Ë™1 hui OMGEVINGNIEUWS nm SCHUDT UW LEVER WAKKER Langendijker Groentenveilingen )e bijenteelt in de Wieringermeer EXTRA 13 AKKERTJES voo% IZsuLbm* Ingezonden Dinsdag 15 November 1938 Tweede blad nknt erecht 1 baas zou ken,. Deze ich mts de s een daaj Hoop op de toekomst. tier dagen spraken wij met een van de bijenhouders in de Wieringermeer en informeerden eens naar de resultaten dit jaar. Hijzelf kon niet klagen, naar dit jj geweerde, doch er waren hem ook geval- bekend dat de opbrengst slecht of matig 2elf had hij 35 a 40 pond per kast we- le winnen, dus een behoorlijke op- igst, doch daar stond weer tegenover dat honing tamelijk goedkoop is dit jaar, ,elen i 35 ent. por pond. Van dezen wel kers |raakten ymker vernamen wij verder tal i zeer belangwekkende bijzonderheden ij co? r de bijenteelt in het algemeen in de ringermeer in de afgeloopen jaren en i en het lijkt ons van groot nut en te- r belangwekend, iets over zijn mededee- en te publiceeren. 'Reeds direct goede resultaten. het jaar 1933 was bet de heer J. C. iuwen die „de eerste steen" legde en bijeenvolken uit Brabant liet komen, resultaat was reeds in dit eerste jaar jder goed, te weten 150 pond honing [kast. De oorzaak was bier wel. dat op je schaal werd ingezaaid, zg.n. Deensch :1, een grasmengsel van gras en kla- waarvan dus de klaver de verlangde ig leverde. Het is te begrijpen dat het resultaat en trouwens ook de ge- ;te propaganda velen er toe bracht te gaan houden." itf was wederom een goed jaar, zoodat er in dit jaar toe overging een bijen- ceniging op te richten. Het jaar 1936 spande de kroon. Iveral waar men kwam in de Polder zag i bijen! Men had de kasten staan in jen, tuintjes, grasvelden en vooral op de ,°J' iels, welke door de Directie daartoe wa- --1 aangewezen. Zwermen kon men gemak- ijk krijgen, want er waren er velen die ivonds in hun vrije tijd er een probeerde vangen, die ze dan verkochten voor f 0.50 f 1.— Zelfs mensclien, die doodsbenauwd ren voor bijen, probeerden toch met het selig volkje een zoet winstje te maken, ook steeds lukte al hoorde men her- ildelijk van. bijenhouders die gestoken ren, soms zoodanig, dat de dokter er i te pas moest komen. Zonder kunde of irdigheden kwamen de kasten vol. Ho- ig werd verkocht aan velen en verzonden r alle oorden van het land, daar overal [Wieringermeerhoning op prijs werd ge- j door de uitstekende kwaliteit. Inder- i is de kwaliteit steeds zeer goed, daar [lijen in de Polder de honing bijna uit- Jmcl halen van witte klaver en niet hs op het oude land van alle soorten «komende bloeiende planten. Mis. In 1937 eindelijk was het mis. De oorzaak «3 het natte weer. Bij nat weer bloeit de kla er niet voldoende en de planten nat|{ ?ike dan nog bloeien leveren weinig of Jera honing. Voor velen was er toen geen weinig voordeel te behalen en het aantal ikers slonk dan ook zeer. Alleen werkelijk l0gfD indige bijenhouders bleven over en zij isten dan ook nog wel wat te verdienen. Zoo was dus het bijenhouden in 1938 jro; iofdzakelijk beperkt tot de deskundigen zooals wij reeds opmerkten is thans de roductie der bijen weer iets gestegen ten lichte van het vorig jaar, doch in ver- lijking met vroegere jaren valt er zeer icr niet over te roemen. Volgens onzen gsm.au is het houden van bijen voor een tlhebber een zeer prettig tijdverblijf en wij eelen dan ook zijn hoop, dat de opbrengst Zei ich in de volgende jaren weer in een stij- rsci gende lijn zal bewegen, Gt - SLOOTDORP. HOOGWOUD Waterschapsbelangen. In de bovenzaal van café Modder heeft de vereeniging „Waterschapsbelangen" on der voorzitterschap van den Burgemeester, een vergadering gehouden, die tamelijk druk bezocht was. Op voorstel van den voorzitter worden de aftredende bestuursleden, do heeren K. Rood, C. Schouten en K. Slachter, bij accla matie herkozen, die allen verklaren hun benoeming aan te nemen. Het volgende punt van de agenda brengt: Tewerkstelling van werkloozen op particu liere bedrijven. De voorzitter zegt, dat hij met den Rijks inspecteur voor de werkverschaffing een onderhoud heeft gehad over de tewerkstel ling van de werkloozen. Deze heeft hem aangeraden een proef te nemen met te werkstelling (bij particulieren met over- overheidssubsidie van 60 pet. lot 90 pet. De werkloozen zullen dan niet de gewone da- gelijksche werkzaamheden verrichten, maar werk, wat in gewone lijden niet of zeld zaam gebeurt. Ook b.v. voor het aankoo- pen van buizen kan dan overheidssubsidie worden verleend. De heer Slachter zegt, dat hij reeds eer der een werklooze heeft gehad, maar hij heeft er geen goede ervaringen mee opge daan. De heer Braak verklaart zich niet tegen de regeling, maar is het eens met den heer Slachter, dat een werklooze niet zooveel presteert als iemand uit het vrije bedrijf. De voorzitter antwoordt, dat nu in aan genomen werk zal worden gewerkt, dus dat er meer prikkel voor hen is om harder te werken. De heer Slachter zegt, dat er hier groo- tendecls veehouderijbedrijven zijn, waar des winters niet veel te doen is Meestal heeft de vaste arbeider wel tijd over voor andere dan gewone werkzaamheden. De menschep uit de werkverschaffing hebben van dit werk ook dikwijls geen verstand. De voorzitter: Sombere stemmen. De heer Braak zegt, dat wanneer de Ncd. Heidemaatschappij toezicht houdt, hij voor de regeling is en dat hij dan wel werk- ohjectcn weet ook. Na nog ccnïge discussie over dit onder werp, gaat de voorzitter over tot de rond vraag. De heer Klaver vraagt inlichtingen over de Taxatiecommissie, die in de laatstgchou den vergadering in het leven is geroepen. De heer Slachter zegt, tot nog toe nie mand bij zich te hebben gehad. De heer Braak zegt, dat hij één persoon bij zich heeft gehad om zijn land voor opgave van belasting te laten taxeeren. De heer Glas vindt de afwatering in de Tropwcere maar matig en hij stelt voor de bestaande sloot te verbeteren. Hij vraagt of dit geen goed object voor werkverschaf fing is. Do voorzitter zegt, dat dit in overweging Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat thans 13 "AKKERTJES". Als U een origineele glazen buis koopt, heeft U twéé voordeelen» U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Per koker met glazen buis van 13 Muizenplaag. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. is te nemen, maar zouden do eigenaren de kosten er voor over hebben? De heer Huygh schat de kosten op f300, zoodat de eigenaren dan 30 pet. of onge veer f 100 te betalen hebben De sloot zal dan aan weerszijden Vs meter worden verbreed en y2 meter worden uitgediept. De voorzitter stelt voor, dat de heeren Braak, Glas en Slachter den toestand zul len opnemen en hiervan verslag zullen uit brengen. Hij zal dan deze kwestie aan de Ncd. Heidemaatschappij voorleggen en daar na pas de zaak met de eigenaren bespreken. Hierna sluiting. Hoogwoud in donker. Donderdagavond 17 November a.s. zal tusschen 8 uur en 9 uur in deze gemeente, uitgezonderd op de Langereïs, een verduis teringsproef worden gehouden in verband niet de luchtbescherming. W1ER1NGERWAARD „Vreugdevuur". Zondagavond werd door den B. v. S., afd. Wieringcrwaard een propaganda-avond ge houden. In zijn openingswoord heette voorz. Limpers allen hartelijk welkom on sprak er zijn vreugde over uit, dat men in zoo grootc getale was ODgekomen (de zaal was tjokvol). In 't bijzonder heette spr. welkom de propagandaclub van St. Maarten, welke voor ons „Vreugdevuur', een spel in 3 be drijven van T. A. Geensen zal opvoeren. Voorts de heer Appel van St. Maarten, wel ke kranige oude heer nog steeds de motor is van de afd. St. Maarten, waar alles op drijft en die nog steeds is bezield van 't mooie doel, dat de bond beoogt. Als uit gangspunt van z'n propagandarede had spr. gekozen „Vreugdevuur". Vele vreugde; vuren, aldus spr., zijn dit jaar ontstoken. Eerst bij 't jubileum van onze Koningin, daarna bij de vrede van Münchcn. Laten wij allen helpen de vreugdevuren te ont steken in de harten der ouden van dagen door eendrachtelijk het premievrij staats pensioen waar te doen maken. Hierna was 't woord aan de propaganda club van St. Maarten, welke een mooie \crtolking van bovengenoemd spel gaf, waarvan wij allen zeer hebben genoten. Ook het mooie tableau, voorstellende „de Gerechtigheid", was zeer treffend. De afd. St. Maarten heeft ons veel goeds gegeven. Aan 't einde van den avond dankte de heer Limpers allen die dezen avond heb ben doen slagen, waarna met een gezellig bal werd besloten. HOUTVLOTTERS ONDER ZEIL. GOUDEN JUBILEUM S.D.A.P. Zaterdagavond werd door de afd. der S. D.A.P. ten huize van den heer J. Bakker het 25-jarig bestaan der afdeeling gevierd onder leiding van den heer P. Hart. De voorzitter opent met een welkom, inzonder heid aan den vertegenwoordiger van het gewest den heer Van der Vall, de vertegen woordiger der afd. Alkmaar en Mevr. Corrie Nederhorst-Pothuis de spreekster. Voorzitter behandelt het werk in de gemeenteraad. Hij wijst op de zware taak die er is voor de partij, maar zegt dat wij krachtig moeten zij n- Vertcgenwoordigers van Bergen komen binnen en worden welkom geheeten, ook van andere afdeelingen kwamen gelukswen- schen binnen. Namens de vrouwenclub sprak mevr. Butter-Grin, De secretaris den heer P. Mulder geeft een overzicht in dichtmaat, van het. ont staan en het verloop van de afd. in de af geloopen jaren. De heer D. Raat spreekt namens het in stituut voor arbeiders ontwikeling, de heer* W. Butler als medeopzichter. Daarna kreeg het woord de heer Van dei- Val, de vertegenwoordiger van het gewest. Deze memoreerde het verband van samen werken tusschen platteland en stad. Spr. overhandigde namens het gewest een en veloppe met inhoud. Dan spreekt de voor zitter van de afd. Alkmaar waardcerende woorden. Voor de afd. Bergen en Vrouwen club doet hetzelfde de heer Monnier. Ook hij biedt een enveloppe met inhoud aan. Na een pauze, waarin koffie, thee cn koek werd gepresenteerd, is het woord aan den heer M. Mulder, die als oudste bestuurslid het onderwerp behandelt: „Hoe ik socia list werd". Hierna was het woord aan mevr. Neder horst-Pothuis, die op on dei-houdende wijze het groote wereldgebeuren de revue liet passecren. Aan het slot van den zeer geslaagden avond zegt voorzitter allen dank en we'kt op tot moedig voortgaan. Sint Maartensbrug, 12 November 1938, Waarde Redactie! Gaarne zou ik een klein plaatsje in uw veelgelezen blad willen vragen om een kwes tie, betreffende de middenstand in de ge meente Zijpe onder het oog van de lezers te brengen. Er is n.1. besloten, dat men aan de reizen, door die middenstand georganiseerd, alleen kan deelnemen, als men voor een bedrag van f 400 aan zegels heeft. Dit, bedrag moet in 8 maanden worden opgebracht. Dat komt dus neer op f 12 per week. Waar het zegeltjes-sparen in November begint en men dus gedurende de wintermaanden al moet beginnen, waar bovendien het aantal gezinnen, dat f 12 per week te verteeren heeft hoe langer hoe kleiner wordt, zal het voor tal van arbeiders onmogelijk zijn, een bedrag van f 400 te besteden aan levens middelen en klcercn. Waar de melkboeren bovendien geen bonnen meer geven en de slagers ook niet, wordt die kans dus hoe langer hoe kleiner. Het lijkt mij dus toe, dat de Zijper Middenstand, die toch groo- tendeels van de arbeiders moet eten, door deze maatregelen diezelfde arbeiders uit sluit bij de reizen. En dat lijkt me toch niet de weg, om tot een gezonde economische verhouding te raken. Geachte Redactie, ik dank U voor Uw welwillendheid. H. D. DE VRIES, St. Maartensbrug. rell loos !:i. rti 'Als gevolg van de gemiddeld zeer gev^.- arttfc® regenval is het aantal muizen zeer toc- dee Piomen. Niet alleen zijn er onnoemelijk feel op het land waar te nemen, doch ook huizen zijn er zoo veel, dat men er ijna niet tegen'op kan. De laatste dagen morden ze, door honger gedreven waar- ■inj fch'ialijk, zoo driest, dat ze zelfs overdag te voorschijn, komen. Sommige bewoners weten er overdag 15 of 20 te vangen, on- [Rcrekend dan nog het aantal dat door Ipoes wordt verorberd. ZIJPE - OUDESLUIS mDDENSTANDSFILMAVOND. Zondagavond draaide in do zaal Kreyger lr)i ie bekende middenstandsfilm. heer Geerligs opende en gaf den heer fiestadt uit Schagen gelegenheid de films e draaien. Deze waren heel mooi en ontlok ten het publiek uitroepen van bewondering. 'Duo Funny Schrama muntte uit in conferen en mimiek, terwijl de operetteschlagers in den smaak vielen. Voortdurend was net tooneel gevuld cn de overvolle zaal ge boot tot ruim twaalf uur van al het gebo rene. Vooral de laatste tooneelschets ver wekte daverende lachsalvo's, toen de heeren C* X'annis en Jb. Stammes Sz, als bedrogen «chtgenooten fungeerden. - T ZAND. Ook hier: Daan Pool troef! Zondagavond heeft in de zaal van den neer Kreijger het optreden plaats gehad *an onzen jubilaris Daan Pool, en zijn ca baret-ensemble. Het is de eerste keer, dat "ij hier opgetreden is met dit nieuwe ge nschap en er mag gerust gezegd worden: re avond was Oké! Ook de samenstelling. v&n het programma en de prestaties der V medewerkers, schreven wij reeds meerma- I ton. o0k hier weer: voor elck was wils, een I ernstig liedje en een vroolijko noot! Gang van zaken nog weinig roos-1 kleurig geringe aanvoeren bij geringe vraag wachten is op re- I sultaat winterkool echt winter weer, in verband kwaliteit kool. zeer gewenscht steunmaatregelen nog zeer noodzakelijk en zeer wel kom hierin kleine verbeteringen afzet koolsoorten gaat niet vlot aandrang om winterkool vroe ger te steunen goedkoope roode kool: f 2.60 hoogste noteering zeer geringe aanvoer gele heel geringe prijs: hoogste f 1.70 aan voer savoye-kool tegen lage prijzen sterk verminderde aanvoer witte kool goedkoop ook zeer lage prijzen voor Deensche witte kool aanvoer groene kool en laaie gele weinig bloemkool voor lage prijzen aangevoerd geringe aan voer aardappels $tationnaire prijzen tamelijk veel uien be vredigende prijs peen, ongeveer zelfde prijs bieten goedkoop idem tomaten bij zeer geringen aanvoer geen hooge prijzen voor andijvielaag voor rammenas druiven duurder. Ook deze week was de gang van zaken aan onze veilingen nog verre van rooskleu rig. Geringe aanvoeren en toch lage prij zen. Daaruit mag wel afgeleid worden, dat de vraag uiterst gering is. Voor den handel is het dus ook al geen beste tijd. Men hoopt, dat het weer nu maar spoedig wat kouder wordt, dan is er althans weer wat grooter kans, dat de vraag naar de Langendijker stapelproducten wat toeneemt. Mochten we weer zoo'n slappe winter krijgen, zooals we die de laatste jaren herhaaldelijk hebben gc- had. dan ziet het er al zeer somber uit. Want de winterkool is niet van superieure kwaliteit. Bij zacht weer zal een belangrijk deel niet heel lang te bewaren zijn en bo vendien nog heel wat arbeid cischen. Wordt het echter flink winter en houdt dit wat lang aan, dan is ze langer vrij gaaf te bewaren, wat niet anders dan gunstig kan zijn voor oen gewenschten erang van zaken. Doch dit is alles toekomstmuziek. Op 't oogenblik hebben de tuinders te rekenen met do omstandigheden, waaronder ze ver koeren cn die z'n zoodanig, dat er nog alle re- don voor pessimisme is. Te begrijpen is het dan ook, dat zij met vreugde kennis ne men van eiken, steunmaatregel, die maar oenige verlichting brengt in hun benarden toestand. Zoo zal de, beslissing, om ook de gesteunde kleine tuinders voor een kolen- toeslag gedurende de wintermaanden in aanmerking te laten komen zeer zeker met vreugde zijn begroet, evenals de mededeeling dat de normen voor sommige producten zul len worden herzien, waardoor de steunuit- kcering iets hooger zal worden. Helaas is er niet veel succes te verwachten van de verzoeken der gemeentebesturen, om een toeslag op den uitgekeerden steun te verlee- nen op grond van den hoogen levensstan daard in deze streek. Met den afzet van de diverse koolsoorten ging het deze week weer alles behalve roos kleurig. De aanvoeren waren niet groot en toch wilde het maar niet met de prijzen. Dat de aanvoer gering bleef, was voor een deel toe te schrijven aan de omstandigheid dat winterkool, vóór 15 November aange voerd, niet, wat de steunverlcening betreft, als bewaarkool door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale wordt erkend. De veilingen zullen dan ook een verzoek richten, ten ein de dien datum in 1 November gewijzigd te krijgen. Vooral voor de Deensche witte kool is de datum van 15 November zeer ongun stig. Van roode kool kwam er aan de veiling van de L.G.C. eiken dag een geregelde aan voer. Aan die te Noordscharwoudc was er 3 marktdagen bijna niets en de 3 andere gemiddeld 4 spoorwagens. Als hoogste no- teering vonden wc f 2.60, meestal echter kwam de prijs niet hooger van f 2.30 en f 2.40. Eerste soort van 1 tot 2 kilo werd dan ook voor f 22.40. met enkele uit zonderingen verkocht, de zwaardere voor f 1.30—4.60. Voor tweede kwaliteit werd f 1 of iets meer betaald. Hiervan kwam er de laatste dagen nogal wat aan do veilin gen, afkomstig van de thans van de akkers komende bewaarkool, waarbij vrij wat tweede soort moot worden terzijde gelegd. Nog minder gele kool kwam er; vooral te Noordscharwoude, was de aanvoer bui tengewoon klein. De lage prijzen, welke werden besteed, wezen er intusschcn wel op, dat er ook zeer geringe vraag is. Eer ste kwaliteit, van de meest gewilde groot te, n.1. 2 h 3 pond, bracht slechts f 1.30— f 1.70 op, de zwaardere f 1—1.20, soms iets meer. Savoyekool was lager in prijs dan de vorige week. De mooiste bleef beneden f 3.- de hoogste noteering was f 2.80. De kleinste brachten f 1.60—1.S0 op. De aanvoer van witte kool, voor zuur kool bestemd, is sterk verminderd. Aan de Broekcr veiling kwamen er maar enkele spoorwagens meer. Maar ook aan die te Noordscharwoude kwamen er maar ruim 20 spoorwagens. De kwaliteit begint ook achteruit te gaan. De belangstelling was gering, zoodat weer bijna alles voor 90 cent werd afgenomen. Slechts enkele aanvoeren brachten f 1 of iets meer op. Een zeer ongeanimeerde markt had de Deensche witte kool. De prijzen lagen tus schen 90 cent. en f 1.60, verband houdende met de kwaliteitsverschillen. Aan de veiling te Noordscharwoudc werd nog wat groene kool aangevoerd. De prij zen lagen meestal tusschen f 1.60 en fl.90. Enkele partijtjes bracht f 1.20 op, een paar brachten het tot f 2.60. Taaie gele, met nog zeer geringe aanvoer, bracht f 1.50—1.80 op. Dan kwamen er aan de Broeker veiling nog kleine aanvoeren van bloemkool. Voor tweede soort werd f 1.50—1.70 betaald en voor eerste soort f 2.80i.90, zeer lage prijzen dus. Met den aanvoer zal het wel spoedig geheel gedaan zijn. Dank zij de vrij bevredigende prijzen van uien, was de aanvoer van dit artikel niet slecht. Voor gewone uien werd f 2.80 —3.10, voor meerdere partijen f 3.30 en f3.50 betaald. De prijzen van grove uien schom melden tusschen f 2.60 en f 3, voor enkele partijen iets meer, al naar gelang van kwaliteit. Nep was gewild en bracht van f 5.606.50 op. Ook voor drielingen bestond goede vraag. Er werd f 2.703 voor betaald. De aanvoer bedroeg 20 spoorwagens. Aan de veilingen kwamen maar zeer weinig aardappelen. Enkele partijtjes Schotsche muizen werden voor den lagen prijs van f 1.601.S0 verkocht. Ronde Duke bracht f 1.40 op, terwijl Bevelanders f 2.10 opbrachten. Blanke Eigenheimers werden voor f 2—2.20 verkocht cn blauwe voor f 2.90f3, soms oploopend tot f 3.40. De meeste werden weer uit de hand verkocht. De prijs van peen, waarvan de aanvoer nogal beduidend was. week weinig af van die der vorige weken. Er werd voor groote f 1.502, voor de beste kwaliteit oploopend tot f 2.40 a f 2.80 besteed. Kleine peen werd verkocht voor 50 cent tot f 1.—. De meeste bieten kwamen aan de Broeker veiling. De prijzen bleven laag: f 0.801.50, voor de beste kwaliteit tot f 2. Ofschoon er nog heel wat pootaardappelen zitten, was er geen aanvoer meer. Zeer gering was de aanvoer van tomaten. Ze brachten voor A f 9.70, voor C f 5.90 en voor CC f 4 op. Hier mee loopt het op zijn eind. Andijvie, waarvan heel wat werd aan gevoerd, bracht f 0.801.50 op. Rammenas gold van f 1.101.50. bij uitzondering 2.20. Ten slotte werden nog wat druiven aange voerd, waarvan de prijs, die aanvankelijk, voor Alicanfe f 25.20—27.70 bedroeg, o,r/ liep tot f 30.50 f 32.50.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5