Nieuws „De Congo van ons! Tegenstand der Chineezen herleeft DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Tempo! ll ondergang van het .Cantabria" s.s. blijft - Klooster in Tirol gesloten Engeland één zegt Eden Minister vergrootte de spelling chaos Felle aanval op Britsche regeering t Laan. Schaden. Tel. 20. %DAG i NOVEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10718. e der N.V. Uilg-Mif „>lollomh Koorderkwortier* iachinekamer stroomt vol met water. schip in zinkenden toestand. Ea bomaanslag? Tengevolge van een ontploffing, waarvan de oorzaak onbekend is, is «n groot lek geslagen in de „Van* tonver5', een schip van de Hamburg- Ameriialijn, juist toen het van Oak land zon vertrekken. Hellip meet 8269 ton. Het was geladen aderen in blik. De ontploffing was fen ver te hooren. Het schip is in zinken- l en drijft af naar de kust. istwachtschepen en andere booten heb- zich met spoed naar de plaats van het il begeven. San Francisco is bericht ontvangen, je ontploffing zich in de machinekamer voorgedaan, die daarop volstroomde water. De boot aan den grond gezet. - Omtrent de opvarenden nog niets bekend. [ivds verneemt uit San F~ancisco dat de couver" bij Oakland aan den grond is De machinekamer staat onder water. Sweet nog niet of opvarenden gedood ^wel hebben mannen van de kustwacht jl dat zij menschen aan boord hebben die gewond waren. Verscheidene irai moeten aan boord van de „Van- iver" zijn. iRJfl ied prjjj Een kolom water het schip omhoog. spoot naast ider wordt uit Oakland gemeld: kapitein van de „Vancouver" heeft 'gedeeld, dat een kolom water naast het omhoog spoot, waarna de ontploffing q gehoord. De kapitein vond dit zeer lacht. Een ander ooggetuige verklaarde hij een ontploffing hoorde als van een waarna aan stuurboord het water op 6. Sc: De „Nadir" gistermorgen in het Kanaal gesignaleerd. jhe geheimzinnige „Nadir" van de vloot h Franco, welke Woensdag het s.s. „Can- 'HOftria" tot zinken heeft gebracht, is Don- vrs dagmorgen voor de kust bij Hastings ge flaleerd. Vliegtuigen hebben waargeno- n< dat het schip met groole snelheid r het Kanaal voer. Uit de door vlieger- arnemers gemaakte foto's blijkt, dat het ip eruit ziet als een Kanaalboot. Het voorzien van een promenadedek, waar- vak z'°^ een £r0°te houten kist bevindt, aronder blijkbaar een kanon verborgen De Spaansche ambassade deelt mede. de „Nadir" een dier trawlers is, die Br Franco naar Duitschland worden ge- Bden om daar van kanonnen te worden Brzien. Geredden van de Cantabria hij hun aankomst te Londen door aroole menigte toegejuicht, V Gist ICant Gisteravond zijn de opvarenden van de ■antabria" te Londen aangekomen. Dij aankomst in het Liverpoolstreet-stati- 1 werden zij door een groote menigte, aaronder vele Spanjaarden toegejuicht. Tot de geredden behoort behalve de ste- ll'd, ook de kok van de „Cantabria". Diens 011 w, die de reis meemaakte, is echter lor de „Nadir" aan boord genomen. Radio op school? Ter bevordering van het saam- hoorigheidsgevoel. [Sommige Tweede Kamerleden vragen len nota over de ondcrwijsbegrooting of n. Jonnister een onderzoek wil instellen n ae mogelijkheid, nn toepassing van ra fitzcnding bij het onderwijs, opdat in fenolen nationale uitzendingen zouden kun nen worden beluisterd, hetgeen het gevoel jan saanïhoorigheid in hooge mate zou be- ?orderen{ "jvo, de naar radio de kun- Belgische ministers leggen verkla ringen af. Vlandaat in Afrika ter leschikking van den Volkenbond In de Belgische Kamer heeft Graaf Carton de Wiart, minister van Staat, verklaard, dat België van het man daat in Afrika slechts kan afzien in overleg met degenen, die het 't man daat hebben toevertrouwd. Wat den Belgischen Congo betreft, aldus zei de de minister onder toejuichingen, zelfs van afstand van een deel daar van kan zelfs geen sprake zijn. „Wij behoeven niet te praten"! De Congo is van ons! Minister-president Spaak heeft den spre kers geantwoord, die zich gemengd hadden in de debatten over de begin October door de regeering afgelegde verklaring en daarbij ten aanzien van het koloniale vraagstuk ge zegd: „Wanneer men zeker is van zijn recht, discuteert men er niet alle dagen over Het is onnuttig herhaaldelijk garanties te vragen aan de Quai d'Orsav, in de Wilhelmstrasse of op het Foreign Office. De heer Spaak heeft vervolgens herinnerd aan de tegenover den Belgischen gezant te Berlijn afgelegde verklaring, nu een jaar gc- led'en, kórt na het bezoek van Lord Halifax, Hij heeft voorts herinnerd aan de door Eden in het Lagerhuis afgelegde verklaring. „De regeering, aldus de premier, verliest niet de verdediging van onze kolonie uit het oog. Daarvoor zijn, van de 50 millioen der buitengewone begrooting, elf millioen be stemd voor de organisatie van de verdedi ging van onze kolonie." Toegejuicht door de Kamer, eindigde de heer Spaak: „De Congo is van ons. Onze rechten op den Congo zijn onbetwistbaar en wij zullen alle krachten in bet werk stellen voor de verdediging onzer kolonie." Het begin van een anti-kerkelij ke actie in Oostenrijk? Het klooster van de orde der Servïeten, de belangrijkste in Tirol, is door de Gestapo gesloten op bevel van Buerckel. Negen mon niken en een dertigtal burgers van Inns- bruck zijn gearresteerd, terwijl nieuwe ar restaties verwacht worden. Als motieven worden opgegeven overtredingen tegen de zeden en politieke actie tegen den staat. Een ambtenaar verklaarde, dat de voorvallen in het gesloten klooster de sluiting van alle Oostenrijksche kloosters zouden rechtvaar digen. In Roomsch-Katholieke kringen heeft men sterk den indruk, dat de gebeurtenis sen te Inssbruck slechts het begin van een antikerkelijke actie in Oostenrijk zijn. 9> Haast met de herbewapening dringende eisch. Oudrainister Eden heeft een schrijven ge richt tot zijn kiezers in Warwick en Leaming- ton, waarin hij een krachtige oproep richt tot de Engelschen ten behoeve van nationale eenheid „zonder aanzien der partij". Hij schrijft o.m.: „De waarheid is, dat wij niet een zoo vol ledig mogelijke vergrooting der nationale kracht tot stand kunnen brengen, zelfs niet in de materieele kwestie der bewapeningen, wanneer wij het niet eens zijn zoowel ten opzichte van het doel der politiek, waarvoor deze bewapeningen noodig zijne, als ten op zichte van de richtsnoeren om dat doel te bereiken. Dit nummtr bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT S EINTi Verwachting: Matige, in het Westen later wellicht krim pende W. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, aanvankelijk weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Toene mende kans op regen. Schoolkinderen ondervoed En gebrekkig gekleed zullen de ministers doen? Wat Verscheidene Tweede Kamerleden vesti gen er in het voorl. verslag over de On- derw.begrooting de aandacht op, dat van tal van kinderen de voedingstoestand ongunstig en de kleeding gebrekkig is. Zij vragen of de minister bereid is door middel van een rondschrijven de gemeentebesturen op te wekken aan deze zaak aandacht te beste den. Voorts geven zij den minister in over weging, met zijn ambtgenoot van Economi sche Zaken in overleg te treden, ten einde zich gezamenlijk te beraden over de vraag wat gedaan kan worden ter bevordering van het gebruik van melk op de scholen. Verdere successen der Japanners Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Chineesche troepen in het zui den van Hoepeh hun eerste overwinning na den val van Hankau behaald. Zij heb ben te Sjauling een geheel Japansch re giment op de vlucht gedreven. Dinsdag was een Japansche aanval op de stad af geslagen en gisteren gingen de Chineezen tot. den tegenaanval over. Zij sloten den vijand aan drie zijden in. Vijftienhonderd Japanneezen sneuvelden; de rest vluchtte in wanorde. Het was de bedoeling van don vijand op te rukken naar Toengsjan, dat een der sterkste steunpunten in Hoe peh is. De Japansche opmarsch in deze richting is voorloopig ernstig belemmerd. Chineesche troepen lokten 200 Japannee zen nabij Kwanling in een hinderlaag, waar de helft hunner omkwam. Later ver sloegen de Chineezen de ter versterking gezonden Japansche troepen. Tevens mel den zij een belangrijke hoeveelheid oor logstuig te hebben buitgemaakt. Japansohe successen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan sche troepen, die van Sienning naar het zuiden waren opgerukt, Sjauling op den weg naar Toengsjan hebben genomen. Een andere afdeeling, die van Tsekausjih was vertrokken, heeft. Taifansjih. 20 kilometer ten noordoosten van Toengsjan, bezet. Bei de veroverde steden liggen in het oosten van Hoepei. De troepen, die langs den spoorweg Han kauKanton naar het zuiden oprukken, hebben een gedeelte van de wallen van Poetsii bezet. Verder is het strategisch be- langrijke Kiajoe aan den Jangtse geno- men. De Chineesche tegenstand zal voortduren. Naar aanleiding van de Japansche ver klaring over de blokvorming in het Verre Oosten heeft de officieele woordvoerder der Chineesche regeering gezegd: „Deze ver klaring is een ernstige beleediging voor de menschelijke intelligentie. Zij zet het Chi neesche volk nog tot grootere vastberaden heid aan en vernietigt de hoop, dat er wel dra een einde zou komen aan het verwoes tende conflict. De bewering, dat de centra le regeering nog slechts een plaatselijk be wind is, is een ongegronde uitlating, die slechts ten doel heeft het Japansche volk te misleiden. De Japansche oorlogsheeren zeg gen, dat zij de helft van het Chineesche ge bied bezet hebben, doch zij verzuimen daar aan toe te voegen, dat er maar weinig Ja pansche soldaten veilig zijn, dat driekwart van het gebied achter de Japansche li nies nog door de wettige Chineesche auto riteiten beheerscht wordt en dat de hand having van het politietoezicht zelfs in de bezette gebieden 'een financieele last betee- kent, die het Japansche volk niet goed kan dragen. De nationale regeering blijft het centrale gezag in China uitoefenen. De zeehavens mogen verloren gaan, de verbindingen verbroken worden: de Chineesche tegenstand zal voort duren, tot de Japansche actie door uitputting ineenstort." Wat Japan reeds aan de Jangtse offerde. Naar het Chineesche persbureau meldt heeft generaal-majoor Tanihoetsji bij een herdenkingsplechtigheid voor de dooden te Linfen in Zuid-Sjansi te kennen gegeven, dat aan den Jangtse alleen 340.000 Japan neezen den dood hebben gevonden. Tot de gesneuvelden behoorden een luitenant-ge neraal, zes generaal-majoors en 103 andere hooge officieren. Tanigoetsji deelde volgens het Chineesch persbureau verder mede, dal de strijd tegen de guerillatroepen in Zuid- Sjansi den Japanneezen 15.000 dooden heeft i gekost. OUD-MINISTER EDEN. „Ten aanzien van het doel bestaat er geen verschil van opvatting, hefc is niet anders dan een duurzame vrede. Het is thans onze dringende plicht, om zonder onderscheid van partij, een esscntieele mate van over eenstemming tot stand te brengen betref fende de richtsnoeren ter bereiking van dit doel. z „De meesten onzer zijn het er over eens, dat alleen een Groot-Brittan je, dat sterk is in doelstelling en defensie, zijn volledige rol kan spelen voor het herstel en de hand having van een systeem van internationale orde. Vandaar de dringende noodzaak haast te maken met de herbewapening „in het bij zonder wat de luchtbewapening en de lucht afweer in al zijn aspecten betreft." De zevende commissie aan het werk... Pleidooi voor spelling-Marchant. Vrij algemeen is de Tweede Kamer, blij kens het Voorloopig Verslag over de begroo ting van Onderwijs 1939, van oordeel, dat 's ministers beleid ten aanzien van de spel ling van de Nederlandsche taal de verwar ring eerder heeft doen toe- dan afnemen. De zevende spellingscommissie is thans haar arbeid aangevangen. Men mag dus wel aan nemen, dat dit vraagstuk thans voldoende belicht is en rijp voor een beslissing. Er moet op het stuk van de schrijfwijze eenheid en vastheid komen en wel zeer spoedig. Zeer vele leden keuren het af, dat de mi nister aan het onderwijs een andere spelling dan de spelling-Marchant wil opdringen, hoe wel deze laatste reeds aan millioenen kinde ren is onderwezen en ook buiten de school meer en meer gebruikt wordt. De overgroote meerderheid der Kamer heeft zich hierom trent duidelijk in een motie uitgesproken, maar de minister gaat ook tegen deze uit spraak in. Naar het oordeel dezer leden is er geen andere oplossing dan deze, dat de regeering er ten spoedigste toe overga, zelf de spelling-1934 te bezigen. Sommige andere leden komen tegen dezen aandrang op. VROEGER KOSTTE DE BERICHTGEVING UREN, NU SLECHTS ENKELE MINUTEN NIEUW GEBOUW VAN HET ALG. NED. PERSBUREAU PLECHTIG GEOPEND. Heden werd het nieuwe gebouw van het Algemeen Nederlandsch Persbureau op de Heerengracht te Amsterdam officieel ge opend. Het gebouw is eenvoudig, doch stijl vol ingericht, bevat keurige ontvangstzalen, ruime redactievertrekken, een telexkamer, waar de toestellen staan voor het seinen op de beide tclcxnetten van het A.N.P.; een radio-afdeeling, waar al het buitenlandsche nieuws per Heli-machines en in morse wordt opgevangen en twee omroepcellen (kleine studio's), van welke uit de berichten des avonds worden omgeroepen door de redac teuren van 't A.N.P. Op het dak is een net van veertien antennes aan zilvergrijze mas ten gespannen,'door hetwelk het A.N.P. ver binding heeft met het Verre Oosten en Wes ten, Bandoeng en Europa. Onder degenen, die de openingsplechtig heid bijwoonden, bevonden zich tal van autoriteiten uit de pers-, radio- en P.T.T.- wereld, terwijl als eeregasten aanwezig waren de minister-president en verschei dene ministers. De heer H. H. J. van de Pol, president- directeur van het A.N.P. hield een rede, waarin hij de enorme vooruitgang schetste in de techniek van de nieuwsoverbrenging. Vroeger werden de berichten eerst per stencil vermenigvuldigd en per radio uitge sproken, of per spoorpakje verzonden. Wan neer vroeger een schokkend bericht bin nenkwam in den sluitingstijd van den za- kelijken zender, dan moesten honderd tele foongesprekken en meer worden gevoerd en 't duurde uren voordat de laatste krant bo diend was. Thans werkt het A.N.P. met twee eigen telextelegraafnetten, welke dag en nacht ter beschikking staan van het bedrijf. De overbrenging van nieuws uit huiten- en binnenland naar alle aangesloten tachtig bladen in Nederland vergt nu slechts enkele minuten en tientallen seconden. Dr. Colijn tevreden over de pers. Van de verdere sprekers, die nog het woord voerden, noemen wij dr. Colijn, die zeide. er van overtuigd te zijn. dat de Nederlandsche pers in het algemeen op hoog peil staat. Moge dit. aldus spr,, in de toekomst steds kunnen worden gezegd van een in vrijheid tegenover de regeering staande pers. Nadat de minister van Financiën het A.N.P. nog gecomplimenteerd had met het nieuwe gebouw, werd de plechtigheid ge sloten. Churchill aan het woord. In zijn gisteren in het Britsche Hooger- huis uitgesproken redevoering heeft Lord Stanhope ernstige critiek uitgeoefend op de houding van Winston Churchill. zegg°.nde dat de vroegere minister „meer dan wie ook verantwoordelijk fs voor den toestand, waar in wij ons thans bevinden". In een aan de pers verstrekte verklaring I dient Churchill thans Lord Stanhope van repliek. Hij doet een weergaloos feilen aan val op de regeering: „De verklaring van Lord Stanhope toont, hoe moeilijk het voor de regeering is om zich vrij te pleiten van de beschuldigingen wegens verwaarloozing en slecht beheer van de zaken des lands, die tegen haar worden ingebracht. Ik heb sinds tien jaar geen zitting meer in de regeering. De nationale regeering is zeven jaar aan het bewind. Sedert vijf jaar heeft de Duitsche herbewapening groote afmetingen aangeno men. Deze strooptocht van lord Stanhope in een polemiek van in de hoogste mate pri mitieven aard, moedigt ons niet aan te ho pen, dat de eerste Lord der admiraliteit zich op dien hoogen post za.1 onderscheiden';

Schager Courant | 1938 | | pagina 1