ambtenaren er uit! On economische Voetbalmenu Het katholieke leven in de radio Moeilijke zege voor Feijenoord FeyenoordD.F.C. 32. Het is maar een magere overwinning, welke Feyenoord behaald heeft op DFC. Hoewel Feyenoord in de eerste helft de beste kansen had en het spel, dan ook bijna uitslui tend op de helft der gasten werd gespeeld, was het toch DFC, dat door een blunder van de Rotterdamsche verdedigers na een kwartier door Zwaan de leiding wist te nemen. En ondanks herhaalde aanvallen, waarbij Vente, die op den rechtsbuitenplaats speelde, 5 vooral goed werk leverde, lukte het Feyen- 3 oord niet den achterstand in te loopen. Dit V was voor een deé! te wijten aan de Dordtsche verdediging, welke in de gevaarlijkste mo menten soms acht man telde, maar voor een ander deel zeker ook aan de aarzelende hou ding van het Rotterdamsche binnentrio, dat vergeten scheen te zijn, dat men ook een bal van eeiligen afstand in het doel kan schieten. Zoo kwam de rust dan ook met een 10 voor sprong voor DFC. Na de hervatting had het spel een ander „peet, De krachten waren nu beter verdeeld •n DFC liet zich niet meer op eigen helft te rugdringen. Aan beide zijden werd het spel nu weer opengehouden. Uit een strafschop kwam na ongeveer 10 minuten spelen de gelijkmaker. Kantebeen. die in het doelgebied unfair genomen was, voltrok het vonnis zelf (1—1). 'n Minuut of vijf later was het ook Kantebeen, die met een vliegend schot# club de leiding gaf (2—1). UPU gaf den moed geenszins op en inder daad gelukte het den stand weer gelijk te ma- ton Xa een vrijen schop, goed voor het doel «piaatst, wist Zwaan het leer in het Rotter damsche net te plaatsen (2—2). In den strijd om het winnend doelpunt was ♦oen Feyenoord de gelukkigste. Vente, die met Sinke van plaats gewisseld had, loste een hard schot, dat van doelman Jas' handen ln het net verdween. DFC poogde nog wel den achterstand in re halen, maar het lukte niet. In de laatste mi nuut moest van Delen nog vervangen worden door Sleicher. Slechte wedstrijd vanKFC HBS—KFC 1—1 HBS is er eindelijk in geslaagd het eerste Hk punt in deze competitie te veroveren in een od| wedstrijd, waarin zij alle kansen heeft gehad om te winnen en ook had moeten w.nnen, in dien de voorhoede slechts over een enkelen achutter had ebschikt. Het gevreesde KFC is danig tegengevallen en het zou heelemaal niet te verwonderen zijn geweest, indien de Koo- >gers in dezen strijd aan hun eigen systeem ten gronde waren gegaan. Zeker, de stopper- epll heeft weten te voorkomen, dat het bin nentrio van HBS meer dan een doelpunt maakte, maar dat lag eigenlijk meer aan het ichte spel van dat binnentrio, dat scoring- lansen genoeg gehad heeft. Voor zeker drie kwart van de 90 minuten heeft HBS het beste van het spel gehad, en het is voor de Hagenaars te betreuren, dat hieruit niet meer munt hebben weten te jlaan. Na 13 minuten nam KFC de leiding met jfen goed doelpunt van Kruiver (01). Lang duurde de vreugde hierover niet, want nau welijks 7 minuten later lag d» gelijkmaker reeds in het net, gescoord door Ophorst, op Jceurig aangeven van van der Vegt (11). Vooral in de tweede helft i9 HBS belangrijk aterker geweest, doch de Hagenaars zijn er niet geslaagd, dit overwicht in eer doelpunt om te zetten, zoodat hel einde kwam met een gelijk spel (11). De Stormvogels deden hun naam StormvogelsSparta 31. Op het terrein aan de Napierstra01 hebben de Stormvogels een regelmatige en alleszins is verdiende overwinning behaald op Sparta. In de eerste plaats hebben de IJmuidenaren hun zege te danken gehad aan hun technisch beter spel en in de tweede plaats bleken de gastheer en zich beter bij de ongunstige weers omstandigheden aan te passen. Vooral in de tweede helft toen Stormvogels tegen den wind inspeelde, bleek dit een groot voord.eel te zijn. Alhoewel de IJmuidenaren de eerste drie kwartier den vliegenden storm, in den rug hadden, duurde het toch nog" geruimen tijd, alvorens de doelpunten kwamen. Het eerste werd gescoord door Prins, die met een prachtigen kopbal een voorzet van links in het doel werkte (10). Nog geen minuut later zorgde middenvoor Woudenberg met een hard schot voor het tweede doelpunt (20). Wel deed Sparta eenige gevaarlijke uitvallen, doch de heeren vonden steeds rechtsback Visser en keeper Hollenberg op hun weg. Na de rust werd Sparta wederom tot defen sief spel gedwongen. De Stormvogels speelden den storm ten spijt een pittige partij, waartegen de Rotterdammers niet waren op gewassen. Nadat eerst een fraai doelpunt van Wouden berg terecht wegens buitenspel was geannu leerd, scoorde Prins het derde doelpunt (30). Stormvogels trok zich hierna in de verdedi ging terug. Even voor tijd redde de linksbui ten van Sparta de eer met een verraderlijk schot, dat door Hollenberg verkeerd werd be oordeeld (31). R.F.C.-V.S.V. 5-1 De thuisclub probeerde een nieuwe opstel ling, waardoor onder de lat, op de spil- en middenvoorplaats andere spelers stonden. VSV mist nog steeds Van der Lugt, voor wien Van der Kuil invalt. RFC, dat het eerst met den storm in den rug speelt, deelt van stonde af aan de lakens uit. Voorloopig echter weet de VSV-doelman Michel er schoten van Drok en Van Walsum uit te houden. Na verloop van 20 minuten slaagt D. Apon er in RFC met een hard schot de leiding te geven (10). RFC heeft nu den smaak te pakken en de verdediging van VSV krijgt tal van lastige vraagstukken op te los sen. Binnen enkele minuten slaagt D. Apon er in om uit voorzetten van Van Walsum den stand op 30 te brengen. Sterk krijgt een kansje om een tegenpunt te maken, dat hij verknoeit. Heins komt in botsing met een RFC-er en valt uit. Even voor de rust weet D. Apon zijn vierde doelpunt te maken (40). In de tweede helft verschijnt VSV met een invaller voor Heins, maar de licht gebles seerde Voet blijft doorspelen. Aanvankelijk kost zulks hem veel moeite, maar allengs gaat het beter. Over het algemeen is nu VSV het meest in den aanval, doch haar voorhoede speelt zoo onoordeelkundig, dat de Velsenaren tegen de RFC-backs niet veel hebben in te brengen Herhaaldelijk wijzigt VSV haar opstelling, zonder dat dit succes heeft. RFC moet het van snelle uitvallen hebben, die overigens niet van gevaar ontbloot zijn. Eenmaal mist Drok daarbij een kans voor open doel. Maar even later weet Verbeek toch den voorsprong te vergrooten (50). Na tal van vergeefsche pogingen lukt het eindelijk Balvers met een hard schot van grooten of- stand een tegenpunt te scoren (51). Met dezen stand komt het einde. Bondselftal tegen York City Woensdag a.s. te Rotterdam. Het Nederlandsche Bondselftal zal Woens dagmiddag a.s. op het Sparta-terrein te Rot terdam een oefenwedstrijd spelen tegen York City, een Engelsch prbfteam, Uit de Noorde lijke 3e klasse. Het lag in de bedoeling van den KNVB om een team uit de eerste of tweede divisie als sparringpartner uit de kiezen, doch geen enkele eerste- of tweedeklasser wenschte zich vrij te maken. 's Avonds speelt een Nederlandsch Jeugd- elftal op het VUC-veld te 's Gravenhage tegen een B-elftal. Beide oefenwedstrijden hebben tot doel de taak van de Keuze-commissie te verlichten bij het samenstellen van het Nederlandsch Elftal, dat Zondag 23 October te Kopenhagen tegen Denemarken speelt en van het Nederlandsch B-elftal dat op dienzelfden dag te Amsterdam als oefenpartner zal dienen voor het Voorloo- pige Continentale Elftal. IERLAND—SCHOTLAND 0—2. Voor 30.000 toeschouwers is gistermiddag te Belfast de voetballandenwedstrijd Ierland Schotland gespeeld. Het weer was bewolkt, doch voor voetbal uitstekend geschikt, terwijl het terrein daarentegen zeer zwaar te be spelen was. In de eerste helft wist Delaney den gasten de leiding te geven, terwijl de be kende Wafker na de rust den voorsprong tot 20 vergrootte. Meer doelpunten werden er niet gemaakt, zoodat het einde met een 20 overwinning voor Schotland kwam. voor as. Zondag K.N.V.B. AlcmariaDe Kennemers; OSVHRC; HFCAlkmaarsche Boys. HelderKinheimQSC—Succes. TexelWieringerwaard; Strandvogels Watervogels; SchagenNieuwe Nie- dorp; Atlas—MFC; BKCDTS. HRC 2—OSV 2. i West-Frisia 2—Helder 2; HRC 3— QSC 2. N.H.V.B. Helder 3—JVC 1; Koedijk 1—Schoorll; Petten 1—Oudesluis 1Succes 2 HRC 4. Hem 1—Schagen 2; N. Niedorp 2 VCL 1; Oudendijk1. Strandvogels 2. HRC 5Tex. Boys 1; Helder 4BKC 2; Watervogels 2De Cpcksdorp 1. %W4mmeri Ned. zwemsuccessen te Odense Odense, 9 October. Ter gelegenheid van de opening van het fraaie, nieuwe zwembad te Odense op het eiland Funen, hebben de Nederlandsche zwemsters, die Woensdag en Vrijdag j.1. te Kopenhagen in een landenwedstrijd tegen Denemarken waren uitgekomen, vandaag deelgenomen aan wedstrijden, die voor een uitverkocht huis een waardige inwijding van het bad vormden. Op de 100 m borstcrawl ontwikkelde zich opnieuw een felle strijd tusschen Rie van Veen en de Europeesche kampioene Ragnhild Hve- ger. Onze landgenoote bewees, dat de over winning op ditzelfde nummers tijdens den landenwedstrijd geen toevalligheid was ge weest. Met duidelijk zichtbaar verschil tikte zij 0.1 sec. voor Ragnhild en 0.2 sec. voor Gunvor Kraft aan. Op de 100 m rugslag gleed Iet van Feggelen weer als van zelf door het water en was voor de Deensche zwemsters nfet bij te houden. Met 2 seconden voorsprong op Tove Brunstroem kwam zij in den fraaien tijd van 1 min. 15 sec. binnen. Op de 400 m borstcrawl, het nummer van Ragnhild Hveger, was deze zwemster weer een klasse apart. Met ruim 19 sec voorsprong op Rie van Veen kwam zij als eerste aan. Op de 200 m schoolslag was wereldrecordhoudster Jo Waalberg weer in uitstekenden vorm, in 3 min. 1 sec. legde zij dezen afstand af. De Europeesche kampioene, Inge Soerensen, moest haar jeugdige landgenoote Lykke Lar- sen nog voorbij laten gaan. Op de 4 X 50 m borstcrawl estafette bleek de Deensche ploeg ruim 2 seconden sneller dan die van Nederland. P-aaAcUmfioAt Draverijen te Alkmaar Alkmaar, 9 Ocober. Vandaag hield de N.V. Kennemer Sportclub te Alkmaar drave rijen. De uitslagen luiden: Prijzendraverij vierde klasse over 1700 m om den Octoberprijs: 1. Amiens 2 (1660 m), eigenaar Vrijlandt, K.M.tijd 1 min. 36.6 sec. 2. Buziau K.W. (1680 m), eigenaar Korver. Heatdraverij handicap tweede en derde klasse over 1610 m om den tot weerziensprijs: 1. Young Ooststar (1610 m), eigenaar Vrij landt, K.M.tijd 1 min. 35 sec. 2. Weidlooper (1670 m), eigenaar v. d. Donk. Handicapdraverij eerste klasse over 3200 m: 1. Nelly Duffy (3340 m), eigenaar Kooistra, K.M.tijd 1 min. 34.6 sec. 2. IJ. IJ. (3280 m eigenaar Bakker. Kortebaandraverij handicap over max. 790 m om den kortebaanprijs: 1. Zoo Doorlooper (770 m), eigenaar v. d. Pol, tijd 1 min. 6 sec. 2. Young Ooststar (740 m), eigenaar Vrij landt. 3. Diamant Bleu (770 m), eigenaar Van Hemmen. 4. Zonnebloem 5 (740 m), eigenaar De Vlieger. Wiefamnzn, Groenenwegen-Boeyen winnen te Parijs Het winterseizoen te Parijs is gisteren ge opend met een 100 km koppelwedstrijd, waar aan enkele van de sterkste Fransche, Belgi sche en Italiaansche koppels deelnamen, als mede één Nederlandsch koppel, Groene we genBoeyen. Tot aller verrassing wist het Nederlandsch koppel de overwinning te behalen met één ronde voorsprong op de Belgen BuysseBilliet en de Franschen DiotF. Wambst. Op twee ronden achterstand volgden Falck Hansen Grundahl Hansen (Denemarken), Clemens Majerus (Luxemburg) en GuerraRossi (Italië). De tijd van het winnende koppel be droeg twee uur 9 min. 28.6 sec. Uitzendingen, strijdig met de katholieke moraal, moeten wor den verhinderd. In de K.R.O-studio's te Hilversum kwam Zondag het Internationaal Katholiek Radio- Bureau bijeen voor een driedaagsche werk vergadering. Heden hield tijdens de voortzetting der vergadering Pater Dito een inleiding geti teld: „De katholieke gedachte en het katho lieke leven in de radio." Katholieken, die neutraliteit in de radio nastreven, doen in feite niets anders dan zij, die een processie ach terwege laten, om een meeting van andersdenkenden te kunnen verbie den. Zij bereiken echter nog min der, want de tegenstanders in de verschillende staten hebben zich reeds lang van dit machtige wapen, dat radio heet, bediend. De radio moet door ons katholieken benut worden. Samenvattende, noemde spr. de taak van dc katholieke actie op radiogebied tweevou dig: 1. De negatieve taak. Het verhinderen of beperken van uitzendingen, strijdig met de katholieke leer of moraal. 2. De positieve taak. Onze katholieke leer en moraal in het volle daglicht te stellen. Vrede te brengen door waarheid en recht vaardigheid te prediken. Het verkeer eischt nog meer...... Dat liep beter al Zondagavond omstreeks half tien is een personenauto met drie inzittenden, afkom stig uit Bovenkarspel van den hoogen Beemsterdijk in de Beemster Ringvaart gereden. Hoewel de inzittenden zich, geholpen door toegeschoten voorbijgangers, met groo- te moeite in veiligheid konden stellen, lie pen zij slechts onbeteekenende schaafwon den op. Na van droge kleeren te zijn voor zien, konden zij huiswaarts keeren. Noodlottige verkeersfout. Zaterdagmiddag omstreeks half zes heeft op den Wijksweg in de gemeente Oegst- geest, tusschen de Slaag en de Drie Witte Palen een ernstige autobotsing plaatsgehad Uit de richting Haarlem naderde een personenauto, bestuurd oor den heer J. G. P. de Groot uit Den Haag. Deze wagen reed midden op den weg. Uit de richting Den Ilaag kwam een personenauto, bestuurd door den heer Chr. F. van der Kwast, wo nende te Den Haag Deze wilde een voor- hem rijdende auto passeeren. Doordat de van den tegenovergestelden kant komende auto het midden van den weg hield, was een botsing onvermijdelijk. Met een hevi- gen slag vlogen de beide wagens op elkaar in. De heer de Groot en zijn echtgenoote, bekwamen ernstige verwondingen en wer den in zeer zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Mevrouw de Groot verkeerde in onmiddellijk levensgevaar. De heer van der Kwast bleef ongedeerd. Beide auto's werden totaal vernield. Het verbond van Prot.-Chr. Werk gevers over ordening en bezuini ging- Het Verbond van Prot.-Christelijke Werk gevers in Nederland onder voorzitterschap van den heer A. Borst Pzn. is heden te Rot terdam in jaarvergadering bijeengekomen. De heer Borst merkte in zijn openingsrede op, dat men de bedrijfsordening niet kan uitstrekken tot het oneindige toe. zoodat zoo langzamerhand het goheele bedrijfsleven in ordeningsketenen zou worden gebonden. Dat. zou alleen mogelijk zijn, wanneer de ordening internationaal kon worden toegQ- past, en dat kan niet. De mogelijkheid dient open te blijven, en wij bepleiten, aldus spr. die met klem om zoodra de verhou dingen nationaal en internationaal zich gunstig wijzigen, aan de maat schappelijke organisatie zooveel mo gelijk zelf weer over te laten, de ge troffen regelingen weer te wijzigen en zelfstandig regelingen te treffen. Er zijn gevaren voor ongewenschte ambte lijke bemoeiing. Als concreet vorbeeld noemde spr. de coördinatie van het vervoer. Bezuiniging. Op het punt van bezuiniging ter hand nemen als wij dat in het be drijfsleven hebben gedaan, en er niet voor schromen de ambtelijke personen of organen, die blijkbaar niet bezuinigen kunnen, aan den dijk te zetten en door anderen te vervangen, die het wèl kunnen. Dat hebben wij in ons bedrijfsleven ook moeten doen en wij doen het nog steeds. Want de ontplooiing van het Nederland sche bedrijfsleven moet mogelijk blijven en voor het ieder jaar wassend aantal arbei ders dient werkgelegenheid geschapen. Anti-semietisme in de hoofdstad Sluitzegels en boeken in beslag genomen. Zoowel bij de politie te Amsterdam als bij onze redactie zijn, zoo schrijft het „Volk", dezer dagen tal van burgers zich komen be klagen over ongepaste uitingen van anti semietisme, die niet hebben nagelaten in wijde kring ergernis en verontwaardiging te wekken. Fascistische vlegels, die er wel voor wa ken buiten schot te blijven, plakten bij voor keur daar, waar Joodschc families woon den, smerige sluitzegels met anti-semietische opschriften. Verheugden is het, dat van overheidswege tegen deze minderwaardige propaganda krachtig wordt opgetreden. Op last van den officier van justitie in de hoofdstad zijn de zer dagen bij twee geestverwanten van den om zijn Jodenhaat welbekenden dr. P. Molen broek uit Den Haag, voorraden sluitzegels in beslag genomen alsmede eenige exemplaren van een nieuwe uitgave der zoogenaamde Protocollen der W:izen van Si'on", een ergerlijke vervalsching die er, aldus het blad, bij de fascistische Joden-haters schijnbaar nog steeds in gaat. KIND DOOR MOLENWIEK GEGREPEN Zaterdagochtend half twaalf is het vier jarige meisje Willie Pieterse te Oude Ton- ge dat bij een molen speelde, door een der wieken gegrepen en een eind weggeslin gerd. Het kind was vrijwel onmiddellijk dood. FEUILLETON MAURICE WALSH ..Alle Joden!" riep Paddy Joe goedkeurend, ..dat is voor het eerst in de geschiedenis. Ze «ad ons er alle drie onder, dat had ze!" Met een paar lachend geteemde woorden in I onvertaalbaar Amerikaansch slang bracht Am- I kr°se Trant hun in herinnering, dat hij er ook Inog was. „Gelukkig maar dat jullie behoorlijk 1 ingespannen waren voor droog werk!" voegde j «ij er aan toe. En zijn blik bleef rusten op de l bierglazen, tintelend barnsteen in het licht van J de zon. Zonder eenige gêne ontmoette hij hun vor- 1 schende blikken. Hij was jong en goed ver- i zorgd, knap, zonder eenig kenmerk, dat op zwakheid of ondeugd kon wijzen, behalve dan die bleekheid, als de buik van een doode visch, rondom een mond, die men eerder gevoelig dan sensueel zou kunnen noemen. 1 Plotseling nam Paddy Joe het woord. „Drinkt i u een glas bier met ons mee, mijnheer Trant?" j ..Mijnheer, u bent een menschenredder," ant- IWoordde Trant, en terwijl hij sprak, was hij al uit het zadel gesprongen. Alistair keek Paddy Joe vragend aan, keerde i z'cb zonder een woord te zeggen om en wan- delde naar hun natuurlijke koelkast. Hij kwam I teru8 met twee flesschen in iedere hand en I zag, dat Trant met de anderen aan den kant van den we? was gaan zitten, met zyn teugels I ?ver ziJn arn">. en zijn paard, met den kop naar 1 8T0.nd- achter zich. Tarwijl Alistair het bier langzaam Inschonk, oodat de glazen met een mistig waas besloe gen, gingen Trant's lippen als in afwachting even open, even streelde het roode puntje van zijn tong ze, terwijl hij zijn hand uitstak om voor het hem aangeboden kon worden. „Daar ga jullie, lui!" en meteen was er van het heele glas niets meer over, dan een kring schuim, die langs de binnenwand van het glas naar beneden glipte. Alistair was alweer met een nieuwe capsule bezig. „Vat er nog eentje," inviteerde hij losjes. „Graag, niets liever dan dat. Met dat eerste glas kwam ik niet ver. Erg vriendelijk aange boden." Met zijn tweede glas sprong hg matiger om, tusschen de teugen door, die hij langzaam scheen te savoureeren, inspecteerde hij het kampement. „Wat doet u eigenlijk?" onderzocht hij. „Vischt u?" „Ook wel. We hebben vergunning voor zoo ver het getij reikt." „U moest Loch Aonach eens probeeren dalopwaarts, in een morgen kunt u er heen wandelen. Daar zijn regenboogforellen in ge poot." Met een ruk van zijn hoofd duidde hij de richting aan, waarin zijn vrouw verdwenen was. „Misschien kan ik wel een dag permissie voor jullie loskloppen." „U bent heel vriendelijk," zei Alistair droog jes. „Niet de moeite waard." Trant's blikken zwierven naar de plek, waar de beide volle flesschen nog in het heikruid lagen, maar Alistair deed, alsof hij daar niets van merkte. De man was daarbij niet op zijn gemak ook, zijn blikken dwaalden telkens af naar het pad. Na een poosje kwam hij langzaam overeind. „Edele menschenredders, weest bedankt," zei hij. Hy zwaaide zich in het zadel en het paard reed weg in een vlotte handgalop. „Kom het eens terughalen," riep hij achterom met een handgewuif. „Tamme echtgenoot af!" zei Alistair. „En een paar lekkere flesschen bier naar dc maan". „Loop rond!" riep Paddy Joe uit, opduikend uit zijn innerlijke gepeinzen. „We zijn er achter I gekomen, dat hy 'n volkomen nul in het cijfer is verdraaid als 't niet waar is. Maar, lui, die jonge dame, Elspeth Conroy of eigenlijk Trant maar Trant hoort er niet bij bevalt me. Heb je gelet op haar mond en op haar hel dere oogen? Ze voelt zich zoo ongelukkig als een verdwaald lam en toch is ze zoo flink als een foxterrier." „Hoor, daar spreekt de beroemde schrijver de verfoeilyke fantasie van P. J. Long Paddy Joe sloeg er geen aandacht op; hij ging door met hardop denken. „Ach, die jeugd, die jeugd met haar gladde gezicht; die ongelukkige vertrokken mond! Zooiets blijft, het drukt voorgoed zijn stempel op iemand. Het onderschept het zonlicht, ver kilt de vroegee dageraad en maakt, dat de avondschemering o zoo vroeg al invalt „Toch raakt een mensch er op den duur aan gewend," zei Rogan met een zachte stem. „De duivel hale die ongelukkige tong van mij!" Paddy Joe wenschte zichzelf naar het andere eind van de wereld en keerde zich naar Rogan toe. „Waar was je van plan om hier vandaan heen te gaan?" „Ik had niets speciaals op het oog ik ga zoo maar waar de weg mij voert „Dan is er ook niet veel haast bij". „Blijf nog een beetje brj ons", noodigde Alistair hartelijk uit. Den geheelen morgen al wou de man hem niet uit de gedachten. Heel voorzichtig begon hij te polsen, wat de ander dacht van de moge lijkheid om zalm te verschalken met een net, want hij was er niet gerust op, hoe een orde lievend staatsburger een dergelijk plan als het hunne zou opvatten. „Ik ben voor alles te vinden, zoolang het geen dynamiet is," vulde Rogan dadelijk zijn weifelende woorden aan. Toen begon Alistair hem veel bruikbaarder te vinden. „We verwachtten een vriend uit Moray, van avond, maar hij is niet gekomen nu staat dat derde bed leeg." Rogan aarzelde even. „Profiteer van de zon, zoolang ze schijnt", riep Paddy Joe. „Het wil mij voorkomen, alsof Fortuna een aardig partijtje kaarten voor ons gearrangeerd heeft." „Ik waardeer de vriendelijkheid zeer," ant woordde Rogan glimlachend, „maar Fortuna heeft geen enkel spelletje op haar repertoire, waaraan ik mee wil doen." „Het kon wel eens zijn, dat Fortuna daar zelf het laatste woord over zou willen hebben," zei Paddy Joe. VIERDE HOOFDSTUK 1. Er was dien avond geen maan, maar toch was de stille zomernacht niet donker. Aan het zenith blonken zwakjes slechts enkele sterren en in het noorden teekende zich streng en zwart, de bultige ronding van den Garabhmore af. Midden op de baai gekomen leek het kleine schuitje te zweven op een bleeke onwezenlijk heid, waarover de tipjes der riemen flauwsche- merende, phosphoriseerende vegen schenen te penseel en; en toen Alistair, zoetjes roeiende, hen de kaap om voerde, den inham in, zagen zij vonken en lichtspranken in lange stralen ver springen over het bleeke watervlak tot by de verlichte ramen van de huizen, die verspreid of in groepen langs de geheele zachte heuvelglooi ing lagen". „Daar wonen heel wat menschen," mompelde Rogan Stuart, die ineengedoken voor in den boeg aan Paddy Joe's voeten zat. „Best land, wel tot aan Glounagrianaan", murmelde Paddy Joe terug. „Halen links, oude jongen; anders krijgt de stroom je te pakken. „Dat merk ik", knorde Alistair. „Hou je oogen open voor de brug!" Hij zette zich aan het werk met een krachti- gen slag, niet recht op de open zee aan, maar koersende naar de noordelyke kust. Rogan, die vooruit zat te turen, kon zien, dat twee don kere boomgroepen aan weerskanten hen hoe langer hoe meer begonnen in te sluiten. Het duurde niet lang meer. of ze zagen een flauw- gettekenden, hoogen boog van een brug zich boven hun hoofden golven. „Knap afgemikt", prees Paddy Joe fluste- rend. Nu waren zij bij de rivier de Dunmore, die uit het Loch Aonach kwam. Het woelige water glinsterde onder het voorbijstroomen, en door de rukkende riemen gedreven, schoot.de boot telkens met een vaartje vooruit. Voorbij de brug was de stroom sterk en Alistair roeide, nu zonder geluid te maken, de boot naar den dicht beboschten oever aan zijn rechterhand. Paddy Joe fluisterde Rogan in het oor: „Hier zijn we op vijandelijk gebied, je bent op 't oogenblik buiten de wet, weet je wel? Maar we hebben van onze vriendin ten minste één zalm te goed." Zij glipten langs laaghangende waterwilgen en onder boomen door, die van tijd tot tijd een tak in den stroom lieten hangen, waartegen het water met zacht gemurmel stuitte. Na 'n paar minuten hadden ze een laag vierkant gebouw tje bereikt, dat door den boog van zijn open, in het water uitstekenden voorgevel te kennen gaf dat het een schuitenhuis was. Aan den anderen kant van het huisje zwaaide Alistair de boot met den boeg naar den oever en weldra krasten Paddy Joe's vingers tegen een houten schot. Daar bleven zij liggen luiste ren. Geen zuchtje bewoog in het warme duister van den nacht; alles om hem heen was vaai rustig, stil, als het ware op den uitkijk; de groote zwarte massa der boomen scheen te weten, dat zij er waren, zonder dat haar dit blijkbaar verontrustte; zelfs die heel verre, flauw stralende ster daarboven scheen zonder veel belangstelling op hen neer te zien, met een wonderlijke afzijdigheid, waar toch iets vijan digs in lag. „Hier moet jij er uit, ouwe held," fluisterde Paddy Joe. Rogan kwam voorzichtig overeind; de ander hielp hem zijn evenwicht bewaren, terwijl zijn stem bleef fluisteren. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7