I» I 1 RAAD ZIJPE besparen stroomrekening dan hun aanschaffingsprijs bedraagt HIITENLANDSCH VERZICHT Zijpe krijgt een sluitendebegrooting /oensdag 26 October 1938 Tweede blad ORT HET CHINEESCHE RIJK INEEN? DE JAPANNERS IN HANKAU. WAT ,u? HET DALENDE ENGELSCHE PRESTIGE. Een van de onverklaarbaarheden vaD deze dagen is de plotselinge overwinning, die de Japanners in ■piil fhinn te Kanton hebben be- Itochten. Vrijwel zonder slag of S|00t is deze groote havenstad in J het Zuiden van China in Japan- I gche handen overgegaan. Tegciv F stand van belang is door de Chi- ncesche legers, die toch enkele hon- r derdduizenden sterk schijnen te zijn geweest, niet geboden. En <meni vraagt zich af: Waarom niet? Ts er verraad in het spel geweest? In geschiedenis van China is dat vaker irgekomen, maar toch, waarom is dan de terugtrekkende Chineezen geheel ïanton prijs gegeven aan het vuur? Met dat al is de voornaamste Chince- sehe havenstad in het Zuiden door Japan jjjget en daarmee is de belangrijkste toe- pnesweg voor wapens en munitie voor 't (jineesche leger afgesneden. [Inmiddels zijn de japanners ook Hankau binnengetrokken en hebben dc Chineesche divisies den terugtocht afgesneden. iv'earniec zich voor de zooveelste maal Jjedu'ondo den Japansch-Chineeschcn oor log de vraag naar voren dringt: Wat nu? Zal het Chineesche bewind het bijltie er li/neerleggen? Zal het afzien van verdel erzet en zich overgeven aan de indrin- §rs? Zal Japan straks prat kunnen gaan tde enorme prestatie, China op de lcnie- ite hehben gebracht? We zullen dit alles moeten afwachten. ding is zeker: wanneer aan het Chi- sche leger de toevoer van wapens en nitie wordt afgesneden, clan lijkt het mogelijk, dat het zich tegen het goed utillecrde Japansche leger in ernstige fe zal kunnen verzetten. re staan voor iets als een wonder, n toch: aan wonderen gelooven we recht. e geschiedenis zal het antwoord geven dit alles. Het lijkt een onmogelijkheid, Japan meer zal kunnen doen dan de tstrook en de gebieden langs de groote eren bezet te houden. En wat zal er verder gebeuren? Zal het Japan ge- ten den kolos er blijvend onder te §hj? Zal het straks, wanneer ziin le is naar het vaderland terugkeeren, uit ovccl wonden bloeden, dat het zelf een end lijk is geworden? Zal het die legers Hfen terugnemen zonder gevaar er F uit te worden geworpen? 'cn heele reeks van vragen, die we .rne zouden beantwoorden. Echter, we inen niet. En we zullen daarom maar tig den loop der gebeurtenissen blijven nzien. Voorloopig echter viert Japan de over- nning. En het heeft daartoe alle aan- ding. Merkwaardig daarbij is de plotseling veel lerpere houding, die Japan inneemt te- nover Engeland. We konden de afgeloo- n dagen weer lezen omtrent een bombar- ment van een Engelsche kanonneerboot, larvoor natuurlijk, trelijk we dat vroeger «end waren, onmiddellijk de noodige rontschuldigingon werden gemaakt, die hier bet feit zelf niet uit de wereld biel- Bij dat alles heeft Groot-Brittannic en laatsten tijd uit Japan klanken kun- len vernemen, die allesbehalve opwek- lend waren. Niet alleen zal Engeland in het China on- cr Japansche mandaat niets meer te zoe- en hebben, van Japansche zijde is onom- onden te kennen gegeven, dat het Britsche i)h in het Verre Oosten eigenlijk niet meer ieetclt. Deze kentering in de waardee ring van het Britsche prestige intus- schen is niet iets, wat men uit sluitend in het Verre Oosten kan waarnemen. Ook in Europa is het aanzien van Engeland in den loop der jaren eer af- dan toegenomen. De verklaring daarvan ligt vermoedelijk Wi twee omstandigheden. In de eerste plaats is Engeland het we reldrijk bij uitnemendheid. Het Britsche ■ïïperium omvat deelen van Europa, Ame- Sha, Afrika, Azië en ten slotte vrijwel ge- 'eel Australië. Do Engelsche belangen lig gen daarom overal. Het land moet zijn «'achten, verdeelen en verkeert daarom in Jon zeer ongunstige positie, vergeleken bij Banden die hun kracht over een betrekke lijk klein gebied kunnen concentreeren. Ge- jj'jk bij voorbeeld met landen als Duilsch- [Jand, Japan of dc Verccnigde Staten het geval is. In de tweede plaats heeft Engeland de noodzaak om onder de thans heerschende omstandigheden met volle kracht mee te doen aan de voor enkele jaren ontbrande bewapeningswedloop aanvankelijk onder- I Schat. Het land is mee gaan doen, toen «oor verschillende andere rijken een be- 'j 'angrijke voorsprong was verkregen en, hoe pel thans Engeland meer en meer de lei ding begint te nemen zoodanig dat Hit- Ier en Mussolini. de aanvankelijke voorman- ion, af en toe teekenen van wanhoop be ginnen te geven is het zeer de vraag of öc oorspronkelijke achterstand geheel is in- gcloopen. Hoezeer juist echter bewapening tegen woordig den doorslag geeft, hoezeer deze van veel grooter belang is dan menschen- materiaal, hebben do talrijke oorlogen, die oe wereld dc laatste jaren heeft gezien, ten duidelijkste bewezen. E: ■J8r" B,|ni cli Deze achterstand in bewapening was waarschijnlijk de hoofdaanleiding tot het bijna spreekwoordelijk geworden Engelsche schipperen, dat we konden opmerken bij het Chineesch-Japansche, het Spaansche, het Abcssijnschc, het Tsjecho-Slowaaksche con flict, kortom overal. In Europa lijkt intusschen de atmosfeer op het oogenblik weer wat zuiverder. Een adempauze te midden van de reeks van on- weeren, die zich boven ons werelddeel ont last? De bewapening gaat echter onverdroten voort. Want Engeland, dat economisch rijk is en dat zich bedreigd weet in zijn bestaan, is begonnen zijn schatten uit te storten in he bodemlooze vat der militaire uitrusting. In de hoop daardoor het verloren prestige te kunnen terugwinnen. Zeelai, voorzichtig met mijnen! Waarschuwing van den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis termorgen uitspraak gedaan inzake het ongeval op 21 Maart 1938, aan boord van den motortrafvler ..Excelsior 2" kw. 78, waar door ontploffing van een onderdeel van een gedurende de visscherij op de Noordzee opgehaalde zeemijn een matroos ernstig werd verwond. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval geheel aan de onvoorzichtigheid van den getroffene is te wijten. Ondanks alle waar schuwingen heeft hij aan de opgevisente mijn gepeuterd en er een buisje afgehaald, dat hoogstwaarschijnlijk met slaggas of slagkwik was gevuld. Dc Raad betreurt het zeer ernstige ge volg, dat deze onvoorzichtigheid voor den getroffene heeft gehad en grijpt nogmaals de gelegenheid aan om met den meesten aandrang de bemanningen van visschersvaar tuigen te waarschuwen tegen de gevaren, welke opgevischte mijnen, hoe beschadigd deze er ook mogen uitzien, kunnen opleve ren. Voorzitter heeft een onbegrijpelijke bui, vindt de heer Veltman. De vereeniging van Nederlandsche ge meenten is géén, de krant wél een kapstok. Meneer Doedens doet een aanval op de Schager Midden standscursus. De Hakkepuffers van de politie wordt uit „gewe- tensgeld" betaald. Meneer Doorn vindt het verkeerd zuur vergaarde belastingpenningen daaraan te ver knoeien. Hij is ook niet bang van luchtaanvallen, en wil geen gas masker op. Oudesluis, land waar geen land meer achter is? Nog maals de vlaggenkwestie. Me neer Doorn vindt meneer Veltman vervelend, de burgemeester niet. Booze woorden uit roode kamp het Als de raadsleden om één uur het school gebouw te Burgerbrug hebben bezichtigd, in verband met een plan tot verbouw of nieuwbouw, waarover straks in comité bet. noodige gezegd zal worden, vangt om half drie de openbare vergadering aan. Als wij het gemeentehuis betreden, valt op hoe de toestand voor het gebouw door het nieuwe tegeltrottoir is verbeterd. Voorzitter is de burgemeester Mr. D. Breebaart, secretaris de heer de Boer, alle leden zijn aanwezig. De notulen van dc vergadering van 10 Augustus worden onveranderd vastgesteld. Van de Ingekomen stukken. noemen wij eenige goedkeuringen van God. Staten, eenige jaarverslagen en brochures, proces-verbaal van kas-verificatie bij den ontvanger, balans en winst en verliesreke ning over 1937 van de woningbouwvereni ging Zijpe. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder is er een Koninklijk Besluit van 12 Augustus inzake toepassing van art. 13 der lager onderwijswet 1920, waaruit blijkt dat een verzoek van den lieer dc Graaf in hooger beroep afgewezen is, evenzoo van de hecren Abbink, Vreeken en M. Schrie- ken. Voorzitter trekt de conclusie dat de leer lingen bij een afstand van 46 K.M. het geheele jaar, van 68 K.M. alleen 's zo mers moeten fietsen. Een mededeeling van B. en W. van Den Helder betreffende goedkeuring gemeen schappelijke regeling schoolartsendienst, de bekende zaak St. Maarten. De heer de Boer wijst op Anna Pau- lowna, dat wèl aan den dienst mag deel nemen. Voorzitter zegt dat deze gemeente reeds aangesloten was. Onze moedertaal, taal. die schoone Het Alg. Ned. Verhond richtte ook tot de gemeenteraad van Zijpe het bekende verzoek opschriften in vreemde talen gesteld op win kels enz. te belasten. Het euvel heeft geen onrustbarende af metingen aangenomen, het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Tegen de groote klassen. De samenwerkende onderwijzersorganisa ties verzochten adhaesie te willen betuigen aan hun adres aan de rcgecring, waarin zij op verlaging der leerlingcnschaal aandrin gen. B. en W. adviseeren afwijzend, niet om dat zij het belang niet inzien, maar omdat het gewoonte is te adressecrcn aan de rc gecring via de Vereeniging van Nederl. gemeenten. B. en W. willen echter deze vereeniging berichten, dat zij met den in houd accoord gaan en verzoeken alsnog qua vereeniging te adressceren. De heer Blom vindt, het belan^ zoo groot, dat hij in in dit geval adhaesie wil 'betuigen. Het is een groote strop, vooral voor het platteland! Voorzitter: Dat zijn we allemaal eens. De heer Veltman vindt een opmerking van Voorzitter, dat ook een arbeider niet afzonderlijk adresseert, maar via een orga nisatie, niet juist. Is de Ver. van Ned. Ge meenten niet meer dan een kapstok, waaraan wordt opgehangen, wat men kwijt wil? Stel, dat de Ver. van Ned. Ge meenten er tegen is? Voorzitter: Dat kan niet, alle gemeenten zijn er voor, en de Vereeniging zijn de gemeenten. De heer Veltman vindt dat zooveel te beter. Het maakt niets uit, of er tweemaal geadresseerd wordt. Het probeeren is de moeite al waard, zegt de heer Doorn. Er is niets tegen. Het voorstel van B. en W., niet afzonder lijk adhaesie te betuigen, acht de raad niet verstrekkend genoeg. De Voorzitter zegt dat 't 't zelfde is, als wat de raad wil. De lieer Veltman: Burgemeester doet of hij niets begrijpt! Het voorstel van B. en W., niet afzonder lijk adhaesie te betuigen, wordt met 74 stemmen verworpen, dat van den heer Veltman c.s. met algemeene stemmen aan genomen. WIE MOOI WIL GAAN MOET (GELD) PIJN UITSTAAN! Verzoek van de gezamenlijke Midden- standsvereenigingen te Zijpe om een subsi die van ten hoogste f 100 ten behoeve van een te houden spoedcursus, ter opleiding voor het speciale examen van het diploma Algemeene Handelskennis. Gerekend is op 8 leidingen f 30.school gold, er is een geraamd tekort van f 100. Wellicht komen er nog enkele leerlingen, dan wordt het tekort minder. B. en W. wijzen er op, dat het voor de middenstanders plioht is de gemeentelijke cursus te volgen, rede nen waarom B. en W. voorstellen het ver zoek in te willigen. Op een vraag van den heer Dignum, zegt voorzitter, dat deze cursus tijdelijk is. Ze heeft niet s met de cursus te Schagen te maken. De heer Doedens is voor het subsidie, maar wil trachten een blijvende cursus te vormen. Dit komt de Zijpe toe. Als de mi nister over een paar jaar ingrijpt moet wor den aangetoond, dat dc zaak levensvatbaar heid heeft.. Voorzitter: Dus U zou het centrum Scha gen willen uitschakelen. De heer Doedens: Natuurlijk! Dat is toch heel gewoon. Laten we het naar hier overhe velen! Als nu subsidie wordt gegeven aan A komen B. en C. ook! Voorzitter meent dat de heer Doedens te hard van stapel loopt. Men weet voor andere blijvende cursussen niet welke financiccle consequenties eraan verbonden zijn. De heer Doedens is voor het subsidie maar wil toch een blijvende cursusvorming stimuleeren. De heer Veldman verklaart zich voor het subsidie, maar wat doen de organisa ties? Voorzitter: Niets, ze hebben geen geld! Z.h.s. wordt besloten het subsidie toe te staan. GOEDKOOPER GELD. B. en W. stellen voor een geldlcening aan te gaan, groot f 14796.50, tegen een rente van 314 pet., om uit de opbrengst hiervan te be talen de aflossing der 4 pet. geldleening '34, por resto groot f 14650.vermeerderd met een bedrag van f 146.50 wegens verschuldig de boete voor vervroegde aflossing. Aldus besloten. DE NIEUWE ONDERWIJZERES VOOR OUDESLUIS. Aan dc orde is nu de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school te Oude sluis in de vacature Kaptein. De voordracht luidt: 1. Mej. G. H. Jonker te Oudesluis; 2. Mcj. A. van der Laan te Dirkshorn; 3. Mej. D. M. Landman te Alkmaar. De raad gaat in comité na heropening wordt gestemd. Gekozen wordt mej. Jonker met 9 tegen 2 stemmen op mej. v. d. Laan De datum van indiensttreding wordt aan B. en W. overgelaten. DE REKENINGEN. De gemeentcrckening 1937 wordt voop- loopig vastgesteld, de rekeningen van het 1 PHILIPS „lti-l rlita" lampen 22ovoit 7 philips .160 oelmlumki i uowfctt i Algemeen Armbestuur en het Algemeen Weeshuis dienst 1937 goedgekeurd. Ontvangsten gewone dienst f 242679.10, uitgaven f 235140.71, batig slot f 7538.39. Ontvangsten kapitaaldienst f 86483.72, uitgaven f 86107.38, batig slot f 376.3-4. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1937: Ontvangsten f 39632.74, uitgaven f 40776.03, nadelig slot fe 1143.29 Rekening Algemeen Weeshuis 1937: Ontvangsten f 7555.21, uitgaven f 6300.01, voordeelig slot f 1255.20. Vorzitter dankt de commissïe's tot nazien der rekening a raison van een daalder en een sigaar! B. EN W. KRIJGEN MEER TE VERTELLEN. Voorstel om B. en W. te machtigen voor taan de pensioengrondslagen vast te stellen vari die ambtenaren, die dc Raad benoemt of in wier wedden hij verandering brengt. Deze zaak is louter formeel. Aldus besloten. GEMEENTEBEGROOTING. De gemeentebegrooting, en de bcgrooting van het Alg. Armbestuur en het Alge meen Weeshuis dienst 1939 worden aange boden. Voorzitter deelt mede dat de begrootingen behoorlijk sluitende zijn. De heer Doedens: Krijgen we belasting verlaging? Voorzitter: Dat nog niét! De heer de Boer: Alleen honden belas ting. (gelach). DE HAKKEPUFFEN. B. en "W. stellen voor om over te gaan tot aanschaffing van 2 D.K.W. motorrij wielen voor de gemeenteveldwachters. (Men zal zich herinneren, dat over dit punt eerder reeds in den breede is gesproken. Vorslagg.) Het bedrag benoodigd is fl 453.23. Te gemakkelijker gaan B. en W. tot aanschaf fing over, omdat aan. gewetensgeld fl 530.— is binnengekomen. De herkomst van de gcwetensgelden zal de Raad wel dui delijk zijn. De heer Doorn zegt er nog tegen te zijn. Voorzitter: -Dat heeft u duidelijk gezegd. Het zijn zuur opgebrachte belastingpen- ningen verknoeien, vindt de heer Doorn, hij is er nog meer tegen dan vroeger. Spr. wijst op de veeziekten, die de landbouwende stand treffen. Die zijn gezond verstand ge bruikt is er tegen, 't is jammer dat het „departement van defensie" in de Zijpe er mee komt. Voorzitter gaat op de uitlatingen van den

Schager Courant | 1938 | | pagina 5