Ie toekomst onzeker nog Aanslag op Tsj echo-Slowakije Praag zendt de Duitsche vluchtelingen terug China in den aanval Meer dan 10 000 Italianen vertrokken districtscommissaris Postvluchten op Indië Eeuwfeest van den „Grooten Trek" [og steeds verzet tegen een ge- - l6enschappelijk Poolsch—Hon- aarsche grens. De onderhan- elingen vorderen slechte lang- "®- LV. Hongaarsche eischen onaanvaardbaar Omtrent de toekomst heerscht in de Tsjechische hoofdstad nog steeds ga groote onzekerheid. Ji'a de bezetting der vijfde zone xuu een plebisciet plaats hebben in de niet overwegend Duitsche gebie den, zoo meende men aanvankelijk, en de definitieve grens zou onafhan kelijk zijn van de grens van het thans bezette gebied. Thans is men evenwel van oordeel, dat de grens reeds definitief is, aldus de Praag- sche correspondent van het Alg. Hsbl. Men verwacht geen plebisciet meer en verwondert zich, dat het Britsche legioen nog naar Tsjecho- Slowakije komt. De onzekerheid is gedeeltelijk ont staan door de gebrekkige verbinding met het buitenland. De telefoon wordt slechts voor regeeringsge- sprekken gebruikt. Buitenlandsche bladen zijn bijna niet te verkrijgen. Ernstige meeningsverschillen op de conferentie te Komarno. Op de HongaarschTsjechoslowaaksche rferentie te Komarno reizen ernstige mee- ngsverschillen. De Hongaarsche eischen gaan veel ver- r dan men aanvankelijk verwachtte. Be- lve den afstand van bepaalde districten aagt de Hongaarsche delegatie een volks- imming in de rest van Slowakije en sub- irpatisch Rusland. De Tsjecho Slowaak- he delegatie wijst een dergelijke volks- raming met beslistheid af en in officieele jecho Slowaaksche kringen acht men de igaarsche eischen in hun tegenwoordi- n l omvang onaanvaardbaar. 'CI! De Hongaren eischen n.1. afstand van een bied, waarop naast 670.000 Hongaren, 000 Slowaken en Russen wonen. Indien ze eischen zouden worden ingewilligd, uden in Slowakije slechts twee millioen owaken blijven, terwijl dan in Hongarije 011 n Slowaaksche minderheid van 750.000 enschen zou ontstaan. Verder willen de Hongaren afstand van n gebied met een Duitsche bevolking. Met het oog op de geografische ligging m Slowakije worden deze eischen volko en onaanvaardbaar geacht. De opgecischte stricten vormen de Zuidelijke laagvlakte n Slowakije, de graanschuur van het land. Kosice liggen zeer belangrijke mijnen en et verl es daarvan zou de geheele industrie in Slowakije en zelfs die van geheel jechoslowakije in een allermoeilijksten estand brengen. De leiders der Tsjecho-Slowaaksche dele- itie zijn gisteravond van Komarom naar atislava vertrokken, waar zij belangrijke isprekingen met deskundigen zouden heb- en. Gistermiddag zijn zij te Komarom terug- keerd. De gemengde commissie van des- p®1 indigen bestudeert -beide standpunten, en geeft uiting aan de hoop, dat de onder- indelingen niet afgebroken zullen worden 1 dat men tot een bevredigend accoord zal men. Inderdaad zijn de onderhandelingen in iendschappelijken geest nog voortgezet en afloop er van verklaarde de minister-pre- dent van Slowakije, Tisso, dat de bespre- ngen op den goeden weg zijn. „Echter", )o voegde hij er aan toe, „men moet mor- en nog geen definitieve oplossing verwach- or,ln- Men kan immers nooit weten, zelfs bij 1 ïldei te V 2 .30- 1.71 deren hemel kan het bliksemen." „Symbolische" bezetting van twee steden. ZIJ, DIE DAARDOOR GEVAAR ZOUDEN LOOPEN, MOGEN BLIJVEN. De correspondent van het Hbl. te Praag seinde gisteravond aan zijn blad, dat de toestand der Duitsche vluchtelingen in Tsjechoslowakije thans uiterst hachelijk is. De regee ring te Praag heeft besloten, dat ze binnen 24 uur moeten terugkeeren naar hun woonplaatsen. De Duit sche sociaal-democraten maken nu lijsten op van hen die na terugkeer in gevaar zouden geraken. De re geering heeft belooid dat deze per sonen kunnen blijven. Wegens den korten termijn is het gevaar echter groot dat de gendarmerie hen toch zal terugsturen, voordat deze rege ling ten uitvoer kan worden ge bracht. Men schat het aantal Duit sche vluchtelingen op ongeveer 10.000. de Sub-Karpathische Oekrainers beroofd zouden worden van hun recht, over hun eigen lot te beschikken. Incidenten te Bratislava. Te Petrzalka, het bruggehoofd op den rechteroever van den Donau tegenover Bra- tislawa, dat door de Duitsche troepen is bezet, heeft zich een incident voorgedaan. Leden van de Sudetenduitschc partij hebben het bruggehoofd met lampions verlicht en door middel van luidsprekers de Sudeten- duitschcrs te Bratislawa aangespoord te eischen bij Duitschland te worden ge voegd. De Sudetenduitschers begaven zich naar de andere zijde van de brug en rie pen „Duitsche broeders, komt ons bevrijden!' leden van de Slowaaksche volkspartij hebben een tegenbetooging georganiseerd, waarbij de ruiten van enkele huizen van Sudetenduitschers werden vernield. Wat Hongarije er bij krijgt. Over de gebieden, welke Tsjechoslowakije aan Hongarije zal afstaan, valt op te mer ken, dat het voor het grootste deel ver-ont wikkelde dichtbevolkte landbouwstreken niet enkele verspreid liggende industrieelé bedrij ven zijn. De verbouw van tarwe overweegt in ver schillende districten. Suikerbietencultuur treft men in verschillende streken aan, al waar ook enkele suikerfabrieken zijn. Vee teelt en varkensfokkerij vindt in het ooste lijk deel van 't gebied plaats. Ooftteelt en wijnbouw vindt men in het geheele gebied. Tot nu toe had dit landbouwgebied in Tsjechoslowakije een markt met vastgestel de prijzen voor haar producten. Voor de industrie is van belang, dat de Rimamuranyer ertsgroeven weer ter be schikking komen. Chineesche overwinning niet ontkend Japanners dingen nog slechts af op de verklaring van het aantal dooden. VOORBARIGE BERICHTEN OVER JAPANSCHE ZEGE. Het Japansche expeditiekorps in Midden- China heeft een communiqué uitgegeven, waarin op de verklaring der Chineezen, dat. zij aan liet front ten Zuiden van de Jang- tse minstens 20.000 Japanneezen in de pan hebben gehakt, weliswaar afgedongen wordt doch die het feit niet ontkent. In het Japansche communiqué wordt ver der gezegd, dat de Japansche strijdkrachten een vastberaden aanval hebben ingezet op de Chineesche troepen, die de laatste bol werken van Teian in de heuvels ten Oosten der stad verdedigen en die numeriek veel sterker zijn dan de Japansche strijdkrach ten. De Chineesche troepen richten een welonderhouden vuur op de Japanneezen. Vluchtelingen achtervolgd. De Chineesche strijdkracht achterhaalt steeds meer de achthonderd Japanneezen, die ontkomen zijn aan de vernietiging in den slag ten Westen van Tchan, waarin de Chineezen de overwinning hebben behaald. Deze Japansche troepen houden onder com mando van den commandant der beide verslagen divisies twee heuvels, tien mijl ten Westen van Tehan bezet. Gisteravond hebben Chineesche vliegtuigen Japansche oorlogsschepen op de Jangtse boven- strooms van Kioekiang gebombardeerd. Van Chineesche zijde wordt verder gezegd dat de Japanneezen gebruik hebben gemaakt van gifgas in een aanval op de Chineesche stellingen ten zuiden van Sjang Tsjen. Te Lioelin biedt een Japansch detache ment hardnekkig tegenstand aan de Chinee sche aanvallen. Een voorbarig overwïnningsbericht. De gisteren door Japan gemelde verove ring van Sinyang aan de Yangtze is voorba rig gebleken, maar officieele inlichtingen be Palestina Uit, Boedapest meldt Havas, dat "de sjechische militaire autoriteiten gister- Ui'ft liddag te twaalf uur het station Batoralja jhely hebben verlaten. De Hongaren hell en daarop onmiddellijk een deel van de ad, waarin het spoorwegstation, de dou- negebouwen en enkele villa's liegen, als- 'k de stad Ipolvsag „symbolisch" bezet. Poolsche bezetting voltooid. IT.i Ie Gemeld wordt ,dat de laatste sector door üL,ne Poolsche troepen zonder incidenten be st, is. De Poolsche bezetitng van het Te- chengebied is voltooid. De onderhandelin- der commissies zullen worden voortge- pen Poolsche Oekrainers tegen afstand doen van Roethenië aan Hongarije Warschau. De Oekrainers in Polen, die nauw verwant zijn aan de Roethenen, zijn pgen het afstand doen van Roethenië aan Hongarije. De Oekrainsche partij heeft gister een me morandum aan de regecring gezonden, waar in o.a. gezegd wordt, dat naar de meening van de Oekrainers in Polen de steun, die gegeven wordt aan het plan voor een Hoolsch-Hongaarsche grens door het afstand «oen van de Sub-Karpathische Oekraine aan Hongarije, in strijd is met het zelfbeschik kingsrecht. Wij moeten ons verzetten, aldus «et memorandum, tegen elk plan, waardooi: Het gezag van Engeland taant meer en meer... OPSTANDELINGEN NEMEN HET HEFT IN HANDEN. Er is een mislukte poging gedaan Edward Keith Roach, den districtscommissaris van Jeruzalem te vermoorden. De aanslag werd gisteren omstreeks het middaguur gepleegd Vier bommen, van welke twee ontploften, werden van de muren der oude stad gewor pen, naar een groep auto's, welke langs den weg naar Jericho reden. Deze groep auto's bestond uit twee militaire auto's en een pantserwagen van de politie en de auto van den commissaris. Geen der wagens werd getroffen. De politie heeft direct de omge ving van den muur afgezet en een speur tocht ingezet. Verdere ongeregeldheden Volgens Havas hebben zich gisterochtend ongeregeldheden voorgedaan, waarbij vier personen, o.w. een Arabische surnumerair van politie, werden gedood, en zes gewond. Te Nabloes is in de Engelscho wijk een bom ontploft. Zij heeft geen schade aange richt. In de buurt van Haiffa werden vijftig Arabieren gearresteerd, wegens deelneming aan een opstandige beweging. In de laatste 24 uur hebben zich twintig incidenten voorgedaan, zooals schietpartijen brandstichting, moord, berooving en het plaatsen van landmijnen. Vijf menschen zijn om het leven gekomen, zes gewond. Twee hevige gevechten zijn geleverd ten noorden en ten westen van Jeruzalem tus- schen opstandelingen en troepen. De strijd, die te Nabloes wordt geleverd, is bijzonder fel. Er zijn reeds tien dooden gevallen. Ver scheidene Engelsche soldaten zijn gewond of gedood. DE TOESTAND IS ZEER ERNSTIG. Het Britsche gezag kreeg reeds een geduchte knauw. De „Daily Telegraph" verwacht, dat de hooge commissaris, Macmichael, volmachten zal krijgen voor het herstel van de orde in Falestina en alle middelen, die hij noodig Henlein dankt Hitier Per telegram. Rijkscommissaris Konrad Henlein heeft een telegram gezonden aan den Fuehrer, waarin hij wegens de voltooiing der bezetting van het Sudetengebied door de Duitsche troepen Hitier namens „het gehee le bevrijde Sudetenduitsche volk" zijn dank uitspreekt. Tortrek r«n SSS.) KnollOct. Basrah 11 Oct. acht, zal mogen aanwenden. Minister Mac- donald zou hebben beslist, dat de orde her steld moet worden, alvorens van een alge- meene regeling sprake kan zijn. Waarschijn lijk zal liet definitieve regeeringsbesluit in het begin van November worden genomen. De Amerikaansche democratische afge vaardigde, Emanuel Celier, uit New York, heeft er gisteren bij president Roosevelt op aangedrongen, dat hij *tlen Britschen minis ter-president, Neville Chamberlain, zal herin neren aan de verplichtingen, welke Groot- Brittannië krachtens de verklaring van Bal- flour heeft om den Joden een vaderland in Palestina te waarborgen. „De openbare meening in het moe derland kan weinig begrip hebben van den ernst van den hnidigen toe stand in Palestina", schrijft de bij zondere correspondent van de Daily Telegraph in Palestina. „In mijn twintigjarige ondervinding in het Naburige Oosten in het algemeen en in Palestina in het bijzonder, heb ik nimmer toestanden gekend van apilk een ernst of die zulk een prijsgave van gezag onthulden." „Het is geen overdrijving, vervolgt hij, te zeggen, dat op enkele gedeelten van het land na, waar troepen gestationneerd zijn, het regeeringsgezag in Palestina beperkt blijft binnen de grenzen van Jeruzalem, Tel Avi en Haifa." Als een voorbeeld van de macht, welke de opstandelingen oefenen, vertelt de correspon dent van de Daily Telegraph een verhaal van een welgesteld Arabier, zegt de N. R. Ct., die in een café te Nabloes de opmerking had durven maken, dat de moefti van Jeru zalem maar beter deed in Damascus ijswa fels te gaan verkoopen. Kort daarop werd hij door twee Arabieren op den schouder ge tikt, die hem verzochten mee te gaan. Twee dagen hoorde men niets meer van hem, tot men hem in Nabloes terug zag. waar hij... ijswafels liep te venten, de straf voor zijn lichtzinnigen spot. „Voorheen hebben we in Palestina gebrek aan vooruitziendheid en vastbeslotenheid ge zien, aldus nog altijd de correspondent, maar wat sedert Augustus gebeurd is, overschrijdt alles dat in het verleden gebeurd is. Wan neer zes maanden geleden op het punt van personeel en reorganisatie de juiste maat regelen genomen waren, had het nooit tot den achteruitgang van de openbare veilig heid en de ineenstorting van het gezag kun nen komen. vestigen het Japansche succes rondom Sin yang, en wel uit drie richtingen, het Noor den, het Oceten en het Zuidwesten. De stad is echter nog in Chineesche handen. In den sector Sjawo zouden de Chineezen van 17 September tot 6 October 2.350 doo den hebben gehad alsmede groote hoeveel heden wapenen en munitie verloren hebben Van het front ten zuiden van het Yangtze wordt gemeld, dat de Chineezen giste/en, op den nationalen feestdag, een hevigen te genaanval hebben ondernomen, langs de Foe rivier maar dat zij met zware verlie zen, en met achterlating van veel wapenen en munitie, waaronder van het nieuwste Tsjechoslowaaksche fabrikaat, zijn afgesla gen. De Japanneezen hebben vanmorgen troe pen in grooten getale aan land gezet te Hats jong in de Biasbaai, naar uit gewoonlijk be trouwbare Chineesche bron in Kanton ge meld wordt. Paarden geridderd. Het Japansche ministerie van oorlog heeft zeventig paarden, welke den veldtocht in China hebben meegemaakt, onderscheiden. Twaalf van deze paarden hebben de Orde van het Eikenblad gekregen. Plechtige herdenking in Zuid- Afrika op 16 December a.s. De jaarlijksche herdenking van Dingaansdag in Zuid-Afrika, ter herinnering aan de zege, die de boerengeneraal Andries Pretorius op 16 December 1S38 behaalde op den Zoeloekoning Dingaan, zal dit jaar een bijzonder karakter dragen, omdat, zooals men uit het jaartal ziet, deze overwinning op 16 De cember a.s. precies een eeuw gele den zal zijn. Maar van grooter historische beteekenis dan dezen slag tegen den verraderlijken Zoeloe-koning is de indirecte aanleiding tot de toenmalige botsing, de Groote Trek der boeren van Nederlandschen stam uit de Kaapkolonie naar het Noorden, en het is de herdenking van deze heldhaftige ge beurtenis, welke aan de plechtigheid op 16 December a.s. als nabij Pretoria de hoek steen zal worden gelegd voor het groote nationale Voortrekkersmonument, haar bij zonder karakter zal geven. Van de belangstelling, die overal in Ne derland voor deze herdenking bestaat, en van het medeleven met de Nederlandsche stamgenooten in de Unie van Zuid-Afrika zal o.a. blijk worden gegeven door de spe ciale vlucht, welke de K.L.M. bij deze ge legenheid in December a.s. naar Zuid- Afrika zal ondernemen met een Douglas D.C.3-machine onder commando van gezag voerder Scholte, die vergezeld wordt door gezagvoerder Viruly. De beteekenis van den Trek. De Groote Trek is voor de geschiedenis van de tegenwoordige Unie van Zuid-Afri ka van enorme beteekenis geweest. Niet minder dan 12.000 bewoners van de toenma lige 65.000 zielen tellende bevolking verlie ten vrijwillig de Kaapkolonie. Noodlanding van militair vliegtuig Valk (heenreis) fteniRreis) lJodh"- 11 0ct- 5Ss) Kd- SSSU l-Vdam 110ct- Aankomst te jA'dam 11 Oct. [singap. 11 Oct. |jodhp. 11 Oct. Bagdad 11 Oct. jMedan 11 Oct. I Napels 11 Och Vliegers van de motorpech. Kool] hebben Gistermiddag omstreeks kwart over vier heeft het militaire vliegtuig nr. 127, op weg van de Kooij naar Soesterberg, en bemand niet een leerling-vlieger en een sergeant waarnemer, wegens motordefect, in een wei land in de gemeente Baarn een noodlanding moeten niaken. Hoewel het weiland zeer drassig was, werd de landing goed uitge voerd. Het toestel is onder politietoezicht gesteld en zal hedenochtend naar Soester berg worden vervoerd. PUBLICATIE INLEVERING VARKENS. De. Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat de afneming der var kens met een gewicht van meer dan 150 kg, ten aanzien waarvan leveringscontracten zijn gesloten, deze week zal worden be ëindigd. Contractanten, die een leverings- bewijs ontvangen hebben, doch aan wie de dag waarop de levering dient plaats te vin den nog riiet bekend is, zullen goed doen zich zoo.spoedig mogelijk met den zaakvoer der in hun district in verbinding te stellen. Dit geldt niet voor hen, die vrijstelling van de verplichting tot levering ontvangen of aangevraagd hebben. Leveranciers, die var kens ter levering hebben opgegeven, doch aan wie nog geen leveringsbewijs is uitge reikt. zullen nog nader bericht ontvangen. 's-Gravenhage, 11 Oct. 1938. (Adv.) SPANJE Maar de linksche regeering wan trouwt de zaak. Bemiddeling uitgesloten, zeggen Franco's ge neraals. Officieel wordt medegedeeld, dat in totaal meer dan 10.000 Italianen uit het rechtsche Spanje worden te ruggetrokken, en dat het aantal waarschijnlijk ongeveer 12000 zal be dragen. Een tegenprestatie gevraagd. De Italiaansche pers is van meening dat deze terugtrekking een tastbaar gebaar is en dat de democratische mogendheden zich thans in ruil hiervoor niet moeten tevreden stellen met het uitspreken van een rede voering. Italië kan niet alleen met woorden bevredigd worden. De Regime Fascista registreert de verschillende symptomen, die Pa rijs na de bijeenkomst van Muen- chen heeft laten zien, met name de verklaring waarbij het bemiddelen de werk van Mussolini wordt erkend en de benoeming van een ambassa deur te Rome. Deze .symptomen heb ben zich echter nog niet in werke lijkheid omgezet en dit doet het Ita liaansche volk op zijn hoede zijn. Het blad zegt, volgens de N.R.Ct. verder dat het vooral noodzakelijk is dat men te Parijs een andere atmosfeer doet ontstaan Vooral de fantastische illusie dat men door Italië te vleien de spil RomeBerlijn kan verzwakken, moet verdwijnen. De spil is in het hart en het> bloed ingegaan der beide volken, die broederlijk en nauw verbonden een gemeenschappelijken strijd voeren, al dus het blad. Linksche regeering vertrouwt het niet De „Regeling van de Spaansche kwestie" door Engeland en Italië blijft het onderwerp uitmaken van de besprekineen van de repu- blikeinsche pers. De eenige regeling, die niogelijkis, schrijft de Diluvio. is de Span jaarden alleen te laten. Het ontwerp tot terugtrekking ingegeven door Mussolini en dat slechts de uitgeputte Italiaansche sol daten, de zieke of invalide zou treffen, is er enkel op uit de van kracht wording van het Engelsch-Italiaansch pact mogelijk te maken. En zelfs de volledige terugtrekking van de Italiaansche infanterie, die trouwens geen gevechtswaarde heeft, zou de kwestie van de Italiaansche inmenging niet oplos sen, daar zij geheel zou voortduren door middel van de Italiaansche specialisten en vliegers. De Dia Grafico ziet eveneens in een sym bolische terugtrekking een poging tot rechtvaardiging van de van kracht wor ding van het Italiaansch-Engelsch accoord. Maar, voegt het blad er aan toe, als de onophoudelijke bombardementen er niet in slagen de bevolking terneer te slaan, zul len de manoeuvres tegen ons, ons nog minder kunnen beinvloeden. Niemand kan er nog aan twijfelen, dat wij vast van plan zijn vrij te zijn en meester over ons lot. Rechtsche pers tegen bemidde ling. De pers te Burgos verzet zich iederen dag weer tegen het denkbeeld van bemiddeling Gisterochtend bevatten de bladen inter views met vooraanstaande personen in liet rechtsche kamp, zooals kolonel Beigbeder en generaal Carlos Asencio, die beiden 't denkbeeld belachelijk vinden. Inmiddels is de samenstelling van de Vol kenbondscommissie, die op verzoek van den Spaanschen. president Negrin zal nagaan of de Spaansche regeering inderdaad de inter nationale brigade naar huis heeft gestuurd, bekend. Deze volkenbondscommissie staat onder het voorzitterschap van den Finschen gene raal Jalander, terwijl de leden ervan officie ren zullen zijn uit de in den volkenbonds raad vertegenwoordigde staten Engeland, Frankrijk, Iran, Letland en Zweden, alsme de officieren uit Denemarken en Noorwegen. Ofschoon thans inderdaad de terugzending van althans een deel der buitenlandsche strij ders aan de zijde van generaal Franco te verwachten is, zoo bestaat er toch geen aanwijzing, dat generaal Franco den Volken bondsraad zal uitnoodigen de naleving zijner hieromtrent gedane verklaringen door een volkenbondscommissie te doen vaststellen. Van de fronten. Het rechtsche communiqué meldt, dat in den sector van den Ebro de opmarsch der rechtschen voortgezet is. Verscheidene stel lingen werden veroverd. Een honderdtal krijgsgevangenen werd gemaakt, en, in een enkele stelling, ontdekte men ruim 400 doo den. Het ministerie van defensie deelt in zijn communiqué o.m. mede, dat in den sector van het oostelijke leger de rechtschen er in den afgeloopen nacht in zijn geslaagd twee stellingen te heroveren, die de regeerings- trocpen gister veroverd hadden in de Siërra de Pandols. De rechtsche aanvallen van van daag op de regeeringsstellingen van den Coll de Coso zijn mislukt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3