OUDERS XcS naait! bted Alle Poolsche Joden Duitschland uit Het bevel kwam plotseling Nederland moet zn kruisers hebben! Marktberichten 't HOEKJE Predikbeurten Zaterdag 29 October 1938 nj kregen het bevel om bin ken 21 uur tijds het land te verlaten. de uitzetting geeft aanlei- dnic tot hartverscheuren de tooneelen. kinderen berden uit school gehaald. Volgens aanwijzingen nit Poolsche iringen zouden gistermiddag alle poolsche Joden bevel hebben gekre gen Duitschland in 24 uur tijds te verlaten. Gistermorgen zouden naar schatting ongeveer 20.000 personen gearresteerd zijn. Reeds is een be gin gemaakt met het vervoeren de- ier Joden naar de Poolsche grens. Zij noesten plotseling hun woning ver laten en hun zaken achterlaten. Slechts 10 R.M. mochten zij meene men. In dezelfde kringen wijst men er op, dat de uitzettingen in de gebieden rondom Leipzig, waar ongeveer 50.000 Poolsche Joden wonen, aanleiding geven tot hartverscheurende toonee- ien. Jfen doet bovendien in Poolsche kringen je Berlijn opmerken, dat er in Polen 50.000 Buifsche burgers leven, wier bezittingen over het algemeen van belang zijn en dat naar het lijkt de Poolsche autoriteiten moei lijk onverschillig zouden kunnen blijven ten opzichte van het lot, dat men sommigen Poolschen onderdanen in Duitschland aan doet. Ofschoon er onderhandelingen gevoerd worden, gaan de uitzet tingen nog steeds door. Op initiatief der Poolsche regeering zijn «et Berlijn onderhandelingen geopend, wel- toRisteravond een gunstige wending hebben pomen en de mogelijkheid van een oplos- jsng in zicht brengen. Het leek op dat oogen- !ük niet onwaarschijnlijk dat een aan- wrkelijke verzachting zou worden aange- iVacht. Intusschen gaan echter de uitzet ten nog steeds door. Ér bevinden zich. volgens Duitsche scliat- '&jte,n. ongeveer 150.000 Polen in Duitsch- \ud. De Polen te Berlijn zijn verwonderd, M de Duitsche autoriteiten "plotseling dui- sailcn Poolsche Joden, ongeacht hun be- wep, sociale positie o f inkomen, wegzen den. De Poolsche autoriteiten verklaren, dal rijke Joodsche industricelen uit Saksen vrijwel op staanden voet moeten vertrekken, terwijl de kinderen uit school werden ge haald. Uit Frankfort a.d. Main wordt gemeld, dat sedert den vroegen mórgen legerteinen vol mannen, vrouwen en kinderen naar do Poolsche grens zijn vertrokken. Zelfs in veewagens worden ze naar de grens getransporteerd. In een geinspireerde verklaring wordt ge- !gd, dat Duitschland tot maatregelen is overgegaan op den laatstcn dag, waarop de jDuitsche regeering kon verwachten, dat de Poolsche regeering de uitgestooten onge- wenschte Poolsche staatsburgers zou over nemen. Terwijl te Berlijn slechts mannelij- lijke volwassenen schijnen tc zijn aangehou den, wordt in berichten uit de provincie ook melding gemaakt van optreden tegen vrou wen en kinderen. In gezaghebbende Poolsche kringen ver klaart men dat zich een misverstand heeft voorgedaan en dat men hoopt, dat de op het oogenhlik tusschcn de beide regeeringen ge voerde onderhandelingen snel tot een posi tief resultaat zullen komen en dat de Duit sche regeering de tegen de Poolsche Joden genomen maatregelen zal intrekken. Zooals hierboven reeds gezegd, gaan ech ter de uitzettingen nog steeds door. - SCHAGERBRUG. Prijsuitreiking schooltuintjes. Vrijdagmiddag had de uitreiking plaats der prijzen, behaald door de leerlingen der Openbare School met hun tuintjes. Daartoe Waren de kinderen in het gymnastieklokaal voreenigd, waar zij werden toegesproken door den voorzitter der controlecommissie, den heer G. v. d. Sluijs, die de bereikte re sultaten ten zeerste roemde voorts eenige nuttige wenken voor het volgend jaar gaf cn tenslotte tot de prijsuitreiking overging. Ie prijzen: A. Brecbaart, P. Anneveldt, A. Wiering, K. Ooms, H. de Graaf, P. Veeter, G. Anneveldt. 2e prijzen: N. Eriks, J. Baaijens, H. Wie- ring, G. Dekker. T. Mol, M. Veuger, C. Vries. M. Boontjes, A. Brugman. 3e prijzen: W. Boontjes. A. Hopman, Jac. Klomp, A. Eriks. J. Broens, Ph. Stöve. 4e prijzen: N. de Graaf S. Renooij, S. Hopman, H. Modder, G. Broens, A. Bruin. Troostprijzen: T. Thomasz, W. Mosk, L. Haaijens, W. Koordes, II. Landman C. Modder. Be prijzen hestonden uit gieters, harkjes, Pjantschoppen. schrepels, enz. De kinderen die niet voor ccn prijs in aanmerking kwa den, kregen van den heer v. d. Sluijs ccn appel. Dc heer Jb. Bakker cn D. de Graaf, leden der commissie spraken dc kinderen nog toe evenals het hoofd der school, Eén der meisjes, Tini de Graaf, dankte de commissie namens alle deelnemei'tjes Koor alles, wat .voor hen gedaan was. SCHAGERBRUG. Ouderavond. Donderdag werd in de openbare school een ouderavond gehouden. De opkomst was goed. Het Hoofd der School opent, hij wijst op den schoolartsendienst, waarbij de gemeente thans is aangesloten; op de invoering van het nieuwe leerplan cn dankt B. cn W. voor de medewerking hij de aanschaffing van nieuwe leermiddelen. De heer Baavcns leest de notulen, die on veranderd worden vastgesteld. Tot leden der oudercommissie worden herkozen mevr. Ooms en de heer D. Baaijens. Door den heer G. van der Sluijs wordt een uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop de schooltuincommissie haar taak verrichtte en tot de vaststelling der toe tc kennen prij zen kwam. In een korte toespraak schetste de heer D. de Graaf de waarde van het schooltuinwerk, waarna de voorzitter van de Oudercommis sie, de heer C. Brugman, allen, die tot dit mooie resultaat hebben medegewerkt, dankt voor hun bemoeiingen. Vanwege de ouder commissie wordt met een toepasselijk woord aan mej. G. H. Jonker, een bloemenmand aangeboden. Het hoofd der school leest dan een tweetal schetsjes voor uit het bock van A. F. Koen- raads „Meester Westerbecks moeilijke jaar''. Bij de rondvraag dringt de heer W. de Bruijn aan op vorming van een schoolfonds en wijst de heer Mr. D. Brecbaart op de ar tikelen in de groote pers over lichamelijke opvoeding. Hierna sluiting. Gelukkige winnaars. Donderdag hadden de uitlotingen plaats van de loten, uitgegeven door de Oudercom missie der Openbare Lagere School te Sclia- gerbrug ten bate van het onderwijs in han denarbeid, en van de loten voor de school tuintjes, uitgegeven door de Schooltuincom missie. Bij de handenarbeidsloten was de heer K. Schuijt te Sint Maartensbrug de winnaar van het tuinameublemcnt. De ove rige prijzen waren bijna alle vervaardigd door de leerlingen der school in handen arbeid- en handwerklessen. De eerste prijs van de Sschooltuintjes won de heer J. Vries te Schagerbrug, ccn palm in sierpot. BURGERBRUG. Plattelandsvrouwen '""een- De Bond van Boerinnen e. a. Pl.vr. afd. Zijpe hield Donderdag 27 Oct. een hijeen- komst in lokaal Langedijk. Voorz. opende de vergadering met een welkomstwoord, in 't. bijzonder tot de spreekster van dezen avond. Mevr. Drost v. Giessen, die een inleiding hield over Thel- ma van Marie Correllie. Hot is een voortzetting van het werk van wijlen haar vader, de lieer v. Giessen, die 400 maal een lezing van dit werk gegeven heeft. Zij deed het op een schitterende wij ze. Dc opkomst van leden was gering. Na huishoudelijke besprekingen volgde sluiting Een koud karweitje. Met. de restauratie van den toren der Ned. Herv. Kerk alhier, welk werk zal wor den uitgevoerd door de lieercn A. v. Eeke ren, timmerman te Kcinsmerbrug en C. Goet, schilder te Oudesluis, is een aanvang gemaakt. ANNA PAULOWNA Bond van Boerinnen en Platte landsvrouwen. Bij de opening der in Voorburg gehouden vergadering van bovengenoemde vereeni- ging kon mevr. Keijzer—de Jong behalve mej. van Vuren, die een lezing zou houden, ook vele leden welkom hectcn. eHt verslag van de alg. verg. in Utrecht bleef op voorstel van den voorz. achterwege. Medegedeeld werd: voor den cursus van mej. Piet hebben zich 23 dames opgegeven. Door de afd. van de Holl. Mij. v. Land bouw wordt weer een cursus in economie gehouden, te geven door burgemeester Log gers, van Barsingerliorn. yoor de- demonstratie met een strijkma- ohine was geen animo. Mej. van Vuren las met heel goede voor dracht „Ik verwacht liet geluk" van Ali van Wijke Smeding. Bij de sluiting dankte de voorz. mej. v. Vuren en sprak den wensch uit, dat de ver een iging haar nog weer eens spoedig in haar midden mocht zien. Motorongeval. De echtgenoote van den heer J. Geerligs Dz. werd op den hoek van Grasweg cn La- gedijk aangereden door den motorrijder L„ die van de Kleine Sluis kwam. Mw. Geer ligs brak bij den val haar pols en bekwam nog eenige lichte kwetsuren. Ook de motor rijder viel, doch liep slechts een paar klei ne verwondingen op. HEERTJUGOWAARD Winkeliers vergaderen. Vrijdag 28 Oct. was er een ledenvergade ring der Neutrale Winkeliers-, Nering- en Vakvereen. alhier in het café van den heer A. Rus. De commissie, welke heiast was met het uitvoeren der reclamewagen in dc optocht op 6 Sept. oogstte den dank der vergadering. Punt 3 was de St. Nicolaasattractic. Na lang over en weer praten kwam men tot de slotsom om gedurende 14 dagen voor (i Dec. op alle St. Nicolaasgeschcnken dubbele reis- bonnen te verstrekken. Over den spoedcursus voor diploma Han delskennis ontspon zich ccn heele discus sie cn het eindresultaat was dat getracht zal worden om hier een spoedcursus te or- ganiseeren, waarvoor zich al reeds eenige personen opgaven. Bij de rondvraag kwam dc volgende reis in gesprek en werd aan dc commissie op gedragen weer een mooi reisplan samen te stellen, waarna sluiting volgde. Verkoopdag Odith. Vrijdagmiddag hield de zusterkring Odith in de N.-H. kerk een kleine verkooping van door de leden vervaardigde goederen, welke vlot van de hand gingen. In den namiddag waren tevens de prijzen der aan deze verkooping verbonden verloting te bezichtigen. Des avonds half acht vond de trekking plaats in tegenwoordigheid van de gemeente politie. De .vijf hoofdprijzen vielen respectievelijk op de nummers 721, 967, 428, 1404 en 581. Na afloop hiervan vond nog een gezellig samenzijn plaats van de zusters onderling. Overgeplaatst. Naar we vernemen is de postbesteller H. J. Schermer, die eerst eenige jaren de kring Noord bezorgde en daarna naar Zuid werd overgeplaatst, thans benoemd te Heemstede. W1ERINGERWAARD Het Nulsdepartement vergaderde gister avond in 't lokaal van den heer R. Breed onder leiding van den heer Daan Kaan. Na opening vaststelling der notulen. Uit 't jaarverslag bleek, dat het ledental stati- onnair was gebleven n.1. 44. Bij de besprekingen voor het a.s. win terseizoen werd besloten wederom een film avond te houden. Voor den eersten avond zal de heer E. van Millingen te Santpoort worden gevraagd voor een lezing met licht beelden over Guinea. Verdei- zal geprobeerd worden om Ds. Wcstmeijze van Rotterdam een avond hier te krijgen. Voor den laatsten avond wordt weer ge rekend op de medewerking van de leden. Verkiezing bestuursleden Aftredend zijn de heeren Jb. Kaan Kz. en J. van Ham. Ge kozen werden met algemeene stemmen de heeren P. J. Visscher en K. Zijp. De rekening van den penningmeester nage zien door de heeren P. Visser Az. en K. Kos ter werd in orde bevonden. Ontvangsten 254.79; uitgaven met inbegrip van batig sal do zijnde ongeveer f 10; eveneens f 254.79 De rekening van de Leesbibliotheek sloot met een batig saldo van f 42.06. Daarna sluiting. ^VIERINGEN Ned. B^nd v. Boerinnen en an dere Plattelandsvrouwen. Vrijdagavond j.1. had bovengenoemde afd. in de foyer van Cinema de Haan haar eer ste lezing-avond in dit seizoen belegd. Voor dezen eersten avond trad als spreekster op mej. M. T. Boekei uit Delfzijl. Na hartelijke welkomstwoorden kreeg mej. Boekei het woord waarbij een collectie heel mooie lantaarnplaatjes haar rede illu streerde. Over de rede van mej, Boekei zullen wij niet uitweiden, deze toch vinden de lezers(essen) terug in de reisverhalen over Joegoslavië die wij in ons blad gere geld van mej. Boekei plaatsen. In de pauze vroeg Mevr. Bakker nog even de aandacht voor eèn eventueele cur sus van mevr. Jacobs over de ontwikke ling en opvoeding der kinderen. Dames die hierin belang stellen kunnen zich hier voor bij een der bestuursleden vervoegen. Na de rede van mej. Boekei weerklonk een hartlijk welverdiend applaus. Mevr. BakkerKuut spreekt hierna eenige woorden van dank tot de spreekster voor het mooie wat zij ons heeft laten zien en hooren. HOORNSCHE NOTARIS IN HOOGER I BEROEP. Naar wij vernemen, heeft ex-notaris v. H. uit Hoorn, die bij vonnis van rechtbank van 25 October jl. wegens verduistering van f22000 tot 1 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, bij monde van zijn advocaat, mr. A. Jüdell uit Bergen, tegen dit vonnis hoogcr beroep aangetcekend. Er is niets tegen, meent de re dacteur van Onze Vloot. Onze defensiepolitiek moet in Azië eener groote mogendheid zijn. De lieer M. A. Cageling,- redacteur van „Onze Vloot" heeft te Den Haag een rede gehouden voor de Haagsche afdecling van „Onze Vloot" over dc internationale positie van ons land na het accoord van Muen- chen. Spr. kwam tot de conclusie, dat het prestige van Engeland sterk heeft geleden Voor dc kleine naties valt hieruit een érn stige les te trekken, namelijk dat zij slechts kunnen steunen op eigen kracht. Spr. kwam tot de conclusie, dat Nederland in Azië noodgedwongen moet overgaan tot een de fensiepolitiek die meer gelijkenis vertoont met die van ccn groote mogendheid. Spr. meende daarom, dat, wat de marine betreft, het vlootplan-Deckers, hoewel in zijn tijd de verdienste heeft gehad van een ho mogene basis voor den wederopbouw, niet de hoogste wijsheid kan zijn van maritieme verdediging. De heer Cageling noemde het een gebrek aan ernst, dat er Kamerleden zijn die be zwaren maken tegen den pas door de regee ring voorgestelden kruiser. Eenverwerping van of zelfs slecrts een kleine meerderheid voor dit voorstel zou aldus besloot spr. zijn met applaus beloonde rede een belangrijk prestigeverlies voor Nederland boteekenen, niet zoozeer om dien eencn kruiser als wel om den twijfel welke er bij buitenlandsche regeeringen kan rij zen omtrent onzen wil to handhaving van de onschendbaarheid van ons rijk. NOORDSCHARWOUDE, 29 Oct. Aanvoer bl. Eigenheimers 2.90—3; bevel. 1-902.10; uien 3.303.60; drielingen 2.40 2.70; grove 2803; gele nep 5.80—600, peen 1.90—2.30; kleine peen 0.60; kroten 0.80 1.50, roode kool 1.80—2.70, witte kool 0.90 groene kool 1.80; gele kool 1.90—2.20; d. witte kool 0.901,50 andijvie 060—1.40 BROEK OP LANGENDIJK, 29 Oct. Aanvoer bl. eigenheimers 2.303; uien 3.203.60; drielingen 2.303; grove 33.40 gele nep 5.90—6.10; peen 1.60—2.30; kleine peen 0.70 kroten 150—1.90; roode kool 1.50— 2.60; witte kool 0.90; savoye kool 1.30—1.70 d. witte kool 1.20; rammenas 1220 andijvie f 1.30 - VOOR DE GESPREKKEN 31ET EEN OUDER OVER HET LAGER ONDERWIJS. „Niet het weten heeft de wereld verlost, maar de liefde, niet het heerschen geeft beveredigende levensinhoud, maar het dienen" heeft de groote paedagoog Kerschensteiner gezegd. En hij, die de we reldgeschiedenis kent, weet, dat deze woor den een niet te ontkennen waarheid bevat ten. „Die mensch is niet arm en zonder levensvreugde, die nog zorgen mag en zor gen kan voor anderen, voor zijn familie, zijn vrienden, zijn vakgenooten, zijn medebur gers, zijn medemenschen en die van zijn jeugd af. aan zijn geluk heeft leeren vinden in die zorg". Ook deze woorden zijn van Kerschensteiner en ik weet niet, of wel ieder onderwijzer en evenzeer ieder mensch in de samenleving den zin dezer woorden begrijpt en tracht te verwezen lijken, maar dit weet ik wel, dat de onder wijzer aan de nieuwe .school hem tracht te verwerkelijken en meer aan de realiteit van deze waarheid hecht dan aan het laten van buiten leeren van allerlei kennis, welke zoo dikwijls moet dienen om ouders en autori teiten maar wat te verlakken. Er komt echter een tijd, dat de kinderen van thans, die de dupe werden van deze intellectueele verlakkerij hun onderwijzers zullen ver wijten, dat zij iien niet hebben geleerd het leven te leven, zooals dit in de samenleving geleefd moet worden. Al de resultaten van ingestampte kennis en schoonen schijn zullen eens als de glans van blinkend gepoetste koperen bollen ver dwijnen. Wanneer ik u goed begrijp, wilt u hier mee zeggen, dat de oude school haar taak ten aanzien van dit vraagstuk niet verstaat Inderdaad. Ik heb het u reeds meer malen gezegd en ik wil het nog wel eens herhalen: in c.e oude school knielt men voor het beeld van de kenn.s. Men meent, dat de spreuk: „Kennis is macht" de menschen. de wereld redden zal, maar niets in minder waar. Trouwens, de feiten hebben dit wel zeer duidelijk bewezen. De enorme voort gang van de intellectueele ontwikkeling is niet gevolgd door een betere samenleving. Integendeel. Wat al ellende kunren we in onze dagen aanwijzen, welk een mateloos leed wordt er geleden door duizenden en tienduizenden, ja honderdduizenden. In een van geleerdheid overvloeiende wereld tieren waanzin, moordlust, wangunst, wantrouwen en naijver welig. En men behoeft daarvoor niet te wtjzea op de „groote politiek". Men kan gerust in eigen kring blijven. Men kan daar evenzeer opmerken, dat verscheidene intellectueelen, ondanks hun z.g, kennis, van het waarach tig menschzijn ver af staan... De zorg voor zichzelf beheerscht velen en zelfs onderwijzers, van wie we moeten ver wachten, dat zij althans zouden weten, dat in hun beroep offervaardigheid, gemeen schapszin, zorg voor anderen, geen hole woorden mogen zijn, laten ons dikwijls het tegendeel zien. Dezulken verzetten zich zooveel mogelijk tegen de nieuwe school. Zij weten, dat deze school gegrondvest is op deze hoogste men- schelijke waarden, dat deze eischen hen stellen voor veel w e rk om niet, veel arbeid in het belang van het kind, welke niet her taald wordt noch beloond met akten... Finland een sportland De Lappenjongen, die voor mij stond, maakte bij al zijn slankheid een uiterst ge spierden, krachtigen indruk, zijn gezicht toonde vastberaden trekken. Trotsch gaf zijn vader, de leider van een groep Lappen mij te kennen, dat hij zijn jongen in het Finsche stadion hoopte terug te zien. Een golf van geestdrift over het groote feit, dat Suomi binnen enkele jaren het Olympisch sportfestijn mag organiseeren, is doorge drongen tot de Noordelijkste gebieden. Want hoezeer is dit volk de sport toege daan, en hoe weinig beroemen zij zich op de prestaties hunner athleten! De Lappen- jongen, over wien wij hierboven spraken, was brievenbesteller van het district en moest per week ongeveer 450 k.m. te voet afleggen. Maar zelfs na zijn vermoeiende dagtaak nam hij geen rust. Hij is in trai ning voor den Marathonloop en zijn presta ties zijn ongetwijfeld de moeite waard. Het Finsche volk, dat nu sedert twintig jaren vrij is, heeft in zijn geest iets van dien der jongelingsjaren. De architect van het stadion in Helsinski toont dat bijv. in de wijze, waarop hij den gasten uiteenzet welke plannen voor nieuw werk er nog be staan en op welke punten de stad een ge heel ander aspect zal krijgen. En ofschoon nu de tijd weer is aangebro ken van de donkere, lange nachten, zijn de Finnen nog druk bezig met oefenen. Men behoeft slechts een tocht te maken langs de Zuidelijke plaatsen. Op de sportvelden van kleine plaatsen als Turku, Tampere en Kuopio houdt men dagelijks wedstrijden en al zijn daarbij slechts weinig toeschou wers aanwezig, er worden officieus heel wat wereldrecords gebroken. Men vraagt zich onwillekeurig af, wanneer men de loopmachines langs de baan ziet schieten, wanneer men de athleten onfeilbaar juist de speer ziet werpen: wat is de oorzaak, dat Finland zoozeer een bakermat is ge worden van de athleten? Dit drie en een half millioen menschen, dat een uitgestrekt gebied bewoonde van oudsher, moest altijd in beweging blijven, wilde men het onderlinge contact bewaren. Zij hebben in den loop der tijden taai, man haftig en onverschrokken moeten strijden met de natuur en met de vele vijanden. Het strijdende element is van ouds het volkskarakter eigen. De vreugde over een prestatie gaat bij deze stille menschen die per dan men zou denken. Als boeren heb ben zij eeuwen lang over hun uitgestrekte bezittingen moeten draven. Des winters be nutten zij de ski's en men weet, dat zij ook in dezen tak van sport onder de eersten gerekend moeten worden. Volharding en doorzettingsvermogen, het zijn de typische eigenschappen van het Finsche volk. Want niet zelden treft men eenvoudige houthakkers aan, die na hun zware arbeid, des avonds de boeken van hun dichters ter hand nemen of door zelf studie trachten hooger op de maatschappe lijke ladder te komen. Eens sprak ik met Hannes Kohlemainen, die in Londen als eerste Fin heeft gewon nen op de Olympische spelen. Hannes, die op de 5000 meter in 1912 te Stockholm won van den Franschman Jean Bouin en in den marathonloop op de Olympische Spelen te Antwerpen als eerste zegevierde, zeide, dat hij zijn opleiding had ontvangen van een hardlooper uit Turku, Johannesson ge naamd, die in 1900 bij eiken wedstrijd, waaraan hij deelnam, op den eersten prijs beslag legde. Het loopen zit den Finnen in het bloed, maar dat deze aanleg door training ontwik keld moet worden, ook dat hebben zij be ter dan eenige andere natie ingezien. Dat zij in den eindstrijd onweerstaanbaar zijn, daarop is hun natuurlijke aanleg, hun ze nuwgestel en hun taai karakter ingesteld. Finland kan bogen op een groot aantal Olympische grootheden. Enkele namen: Salminen, Isohollo, Lehtinen en Höckert, maar achter hen staat weer een nieuw ge slacht, belust op een Olympische zege. Met een hevig verbonden arm oefende Matti Jarvinnen in Tampere, zijn geboor teplaats, met de speer. Sedert jaren had hu het wereldrecord, en bracht het tot onge looflijke prestaties. Na een aanvankelijke inzinking wist hij zich dezen zomer nog eens te herstellen. Van varen in een schuitje Is Uw bootje zeewaardig? „Ik zit nu eenmaal in het schuitje en moet meevaren!" Dat hooren wij nogal eens, en zijn dan geneigd om medelijden te hebben met de opvarende. Niet heelemaal terecht, want zeer waarschijnlijk is hij heusch niet met macht en geweld „aan boord geslèurd", maar vrijwillig aan boord gestopt. Daaren boven schiet U met Uw medelijden bitter weinig op, probeert liever of U hem mis schien aan een paar betere roeispanen kunt helpen, of, ingeval van een lek, aan een emmer om te hoozen! Wij stappen gemeenlijk veel te gauw „aan boord", zonder het „bootje" in questie aan een grondige inspectie te onderwerpen. Dit bedoelen wij, dat wij de kansen van wel slagen te weinig overwegen, alvorens met de uitvoering van een plan te Ijeginnen. Veel plannen verdienen nauwelijks dien naam, het zijn niet meer dan vage ideeën, „als we dit of dat eens probeeren". En we gaan aan het probeeren, en het loopt ver keerd, en terug kunnen wij ook niet meer zoo gemakkelijk. Wij zitten in het schuitje en moeten meevaren, en wiens schuld is het dat wij niet gezien hebben dat er een stormlucht kwam opzetten, dat wij onze regenjas hebben thuisgelaten en dat we geen drinkwater meenamen? Tachtig pro cent van plannen, die mislukken, zijn ver keerd opgezet, ondoordacht, slecht voorbe reid. Aan ieder plan is natuurlijk risico ver bonden, maar dit risico mag niet oneven redig groot zijn in verhouding tot de kans van slagen. En verwart hier niet Uw hoop op slagen met, Uw kans van slagen! „Het zou zoo heerlijk zijn als het lukte, dus zullen wij het maar wagen!" Foutief geredeneerd, indien er practisch weinig kans van slagen is, bereidt U zich met dit „probeeren" een vrij wekere en volkomen onnoodige teleurstelling. Wie uit verlangen naar „eigen baas zijn" een goed betaalde ondergeschikte werkkring opgeeft om zelf een zaak te beginnen, voordat hij een flinke duit achter zich heeft, die handelt onver antwoordelijk en stuurt vrjj zeker op cata strofe aan. eerst sparen om de maanden van weinige verdienste van een pas-begin- nendle zaak te kunnen uitzingen, eerst ze kerheid achter zich hebben en dan het veel kleinere risico nemen, dat is de veilige en verantwoordelijke weg. Begint niets voor het mensche- lijkerwijs verantwoord is, ook het mogelijk maken van een illusie, het banen van den weg tot volvoering van een geliefd plan, het bezig zün met de noodige voorbereidin gen van een plan kan vreugde en voldoening geven. Wanneer Uw eigen neigingen onvoor zichtig en roekeloos zijn, tracht dan Uzelf te remmen en verantwoordelijkheid te be trachten, terwille van anderen. Dr. JOS DE COCK. ZONDAG 30 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Wieringerwaard, 's av. 7 uur, Ds. Enkiaar. Evangelisatie. Breezand, voorin. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, 'Ds. Bronsgeest, van Vel- sen» H. Doop, SCHAGEN ONZE DAMES VOOR DEN VREDEI A-s. Maandag heeft in huize Peetoom een oprichtingsvergadering plaats van een afdee- ling van den Vrouwen Vredesbond. Naar wij vernamen, bestaat voor deze beweging onder de Schager vrouwen veel belangstel ling. Men zie voor nadere bijzonderheden de adv, voorkomend in dit; Wad.

Schager Courant | 1938 | | pagina 13