SS s Kardinaal Innitzer naar Hitier? Palestina voor dramatische veranderingen luie rijkswoningwet- mrschot verlaagd DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Noodlottige vliegramp 0p Duitsch grondgebied Twintig dooden !S Als door een wonder ontsnapt Carthagena gebombardeerd „Eerlijkheid» vertrouwen en liefde ons richtsnoer" Lindbergh te Rotterdam Artillerie-inrichtiaieo Laan Schaeen, Tel. 20. DINSDAG 11 OCTOBER 1938. 83e Jaargang. No. 10697. Jil9s»e der N.V. Uitg.-Mif. „Rollond» Noofderkwortier" r ii t N. rHEi- raan- C. R .voor solli- Een vliegtuig der Belgische Luchtvaartmaatschappij „Sabe na" is bij Soest (Westphalen) verongelukt. Er zijn twintig personen om het leven gekomen, n.1. zestien i passagiers en de vier leden der bemanning. .Yadere berichten melden, dat het veronge- ikte vliegtuig, de ,0.0.A.G.T.", van de lijn rnssel—DusseldorpBerlijn, gisterochtend m half elf van het Belgische vliegveld Ha- m was vertrokken. De bemanning bestond uit den gezagvoer der Van den Eynde, den tweeden bestuurder, iloulin den marconist Baus en den werktuig lundige Delleuse. De zestien passagiers zouden allen van [Duitsche nationaliteit zijn.. Nog geen bijzonderheden. Te bevoegder plaatse te Brussel had men (gisteravond te acht uur nog geen nadere bij- jïondcrlieden omtrent de vliegtuigcatastrofe van Soest ontvangen en omtrent de oorzaak (van de ramp tastte men dan ook gisteravond üo? volkomen in het duister. De piloot Van den Eynde was een der beste Belgische cscadrillevliegers. Hij gold als een der boste en betrouwbaarste piloten van de Sabena.' Verschillende malen viel hem de ^onderscheiding ten deel, passagiers van Ko- jninilijken bloede te mogen vervoeren, daar- jonder Prins Karei van Zweden, den vader van Koningin Astrid en de Prinsen Axel en Erik van Denemarken. Met minder dan 4000 maal is hij per vlieg tuig het Kanaal overgestoken Reeds in 1936 bad hij 7800 vlieguren, een afstand van 1 fffiill. km. in dienst van de Sabena afgelegd en was daarmede de jongst „millionnair" van Kurona, zegt het Hdbld. Het schijnt dat het vliegtuig op een hoog te van 1500 meter vloog en dat op dat oogen Iblikalles wel aan boord was. Eenige oogen- blikken daarna is het te pletter gevallen. Verscheidene leden van de directie van jde Sabena zijn gistermiddag naar de plaats 'van het ongeluk vertrokken. te beste F bij irspel V, Azn., Is In overeenstemming met gel dende rentestand op ZVz pet. bepaald. Teneinde de rente van de Rijlkswoning- |vetvoorschotten meer in overeenstemming ,e brengen met den geldenden rentestand, alsmede om tegemoet te komen aan de Vele verzoeken van gemeentebesturen oon renteverlaging, wordt blijkens een circulai re van den minister van binnenlanrlsche za *en aan de gemeentebesturen met ingang van het annuiteitsjaar 1938—1939 de rente |^an alle verleende voorschotten voorzoover aarvoor thans een hoogere rentevoet geldt T(,naaed tot 3U pet. De verlaagde annuiteiten, berekend naar «ezen verlaagden rentevoet en cpbaseerd op je dan geldende restant-looptiiden, zullen uerhalve voor de eerste maal zijn verschul- 1939 PCi ^°n verva'dag der annuiteiten in De met de hernieuwde renteverlaging vrij- poniende gelden komen weder om ten bate pfln het huurverlaeingsfonds. L D 1,0 eerste plaats strekken deze gelden pus voor dekking van de kosten der na 1 anuari 1934 ingevoerde huurverlagingtm, woorzoover deze kosten nog niet teu volle Fit het fonds konden worden geput. Wat paarn.i nog in 't fonds beschikbaar blijft, pi in mindering komen van de exploitatie- f corten, en derhalve uileindelijk van de njKs- en gemeentelijke bijdragen. ihn«a jvan ^et vroeger bepaalde rIiV° vrijgekomen gelden niet mogen pcijien ter verdere verlaging van het huur- nn°«f V00r. voorschotten, te verleenen lairp 'ia iC!e dagteekening van deze circu WOrdt de rente bepaald op VOOR HET VATICAAN WAREN DE GEBEURTENISSEN GEEN VERRAS SING. DE PAUS LAAT EEN ON DERZOEK INSTELLEN. GROOTE BETOOGING DER NATIONAAL SO CIALISTEN VERWACHT. In de kringen van het Vaticaan te Rome verklaart men, dat hoe pijnlijk het nieuws ook zij, de be richten over de Weensche relletjes geen verrassing vormden, daar in Duitschland geweld tegen de kerk en haar vertegenwoordigers den laatsten tijd weer met opmerkelijke veelvuldigheid is voorgekomen. Op het Vaticaan zijn nog geen gedetail leerde berichten ontvangen over de jongste betoogingen tegen kardinaal Innitzer, aan gezien te Weenen geen pauselijke nuntius aanwezig was. Een gevoel van verwarring. „Wij publiceeren het bericht met een ge voel van verwarring, zegt het Pauselijke Or gaan de Osservatore Romano en zullen er op terugkomen, wanneer wij onmiddellijke inlichtingen over de reden en bijzonderhe den over zulke ernstige uitspattingen zul len hebben ontvangen. In dit oogenblik voelen wij ons evenwel broederlijk verbonden met de Oostenrijksche katholieken, alsmede met de katholieken van alle landen. Wij protesteeren op Chris telijke wijze en bieden Zijne Excellentie don Aartsbisschop van Weenen onze oprechte gevoelens van deelneming mede met de aanvallen op zijn persoon, den godsdienst en de kerk. Inmiddels is de Pauselijke nuntius te Berlijn naar Weenen vertrokken om een onderzoek in te stellen. Kardinaal Innitzer mag nog steeds zijn woning niet verlaten. Officieel wordt vernomen, dat de volgen de week te Weenen een groote betoo^-'ner der N.S.D.A.P. zal worden gehouden. Een hooge nazi-autoriteit, waarschijnlijk gouw leider Buerckel, zal het woord voeren en daarbij het geheele vraagstuk der betrek kingen met den staat en de N.S.D.A.P. in Oostenrijk bespreken. In zekere kringen beweert men ook, dat Innitzer binnenkort zelf met Hitier zou overleggen. Zekerheid bestaat er niet, zegt de Mslb., doch men acht het wel mogelijk, dat, de kardinaal gisterenavond, reeds uit Weenen is vertrokken. Uiterlijk gaat in Weenen het leven zijn gewonen gang, doch onder de oppervlakte gist het. Men acht het clan ook niet uitge sloten, dat nieuwe incidenten zich zullen voordoen, zoozeer zijn de gemoederen in be roering gebracht. Men is er zeer van onder den indruk, dat dergelijke methoden zich in het Derde Rijk telkens weer herhalen en men toont zich zeer gereserveerd over de mogelijke gevol gen van zulke gewelddaden. Door een wonder ontsnapt. Kardinaal Innitzer is Zaterdagavond als door een wonder aan de naziwoede ont snapt. De kardinaal had een deel van den avond doorgebracht in een ander deel van de stad en kwam per auto aan het paleis toen het oproer in vollen gang was. De kar dinaal begreep niet. wat die onlusten te beduiden hadden en de menigte om de auto wist niet, wie zich daarin bevond. De politie liet de auto niet passeeren en gaf bevel door te rijden naar een andere straat. Vandaar begaf de kardinaal zich naar zijn plaats waar hij vernam, wat er gaande was. De kardinaal heeft, zooals wij reeds be richtten Zondagmorgen de mis gecelebreerd Het werd tot een der meest ontroerende plechtigheden, welke daar ooit gehouden zijn. Men hoorde de menschen snikken. De kardinaal zag er vermoeid uit. 'Na de H. Mis keerde de kardinaal onder geleide van tien in burger gekleede politie agenten, naar zijn paleis terug. SPANJE Groote schade, dooden en gewon den. Gistermorgen om elf uur en half twaalf hebben verscheidene vliegtuigen der opstan delingen de haven en een gedeelte van de stad Carthagena gebombardeerd. De vliegtuigen kruisted op 5000 m. hoog te. De projectielen hebben twaalf gebouwen verwoest. Er zijn twee personen gedood en 27 ge wond. Linksche linies vooruitgeschoven. Barcelona meldt: In de Ebrozone hebben wij gisternacht heuvel 350 in den sector van den Coll de Coso veroverd. In de Siër ra Pandols hebben wij de heuvels 705 en 670 genomen. Aan het middenfront in den sector hebben de regeeringstroepen hun li nie vooruitgeschoven over anderhalven ki lometer ten noorden van het dorp Guama- rada. Een persoonlijk woord van H.M. de Koningin tot Haar volk. „Met instemming nam Ik kennis ook van het ver volg van den oproep voor moreele en geestelijke herbe wapening. Nu de beklemmende dagen achter ons liggen, waarin het dreigend gevaar ons zoo duidelijk voor oogen stond, nu voor het oogenblik de mogelijkheid van de algeheele vernietiging onzer beschaving is afgewend, is het een verheffende gedachte ons allen vervuld te weten van denzelfden wensch: den zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze, gepaard aan de versteviging onzer weermacht, nog niet genoeg wil die vrede duur zaam zijn, zoo moet hij gedragen worden door de ge dachte gegrondvest in den oproep. Allen zonder onderscheid kunnen wij persoonlijk bij dragen tot den groei en de ontplooiing van die gedachte, door van heeler harte mede te werken tot de moreele en geestelijke herbewapening, dien innerlijken drang, welke ook uitwendige ommekeer te weeg brengt en tot gevolg heeft dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen en volken. Behoef ïk U te verzekeren dat hoe dieper onze over tuiging is en lioemeer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten, des te groo- ter de kans wordt op het verwezenlijken van een betere toekomst. Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet dat thans vaii ons gevraagd wordt eene daad van vertrouwen, van zelfopoffering en zedelijke moed, en van geloof. WILHELMINA. Zoowel de Joden als de Arabie ren zouden tegen een splitsing in drie deelen zijn. De naar Palestina gezonden troe penversterkingen (zie elders in dit blad) en de besprekingen die te Lon den tnsschen MacDonald. den minis ter van koloniën, MacMichael, den Hoogen Commissaris van Palestina, en Gort, den chef van den generalen staf worden gevoerd, hebben te Jeru zalem tot de opvatting geleid, dat Palestina voor historische en drama tische veranderingen staat. Men gelooft, dat vooraanstaande Pales- tijnsche Arabieren, die aanhangers zijn van den Moefti, van plan zijn direct na het Pan- Arabische congres naar Londen te vertrek ken. Het verluidt, dat de Arabische lei ders er bij de opstandelingen op zon den willen aandringen een wapen stilstand in acht te nemen gedu rende de te Londen te houden be sprekingen. Men gelooft te Londen, dat het rapport der commissie inzake de verdeeling van Pa lestina bijna gereed is. Het zal, aldus het Hdbld., nog vóór het eind van deze maand worden gepubliceerd. Men acht het waarschijnlijk, dat het plan om Palestina in drie deelen te splitsen, ter zijde zal worden gelegd, daar zoowel de Jo den als de Arabieren er tegen zijn. Nederzetting bij Beisan overval len. Een bende Arabieren heeft op klaarlichten dag een stoutmoedigen aanval gedaan op een omheinde nederzetting bij Beisan. Zij zijn echter door hulppolitie, grenswachten en vliegers verdreven. Elf Arabieren zijn gedood en drie gevangen genomen. Een Britsche of ficier is gewond. De Arabieren waren ten deele te voet en ten deel? te paard. Lichten aan voor Koning Leopold B. en W. van Amsterdam vragen crediet aan voor feestelijke ont vangst. Naar het Hdbld. verneemt, koesteren bur gemeester en wethouders van Amsterdam het voornemen, voor de feestelijke ontvangst van Koning Leopold III op 21 November a.s. den Raad een crediet te vragen. Tijdens het verblijf van Zijne Majesteit zal 's avonds cfe verlichting van de grachten en van den Westertoren functioneeren, de intochtweg, het Damrak van het Centraal station tot aan den Dam wordt versierd en de Dam zelve zal in feesttooi zijn. Aan de burgerij zal van gemeentewege worden verzocht, door het uitsteken der vlag gen sympathie te betuigen met het bezoek van den Souverein van ons broedervolk. Ir. Albarda jubilaris 25 jaar lid van de Tweede Kamer Ter gelegenheid van het zilveren jubile um van Ir. J. W. Albarda als lid van de Tweede Kamer heeft de Federatie Den Haag van de Sociaal Democratische Arbeiders partij gisteravond een openbare vergadering gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Op deze vergadering heeft Ir. Albarda een rede gehouden, waarin hij o.m. als zijn mee- ning uitsprak, dat de vrede van Muenchen slechts een overgang beteckent van den eenen toestand van gevaar naar een ande ren, misschien nog gevaarlijker toestand. Aan Hitiers verzekering geen territoriale begeerten meer in Europa te hebben hecht spr. geen geloof. Ook voor ons land dreigt er, aldus Spr., gevaar wannepr Duitschland straks ons wil „bevrijden". Vrede hëbben wij niet gekre gen, slechts een pauze, waarin het zaak is een internationale rechtsorde op te houwen en de collectieve veiligheid te versterken. De heer Albarda eindigde met een beroep op aller samenwerking om den vrede te redden. Als voorzitter van de Federatie Den Haag der S.D.A.P. heeft de heer J. E. Stokvis den heer Albarda gehuldigd namens de Haagsche moderne arbeidersbeweging. Onder Albarda's leiding, zoo zeide de heer Stokvis o.m., is de partij volkomen gereed voor de regeeringstaak. De heer Albarda heeft voor deze hulde ge dankt en zijn gehoor verzekerd, dat zijn ge loof in de arbeidersklasse hem steeds tot steun is geweest, Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Meest matige W. wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, weinig of geen regen, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Krïm pende tot weer toenemende wind met toenemende kans op regen. De gezondheidstoestand van de Prinses Gunstige berichten. Naar de Tel. verneemt, is de gezondheids toestand van H.K.H. Prinses Juliana goed vooruitgaande en is de Prinses de gevolgen van de griep, welke zij bij de feesten te Am sterdam had gekregen, zoo goed als te bo ven. De Prinses heeft van uit het Paleis te Soestdijk reeds eenige malen met het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis te Den Haag waarvan, zooals bekend, H.K.H. Pre sidente is, getelefoneerd, hetgeen wel be wijst, dat de somber getinte geruchten, wel ke den laatsten tijd zoowel in ons land als in het buitenland de ronde doen over den gezondheidstoestand van de Prinses, gefan taseerd zijn. Onverwachts op Waalhaven ge land. Gistermiddag omstreeks vijf uur is kolo nel Charles Lindbergh vergezeld van zijn vrouw, in zijn Miles Mohawk vliegt 'g, waarmede hij van Parijs gestart was om morgen te Berlijn het Lilicnthal-congres bij te wonen, op het vliegveld Waalhavon geland. Kolonel Lindbergh stapte welge moed uit zijn toestel, en onderhield zich even met de weinigen die bij de aankomst van het vliegtuig aanwezig waren, waarna hij opdracht gaf het toestel gereed fe ma ken om er den volgenden morgen mede naar Berlijn te kunnen doorvliegen. De komst van kolonel Lindbergh te Rot terdam is volkomen onverwacht. Te Parijs had hij, aldus het Ilsb., niet gezegd naar Berlijn te zullen vliegen en ook te Rot'cr- dam was men geheel onkundig van zrn plannen. Zoo was er dan ook niemand die wist van wien 't kleine sierlijke sport vliegtuigje was dat tegen het vallen van den avond op het Rotterdamsche vliegveld neerstreek. Onmiddellijk nadat op het vliegveld de verschillende formaliteiten waren vervuld, begaf de vlieger zich met zijn vrouw naar de Maasstad, alwaar zij den nacht lieden doorgebracht. Den Haag en het Centrale vliegve'd Nog geen adres naar de regee ring. In de vergadering van den Haagschen gemeenteraad is gistermiddag het voorslel van B. en W. om een adres aan de regeering te zenden nopens den aanleg van een cen traal vliegveld bij Leiderdorp aangehouden op voorstel van den heer Vliegen (S.D.), die van meening was, dat het voorstel van B. en W. onvoldoende was voorbereid voor een principieele beslissing. Verhooging van de begroolinq aangevraagd. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van de begrooting van het staatsbe drijf der artillerie-inrichtingen voor het dienstjaar 1937. Zooals reeds eerder vermeld bewoog het bedrag van de waarde der voorraden en onderhanden werk zich sedert 1930 in da lende richting, zoodat de betreffende post (artikel 20), waar het niet mogelijk was het eventueel benoodigde bedrag te schat ten, steeds voor „memorie" uitgetrokken werd. De daling van dit bedrag heeft in 1936 moeten plaats maken voor een stij ging, welke stijging zich in 1937 zoodanie heeft voortgezet, dat thans artikel 20 met f 2.122.000 moet worden verhoogd, waarte genover het correspondeerende artikel 25 (ontvangsten) met hetzelfde bedrag dient te worden verhoogd, zoodat de totalen der uitgaven en ontvangsten gelijk blijven.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1