immm EM DE WiHB©ID>IENI STAD EEN KOEKOEKSFLUIT Hiite. janqeni en Ziezoo, daar ben ik weer. Ja, dat was me ook een vervelende geschiedenis de vorige week. Daar was ik juist bezig met de be antwoording van jullie briefjes en kijk... daar krijg ik bezoek van juffrouw Griep. Ze sleurde me 't kantoor uit, naar huis en daar kwam ik in bed terecht. De dokter kwam en die keek heel bedenkelijk. „Een week onder de wol," zei hij. Nu... ik heb er een paar dagen afg< .akt (zonder dat hij het weet), maar helemaal fit ben ik nog niet. Het prikt en bonst nog een beetje in m'n kersepit, en af en tpe wordt ik geweldig warm. Oom Theo heeft toen voor de beantwoor- ding der laatste briefjes gezorgd, maar ik vind evengoed nog een hele stapel van de vorige week, die over is en niet beant woord. Die komen dus nu aan de beurt. Het boek werd gewonnen door: WIM WESTDORP, Waal en Burg, Texel. die we hartelijk feliciteren. Die kan van de week tenminste lezen! En nu de briefjes: Wolter Kok, St. Maartensbrug. Jam mer, dat de taart jouw neus voorbij ging, Wolter, maar tj&Uté.... er is er maar één die 'm kan winnen. Wat een feesten heb jij in het vooruitzicht, Wolter! Die 25-jarige bruiloft van je oom, pas de verjaardag van je moeder (waarmee ik je nog wel feliciteer) en dan al gauw Sinterklaas, Kerstfeest en Oud en Nieuw. Het kan niet op! Rika Keyzer, Schagen. Daar krijg ik weer zo'n fijne lange brief van Rika. Nu, jij bent een record-briefschrijfster, hoor! Niet alleen dat je keurig schrijft maar ook de inhoud "is prima in orde. Maar ja, wij zijn ook al oude vrienden van elkaar. Zeg, Rika, ik wilde dat je die Pietje Puk eens kon zien bij ons thuis. Hij is al driemaal zo hoog en breed geworden als toen ik hem kreeg en op dit ogenblik hangen er wel 12 bloempjes aan. Wist je dat de eigenlijke naam „Vlij tig Liesje" is? Piet en Sjaantje Zeeman, Keinsmerbrug. Meester Baajens ken ik persoonlijk niet. Heb wel eens van hem gehoord en ook dat hij zo aardig met jullie omspringt. Ik ben het met je eens wat die verdwijning van het briefje betreft: die zijn vast en zeker door Sinterklaas YerstoPt: Miek Leguit, Schagen. Ja, pianospleen kan ik ook, hoewel ik er de laatste vijf jaren niet veel meer aan doe. Geen tijd meer he laas. Maar de nieuwe wysjes, zooals Violetta en de Lambeth Walk en „Of Mama", die speel ik 's avonds nog wel eens. Dan danst onze hond, Djoek, de maat achter de kruk. Dat moest je eens zien! Tiny Snooy, Wieringen. Heel mooi postpapier heb jij, Tiny. Aardig om zoiets op je verjaardag te krijgen. Ik heb je anders een hele tijd gemist Tiny? Waar zat je. Geen tijd door de school Anie Rademaker, Petten. Ook al een slachtoffer van de geheimzinnige briefjes- verdwijning, maar ook Annie is gelukkig niet boos op me. Nu, ik kon er niets aan doen. Ben jij zo bang van die draaiende paddestoelen op de kermis? Nu eerlijk ge zegd, was ik toen ik klein was, ook <niet zo'n geweldige held hoor! Dag Annie! Guurtje de Hoop, Schagen. Dat raad sel, wat jij ons opgeeft, vind ik erg moeilijk. Wat het tegenovergestelde van theoloog is?... nee, ik geef het op. Schrijf het me vol gende week maar. Afgesproken Dag Guurtje! Miep, Anna Paulowna- Nee, maar Miep, daar ontvang ik een hele collectie tekeningen van'je en... ik vind er een paar heel aardige tussen ook. Die zal ik bewaren. Heb je die op school of thuis getekend? Dat moet je me volgende week eens schrijven. Bram Borst, Schagen. Zo Bram, dat vind ik aardig van je, dat je me nog eens extra bedankt voor het boek dat je gewon nen hebt. Was het naar je zin? En heb je het al weer uit? Ik denk het wel, want je bent nog al een lees-liefhebber, niet? Dag Bram. Ennie Bos, Noord-Schanvoude. Hoe gaat het met je pasgeboren broertje Willem, die jullie Willie noemen? Ik vind het wel een leuke naam. Is hy nog steeds aan de karnemelk? Daar houdt de Kindervriend ook van, maar... met suiker. Wat een snoe per hè? Stynie Hemke, Noord-Sclianvoude. Nu, dat is een heel avontuur Stijnie, en ik sta perplex hoe jullie het hebben klaargespeeld om 3 cent te lenen van het Rijk. Dat is wel een unicum en ik kan me voorstellen, da.t ze by je thuis hun oren niet geloven konden toen ze het hoorden. Maar jullie kenden den ambtenaar zeker een beetje, is het niet Jeltje Peetoom, Noord-Scharwoude. Och... Och... wat jammer, dat ook jouw briefje, (dat nog wel juist zo groot was!) verdween. Nu het spijt me voor je hoor. Echt! Het geheim dat we beiden hebben, bewaren we nog maar steeds zuinig. Nie mand weet het! Trynie Dekker, Noord-Schanvoude. Van die tentoonstelling heb ik gehoord en... ik was er zelf ook. Nu, dat was de moeite waard, zeg. Maar een beetje griezelig vond je die geraamten zeker ook wel? Of kun je goed tegen griezelarij Trynie Timmerman, Noord-Scharwoude. Nu, daar krijg ik een heel verslag van Trij- nie, die van de zomer met haar moeder naar Artis geweest is. Dat je het geweldig vond, begryp ik. Zelf ben ik er meermalen ge weest en iedere keer weer vond ik het inte ressant. Ik denk dat ik er weer s heenga. Dag Trynie. Jacoba Kuiper, Schagen. Coba heeft kespijn gehad, maar neem een raad van den Kindervriend aan: ga altijd direct naar den tandarts. Net als ik. Als ik even pijn voel ben ik al bij hem en heel wat keertjes heeft hij getrokken en geplombeerd. Daar hoef je heus niet bang voor te zijn! Nu kan je Opoe je ook weer voorlezen Coba, dat zal ze wel aardig vinden. Wat een geweldig grote brief heb jij geschreven. Ik heb er wel 5 minuten in zitten lezen. Alex Pranger, Breezand,, Is het een aardig konijntje Alex? Is het voor op te eten met Kerstmis of om te bewaren? Dat moet je me maar eens schrijven. Konijnen bout is heel lekker en ik ben er verzot op. Maar of de konijnen het leuk vinden geloof ik niet... De Moeder van Hilda Bestevaar en Hilda, Schagen. Dat vind ik nu eens leuk van U, om inplaats van Hilda zelf te schrijven. Dat bewijst dat U ook de briefjes leest en dat doet de Kindervriend goed.Dat begrijpt U natuurlijk wel. Heeft Hilda het zo druk met allerhand? Nu, dat kan geen kwaad! Hoe maakt de kleine poes het? Pikken de kippen hem nog wel eens? M'n beste groe ten aan Hilda! Kees Tuinman, Anna Paulowna. Dat was een lange brief Kees en ik was er heel bly mee- Dat Je zo van taart houdt en ook de overige huisgenoten... nu, dat is al net als by mij thuis. Als er taart is zijn we altijd in ons sas. Maar ja, dat is ook niet iedere dag! Dag Kees! Bets Tyssen, Anna Paulowna. Ja hoor, ik heb de komst van den nieuwen burge meester ook gezien Bets, en ik heb jullie horen zingen ook. Ik heb jou zelfs gezien, je stond achteraan, met een rood hoedje op en een blauwe jurk. Is 't waar of niet...? Trien Tysen, Anna Paulowna. Kijk eens aan, daar hebben we weer eens een vriendin, die me vraagt of ik eens in haar poëzie-album wil schrijven. Nu... vooruit dan maar. Stuur het album maar naar het Bureau. Maar... nu hoop ik niet dat er vol gende week 10 vriendinnen zijn, die het zelfde vragen, wat daar is zelfs myn dicht- duim te klein voor! Kees v. d. Gragt, Diemen. Een nieuwe vriend, Kees' vader heeft vroeger in Scha gen gewoond en nu lezen ze nog de krant. Natuurlijk mag je ook meedoen Kees, maar... je moet dan iedere week een briefje sturen. En er niet mee ophouden als je de eerste paar maanden geen taart of boek wint. Spreken we dat af? Tot volgende week! Aagje Borst, Schagen» Ik wist dat Klaas een zusje heeft, maar ze heeft nog nooit geschreven. En nu krijg ik ineens een briefje van haar. Nu, dan deel jij ook mee in de kansen, Aagje. Als je tenminste volhoudt. En dat ben je zeker van plan, niet? Klaas Borst, Schagen. Zo, zo, kim jij al met een tractor rijden Klaas? Daar zui len je vrienden dan wel jaloers op zijn, denk ik. Dat je het plezierig vindt taartjes te eten, kan ik me voorstellen. Zo ben ik zelf ook altyd geweest en... ze zeggen dat ik nog zo ben. Lezen je moeder en jy samen zoveel? Gezellig is dat nu met de winter maanden hè? Het briefje van Klaas was het laat ste. Ik ben er door dat wil zeggen, de briefjes van verleden week. Alle briefjes van deze keer blijven dus lig gen ik moet jullie weer verzoeken vol gende niet te schryven. Spreken we dat af. Alleen dus het raadsel oplossen. Oplossing raadsel vorige week Vogel, ham, boog, veen, eend, hoen, wiel, wang. Hooge boomen vangen veel wind. Goede oplossingen ontvangen vant Gretha H., Schagen, Geri D., Schager- brug; Cor, Aafje, Bram W., N. Niedorp; Bets de G., Dirkshorn; Simon K., N. Niedorp; Jan B., Barsingerhorn; Marie en Wim B., Schagerbrug; Bram B., Schagen; Jack v. d. C., Schagen; Dik P., Winkel; Hendricus P., Keinsmerbrug; Gré K., Kolhorn; Kees T., Anna Paulowna; Jannie B., Schagen; Annie, Hennie, Johan en' 'okkie W., Lutjewinkel; Trien T., Anna Paulowna; Bets T., Anna Paulowna; Emmie B., Noord Scharwoude; Alex en Bram P., Breezand; Jeltje P., Nd. Scharwoude; Rika K., Schagen; Tini K., Schagen; Nico K., Den Hélder; Wim W., Texel; Trynie v. L„ Nd. Scharwoude. Nieuw Raadsel Wat staat hier? Denk aan Vlaggen, Oranje versiering, muziek^ zang en andëre feest klanken en denk San in het bizonder aan de nazomer van dit jaar. EEEEIIUUBGG JLMNRRS Wetenswaardigheden In de Wang-Poorivier in China werd een schildpad gevonden. Op zijn schild stond geschreven, dat hij in 1580 door een pries ter was gevangen en daarna weer vrij was gelaten. Het is bekend dat sommige schild padden heel oud worden, maar deze is toch wel bijzonder oud! In Canada worden vissen uit vliegtuigen neergelaten in water, waar. geen vissen zijn. Vroeger gebeurde dat met een boot, maar nu is gebleken, dat de dieren allen blijven leven, als ze van niet al te grote hoogte worden afgeworpen en dat ze boven dien beter verspreid worden. In een museum in Chicago is een heel interessante proef gelukt. In een turflaag in Mandsjoerije waren zaden van de lotus bloem gevonden. Die zaden moesten daar al ongeveer 500 jaar in gelegen hebben. Ze waren helemaal hard geworden van buiten en het leek wel, alsof ze gepolijst waren. Daardoor waren de zaden niet door de vochtigheid en ook niet door zuurstof of iets anders aangetast. Toen de zaden naar Chicago werden gebracht deed men er een paar proeven mee. Na heel lang proberen lukte het om de harde buitenkant er door zwavelzuren af te krijgen. Daarna werden de korrels in een waterbad gelegd en na zes dagen ontkiemden ze! Dat is werkelijk iets heel bijzonders, want zaadkorrels blij ven over het algemeen hoogstens 20 of 30 jaar zo goed, dat er nog planten uit kun nen komen. Als moeder een ei nodig heeft in de keu ken, moeten jullie eens vragen of jullie het uit mogen blazen. Heb je dat wel eens ge daan? Dat kan je doen met een heel fijne naald. Je prikt boven in het brede eind een gaatje en ook opzij in het spitse eind. Dan blaas je voorzichtig het ei leeg. Als er hele maal geen eigeel of eiwit meer inzit, maak je de gaatjes heel voorzichtig groter, tot ze zó groot zijn, dat je ze met een kleine ronde vijl glad kan vijlen. We hoeven natuurlijk niet te zeggen, dat dit ook een werkje is, dat heel erg voorzichtig en met geduld ge daan moet worden, anders breekt de hele schaal kapot. Kijk maar eens op de teke ning, hoe je de gaten moet maken. Gat A krijgt een doorsnede van 8 millimeter en gat B van 5 millimeter. Nu draaien we niet te dik ijzerdraad in de vorm, die jullie zien afgebeeld. De gro te lus vooraar, moet zó groot zijn, dat het ei er juist niet doorheen kan. De twee lus sen, die rechtop staan zijn zó lang, dat ze een klein eindje boven het ei uitsteken, als je dit in de grote lus hebt gezet. De achter ste lus is een beetje langer dan de voorste. Tenslotte neem je een rond potlood en wikkelt daar een stuk papier om heen, waarvan je de beide kanten over elkaar plakt. Zo ontstaat een papieren buis om het potlood heen. Als de lijm helemaal op gedroogd is, haal je het potlood er weer uit en houdt dan alleen het buisje over. Hier van druk je nu één einde een beetje sa men en steekt het daarna door de twee rechtop staande lusjes, zó, dat het smalle eind juist boven het gat A is. Als het niet helemaal goed zit, buig je de draden net zo lang tot de buis precies boven het gat zit, en dan plak je het buisje op het ei vast. Wanneer je nu door het buisje blaast, komt er een heel heldere, zuivere toon uit. Als je je vinger op gat B houdt, klinkt de toon veel lager en door nu afwisselend je vinger op het gat te houden en hem er weer af te trekken, krijg je de koekoeks- roep. Als je heel hard blaast en je vinger heel gauw op en neer doet op gat B, lykt het net of je jodelt. Je zult eens zien, dat je veel plezier van je fluitje zult hebben! Wortels en kronen Wie wel eens in het bos gezien heeft, dat een denneboom uit de grond werd gehaald, of liever eerst om werd gehakt en daarna de wortels losgekapt, heeft kunnen zien, wat een lange wortel een den heeft. Die wortel lijkt wel een lange paal. Dat is ook niet te verwonderen, want zo'n hoge boom heeft werkelijk wel een flinke wortel nodig om overeind te blijven staan. Er zijn nog lange, dunne zijwortels nodig om de boom vast te houden en zo is het alsof de boom in de grond zit vastgeankerd en vastge snoerd. We kunnen meestal niet de wortels van een boom zien en weten alleen maar, hoe bij er boven de grond uitziet. Maar hoe zien nu de verschillende wortels van de bomen er uit? Om dat te weten te komen hoef je heus geen hoge bomen om te kap pen en de wortels uit te graven. Het is al voldoende, als je de boom eens een beetje nauwkeuriger bekijkt. Er is een grote over eenkomst tussen het gedeelte van een boom, dat boven de grond is en dat wat onder de grond verborgen is, dus tussen de kroon en de wortels Dat is geen toeval, maar de wortels moeten een bepaalde dienst verrichten voor de boom. Ze moeten ze niet alleen vasthouden, maar ook van water voorzien. Hoe beter dat lukt, hoe be ter groeit de boom of plant. Dat weet de tuinman ook wel, als hij een zelfde stuk van de kruin van een vruchtboom heeft af gesnoeid, als van de wortels. De denneboom heeft dan ook een lange, diepgaande wortel. De lange, dunne zij wor tels kunnen we in verband brengen met de dunne takken. De eik, die er zo heel anders uitziet dan een dén, heeft ook heel andere wortels. De ze wortels zijn net zo breed uitlopend en zo verward en knoestig als de kroon van een eikenboom. Een spar heeft weer andere wortels. Geen diepe, lange, ook geen wijde, knoestige, maar een soort plat bord van wortels, waar de kegelvormige spar net zo vast op staat, als op de houten planken in onze huiska mers met Kerstmis! Bij planten dienen de wortels in de eer ste plaats om ze van water te voorzien en. niet zo erg om ze vast aan de grond te hou den. Het spreekt ook vanzelf, dat dat bij planten niet zo erg moeilijk is De wortels van de koningskaars bijvoorbeeld komen precies tot de plaats, waar het water valt, dat van de bladeren van de plant afdrup- pelt. Daaraan kan je zien, hoe mooi de de len van de plant onder de grond en die vatt" boven de grond samenwerken. De moeras dotterbloem, die altijd op zeer vochtige plaatsen groeit, heeft wijde wortels onder de grond of onder het water Die hoeven niet lang en diep te zijn om water te halen, maar groeien even weelderig als de stelen van de plant boven de grond. Nu zullen jullie wel vragen: en de knol len, bollen en uien dan? Dit zijn gedeelte lijk echte, voor een deel ook „onechte" ver dikkingen van de wortels en deze hebben ook nog een andere taak. Ze dienen bij voorbeeld ook voor voorraadschuur en voor eetkamer van de jonge plantjes. Een wereldrecord In de dierentuin in Leipzig werd kort ge leden de 1000ste leeuw geboren. Zoveel leeuwen zijn er nog in geen enkele andere dierentuin geboren. Nu heeft deze dieren tuin weer een nieuw record geslagen met de geboorte van de 100 en 101ste gevlekte hyena. Dit is een wereldrecord. Het is tot nu toe nog maar heel weinig voorgekomen, dat een hyena, die in gevangenschap leefde een jong kreeg. Maar in de dierentuin van Leipzig, waarvan dr; Max Schneider, die bekend is door zijn grote kennis van hye na's, de directeur is, zijn er nu al zoveel geboren, dat ze over heel Europa verspreid zijn. Deze jonge hyena's zijn grappige dieren. Als ze pas geboren zyn, zijn ze eigenlijk nog niet gevlekt, maar hebben een zwart bruine kleur. Ze kunnen al direct lopen en hebben hun ogen open. Jullie weten, dat bijvoorbeeld pas geboren honden en katten hun ogen een paar dagen dicht houden. Deze hyena's hebben zelfs al sterke hoek tanden en ook hun snijtanden zijn al heel scherp. Ze beginnen dan ook al heel gauw met hun broertjes en zusjes te spelen en bijten elkaar dan flink. DOOR EDGAR RICE BURROUGHS No. 30. Het was druk in het dorp der Mpingoe's. De vuren knetterden. Het water in de kook potten borrelde. De vrouwen schreeuwden op gewonden. Beschilderde krijgslieden wachtten op het teken, dat de dodedans zou beginnen. Mpingoe, de koning gaf zijn bevelen. „De trommels!" Langzaam, zacht eerst, daarna harder, klonk het dodelijk rhytme der tom- toms door de omgeving. De wilden begonnen te dansen, de woeste, opwindende dans, die zou eindigen met de dood van het blanke I meisje, dat aan een paal vastgebonden stond... Tarzan, die door het bos liep, hoorde heel in de verte het geluid van de trommels. Dit bracht hem de vreselijke tijding van een mar teling en dood. Hij hoorde, dat het geluid onmiddellijk uit de richting van het dorp der Mpingoe's kwam... Maar of hij nog op tijd zou komen om het slachtoffer te redden, was een vraag, die alleen het noodlot kon beant woorden. De dans van de wilden had bijna zijn hoogtepunt bereik. Ze waren dronken van bloeddorst en een van de dansers wilde juist zijn speer in Helens hart planten!

Schager Courant | 1938 | | pagina 11