dien japanners jiJen zalig verklaard M m Pi w- l Geestelijke herbewapening is niet voldoende Vacantietijd... dieventijd Radioprogramma iMl KE 1%.,^ door edsar ric_ burroughs No. 23. „Ja," zei Helen triomfantelyk, „de man, die U voor mijn broer aanzag, is in werkelijk heid Tarzan. Thoma was nu achteraf nog oo- zer, dat Magra verhinderd had, dat hy den man in Loango gedood had. „Het geeft niet,'' dacht hy, „ik zal hem wel krygen." Magra had eveneens begrepen, dat de man, dien zy bij vergisisng voor Brian Gregory gehouden had, in werkelijkheid Tarzan was. En ofschoon ze erg op Brian Gregory gesteld was ge weest, verbleekte nu toch zijn beeld bij dat van den koning der jungle. Het feit, dat hy haar volkomen negeerde, wakkerde haar be wondering voor hem nog meer aan. Toen ze weer ergens hun kamp opsloegen, ging Tar zan op jacht naar vlees. Een uur later sloop Magra uit het kamp. Ze hoopte Tarzan op de terugweg te ontmoeten. Alleen met hem in het bos zou zij hem vergiffenis vragen voor haar leugens en hem smeeken niet meer boos op hem te zijn. Geheel in haar gedachten verdiept, vergat Magra Tarzans waarschu wende woorden over de gevaren in dit gebied. Een leeuw, die op jacht was, ving haar lucht op het was een groot, statig dier, honge rig naar vlees, en hij volgde haar op de voet. hd Nippons keizer voltrekt een eigenaardige ceremonie. Waar 150-000 houten schilden de zielen vertegenwoordigen. Wie mag den Yasoekoeni-schrijn nade ren? Bijna dagelijks komen in Tokio ur nen met heit sterfelijk overschot van de gevallen Japanners uit China aan. Dezer dagen vindt nu de za ligverklaring van de doóden uit dc vier laatste oorlogsmaanden plaats. Een eigenaardige ceremonie, die zich slechts uit het typische karak ter van den Japanner laat verkla ren. In deze moeilijke tijden, in deze oorlogs- aanden, verzamelt men zich drie maal er jaar bij den Yasoekoeni-schrijn te To- io om een nieuwe groep van doode helden den schrijn bij te zetten, om hun zielen zegenen en hen voor alle tijden in de dor Japansche helden-geesten op te ne- .er ten. Uit geheel Japan komen menschen, e deze zaligverklaring wenschen Dij te onen. Dikwijls zijn het. stille, verdrietige ieders, af en toe ook delegaties van patri- jlscbe vereenigingen. Zij allen trekken kar den Yasoekoeni-schrijn, naar den vaardigen tempel, die door een ge- jre ijzeren deur van de buitenwereld sloten is. Deze deur werd uit veroverde monnen gegoten. In den schrijn rusten op het oogenblik ntrevecr 150.000 kleine houten schilden, aarop de namen aangeteekend zijn van apanners, die in den strijd voor het va- eiland gestorven zijn. Wanneer de keizer de dooden eert. In tijden van vrede, wanneer de kersen ml loeien, in het voor jaar dus, verzamelen ms ch de soldaten bij den Yasoekoeni-schrijn ov m hier een kort gebed uit te spreken. De li «srsebloesem is liet symbool van den Soe- arai, den Japanschcn held. Wanneer een ipansch soldaat aan den Yasoekoeni- ihrijn gebeden heeft, behoeft hij den eed p het vaandel niet af te loggen. Hij is oor het gebod aan den heiligen schrijn gebonden, het voorbeeld van zijn roemrijke oorgangers op tc volgen. De zaligverklaring aan den Yasoekoeni- :hrijn wordt door den Japanschen keizer 1,001 ersoonlijk verricht Hij. die in directe lijn fstarnt van de zon, van de zonnegodin ima Terasoe, bewijst, dus aan iedoren oden soldaat op deze wijze directe god delijke eer. En de rouw om de gevallen soldaten houdt op, wanneer de keizer voor de dooden zijn hoofd buigt en hen daar mede in den heldenhemèl van Japan opge nomen heeft Geen dag van rouw Op de dagen der heldcneering is de ge- heele Japansche politie op de been om de wegen naar den Y'asoekoeni-schriin vrij te houden. In groepen van S00 tot 1000 man worden de delegaties langs den schrijn geleid. Deze dag van de zaligverklaring is geen dag van rouw. De soldaat is dood, reeds vele weken dikwijls. De families hebben nog de kleine urnen met de asch in hun bezit. Maar de geest van de natie heeft een ieder al weer voor zich opgcëischt. Men is het nieuwe leven begonnen. Met een lach op het gelaat eert men dc dooden, die voor het vaderland vielen en nu van de eeuwige zaligheid genieten. Men voelt zich verbonden. Deze inrichting van den Yasoekoeni-schrijn was psychologisch een goede zet. De bevol king voelt zich via dezen doodenschrijn met liet leger en met de troepen, die op vreem den bodem strijden, nauw verbonden.- Men is er in Japan trotsch op, wanneer de Ya soekoeni-schrijn zich langzaam met namen en houten schilden vult. En geen Japan ner zou een seconde aarzelen, zichzelf als offer op een slagveld aan te bieden, wan neer hij de zekerheid heeft, op zekeren dag voor zijn dood in den Yasoekoeni-schrijn door het geheele Japansche volk onder leiding van den zonnekeizer geëerd te wor den. Vrouwen roeven ov tot materi- eele wereldontwavening. De Nederlandschen afdeeling van den Inter nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft een brief gezonden aan dc verschillende onderteekenaars van den op roep tot geestelijke herbewapening. Uit het manifest, aldus dit schrijven, zoo als het in de pers is verschenen, blijkt., dat het gebruik van geweld, d.w.z. oorlog, wordt afgekeurd, doch niet uitgesloten. De meening van millioenen over de ge heele wereld is, dat oorlog monschonwaar- dig is, en dat alle weidenkenden desnoods hun leven willen offeren wanneer zij daar mee andere levens kunnen redden, maar niet om andere te dooden. Het werk in dienst van „moreele en gees telijke herbewapening" zal naar de meening van den I.V.V.V. alleen dan een kracht ten goede kunnen zijn, wanneer het streven naar materieele wereldontwapening er mee gepaard gaat. Mocht de oproep leiden tot het gehoor geven aan president Roosevelt's geopperde internationale conferentie dan ware hiermede een kans verkregen onze zinkende wereldgemeenschap te redden. Zware straffen geëischt tegen in breker en heler. Een inbreker heeft van den va cantietijd gebruik gemaakt om verschillende inbraken in Amster dam-Zuid te plegen. Op 18 Juli merkte een agent van politie dat de voordeur van het benedenhuis Sta dionkade 132 open stond. De bewoners waren de stad uit. De agent stelde een onderzoek in en ontdekte, dat het veilig heidsslot aan de binnenzijde van de deur was afgeschroefd. De boekenkast in één der kamers was opengebroken; aan de achterzijde van het huis was een raam opengeschoven. De bewoners werden ge waarschuwd en het bleek, dat de dief een ijzeren geldkistje met effecten had gestolen. Ook de inhoud van de muntmeter was ver dwenen. Op 9 Augustus was de man op dezelfde wijze binnengekomen in een woning aan de Haringvlietstraat. Toen de bewoners thuis kwam, misten zij tafelzilver, siera den en een ijzeren kistje met geld en pa pieren. Op 11 Augustus arresteerde de politie een 22-jarigen markiezenmaker, die in de Kerkstraat woonde. Toen de agent in de woning verscheen vluchtte hij naar het dak. waar hij zich achter een schoorsteen verstopt had. Hij kon worden gegrepen. Het bleek, dat hij* op zolder een deel van de buit had verborgen. Gisteren had de man zich voor de recht bank te verantwoorden. Hij legde een vol ledige bekentenis af. Het tafelzilver en de effecten' had hij aan een vriend gegeven om t-e verzilveren. De opbrengst hadden zij verdeeld. Verdachte is nooit eerder veroor deeld. De Officier van Justitie, vor derde anderhalf jaar gevangenis straf tegen verdachte. De verdediger pleitte clementie Verd. is nooit eerder veroordeeld, hij is een gelegen heidsinbreker. Werk kon hij niet krijgen en steun was hem geweigerd. Een 27-jarige kapper, die reeds meerma len is veroordeeld, had met den vorigen verdachte kennis gemaakt in het Huis van Bewaring in 1936. De markiezenmaker was toen gedetineerd omdat hij verdacht werd van verduistering ten nadeelc van z<in pa troon. Hij is toen vrijgesproken. In het Huis van Bewaring had de kapoer .met den markiezenmaker afgesproken in dc toekomst samen tc „werken". Hij heeft de effecten verzilverd en bewaarde het ge stolen tafelzilver om het later te verkoopen. Deze man had zich te verantwoorden we gens heling. Hij is reeds twee maal veroor deeld. De Officier van Justitie vorderde wegens heling twee jaar gevangenis straf. De verdediger pleitte clementie. Vonnis 16 Nov. Geen kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Advies van den Hoogen Raad ,van Arbeid. De uit te keeren bedragen. De Hooge Raad van Arbeid heeft advies uitgebracht aan den minister van Econo mische Zaken over het voorontwerp wet telijke regeling inzake kinderbijslagverze»- kering. De raad was met groot e meerderheid van meening, dat bij de loonbcpaling van hen, wier gezin den gemiddelden omvang overtreft, rekening moet worden gehouden met de daarmede samenhangende grootere lasten. De meerderheid van den raad (20—14) is van oordeel, dat de kleine zelfstandigen niet onder de kinderbijslagverzekering die nen te worden gebracht. De stemmen hebben gestaakt over de vraag, of de werkgevers onder de kinder bijslagverzekering dienen te worden ge bracht. Dc meerderheid van den raad (1914) is van oordeel, dat de kinderbijslaeverzekering dient, aan te vangen bij het 4e kind. De groote meerderheid -van den raad (276) is van oordeel, dat de leeftijdsgrens moet gesteld wordt op 15 jaar. Klassestelsel. In een afzonderlijke bijlage stelt de raad een klassestelscl voor, volgens hetwelk de kinderbijslag bcdraasrt voor arbeiders met een weekloon van minder dan IS eld: f 0.60 per week of f 2.60 per maand; f 18.tot f 24.f 0.75 ner week of f 3.25 per maand; f 24.— tot f 30.—: f 0.90 per week of f 3.90 per maand; f 30.tot f 36.f 1.10 ner week of f 4.77 per maand; f 36.— tot f 42.-: f 1.30 per week of f 5.63 per maand; f 42. of meer: f 1.50 per week of f 6.50 n. maand. De grootst mogelijke meerderheid van den raad is van oordeel, dat de totale kos ten der verzekering niet door den staat be lmoren te worden gedragen. Dc meerderheid van den raad is van oor deel, dat de uitvoering in de eerste plaats dient te geschieden door de bedrijfsvereeni- ffing. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1988. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00' Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten, hierna „Quintolia", en gra mofoonmuziek. (Om 3.45 Berichten). 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Cithervoordracht en gramofoonmuziek. 5.45 Declamatie eiï gramofoonmuziek. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-Salonorkest. 9.00 Exegetische causerie. 9.30 Orgelspel. 10.00 Berichten ANP, hierna actueele uitzen ding. 10.30 Het Apollo-ensemble. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg ensembleconcert. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 V AR A-Kalender. 8.15 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Renova-kwintet (Om 12.15 Berichten). 12.45 Gramofoonmuziek. I.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Causerie over Eleonora Duse. 2.30 Zang en piano. 3.00 Cabaretprogramma, ber. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Het „Rotterdamsch Pianokwartet 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Fantasia. 6.30 De Ramblers. 7.00 Causerie: „Opvoeding tot democratie". 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Wat en hoe gelooven wy?" 8.00 Zang en orgel. 8.30 Causerie „Koorzang in onze kerken", 9.00 Voor schakers. 9.02 Fragmenten opera „Les pêcheurs de perles". 10.00 C. Steyn's accordeonorkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwyding. II.00 Esmeralda en solisten. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. feuilleton maurice walsh „Ik heb je natuurlijk dadelijk herkend." laar was ze van overtuigd, ze vond ook niet, dat ze langer op een bevestiging hoefde te wachten. „Ik heb op alle wegen die buiten de «ad leiden, naar je uit gekeken ik wou ,g eens ntet je spreken." )an had u in de herberg van Mickeen moeten kijken." „Dat had ik ook moeten doen. Zou ik je een paar dingen mogen vragen, Rogan Stuart?" Hij zwaaide éen stap vooruit, zette zyn voeten weer stevig neer en zei: „Praten zal ons niet helpen, Elspeth Trant. Laat het ver leden rusten." Kon ik dat maar. Het laat rajj niet met rust." Zij boog zich impulsief naar hem toe. „Wil je me alsjeblieft één ding zeggen?" Hij merkte dat zij zenuwachtig was, dat zy van het begin af aan zenuwachtig geweest was, Haar stem, de rustelooze beweging van haar handen, vertelden hem dat duidelijk ge noeg. Hij zou het eerst net een anderen toon probeeren. „Nu?" vroeg hij rustig. „Heb je mijn man vermoord?" Directer kon het al niet. „Ik heb je man niet vermoord," zei hij met vaste stem. Toen ging hij "erder: „Maar om de volle waarheid te zeggen moest ik hem wel te lijf gaan. Er zijn toen een paar andere han den op het tooneel verschenen, die het kar weitje afgemaakt hebben." „Waren het je vrienden?" „Neen," zei hij boos en stellig. „Mijn-vrien den zeker niet. Mijn vrienden en ik zijn tot de conclusie gekomen dat het jouw handen wel hebben kunnen zijn." „Mijn handen?" „Ja, jour/ handen!" „Maar waarom? waarom zou ik?" „Omdat je ongelukkig was omdat hij een slappeling was omdat hij gedronken had en je misschien wel voor de voeten had gegooid, dat er een ander op je verliefd was. Je bent driftig, dat weet je zelf best." Zij wankelde. „Dacht je dat mijn handen...?" Zy duwde hem haar handen onder zijn oogen, kleine, sterke handen zonder handschoenen. „Toch hebben er handen naar zij keel ge grepen. De mijne waren het niet." „En je dacht, dat ik..." Hij bleef een rtorsch stilzwijgen bewaren, hoewel ergens binnen in hem iets luidop mee klonk. x „Ik ik was zoo bang," zei ze „maar er was iets iemand zei iets, toen hij niet heelemaal nuchter was ik weet ook niet..." Ze begon te weifelen, zweeg even en vervolgde toen: „Ik ben blij, dat uw handen rein zyn meer wilde ik niet weten. Goede nacht, mijn heer Stuart." Hij deed een pas op zij. om haar voorby te laten gaan, ';oen keerde hij om en kwam naast haar loopen. „Er is nog meer ruw volk bij den weg vanavond," zei hij. „ik breng u naar de stad." „Vandaag zal ik je niet tegenspreken." zei Rogue, terwijl hij van het trapje naar beneden gleed. „Goede nacht, lieve menschen," fluister de hij achterom, „en ik hoop, dat jullie niet droomen zult. Kom mee naar bed, Koning van Munster!" Hij stuurde den ouden man bij een arm voor zich uit naar de huifkar en die liet zich zonder tegenspartelen sturen. Rogue strekte zijn beide armen boven zijn hoofd uit en haalde een paar maal zoo diep adem, dat het wel zuchten leek. De alcohol in hem was uitgewerkt. „Alweer een dag voor bij." mompelde hij berustend. „Dat is zoo, gelukkig", zei Jamesy rustig. Als hij 's avonds met Rogue alleen was, sprak Jamesy Coffey altijd zacht en vriendelijk met hem. „Ben je in het kamp van Shamus Og ge weest?" vroeg hij. „Ja zeker. Hy heeft me tien shilling per dag geboden als ik hem met schommels wou hel pen." „Wie had hy bij zich?" „Geen vrouw, Jamesy, als je dat bedoelt. Voor hem is er maar één vrouw die telt, dat heeft hij eindelijk uitgevonden." „Waarom die wildeman natuurlijk den ver keerden weg genomen heeft. Kon je nog al met hém opschieten? Hoe vond ;e hem?" „Hy beviel me best. Hij is op één na de beste Coffey in Ierland. Hij zou wel tot rust komen, als hi, kon krijgen, wat hy wenscht% en hij is hier heen gekomen, om ons dat te laten we ten." „Die oude zwarte heks m den woon wagen „Voor hem ir het de jonge roode heks, Jamesy". „Daarover kon iemand anders ook nog wel eens een woordje willen meepraten," veronder stelde Jamesy schalks. „Wie weet!" vond Rogue spottend. „Laat me er eens door!' Jamesy gaf hem een duwtje en krabbelde onder de huif. Rogan kwam achter hem aan. „Vannacht zu.len we misschien eens kunnen slapen," zei hü. „En dan morgen zeker haarpün en jij op zoe' naar Beëlzebub om den duivel uit te drijven!" „Ver zal ik daar niet voor behoeven te gaan," zei Rogan vertrouwelijk. De rust daalde over het kampement neer. Door de stilte van den nacht 'kwamen de kleine natuurgeluiden. Er was geen zuchtje aan de lucht en het gebabbel van het beekje werd tot een mystieken, eeuwenouden ontel bare malen herhaalden zang; bij het water klikte de kluister van het oude witte paard; er ritselde iets in de stekelbrem, waarop de bruin snoof en de getygerde jachthond, die onder de huifkar vastgebonden lag, zachtjes begon te knorren; daarna was alles weer stil, alleen bleef het riviertje onvermoeid en onver schillig zyn lied zingen. Al die geluiden drongen herhaaldelyk door tot Rogan Stuart nu niet meer Rogue Mc Coy. Bij klaarlichten dag was er piets, dat Rogan McCoy /rees aanjagen kon, maar Ro gan Stuart was 's nachts bang om te slapen; Rogue McCoy had zichzelf met ijzeren banden in bedwang, maar als hy liep, t zweken Rogan Stuart's ijzeren banden en de droomen, die hem dan bestormden, verscheurden hem het hart en maakten zijn ontwaken tot een marteling. De oude Jamesy was, als alle oude men schen. een lichte slaper. Twee of drie maal in dei. nacht werd hij wakker, fcewoog zich onrus tig en strekte zijn hand uit, om de oude lap pendeken over Rogue's bloote borst te trek ken. Dan tilde hij zijn hoofd van het kussen en luisterde of Rogue McCoy, zijn pleegkind, w* sliep. En om hem te plezieren, haalde Ro gan dan diep en regelmatig adem en vaak hoorde hij hem fluisteren: Mijn arme jongen mijn arme jongen!" En ir Rogan's hart was dan slechts plaats voor één gedachte: „O God, wat zijn er nog een goede menschen in de wereld!" Dan viel hy v el dra in slaap en zyn droomen TWEEDE HOOFDSTUK. 1. Tien uur in den morgen, de groote paarde- markt van Castleinch is in vollen gang. Allerwegen paarden, rank gebouwde ras paarden en het gerucht van paarden en van menschen, dat opstijgt naar den zonnigen Septemberhemel. Mannen, die hun heele leven de eerlijkheid zelf zijn, vergeten vandaag waarheid, fatsoen en eerbaarheid bij hun op rechte pogingen, om een paard te verkoopen voor een pond meer dan het waard is; paar denliefhebbers, jagers, cavalerie-officieren ko men met groote stappen aangewandeld, staan stil. draaie^ om een aantrekkelijk beest heen, strijken eens langs een been, dat ze niet ver trouwen. controleeren de maat met hun kin tegen een schoft; veeartsen onderzoeken een gebit en houden een minutieuze beschouwing van voor- en nadeelen; schuwe veulens wij ken terug voor een vasten greep om de kaak, kwaadaardige merries slaan met de achter- pooten. omdat ze uit haar humeur zijn; man nen vloeken, bezweren, brengen allerlei over redingskunsten in het perk, komen schoor voetend tot een overeenstemming; paarden worden weggeleid, andere paarden komen er voor in de plaats; stokmagere kerels van bui ten komen rap ter been langs het gerechts gebouw gesneld en drijven de paarden, die zij bij het halster hebben, aan, om hun beste beentje voor te zetten; een lange rij bezadig de boerenpaarden die, het hoofd naar bene den. geduldig staan te wachten, of iemand ze komt koopen; vah een pleintje achter de straat komen de kreten van de zigeuners, die ezels verkoopen wat zeg ik, ezels, Spaan- sche hengsten, wilde Tartaarsche ezels, kostelijke beesten met het kruis op den rug, waar men palmbladeren voor zou willen strooien, om over te loopen. De spullen en draaimolens op het groote plein waren nog niet open; er was nog geen liedjeszanger ver schenen. die. na zyn broek opgesjord te heb ben, uit volle borst een oude ballade had inge zet; op de markt aanwezigen waren zonder uitzondering geheel in beslag genomen door een van de oudste tijdpasseeringen sedert de geschiedenis der menschheid, tevens een der minst eerlijke het aan den man brengen van een paard. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7