TER LEP's Drogisterij Breuklijders! Eerste steenlegging van de OX* School te Barsingerhorn HEEMAF Z1JPE (OKTER VAN SLOOTEN TROUWT MET DOKTER NIESSEN STOFZUIGER ...90.' -en nieuwe R.K. school te Tuitjeohorn Tweede blad Woensdag 9 November 1938 De rotor van den S.K.A. palentmotor, de wereldberoemde Nederlandsche .vinding, ook toegepast bij den groot- 'sten ventilator ter wereld, van de Staatsmijn Hendrik. Slijtage, defecten en radiostoring zijn uitgeslotenl De eenige stofzuigermotor met con-i stant toerental. Laat U vooral demon» streeren hoe belangrijk dit is. AGER IJZERHANDEL L. VAN RIJSWIJK - HEERENSTRAAT 128, SCHAGEN. Raad Harenkarspel De raad van Harenkarspel besloot üistermiddag in zijn gehouden ver- fladering medewerking te verleenen op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor het stich ten van een R.K. school voor ge woon lager onderwijs te Tuitjen- horn. Hoewel het schoolbestuur had overwogen het bestaande ge houw uit te breiden, heeft het daar later vanaf gezien, omdat het plaats- en ruimtegebrek te nijpend Is. Te Kerkebuurt was geen grond beschikbaar, er zal nu een drie- hlassige school worden gebouwd voor meisjes, naast de R.K. kerk te Tuitjenhorn. Er is een voldoend aantal leerlingen en ook de Inspec teur van het Onderwijs kon zich met de aanvrage vereenigen. REKENINGEN. Hierna volgt de voorloopige vaststelling er gemeenterekening, dienst 1937 en goed- *Wring van 't Burgerlijk Armbestuur 1937. terslag wordt uitgebracht door de reke- ingscommissie bestaande uit de horen Jac. oiokdijk, K. Doekeg en Joh. Molenaar, bij ■monde van den heer Blokdijk, die dank brengt, aan den heer Kistcmaker en den heer Essing, gemeente-secretaris, voor hun inlichtingen. De commissie had een post gevonden Ziekenhuisverpleging zoowel op de rekening van liet B.A. en ook op de gemeentereke ning. Beter acht de commissie alle armen zorg aan het B. A. te laten. Overigens ad viseert de commissie tot goedkeuring. De wenschelijkheid van eenvormigheid door de commissie ter sprake gebracht, had reeds de aandacht getrokken. Ook voorzitter acht het het beste het B.A. hiermede te belasten, als dan liet subsidie ovei'eenkomstig wordt verhoogd. Voorzitter zal in B. en W. ter sprake brengen de eenvormigheid te betrachten en hoopt het in de e.k. begrooting tot uit drukking te brengen. De gemeente-rekening sluit in den gewo nen dienst met een batig slot van f 239.69 en in den Kap. dienst met een nadeelig slot van f 2870.06, welk nadeelig slot is veroor zaakt door den aankoop van een motor brandspuit en van materiaal voor den aan leg van een rijwielpad, voor welke uitgaven niet is geleend. BEGROOTING. 'Aangeboden wordt de gemeentebegrooting 1938. Voorgesteld wordt tot leden van de com missie van onderzoek te benoemen de hee- ren: S. J. de Vries, P. de Jong en Jac. Beemsterboer. De leden nemen de benoeming aan. Voor de behandeling van dit punt had de raad nog de volgende agenda afgewe^Ll Na vaststelling der notulen komen, in be handeling de Het gebouw zal een sieraad voor het dorp zijn IN GOEDE HARMONIE WERD DE BOUW VOORBEREID. De plaats, waar de eerste steenleg ging van de Openbare Lagere School te Barsingerhorn gistermiddag ge schiedde, is niet onbetwist! Men herinnert zich ongetwijfeld de pro test-actie, welke door een deel der burgerij gevoerd werd tegen het stichten van de nieuwe school op het bestaande schoolterrein! Liever zag men het gebouw „aan den over kant" verrijzen, mede opdat zij meer tot verfraaiing van het dorp zou dienen. Zelfs de Schager Courant werd in die dagen van strijd door een ingezonden-stukkenschrijvcr op de vingers getikt, omdat ze gezegd had, dat het te stichten gebouw straks aanzienlijk tot de verfraaiing van Barsingerhorn zou bijdragen! B. en W. voelden er echter niets voor, acht tot tienduizend gulden extra voor dorpsschoon uit te geven; deze meerdere kosten zouden n.1. noodzakelijk zijn voor ophooging van het terrein ten Noorden van de Dorpsstraat, het slaan van een schoeiing en het maken van een brug. Hoewel de raad indertijd met 5 tegen 2 stemmen met de door B. en W. voorgestel de plaats voor de nieuwe o. 1. school ac- coord ging en de burgemeester de „over- kant"-menschen van zijn standpunt wist te overtuigen, was daarmee het leed nog niet geleden. In den raad viel nog wel eens een hartig woordje, doch gistermiddag te twee ure was het gemeentebestuur vreedzaam op het veel bestreden plekje gronds bijeen, om den bouw van den nieuwen onderwijs- tempel plechtig te sanctionneeren Onder de aanwezigen merken wij op het college van burgemeester en wethouders, de raadsleden de heeren Kater, D. Burger, Kooijman en Smit, den inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Den Helder, den heer Feringa, den architect, den heer Saai, het hoofd der school, den heer Schlah- milch en het personeel der school, leden van de oudercommissie met den voorzitter hier van, den heer Brommer, den schoolarts, dr. Wenier en het hoofd der school te Kolhorn, den heer de Mol, velen met hunne dames. Toespraak van den burgemeester. De burgemeester, de heer G. G. Loggers, vangt zijn toespraak aan met een wel komstwoord tot de aanwezigen, in het bij zonder tot den inspecteur van het lager on derwijs. Het Gemeentebestuur heeft het, aldus spr., nuttig geoordeeld het feit van den daad werkelijken ophouw van de nieuwe open bare lagere school niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Het vleit zich met de gedachte, dat men dit standpunt kan dee- len, want immers er wordt hier op deze plaats aan een belangrijk werk gearbeid. Belangrijk voor het openbaar lager onder wijs in deze gemeente. En het stemt tot vreugde dat er te dien opzichte thans een belangrijke periode is afgesloten. Een pe riode van plannen opperen, van plannen doen uitwerken; een periode van overleg tusschen gemeentebestuur en architect, on- derwijsinstanties en colleges van hooger toe zicht. Het stemt tot vruegde zegt spr. en dat wel in het bijzonder, omdat deze eerste periode zich gekenmerkt heeft door een volkomen harmonie tusschen deze colleges en perso nen. In dit verband kan spr. niet nalaten een bijzonder woord van dank te brenge' aan den inspecteur van het lager onderwij in de inspectie Den Helder, voor de buiten gewone medewerking, die het gemeentcbe stuur van den aanvang af van hem heeft mogen ondervinden. Spr. gelooft wel te mo gen zeggen, dat het vooral die groote mede werking is geweest die den gang van zaken zoo vlot en voorspoedig heeft doen verloo- pen. Een bijzonder woord van dank, aldus den burgemeester, tot U, mijnheer Saai, is hier ook zeker op zijn plaats. Het gemeentebestuur is vol waardoering voor de prettige wijze waarop U zijn ver langens ten opzichte van deze school hebt weten om te zetten in een bouwplan, dat, eenmaal uitgevoerd en in gebruik genomen, ongetwijfeld een sieraad van het openbaar lager onderwijs in deze omgeving genoemd mag worden. Ik wil, vervolgde dc burgemeester, de hoop uitspreken, dat het verde re verloop der werkzaamheden zich door een zelfden geest van samen werking en harmonie zal kunnen kenmerken. Dat wil dus ook zeggen, dat ik hoop dat allen, die bij dezen bouw betrokken zijn, architect, aan nemers, toezichthoudend personeel en dc arbeiders, steeds met voldoe ning hunne krachten aan dit werk zullen kunnen geven. Dames en heeren, wanneer ik thans over ga tot het leggen van den steen, die de her innering aan den daadwerkelijken opbouw van dit schoolgebouw wil levendig houden, dan wil ik daaraan den hartgrondigen wensch verbinden, dat in deze school, een maal in gebruik genomen, door een toege wijd personeel, de jonge menschcn zullen worden gevormd tot nuttige en bruikbare bouwsteencn van het huis onzer samenle ving. Na zijn rede gaat de burgemeester tot dc eerste steenlegging over De plechtigheid gc schiedt met een met roode anjers versierd schopje. Op den fraaicn steen, welke in den gevel aan den ingang zal prijken, staat ge grift: „Ik ben gelegd door G. G. Loggers, burgemeester van Barsingerhorn, op 8 November 193S". Feestelijk samenzijn. Het gezelschap begect zich nu voor een. eenigszins feestelijk samenzijn naar café de Graaf, waar in cle allereerste plaats een dronk gewijd wordt aan den voorspoodigen bouw van de nieuwe school. Wethouder K. Burger opent de rij spre kers met een toespraak, waarin hij den burgemeester, den architect en de aanne mers, de heeren Molenaar en Klaver, beiden te Koedijk, zijn hartelijke gelukwenschen aanbiedt. Spr. verheugt zich er over, dat de steenlegging door den burgemeester verricht is; deze heeft immers zoodra de plannen tot bouw van de nieuwe school ter sprake kwa men, direct zijn volle medewerking gegeven. Tot den heer Saai zegt spr., dat de funda- menteering der school de verwachting, wet tigt, dat het gebouw den tand des tijds zal kunnen weerstaan. Hier komt een school te staan, aldus spr., die er wezen mag en die, al is er veel cri- tiek op uitgeoefend, als een sieraad van het dorp mag worden beschouwd. Een conflict.sa Wethouder Kistemaker merkt in zijn speech geestig op, dat de burgemeester met zijn beide wethouders in conflict is geko men," omdat hij, uit bescheidenheid, de steenlegging door de schoolkinderen had willen doen plaats hebben. Spr. juicht het echter toe, dat de heer Loggers toch den eersten steen gelegd heeft, daar zijn naam nu tot in lengte van dagen in den schoolge- vel zal prijken en men later zal zeggen, dat de leiding in dezen tijd uitstekend was in Barsingerhorn, omdat er ondanks den slech ten tijd zoo'n mooi gebouw tot stand is ge komen. Spr. kan niet veronderstellen dat het gemeentehoofd hier zijn heele leven blijft, doch spr. hoopt dat de burgemeester nog lang getuige zal mogen zijn van de fraaie school, Dank van de onderwijzers. Het hoofd der school, de heer Schlamilch, complimenteert gemeentebestuur, architect, aannemers en opzichters, de, heeren Bart (Alkmaai*) cn Kaper (Barsingerhorn) em richt zich in het bijzonder tot den burge meester, die het, aldus spr., in dezen moei lijken tijd, nu het rijk de gemeenten zulke groote fin'ancieele verplichtingen oplegt, heeft aangedurfd, tot den bouw over te gaan. Mede namens het onderwijzend per soneel betuigt spr. den burgervader zijn groote erkentelijkheid voor de goedé zor gen, welke het openbaar lager onderwijs van dit gemeentebestuur geniet. Het woord is vervolgens aan den heer de Mol, hoofd der school te Kolhorn, die in zijn felicitatiespeech speciaal de oudercom missie betrekt, want de ouders hebben vol gens spr. immers het grootste belang bij de nieuwe school. Spr. hoopt, dat het ge bouw, dat hier eerstdaags verrijzen zal, voor de kinderen werkelijk tijdens de schooluren een „tehuis" zal zijn. De heer Bromnner spreekt namens de oudercommisie. Wat in den Bijbel staat: „Bouwen is breken" is hier zeker van toe passing. Moge de school voor allen een zegen zijn! Voorzitter sluit hierna het officieele ge deelte, na allen dank te hebben gebracht, in het bijzonder ook voor de vriendelijke woorden tot hem persoonlijk gericht. Men blijft daarna nog eenigen tijd gezellig bij- Burgemeester Loggers verricht de plechtig heid. Van links naar rechts: de inspecteur van het L. O-, district Den Helder, de heer Feringa, burgemeester Loggers en de ar chitect, de heer Saai. Het Onverwoestbare hart van den INGEKOMEN STUKKEN, waarvan voor kennisgeving worden aange nomen het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Voorgesteld wordt op een verzoek van cle R.K. Middenstandsvereeniging te Waarland aldaar ©en lantaarn bij het arrestantenlo- kaal te plaatsen, afwijzend te beschikken. B. en W. motiveeren bun advies, door op te merken, dat men in deze gemeenfe dc plaatsing van lantaarns van gemeentewe ge niet kent, doch het sedert jaren in het leven geroepen subsidiesysteem per lan taarn toepast. Conform het advies van B. en W. wordt besloten. Voorzitter deelt mede, dat de heer de Jong kennisgeving van verhindering hectf gezonden. EEN R.K. SCHOOL TE TUITJENHORN. Dan volgt het voorstel inzake een nieuwe R. K. School te Tuitjenhorn, hiei'boven na der omschreven. Voorzitter zegt dat thans reeds er één onderwijskracht meer is dan er lokalen zijn! De heer de Vries is het met B. en W. eens, dat. er noodzaak van verandering bestaat. Het brengt wel groote kosten mee, maar een andere oplossing is er niet. De scheiding, die reeds eerder noodig geoor deeld werd, moet nu maar voltrokken wor den. Anders blijft het toch maar een prakboel. De raad heeft in dezen, antwoordt voorz., alleen goedkeuring van medewerking ver leent. B. en W. zullen de verdere plannen uitvoeren. Het gebouw zal eigendom wor- Veel belangstelling en een mooie kinderhulde. is geen alledaagsche gebeurte- als uw verslaggever in de aanwezig is om eens te verslaan, dan er iets aan de hand zijn, wat in de stad gewoonlijk een huwelijk" noemt veronderstelt, dat het huwelijk van dokter van Slooten met zijn collega Ella Niessen in alle pracht en praal zou worden, vergist zich huiselijk reed de dokter zijn bruid in wagen naar het gemeentehuis, als de dokter is, ontbrak de Ook de bruid was in wan- ióch wTas de plechtigheid in de raads- niet minder treffend om, immers 't burgemeester Breebaart liet geluk wensch naar voren bracht: hier elkaar twee menschcn, die in liet leven staan! Twee menschen, die als minnenden, die nog goede kame- moeten worden voor den ambtenaar den burgerlijken stand verschijnen, twee menschcn, die al goecle karne- zijii, reeds één zijn door hun ge- taak de lijdende mensch- ficdienen! In zijn toespraak deed de Tieester nog uitkomen, dat het pret- i ook voor het gemeenschapsleven in liid-Zijpe, een gehuwden dokter te hebben en zeide te hopen, dat het Mevr. van Slooten niet zwaar zou vallen, haar taak van „vrouwelijke dokter" te verwis selen met dien van „doktersvrouw". Veel genoegen deed het spr. ook, den vader van den bruidegom, oud-burgemeester Wiebe van Slooten uit Hcexdiugowaard, aanwezig te zien. Als getuigen traden op twee col lega's van bruid en bruidegom., de heeren doktoren Nagelhout en R. Kooij. (De laatste is een zoon van het raadslid Kooij te Noordscharwoude). Een kinderhulde. Een alleraardigste hulde werd het bruids paar, na het verlaten van het gemeente huis bereid. Voor den ingang stonden verpleeg sters, geleidsters en kinderen van het kleuterhuis Trein 8.28 te Petten met bloemenbogen en zongen cle pasgehuwden toe. De dokter cn z'n vrouw hadden dit zeker niet ver wacht. Ze maakten maar gauw dat ze wegkwamen! Voor het raadhuis was de belangstelling zeer groot, velen wilden natuurlijk „hun dokter" zien trouwen. De dokter èn zijn assitente, die zeker gisteren „cum laude" tot echtelieden gepromoveerd zijn! WILT U ONDERGOED, DAT U PRETTIG ZlLjj O KOOPT DAN A HET DEGELIJKSTE ONDERGOED den van het schoolbestuur, de gebruikelijke vergoedingen per leerling zullen worden gegeven. Dit is anders dan bij de andere twee bijzondere scholen, waarbij cle gebou wen eigendom zijn van de gemeente. Deze toestand is bijna uniek in Nederland. De heer dc Vries meent, dat indertijd het gemeentebestuur het voordeeliger vond zelf het beheer over de scholen te houden. Voorzitter: Toen was de zaak nog nieuw, maar zooals 't nu wordt, is het gangbaar. Zonder hoofdelijke stemming neemt de raad het voorstel aan. Rondvraag. De heer Molenaar vraagt of B. en W. zich reeds in verbinding hebben gesteld niet de Wieringermecrdirectie over landverhuur. Voorzit!er: Kr is een brief ontvangen, dat we in 1939 weer moeten aanvragen. We staan op de lijst. Op een vraag van den heer Doekes, zegt voorzitter, dat nimmer een verzoek tot ad- haesie is ingekomen van de onderwijzers- organisatie tot verlaging der leerlingen- schaal! Hierna sluiting. Voor U bestaat een BREUKBAND, die U weer in staat stelt, alle werkzaamheden, zonder bezwaar uit te voeren. Dit is TER- LEP's BREUKBAND ZONDER VEER. dus géén knellend gevoel en hinderlijke druk. Ook in BREUKBANDEN MET VEER heb ben wij een groote sorteering. Steeds alle maten voorradig. In prijzen vanaf 12.50. Alleen verkrijgbaar in Apothekers Assistenten. HOOGZIJDE 103. Tel. 99 SCHAGEN. Het jong gehnwde paar verlaat het Raad huis van Zijpe en neemt de bloemenhulde van de kinderen van het Rusthuis trein 8.28 in ontvangst.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5