Toeslagfonds Ontslag- en stakingsrecht „In één week naar Kanton" B voor het land- en tuinbouw bedrijf in Noord-Holland Koos Vorrink had geen rechtbank-koorts Natte gasmeter ontploft Het bestuur van de W ieringermeer Postvlucbten op! PLECHTIGE VIERING IN DE VER SCHEIDENE LANDEN. OOK IN AMERIKA VOOR HET EERST HERDACHT Niet overal zonder Incidenten verloopen. De 20ste herdenking van den Wa penstilstand heeft* weer plaats gehad en naar uit de berichten blijkt, dit jaar onder den druk der gebeurtenis sen met een bijzonder ernstig karak ter. Zelfs in de Vereenigde Staten van Amerika werd voor het eerst se dert 1918 deze dag als een nationale feestdag gevierd. IN FRANKRIJK. Met ware geestdrift nam Parijs deze gele- fjenheid te baat om hulde te brengen aan het eger. Het défilé voorbij het graf van den onbe kenden soldaat, symbool van de offers tij dens den grooten oorlog gebracht, duurde tot gisteravond zeven uur. Twee schijnwer pers projecteerden de driekleur in de lucht. Het graf is rijk versierd met bloemen. Na het einde van het défilé keerden de nieuws gierigen langzaam naar huis terug. Een groote menigte heeft de twintigste ver jaardag gevierd op het beroemde kruispunt Rethondes. Daar vanuit is de autobus met fakkeldragers gisteravond weer om negen uur naai- Parijs vertrokken. De fakkels wer den geplaatst op de zuilen, waarop de na men van de landen van hei-komst staan ge grift waar zij bleven branden tot de „Eeuwi ge Vlam" op het graf van den onbekenden soldaat was ontstoken. Toen ook de laatste eerewacht is betrokken, weerklinkt het sig naal „dux morts", waarna generaal Wey- gand de vlam ontstak. Langzaam trok na de officieele plechtig heid een ontzaglijke menigte langs het graf van den Onbekenden Soldaat, waar steeds meer bloemen werden neergelegd. De bevol king meent uit de tombe onder den Are de Triomphe een stem te hooren, die niet zon der verwijt den overlevenden de vraag stelt: Wat hebt gij van den vrede gemaakt? IN ENGELAND.. Niettegenstaande men in sommige Engel- sche kringen had voorgesteld, de viering van wapenstilstandsdag thans te staken, zijn gister overal in Engeland en het overzee- sche Britsohe rijk met de gebruikelijke plech tigheid wapenstilstandsdiensten gehouden. Koning George heeft, vergezeld van den hertog van Kent, een enormen krans van papavers bij de Cenotaaph te Londen gelegd. Incidenten tijdens de viering. Op sommige plaatsen in Londen hebben zich incidenten voorgedaan. Zoo verwekten leden van de fascistische partij van Mosley wanorde onder het publiek, dat de gods dienstplechtigheid voor de gemeentebiblio theek in Bethnal Green bijwoonde door, na dat het „God Save the King" was gespeeld, rumoer te maken en „heil Mosley" te roe pen. De betoogers werden door de politie ver dreven. Waarschijnlijk ernstiger échter zijn de in cidenten, welke uit Bclfast worden gemeld. Daar hebben zich n.1. twee ontploffingen voorgedaan, de eerste kort na den aanvang der twee minuten stilte, de tweede eenige minuten laten. Bijzonderheden omtrent de oorzaak dezer ontploffingen zijn niet bekend. Er zouden geen slachtoffers zijn. Chamberlain toegejuicht. Gebeden voor de Joden. De menigte, welke gisterochtend bij de Cenotaaf een stilte in acht nam, heeft, toen Chamberlain aankwam, van en terugkeeren- de naar Downingstreet, toegejuicht. In den Abij van Westminster werd zonder aankondiging door den deken een speciaal gebed voor de joden ingelascht. Ook de bis schop van Southwark hoeft zulks gedaan. Incidenten te Zagreb. Ook in de Yoego-Slavische hoofdstad Za greb is de herdenking van den wapenstil stand door betoogingen van studenten ver stoord. Ongeveer tweehonderd studenten drongen het. universiteitsgebouw binnen, ver branden een Zuid-Slavische vlag en wierpen een portret van koning Peter 2 uit het ven ster. De politie zette de universiteitswijk af. Korten tijd later gaven do betoogers gehoor aan de sommatie der politie, die 27 studen ten in hechtenis nam. De Pachtwet Geen wijziging der overgangsbe palingen. De.regeering heeft in de Memorie van Ant woord inzake de begrooting van Justitie aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een voorstel tot wijziging van de overgangsbe palingen der Pachtwet thans van de regee ring niet te verwachten is. Minister Goseling en Oss Gewacht wordt od de uitspraak van den Centralen Raad van Be roep. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake de Justitiebegrooting, le zen wij het volgende: Het oordeel, blijkbaar van de overgroote meerderheid der leden, dat met de behande ling van de zaak-Oss door de Kamer in ie der geval gewacht behoort te worden, lotdat de Centrale Raad van Beroep uitspraak zal hebben gedaan, strookt geheel .met de ziens wijze van den minister. Hij zal gaarne alles doen wat in zijn vermogen is. om daarna de behandeling in de Kamer zooveel mogelijk te bespoedigen. Op de plek, waar 20 jaar geleden de ver tegenwoordigers van het geslagen Duitsch- land de Fransche grens passeerden, in de nabijheid van Haudroy, om te gaan onder handelen over den wapenstilstand, werd een groote plechtigheid gehouden, waarbij ook een militaire parade plaats vond. De data der uitkeeringen. De bedrijfsraad heeft in overleg met de plaatselijke commissies van het toeslagfonds voor het land- en tuinbouwbedrijf in Noord holland bepaald, dat met medewerking van de betreffende werkgevers, de eerste uitkee- ring aan rechthebbende arbeiders als volgt zal plaats vinden:: Op Woensdag 30 Nov. a.s. te Heerhugo- waard, Broek op Langendijk, Noordschar- woude, St.. Pancras, Tuitjehorn, Warmenhui- zen, 't Veld. Op Donderdag 1 December a.s. te Spanbroek; Op Vrijdag 2 December a.s. 'te 't Zand, Burgerbrug. Aan hen, die in 1938 ten minste 7 weken in dienst zijn geweest van een of meer aan gesloten werkgevers, zal naar verhouding van dien diensttijd een toeslag worden ver leend voor elk eigen kind beneden 15 jaar dat hij te verzorgen heeft, met dien verstan de, dat eon dezer kinderen buiten beschou wing blijft en voor elk valide inwonend kind boven de 18 jaar een kind beneden 15 jaar minder wordt berekend. Voor de berekening vaii het aantal kinde ren zal de datum van 1 December 1938 wor den aangehouden. Rechthebbende arbeiders dienen zich per- sopnlijk ter uitbetaling te vervoegen en al daar te overleggen: le. een verklaring van hun werkgever(s), waaruit, blijkt, hoe lang zij in het kalénder- jaar 1938 werkzaam warer: 2e. hun trouw boekje of geboortebewijs van hun kinderen; 3e. indien zij georganiseerd zijn het contri butieboekje of bewijs van lidmaatschap van hun vakbond. Nadrukkelijk worden de arbeiders er dus op gewezen, dat zij tijdig de verklaring(en) als hierboven bedoeld bij hun werkgevers aanvragen. Aan de aangesloten patroons zullen daar voor speciale formulieren worden verstrekt, waarop tevens wordt aangegeven waar en op welk uur de uitbetalingen plaats vinden. De voorzitter der S.D-A.P. was dringend verhinderd. Schoolkinderen hebben wel eens „sdhool- koorts". Had de heer Vorrink, voorzitter der S.D.A.P., „rechtbankkoorts", omdat hij, zoo als gemeld werd, zonder meer van de zit ting der Haarlemsche rechtbank is wegge bleven? Zooals men weet is de heer Vorrink thans veroerdeeld tot 100 gulden boete we gens belecdiging van de N.S.B. De verdediger van den heer Vor rink, Mr. Mendels, deelt mede, dat van zonder meer wegblijven geen sprake is. De heer Vorrink was gisteren verhinderd en van deze verhindering had hij tijdig ken nis gegeven aan den officier van justitie. Te vens had hij verzocht de zaak op een ande ren dag te brengen. Dit verzoek werd niet ingewilligd, en Mr. Mendels wendde zich met een uitvoerig schrijven tot den officier van justitie en tot den president, waarin hij op merkte dat de heer Vorrink onmogelijk ter zitting zou kunnen verschijnen en wanneer een veroordeeling zou volgen, de heer Vor rink ernstig overwoog, tegen het vonnis in verzet te gaan. Het relletje op 't Blauwe Zand De minister van Justitie heelt er niets mee te maken. De minister van Justitie heeft in een nota aan de Tweede Kamer verklaard, dat hij in de zaken-Blauwe Zand. nóch ten aanzien van ir. Mussert, nóch ten aanzien van den verdachte, op welke wijze dan ook, eenige bemoeiing heeft gehad. Zooals men zich herinneren zal, betreft t hier het relletje, dat op 't Blauwe Zand aan den overkant van het IJ in d<* hoofdstad heeft plaats gehad, waarhij ir. Mussert er van verdacht werd niet zijn zweepje te heb ben geslagen en de aanklager ook werd ge dagvaard wegens mishandeling. Gelijke kansen voor werkgevers en arbeiders! Herziening van ontslagrecht nog niet te wach ten! Het overleg met de departementen van Economische en Sociale Zaken, heeft tot de conclusie geleid, dat van de wenschen tot herziening of aanvulling van de wet. op de arbeidsovereenkomst, welke sedert 1934 ten aanzien van verschillende onderwerpen zijn geuit, slechts die met betrekking tot het concurrentiebeding en de loongrens van vier gulden wellicht ook nog die met betrekking tot de waarborgsommen voor vervulling in de naaste toekomst vat baar zijn, aldus de Memorie van Antwoord inzake de Justitiebegrooting aan de Twee de Kamer. De regcering is van oordeel, dat een op lossing van deze vraagstukken langs den weg van corporatieve rechtsvorming op korten termijn niet te verwachten is. Een regeling vai^ deze onderwerpen door den rijkswetgever behoeft ook niet. uit te sluiten, dat op deft duur op deze gebieden een taak voor corporatieve organen b.v. in de richting van nadere uitvoering en precisee ring van de wettelijke regelen of in de richting van aanvullende voorschriften voor bepaalde beroepen of bedrijven zou zijn weggelegd. - Ontslagrecht. Wat. de herziening van het ontslagrecht betreft, schijnt het oogenblik thans nog niet gekomen om op dit punt de wet op de Arbeidsovereenkomst te herzien. Dit vraagstuk staat n.1. in verband met de in voorbereiding zijnde wettelijke rege ling der werkloosheidsverzekering, waarvan men nog niet weet, hoe deze zal uitvallen. Intusschen moet de minister er op wijzen, dat noch zijn bovengenoemde ambtgenooten noch hij er van overtuigd zijn, dat verbete ring van de regeling van het ontslagrecht gezocht moet worden in.een eenzijdige slechts voor den werkgever geldende verlenging der opzeggingstermijnen. Het komt hun met name niet zonder bedenking voor, dat bij zoo danige regeling het stakingsrecht onbelemmerd zou blijven, terwijl daarentegen uitsluiting practisch on uitvoerbaar zou worden gemaakt. Hoezeer dit laatste strijdmiddel al lerminst hun sympathie heeft, zoo meenen zij toch, dat een regeling, die staking en uitsluiting niet ge lijke kansen laat, met de eischen der verdeelende rechtvaardigheid niet wel in overeenstemming is. CHINEEZEN ZETTEN EEN KRACHTIGEN TEGENAANVAL IN. Berichten uit Chineesche bron mel den, dat de Chineezen gisteren hun grooten, verwachten tegenaanval in Zuid-China hebben ingezet en dat zij onder de enthousiaste leuze „In een week naar Kanton" aan alle zijden oprukken. Verklaard wordt, dat drie Chi neesche legers de Japansche strijd krachten voor zich uitdrijven. Zij rukken op Kanton aan. Het eerste leger begeeft zich in westelijke richting, het tweede in zuidelijke langs den grooten weg van Yoengyoeng naar Tsoenwa, het derde corps opereert op ongeveer 20 KM. ten zuidwesten van Kanton. Men meldt, dat. de guerillatroepen zeer actief zijn, in 't hijzonder langs den spoorweg van Kanton naar Kauloen. Voorts wordt gemeld, dat dertig Japansche oorlogsschepen bij Foet- sjau geconcentreerd liggen, Berichten van het front, aldus meldt het Chineesche persbureau, hevestigen, dat de Chineesche troepen in Kwangtoeng Poklo en Fatsjan hebben veroverd. Langs den spoorweg KantonT-Iankau rukken de troe pen dichter naar Kanton op. Een andere Chineesche afdeeling, die langs den spoorweg Joongjoen—Tsoenghwa oprukt, heeft Tasiihtoeng bereikt: Deze troepen wachten nieuwe versterkingen af. alvorens zij tot den aanval op Tsoenghwa zullen overgaan. Ook Sjoenteh ten zuiden van Kanton wordt door de Chineezen be dreigd. Het kantoorpersoneel. De door sommige leden bepleite speciale wettelijke regeling van de rechtspositie van kantoor- en handelsbedienden ligt niet in het voornemen der regeering. Intusschen zou kunnen worden overwogen, door het stellen van afwijkende regelen voor arbei ders, wier loon boven een bepaalde grens ligt, een onderscheid tot stand te brengen, dat wellicht tot op zekere hoogte aan de wenschen dezer leden zou tegemoet komen. Overheid en Nieuw-Malthusianisme Zullen tentoonstellingen in de toekomst onmogelijk worden ge maakt? Minister Goseling heeft de Tweede Kamer geantwoord op haar verzoek, om het hou den van tentoonstellingen als die van den Nieuw Malthusiaanschen Bond, voortaan on mogelijk te maken. De minister van Justitie deelt mede, dat hij reeds voor eenigen tijd in overleg is getreden met zijn ambtsgenoot van Binncnlandsche Zaken nopens de vraag of te dezen voor een meer algemeene be moeiing van de regeering aanleiding bestaat Ernstig ongeluk in machinefa briek te Utrecht; één doode en één zwaargewonde. Gistermiddag om half drie heeft zich in de machinerieën- en appara- tenfabriek der N.V. M.E.A.F. aan de Croeselaan te Utrecht, een ernstige gasontploffing voorgedaan, welke aan den 5S-jarigen meesterknecht O. P. M., wonende aan de fabriek, het leven heeft gekost, terwijl de 42- jarige T. J. van E., eveneens te Utrecht woonachtig, ernstig gewond werd. Zij waren bezig op de bovenverdieping van de fabriek een natte gasmeter te demontee- ren. Plotseling explodeerde deze meter, waar door een groote verwoesting werd aange richt. De beide werklieden sloegen tegen den grond en liepen zware verwondingen op. De meesterknecht bleek er het ergst aan toe. Hevig bloedend uit vele wonden aan ge laat, armen en beenen, werd de man in zorg- wekkenden toestand, na voorloopig in de fa briek te zijn verbonden, per ziekenauto over gebracht. naar het Stads- en Academisch Zie kenhuis, waar hij kort na aankomst over leed. Zijn metgezel had een zware verwonding aan een der oogen opgeloopen. Hij werd naar het ooglij dersgesticht vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeluk. Waardeering naast critiek. Uit gifte kleine bedrijven bepleit. DE RAAD TE CONSERVATIEF? Volgens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de hegrooting voor het open bare lichaam De Wieringermeer spraken vele leden hun waardeering uit voor den door het bestuur van „De Wieringermer" verrichten arbeid. De samenstelling van de bestuurs commissie werd door verscheidene leden ernstig gelaakt. Hoewel de S.D.A.P. bij de verkiezingen van 1937 rond 25 van de in de Wieringer meer uitgebrachte stemmen op zich vereenigde, is geen van de leden der bestuurscommissie sociaal-de mocraat. Deze commissie is te con servatief samengesteld. Intusschen heeft generaal Joe-Han-Moe, opperbevelhebber der troepen van Kwang toeng, telegrafisch medegedeeld, dat hij met zijn opperbevelhebbers werkt aan nieu we plannen voor een algemeen offensief aan alle zijden van Kanton, waardoor hij bet geheele verloren gebied wil heroveren. Japansche opmarsch hij Kan ton tot staan gebracht. Terwijl de Japansche troepen, aldus het Chineesche persbureau, uit het zuiden van Hoepeh naar Hoenan blijven oprukken langs den spoorweg KantonHankau en den grooten weg tusschen Hoepeh en Hoe nan, zijn de afdeelingen, die iri het noordon van Hoepeh naar het westen trokken, tot staan gebracht door Chineesche verdedigers Een dezer afdeelingen, die een aanval deed op Tsjeho, werd verslagen en op de vlucht gedreven. Vijf- of zeshonderd Japanneezen werden gedood of gewond. In Zuid Hoepeh hebben de Japansche troe pen Toengtsjeng bezet. De Chineesche af deelingen bezetten linies bij Tsjoeling. 1000 slachtoffers bij luchtaanval. Het Chineesche persbureau meldt, dat achttien Japansche vliegtuigen gisteren een aanval hebben gedaan op de stad Lioejang. 65 kilometer ten noordoosten van Tsjangtsja De Japanneezen lieten meer dan honderd brand- en andere bommen vallen. Groote gedeelten van de stad zijn in puin- hoopen herschapen. Meer dan duizend men- schcn zijn gedood of gewond. Japanneezen rakken Hoenan bin nen. Nu de Japansche batterijen Yotsjau langs de spoorlijn Kanton—Hankau en langs de Yangtze bestoken, en andere detachementen optrekken naar Tsjangsia, de hoofdstad van Hoenan, zijn de Chineesche troepen den terugtocht begonnen. De japanneezen hebben Toengsjeg ingenomen en zijn reeds de provincie Hoenan binnengerukt, Torteek van Aa*k^ fh'eTreis) lNape,s 11 NoV'lAlcLn S5£g5 Nov.|na„,n f""reiS) |sinWp. 11 Nov j Band. SS3JTl^rallNov. |lo| Nandoe (terugreis) Jodhp. 11 Nov. Bagdad De „Oehoe", die de passagiers vat Bangkok gestrande „Gier" had on men. is te Bandoeng aangekomen. Hoewel zij wisten, dat de directia niet beperkt, noch zal beperken tot 0 gifte van groote bedrijven, achtten dene leden het toch gewenscht, wed? wenschelijkheid te bepleiten, dat oo£| bedrijven worden uitgegeven. Vele andere leden hadden geen ln tegen een beperkt aantal kleinero ven van ten minste 10 ha., waardoor op de staatsbedrijven overbodig landarbeiders de kans zouden kr%: boer te worden,. Doch tegen plannem Wieringermeer in een groot aantal bedrijven te versplinteren, zouden i met kracht verzetten. Gevaarlijke petroleum!® Uitslaande brand te Gij Gistermiddag omstreeks hall 1 werd te Groningen door omwof den brand ontdekt in het boveij van het perceel Emmastraat 21a! woond door de familie J. KuiperJ op dat oogenblik afwezig wai Het vuur, dat aan de achterzijde! pand het hevigst woedde, werd mei merkt door inwonenden van het na| gen Academisch Ziekenhuis. Onvef werden hier twee slangen op de 1 ding uitgelegd en werd water gegfl Intusschen was de brandweer men, die onder leiding van den 1 dant den heer P. Ploegh, den brand voorzijde af met twee stralen bestro een half uur had men den brand onè knie. De bovenwoning is voor het git eonz deel uitgebrand. De benedenwoning, inboedel men zooveel mogelijk in vei! had gebracht, leed zeer veel wat era De oorzaak van den brand is vermw gelegen in een petroleumkachel, vveli blijven branden, toen de vrouw des 1 met haar drie kinderen om vier uur gaan wandelen. iZOC Rotterdamsch elftij samengesteld De wedstrijd om denA Onafhank e lijkheidsbeki rj Het Rotterdamsch elftal, dat Zoni November a.s. te Rotterdam tei Bondselftal uitkomt om den gouden] hankelijkheidsbcker, is als volgt steld: Doel: van Male (Feycnoord) Achter: Van der Horden (C.V.V.) der Heide (Feyenoord) Midden: de Haan (Xerxes), Kuppei enoord) en van Heel (Feyenoord) Voor: van Walsum (R.F.C.), Vente enoord), Janse (Hermes DVS), van donck (Neptunus) en Linssen (Fayen Een bijzonder sterk elftal, waaraa Bondsploeg de handen meer dan vol ben. PUBLICA STEUNVERGOEDING ERWTEN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcc maakt bekend, dat de steunvergoedinj tvoedererwten van den oogst, 1938, welk doen aan de daartoe gestelde oischc door den teler, die deze erwten zeil geteeld, zijn gedenatureerd in het van 7 tot en met 12 November 1938,1 dragen f 1.— per 100 kg. De steunvergoeding voor in hetzelfde vak door telers of handelaren gedj reerde veldboonen van den oogst 1938, voldoen aan de kwalitcitscischen zal] per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 11 Nov. 1938. PRIJZEN VARKENS BESTEMD VCl BACONBEREIDING. De Nederlandscho Veehouderijen niaakt bekend, dat de prijzen voor de ingang van Maandag 11 November 19®] haar te leveren varkens, welke bestemd voor baconbereiding. tot nadere aankc ging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per kg. geslacht gewicht in cenlt V. V. V. v. v.1 Beneden 50 54 5S 75 8! KWALITEIT 50 tot tot tot tol tot kg 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg IA naar 61 65 67 63 o9| IB I1A kwali- 59 63 65 61 5> IC IIB IIIA tcit 57 61 63 59 IIC IIIB max. 55 59 61 57 53 IIIC 51 Ct. 53 57 59 55 51 CC 51 55 57 53 *y Onder geslacht gewicht wordt versla' het koude gewicht 11a slachting i- warme gewicht verminderd met 2 Xtól. De leveringsvoorwaarden, zooals laatst zijn vermeld in de publicatie d» April 1937, zijn ongewijzigd gebleven. 's Gravenhage, 11 Nov. 1938.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2