Bij opiumschuivers op bezoek Staatsschuld mi OMGEVINGNIEUWS op recordhoogte Kanfongerecht te Alkmaar ir Ongest ,i ANNA PAULOWNA TIENJARIG BESTAAN DER SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Het feit, dat de Soc.-Dem. Vrouwen club tien jaar bestaat, was de oor zaak, dat de jaarlijksche vergadering, welke in Veerburg werd gehouden, een feestelijk karakter droeg. De voorzitster, mevrouw A. Woudenberg Langedijk, opende de vergadering en gaf een kort overzicht van den groei en bloei der club. Dan volgt een rij van felecitaties aan het adres van de jubileerende club. De heer J. Oltmans spreekt hierbij voor de afdeeling Anna Paulowna der S.D.A.P.; de heer J. Dekker als voorzitter van den Modernen Landarbeidersbond; mej. Krul (Schager- brug), die de Propaganda-Commissie voor het werk onder de Vrouwen in Noordholland vertegenwoordigt, en tevens namens de clubs te Schépen en Winkel spreekt, deed haar gelukwenschen van een fraai bouquet bloemen vergezeld gaan, evenals mevr. Smit- Fluiter van de afd. Den Helder der S.D.V.C., Namens de Arbeidcrs.Sportbond biedt de heer D. Stins daaroo een mooien pot bloe men aan, terwijl de heer H. Jacobi namens de VARA-afdeeling een ruiker bloemen aan biedt, waarin echter ook een enveloppe mot inhoud verborgen blijkt te zijn. Tenslotte voegt de heer K. Keuris, die, bij de oprichting der Club als voorzitter heeft gefungeerd en die deze dus geboren heeft zien worden, hieraan nog zijn persoonlijke gelukwenschen toe. Daarna neemt Mej. T. van Andel van Am sterdam, die als spreekster zal optreden, het woord. Spreekster wijst op den nood. die wij de laatste jaren hebben gekend en waarvan vooral de kipderen zooveel te lijden hebben gehad. Ook het onderwijs is gebrekkig door de te groote klassen, terwijl het ambachts- en nijverheidsonderwijs eveneens van drie op twee jaar is teruggebracht. Wat moet er van een volk worden, dat in stoffelijk en moreel opzicht tekort wordt gedaan? Strijdt voor het recht, maar vooral voor het recht van onze kinderen is dus geboden. Maar ook voor Vrede en Vrijheid! Met huivering denken wij nog aan de af- geloopen Septemberdagen en de benaming, welke daarvan uitging. De daarongevolgde opluchting stemde ons gelukkig. Deze vrede is echter zéér duur betaald. Het fascisme, dat reeds in Duitschland, Italië. Oostenrijk en een aanzienlijk deel van Tsiechoslowakiie haar intrede deed en dat ons voortdurend bedreigd moet worden bekampt. evenals het steeds voortsluinende anti-semifisme. Wij vrouwen hebben te be denken, dat, indien wij hiertegen niet op treden, wij er mede verantwoordelijk voor zijn. Gebruikt Uw groeten invloed, vrouwen, en strijd met de socialistische vrouwen voor Recht, Vrede en Vrijheid (Daverend ap- plails.) Door enkele leden der club werd hierna een toonelstukje „De drie Novemberdagen" opgevoerd. Na de pauze werd door de Heldcrsche Club nog ongevoerd het spel „Opgang" van Mevrouw Kaas-Albarda. een bewegingsspel met groepen, spreekkoren, enz., welke met elkaar den gang van uit de neerslachtigheid en berusting naar opbeuring, verwachting en blijde zekerheid doen beleven Ook dit spel. hoewel weer van geheel ander genre, werd zeer goed uitgebeeld en door de aan wezigen met de grootste aandacht gevolgd. Als dan aan het slot het „Op. socialisten, sluit de rijen" door het koor wordt aange heven. rijst het publiek spontaan op, om staande dit begeesterende couplet mee te zingen. (Daverend applaus volgde hier op). De heer Jan Aij. die gedurende den avond de muziek had verzorgd, was ook met de verzorging der begeleiding van het spel „Opgang" belast, van welke taak deze zich op uitstekende wijze kweet. In haar sluitingswoord deelde de voorzit ster mede, dat het bestuur de ontvangen bloemen wenschte te bestemmen om deze aan zieke partijgenooten te doen toekomen (Applaus). WIEE1NGEN Burgerlijke Stand van 5 tot en met 11 November 1938. Geboren: Hcndrika Magdalena. dochter van A. Weststrate en H. Plug: Willem Jan, zoon van J. Quast en M. Liefhebber; Gcr- men Libbe, zoon van H. v. d. Berg en J. N«®f. Ondertrouwd: K. Kamping en A. Pat huis. Gehuwd: Gecne. Overleden: Maartje Bais, 82 jr., vr. van M. Kok. Aanbesteding. De levering van boomen en heesters voor de nieuwe algemeene begraafplaats alhier, is na gehouden aanbesteding ge gund aan de laagste inschrijfster, de fa. C. v. Aken en Zonen te Oudenbosch. Onderwijs. Naar wij vernemen heeft Mej. M. Veen- stra, onderwijzeres aan de O. L. school te Oosterland. in verband met haar as. hu welijk ontslag aangevraagd in voormelde betrekking. Sint Maarten. De elfde November is voor onze jeugd een dag om niet te vergeten. En het lijkt ons of dit aloude gebruik tekenjare door meerdere jongens en meisjes wordt her dacht. Bij drommen trekken de kinderen door het dorp met hun kleurige lichtjes en zingen de meest uiteenloopende wijsjes. Het „Sinto Maarten, het is zoo koud", enz. voerde dit ianr wel de hoofdtoon. De weersgesteldheid werkte met de jeugd wel mede. Mooi stil weer is al een voornaam ding. Ruim 400 maal had men uit te doe len, als elk kind voldaan van onze deur ging. Politie. Gevonden: een rijwielplaatje. Verloren: een portemonnaie met inhoud. Inl. bij den Gem.-bode, SCHOORL AAADS V ERGADERING. Rekeningen en begrootingen. Benoeming conciërge. Wijzi gingen van gastarieven en keur- loonen. Eigendomsrechten op grond A. Snip. De gemeenteraad zal Dinsdag 15 Nov. des namiddags ten 2 uur in openbare zitting bijeenkomen. Aan de orde zullen worden gesteld o.m.: Voordracht B. en W. tot vaststelling van de rekening over 1937 van Maatschappelijk Hulpbetoon (nadeelig saldo f 1.063.63), van den Vleeschkeuringsdienst (nadeelig saldo f 255.43), van 't G.E.B. (batig saldo f 2327.60; van het gasbedrijf (nadeelig saldo f 3869.21) en van de Woningbouwver. (nadeelig saldo voor blok A f 1707.65 en voor blok B f 688.43,) Verder bieden B. en W. een voordracht aan tot voorloopige vaststelling van de ge meenterekening voor 1937, die in den gewo nen dienst in ontvangsten en uitgaven het cijfer van f 167.211.23 vertoont, met een na deelig saldo van f 15953.27, De kapitaaldienst sluit in ontv. en uitg. met f 36462.23, en geeft een voordeelig saldo van f 1972.346. Begrootingen. B. en W. bieden de volgende begrootingen aan voor 1939: Maatschappelijk Hulpbetoon f 14.103.— Vleeschkeuringsdienst f 2.763.75 Gem. gasbedrijf, gew. dienst f 125.98.— kapitaaldienst f 6.900. Gem.begrooting, gew. dienst f 162.995.27 kapitaaldienst f 18.500 Ten aanzien van de gemeentebegrooting merken B. en W. op, dat voor 1939 is ge raamd een bijdrage van het rijk ten bedrage van f 14.484.20. De extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds is geraamd op f 5460 en de belastingbijdrage op het maxi mum bedrag van f 9649.41. Het subsidie aan Maatsch. Hulpbetoon is met f 3000 verhoogd en gebracht op f 11500. Aflossing. Voorgesteld wordt te besluiten tot ver vroegde aflossing der ten behoeve van het gem. gasbedrijf gesloten leening. Door 1 Ja nuari f 17400 af le 'ossen zal de leenings- schuld dan nog f 46.400 bedragen. Conciërge raadhuis. Voor benoeming van een uitwonend con ciërge voor het Raadhuis tegen een jaar lijksche vergoeding van f350.worden voorgedragen: 1. Mej. P. Schuijtemaker— Kieft en 2. Mej. E. Leegwater—van Houten. Wijziging gastarief. Waar door de overdracht van het gasbe drijf van Warmenhuizcn aan Alkmaar de kosten voor Schoort verlaagd zijn met f 850, stellen B. en W. voor de lasten voor de aan geslotenen eenigennate te verlichten door de meterhuur te doen vervallen. Keurloonen. Om te komen tot een voor de belangheb benden redelijker keurloon, stellen B. en W. voor een wijziging der tarieven. Gratificatie. Voorgesteld wordt een gratificatie van f 100 toe te kennen aan den heer G. Timmerman, als blijk van waardeering voor de diensten, die hij in 1938 als volontair ter secretarie de gemeente heeft bewezen. Terrein bij A. Snip. Om het geschil tusschen A. Snip en de gemeente, die beide aanspraak mecnen te hebben op de eigendomsrechten van de gron den, kadastraal bekend sectie A, no. 647 aan den Ouden Heereweg, in dier voege op te lossen, dat ieder een gedeelte krijgt, stellen B. en W. voor een dading aan te gaan met genoemden A. Snip. Zitting van Vrijdag 11 November. Noordscharwoude. ZONDER VERGUNNING GEVISCHT. Terecht moest staan een zekere P. K,, geboren te Krommenie, die ervan wordt be schuldigd, in den polder van Noordschar woude zonder vergunning te hebben ge- vischt. Verd. erkent het feit, doch zegt het niet te hebben geweten. Hij is lid van den Ned. Hengelaarsbond en de voorzitter van den Hengelaarsvereeniging in I-Ieerhugowaard had gezegd, dat hij daar visschen mocht. De kant.-pl.v., mr. Wynne, meent, dat verd. het toch moest weten. Verd.: De veldwachter heeft op het. sta tion gezegd, dat we daar visschen mochten. Kant.-pl.v.: Dan hadt U die als getuige a décharge moeten meenemen. De Ambt. van bet O. M., mr. de Brueys Tack, eischt f 5 subs. 5 dagen. De kant.-pl.v. veroordeelt verd. tot f 1.50 boete subs. 2 dagen. Verd.: Wie moet ik dan vragen, waar ik visschen mag? Kant.-pl.v.: Gaat U in cassatie en zoekt U het daar maar uit. Zuidscharwoudc. UIT EEN AUTOMAAT VERKOCHT. Vervolgens wordt voorgeroepen G. J. D. van beroep winkelier en wonende te Zuid- scharwoude, die ervan wordt beschuldigd na de sluiting van zijn winkel, koek, slaat jes en haring uit een automaat te hebben verkocht. Verd. erkent het feit, doch meent, dat dit wel geoorloofd is. Hij vertelt, dat de auto maten uit een klein kamertje van achteren worden gevuld. Kant-pl.v.: Maar U heeft toch geld aan genomen door het raam? Verd.: Ik heb geld gewisseld, Edelacht bare. Do Ambt. van, het O. M„ requisitoir ne mend, zoet dat verkoop uit automaten na sluitingstijd eeoorloofd is en vraagt daar om ontslag van rechtsvervolging. De kant.-pl.v. zal vandaag over een week schriftelijk vonnis wijzen. Verd.: En hoe moet het met de schade. Het was erg druk en toen mocht ik niets meer verkoonon. Ambt. O. M.: O ja, er was een heel op loopje. Kant.-pl.v..: Daar zullen we nog wel eens over denken. Een gedempt licht valt in de kit DE DROESEM VAN HET GENOT MIDDEL NOG GEVAARLIJKER DAN HET MIDDEL ZELF. ONT WENNINGSKUREN. SOERABAIA, November. Wat het opium betreft, is Nederlandsch- Indië verdeeld in drie zones: de verboden zone, waar geen opium, behalve natuurlijk voor geneeskundige doeleinden, mag inge voerd worden; de licentie-zone, waar men een licentie (vergunning) noodig heeft om opium te mogen koopen en rooken; en ten derde de vrije zone, waar iedereen (behalve Europeanen) beperkte hoeveelheden opium mag koopen en in de wettige opium-schuif- gelegenheden mag rooken. Tot de vrije zone behooren de moeste groote havenste den: Soerabaia, Semarang, Batavia. Deze havensteden behoorden aanvankelijk tot de licentie-zone. Men had ook daar een licentie (vergunning! noodig om ongestraft opium te kunen schuiven. Zulk een licentie wordt verstrekt na verschillende formalitei ten en slechts aan zulke lieden, die bewij zen kunnen, dat zij reeds opium-schuivers zijn. Een levensbehoefte. In havensteden komen steeds vele door- trekkenden, zeelieden, reizigers, die geen tijd hebben om een licentie aan te vragen en op de verstrekking te wachten. Onder de doortre-kkenden zijn vele Oosterlingen, voor wie het opium tot een levensbehoefte is geworden. Aangezien dezen niet snel genoeg een licentie tot opium-schuiven konden krijgen, wendden zij zich tot den sluikhandel. Ook ontstonden in de haven steden vele geheime opiumkitten, waarop geen controle kon uitgeoefend worden. Om dit kwaad tegen te gaan werden in de groote havensteden de licenties afgeschaft en het opium-schuiven vrij gelaten. Door- trekkenden kunnen er nu rustig opium schuiven in dc officieel toegelaten opium- schuifgclegcnlicden. De droesem De bestrijding van het opium-kwaad moet men voorai niet vergelijken met de bestrij ding van het drankmisbruik in andere landen, want er doem zich bij den strijd te gen het opium bijzondere moeilijkheden voor. Van veel belang bijvoorbeeld is het, dat de droesem uit de opïumpijpen niet in den handel komt. Deze droesem „cljït jïnsr- ko" gcheeten, kan na een kleine bewer king ook weer geschoven worden en het djitjingko is nog een gevaarlijker gif dan het. opium. Djitjingko dient ook om aan rookopium een bijzonder fijn aroma te ee- ven en door de qpium-regïe wordt het daarom tegen een zéér hnogen prijs opge kocht. Met opzet wordt deze zeer hooge prijs betaald om te voorkomen, dat het lanas sluikwegen in den handel komt. Ook met het oog op dit ditiingko is liet dus wenschelijk, dat het schuiven zooveel mogelijk plaats hoeft in bekende, officieel toegelaten opiumkitten, die steeds kunnen worden gecontroleerd en waarvan de eige naar de dütjingko, den droesem, -aan de regie verkoopt. Gratis schuiven. In de wettige opiumkitten wordt geen opium verkocht. Dc klanten brengen hun eigen opium, die te verkrijgen is in opium verkoopplaatsen van de regie, mede. De eigenaar van de kit stelt pijpen en een lampje (voor het aansteken der pijpen) tor beschikking. In de kit zijn vele ligplaatsen, want de opiumschuiver wil van zijn pijpje liefst liggend genieten. De bezoekers beta len voor het gebruik van- deze ligplaatsen en voor hét gebruik van de pijp niets. De eigenaar van de kit trekt zijn winst door den droesem, bet. ditiingko, dat in de pijpen achterblijft en dat hij weder tegen een hoogen prijs kan verkoopen aan de opium regie. Hoe de wet ontdoken wordt. Er bestaan ook tallooze verboden opium kitten, die meerendeels bij de politie békend zijn, maar de moeilijkheid is, de eigenaar van zoo'n kit. op een overtreding der opi umbepalingen te betrappen. HiizeJf is altijd een opium-schuiver en beeft vergunning in zijn woning te schui ven. Echter mag hij aan anderen daar geen gelegenheid tot schuiven geven. Over tredingen in zoo'n huis hebben steeds on zeer kleine schaal plaats. Slechts één schui ver mag er tegelijk rooken en hij hem zit steeds de eigenaar van de kit. Zoodra er onraad i<! reikt de schuiver de piip over aan den eigenaar van de kit, die daarop met een gemoodeliik gezicht verder schuift, wat hem in zijn eigen woning niel verboden kan worden. Is bet gevaar voorbij, zijn bij voorbeeld dc controleurs van den onium- dienst weder weggegaan, dan schuift de schuiver rustig verder en ziet de eigenaar van de kit weder kalm toe. In zoo'n huis wordt slechts hoogst zeld zaam gesmokkelde opium aangetroffen en gesmokkelde onium is steeds zeer gemak kelijk te herkennen. De onium-fabriek dor regeering te Salembn (Batavia) levert na melijk het opium af in zeer kleine tuben en dan is dat onium van een bijzondere samenstelling, waardoor hef steeds van an der opium gemakkelijk is te onderscheiden. Chineezen het meest verslaafd. Groote afmetingen heeft het opium-kwaad in Npdeidand^eb-Indië roef, allerminst on der de inlandsehc bevolking. Veel sterker komt het voor onder de Chineezen, die in Nederlandseh-Tndië wonen. De totale inlandsehc bevolking (ruim zestig milliocn) verbruikt per jaar nog geen 12.000 kilogram opi um, terwijl de 1.250.000 Chineezen in Ncderlandsch-Indië ruira drie maal zooveel (37.400 kilograrnmen) gebruiken. Door de intellectueclen onder de Chineezen wordt dan ook het heftigst de propaganda tegen "t kwaad gevoerd. De staat verdient er door de opium-regie ruim twintig millioen aan (in 1920 een som van ruim twee-en-veertig millioen, in 1931 ruim een-en-twintig millioen.) Geen der heftigste opium-bestrijders wenscht echter de afschaffing van de regie, alleen wordt er van sommige zijden op aangedrongen de baten uit het opium uitsluitend aan te wenden ter bestrijding van het opium- kwaad, o.a. vorbetering van volkshuisves ting en betere en ruimere medische voor ziening, gemakkelijk bereikbaar voor den kleinen man. Ontwenning. Dc staat steunt thans uit de haten van de opium-regie een anti-opium-vereenigine en heeft reeds geruimen tijd geleden mid delen ter beschikking gesteld voor aparte zalen in ziekenhuizen ter „ontwenning" van opiumschuivers. Verschillende kuren ter „ontwenning" hebben goede resultaten gele verd, maar heel vaak (sommige schrijvers geven „vijftig ten honderd der gevallen") vallen de „ontwenden" bij terugkeer in hun oude omgeving in hun oude fout terug. Wil men dus bij „ontwenning" degelijke resulta ten bereiken, dan moet veel aandacht wor den gewijd aan de „nazorg." In een opiumkit. In verschillende licentie-kringen heb ik bezoeken gebracht aan „opiumschuifgelegen- beden," zooals de wettige opiumkitten offi cieel hecten. Ik stond daarbij onder geleide van een „deskundige". Die opiumkitten gelijken alle min of meer op elkander en ik zal me dus bepalen tot de beschrijving van één. Deze kit bevond zich in een drukke win kelstraat, waar oppervlakkig bekeken niets bijzonders viel op te merken. Mijn geleider hield stil voor een vrij net huis. waar in het voorste gedeelte een Chi- neesche dokter was gevestigd, die, naar hij mij vertelde, te Hankow had gestudeerd. De deur van de dokterskamer stbnd open en het zag er daarbinnen niet zeer weel derig uit. De Chinccsche dokter stond aan de deur. Hij begroette ons en noodigde ons met Oostersche gastvrijheid uit bij hem binnen te treden en een kopje thee te ge bruiken. Deze vriendelijke uitnoodiging sloegen wij Tweede Kamer Minister de Wilde schetst den werkelijke» toestand! TOCH VERTROUWEN IN DE TOEKOMST, MAAR ZELFBEHEERSCHING DRINGEND VEREISCHT. Gistermiddag werden de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1939 voortgezet- De minister van Financiën, de heer de Wilde, zet uiteen, dat onze reserves zijn uitgeput; de staats schuld 'n recordhoogte heeft bereikt Het budget 1939 sluit met een groot millioenentekort; we in gebreke blij ven de n'oodige stortingen in de so ciale verzekeringsfondsen te doen; de internationale toestand hoogere cisclien aan de defensie stelt en de werkloosheid de grootste zorg eischt. Al is de toestand ernstig, hopeloos is deze niet en in de maatschappij zijn nog reser ves aanwezig, aldus spr. Er is bij de re geering vertrouwen in de toekomst. Premiestortingen worden opge teerd. Spr. schetst de gevolgen van het achter wege laten der stortingen in de verzeke- ringsfondscn. Te eeniger tijd zal 127 millioen per jaar uit de fondsen moeten worden betaald. Thans zijn we bezig, de premiestortingen op tc teren, hetgeen de regeering berouwt en dan ook anders moet worden. We staan voor een innerlijke revolutie in het maat schappelijk leven, waarbij komt de groote voortgang der techniek. Waarheen dat lei den moet? Spr. voorziet hier een proces van langen duur, dat veel van de zenuwen vergt. Gelukkig is ons crediet ongeschokt. Het adres der negen mannen. De criliek der „negen mannen" was on billijk. Dat de toestand moeilijk is, weet spr. zelf wel. Had men hem eens gezegd, boe er uit te .komen. Misschien doen ze dat in een tweede adres. (Gelach). Geluk kig is het adres ook aan de beurs niet gunstig ontvangen. In de Kamer heeft het adres bijval gevonden alleen bij de heeren Kersten en de Marchant et d'Ansembourg (Vroolijkheid). Gaat het zoo door, dan staan we in 1940 voor een tekort op den gewonen dienst van 110 millioen. Daargelaten nog de moeilijk heden voor den buitengewonen dienst. Hét zou het kabinet aangenaam zijn, dat alles op te vangen door aan te passen en te be zuinigen, maar men kan geen hand maken als men geen vuist heeft. Aan bet slot van zijn rede vatte minis ter de Wildo het gesprokene samen. Spr. verwijst naar wat minister Spaak in België in analogie heeft verklaard. Ook hij stond in bet teeken van beperking der uit gaven. De socialistische Belgische minister heeft blijkens zijn millioenennota dezelfde inzichten als de Nederlandsche regeering. De saneering moet over rijks- en gemeen- tefinanties gaan, ook als het rijk belangrijke bedragen aan de gemeente schenkt mag het rijksbelang nooit verloren gaan. Positieve arbeid is alleen mogelijk als met den toestand der financiën volkomen echter af en door een nauwe gang*, wij verder het huis binnen. In e^1 achterkamer bevond zich de opiumkit we zonder ecnig ceremonieel betrag een houten stellage, die als rustbank de, lagen eenige Chineezen, opiumsctu met in den mond de opiumpijp. Om een tafeltje zaten eenige ar, waaronder de eigenaar van de opj gezellig te praten. In het vertrek h; zoetige, weeïge lucht van opium. Onze komst wekte niet het minste of de minste zenuwachtigheid. Er daar immers niets, wat niet mocht, delijk werden we begroet, ook door mannen, die op de houten rustbank' waren opium te schuiven. De nianni het tafeltje rookten dood-gewone sigai en dronken thee. De wanden van deze opiumkit versierd met bonte platen, reclames garcftcnmcrkcn en van bioscoop-tli^ Er heerschte een gedempt licht, dai ncnviel door twee vensters, die uitzij ven op een binnenplaatsje. lutismerk Mijn geleider snrak Maleisch, dat 15* en stev daar aanwezige Chineezen bleken te* nen. Men noodigde ons uit ook plaaU nemen en een kopje thee te drinken, welke uitnoodiging we echter bedan' In deze eenvoudige, maar vrij nette, ving was niets tragisch, noch romanl Succe Blij Gebrek aan De opiumschuivers waren meest en een enkele was sterk vermagerd, hët] dat men op de anti-opium-propagani ziet. Er was echter onder de opi\ vers één jongere, een man van oi naa» schatting, vijf-en-twintig jaar kan men van een Chinees ooit den schatten? Met dat jonge mensch, aan opium verslaafd scheen, had ik den. Toen we weer buiten stonden, zet geleider tot me: „Die ééne, die schijnt weer in de stad te zijn. De heeft hem al een paar keer te pakl, had wegens kleine diefstallen, maar wordt ook'verdacht van eenige grootti stallen en zelfs eenige aanrandingen, de kerel is zoo sluw, dat die hem nu bewijzen zijn geweest. schuiver begon te verminderen. Ik nu rtujEd tegen mijn geleider de opmerking: ,1 wer algemeen hoort men, dat opiumscht lijden aan gebrek aan energie. Hoe zoo'n opiumschuiver dan tot groote die !en en aanrandingen?" Mijn geleider keek me eens lachend i 'de ro< en antwoordde: „Ja, dat gebrek aan ener bij opiumschuivers is theorie. De prac «gid, ten is wel eens anders." - J. K. BREDERO id gesorteei ieljjk niet laat m< aan .geheel an< ilt men der iting en ir verder ti het voorui t Racers, voorbaat blijken i ind is. helft ierveerd ,d een denkbee! in d« i. Maar [weede h> was j.1. ier ontbr< zoo kan ïoeting lang n: Na het op be: iiiwijicxi Aiju Kcweeai. r. Mijn medelijden met den jongen op 00 overwir gepre iya krijge Jc. OSV n ala in het i geval. Mee: (Deze !s, wegens 1R.C. West-Fri zoek en w jeraan ste cp fikschei lebben eei rekening wordt gehouden. We moeten afzien, zegt de minister nog, van nieuwe gaven als daar geen geld voor is, het verschuiven van uitgaven naar de komst, daarbij lettend op de belangen defensie, wcrkloozen en gemeenten. DE REPLIEKEN. j Op Wie De heer Albarda (S.D.) bestrijdt de op m g0ed ting van de regeering over het bilslu jende Zae van bepaalde pacifistische groepen i ta tracht staatsambten en wenscht dat de regeer (n zoo m krachtig optreedt tegen het anti-semielis ces als e Internationale verrichtingen moet door verwachti tenationaal overleg den toegang tot ar zoo eenv re landen gemakkelijker gemaakt wori sterke p Wat de Belgische politiek aaneaat, m? een Succ spr.. op, dat daar een andere politiek aan yerrassin voorafgegaan dan in Nederland. Lievers de blauw spr. Zweden tot voorbeeld. goed vel weet te ken. Su< Evena laatste y gesteger steijn, d kor zoek, d komen zullen i) len blij hen noj Tegen het internationale Jodeni jj*| verklaart zich de heer Marchant et d' sembourg (N.S.B.) al keurt de Nederl sche nationaalsocialistische beweging overigens begrijpelijke reactie's in Duit land af. Spr. is van oordeel dat ook Ne land te veel onder den invloed van de l nenbergs, de vijanden van het volk*, kon Spr. stelt het financieel-economische heer in Duitschland aan onze regeering voorbeeld en verklaart dat de N.S.B. adres der „negen-mannen" niet schrijft. Overigens zijn er voor dynamische N. geen problemen genoeg om op te los Ze zal dit doen evenals in Duitschland Italië is gebeurd, „al beeft men daar meer werklust en intellect dan wij" aldus spr. De heer Dekker (R.K.) handhaaft zijn deel over vaagheid van de troonrede, had er graag iets in gevonden over dagswet, Begrafeniswet en Echtscheif1- Spr. constateert een merkwaardi ge overeenkomst tusschen het Westhof en het socialistische plan van den arbeid. Zelfs de woorden keus is in vele gevallen gelijk. Resumcerende komt de heer Albards de conclusie dat de ministerieele redevoe gen het vertrouwen van het volk niet i ben versterkt. Het zou spr.'s instemming hebber als naar een oplossing wordt gezochl in verband met de belastingplannen. Liever een kleinere of geen verla ging van accijns op bier en gedes tilleerd en bet geld besteed voor (ie quaestie der leerlingenschaal, met afronding der belastingplannen naar boven. Er moet sterk rekening worden gehouden met de waarschijnlijkheid, dat vele ongelukkigcn, beroofd en el lendig, wier bedehuizén zijn ver brand, bij ons hun toevlucht zullen zoeken. Spr. dringt er op aan, dezen de barmhartigheid niet te weigeren. dag s wen in ben en men vi zal we' De i rijk. Z' bezoek M 37. ,.0 Thon „J jong part toch ..I deuj „1 deu vra teit hot ik' he Als de heer Yan Houten (C.D.) heeft R loofd, dat de regeering inzake de werkloc heidsbestrijding beneden de maat blijft heeft geconstateerd, dat ouderdomsvoorzi ning niet meer zoo straf van de nan wordt gewezen, komt de heer Joekes _(v-iw aan het woord. Spr. verdedigt ex-minis' Oud, die de nationaal-socialisten vol?"1 hun zeggen „onvaderlandslievende sc'io bers" zou hebben genoemd. Ook de bee Joekes pleit voor de toelating van vlu^P lingen. Tenslotte spreekt nog de heer J« lings (R.K.) wiens woorden weinig n,eu gezichtspunten opleveren, waarna kwarto ver vijf de vergadering tot - wordt verdaagd.

Schager Courant | 1938 | | pagina 14