Van kfiekgeest vrij Kamer van Koophandel SCHUDT UW LEVER WAKKER Ponderdag 20 October 1938 Tweede Mad Gistermiddag om twee uur had in het Raadhuis te Alkmaar een openihare le denvergadering plaats van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. Voorzitter de heer S. W. Arntz, secreta rie de heer D. J. Scheffel. De notulen werden vastgesteld. Ingekomen stukken. Van de aan de Kamer gerichte stukken Termelden wij de navolgende: Adres van de K. v. K. te Amsterdam, «richt aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, betreffende de coördinatie van het vervoer. Pe Voorzitter deelde mede, dat er nu een Beglemcnt komt op het vervoer van goe deren. De heer Kramer wilde de tarieven voor j,et vrachtautovervoer naar behooren re gelen, om een einde te maken aan de jnoordende concurrentie van de auto diensten. De Voorzitter antwoordde dat hij het volkomen eens was met den heer Kramer, doch de maatregelen mogen niet. zoo zijn, dat het bedrijfsleven daardoor te lijden zal hebben. Centrale inkoop van Kantoor- benoodigheden. [Antwoord van de Ver. van Nederl. Ge meenten op een schrijven van de K. v. K. roor Hollands Noorderkwartier, betreffen de centrale inkoop van kantoorbenoodigd- heden etc. De Voorzitter merkte op, dat nu bereikt li, dat de middenstand bij den inkoop van papier wordt ingeschakeld. Dc heer Van Beem meende, dat lief on juist is als de Vereeniging voor Ned. Ge meenten als grossier optreedt. De Voorzitter begreep niet, dat hóek- Kandelaren en drukkerijen hierin geen ver andering konden brengen. De heer Kolster meende, dat een adres van de drie Middenstandsvereenigingen op haar plaats zou zijn. Het adres werd voor kennisgeving aan genomen. Tramweg AlkmaarWarmenhuizen. Bericht van de Nederl. Spoorwegen te Utrecht luidende, dat met ingang van 2 October de door de Kamer gevraagde ver beterde dienstregeling van den tramweg Alkmaar-Warmenhuizen is ingevoerd. Voor kennisgeving aangenomen. Verqadering van den Spoorweg- raad. Afdruk van het verslag van de 20ste ver gadering van den Spoorwegraad en het daarbij behoorende verslag van de verga dering der Commissie van tariefbelangen. De heer M. A. Kolster lid van de Spoor- wgroad deed ecnige mededeelingen over to vergadering. Er is o.a. ook gesproken over de verbinding van den Helder naar Haarlem welke vooral voor de ochtendver- iinding lang niet ideaal is. Maar succes is er niet bereikt. De heer Grondsma meende, dat er van service niet kan worden gesproken op de lijn Alkmaar naar Rotterdam. Spreker zeide. dat het publiek nu andere wogen zoekt en men vindt de autobussen tot z'n dienst. De heer Groenland wilde toch een verzoek om een betere verbinding van den Helder naar Rotterdam en verder, aan de Spoor wegen richten. Conform besloten. Kaasexport naar België. Toelichting van den heer Grondsma over <1? dreigende beperking van onzen kaasex- porl naar België. De heer Grondsma noemde dit een zeer belangrijke zaak. De invoer van kaas naar Beligë is zeer belangrijk. In September werd 2300 ton Kaas in België ingevoerd; dat beteekent 46 5/10 procent van den gehcelen kaasuitvoer. Spr. zeide, dat de regeering in dit geval zéér diligent is. Pufvisscherij te Den Helder. Mededeeling van den heer L. Colthof, lid der Kamer, betreffende de pufvissclierij te Don Helder. De heer Colthof noemde de bezwaren te- ffon de pufvisscherij zeer groot, en ver zocht de Kamer een commissie in het le ven te roepen om deze zaak te onderzoe ken. Spr. meende, dat een pufverbod moest uitgaan niet alleen van on> land. maar ook van de andere landen, welke in de Noord zee visschen. De voorzitter vroeg of de intensieve vangst voor ons land minder is. De heer Colthof antwoordde, dat de vis- scherij in de Noordzee ontzettend is ver smul. Dat komt omdat nu alle vloten van alle landen visch in de Noordzee gaan van een. Wanneer niet zoo intensief op de puf- visch wordt gevischt, zal meer groote visch worden gevangen. De voorzitter vroeg of het wel op den "'eg van de Kamer lag, hierover een onder zoek te doen instellen door een commissie? de hand van een rapport dier commis sie zou er natuurlijk internationaal over kunnen gesproken worden. De heer Mr. Broens wilde weten of de puf visscherij een bijvangst is of niet? De heer Kolster meent, dat voor ons land de pufvisscherij een bijvangst is. De heer Colthóf zegt, dat de visschers de pufvisch toch niet willen missen voor hun besomming, - a eenige discussie werd besloten, daf 'ge vraagd zou worden aan de Kamers te Den Haag en Haarlem om hierover hun meening eens uit te spreken. Dan kan later altijd nog ui de vergadering van onze Kamer daarover worden gesproken. O UITGEGANE STUKKEN. Wij vermelden hiervan: De Friesche brug te Alkmaar. a. Schrijven aan den Minister van Water staat, inzake den toestand bij de Friesche Diug te Alkmaar, Dit schrijven behelst een verzoek om ver betering te brengen in den bestaanden toe stand door het maken van een nieuwe brug met het oog op het steeds toenemende ver keer. De zomertijd. b. Adres, gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, inzake den zomer tijd. In dit adres werd gevraagd den zomer tijd in de verschillende West Europeesche landen terzelfder tijd in te voeren. De sluis te Broek op Langendijk. c. Schrijven, gericht aan het gemeente bestuur van Broek op Langendijk, waarin de Kamer bericht bereid te zijn een bijdra ge te verleenen voor den bouw van een sluis te Broek op Langendijk. Voor kennisgeving aangenomen. Afschaffing cadeaustelsel. De secretaris deelde mede, dat de Mid denstand te Alkmaar er veel voor voelt 't cadeaustelsel geheel af te schaffen. Dat zou een stap zijn in de goede richting, im mers als Alkmaar voorgaat, dan zullen an dere plaatsen wel volgen. De heer Endel antwoordde, dat zoolang men nog voor twee kwartjes naar Amster dam kan gaan, de Alkmaarsche winkeliers wel moeten werken met het cadeaustelsel, om de menschcn hier te houden. De Voorzitter: De andere plaatsen zullen ook wel een reden hebben, dit stelsel te handhaven. Hierna gaat de Kamer in comité. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER"S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijm Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. u.75. SCHAGEN DS. EIKEMA ZAL DS. KAPTEIJN IN DEN DIENST BEVESTIGEN. Zondag 30 Oct. des morgens te 10 uur zal de nieuwe predikant der Ned. Herv. Ge meente alhier, Ds. Kapteyn uit Blijham (Gr.) in den dienst bevestigd worden door Ds. Eikema, onzen oud-predikant, thans te Zaandam-West. Des namiddags om 2 uur hoopt Ds. Kap- teijn zijn intrce-predikatie te houden. DE HERV. KERK VERWARMD. Naar wij vernemen, is de centrale gasver- warming van de Ned. Herv. kerk j.1. Zon dag voor het eerst in werking gesteld. Dc verwarming voldeed zeer goed. ACTIE-AVOND BESTUURDERSBOND. In het Noordhollandsch Koffiehuis van den heer J. Schenk werd gisteren vanwege den Schager Bestuurdersbond een actie-avond ge houden. Als de voorzitter, de heer Jb. Jn. Bakker opent, zijn slechts een 15-tal personen aan wezig; spr. zet het doel der bijeenkomst uit een; deze moet n.1. beschouwd worden als een inleiding der actie van het N.V.V., wel ke ditmaal wordt gevoerd onder de leuze: „10 winst". Het woord is hierna aan den heer C. G. J. dc Roodt uit Amsterdam, die allereerst den internationalen toestand aan een bespreking onderwerpt. We hebben gezien, aldus spr., dat een klein land in den steek wordt gela ten door de groote en spr. vestigt er dc aan dacht op, dat ook wij leven in een klein land. Hoe is nu den toestand in landen, welke staan onder een éénhoofdige leiding, vraagt spr. en hij toont met een voorbeeld aan, dat deze allertreurigst moet worden genoemd. In ons land is men er gelukkig nog heel wat beter aan toe. Wat de vorige actie van 't NVV betreft, die heeft ons geleerd, dat de nieuwe moeten be ginnen van onderaf. W moeten haar goed op pooten zetten. De afd.-besturcn in de vak bonden hebben genoeg bezigheden, maar er is altijd nog wel een aantel leden beschik baar, dat het te verrichten werk kan doen. Er moeten propaganda-commissies komen, waarin geen leden van Dag. besturen zit ting hebben. Het zijn de propaganda-kern- ploegcn, die de adviescolleges worden op het gebied der propaganda. Nader zet. spr. den arbeid der propaganda-kernploegen uiteen. Wat kan men de menschen bieden? Zoo op het oog zou men zeggen van niet veel, maar daarmede is spr. het niet eens. We moeten daarbij denken aan datgene, wat door de stuwkracht der Moderne Arbeiders beweging is bereikt. We moeten zeggen: we brengen hetgeen wc wenschen te behouden. Een groote handicap hij de actie-voering is intusschen de groote werkloosheid, welke in ons land heerscht. De arbeidersbeweging is verdeeld, aldus spr., maar als het gaat om de belangen der werkgevers, staat men allen naast elkaar. Daarvan moeten wij nog wat leeren. Alleen om redenen van politieke hebzucht willen de R.K. en Chr. arbeidersorganisaties niet ach ter ons staan. Men is hang dat het stempel van de Moderne Arbeidersbeweging op de sociale verbeteringen wordt gedrukt. Een winst van 10 pet., dat is 30.000 leden valt volgens spr. best te hehalen. Een be langrijk element in de actie is de vrouw. Wij moeten meer de vrouwen in gaan lich ten omtrent het .vakbondswezen. Zij mogen niet langer het stootblok zijn der organisa ties. Spr. komt. tot de slotsom, dat men met een gerust hart aan het werk kan gaan; als we gaan tot de ongeorganiseerden en we komen daar met onze argumenten op de proppen, clan zullen we de 10 pet. zeker be halen. In het laatste deel van zijn toespraak brengt spr. de noodzaak naar voren, dat ook de kinderen zich organiseeren. Na een pauze wordt gelegenheid gegeven vragen te stellep en opmerkingen Ie ma ken, waarvan wordt gebruik gemaakt door den heer Dc Munck, die aangeeft op welke wijze men de Chr. en R.K. georganiseerden z.i. moet winnen. Wat de plaatselijke toe standen betreft, komt spr. met verschillen de grieven on het stuk der steunregeling, werkverschaffing, rouleerregeling, kolcntoe- slag e.d. De uitbreiding der begraafplaats zou spr. direct willen aanvatten en hij be veelt aan meer actie te voeren voor lotsver betering der arbeidersklasse. De heer de Roodt beantwoordt den heer Dc Munck en zet uiteen, hoe de bestuurders- bond de belangen der arbeidersklasse kan behartigen. Ook de voorzitter beantwoordt den heer De Munck nog, waarna uitreiking volgt, der surprises aan de werkers van verleden jaar. Daarne sluiting. Uit onze omgeving NIEUWE NIEDORP PSYCHOMETRISCHE SEANCE. Dinsdagavond had in de „Prins Maurits" een psychometrische séance plaats, uit gaande van de propaganda-commissie v. d. Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmo- nia". Als psychometrïste trad op Mevr. Vink die in haar inleidend woord het doel van dergelijke avonden uiteen zette n.1. het aan alle menschen bréngen van de boodschap van een voortbestaan na den zoogenaamclen dood. Na een korte inleiding deed mevr. Vink door het in de hand nemen van voor werpen diverse psychometrische experimen ten om alzoo het bewijs te leveren, dat er geen dood is, doch, dat sterven is liet over gaan tot een anderen bestaansvorm. De psychometriste kan het contact tot stand brengen tusschen de overgegane en de nog hier levende wezens. Ook voor deze bijeen komst was evenals dat voorgaande jaren het geval was een redelijke belangstelling. SINT MAARTEN De Schoolartsendienst. Dinsdagavond werd een ouderavond ge houden in de openbare lagere school al hier. Niet minder dan 28 personen waren hiervoor schoohvaarts getogen, zoodat van een goede opkomst mocht worden gespro ken. De heer Wolters opende deze bijeenkomst: met een welkom, waarna de notulen wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna kwam in bespreking om de vrije Woensdag- en Zaterdagmiddagen om te zetten in een geheel vrijen Zaterdag. Dit met het oog op de vele ver-afwonende leer lingen. Besloten werd om deze methode, behoudens goedkeuring der hoogere auto riteiten, alleen gedurende de wintermaan den toe te passen. Thans kwam ter sprake de schoolartsen- kwestie. Nadat 't groote nut hiervan door het hoofd der school en ook anderen was uiteengezet, bleek men algemeen voor den dienst te zijn. Het ergste was echter, dat de kosten be dragende f 135.— per jaar, van hoogerhand niet op de gemeentebegrooting mogen wor den uitgetrokken. Er is voorts gebleken, dat de katholieken zich wilden aansluiten, maar de Ghristelij- ken, nu een en ander hoofdelijk betaald moest worden, hiervoor geen voldoende middelen bezaten. De berekening was dat de scholen Rijpje en Stroet ieder f 15.— en die alhier f 18 per kwartaal zouden moeten opbrengen. Wordt tot aansluiting besloten, dan zal echter het geheel door de Rijper school en die te St. Maarten betaald moeten worden en krijgt de Stroet alzoo gratis behande ling. Aller gedachten was, dat de Stroet wel tot inkeer zal komen en ook de cen ten, als offer voor het kind, zal weten op te brengen. Hierna hield voorz. nog een lezing over kinderopvoeding, welke aandachtig werd gevolgd. Hierna sluiting. HOOGWOUD Burg. Stand Geboren: Catharina Veronica, dochter van Nicolaas Groot en van Rudolfina Francis- ca ter Schurc. Magaretha Catharina. doch ter van Jacohus Groot en van Grietje Schipper. Jochem, zoon van Gerrit Lange- voort en van Grietje Blaauboer. Johannes Petrus Suitbertus, zoon van Louwrencius Antonius Moov en van Wilhelmina .Tohan- na Vriend; Willem, zoon van Pieter Kuiper cn van IJtje Pijper. Antonius Petrus, zoon van Johannes Petrus Koenis cn van Catha rina Maria Groot. Olga, dochter van Pieter Singer cn van Klasina Benit. Margaretha Johanna Catharina. dochter van Johannes Ninshagcn cn van Catharina Boots; Petrus Johannes, zoon van Jacob Berkhout en van Johanna Beers; Afra Anna, dochter v. Jacob Dc-kker en van Meinoutje Bijman; Jacohus Petrus, zoon van Cornelis de Jong en van Afra Bruvns; Nicolaas Wilhelmus, zoon van Nicolaas Jonker en van Neeltje Rinkel; Maatic dochter van Jan Bakker cn van Maria Dorlevn. Getrouwd: Tonjes Zuidema. oud 19 jaar, monteur, won, te Wieringermcer, en Trijn tje Bakker, oud 18 jaar, zonder heroen, won. te Hoogwoud; Reinder Bil, oud 19 jaar, timmerman, wonende te Barsinger- liorn, cn Elisabeth Barbara van Peenen, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud. Overleden: Dirk Beens, oud 50 Jaar, wo nende te Barsingerhorn, weduwnaar van Harmina Klasen; Olvert Schermer, oud 77 jaar, weduwnaar van Jacoba Appel. Loop der bevolking. Vertrokken: Siebrigje Gence, dienstbode, van Langeveis A 35 naar 's-Gravenhage; 'Adriana Elisabeth Kuypers, zonder beroep, Er is een heiligdom van hart Ontziet het, stervelingen, Daar woont geweten en gevoel Bewustheid van een hooger doel, En drang jiaar beter dingen. Deze woorden van Beets kwamen ons in de gedachten toen gisteren de heer Burge meester Pluister van Niéuwe Niedorp ons opbelde om ook namens zijn collega's van Winkel en Callantsoog te protesteeren te gen onze schampere opmerkingen, naar aanleiding van het applaudiseeren der aanwezige burgevaders na een aanval van hun scheidende collega van Baar op de Schager Courant. Zijn Edelachtbare stelde er prijs op te verklaren dat hij, evenmin als zijn ge noemde collega's er zelfs maar aan heeft gedacht deze aanval op de Schager Courant met teekenen van instemming te begroeten. Blijkbaar gedachten aan de woorden van den dichter: Er is een heiligdom van 'f hart Ontziet hel, stervelingen. wenschte Burgemeester Pluister zicli in het geschil van BaarSutman Meijer geen partij te stellen en hij had slechts de woor den van afscheid, niet de trap in onze rich ting met handgeklap begroet. Daar woont geweien en gevoel Bewustheid van een hooger doel En drang naar beter dingen. ook in het hart van den krantenman, die hier zoo geheel ten onrechte tot hoofd van Jut werd gepromoveerd in een duel tusschen een tweetal burgemeesters, en daarom doet deze verklaring van Burge meester Pluister goed, niet omdat zij mis schien ongewild een rehabilitatie in houdt van onze zeer objectieve houding in het geschil tusschen dé twee kampende burgemeesters, maar omdat er uit blijkt, dat den heeren magistraten de hun toege schreven kliekgeest vreemd is en zij be reid zijn de kwestie, waar de Schager Cou rant met de haren is bij gesleept., zonder vooringenomenheid te beschouwen. van Weere K 25 naar Bergen (N.-H.); Cor- nelia Maria Langedijk, zonder beroep, van Lambertschaag L 15 naar Bergen (N.-H.); Gertrudis Maria Wegdam, zonder beroep van Zuideinde D 2 naar Bergen (N.-H.); Cornelis Duinker, zonder beroep, van Gouwe H 25 naar Texel; Jacob Has, boe renknecht, van Langereis A 43 naar Ouden dijk; Frederikus Johannes Maria Kuypers, van Weere K 28 naar Tilburg; Pieter de Graaff, bakkersknecht, van Kerkelaan C 51 naar Spanbroek; Nicolaas Anthonius de Graaf, slagersknecht, van Weere K 6 naar Grootebroek; Trijntje Dekker, dienstbode, van Langereis A 9 naar Wognum; Arie Koorn, landbouwer, van Langereis A naar Winkel; Klaas Stroet, zonder beroep, van Pade B 0 naar Medemblik; Elisabeth Wever, dienstbode, van Kerkelaan C 13 n. Santpoort (gem. Velsen); Matthijs Wever, slagersknecht, van Kerkelaan C 13 naar Alkmaar; Johannes Hendricus Wilhelmus Rake, boerenknecht, van Boekeiweg A 16 naar Barsingerhorn. Ingekomen: Uilke Sieperda, kappersbe diende, van Breek op Langendijk in Lan gereis A 19; Frederikus Johannes Maria Kuypers, van Medemblik in Weere K 28; Catharina Anna Maas, dienstbode, van Hoorn in Zuideinde D 47; MargaretJia Sijm, dienstbode, van Andijk in Weere K 57; Jennigje Rotman, echtgenootc van J. Fix, van IJsselmuidcn in Pade B 17; Cor nelis Egas, boerenknecht, van Avenhorn in Aartswoud C 26; Johanna Jansen, dienst bode, van Alkmaar in Zuideinde D 42; Eg- bert Luinstra, boerenknecht, van Kollumer- land c.a. in Boekeiweg A 16; Lambertus Johannes Schuilei-, winkelier, van Medem blik in Kerkelaan C 38; Petrus Silvester Maria Molenaar, bakkersknecht, van Bakel en Milheeze, in Kerkelaan C 51; Wilhel mina van Oostveen, echtgenoote van H. J. Mulder, van de Bilt in Kerkelaan C 5. ZIJPE PETTEN. DE KERMIS. Het is druk geweest op de kennis! De kinderspelen vonden Maandagmiddag onder groote belangstelling plaats. De uitslagen van de diverse groepen luidde: Kleine meisjes: G. Vriendjes, A. Vorst, Tr. Jonker cn A. Snip; groote meisjes: M. Bou wen, M. v. d. Vlies, G. Bijvoet en M. Tim merman. Kleine jongens: J. Bijvbet, G. Rademaker. K. Quak en J. Tiessen; groote jongens: J. Wiersma, J. Hoogland, J. v. Zoest en H. Vriesman. Des avonds trad in café Vriesman Ormenio voor het voetlicht met het leuke blijspel „Het Wespennest". De goede roep die van deze vereeniging uitgaat bleek alleszins ge rechtvaardigd. Hoofd- en bijrollen werden uitstekend vertolkt, zoodat het vertoonde een zuiver afgestemd geheel vormde, temeer daar ook de tooncelschikking en de grime uitstekend verzorgd waren. Terzelfder tijd genoten in Jiet „bioscoop- gebouw" velen van het machtige filmwerk F.milc Zola. Dinsdagmiddag hadden de dames en hee ren gelegenheid hun vaardigheid te demon- streeren. De uitslag van de bloempottcnloop voor dames was: 1. A. Nottelman, 2. Tr. Kuit, 3. V. Breed, 4. J. Eriks. Het tonnetje rollen voor heeren gaf het volgende resul taat: 1. C. Kossen, 2. L. v. Buuren, 3. A. Eriks, 4. J. Vriesman. WINKEL BENOEMING. De lieer H. Buikstra, 2de machinist aan de Zuivelfabriek alhier, is benoemd tot le machinist aan de Zuivelfabriek te Boorn- bergum. HUISVREDEBREUK. Dor de gemeentepolitie alhier is proces verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk, tegen een inwoonster dezer gemeente. LOTERIJ. Door B. en W. is aan Nut en Genoegen te Lutjewinkel vergunning verleend tot het houden van een verloting, KOEGRAS JULIANADORP. Opening Bazar Chr. schooL Gistermiddag om 3 uur had de opening plaats van de Bazar, die gehouden wordt ten bate van de Chr. school aan de Korte- vliet. De belangstelling hiervoor was bui tengewoon groot en het was er dan ook een gezellige drukte. Ds. W. F. J. Meincrs, Luthersch predi kant te Den Helder, begon met het Schrift gedeelte voor te lezen uit Lukas 12 vers 22 en volgende cn ging toen voor in gebed. Daarna werd door Zijn Eerw. het welkom aan de vele aanwezigen toegeroepen. Dit jaar is er weer een bazar om de moeilijk heden waarmede het Bestuur van de school heeft te worstelen, weer wat te ni- velleeren. Waarom een Chr. school, zegt spr. Is dat noodzakelijk? Ja, want wat elders ont breekt, wordt den leerlingen hier bijge bracht, n.1. konnis van het Evangelie. Er is in ons land een schoolstrijd gevoerd voor de gelijkstelling van het onderwijs, maar dit wordt door velen niet beseft. Onvermoeid moet men voortgaan om de opdracht uit te voeren en daarvoor de kracht van Hem, die alles regeert, te vra gen en te zoeken. Het is een vreugde hier thans samen te zijn en spr. wekt dan ook de aanwezigen op, om die vreugde op ruime wijze te be- loonen. Uit de Luthersche gezangen haalt spr. aan de woorden „Weest niet vervaard, gij kleine stoet" want elke minderheid kan toch de meerderheid zijn. Met den vurigen wensch dat een en ander een vruchtbaar resultaat moge hebben, besluit ds. Meiners zijn vlot uitgesproken openingswoord en verzoekt de aanwezigen gezamenlijk te zingen van Psalm 103 vers 1. De ©erevoor zitter, de heer G. A. Xiessink, noodigt daarna uit om met het koopen enz. te be ginnen. In de keurig versierde lokalen treft men aan alle mogelijke slands met gebruiks voorwerpen en diverse vermakelijkheden, zoodat er voor elk wat wils is. De Baz>ar is ook heden weer geopend. KOEDIJK VET EN BRIKETTEN. Door de Damesvereeniging W.O.E. (Wij Onderwijzen Elkander) is onder leiding van de dames mevr. den HartogGoldberg, Zwetsmande Geur, DavidsWortel aan 58 gezinnen. 2 pond vet en 100 briketten elk uitgereikt. LANGENDIJK Middenstandsdiploma Algemeen® Handelskennis. Nu is de tijd aangebroken, dat de mid denstandsjongeren en anderen, die later een positie in 't middenstandsbedrijf wen schen, aan hun opleiding gaan denken. Zonder diploma's zal het later niet meer mogelijk zijn zich te vestigen. Nog steeds hooren wij enkelen: nu het zal zoon vaart niet loopen met de Vestigingswet Kleinhe- drijf 1937. Doch gij hebt dat mis. Zoo dachten ook de bakkers, slagers, kruide niers, schoenmakers, kantoorboekhande laars, auto- en garagehouders, en thans, is voor hen de vestigingswet of de spertijd al in werking gegaan. Wees daarom niet te lichtvaardig, want wellicht kan dit morgen voor uw vak of bedrijf worden afgekondigd. En het is daarom dat wij nogmaals de aan dacht vestigen op de Langendijker Midden stands Avondschool, afdeeling van het In stituut voor Middenstandsontwikkeling voor de opleiding Middenstandsdiploma Alge- meene Handelskennis. Al naar gelang van leeftijd en ontwikke ling is het mogelijk een twee- of driejarige cursus te volgen, terwijl een speciale spoed cursus is ingesteld voor ouderen en geves tigde middenstanders. De aanmelding kan nog geschieden. Wend u daarom zoo spoedig mogelijk voor inlich tingen bij D. Zeeman te Zuidscharwoude of M. Piersma te Noordscharwoude. Wij hopen dat de deelneming aan den cursus een even groot succes mag worden als het vorige jaar. Zie de advertentie in dit blad. OUDKARSPEL. Mond- en klauwzeer. In deze gemeente hebben zich in de af- geloopen week 11 gevallen van de besmet telijke veeziekte mond- en klauwzeer voor gedaan. Aan deze veeziekte lijden thans 90 koeien, 10 kalveren en eenig klein vee. Stand der bevolking. Snelle achteruitgang. De bevolking dezer gemeente loopt hard achteruit. Op 1 Januari jl. telde de gemeen te 1784 inwoners. Van dien datum tot he den zijn er geboren 24 personen en over leden 13, zoodat er een vermeerdering is van 11 personen. Echter zijn er slechts 61 personen ingekomen en 113 vertrokken, al zoo een vermindering van 52. De totale ver mindering bedraagt dus 41. Het aantal in woners bedraagt thans 1743. Het heeft er wel gespookt. Het slechte weer van den laatste tijd is oorzaak geweest, dat de werkzaamheden aan don dam in 't Waardje slecht vorderen. Deze werkzaamheden worden, zooals men weet, in werkverschaffing uitgevoerd. Een gedeelte van den darQ, dat reeds ge heel klaar en afgewerkt was, is door de zware stormen bijna geheel vernield, ter wijl een groot aantal rietschoten door den hoogen waterstand en de zware stormen is weggeslagen. Ook de schaftkeet op den dam is weggewaaid. HEER-HU GOW AARD Verkooping. Gisteren werd door notaris de Boer van Hoogwoud, in de Koffiemolen in veiling ge bracht de huismanswoning met bijbehoo- rend wei- en bouwland, samen groot 6.7S.60 H.A., eigendom van den heer C. Pool, alhier. Kooper werd de heer C. van Langen voor de som van f 16.000. Een premie voor de spuitlieden. Door de Haarlemsche Brandweerverzeke- nng Maatschappij werd, naar we vernemen een premie beschikbaar gesteld voor de spuitlieden der motorspuitj wien het bij den brand der hoeve van den heer Appel te Veenhuizen, gelukte, de woning te behou den»

Schager Courant | 1938 | | pagina 5