Wij lazen voor U De verleiding te groot Wilde busdienst op Haarlem verboden Onze toekomstige graanpolitiek Radioprogramma ^RV£*-SV£GeN "5 tïj, DOOR edgar rice. 0urroughs No. 5. waar het slachtoffer bewusteloos bleef lig- ten wij de zaak eerst even bepraten," zei hij. zijnde, brulde hij: „Geef mij de kaart van Met één beweging keerde Tarzan zich om gen. Nu keerde Tarzan zich naar Atan „Ik praat niet tegen moordenaars die Athair, of ik zal een kogel door U heen- en greep de pols van den Hindoe beet. Daar- Thome. „Zo, nu bent U aan de beurt," zei dood ik," antwoordde Tarzan. Intussen had jagen," na tilde hij den man hoog boven zijn hoofd hij. Doch Atan Thome was geschrokken en Atan Thome kans gezien zijn revolver te op en smakte hem daarna tegen de grond, probeerde het op een accoord te gooien. „La- voorschijn te halen en nu in het voordeel jjÜHHUit de Pers van heden Vaderlandsche plichten. Het Handelsblad (lib.) dringt er op aan, dat de werkgevers hun dienstplichtig perso neel, wanneer dit opgexx>epen wordt, niet ontslaan, doch de plaatsvervangers tijde lijk aanstellen. Het blad schrijft: Het feit, dat onlangs één commandant van een grensbataljon een opgave kon doen van niet minder dan negen dienst plichtigen, die wegens herhalingsoefenin gen, welke dienstbaar gemaakt waren aan onze grensbeveiliging, door hun burgerlij ken werkgever waren ontslagen, toont al te duidelijk aan, dat het sommigen ook nu nog aan nationale opofferingsgezindheid ontbreekt. Ook zonder regeerings-dwang of •drang moet het mogelijk zijn een einde te maken aan een hier en daar bestaande op vatting en gedragslijn welke lijnrecht in- druischen tegen den vaderlandschen plicht. Het Roomsche lied In de testantsche kerk. Pro- Naar aanleiding van het protest van den Haarlemschen Hervormden kerkeraad te- het zingen van „La Procession" door Vincent tijdens een jubileumconcert (uit gaande van het gemeentebestuur) in de St. Bavo te Haarlem, merkt de „Avondpost" op: De kerkeraad constateert „dat geen kerkelijke instantie verantwoordelijk is voor den inhoud van het programma." Wel- is men geneigd te vragen waar lakt ge u dan druk over? Is uw over liging zoo wankel, dat een binnen de luren van een Protestantsche kerk op een een concert gezongen Roamsch lied [er schade aan kan doen? Zoo neen, hadt ge dan reeds niet in naam der verdraagzaam- laamiheïd alléén moeten zwijgen? Leven we in een tijd, waarin we zulke nietigheidjes moeten toespitsen tot protest- adressen? Ging het hier bovendien niet in de eerste plaats om muzikale kunst? Om de stan ding der muziek èn om de standing van degene, die haar zong? Die waren beide in orde. Op welken rechtsgrond wordt dan geeischt, dat een gemeentebestuur een der gelijk lied had moeten weren? Een beetje breedheid, een beetje ruimheid, een beetje verdraagzaamheid De christen-antimilitaixisten. De vereeniging van Christen-antimilitai- risten „Kerk en Vrede" is, zooals men weet, op de lijst der Defensieverboden geplaatst. Wij lezen in verband hiermede in het Volk (S.D.A.P.); welk blad eerst twijfel uit aan de juistheid van de door de regeering op het punt van Defensie-verboden geko zen methode: In ieder geval is het naar ons oordeel in hooge mate onrechtvaardig, op deze lijst „Kerk en Vrede" een plaats te geven. Men zou, als de regeering dit noodig vond, voor Kerk en Vrede" met een „defensieverbod" kunnen volstaan, gezien de doelstelling van de organisatie. Doch dat haar leden als „onbe trouwbaar" zouden moeten worden aangemerkt voor alle andere dien sten in het democratisch staatsbe stel, is in redelijkheid niet vol te houden. Op grond van godsdienstige beginselen weigeren de leden van „Kerk en Vrede" me- déwerking aan het oorlogsbedrijf; doch er geschiedt bij deze vereeniging niets in het verborgene; de regeering kan, aldus het Volk, weten, wat zij aan haar leden heeft. Mien vindt ze onder de beste ambtenaren en hoofdambtenaren. Onnoodig stelt de re geering deze menschen voor een zwaar ge wetensconflict. Uitspraak der Amsterdamsche rechtbank in kort geding. De president van de Amsterdamsche rechtbank, heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding tusschen de Noord-Zuid- Hoilandsche Tramweg Maatschanpij als eischeres en de exploitanten van den wil den busdienst „de Harde's Tour Maat schappij", die een autobusdienst tusschen Amsterdam en Haarlem v.v. onderhoudt. De N.Z.H.T.M. eischte stopzetting van dezen dienst, daar de busdienst geen concessie heeft, en het opleg gen van een dwangsom voor eiken dag, dat de busdienst zou worden voortgezet. De president overwoog in zijn vonnis, dat het er niet toe doet in dit geval, of het be treffende artikel in het R.A.P. onverbin dend is. Gedaagde (de busdienst) heeft artikel één van de Wet op de openbare middelen van vervoer overtreden en op dezen grond moet de busdienst worden verboden. De president wees de verordening van eischeres toe, verbood gedaagde om zonder vergunning een autobusdienst Amsterdann- Haarlem te onderhouden, en legde een dwangsom op van 250 gulden per dag voor iedere overtreding. Frauduleus kantoorbediende hoort een jaar gevangenisstraf tegen zich eischen, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Wegens verduistering van gelden ten na- deele van een reisbureau, waarvoor hij werkzaam was, moest de 41-jarige kan toorbediende A. A. van den H. zich gisteren voor de Haagsche rechtbank verantwoor den. Het bleek ter terechtzitting, dat hij uit de gelden, welke hij onder zich had, een soort „voorschot" nam op toekomstige pro visie, hetgeen goed ging, zoolang de in komsten van het reisbureau toereikend wa ren. Toen het slecht ging, kwam hij na tuurlijk niet meer uit en door dezen toe stand geheel in het nauw gebracht, nam hij een noodlottig besluit: met medeneming van een bedrag van ongeveer f 500.uit de kas van het reisbureau vertrok hij naar Parijs, waar hij dit bedrag in goeden sier opmaakte. Toen het gold op was, bleef hem niets ander over dan naar Nederland terug te gaan en zich in Nijmegen bij de politie te melden. Het totale bedrag van de verduisteringen beliep ongeveer f 1G00.— De Officier van Justitie vorderde een ge vangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De verdediger zeide, dat verdachte in een soort wanhoopstoestand had gehandeld. Hij had moeilijkheden met zijn vrouw, die niet van hem scheiden wilde, ofschoon zij reeds zeven jaar niet meer bij elkaar wa ren. Ook was, volgens pleiter, de houding van den directeur te laken. Deze was van de provisie-opnamen van verdachte op de hoogte, liet hem stil begaan en sloot zelfs een fraude-verzekering op hem. Verdachte is dus sterk in de verleiding geweest. Uitspraak 25 Octoher. Een proces tegen de K.L.M. Om octrooi-rechten van ee Franschman. Voor de civiele kamer van de Haagsche rechtbank heeft de Franschman Sarazin uit St. Brix een rechtsgeding aanhangig gemaakt, omdat ,naar hij beweert, in de Amerikaansche toestellen van de K.L.M. een octrooi is verwerkt, waarvan Sarazin de eigenaar is. Het gaat hier om een octrooi van een torsie-trillings demper van de motoren, ge leverd door de Wright Heronautical Corpo ration en de Curtiss Wright Corporation. De Franschman heeft de K.L.M. en de beide Amerikaansche maatschappijen gedagvaard en vordert vaststelling van de octrooi-schen ding en schadevergoeding. Van de prijsverhoogende neiging, die de steun tengevolge heeft, kunnen schadelijke gevolgen uit gaan op andere bevolkingsgroe pen dan de graanverbouwers. Gistermiddag heeft de minister van Econo mische Zaken de commissie van onderzoek inzake de in de toekomst te voeren graan politiek geïnstalleerd. In zijn installatierede wees de minister er op, dat de commissie o.m. belast is met een onderzoek naar het vraagstuk van de afwen teling van den steun aan den graanbouw op den consument, res pectievelijk den handel of de ver werkende industriëen. Spr. bracht dit probleem onder de bijzondere aandacht der commissieleden, om dat er van de prijsverhoogende nei ging, die de steun ten gevolge heeft in sociaal en economisch opzicht schadelijke gevolgen kunnen uit gaan op andere bevolkings- en be drijfsgroepen dan de graanverbou wers en op de economische positie van ons land tegenover het buiten land. De ervaring in den loop van de jaren op gedaan zal de commissie van dienst kun nen zijn met name ten aanzien van de vraag: directe geldelijke steun of volledige bescherming door heffingen aan de grens, waarbij men weer kan onderscheiden tus schen min of meer vaste heffingen en z.g. schaalrechten, dan wel een combinatie van beide steunvormen. Daarbij zal ook de vraag of de heffingen voor alle granen even hoog moeten zijn onder het oog moeten worden gezien. De toespraak van den minister werd door den vorzitter der commissie, ir. S. L. Louwes, beantwoord. Zeeman mishandelde chauffeur Veertien dagen de gevangenis in. Op 20 Februari heeft op de Lange Bees tenmarkt te 's-Gravenhage een steekpartij plaats gehad, waarbij de chauffeur S. met een mes in de borst is gestoken door den 52-jarigen zeeman C. H. M. M. heeft zich wegens mishandeling voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad. Het O. M. eischte 2 maanden gevangenisstraf te gen hem. De rechtbank veroordeelde hem heden tot veertien dagen gevangenisstraf. DONDERDAG IS OCTOBER 1938. Hilversum I. 1875 en 801,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.0012.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.15 Berichten)'. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. (1.00—1.20 Gramofoonp muziek) 2.00 Handwerkuurtje. 3 003.55 Pianovoordracht en gramofoon muziek. (Om ca. 3.45 Berichten). 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5,05 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.45 Causerie „Welke beteekenis heeft Espe ranto in Christelijke kringen?" 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage, eventueel Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie „Midden-Europa In de naaste toekomst." 9.30 NCRV-orkest. (10.00—10.05 Ber. ANP), 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II- 415,5 m, AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Declamatie. 11.25 Omroeporkest en solist. (Om ca. 12.15 Berichten). 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest en soliste. I.15 Ensemble Jonny Kroon. 2.00 Causerie „De Klok der Geschiedenis en Uw eigen uurwerk". 2.30 Vervolg concert. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Berichten, gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 5.00 AVRO-Week-Kaleidoscoop. 5.20 Felicitaties. 5.30 Het AVRO-Aeolianorkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Het AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, Mededee- lingen. 8.15 Concertgebouw-orkest en soliste. In de pauze: Causerie over Schubert. 10.30 Damnieuws, hierna: Gramofoonmuz. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 De Twilight Serenaders (opn.). FEUILLETON MAURICE WALSH 10. „Nogal, dat komt heel mooi uit," zei Alistair zonder veel vuur. „Ja zeker doet het dat!" zei Paddy Joe triom fantelijk. „Maar wat drommel, hoe kan een mensch nu tegen zoo'n stroom opkomen?" informeerde Alistair. „Je moet weten," legde Paddy Joe voldaan uit, „die onnoozele hals pootte mij op de kant met één eind van het net en probeerde toen, het net voor den ingang van de poel te sleepen „Want daar zit gewoonlijk de visch!" bracht Alistair hun onder het oog. „Om kort te gaan, hij kon niet op tegen de zwaarte van het net en de kracht van den stroom en per slot van rekening beschreef hij een mooie acht en kwam een eind stroomaf- waarts van me terecht. En een warboel „Met een mooien tienponder onder in." Alistair keek naar Rogan op. „Was er daar bij jou nog meer te beleven, of heb ik alles ge- I zien?" „Alles, wat aardig was," zei Rogan, ietwat grimmig. „De rest was heelemaal niet aardig." Over het water heen keek hij achteruit naar de diepe duisternis, waarin het gehuld was. „Ér gebeuren daar bedenkelijke dingen," zei hij met zijn diepe stem. „De menschen zijn er niet gelukkig, dat weten we," zei Paddy Joe. „Nog wel erger dan „niet gelukkig". Kijk maar eens of je één van deze beide vragen kunt beantwoorden. Wat is de reden, dat een vader en een zoon samen een zuippartij gaan houden, die alleen maar met hel en verdoemenis kan eindigen? En wat brengt een vrouw er toe, om op haar eentje in het donker te gaan zitten weeklagen „Caoine", zooals de Ieren zeg gen Alistair floot eens tusschen de tanden. „Jij hebt daar in dat ééne uur heel wat beleefd!" „Meer dan me lief was en allemaal din gen, die mij niet aangingen." ,Maar waarom zouden de vader en de zoonvroeg Alistair zich af. „Hou er maar over op," vermaande Paddy Joe. „Hou er op 't oogenblik maar over op! Hier zijn we weer op ons kostelijk plekje terug." Hoog boven hun hoofden was de tent flauw zichtbaar op het plateautje, daarachter lag de golvende helling van den Slievemoal verheven rustig, zilvergrijs verdoezeld in het schemerige schijnsel van den naglans aan den noordelijken hemel. „En nu," zei Paddy Joe, terwijl hij zijn rie men binnenboord nam, „zullen we ons ter ruste begeven, nadat we met één dronk alle leelijk- heid weggespoeld hebben." „Maar al het bier is op." „Wie praat er over bier in het holle van den nacht Wij nemen den drank, die in dit heuvel land onder den dekmantel van de duisternis al wel meer dan duizend jaar gedronken wordt!" VIJFDE HOOFDSTUK. 1. Rogan Stuart en Paddy Joe Long zaten op een paar steenblokken in stille gepeinzen ver diept hun eerste pijp na het ontbijt te rooken. Ze keken daarbij neer op Alistair, die bezig was, de cano los te maken. Hij zou het uit de war gehaalde stroopersnet van den havenmees ter terug gaan brengen. „Ik zal een lading bier mee terug nemen!" riep hij naar boven. „Prachtig! Blijf niet langer dan twee uur weg," riep Paddy Joe terug. „Die knaap kan elk uur van den morgen bier drinken," zei hij tegen Rogan. „Dat heeft hij van mij geleerd." Maar Alistair bleef geen twee uur uit. In minder dah een kwaï* vin dien tijd kwam hij vanachter de punt weer te voorschijn en ze zagen, dat hij er heel wat vaart achter zette. „Hallo!" riep Paddy Joe uit. „Hij moet er zijn, lijkt het wel." „Ik hoop maar, dat vriend Trant me gister avond niet herkend heeft" begon Rogan haastig. „En wat zou het dan nog?" zei Paddy luch tigjes. „Een maand in de nor doet niemand kwaad mijzelf is dat ook al eens over komen." Alistair legde de boot vast zonder één blik naar boven te slaan klom bij de helling op en kwam om de tent heen gedraaid. Toen ze zijn gezicht te zien kregen, wisten ze meteen, dat hij slecht nieuws bracht. Zijn oogen keken bezorgd, hij fronste het voorhoofd en zag bleek. Hij stapte recht op hen aan en viel met de deur in huis. „Beroerd nieuws, lui!" zei h\j kalm. „Gister avond hebben ze Ambrose Trant dood gevon den hij was gewurgd." Rogan bleef even stil als de steen, waarop hij zat. Paddy Joe sprong overeind. „God hebbe zijn ziel," was zijn gebed, „Ge wurgd?" Alistair richtte meer speciaal het woord tot Rogan. „Ze hebben hem gevonden, waar hij lag toen wij weggingen en ze hadden hem eenvoudig gewurgd. De vingerplekken in z\jn hals waren duidelijk te zien." „Maar mijn vingers zijn heelemaal niet „Dat weten we," zei Alistair ongeduldig. „Jouw handen zijn heelemaal niet in de buurt van zijn hals geweest; dat neemt niet weg, dat andere handen dat wel geweest zijn. Denk maar eens aan die vlugge voetstappen op het grint nou?" Paddy Joe knikte, zijn oogen neergeslagen. „Vlugge voeten, vlugge voeten!" murmelde hij. „Zou het zoo ver hebben kunnen komen?" hij wierp een blik op Alistair. „Van wie heb je het gehoord?" „Van Tom Whelan." „Heb je bijgeval nou bijgeval ook ver teld „Waar we ons gisteravond hebben opge houden?" brieschte Alistair verontwaardigd. „Tom kwam me tegemoet tot aan den kop van den steiger, hij werkte één-twee-drie het net weg, stopte de moot zalm onder zijn vest en toen vertelde hij het me pas. Ik hoorde hem aan, zei, dat ik het zielig vond dat ik hem maar eenmaal in mijn leven gezien had en zoo voort en maakte rechtsomkeert. Ik begon pas als een razende te roeien, toen ik, door de eerste punt, uit het gezicht van de pier was." „Prachtig! Niet dat het er wat toe doet met Tom Whelan, maar hou zelfs «.egenover je vrienden je geheimen voor je, tenzij het heele maal niet anders kan." „Geheimen?" zei Rogan Stuart vragend. Alistair stapte voor de beide anderen op en neer en klopte met de vuist in de palm van zijn andere hand. „Pas eens op, lui. We zitten In de penairie en we moeten onverwijld de zaak van alle kanten bekijken, op dit moment." „Op dit moment," stemde Paddy Joe in. „Ga derbij zitten, vriend. De vergadering is ge opend." Zij zaten in een driehoek. Weer was het een hemelsche Junimorgen en weer leken ze, in die zondoorstraalde rust, drie monolithen, licht naar elkander overhellend vanuit hun stand plaats in het heikruid, ê.Isof z^ daar zoo zou den blijven staan. Een oogenblik zwegen alle drie: ze bezonnen zich over het probleem, alvorens te spreken. „Vooruit maar, Alistair," zei Paddy Joe. „Vertel op!" „Er is niet veel te vertellen. De Havenmees ter zei, dat Ambrose Trant's 'ijk vanmorgen tegen achten door Sir Jerome gevonden is, vlak achter het schuitenhuis gewurgd, de plekken aan zijn hals waren duidelijk te zien en de heele omgeving wees op een worsteling er waren natuurlijk aanwijzingen genoeg." „De „gardi" de politie is die er bij?" „Dat spreekt vanzelf." „Zijn er al stappen genomen, is er al iemand gearresteerd „Daar had Tom nog niets van gehoord. Meer wist hij ook niet." Zij bleven met z'n drieën een poosje in ge dachten verzonken zitten, toen begon Alistair op de vingers van één hand de verschillende hoofdpunten af te tikken. „De zaken staan dus zoo", zei hij. „Ambrose Trant is vermoord; wij hebben het niet gedaan; wg weten niet, wie het gedaan heeft, en zoover we kunnen nagaan, weet niemand, dat wij gis teravond daar in de buurt geweest zijn Rogan stak zijn hand op. „Wacht even," zei hij met vaste stem. „Mrs. Trant weet, dat ik gisteravond in het park ben geweest ik heb een half uur met haar zitten praten." „Dan," zei Paddy Joe met de kalmte der wanhoop, „zitten wij er tot hier toe in." Alistair en Paddy Joe wachtten zwijgend af er was niets te zeggen. Het woord was nu aan Rogan Stuart en zij lieten het aan hem over om door te gaan als hij tenminste door wilde gaan. Daartoe was hij ten volle bereid en hij was niet van plan iets achter te houden. Hij schudde verdrietig het hoofd. „Ik had het vooruit kunnen weten, dat ik jullie niets dan ongeluk zou aanbrengen. Al zoo heel lang volgt het ongeluk me op den voet. Nu heb ik jullie in die moordzaak gesleept, maar natuurlijk neem ik de gevolgen voor mijn rekening. Hoor eens hier, beste menschen. Ik moest jullie maar ronduit alles vertellen." Hier zweeg hij een oogenblik en ging toen verder. „Gisteravond speelde ik daarginds een half uurtje voor luistervink, dom genoeg, gedreven door ik weet niet wat voor stiekeme opwelling en ik zag en hoorde daarbij dingen, die niet voor de openbaarheid bedoeld waren; later vond ik niet, dat ik ergens over praten kon." Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7