II fVoorraadvorming en oorlogs=autarkie n K100STERBALSEM IUITENL A NDSCH I VERZICHT Tweed® blad Economische beschouwing KNEUZINGEN Kantongerecht te Alkmaar Alkmaarsche Kaasmarkt aterdag 29 Octobcr 1935 P's Zelfi! !cr meS U Past Üs oo 5TBI TEL ,cc* de economische ontwikkeling ifllo* ondergeschikt aan de rp18' EISCHEN der defensie. - het ^hjtjuiisme triomfeert. Een van de allermerkwaardigste verschijnselen van onzen tijd is stel-, j j/g het streven, dat men overal ziet opkomen en dat is gericht op het 1 yormen van oorlogsvoorraden. Tot op zekere hoogte is het een uitvloei sel van de ervaringen, die men heeft opgedaan gedurende den grooten oorlog. Niet alleen werd in 1918 het lot van Duitschland beslist door den onhoudbaren economischen toestand in het binnenland, ook de overwin naars, ja zelfs de neutralen hebben aan den lijve ondervonden, hoe de dalende productie van verbruiksgoe- deren een schaarschte deed ontstaan van ongekende afmetingen. Dat dit verschijnsel zich in de oorlogvoe rende naties voordeed was begrijpelijk. Het onttrekken van milliocnen arbeidskrachten ell de enorme extra-vraag naar oorlogsma teriaal, moesten een vermindering in de productie van nuttige goederen met zich Inbrengen. Hun export kon dientengevol ge niet anders dan terugloopen en voor de neutralen uitte zich dit op een wijze, die enigszins doet denken aan de gedwongen autarkie van tegenwoordig. Meer dan sinds mensclienheugenis was jrgekomen, waren zoowel oorlogvoeren- in als neutralen aangewezen op zelfvoor- iening met alle voor den welstand nadee- gevolgen, daaraan verbonden. Nu het oorlogsgevaar in Europa nauwe- jks meer van de lucht is, is het begrijpelijk it de regeeringen zich tegen deze even- iliteiten beginnen te wapenen. Men weet, 'ii iM"'1' wanneer de hom barst, men ten aan- *en van de voorziening met tal van goe- eetBLrcn geheel op zichzelf aangewezen zal en dat, voor zoover het artikelen be dt, die in het eigen land niet worden aan- iffen, de toevoer wel eens plotseling af- leden zou kunnen zijn. jHet middel daartegen is voor de hand ;end. Men dient nu reeds reserves te icn. Reserves, waarvan weliswaar gc- ,!ld voor het gebruik wordt afgenomen, |h die dan echter te gelijkertijd met ver- f voorraden worden aangevuld. mg Zoo is de mensch van heden, die door de kosten van den bewape ningswedloop toch reeds zoo zwaar wordt belast, bovendien nog genood zaakt een extra-voorraad verbruiks- goederen met zich mee te sleepen. De aankoop ervan, hoe deze ook wordt geregeld, zal komen te druk ken op het volk, er moeten magazij nen worden ingericht, er zullen be- waarkosten zijn en natuurlijk eenig bederf. Kortom, men zal het terdege merken. F Gedurende de spannende dagen, die ach- Icr ons liggen, hebben we o.a. van Göring Kunnen hooren, dat Duitschland in dit op licht „klaar" was. Hoewel onze Oostelijke "buren de gewoonte hebben hun voorberei dende maatregelen breed uit te meten, wan- Jneer ze meenen dat dat noodig is, om het Tbuitenland te imponeeren, twijfelen we er piet aan of de Duitsche regeering is in dit lopzicht een goed eind gevorderd. Wanneer Jjhet aankomt op oorlogsvoorbereiding schijnt daar alles mogelijk te zijn. Behalve die enkele uitlatingen echter, we ten we omtrent deze materie betrekkelijk Weinig. Over het algemeen wordt overal om- Jtrent deze reservevorming het grootst moge- lijke stilzwijgen in acht genomen, wat vcel- leggend is voor het belang, dat men er aan veroorzaken veel pijn en veel last. De huid is gewond of gebarsten; het vleesch fekneld en beleedigd, vaak tot op het een. Alles doet zeer, is stijf en opge- loopen, waardoor elke beweging U hindert. Tegen kneuzingen is Kloosterbalsem hèt middel bij uitnemendheid, want die heeft gelijktijdig een dubbele werking. Kloosterbalsem bevat aromatische ge neeskrachtige stoffen, die diep in de beschadigde weefsels dringen en daar hun weefsel-herstellende werking ver richten. Kloosterbalsem bevat echter óók stoffen, die de gewonde huid genezen. Daardoor werkt Kloosterbalsem zoo snel en grondig bij kneuzingen van eiken aard. Bovendien ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stramheid, ischias en pijnlijke spieren. Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid. AKKER'S Per pot van 25 Gram f 0.621/2. pot van 50 Gram f 1.04 hecht. En zoo zien we dus overal voorraden aanleggen van waarlijk enorme afmetingen, zonder dat de wereld ook maar bij benade ring weet, hoe groot deze precies zijn. Het feit, dat ze volledig van de markt worden gehouden, heeft ten gevolge, dat ze daarop althans geen druk uitoefenen, al blijven ze een gevaar, waarvan de gevolgen voorloo- pig niet te overzien zijn. Ook ons land ontkomt niet aan dit uit vloeisel van de oorlogsmcntalitcit onzer da gen. In het voorloopig verslag over de De- fcnsicbegrooting hebben wc kunnen lezen, hoe door verschillende leden is gevraagd of de opbouw der organisatie voor de econo mische en industricele voorbereiding der defensie reeds zoover was gevorderd,, dat de minister daarover mededeelingcn kon doen. Terloops zij vermeld dat., zoo er menschcn zijn, die er nog aan mochten twijfelen of het 't militarisme is, dat voor het tegenwoor dig streven naar autarkie verantwoordelijk moet worden gesteld, ditzelfde voorloopig verslag daarop een duidelijk antwoord geeft. De boven vermelde „industrieele" voorbereiding zegt al iets. Wanneer we dan voorts in de oorlogsbegroo- ting lezen, dat het noodig is in Ne derland meer graan te verbouwen, dan is dat een combinatie, die niet zoo heel lang geleden nog een ab surditeit zou zijn gevonden, doch die thans echter een vanzelfspre kendheid is geworden. Het is autar kie, ingegeven door de oorlogsge dachte, in den meest zuiveren vorm. Over het algemeen zijn het de kleinere landen, vanwaar men omtrent deze reserve vorming althans nog iets verneemt. In Zweden is voor het opleggen van oor logsvoorraden reeds gedurende enkele ja ren geregeld jaarlijks een bedrag van 70 millioen kronen uitgetrokken. Voor deze voorraadvorming is een commissie be noemd, die zeer in het geheim werkt en die het spreekt bijna wel vanzelf ook de binnenlandsche productie in geval van oorlog heeft te regelen. Ten slotte is er een nationale graanreserve opgelegd van circa 100.000 ton. In Denemarken is men minder hard van stapel geloopen. In de voorraden is nog slechts een bedrag van ongeveer 23 millioen kronen vastgelegd. Ik Zwitserland ziet men hetzelfde. De regccring is voornemens een crediet voor voorraadvorming aan te vragen van 10 mil lioen francs, terwijl de mogelijkheid van de vervanging van weiland door bouwland, met het oog op de graanvoorzeining, in oorlogs tijd, reeds in studie is genomen. Intusschen schijnt men ten aanzien van de voorraadvorming eenigszins te gaan in de richting van het Nederlandsche principe, waar men het bij voorkeur aan den particu lier wil overlaten. Alles bijeen genomen spreken deze voor beelden een duidelijke taal. De economische ontwikkeling der verschillende landen wordt meer en meer ondergeschikt gemaakt aan de eischcn van dc defensie. Niet de wel vaart van het volk is meer de hoofdzaak, doch dc voorziening in tijd van oorlog. Het militarisme triomfeert! Dat schijnt het jammerlijk resultaat van de praclische toepassing der moderne ideo logieën. (Zitting van Vrijdag 28 October.) Heerhugowaard. EEN VREEMD GEVAL. Vcrd. A. H., wonende te Heerhugowaard, moet terecht staan, omdat hij op 22 Augus- tus in de gemeente Zijpe op de fiets op den Rijksweg heeft gereden, terwijl deze weg voor rijwielverkeer was gesloten. Vcrd. merkt op, dat hij van 't Zand kwam en den weg is overgestoken naar het naast dien weg loopende rijwielpad. Dc Ambt. van het O.M., mr. de Brueys Tack begrijpt niet, waarom verd. dan een bekeuring heeft gekregen. Verd.: Dat begrijp ik ook niet; de politie heeft bet heelemaal niet gezien. De Kantonrechter wil de zaak aangehou den zien tot Vrijdag 4 November om den verbalisant te hooren. De hoogste markt was met f25.een gulden hooger dan de vorige week. Dit gaf echter niet de algemeene tendens weer, die stug was en die niet hooger was dan de vorige week. De gang is ongeveer te stellen op f 21.a f 22.met f23.— voor de allerfijnste kaas. Tus- schen de f23.en f25 werd niet be steed. Veranderingen zijn er weinige, misschien, dat de Amerikaansche be richten de tendens wat slechter maak ten. Vergeleken bij verleden jaar, toen de aanvoer wekelijks een 25.000 k 30.000 K.G. hooger was, is de trage gang van zaken echter opvallend. SCHAGEN „TEST-PILOOT" in Theater Royal. Voor de totstandkoming van „Test-Piloot" dc beroemde luchtvaartfilm van Metro Goldwyn May er werden niet minder dan achthonderd vliegtuigen gebruikt en er is één scène, waar er honderd tegelijk in de lucht zijn, waaronder de tien zoo juist ge reed gekomen „vliegende forten" van de Amerikaansche militaire luchtvaart. Op een gegeven oogenblik werd de scène van een der „vliegende forten", 'n enorme viermotorige Boeving-machine, die in de boomen terecht komt, door achttien camera men vanuit de meest verschillende hoeken tot op elk détail verfilmd: negen ervan be vonden zich in rondom den reuzenvogel zwermende observatiemachines. Deze vliegramp doet ons slechts één van de vele spannende oogcnblikken doorma ken, welke bij hot zien van Test-Piloot te beleven zijn en als men dan nog weet dat Clark Gable en Spencer Tracy, die door hun creaties o.a. in „Muiterij op de Bounty" en „Stormduivels" onvergetelijk zijn gewor den, de hoofdrollen in deze grootsehe film vervullen, is het toch wel duidelijk, dat Theater Royal ons thans iets heel bijzonders aanbiedt. Dc bekende filmcriticus L. J. Jordaan schreef over „Test-Piloot" in de Haagsche Post": „De stijgende lijn der technische ontwik keling mondt uit in de verbijsterde lucht- episoden van „Test Piloot". De imponeeren- de vliegepisoden die inderdaad alle voor gaande experimenten ver achter zich laten, dc uitstekende bezetting: Clark Gable die Als de bladeren vallen hier de rol van zijn leven speelt, een na vrante vrouwenfiguur van Myrna Loy, en een wonderlijk-gave creatie ten slotte door dien wecrgaloozen acteur Spencer Tracy. Om al deze redenen werd Test Piloot een gebeurtenis!" Tot en met Maandagavond kan men van deze film in Theater Royal genieten. VAN HET GEEL-ZWARTE FRONT. Felle strijd om de leiding ver wacht. Het is morgen een belangrijke dag in do vierde klasse A. Want bij twee van de vijf wedstrijden, zijn die elftallen betrokken, die algemeen als de meest ernstige kampioens- candidaten worden beschouwd. Op dc Loet ontmoeten elkaar Schagcn en M.F.C. (bei den behaalden 7 punten uit vier wedstrij den), terwijl de koplooper B.K.C. naar Texel trekt, om daar de ploeg van dien naam, wel ke de laatste weken in bijzonder goeden vorm is gekomen, te bestrijden. Het is dus best mogelijk, heel waarschijn lijk zelfs, dat de ranglijst morgen een gron dige wijziging zal ondergaan. Natuurlijk heeft de strijd aan de Loet on ze grootste belangstelling. Voor het eerst zal de geelzwarte club nu één van haar sterkere tegenstanders ontmoeten. Prachtig werk hebben de Mcdemhlikkers tot nu toe gedaan (we denken aan hun zege op Texel, op het eiland behaald), en dc taak van on ze jongens is dan ook niet gemakkelijk. Wil len ze hun prachtige kansen evenwel be houden, dan moet er gewonnen worden. En met inspanning van alle krachten lijkt ons dit ook mogelijk. Gelukkig is ditmaal De Moor weer van de partij, waardoor de voor hoede op oorlogssterkte in het veld komt. Met veel vertrouwen zien we dan ook den uitslag tegemoet. Play up, boys! Om 10.30 uur Schagen 2Hollandia IV. BARS1NGERHORN Naar wij vernemen is de boerderij in den Groetpolder, eigendom van de heeren W. Kooijman en Co. te Haringhuizen, bij on- derhandschen verkoop in eigendom over gegaan aan den beer G. de Heer te Ter Aar in Zuid-Holland. De eigenaar zal de plaats zelf gaan bewonen. ZIJPE 'T ZAND. Daan Pool komt. Met zijn select gezelschap is Daan Pool op tournee en natuurlijk zal hij ook ons dorp aandoen. Hij zal optreden bij den heer Kreijger en ongetwijfeld zal het hem niet aan belangstelling ontbreken. Dat be looft een gezellige avond te worden! Men zie voor nadere bijzonderheden de in dit nr. voorkomende advertentie. ONMOGELIJKE LASTEN IN FRANKRIJK PRODUCTIEVERGROOTING. DE BEGRAFENIS VAN HET VOLKSFRONT RUSLAND HEEFT MEER VERTROUWEN IN EEN „MAGINOT-LINIE" DAN IN „VODJES PAPIER." Zoo af en toe, te hooi en te gras, laat de een of andere staatsman wel eens iets los, wat ons een idee geeft omtrent de thans in de wereld heer- schende verhoudingen. Deze week zorgde Daladicr voor een aantal ge gevens van dit genre in de groote rede door hem gehouden op het congres der radicaal-socialisten te Marseille. We vernamen daarin, hoe het Fransche nationale inkomen door hem werd geschat op circa 220 milliard francs, terwijl hij de uitgaven van het Rijk over 1939 raamde op 102 milliard. Dat er slechts dekking was voor 66 milliard willen we buiten beschou wing laten. Hoofdzaak dunkt het ons even vast te leggen, dat het Fransche rijk jaar lijks noodig heeft weinig minder dan de helft van het totale nationale inkomen! Dat dit te veel is, behoeft wel nauwelijks be toog. De verhouding dunkt ons weinig an ders dan een monstrum en geschikt om den meest patriottischen Franschman op den duur den moed te ontnemen. We behoeven ons er niet over te verwon deren, dat de premier tot betere verhoudin- dingen wil komen. En aangezien zelfs groo te staatslieden er vaak een kleinc-kïnder-lo- gica op na houden, redeneert hij als volgt: Ik zelf kan niet met minder toe, dan moet dus het volk meer verdienen. Wanneer hij ons dan verder voorrekent, dat tusschen 1929 en 1937 de productie in Engeland is gestegen met 25 pet., in Duitsch land met 17 pet., terwijl Frankrijk over de zelfde periode een achteruitgang te boeken had van 25 pet., dan wordt zijn redeneering daardoor weliswaar begrijpelijker, dat neemt niet weg, dat de huishouding van den staat reusachtig duur mag worden genoemd. Het niet met minder kunnen uitkomen, vindt natuurlijk zijn oorzaak in de enorme kosten van den bewapeningswedloop, waar aan Frankrijk zich verplicht acht deel te nemen. En wanneer we bij dit alles dan éven bedenken, dat Frankrijk althans nog probeert orde op zaken te stellen, dat het nog een begrooting opmaakt en deze ten minste nog sluitend tracht te maken, dan behoeven we ons niet af te vragen, hoe het er uitziet in landen, waar men dingen als begrootingen reeds lang niet meer kent. Niet verwonderlijk bij dat alles is het, vast te stellen, dat Frankrijk begint te grij pen naar maatregelen, die groote overeen stemming vertoonen met die, welke we in de dictatoriale staten aantreffen. Aan het woord „dictatoriaal", „totalitair" of „ab solutistisch", wil men er niet. Dit beteekent tevens, dat de uiterste consequenties der to talitaire staten niet worden aanvaard. Ethisch komt dit er op neer, dat de vrijheid van persoonlijke mee- ningsuiting wordt behouden, prac- tisch dat dingen als deviezencontro- le en bestuurde economie zooveel als even kan, worden vermeden. Een en ander brengt o.a. als bezwaar met zich mee, dat werkstakingen tot de mogelijkheden blijven belmoren, ter wijl toch juist deze de voor Frank rijk zoo hoog noodige productie vaak ernstig belemmeren. Dit vermijden van het begrip „totalitair" legt anderzijds echter de regeering zekere remmen op, die het haar moeilijk maken af te glijden naar een toestand, waarin het individu wordt gedegradeerd tot een werk tuig in dc handen van den staat, tot een nummer, dat heeft te gehoorzamen zonder meer en dat zich daardoor beroofd ziet van zijn persoonlijke vrijheden, die dc culturee- lcn oogst vormen van do. laatste eeuw. Intusschen, de productie móet in Frank rijk worden opgevoerd, wil het land zich aanstonds niet genlaatst zien voor een bankroet. Natuurlijk zou het goed zijn, in dien daarnaast de staat zich in zijn uitga ven zou kunnen beperken, de kans daarop mogen we echter gezien dc heerschende inzichten wel uitschakelen. Dc productie- vergrooting is dan ook de voornaamste on gave, welke de Fransche regeering zich. naast de bewapening op het oogenblik schijnt te stellen. Daarvoor is noodig, dat de arbeidspres tatie van het Fransche volk wordt opge voerd en we moeen dan ook wel verwach ten, dat het in de eerstkomenden tijd deze richting zal worden uitgestuurd. De Fran- schcn zullen goed doen er mee te rekenen, dat hun fantastisch korte arbeidsweken aanstonds, tot het verleden zullen behoo- ren, dat deze winst van enkele jaren volks front rogeering geleidelijk zal worden geli quideerd. Dat kan niet anders, wil het land het hoofd boven water houden. Daarmee gaat het de Duitsche richting uit, zij het ook niet in de uiterste conse quenties, geliik we die bij onze Oostelijke buren aantreffen. De zeer lange werktijden, die wc in Duitschland vinden, zijn in het veel gematigder Frankrijk voorloopig nog niet aan de orde. Toch is het niet onwaar schijnlijk, dat men te Berlijn mede daarom zoo geprikkeld is over de herbewapening in de Westersche democratieën, aangezien men daar de reserve, die is geiegen in een kor ten arbeidstijd, zeer wel moet kennen. Deze reserve is in Duitschland practisch volkomen verwerkt, verde re productieopvoering is er niet mo gelijk. Zoodat men te Berlijn ver moedelijk met eenige vrees in het hart de herbewapening van Enge land en Frankrijk tegemoet ziet. De ze land hebben nog extra-produc tievermogen in petto, Duitschland niet, Opmerkelijk en dit ligt al weer ge heel in de lijn is het, dat men daarbij in Frankrijk heeft gebroken met de com munisten. Deze categorie van menschen begint men er meer en meer te beschouwen met dc oogen, waardoor Hitier hen bekijkt, zij het ook, dat de toon, waarmede over hen gesproken wordt heel wat prettiger aan doet. Toch ziet men in hen langzamerhand degenen, die, ten koste van alles, iedere productievergrooting willen tegenhouden. Aan de veertigurige werkweek mag niet worden getornd, zoo luidt de communisti sche leuze, iedere aanslag daarop moet worden beschouwd als een aanslag op de waardigheid van den werkman. Waartegen Daladier de opmerking plaatste, dat enkele uren extra-arbeid ten gunste van de lands verdediging, met bijbehoorende honoree ring in loon. toch moeilijk als een aanslag op de waardigheid van dien werkman kun nen worden beschouwd. Intusschen schijnt de breuk met de com munisten in Frankrijk thans definitief. Het volksfront is verscheiden en ter aarde be steld. Zoo wendt men in Europa zich thans over al af van het communisme en daarmee van Rusland. Rusland ziet inmiddels geen heil meer in de bondgenootschappen, die zoo dikwijls toch niet worden nagekomen. In 1914 toonde de heele wereld zich ge belgd over het feit, dat een land over een overeenkomst sprak als een „vodje papier". De mentaliteit is wel veranderd! Thans zijn alle contracten „vodjes papier". En niemand, die er veel aanstoot aan neemt! Met het oog op een en ander beveiligt Rusland zich op andere wijze en bouwt het langs zijn Westgrens een verdedigingsli nie. zooals we die in Europa nu al zoovele kennen. Een nieuwe muur wordt gebouwd, die de volkeren van ons werelddeel van el kander scheidt. Een nieuwe dwaasheid wordt toegevoegd aan de vele, die we reeds rijk zijn. Is het niet een menschonteerende gedach te te weten, dat de volkeren, die niet bui ten elkander kunnen, al hun werkkracht gebruiken om zich in te kerkeren, de on derlinge afscheidingen onoverkomelijk te maken en zich te wapenen. Allemaal din gen, die, als het er op aankomt, de indivi duen niet willen. Doch deze zijn slechts nummers. Ze tellen niet meer. .We leven in een verdwaasde wereld.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5