Bankzwendelaar Spoorwegpensioenen! nd Prins Bernhard op Terschelling [eugdherberg alleen voor de jeu Nederlanders te Keulen gearresteerd Professoren en overvolle klassen op voor den rechter De bomaanslag te Rotterdam Bandiet overvalt bankbediende 9 Oct 19'Opening nieuw 9 °%eddingbootstation 0cl Hartelijke ontvangst op het eiland. Be Prins fotografeert ,9 0( weer. o< set ander 1 bata! Dil Het waren gisterochtend belang rijke uren voor Terschelling en zijn bewoners, want Z.K.H. Prins Bern hard heeft in zijn functie van eere voorzitter van de N.Z.H.R.M. een F nieuw station van deze maatschap pij op het Noorderstrand geopend, waarmee hij een Koninklijke tra ditie voortzette. Om acht uur was Prins Bernhard te Har- aan boord gegaan van de „Noord- Nederland" de^ firma Doeksen en hoewel nei vind en tij gunstig waren, duurde de over- nderho ocht. nog twee uur. Inmiddels waren in iet dorp zelf alle voorbereidingen getrof- en voor de ontvangst van den Prins. In veilige haven. lien ur liep de „Noord Nederland" met i den Prinselijken standaard in top de ha- ll van Terschelling binnen. J op het bovendek bevonden zich behalve ZfCH. Prins Bernhard, gekleed in plusfour °P^ donkerblauwe winterjas en blootshoofds dicta i zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo Alderwerelt, o m. de heeren P. E. Tegel- irg. voorzitter, H. Th. de Booy, secretaris i H. de Booy, penningmeester van de N. H.R.M. jnder het gejuich der op de kade ver- id, leur stelt vree.' me!(Ie menif?te ging de Prins van boord legde den weg naar het nieuwe booten lis gedeeltelijk te voet, gedeelte per auto voorf ■eldoa en g i van aan naai ïld I.K.H. liet zich de bemanning van de luwe reddingboot de „Nicolaas Marius" irstellen, waarna de voorzitter van de N. R.M. het woord nam om in het kort geschiedenis van de reddingsmaatschap- te schetsen. De Prins in oliekleeding. Daarop bezichtigde de Prins on der leiding van den heer de Booy de nieuwe installatie en het nieuwe i bootenhuis. Toen werd de boot naar buiten gebracht, terwijl de Prins zich van oliekleeding en laarzen had voorzien. De tocht naar het strand, waar een demonstratie met de red dingsboot zou plaats hebben, duur- i do ong. 7 min., gedurende welken tijd Prins Bernhard herhaaldelijk 're^ fotografeerde. Vol belangstelling volgde de Prins de korte oefening, waarna het gezelschap wederom te rugkeerde. ier sprak nog de burgemeester van helling. Om ongeveer 12 uur werd de igtocht naar het dorp aanvaard, waar Bernhard met zijn gezelschap de ich gebruikte in hotel Nap. lm half twee ging de Prins terug naar L vasteland wederom met een extra-boot. de Bootenhuis en boot. Iet nieuwe station van de Noord- Zuid- llands.che Redding Maatschappij, ligt op -t Noorderstrand van Terschelling, tus- heidli ien paal 8 en 9, vlak bij het bekende bad- lel. De „Nicolaas Marius" wordt voortbewo- er ve' i door een Kromhout Hercules-motor van cylinders met een vermogen van 45 p.k. Uitair ike jD00t jn vrjj water een snelheid >mmi 1 13% k'm' Beelt" eeft 'I De „Nicolaas Marius" wordt in zee ge it der |ken door een Engelsche tractor „Het dinge ifiaard", welke eveneens volkomen water- ht is geconstrueerd, Ret bootenhuis, dat ontworpen werd door e ordi en heer Kramer, is voorzien van een de ?en P0mpinstallatie voor water en van n n Hercules-motor voor gelijkstroom, wel- •erdief gebakt wordt voor het laden van accu in de reddingboot. rerder is gezorgd voor een telefonische binding met de „Brandaris". terwijl ook uitrusting voor de bemanning bestaan- uit laarzen en oliekleeding gloednieuw om( 94.0 103.2 tonder twijfel mogen wij zeggen, dat nieuwe station vari de N.Z.H.R.M. gele- n aan de gevaarlijke Terschellinger onden, een aanwinst beteekent voor de latschappij, welke steeds zooveel mogelijk lakt over het leven van hen, die tijdens idweer in groot gevaar zijn gekomen. De zaak tegen Bora Uitgesteld tot 16 November a.s. Veertien dagen geleden werd voor het aagsche Gerechtshof in hooger beroep de lak behandeld tegen Jarislaw Baranows- J, beter bekend onder den naam Bora, in vriend van den bij den bomaanslag op in Coolsingel te Rotterdam om het leven fkomen Oekrajiner Konovalec. .Wegens het gebruik maken van een val- men reispas was Baranowsky door den Iptterdamschen politierechter tot een ge- ta 7 (®n"eaisstraf van twee maanden veroor- "4.3 |eei(| De advocaat-generaal wilde de zaak te- g wijzen naar de instructie om een nader iderzoek naar de echtheid van den pas te stellen. 101.6 Het Hof achtte zulks blijkbaar onnoodig jen besliste, dat de zaak verder behandeld 76.1 m fc' H3.4P1 worden op ïfi November a.s. 104.41 AIs Retuige zal dan nog gehoord worden ae lieer E. D. Schoenmaker, inspecteur van Politie te Rotterdam. Liftmotor in brand Groote waterschade in Haagsch tapijtenmagazijn. Gisterochtend te ongeveer 10 uur is brand ontstaan in het magazijn van de N.V. Han- delsvereeniging Holland, te Den Haag. Het bleek, dat de motor van de lift die in een huisje op het dak is geplaatst, vlam had gevat. Onmiddellijk werden de ijzeren deuren van den liftkoker gesloten, om uitbreidm- van den brand te voorkomen en werd de brand weer gealarmeerd. Het brandje was spoedig gebluscht, maar het water had vrij aanzienlijke schade aangericht aan de tapijten die in het ma gazijn waren opgeslagen. De motor van de lift is geheel verbrand, zoodat de lift bui ten werking is gesteld. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. Vermoed wordt, dat de motor ten gevolge van kortsluiting in brand is ge raakt. Brand te Zaandam Bewoner gewekt door binnendrin- genden rook. Gisterochtend omstreeks vier uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in perceel Bloemstraat 23, te Zaandam, wlar in het eene gedeelte de sigarenmakerij en tabaksopslagplaats van G. Schoen was gevestigd, terwijl het andere gedeelte H. Oudendijk tot woning diende. Oudendijk, die gewekt werd door vallend hout en door binnendringende rook, waar schuwde de brandweer. Deze was spoedig ter plaatse. Zij kon echter niet verhinderen, dat alles een prooi der vlammen werd. Het perceel, dat eigendom is van G. IJkes. was geheel uit hout opgetrokken. De twee gedeelten waren door een houten schot gescheiden. De voorraad tabaksartikelen was laag, de inboedel van Oudendijk in het geheel niet verzekerd. „Geen logies meer voor per sonen boven de 25 jaar,'" al dus de vurige wensch van het hotélbedrijf Het Comité van Actie in het Ho tel-, Restaurant- en Cafébedrijf heeft in een adres aan den minis ter van Economische Zaken weder om op verlaging v. lasten en op di verse andere maatregelen aange drongen, opdat de 30.000 hotel- en aanverwante bedrijven het hoofd boven water zullen kunnen houden. O.m. verzoeken adressanten den minister, den jeugdherbergen te verbieden, personen boven de 25 jaar op té nemen, alsook den vreemden toerist tegen overmatige politie-controle te beschermen. Prins Bernhard bij Min. van Dijk Dinsdagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bern hard, na afloop van de vergadering van den Raad van State, een bezoek gebracht aan den minister van Defensie, den heer J. J. C. van Dijk in diens departement. Onze gezant te Washington De Regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen kan weldra de benoe ming worden verwacht van dr. A. Loudon, thans H. Ms. gezant te Bern, in gelijke hoe danigheid te Washington. Als leden van een smokkelcomplot. Geld, goud en brillianten over de grens gebracht. Naar de B. Z. am Mittag uit Keu len meldt, hebben de douaneautori teiten aldaar een echtpaar uit Ne derland en een smokkelaarscomplot uit meer dan 12 personen bestaande gearresteerd. De aangehoudenen, al dus het blad, hebben gemunt geld, goud en brillianten tot een waarde van meer dan een mlilioen mark over de grens gebracht. Een waarde van ongeveer een half milli- oen mark kon na de arrestaties nog in be slag worden genomen. Bij de smokkelarij werd gebruik gemaakt van een auto van het Nederlandsche echtpaar, dat bekend heeft ver over de honderd smok-keltochten over de grenzen te hebben ondernomen. Bij de arrestatie werden iu het bezit van de vrouw een bontmantel, buitengewoon kostbare brilliantringen en andere sieraden gevonden, die niet haar eigendom waren en ook gesmokkeld moesten worden. Het complot, dat met het echtpaar samenwerk te, heeft op deze wijze de vermogens der. leden over de grens gebracht. Ook een Nederlandsch postbeambte is gearresteerd, die op zijn diensttochten groo te geldbedragen naar Holland bracht. Adres van hooqleeraren tot verlaging der leerlingenschalen. Hét comité uit samenwerkende onderwij zers organisaties heeft namens, niet min der dan 134-hoogleeraren hv -den-plande- en tal van andere onderwijzersautoriteiten, een adres aan den Ministerraad gezonden, waarin dringend wordt verzocht, indien eenigszins mogelijk, te willen bevorderen, dat de leerlingenschalen voor het lager on derwijs herzien worden. Adressanten zijn van oordeel, dat de te genwoordige toestand nadeel voor de volks ontwikkeling met zich meebrengt. Ook achten zij het bedenkelijk, dat zoo vele jon geren, die een speciale opleiding genoten hebben, die hen voor het onderwijs voorbe reidde, geen plaats in de school kunnen vinden, terwijl de daar werkzame leer krachten overbelast zijn. Tweede Kamer Behandeling van het wetsont werp tot wijziging der Pensi oenwet voor Spoorwegambtena ren, wordt op verzoek van den minister geschorstnadat de Kamer een amendement heeft aangenomen om de korting op de spoorwegpensioenen onge daan te maken. Gistermiddag is in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot .wijziging van de Pensioen wet voor spoorwegambtenaren behandeld, welk wetsontwerp te doel had, ongelijkhe den bij de behandeling van wachtgelders en gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen op te heffen. De Kamer betuigde in hét alge meen instemming met het wetsont werp, doch alle sprekers steunden het denkbeeld "in een amendement van Braambeek—Hermans beli chaamd, om de pensioenkorting voor spoorwegambtenaren ongedaan te maken. De Minister van Waterstaat, de heer van Buuren, verklaarde, bij aanneming van het amendement schorsing der behandeling van het wetsontwerp te zullen vragen. Desniettegenstaande werd het amendement met 63 tegen 18 stem men aangenomen. Op verzoek van den minister is daarna de behandeling geschorst. Pensioenen een bedrijfslast. Tal van sprekers namen aan de debatten over het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 deel. De minister zegt in zijn antwoord dat de opbrengst van do pensioenkorting ligt tus- schen de 1.45 en 1.5 millioen. De heer van Braambeek (s.d.) berekent 't totaal der korting echter op ongeveer f 630 duizend, De minister merkt nog op, dat het bedrijf der Ned. Spoorwegen vecht om zijn bestaan. De directie kan de korting niet missen. Men begrijpt dus de positie van den minister van Waterstaat. De verhouding tusschen het Rijk en de Spoorwegen nagaan de, zooals die historisch gegroeid is, betoogt spr., dat altijd naar voren kwam, dat de spoorwegpensioenen geen staatspensioenen zijn. De pensioenen bij de spoorwegen zijn te beschouwen als een bedrijfslast. Het be staan van dit lichaam hangt af van verla ging der lasten. Men begrijpt, wat een ver dere last van bijna 1.5 millioen zou betee- kenen, practisch is die niet te dragen. Te meer daar de omstandigheden voortdurend ongunstiger zijn geworden. (Geroep: voor de obligatiehouders!)' Dwang..: Als Zijne Excellentie heeft gezegd, bij aan neming van het amendement-Braambeek (zie boven) schorsing der beraadslaging te zullen vragen, zegt de heer Hermans (rk.) dat de minister nu dwang tegen de Kamer wil toepassen (teekenen van goed- en af keuring). Nadat nog eenige sprekers het woord heb ben gevoerd, komt het amendement in stem ming met bovenvermelden uitslag. Tariefmachtigingswet. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de tariefmachtigingswet 1934. De heer Schilthuis (v.d.) zegt dat het ontwerp gewichtige wijzigingen kan bren gen in de Nederlandsche handelspolitiek. Het vraagstuk echter staat nu anders dan eenige jaren geleden, het vraagstuk of we moeten overgaan tot. beschermende tarief politiek. Allerlei andere factoren dan de af zetmogelijkheid beinvloeden tegenwoordig de productie. Spr. is van oordeel dat voor verschillende artikelen beschermende maatregelen noodig zijn. De regeering wil geen vechttarie- ven, doch volkomen duidelijk is dit niet. Het gaat toch ook om het be schermen van den afzet onzer pro ducten op de binnenlandsche .markt Doch dan moet ook het consumptie vermogen vergroot worden. En daar voor is weer uitvoer noodig. Met Dr. Golijn zou spr. voortdurend indach tig willen blijven, dat isolatie ver keerd is. De vergadering wordt om half zes ver daagd tot heden één uur. CLIËNTEN WAREN HUN GELD ONHERROEPELIJK KWIJT. Toch is verdachte geen „oplich terstype". Gisteren stond voor de rechtbank te Am sterdam terecht D. van de P., directeur van de bankzaak Van de Putte en Co., aldaar, verdacht van zwendel. De rijksaccountant is in zijn uitvoerig rap port over de oplichtingen op groote schaal, welke van de P. ten laste worden gelegd, tot de volgende conclusie gekomen: Het aangaan van transacties van cliënten met de bank bij den zeer on- gunstigen financieelen toestand en het vrijwel doorloopend gemis van middelen van eenige beteekenis, be- teekende voor cliënten onvermijde lijk, dat zij het door hen gestorte kwijt waren, daar hun gelden slechts dienden voor bestrijding van exploi tatiekosten en betaling van credi teuren. Eenige dagen na den inval der Justitie in Dec. 1937, ging de bank failliet en bleek zij toen nog f280.000 aan fondsen te moeten le veren. De bank beschikte over geen enkel fonds en was aangewezen op de door haar cliënten gestuurde gelden. Aan- en verkoop orders werden slechts op papier uitgevoerd. Slechts een keuze De Justitie had een keuze gemaakt uit het rijke materiaal en de frauduleuze ban kier moest zich thans voor drie gevallen van oplichting tot een bedrag van tiendui-" zenden guldens verantwoorden. Officier: Toen u ruim f351.C00 achterop was, zond u nog een postzak vol weekbe richten weg, waarmede u menschen tracht te te bewegen om zaken bij u af te sluiten. De officier staat op van zijn zetel en neemt de zware postzak met „weekberichten" van de bank op, die thans bij de bewijsstukken voor de rechtbank staat. Een zware zak, die nauwelijks op te tillen is Getuige van rle V. uit Brussel vertelt dan. over de bezoeken dien hij heeft gehad van remisiers en de voorstellen, die zij hem deden. Verdachte is erg rumoerig. De verdediger mr. R. Kokosky had als getuige a décharge een gedeti neerde in het Huis van Bewaring op geroepen. Get.'s cel is vlak onder die van verdachte. „Verdachte is gewel dig rumoerig, verklaarde get., hij slaapt bijna niet en maakt een zeer nerveuzen indruk". Bij het verhoor van verdachte legde deze er den nadruk op, dat hij nooit zaken deed met „kleine menschen", maar steeds met speculanten. Pres.: U deed zich voor als commanditaire vennootschap, dat was al een valsche hoe danigheid. Bovendien was u niet eens lid van de Vereeniging voor den Effectenhan del en u kon geen zaken aan de beurs dojpn. Verd.: Tientallen zijn geen lid der vereeni ging en de zaken liet ik door anderen doen Pres.: U wist, dat uw vermogenstoestand eind 1935 sterk negatief was. Verd.: Dat is een relatief begrip, maar ik spreek het niet tegen. Pres.: Een effectenportefeuille bezat u niet? Verd.: Zoo zijn er zooveel commissionairs. Pres.: Dan had U geen order in uzelf mo gen sluiten. Geen „oplichters-type". Het reclasseeringsrapport noemt verd. niet het „type van den oplichter". Verd. hield bij het slotverhoor vol, dat hij de circulaire, die ter sprake is gekomen en waarin hij zijn zaken en relaties als zeer belangrijk voor stelt, nooit heeft verzonden. De Rechtbank wilde naar aanleiding van deze circulaire den rechter-commissaris hoo- ren om te onderzoeken, hoe deze kwestie in elkaar zit. In verband hiermede schorste de president de behandeling van deze zaak tot Maandag a.s. Onze Justitie liet zich niet be invloeden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de Visser in verband met den te Rotterdam geplecgden bomaanslag op den vreemde ling Konowalec hebben de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken o.m. het volgende geantwoord: Dat de hij de homontploffing te Rotter dam omgekomen E. Jvonowalec een „fas cistisch" terrorist" was,, is niet komen vast te staan. Evenmin is gebleken of waar schijnlijk geworden, dat de reden van de uitwijzing van dezen Konowalec uit Polen en Zwitserland is geweest, dat. hij zich zou hebben beziggehouden met de voorberei ding van aanslagen op bekende persoon lijkheden. Dat er te Genève wel eens door Volkenhonds-delegaties tegen Konowalec is gewaarschuwd, is mogelijk. Met zekerheid is dit thans niet meer vast te stellen. Overlast van Sovjet-Russische handels schepen is niet toegebracht. In dit verband zij opgemerkt, dat, indien aan boord van vreemde schepen, wanneer zij in onze havens vertoeven, een onder zoek noodzakelijk is, zulks nimmer achter wege zou kunnen worden gelaten uit vrees „overlast" te veroorzaken. Dat de geheele aangelegenheid, in 'de vragen bedoeld, door de Nederlandsche Ju stitie in volkomen onafhankelijkheid en los van politieke beïnvloeding, van welke zijde ook, wordt onderzocht, mag veilig wor den vertrouwd. Een slag voor de Belijdende Kerk Buitsche staat keert geen geld meer uit aan opstandige predi kanten. De Duitsche rijksminister voor de kerkelijke aangelegenheden heeft bepaald, dat de middelen van het Staatsfonds voor de bezoldiging van predikanten, welke beschikbaar ge steld zijn voor de verzorging van emeriti predikanten en nagelaten betrekkingen van ambtsdienaars, niet meer mogen worden uitgekeerd aan hen, die zich verzetten tegen de wet cn de verordeningen van den staat. De middelen, die daardoor vrijkomen, kun nen gebruikt worden voor uitkeeringen in andere kerkelijke gemeenten. Door deze be paling, wordt, aldus het Duitsche Nieuws Bureau, slechts een einde gemaakt aan het doen van uitkeeringen aan personen en groepen, die zich niet beperken tot het interne leven van de kerk en het gebied van het geloof, maar zich keeren tegen de rechtsorde op staatkundig gebied. Reuter meldt, dat door deze beschikking de oppositioncele predikanten der Evange lische kerk of hun weduwen en andere na gelaten betrekkingen worden beroofd van hun pensioenen of anderen financieelen steun. Tegen vorming van graanvoorraden Decreet van Goering. Een door Goering geteekend decreet stelt de Duitsche hoeren in staat tot 70 procent van de waarde van hun graanvoorraden te ontvangen. Deze maatregel heeft ten doel te voorkomen, dat ingevolge den overvloedi- gen oogst van 193S zich te groote graan voorraden bij de handelaren cn coöperatieve bedrijven opstapelen. Oude dame redde 200 pond. Toen de vier en twintigjarige George Smysthon, een bankbediende uit Finsbury aangevallen werd door een bandiet die op een motor was gezeten en die gewapend was met een soort gasbom, wierp hij een pakje inhoudende 200 pond naar twee vrou wen, die naast een kinderwagen stonden. Mevr. Feast, die 71 jaar is en nog iede- ran morgen vcoeg aan het werk gaat, ving het palije óp in haar twee uitgestrekte han den en verborg het. Mr. Smyst-hon bracht het loon voor twin tig menschen van de bank naar het kan toor. Hij vertelde aan een. verslaggever van de Daily Express het volgende: „Mijn bril redde mij, anders zou mijn gezicht ernstig verbrand zijn geweest en ik stak m'n hand uit naar den man, die mij aanviel, daardoor raakte hij mij aan één kant van m'n gezicht. De motor werd later door de politie on beheerd teruggevonden: hij bleek gestolen te zijn in Tottenham. Autorit met een krankzinnige Riet den dood bekocht. Drama te New-York. Een telegram uit New-York aan de Daily Express meldt, dat op een open stuk grond, gelegen achter een bioscoop-theater in Larchmont (New-York) waar in de laatste jaren alreeds drie meisjes vermoord wer den gevonden, een vierde slachtoffer werd ontdekt, dat vermoedelijk door een krank zinnige doodgeschoten was. Het meisje, de zeventienjarige Mary Coyle was een leer linge van een hoogeschool. De politie meent, dat het kind voor een autotochtje werd uitgenoodig en daarna op deze eenzame plek werd overvallen, neer geslagen en doodgeschoten. Een moeilijke noodlanding Een vleugel in brand en een mo tor losgeraakt! Bij Montgomery in Alabama (V. S.) heeft een lijnvliegtuig, dat dienst deed tusschen New Orleans en Atlanta, een noodlanding moeten maken, doordat een vleugel in brand was geraakt en een motor losraakte. De bestuurder en zijn metgezel slaagden er in, de buitengewoon moeilijken omstandig heden ten spijt, het. toestel veilig op den grond te brengen, waarna zij konden ont snappen door een gat in het plafond van de stuurhut. Zij hadden slechts lichte ver wondingen opgeloonen: De elf passa^ers bleven ongedeerd. Toestel en post zijn ge heel in vlammen opgegaan. Vluchtelingen naar Nieuw Zeeland? Verklaring van Jordan, Volgens de „Daily Herald" heeft de hoo- ge commissaris van Nieuw Zeeland, Jor dan, verklaard, dat zijn land bereid is, zooveel vluchtelingen op' te nemen als in overeenstemming met de behoeften is. Hij zeide: „Wij hebben werk voor verscheide ne jaren".

Schager Courant | 1938 | | pagina 3