OUDERS naait! op 't HOEKJE ie Alkmaar. DE BEL in jB5B\ "l/'ie heeft den tijd.. Vrot (Zitting van Vrijdag 21 October.) Heerhugowaard. GEEN TEELTVERGUNNING. Verd. A. Kr. te Heerhugowaard moest te recht. staan, omdat hij zonder vergunning 'vroege aardappelen had geteeld. Verd. merkt op. dat zijn vader teeltver gunning had. hij had echter teveel land en op dat stuk had verd. geteeld. Get. N. Gr.: controleur van de landbomv- crisiswet teHeerhugowaard als getuige gehoord, zegt dat verd. nog geen vergun ning had. maar de z.g. Kleine Commissie had verd. die vergunnin" wel willen neven De ambt. van het O.M. mr. de Brueys Tack begrijpt niet. dat de zoon niet op het land mocht telen van zijn vader, die wel een vergunning had. Get. zegt; ..Daar haal ik m'n schouders voor op!" Dat is een zaak van de Groenten en Fruitcentrale. De vader had die vergun ning moeten laten overschrijven. Deze ver gunning was hier zwevende; zal ik maar zepgen. De Ambt. van het O.M. zeet in zijn requi sitoir dat hier van teveel telen geen spra ke was aanwezig. Daarvoor is de teeltvergunning en ofschoon deze is overtre den. kan hier van nadeel geen snrake zijn Mr. de Brueys Tack wil verd wel aan het tenlaste gelegde schuldig verklaren, doch vraagt hem daarvoor geen straf op te leggen. De Kantonrechter mr Boerrigter kan zich hiermede vereenigen. Verd. wordt schuldig verklaard, zonder oplegging van straf. Be rgen ALS F.R ééN SCHAAP OVER DEN DAM IS Verd. T. P. K. die niet verschenen is. moet terecht staan, omdat bij omstreeks 5 Augus tus schapen op het «land van W. H. heeft lafeh loopen, zonder daartoe vergunning te hébben. Get. W. TL van beroep landbouwer te Bergen, zegt. dat ziin land naast dat van K. ligt. Verd. had moeten zorgen, dat z'n vee .niet op m'n land kwam. De afscheiding is onvoldoende daar het vliegveld daar ligt. Ze moeten daar voor een goede afzetting zorgen en ik heb er verschillende malen om gevraagd. Ambt. O.M.: Heeft U schade gehad? Get.: Nou ik denk een gulden, of vijf. In juli kwamen d'er schapen op en d'er kwa men er hoe langer hoe meer. Hoeveel schapen liepen er dan wel? Get.: Wel duizend. Get. H. B. eveneens landbouwer van be roep en wonende te Bergen komt verklaren dat hij de schapen op het land van W. H. heeft gezien. Uit onze Omgeving LANGENDU K OUDKARSPEL. VERDUISTERINGSPROEF. Gisteravond werd in deze gemeente een verduisteringsproef gehouden. Op uitnoodiging van den burgemees ter, hoofd der luchtbeschermings dienst hebben wij ons zelf kunnen overtuigen van de medewerking, welke door de burgerij werd ver leend. Nadat om kwart voor acht in .het gemeen tehuis een bijeenkomst was gehouden van de heeren, die voorloopig bij de luchtbe schermingsdienst zijn ingedeeld, en waarbij allen instructies kregen, gaf om half ne gen de stoomfluit van de fa. Eecen het sein, dat de oefening begon. Bij den tocht, welke wij hierna door het geheele dorp maakten, bleek, dat van een aantal woningen de afsluiting der ramen niet zoo was, als het moest zijn. Er straalde licht naar buiten. De bewoners waren ech ter steeds direct bereid de noodige voorzie ningen te treffen. Er kan dan ook gezegd worden, dat deze proef uitstekend geslaagd is. Hoewel er niet veel volk langs den weg kwam, was er toch op sommige plaatsen nog wel publiek op de straat, dat zich klaar blijkelijk niet van het gevaar bewust was, waarin de gemeente in dit uur verkeerde. De moésten gingen op het verzoek der sur veillances dadelijk naar binnen. Een heel enkele, en dan nog van wien men zulks heelemaal niet zou verwachten, mopperde en pruttelde. In de na de oefening gehouden bijeen komst werden de ervaringen van de ver schillende ploegen medegedeeld. Moeilijkhe den heeft men niet gehad. Wel werd de wenschelijkhoid naar voren gebracht, dat de menschep, ook van buiten de gemeente, zich bij dergelijke oefeningen voorstellen, dat er gevaar dreigt en dat de luchtbeschermings- oefeningen niet moeten worden beschouwd als een bezienswaardigheid of attractie voor de jongelui. Het zou aanbeveling verdienen, wanneer wèer eens een dergelijke oefening werd gehouden, deze te doen houden voor den geheelen Langendiik, of voor het ge heel e Noorderkwartier. Dan zou men ook eens van uit de lucht de verduistering kun nen beproeven. Er wordt thans wel werk van deze be scherming der burgerbevolking gemaakt- Naar de burgemeester mededeelde, zijn de ze week te Alkmaar cursussen gehouden voor de hoofden der luchtbeschermings diensten, zoodat we straks gediplomeerde luchtbeschermers krijgen. Ook de directeur van de. gemeensch. gasfabriek is voor veer tien dagen naar een cursus voor de bescher ming tegen gas-aanvallen. Hopelijk moet al deze opgedane kennis nimmer in de practijk worden toegepast. NOORDSCHARWOUDE. Tentoonstelling „Natura". In het gemeentelijk gymnastieklokaal wordt een interessante tentoonstelling gehouden, n.1. van bet museum „Natura" uit Zwolle. Door de leerlingen der O. L. en U.L.O.- school werd reeds een bezoek aan deze ten toonstelling gebracht, welke zeer leerrijk is. De tentoonstelling bevat een groote ver zameling vogels, zoogdieren, kleine roofdie ren, tropische dieren, enz. Ambt. O.M.: En doen ze bij het vliegveld niets aan die afscheiding? Get.: Ze laten het daar maar loopen. De ambt. van het O.M. vordering nemend, acht het tenlaste gelegde wettig en overtui gend bewezen en eischt tegen verd. bij ver stek f 10.boete subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Boerrigter veroordeelt verd. tot f 7.50 boete, subs. 5 dagen en merkt op, dat het hier gegaan is: „Als er één schaap over den dam is, volgen er meer!" Ruim half twaalf stonden we al weer op straat en was er een einde gekomen aan deze korte zitting. Hij was grappig die jongen uit Heiloo. Grappig en origineel! Hij voerde zijn ver dediging voor het Kantongerecht als „een advocaat in den dop" zooals de Ambtenaar terecht opmerkte. En hij deed het met vuur ook. Niet, om zich eruit te praten, want wat hij ter verdediging aanvoerde meende hij eerlijk en oprecht. Hij had al- leenig maar het onderstuk van een bel op z'n fiets gehad en ging op de bon. Maar, zoo zeido deze welbespraakte jon geling: „Dat is geen werk; ik sloeg d'er met een stok op en dat gaf nog veel meer geluid als een bel. As de heercii me soms niet geloove wille, dan haal ik effe me fiets en dan zal ik et late hoorc." „Alsjeblieft niet" weerde de kantonrech ter. wien de schrik om het hart sloeg voor een dergelijke ontheiliging van de rechts zaal, resoluut af! „Je had ook kunnen schreeuwen" meen de de Ambtenaar, dat was op een kilome ter afstand misschien wel te hooren ge weest.. \,Da's gekheid, dat doe je niet" meende de verdachte. „Maar een stok, da's beter dan een bel!" „Dan had je dus toch geen bel", zooals er in het verbaal staat", meende de amb tenaar. Maar onze jongeling liet zich niet van de wijs brengen. „Een bel zooals U be doelt niet, maar een stok, da's veel beter!" „Je kunt dan evengoed op je stuur slaan", kaatste de Ambtenaar terug. „Nee, nee, je mot iets goeds hobbe, om op te slaan," deed de verd. gewichtig. „Goed of niet goed; je moet een behoor lijke bel hebben en daarom eisch ik f2. boete. Als je die guldens tegen elkaar slaat, heb je ook een bel, aldus het requisi toir van den Ambtenaar. Mr. Boerrigter, die smakelijk te lachen zat om dit vermakelijke woordenduel,- wist de verdediging van verd. te appreoieeren en legde hem twee kwartjes boete op. „Die zal ik dan direct betale", vorid verd. „En zet nou een bovenstuk op je bel hoor", aldus de goede raad van den Amb tenaar. „Zei wel ee zien; dan zal d'èr wel een heele nieuwe bel opmotte" zei verd. met een zorgelijk gezicht. En hij dacht aan zijn portemonnaie. BARSINGERHORN Tooneeluitvoering. Hedenavond treedt voor de vereeniging „D.O.G." het tooneelgezelschap „Helmcrs" uit Amsterdam voor het voetlicht met het ro mantische tooneelspel in 3 bedr. van D. H. Scheffer: „Het Lied van alle Tijden". Aange zien deze vereeniging, die uitstekend bekend staat, met dit prachtige toonéelwerk overal veel succes oogst, wacht den liefhebbers een mooien avond. Naar wij vernamen zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, zoodat dege nen, die zich nog niet van een besproken plaats hebben voorzien, zich zullen moeten haasten. Kerknieuws. Het beroepïngswerk bij de Ned. Herv. Ge meente alhier heeft een poos stil gelegen, omdat eerst van hoogere instanties de goed keuring tot samenvoeging van de kerkelijke gemeenten BarsingerhomHaringhuizen met Kolhorn moet worden verkregen. Nu daaromtrent gunstig is beschikt, zijn de noo dige stappen weer ondernomen. Morgenoch tend zal voorgaan de Weleerw. Heer A. van Biemen uit Leiden. Wij verwachten, dat ve len zich zullen opmaken, om dezen dienst bij te wonen. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer onder het vee in deze gemeente breidt zich snel uit. In de afgeloopen week werden niet minder dan 26 nieuwe gevallen aangegeven; het totaal aantal gevallen bedraagt thans 72. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het Agentschap der Arbeidsbemidde ling alhier staan 13 werkzoekenden inge schreven, n.1. 8 landarbeiders, 3 grondwer kers, 2 metselaars. FILMVOORSTELLING. Door den Burgemeester is aan de Afdee- ling Kolhorn van den Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf ontheffing verleend van het verbod tot het houden van vertoonin- gen met smalfilms op 4 November a.s. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Schaken. Uitslag van partijen gespeeld voor de com petitie: Wit: Zwart: H. Rijs—P. Hoeve 1—0 P. VeterJ. Burger 10 Jan LevendigP. Burger 01 L. Meinema—C. Schuil 1—0 L. Meinema—A. van Dijk 0—1 WAARLAND. Uitslag Damwedstrijd le ronde. W. ZwagermanA. Bakker Dzn. 20 Corn. BeemsterboerJ. Kooij 02 J. Bruin Czn.—C. Komen 02 J. Schrama—R. Dekker Hzn. 20 K. VolkersK. Komen 20 J. LantmanS. Groen Szn. 02 Arie Ruiter Sz.J. Bakker Pzn. 02 G. BorstP. Beemsterboer 20 G. Jonker—Corn. Bakker 0—2 N. Bruin Sz.Corn. Bakker 0—2 N. Bruin Sz.—P. Dekker Az. 20 G. KramerA. Komen 20 CALLANTSOOG Verloting Volksonderwijs. Aan de afd. Callantsoog van de vereeni ging Volksonderwijs is door B. en W. dezer gemeente toestemming verleend tot het hou den van een verloting ten bate van de kas dier vereeniging. Eén geval van mond- en klauw zeer genezen. Door een veehouder in deze gemeente is aangifte gedaan dat zijn vee van de be smettelijke ziekte mond- en klauwzeer is ge nezen. Dit is sinds het uitbreken der ziekte het eerste genezingsgeval. Bebossching Luttiekduin. Het ligt in de bedoeling van het gemeente bestuur dit najaar weder eenige duizenden dennetjes te planten in het Luttiekduin. Het werk zal in werkverschaffing worden uit gevoerd. Goedkeuring werkobjecten. Toe zegging subsidie. Door den Minister van Sociale Zaken is subsidie toegezegd in twee werkobjecten voor de werkverschaffing, n.1. verbetering sloot langs den Duinweg, van den heer A. Kos en beplanting van een strook nollen- land achter het dorp. Gelukkig is het tot nu toe nog niet noodig een aanvang te ma ken met de werkverschaffingswerkzaamhe den. OUDE N1EDORP Iepenziekte. In deze gemeente zijn 2 gevallen van iepenziekte geconstateerd. Mond- en Klauwzeer. In deze gemeente zijn thans een 60-tal gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Het hoogtepunt is thans wel be reikt. Damesclub. Naar wij vernemen heeft de datmesclub wederom een aanvang gemaakt met haar wekelijksche bijeenkomsten in de consis toriekamer van de Ned. Hervormde Kerk. De belangstelling is ook thans groot. Avondschool. Voor de avondschool bestaat flinike be langstelling. 20 leerlingen nemen er thans aan deel. Kostwinnersvergoeding. Door den Minister van Defensie is aan de echtgenoote van Th. Wijnstra kostwin nersvergoeding verleend. Oude Niedorper brug. A.s. week wordt een aanvang gemaakt met het grondwerk voor de oprit van de Oude Niedorper brug. Spoedig zal dit werk dus voltooid zijn. Politie. Gevonden: twee laarsjes en een leeren regenpijp. Inlichtingen bij den gemeente veldwachter. HOOGWOUD Auto te water. Donderdagmiddag is een auto op de Gouw- bij land van M. Leeuw te water gereden, doordat de bestuurder bij een poging om een kind, dat plotseling den weg overstak, mis te rijden, den macht over het stuur ver loor. Door een kraanwagen uit Hoorn is de auto uit zijn netelige positie verlost, waar na weer op eigen kracht kon worden verder gereden. Aanrijding. Op den Boekclweg is een tractor, waarach ter een dorschmachine met stroopers, aan gereden door een vrachtauto, die de tractor van achter af wilde passeeren. Het vlieg wiel van de stroopers werd hierbij ernstig beschadigd, terwijl ook de vrachtauto be schadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Door de politie is een proces-verbaal opgemaakt. Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer is reeds hooger dan dit verleden jaar het geval was en bedraagt reeds 170. Ook zijn er door enkele veehouders aangiften gedaan, dat vee aan deze ziekte is bezweken Z1JPE Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer is in enkele dagen tijds weer met bijna 50 vermeerderd en bedraagt thans reeds 235. B. en W. dezer gemeente stellen den Raad voor het restant van de 4 geldlee- ning 1934, nog groot f 14650,—, te convertee- ren in een 3V4 geldleening. SCHAGERBRUG. Naar men ons mededeelt, is bij den vee houder P. Klok te 't Buurtje een vaars aan mond- en klauwzeer gestorven. ALKMAAR, 21 Oct. Kaasmarkt. Aangevoerd 34 stapels, zijnde 75.000 Kg., t.w. 30 stapels Fabrieks- kaas, kleine f 24, 2 stapels Boerenkaas, kleine f 23, 2 stapels Boerenkaas commis sie f 23.50. Handel goed. LEEUWARDEN, 21 Oct. Buitenl. granen. Gele Am. tmais 156 boordvrij Leeuwarden, idem 148 boordvrij Rotterdam, Am. mixed mais 156 boordvrij Leeuwarden, idem 148 boordvrij Rotterdam Am. gerst 154 boordvrij Leeuwarden, idera 146 boordvrij Rotterdam, gele laplatamais disp. 157 boordvrij Leeuwarden, idem 149 boordvrij Rotterdam, Russische gerst disp. 16!> boordvrij Leeuwarden, idem 154 boord vrij Rotterdam, Noord-Am. lijnkoeken disp. 9.50 boordvrij Leeuwarden, idem 9.boord vrij Rotterdam, idem merk S.K. disp. 9.05 boordvrij Rotterdam. Stemming kalm. LEEUWARDEN, 21 Oct. Veemarkt. 72 Enterstieren f 90—200, 102 Twenterstieren f 200350 per stuk, 440 vette koeien f 130—265 per stuk, 40—62 cf. per Kg., 740 melk- en kalfkoeien f 125—290, 63 pinken f 75165, 1163 graskalveren f 22 —29, 383 nuchtere kalveren f 4—7, 406 vette schapen f 11—23, 230 weideschapen f 10— 77, 364 lammeren f 816, alles per stuk.. 340 vette varkens f 4041 per stuk, 42—50 ct. per Kg., 32 magere varkens 2245 cent per Kg., 221 kleine biggen f 714 per stuk 32 bokken en geiten, 20 paarden. Totaal aanvoer 4608 stuiks. Zuivel. Sleutelkaas 24, Nagelkaas 25 27, Goudakaas 16—18, Edammerkaas 16— 44, aanvoer 2215 Kg., veilingboter 1.101.05, aanvoer 3/3, 2/6 en 0/12 vaten. Comim. 73. Eierhandel. Kipeieren, aangevoerd 10.000 Kg., prijs 3%—öVz ct. per stuk, han- delsprijs 771/*>S5 ct. per Kg. Eendeieren, aangevoerd SÓ Kg., prijs 31/?3% ct. per stuk, handelsprijs 5052V2 ct. per Kg. Pluimvee. 10 slachthanen 70 200 slachtkippen 25—75 ct., 100 jonge hanen f 0.40—1, 40 piekuikens 20—30 ct. per stuk 10 konijnen 27V2 ct. per ponw. ^1 Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammer akas 20 plus 11.50—12, 40 plni 19.50—20.50, Goudsehe 20 plus 11.50—12 ia plus 19.5020.30, volvette 40 plus 23-^-24. broodkaas 19.5020.50, Leddsche 12—1214 Stemming kalm. Verandering Waarlyke verandering is inwendig! Met een lusteloos gevoel van moeheid ruimde Erica de laatste schoone kopjes op. Nu weer theezetten, je had alles nog niet schoon of je begon alweer met iets vuil te maken. En de keuken was nooit wat zij zou willen, omdat ze zuinig moest zijn, zelfs met schoone doeken, zeep en schuurmidde len. Zij was werkelijk een gezonde, flinke, opgewekte vrouw, maar ieder mensch heeft negatievè momenten, en vandaag werd de inspanning van huishouden met een onher roepelijk te klein inkomen, zonder 'hulp alles schoonhouden, koken èn afwasschen voor een man en twee kinderen haar bijna te machtig. Nu was de vaat van avondeten afgedaan, de kinderen waren naar bed, nu stond er een mand vol verstelwerk op haar te wachten. Neen, zij was niet humeurig, alleen moe, erg moe, en ze had er genoeg van! Natuurlijk was Frans een schat, maar ze kon niet nalaten te denken, dat armoede in een huwelijk het zwaarste op de vrouw neerkwam. Erica zette stil een kop thee naast hem neer zonder het gebruikelijke: „Hier, Jon gen". Frans keek haar aan, zag haar strak ge zichtje, waarin de grijze oogen vermoeid glansden. Hij legde zijn hand op haar arm. „Wat scheelt eraan, trouwe kameraad?" Dit was een oude vorm van vragen tusschen hen, en hij had het in heel lang niet gezegd. Erica glimlachte. „Je moest eens weten, wat een ontrouwe kameraad ik op het oogenblik ben", zei ze half weemoedig. „Hoezoo? Wilde je een anderen man hebben, Erica?" vroeg Frans ernstig. „Neen", zei ze spontaan, „geen anderen man, maar wel een beetje een ander leven. Een beetje tijd voor mezelf, wat rust, eens hulp en, niet altijd die nijpende zuinig heid. Ik wil niet graag klagen, Frans, maar het is dikwijls moeilijk vol te houden. Voor jou ben ik ook niet zooals ik zou willen zijn, ik ben soms zoo moe." Hij zei niets, keek naar haar gebogen hoofd en legde zijn hand van haar arm op haar hoofd. Tot Erica's groote ergernis rolden opeens twee groote tranen langs haar wangen. Zij beet op haar lip, maar het hielp niet, ineens kwam de lang-teruggedrongen uitbarsting. En opeens zat ze bij Frav^ op schoot, alsof ze kleine Miek was, "h-Aï vierjarig dochtertje. „Huil maar eens kind, dat is weieens goed, je bent soms zoo geforceerd opge wekt. Huil maar eens en spreek je maar eens uit, het is tenslotte allemaal niet erg, zoolang we er maar samen tegenover staan. Zoek op je zakdoek! Hier." Hij gaf haar zijn eigen zakdoek. Zij bette haar oogen ermee en zuchte diep trillend. „Het lijkt alles al minder erg als je ereens over praat," zei ze. „En je moet niet den ken, dat ik jou iets verwijt, maar als we iets meer speling hadden, financieel, vijftig gulden in de maand zou al zoo'n groot ver schil maken, Frans. Ik kan me niet ver- zorgen, zooals ik wil, ik zou graag eens naar een kapper gaan. Als, ik zou hét ellendig vinden als je minder van me hield, omdat ik er niet altijd '■ven goed verzorgd uitzie." Hij glimlachte. „Och kindje, ik houd niet van je om uiter- lijkheden, maar om wat je bent en om alles wat je doet voor ons, voor mij en de kin. deren, eiken dag weer opnieuw. En ik 205 het ellendig vinden als j ij minder van mjj hield om die vijftig per maand méér, waai aan ik je voorloopig niet ';an helpen," „Dat geeft niets," zei Erica zacht. Als er maar niets verandert in ons, als het alleen maar de omstandigheden zijn, die moeilijk zijn, dan kan 11' het wel dragen. Geef je heusch net zooveel om mij als toen wij trouwden?" „Neen," zei hij beslist, „neen, Erica, niet net zooveel, veel méér. En ook anders. Jij hebt zooveel in je, dat je pas in een jarenlang dagelij ksch samenleven ten volle kunt waardeeren." Natuurlijk was ook na dit gesprek het leven niet opeens glad en geëffend voor hen. De moeilijkheden waren dezelfde, maar ze stonden er anders tegenover. Erica voelde zich opgewekter, Frans schonk meer aan? dacht aan haar, was behulpzaam, leidde de' kinderen af als ze aan tafel erg vermoeiend waren. Hij wist op onverklaarbaar-handige wjja in een maand tijd vrjf gulden te besparen op zijn zeer bescheiden persoonlijke uitga ven, en kwam thuis met rozen voor Erica en drie gulden en zei: „voor jou' Ga dan eens naar den kapper trouwe kameraad, als je dat genoegen doet. Voor mij ben je mooi genoeg." Ze ging, maar kocht ook een doos siga retten als verrassing voor Frans, die de laatste jaren alleen maar een pijp had ge- rookt. Het was .beter en inniger tusschen hen na het gesprek van dien avond, alsof dat gesprek iets gered had dat even ge dreigd had, verloren te zullen gaan. Er wa9 niets verloren, niets veranderd tusschen hen, of het moest ten goede zijn. Waarlgke verandering ontstaat inwendig, en alléén de materieele zorgen doen een goed huwelijk niet stranden, al zijn ze een gevaarlijke klip! Dr. JOS DE COCK. Als u soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is 't een prettige zekerheid, dat er een indere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n beurt afwacht het Mo de vre den dar, den 0r kern legei curs zeke zone een dokt te k vroe haai toon len een moe zien ui tv pim wett hoe luid 7 j£ men tie 1 VOOR DE GESPREKKEN MET EEN OUDER OVER HET LAGER ONDERWIJS. Ik zou u dan thans vertellen, hoe de nieuwe school mee wil bijdragen tot het brengen van eenheid in ons volk en het scheppen van een sfeer van onderling hulp betoon en wederzijdsch dienen. Wanneer u in de oude school komt, treft u daar de voorbeeldige orde. De kinderen werken er in alle stilte, de onderijzer loopt eens tus schen de rijen door en af en toe ziet u een vinger omhoog gaan: Een kind wil iets vragen. Alleen wanneer het naar een zekere plaats moet, behoeft het niet te vragen, dan is het omhoog steken van twee vingers voldoende. Ik wil niet ontkennen, dat een dergelijke stilte in de klas orde kan beteekenen, maar, u houdt het mij ten goede, er is ook wan orde mogelijk tijdens de grootste stilte. Er gebeuren in stilte vaak heel wat ongerech tigheden! Maar er is iets anders, dat mij in deze sfeer tegenstaat: het onsociale. Een kind mag niet praten, goed, maar het kan dan een ander kind ook niet helpen. Onder stel, dat een jongen met zjjn sommen zit te tobben. Ztfn kameraadje naast hem kan ze wel oplossen. Nu mag deze jongen z\jn vriendje niet helpen, want dat zou de orde verstoren. Is het een jongen met sociaal gevoel, dan legt hij zjjn schrift zoo, dat de andere de soiumen kan overschrijven of hy schrijft op een vloeiblad de sommen even op 'en leent dit vloei aan zijn sukkelend vriendje. Ik geef toe, dat deze hulp den sukkelaar niet ten goede komt. Maar de feiten liggen er. In de nieuwe school echter kan men meermalen opmerken, dat een zwakke leerling door zijn sterkeren kame raad geholpen wordt. Daar ziet men soms twee leerlingen heel ernstig en mogelijk wel wat luid! bezig met het opspeuren van de oplossing van een vraagstuk. Zie, dat is nu een vorm van elkaar dienen. Niet het gewiekst laten overschrijven, zonder verstoring uer stilte en der orde in de klas, maar het helpen, het steunen van den zwakke door den sterke! hebben we noodig. In de school en in het Leven! Het is slechts een simpel voorbeeld en ik zou het met talrijke andere kunnen ver meerderen, maar ik geloof, dat het u dui delijk is, dat in de oude school indien zij tenminste nog bestaat, want vele onder wijzers passen al lang de vernieuwing toe zonder het eigenlijk te weten is hét elkaar helpen in strijd met de orde. Men heeft er zelfs een puntensysteem voor om de sterke leerlingen tot nog grootere acti viteit aan te moedigen en het leven van zwakkere leerlingen nog meer de veron aangenamen. „Zorg, dau ze niet van je kun nen afkijken," deze waarschuwing zal men in de nieuwe school niet hooren. Daar luidt het: „Help je medeleerlingen, maar zoo, dat het werkeljjk helpen is. Niet voorzeggen, maar samen zoeken naar de oplossing." Ik moet hierbij telkens weer denken aan die mooie versregels: Wij' reizen met elkander, .Wij wandlen hand aan hand; D' een zij tot troost den ander Op weg naar 't Vaderland... In de oude school wordt aan sociale bin ding veel te weinig gedaan. De leerlingen luisteren wel naar den onderwijzer, maar leeren niet naar elkaar te luisteren. Bij mijn bezoek aan „nieuwe" scholen, u begrjjpt wat ik onder nieuw versta, heb ik het meermalen meegemaakt, dat kinderen in een eerste leerjaar reeds luis terden naar het verhaaltje, dat een hunner klassegenootjes vertelde, dat een kind opstelletje voorlas, waarnaar de anderei met groote aandacht luisterden. Het is zoo gemakkelijk een kind te bren] gen tot afzondering. „Kijk eens, dat mi j ij nu eens voor me doen", zegt menij leerkracht tegen een kind en hij bemerl helaas niet, hoe dit kind de borst vooruit] steekt, zjjn klassegenootjes triomfantel aanziet met oogen, waarin te lezen staal „Lekker, hè. Dat mag ik nou eens doen jullie fijn niet." Kinderen blijven kindei Ze plaatsen zich o zoo gauw op een vo( stuk, vanwaar uit ze dan ietwat hoogmi dig neerzien op de andere leerlingen, leerkracht in de nieuwe school zal zich v< deze uitingen behoeden. Hy zal zoeken ni allerlei middelen om de leerlingen g e z aj m e n 1 ij k aan eenzelfde taak te zetl Niet zoo zeer om het werk al blijft van belang dan wel om de paedag* schen invloed welke er uitgaan van samen werken. Cd zij ten ret 4 riej ove mei wis kei- het ge\ï en den op dui ten ik reide oovi hur 0?. zinj ver Interi nis u froel. Jige 1

Schager Courant | 1938 | | pagina 10