RADIO Wij lazen voor U EK PI I VERBODEN R. Kerstgave voor de armen De doodslag te Eindhoven DOOR j EDGAR RICL. j burroughs No. 11. Daarna zag zij kans onopgemerkt naar bo ven te gaan en kwam in de kamer, die Gre- gory en zijn vrienden zo juist verlaten had den... Ondertussen zochten Tarzan, kapitein Lavacen Helena vader vruchteloos naar het meisje. In de jungle zou de aapman haar spoor opgezocht hebbën, maar hier, in deze beschaafde omgeving, was hg daartoe niet in staat. Zg keerden moedeloos naar het hotel terug om nieuwe plannen te maken. Opeens rinkelde het glas in een der ramen en er vloog een briefje op de grond, een stukje papier, om een steen gebonden. Frederik Gregory las het: „Als U Uw dochter terug wenst te zien, bindt dan de kaart van Athair aan deze steen en gooi hem het raam uit." „Ze kunnen die ongelukskaart gerust krg- gen" ,riep hg uit. „Het is een goedkope prgs voor haar". Hg liep naar Helens kamer en maakte de lade van haar kast open om de kaart er uit te halen, doch hg slaakte een kreet, de kaart was verdwenen. De enige mo gelijkheid om zijn dochter te redden was weg! N.S.B.-ERS BETROKKEN BIJ BANK- ZWENDEL? gei Volk (S.D.A.P.) en het Nationale Dag- jjad (N.S.B.) zijn in een heftig dispuut ge bikkeld niet betrekking tot den dezer da gen ontdekten bankzwendel van de fa. Wiegerinck, Muschter en Co. te Amster dam. Het Volk, heeft beweerd, dat er bij deze affaire N.S.B.-ers betrokken zouden zijn en dat het perceel aan de Keizersgracht, waar de zwendel- bank gevestigd was, in beurskrin- gen bekend stond als „het Bruine Huis". Het Nat. Dagblad noemde deze beweringen „lasterpraatjes van de z.g. Arbeiderspers" en zeide, dat er slechts N.S.B.-ers als slacht offers van de bedoelde bankzwendel gevallen zijn. Het Volk licht in antwoord op deze aan tijging thans in een uitvoerig artikel zijn „lasterpraatjes" toe. Uit dit artikel laten wij hier een en ander volgen: De N.S.B.-spreker en propagandist Joh. Hendr. Lod. de Bruin verliet „als politiek slachtoffer" in Maart 1935 een assurantie firma, bij wie hij lange jaren in dienst was geweest en maakte zich op 1 April van dat jaar zelfstandig. De leden van de N.S.B. kraen in die dagen een door Mussert hoogst eigenhandig geteekenden oproep on der den neus, waarin zij werden aange maand De Bruin „niet te vergeten bij het plaatsen van hun orders". Zoo werd De Bruin de officieele verzekeringsman van de |S.B. De Bruin vestigde zijn kantoor in het ge bouw Keizersgracht 267, het gebouw waar ook de „Nationale Lloyd zetelt. De keuze van dat gebouw was heelemaal niet toeval lig zoals „Het Nationale Dagblad" thans' gelieft voor te stellen. In dat gebouw zetelde ook N.V. Bijlsma's Assurantie-kantoor, van welke firma De Bruin tevens pro curatiehouder werd. Bijlsma is ech ter ook de kringlei der-volksgenoot- bedrijfsleider van de thans uitge plunderde verzekeringsmaatschap pij „Nationale Lloyd". De verbin ding is den lezer thans duidelijk. Mussert wekte de N.S.B.-leden per circulaire op om hun verzekerings orders te plaatsen bij De Bruin. De Bruin werkte in de combinatie BijlsmaDe Nationale Lloyd. Eige naar van de Nationale Lloyd waren Wiegerinck en Muschter, die deze verzekeringsmaatschappij hadden verworven met geen ander doel Uit de Pers van heden dan het bezit over te hevelen naar hun eigen portemonnaie. De verhouding was ter beurze al gemeen bekend en juist aan deze bekendheid hadden de firma Wie gerinck Muschter en de Nationale Lloyd den bijnaam „Het bruine Huis" te danken. De redactie van „Het Nationale Dagblad" kan, aldus de S.D.A.P.-krant, thans wel trachten onschuldige verhaaltjes te ver tellen, maar als de fascistische heeren zich realiseeren, dat thans de justitie behalve de boeken van de zwendelfirma ook de boeken van de Nationale Lloyd in beslag heeft genomen en, blijkens de mededeelingen in de pers, van plan is elk takje van de zwendelaffaire WiegerinckMuschter, het zij boven of onder den bodem, uit te ruk ken, dan zullen zij moeten bedenken, dat er wel eens heel spoedig een dag kan komen, waarop zelfs „Het Nationale Dag blad" zijn lezers feiten voor waarheid zal moeten mededeelen, waarvan het thans probeert te verkondigen, dat het „laster praatjes van de Arbeidersjers" zijn. DE DOORSNEE-NEDERLANDER. Uit de Volkskrant (R.K).: Het „Nationale Dagblad" verzekert: „De „doorsnee-Nederlander vindt het veel in teressanter een kwartje aan meneer Benesj te geven dan iets te doen voor de werk- looze landgenoolen. Dan heeft hij tevens het gevoel een politieke demonstratie tegen Hitier te hebben gepleegd." Het dagblad der N.S.B. miskent den door snee-Nederlander, die liever den werkloo- zen landgenoot bijspringt dan aan een de monstratie voor „meneer" Benesj mee te doen. Maar het is, aldus de „Volkskrant" wel merkwaardig, dat het „Natio nale Dagblad" zelf den doorsnee Ne derlander als afkeerig van Hitier typeert. Doch wat is er dan waar van de telkens vernomen bewering, dat het Nederlandsche volk, waar van de doorsnee-Nederlander toch wel het prototype zal zijn, het in nerlijk met de N.S.B. eens is? Moet Mussert het ,als hij hier dictator wil worden, niet van den „doorsnee- Nederlander" hebben? NOG GEEN VREDE OVER „KERK EN VREDE. Wij lezen in het Volk (S.D.A.P.): Onlangs ging „De Standaard" de leden van „Kerk en Vrede" te lijf. Zij zouden lijden aan „dwaze denkbeelden en gruwelijke dwa lingen," aan „hoogmoedige, ongehoorzame gedachten"; het anti-revolutionnaire hoofd orgaan toornde over „valsche profetie" en veroorloofde zich „het goddelooze van deze lieden" te brandmerken. Intusschen schijnt het bekrompen, op ket- terjagerij beluste standpunt van „De Stan daard" het bij de regeering te hebben ge wonnen. Daarmede is de vrijheid-van-ge weten aangetast en allen, die de democratie zuiver willen bewaren, mogen, aldus het Volk, naar onze stellige overtuiging niet rusten, voordat het algemeen verbod voor leden van „Kerk en Vrede" ongedaan zal zijn gemaakt. UITREIKING VAN MARGARINE, VET EN REUZEL. Van bevoegde zijde wordt ons me degedeeld, dat de minister van Eco nomische Zaken evenals vorige ja ren dit jaar weder zal bevorderen, dat door de Nederlandsche Zuivel- centrale ter gelegenheid van het Kerstfeest ten behoeve van armen, bak- en braadvet, gesmolten rund- vet, gesmolten reuzel en/of onver mengde margarine vrij van heffing verstrekt zal kannen worden, mits deze producten geheel gratis wor den gegeven door vereenigingen of instellingen van weldadigheid. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toege staan. Evenmin is het geoorloofd, dezen door een z.g. spaarregeling, contributie of dergelijke, uiteindelijk toch zelf de kosten van de aan hen uitgereikte producten te doen dragen. Voorts zullen de producten vóór 1 Janu ari 1939 aan de behoeftigen moeten zijn verstrekt. De merken (banderolles) voor het ge smolten vet en de gesmolten reuzel, bene vens de wikkelpapieren voor de onver mengde margarine, bestemd voor de Kerst gaven 193S, zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1939, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze vóór genoemden datum zullen moeten hebben opgebruikt. De prijzen, waartegen de leveranciers de genoemde producten, bestemd voor „Kerst gaven", vrij van heffing aan de vereenigin gen en instellingen van weldadigheid zul len mogen leveren, zijn vastgesteld op: ten hoogste fO.36 per Kg. voor gesmolten rundvet, ten hoogste 0.30 per Kg. voor bak- en braadvet, ten hoogste f0.56 per Kg. voor gesmolten reuzel. De verdachte aangehouden. Hij ontkent echter gestoken te hebben. In den vorigen nacht is de ge meentepolitie van Veldhoven er in geslaagd, den 29-jarigen J. H. van der V. aan te houden, die gezocht werd als verdachte van den dood slag op L. Sanders tijdens een vecht partij, den nacht tevoren, zooals wij mededeelden, in de Hemelrij ken onder Woensel gepleegd. De man was in een boerenschuur gaan slapen, waar hij wend aangehouden en naar Eindhoven overgebracht. Bfj zijn verhoor door den commissaris van politie verklaarde hij echter niets met de vechtpartij te hebben uit te staan. Hij zou vóór Sanders het café verlaten hebben en zich bij den twist, die daarop in de straat ontstond, met de rol van toekijker vergenoegd hebben. Dat hij met de daar- loopende 38-jarige vrouw Fr. de Bic op den motor is weggereden, verklaarde hij met de mededeeling, haar slechts een korten rit tot het einde der straat op de duo te heb ben laten maken. Voor de politie staat het evenwel vast, dat deze vrouw hem op zijn nachtelijken motorrit heeft vergezeld. Zij is evenwei tot nu toe onvindbaar. Van der V. ontkent pertinent, dat hij Sanders gestoken heeft. De man wordt ter beschikking van den officier van Justitie in Den Bosch gesteld. Getuige wegens meineed gearresteerd In mishandelings-procès. Gisterochtend heeft de politierechter te Zutphen een mishandelingszaak tegen drie verdachten uit Deventer behandeld. Een van de getuigen in deze zaak, H. A. L. uit Olst, legde een verklaring af die in strijd was met hetgeen hij aan de politie had medegedeeld. De politierechter maakte hem daarop opmerkzaam, waarop L. zeide, dat hij aan de politie de halve waarheid had verteld. Hij zou nu de volle waarheid zeggen. Bij het verdere verhoor van dezen getui ge kwam duidelijk aan het licht, dat L's verklaringen lijnrecht in strijd waren met het ambtseedige proces-verbaal. De officier van Justitie, vroeg schorsing van de zaak en onmiddellijk gevangenne ming van den getuige wegens het onder eede afleggen van een valsche verklaring. De politie schorste de zaak en gaf be vel tot onmiddellijke gevangenneming van L. PROGRAMMA VRIJDAG 21 OCTOBER 1988. Hilversum 1, 1875 en 301,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.30, hierna: „Quintolia" en gramofoonmuz. 2.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Declamatie en gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.30 Causerie „Beeldhouwwerk in de tuin". 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage, eventueel Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-orkest. (9.00—9.20 Causerie „Snelheid en veiligheid in het wegverkeer" 9.5$10.00 Berichten ANP). 10.15 Reportage. 10.35 Gramofoonmuziek. 1045 Sportpraatje. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum H, 415,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO! 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 VARA-Kalender. 8.15 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Berh.ii 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest. I.30 Het Lyra-Trio. 2.10 Gramofoonmuziek. 3.00 Gevarieerd programma, berichten 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Esmeralda. 6.40 Letterkundig overzicht. 6.50 Hammond-orgelspel. 7.00 Causerie: „Opvoeding tot democratie 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Wat en hoe gelooven wij?" (II) 8.00 Cello en piano. 8.30 Lezing. 9.00 Radiotooneel met muziek. 9.30 De Ramblers. 10.00 Orgelspel. 10.30 Damnieuws. 10.35 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Cello en piano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.551200 Gramofoonmuziek. FEUILLETON - 17. MAURICE WALSH Zij liepen om de rotsige bult heen en keken toen recht in de eenige, lange, rommelige •traat, die Dounbeg rijk was. De vlakke ge vels der huizen waren gekalkt in schreeu wende en vloekende kleuren geel, licht poen, groen, grijsblauw, rose, oker, rood de roodbruine daken stonden kris en kras Mast en door elkaar. Aan hun linkerhand Wrhlef rich een groot modern hot*1' boven «en grasveld, waarover een gehavend tennis- net gespannen was, maar de witte lijnen, die het veld aangeven moesten, had men ver geten aan te brengen. ..Daar is Het Wapen van Harty", bracht hun Alistair onder de oogen. ..Ik heb ook een droge keel," zei Paddy Joe. Er was niemand in de gelagkamer, maar het slaan van de deur waarschuwde den eige naar zelf, een roodharige man, beroemd om zijn grappige en dikwijls zeer gepeperde ver halen. Maar vandaag had hij slechts aandacht Voor één onderwerp. ..Een beroerde geschiedenis, gisteravond heeren," zei hij druk bezig met de bierkraan. ..God hebbe de ziel van dien armen kerel!" „Amen!" stemde Paddy Joe in. „Miserabel voor de stad zoo vlak voor et seizoen nog wel en de stad kan er iets aan doen. Er is hier geen mensch, die Ar?by l<waad zou willen doen. De uivei hale die stroopers uit Corrullish!' „Was hij getapt?" „Een beste kerel! Er liep geen vriendelijker mensch op twee voeten rond. Met mijn eigen oogen heb ik hem hier op deze plaats een glas zien betalen voor een ketellapper van de straat?" „En deed hij zelf meer?" „Wel wis en waarachtig! Hg had een gzer- sterk hoofd." „Op het kasteel zullen ze hem missen!" Het was half een vraag. „Nou en of! Vandaag zag ik Sir Jerome voorbij komen met den auto, hij zag er een voudig gebroken uit." „En mevrouw Trant?" „Ach, ach, die arme lieve meid! Zoo'n arm jong weeuwtje! God moge haar bijstaan! Maar ze is nog jong ze is nog jong; en per slot van rekening graag, meneer Long. als u er op staat, neem ik graag een drupske mee!" 2. Zij gingen de gelagkamer weer uit en wandelden de ongeregeld gebouwde straat af tot het Centraal Hotel, een lang gestrekt ge bouw van twee verdiepingen, met een glas waranda langs de geheele benedenverdieping. „We zullen hier een poosje in de zon gaan zitten," stelde Paddy Joe voor en stapte de waranda binnen. Alistair strekte zijn beenen neer vanuit een verzakte rieten stoel en voelde naar zijn PÖP. „Jtf hebt ons hier aardig te koop gezet, als dat misschien je bedoeling was," zei hij. Een vlasblonr juffertje stak haar hoofd om de glazen deur. „Een oogenblikje. Mary Josephine," riep Paddy Joe. „Misschien hebben we je over een poosje noodig of misschien ook niet." Rogan Stuart liet zijn gespannen houding varen en keek eens om zich heen. Het sei zoen was nog niet begonnen en er liepen niet veel menschen op straat, maar van tgd tot tgd verschenen hoofden om verschillende deu ren, die het tooneel verkenden; klaarblijkelijk hielden de burgers een oogje in 't zeil. Te genover de waranda stond het postkantoor, het halve raam werd ingenomen door de groene brievenbus en een twintig meter verder duidde een groot vierkant bord op een vierkant gebouw aan, dat daar het po litiebureau was. Alistair wees op een getra lied venster. „Het spekhok!" zei hg. „Wie weet zitten we er al in voor het avond is." Het duurde niet lang of een forsche man, in donkerblauw politie-uniform kwam onver schillig de straat in geslenterd, waar hg om zich heen bleef staan kijken. „Dat is brigadier MacGrath," zei Alistair. „Niet de eerste de beste!" De brigadier kreeg het drietal, dat er zoo zichtbaar zijn gemak van nam op de waranda in de gaten en maakte een groetende bewe ging. Paddy Joe kwam op zijn gemak over eind. „Ik ga eens kijken, of ik wat uit hem wijs kan worden zei hg. „Opgepast!" Hg slenterde de straat over en Alistair en Rogan zagen den brigadier grinniken om iets, dat hg zei. „We zijn hier nog niet heelemaal drie we ken," zei Alistair, ,,en Paddy Joe heeft het heele dorp op rijn hand. Vorige week is de brigadier een avond bij ons op visite geweest en ik heb een halven dollar aan hem verloren met een spel, dat ze zes-en-zestigen noemen. Iedere keer, dat hg een slag binnen haalde, kreeg het deksel van de spekkist een knauw." Ze bleven op hun gemak ritten rooken, ter wijl ze onder de hand de pratende mannen in het oog hielden. Het scheen een minzaam gesprek te rijn, waarbij Paddy Joe argumen ten onderstreepte met rijn vingers in de palm van zijn hand. De waarheid was, dat Paddy Joe zijn best deed om er achter te komen, wat de politie man dacht, waarbij hij net zooveel succes had, als de ander wou en meer niet. „Je neemt het erg koeltjes op, Dan," zei Paddy Joe in den loop van het gesprek, „en het is nog wel je eerste groote zaak." Brigadier MacGrath liet zijn spottende bruine oogen langs Paddy's gezicht glijden. „Dat kan wel rijn, Paddy Joe, maar menig een heeft zijn eigen strop gedraaid door het touw te lang te nemen en als ik je wil in rekenen, dan weet ik altijd waar ik je vinden kan." „Dan moet je toch wel een heel lang touw hebben. Dannie. Hoeveel heb je er op het kasteel in de gaten te houden?" „Maar een paar die de moeite waard rijn." Hij bleef Paddy Joe strak in de oogen kijken. „Mijn taak zou heel wat gemakkelijker zijn geweest, als er gisternacht iemand anders dan die arme Amby vermoord was." „Wat bedoel je daarmee?" „Dan zou ik wel eens een woordje willen spreken met dien knaap, die daar bij je vriend zit." „O," Paddy Joe liet niets van rijn verbazing merken. „Ken je hem dan?" „Rogan Stuart, indertijd een flinke kerel. Ik heb tegen hem gespeeld toen ik op de O'Connell-school was en hij in Mountjoy, en je kunt er donder op zeggen, dat hij er geen been in zag, een man bij een schermutseling een oog uit te drukken. Is hij gisteren de geheele dag bij jullie geweest?" „En de geheele nacht!" Vertel me alsjeblieft niet waar!" Het licht in jullie tent brandde niet voor een uur of twaalf, maar dat is niets nieuws." „Hield je ons in de gaten?" „Natuurlijk. Maar in dit zaakje haal ik jullie niet in, voorloopig nog niet ten minste. Als ik er aan toe ben, zul je me de waarheid wel vertellen." „Pas maar op. dat je niemand overslaat." „Dat is bij de politie zoo de regel." „Zelfs rijn vader en zrjn vrouw „Dat vrouwtje was ais een moeder voor hem." „En toch schijnt ze hem die heele nacht niet gemist te hebben." De brigadier schudde spottend het hoofd en deed alsof hij medelijden met hem had. „Een mensch kan wel zien dat je uit een uithoek als Ballybwigan komt! In onze kringen deelen de lui allang hun slaapkamer niet meer of hun tafel, wat dat betreft alleen maar van tijd tot tijd." „Wat vertel je me nou! Maar zijn vader dan?" „Sir Jerome? Wanneer een vader van dat soort rijn zoon zoo maar in het wilde weg laat opgroeien, tot hij eindelijk een man is zoo'n knaap als Amby, zonder een grgntje kwaad in zijn consistentie waarom zou hg hem dan nu om zeep helpen?" „Ja, waarom?" wilde Joe weten. „Jg hebt een echt leelgk karakter, dat bij Kerry past," schold de ander, „maar we zul len je idee in petto houden." „Loop rond, Orangement uit Bandon, die je bent," zei Paddy Joe beleefd, terwijl hij zich op de hielen omdraaide en terug wandelde naar de waranda. „En toch heeft de verkeerde er het loodje bij gelegd," riep de brigadier hem na; daarna verdween de schrandere kerel in het politie bureau, na in beide richtingen een blik op de straat geworpen te hebben. „Waar we in dit land het meest van te lijden hebben," mopperde Paddy Joe. terwijl hij een been over een hoek van het marme ren tafelblad zwaaide, „dat is van een intel ligente politiemacht." „Was hij je te glad af?" informeerde Ali stair. „Hii was zoo slim als een mensch, maar nu zit hij toch vast, dat geloof ik zeker. En wees maar overtuigd, dat hij er de lucht van heeft, dat we er gisteravond opuit zijn ge weest, maar meer weet hij ook niet." „Als hij begint te raden... „Wat hij raadt kan ons koud laten," zei Paddy Joe. „Hallo! Wat zullen we daar hebben?" Van uit de richting van de haven kwam het snorrend geluid van een auto; een groote wa gen gleed voor het postkantoor, tot stilstand. „Van het kasteel," zei Paddy Joe zachtjes (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7