatting volgens de Nederlandsche juris prudentie onjuist is. Voorts bleek B. al tweemaal wegens beleediging veroordeeld te zijn. De officier van Justitie vond de handel wijze van verdachte alle perken te buiten gaan en vorderde een gevangenisstraf van één maand. De politierechter bekrachtigde echter zijn verstekvonnis, waarbij B. tot zeven weken gevangenisstraf is veroordeeld. B. heeft van deze beslissing onmiddellijk hooger beroep aangeteekend. DE DADER WILDE ZIJN MOEDER WREKEN. Te Middelrode, bij Berlicum, heeft zich Donderdagavond een familiedrama afge speeld, waarbij een zoon zijn vader van liet leven heeft beroofd. De petroleumventer van B. kwam, zooals meermalen gebeurde, in be schonken toestand thuis. De kinde ren moesten het ontgelden en de man heeft in zijn woede de over leden moeder der kinderen, die het van den vader steeds hard te ver duren hadden, beschimpt. Deze be- leedigingen brachten den 22-jarigen zoon buiten bezinning en in zijn drilt sloeg hij met een scherp voor werp naar zijn vader, waarbij hij den halsslagader trof. Van B viel en was vrijwel onmiddellijk dood. Men heeft direct geestelijke- en genees kundige hulp ontboden. De dader was een kalme jongen en van onbesproken gedrag. Na zijn daad heeft hij zich bij dc politie gemeld, waar hij in be waring is gesteld. Nadat de officier van justitie te 's-Herto- gcnibosch van het gebeurde in kennis was gesteld, is van B. ter plaatse een verhoor afgenomen, waarna hij naar Den Bosch is overgebracht Zijn lijk is in beslag geno men. Men is ter plaatse diep onder den indruk van het gebeurde. De moordaanslag op den veld wachter te Waddinxveen. In verband met den moordaanslag op den rijksveldwachter C. van der Hoef te Waddinxveen is Donderdag het parket van de Rotterdamsche rechtbank te Waddinx- WAAR MOETEN DAN DE BIGGEN VANDAAN KOMEN? Toen. minister Steenberghe dezer dagen in antwoord op vragen van mr. Van Vessem, den verkoop aan Duitschland van 8000 zware varkens verdedigde, gebruikte hij o.m. als argument, dat ingeval van oorlog, deze ver koop des te welkomer zou zijn geweest, om dat er dan door den bemoeilijkten aanvoer van veevoeder een groot slachtaanbod van varkens zou zijn gekomen. Het Handelsblad (lib.) oefent scherpe cri- tiek op genoemde varkenstransactie en merkt o.m. op: De redenecring, dat door voederge brek een ruim aanbod van vleesch zal ontstaan, is paradoxaal; het ge lijkt op het slachten van de kip, die de gouden eieren legt. Zoo doorredc- neerende, kan men zeggen, dat als er oorlog komt, we de eerste jaren zullen „zwemmen" in het vleesch, want we behoeven dan slechts on zen heelen varkens- en rundveesta pel te slachten; de zorgen voor voor raden en aanvoer van veevoeder be hoeven dan óók niet groot te zijn Alléén: waar moeten dan de biggen, de boter, de kaas en melk vandaan komen? Juister ware geweest een verklaring, dat nis er geen ontspanning ware gekomen, de S000 zware varkens niet naar Duitsche, doch naar Nederlandsche koelhuizen zou den zijn getransporteerd. GEEN PARDON. In de „R.-K. Staatspartij" schrijft pater Beaufort met betrekking tot den strijd der Uit de Pers van heden overheid tegen de werkloosheid, dat voor de aanvankelijke teleurstelling, door Troonre de en Millioenenota gewekt, geen voldoende grond is, „mins de uitvoering beantwoorde aan den opzet en het mogelijk ver zet van tegenwerkende krachten, waar die ook mochten gevonden wor den, met alle beslistheid worde ge broken. Op dit stuk zal met name de Katholieke groep geen pardon ken nen; van den ernst in de doorvoe- ring der plannen zal haar steun af hankelijk zijn." „BELEEDIGEN WAS ALTIJD STRAF BAAR." In verband met het proces tegen Mr. Rost van Tonningen wegens beleediging van mi nister Goseling in het Nationaal Dagblad, lezen wij in de „Vrijheid": Het verweer van mr. Rost van Tonningen, dat de eisch van den Officier hem onder censuur stelt is even dwaas als zijn bewe ring, dat wij naar een volledige kneveling van het vrije woord in pers en vergadering marcheeren. Beleedigen was altijd strafbaar. Het vrije woord gaf nooit het recht om anderen in hun eer aan te tasten. Met censuur en kneveling heeft dit niets te maken. DE „MAN ZONDER WIEN". Uit de „Vrijheid": In een door den heer A. A. Mussert in hoogst eigen persoon onderteekend artikel in zijn weekblad vertelt hij aan zijn „kame raden", dat moed en Eergevoel de pijlers zijn waarop de najïonaal-socialistische le vensbeschouwing is gegrondvest. We zijn bereid dit te gelooven, zoodra de leider zelf een toonbeeld is van deze schoone karaktereigenschappen. Zoolang echter de Man Zonder Wien in een gepantserde auto rondtoert, gewapend met het befaamde zweepje; zoolang de aspirant-dictator den Kamerzetel niet durft innemen, dien hij in de eerste plaats had behooren in te nemen; zoolang hij ieder debat van man tegen man schuwt, terwijl hij in laatste instantie ver antwoordelijk is voor den eerroof en laster die stelselmatig in zijn dag- en weekbladen jegens groepen landgenooten, die tot een an dere partij of ras behooren, bedreven wordt zoolang blijkt de heer A. A. Musscrt niet te weten wat in Nederland onder moed en eergevoel wordt verstaan, zegt „de Vrijheid" ACHTERGESTELD BIJ EEN WERKLOOZE.. Uit een „Oproerige Krabbel" in het Volk (S.D.A.P.): Bepaald vreemd doet hef aan, als men te midden van zooveel daverende onrust in de wereld, een bericht leest uit een onschul dig dorpje, waar de raad met heilige ernst bezig is met een adres aan de regeering over verlaging van de leerlingenschaal. Maar wie in de krant schrijft, weet uit het geen men hem mededeelt, maar al te goed hoe het beste deel van het volk over deze dingen tobt Hoe menschen met de kleinste middelen uit hun eigen zak offeren om een tekort aan ontwikkeling bij hun kroost te voorkomen. Hoe talrijk zijn niet deze klach ten van verontruste ouders! Van onderwij zers ook, die aan het eind van een dure studie voor niets te werk worden gesteld, ja zeelfs uit eigen leegen zak nog-onkosten hebben te betalen, die uit het werk voort vloeien. En hoe hitter beklagen zioh ook de ouders van dezulken, die krom gelegen heli- hen om hun kind aan de eindpaal tc bren gen en die nu hun zoon achtergesteld vin den bij een werklooze van denzelfden leef tijd, die althans een steunpenning, hoe scha mel dan ook, in de hand krijgt. Mr. Oud als burgemeester. Naar aanleiding van de benoeming van Mr. P. J. Oud, als burgemeester van Rotter dam, schrijft de Haagsche Post: Onze eerste havenstad, die vaak in vrij ernstige geldelijke perikelen heeft verkeerd, zal dezen bekwamen financier zonder twijfel hartelijk in haar midden verwelkomen. Wij kunnen ons althans moeilijk voorstellen, dat den vrijzinnig-democraat mr. Oud in zijn nieuwe functie eenzelfde onvriendelijke ontvangst zal wachten als aan zijn voorgan ger werd bereid, omdat, de Rotterdamsche Raad een liberaal man niet den juisten per soon achtte om een in meerderheid „marxis- tischen" gemeenteraad te presidccrcn. De voorheelden van den anti-revolutionnaircn burgemeester De VJugt en niet minder van wijlen burgemeester Droogleever Fortuyn tooncn aan, dat niet, de politieke richting beslissend behoeft te zijn voor iemands sla gen als eerste magistraat eener gemeente. Spijt, dat er geen oorlog kwam. Wie, aldus de Haagsche Post, de sociaal-democratische pers nauwkeu rig heeft nagegaan, kon daarin een nauw verholen spijt ontdekken over het feit, dat de oorlog werd afge wend. Men stond er feitelijk op het standpunt: de democratieën moeten nu het fascisme aanoakken, dan zal het verliezen. Dat Nederland hier aan moest meedoen, werd niet rond uit verklaard, al gaf de heer Al har- da zijn leedwezen te kennen over de absolute onzijdigheidspolitick, door minister Patijn in Genève verkondigd en verdedigd. Zeer duidelijk werd aan dit alles uiting gegeven door prof. Mr. W. A. Bonger, die in de socialistische pers ronduitschreef, dat het de groote taak van de huidige democratie is. den oorlog tegen het fascisme te voeren. Niet meer dus. aldus de Haagsche Post, „het geesteszwaard der vrijheidsscharen", maar de oorlog, ondanks zijn onmetelijk onheil en zijn duizelingwekkende Verschrikkingen» GOCK o pen Tertrek tib (terugreis) l,odhp' 7 0ct' Buizerd |Medan 0ct_ (terugreis) |Nopc" 7 0ct' |AI"- 7 AaakMMt i O llU" |jodhp. 7 0e H Bagd. 7 Oei 8 [Rang. 7 Oet 8 Am Q Sur OOCK veen verschenen, teneinde een onderzoek plaatse in te stellen. De beide aangehouden verdachten hebben t'hans een volledige beken, tenis afgelegd. De 35-jarige landbou. wersknecht H. Rupke heeft ver klaard de schoten te heibben gelost, terwijl de 39-jarige landbouwer \y,j Havenaar, bij wien Rupke in diens! is, de lichtbak heeft gedragen. De knecht is gehuwd, de landbouwer niet. Beiden wonen in Waddinx. veen. Het geweer, dat was weggeworpen, {tj de sloot opgehaald en de lichtbak is 05 land gevonden. De voorwerpen zijn infc* genomen. De daders worden ter beschj^ van de Justitie gesteld en naar hei 3, van bewaring te Rotterdam overgeta De toestand van het slachtofferjv,! lijk. oocec 8 .ou' 8 He Ocl OOO JN PLi Met 1 kennis ons D01 Door betrapte inbies Toen een nachtwaker ternacht zijn ronde voonscheweg, zag hij gang geeft tot het k gazijnen, open stond. Hij ging naar h en het kantoor binnen, waar twee ma juist begonnen waren aan een onde naar eventueele buit. De mannen waren zoo verstoort over het verschijnen van den nachi waker, dat zij niet beter wisten doen dan hem met het eerste be: harde voorwerp, een paar fiksch klappen op het hoofd toe te diene Van de gelegenheid, dat de nu versuft neerviel, maakten de die ven gebruik te ontkomen. Waar zij geen voldoende tijd hadde had iets van hun gading te vinden, vc nen zij zonder iets te hebben kunnen nemen. J De nachtwaker moest zich in het Wj minagasthuis onder behandeling sta Nadat een bloedende hoofdwonde was benden, kon het slachtoffer zich naar] begeven. J. C. Barsi' Wieri Voor langstel overlijd Dochter zuster, IMM1 hetuigei dank. Witkop troost t Begrafe nette ti Arbeiders echtpaar verloor zuinig bewaarden schat. Een zuinig en oppassend arbeiders ij. paar te Uiterburen, gemeente Zuidbi werd dezer dagen wel erg gedupeerdi het door eigen onnadenkendheid. Het. paar had eenig geld gespaard in den 1 van tien biljetten van f 10. Men bewai dezen schat in een kast. Maar men las eens van inbraken en daarom kwéjpl op het idee om tijdens afwezigheid het geld te bewaren in de verwarmt kachel, die des zomers toch niet weri bruikt. Als men terug kwam werd I geld weer in de kast geborgen. Dezer dagen heeft men dien vooras maatregel nog eens herhaald. Na keer heeft men echter, zonder erg, ïf laten het geld weer uit de kachel te En nu het kouder wordt, werd het; wenscht geacht de kachel des avonds f te stoken... Het gevolg was voor de beide spaai# menschen een wel heel harde slag. tien briefjes van f 10 zijn in asch verijÊ gegaan. De nummers waren, aldus de W Crt. natuurlijk niet genoteerd, zoodat.1 hun spaarduiten onherroepelijk kwijt# De speciale correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Karlsbad, dat de Duitsche be zettingstroepen, den heelen voorraad bier aldaar hebben opgedronken. Kort na de aankomst der troepen was er geen druppel Pils meer te krijgen ils": „Sudetepland biedt „elck waf Den Fuehrer Heil en óns de Pils! Wij moeten onze spieren stalen!" Dus Hitiers heir. 's Lands wijs, 's lands eer: Wat je niet krijgt, dat kom Je halen LIE.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2