tnerika's gezant it Berlijn ertrokken... De Duitsche pers slaat terug Roosevelt wenscht te worden ingelicht t tfcAatan W verliest opnieuw Vaticaan protesteert tegen de rassentheorie Kapers io de Noordzee De wereld wil de Joden helpen Scherpe scheiding: loden en niet-joden Schatkist kan P.T.T.- winst niet missen! (PRESIDENT KAN DE ANTI-JOODSCHE ACTIE NIET BEGRIJPEN. De ambassadeur der Vereenigde Sfateii te Berlijn, Wilson, heeft gis- lermiddag een afscheidsbezoek ge tracht aan von Ribbentrop voor hij iaar de Ver. Staten vertrok. Reuter verneemt verder, dat de am bassadeur hedenochtend uit Berlijn aal vertrekken. Hoewel verklaard wordt, dat tot diens reis Is veertien dagen geleden was besloten, iet plotseling vertrek van Wilson, direct leprogroms, toch zeer opvallend, touwens in een gister gehouden pers- ikrentie erkent President Roosevelt, dat de Oceaan oversteekt om volledige r Apdtingen te verstrekken over de ontwik- iig der anti-Joodsche actie in Duitsch- l i Wilson zal terugkeeren naar Berlijn, ad niet vast. ijtens de persconferentie verklaarde Roo- fruit nog- dat hij nauwelijks kon gelooven, [tel te anti-Joodsche campagne in Duitsch- Wiith kon voordoen in de twintigste Lwnrii beschaving, president onthulde, dat hij zelf om den vteseer van Wilson had gevraagd, die p Washington is ontboden voor overleg. Itfh'de laatste dagen uit Duitschland ont- Ken nieuws heeft, de openbare meening in i Vereenigde Staten diep geschokt, aldus ito) president. Dergelijk nieuws, afkomstig y i welk deel der wereld ook, zou onvermij- fcijk een zelfde diepe reactie teweegbren- bij 't Amerikaansche volk en in iedere Rp der natie. Efinde volledig ingelicht te worden over k toestand in Duitschland, aldus de pre- fcnt, heb ik den minister van Buiten- tdsche Zaken verzocht den ambassadeur Berlijn op te dragen direct terug te 1 «ren om rapport uit te brengen en over- te plegen. Roosevelt onthulde niet hoelang Wilson te Washington zal blijven. Hij legde zorgvuldig uit, dat in diplomatieke taal gezegd moet wor den, dat de ambassadeur naar huis P ontboden is en niet, dat hij werd teruggeroepen. Geen protesten te Berlijn. Roosevelt zeide verder, dat de regeering jkr Vereenigde Staten te Berlijn niet heeft wn protesteeren, hetzij over de den Jo lden aangedane behandeling, hetzij over de wn Amerikaansche bezittingen toegebrach 'te schade. De hulpverleening aan Joden. pe president zeide niet te weten, wat gebeurt in verband met berichten uit Lon- Thans van Capablanca. Re uitslagen van de partijen gespeeld in 8 fe ronde van het AVRO-tournooi luiden: Fine—Keres, afgebroken in gunstige stel- hng voor Keres. Bohvinnik—Aljechin afgebroken in een 'tere stelling voor Botwinnik. Reshevsky—Flohr afgebroken in een be- r s,e"'nf? voor Reshevsky. ecJ CapablancaEu we 1—0. i De stand luidt: I' *l'ue i',2 pt. plus 2 afgebroken partijen. Capablanca 3 pt en één afgebroken partij. P en 4. Keres en Aljechin, ieder 2^ pt. vo-j. dne afgebroken partijen. «i5, Botwinnik 21/) pt. en twee afgebroken partijen. p!uve> Pinten en één afgebroken partij '"Johr iy2 pt, en twee afgebroken par- tijen. Reshevsky punt en vier afgebroken Partijen. roniPe afgebroken partijen uit de vierde, vijf- z^('c. 0,1 zevende ronde worden Woens- lnnÜLii x".ovorn')er te Amsterdam verder ge wito ^'amclijR van *2—6 en des avonds van 8—12 uur. Roosevelt. den, dat ambassadeur Kennedy probeert een gemeenschappelijke actie tot stand te brengen van Groot-Brittanië en de Vereen. Staten om hulp te bieden aan de Duitsche Joden. Het intergouvernementeele vluchte lingencomité te Londen, aldus vervolgde Roosevelt, ging voort met te trachten hulp te verleenen om den toenemend moeilijken toestand het hoofd te bieden. Roosevelt zelf heeft er ernstig zijn gedach ten over laten gaan op welke wijze Duitsche vluchtelingen geplaatst zouden kunnen worden. Hij achtte den tijd echter niet rijp om reeds eenige verklaring daarover af te leggen. Wel verklaarde hij, dat niet overwogen wordt wijziging te brengen in het Ameri kaansche stelsel der quota voor immigran- ten. De president verklaarde nog, dat hij en zijn raadgevers overwegen ter bescherming van de twintig Amerikaansche republiken en Canada de luchtstrijdkrachten uit te breiden zulks als eersten stap. Zijn studies op het gebied van de verde diging betreffen niet alleen de Vereenigde Staten. De functie van secretaris van Witte Huis. Ten slotte deelde Roosevelt mede, dat zijn zoon James tijdelijk was afgetreden als secretaris van het Witte Huis, ten einde volledig te kunnen herstellen van de opera tie welke hij onlangs heeft ondergaan. De president voegde hier aan toe, dat hij nog niet had overwogen, wie hem zou opvol gen. Het Prinselijk gezin naar Polen Gisteren deed in de Poolsche hoofd stad Warschau het gerucht de ronde, dat Prinses Juliana 's avonds of den anderen morgen te Iwno bij Poznan zou aankomen, waar zij een bezoek zou brengen aan het land goed van de grafelijke familie Miel- zynski, die bevriend is met Prins Bernhard. De prins is daar gister middag aangekomen. De Italiaansche Koning als bemid delaar tusschen Kerk en Staat? De „Osservatore Romano" het or gaan van het Vatikaan, bevatte gis teravond het aangekondigde artikel terzake van de nieuwe Italiaansche huwelijkswetgeving, welke een echt verbintenis tusschen een Italiaansch burger van arisch ras met een per soon, die tot een ander ras behoort, nietig en ongeldig verklaart. Deze wet is in strijd met de beginselen der katholieke kerk en in strijd met het Concordaat, zooals dit in 1929 tusschen het Vatikaan en het Ko ninkrijk Italië werd afgesloten. Voor de kerk is het rassenvraagstuk van geen belang. Steunende op de woorden van Christus: „Gaat heen en onderwijst alle vol ken", zegt de katholieke Kerk dat Christus op de wereld is gekomen voor menschen van onverschillig welke huidkleur. Hij ken de dus geen ander verschil dan tusschen ge- doopten en ongedoopten. Het kanonieke recht verbiedt het huwelijk van een katho liek met iemand, Jood of Mohammedaan of Heiden, die het doopsel niet heeft ontvan gen. En een ander artikel verbiedt het hu welijk meT personen, die wel gedoopt zijn. doch niet tot de katholieke kerk behooren. Dit zijn de eenige beperkingen, die het kanonieke recht kent. Het huwelijk met gedoopte j?ersonen van een ander ras wordt wel door de geestelijkheid ontraden, doch het is niet verboden. Volgens art. 34 nu van het Concordaat van 1929 erkent de Italiaansche staat inzake huwelijkswet geving het kanonieke recht. Daarmede zijn de nieuwe bepalingen volkomen in strijd. Het is onmogelijk te zien, op welke wijze men dit hoogst belangrijke, princi- pieele verschil zal kunnen oplossen. De „Osservatore" deelt, volgens het Hs-b. mede, dat de Paus persoonlijk twee uit voerige brieven heeft geschreven over dit onderwerp, een aan Mussolini en een aan den Koning van Italië, en dat wel in de dagen toen het wetsontwerp nog slechts in voorbereiding was. Nieuwe hoop in religieuze krin gen. Op het eigenhandige schrijven van den 1 Paus betreffende de huwelijkswetgeving, Heftige actie tegen Engeland en Amerika De Duitsche pers zet haar heftige campag ne voort tegen Engelsch sprekende landen, die de door Duitschland genomen anti-se- mietische maatregelen critiseeren. Zij gaat verder voort Groot Brittannië aan te vallen over haar Palestijnsche politiek en probeert een vergelijking te trekken tusschen de,ver geldingsmaatregelen tegen de Joden en de onderdrukking van den Arabische opstand in Palestina. De Angriff schrijft: het is niet de eerste keer in de geschiedenis, dat de Engelschen kolohiseeren met de wapens in de hand. doch nimmer is de cynische huichelachtig heid van hun politiek en de brutaliteit van hun regiem zoo duidelijk aan het licht getre den als thans in Palestina. Hoe Amerika pleegt om te gaan met ras minderheden in het eigen huis leert de ge- heele geschiedenis sinds de stichting der Vereenigde Staten. Rechter Lynch, die kleur lingen teert, in veeren rolt en opknoojit, is een volkomen eigen product van Ameri ka. De zegen der beschaving, welke door de oorlogsschepen van de Vereenigde Staten werd verbreid over Panama, Nicaragua, Mexico of andere staten van Midden Ameri ka, wordt door deze zelfbewuste volken geenszins als een zegen gevoeld. Voor de Europeesche ontwikkeling schijnt het ge vaarlijker, dat de Britsche pers in de laat ste dagen gevoel voor maat schijnt te hebben verloren Niemand, die het anti-semietisme van het Derde Rijk met zijn wereldbeschouwende grondigheid kent, heeft eenig recht er ver wonderd over te zijn, dat een volk van tachtig millioen langs evolutionnairen weg een vreemd lichaam van 600.000 menschen van vreemd ras uitschiet, nadat uit deze minderheid het Parijsche schot tegen de Duitsfhe natie werd afgevuurd. Franco-schepen mogen geen Duit sche havens als basis gebruiken. In het Hoogerhuis heeft Lord Strabolgi (arbeiderspartij) gevraagd, of de regeering een verklaring had af te leggen aangaande aanvallen op vreedzame koopvaardijschepen die met Engelsche havens handel drijven, door kapers, die blijkbaar optreden ten bate van de Spaansche opstandelingen en Duit sche havens als basis gebruiken. Lord Stra bolgi vroeg verder, of de regeering kennis had genomen van reeds gepleegde inbreu ken op het internationale recht, door het tot goeden prijs verklaren van een schip. De Lord-kanselier, Maugham, antwoord de, dat de regeering niet over inlichtingen beschikt, uit welke zou kunnen blijken, dat. het hier kapers betreft. De regeering heeft ook geen aanleiding om te gelooven, dat Duitsche havens als basis worden gebruikt in dien zin, dat van die havens uit krijgs verrichtingen worden ondernomen. Men kan iemand, die optreedt als in het bezit van oorlogsrechten, niet verhinderen naar neu trale havens te gaan, doch krijgsverrichtin gen mogen van die havens uit niet onder nomen worden. Het is de regeering niet be kend of de schepen in kwestie op de gepu- pliceerde lijst staan. Er zal een onderzoek worden ingesteld en zoo noodig zullen stap pen worden genomen. Het is erger dan nut teloos, wanneer men bij een der strijdende Spaansche partijen stappen zou onderne men op grond van „hooren zeggen" zonder dat men weet, wat er gebeurd is. Op een verdere vraag van Strabolgi ant woordde Maugham, dat het opbrengen van een prijs naar een neutrale haven niet in strijd met het internationale recht, is. heeft de Koning geantwoord met een mis sive, waarin hij den Paus de verzekering geeft dat de fascistische staat rekening zal houden met de rechten der kerk in dit kiesche vraagstuk. Dit antwoord heeft in religieuze krin gen een uitnemenden indruk gemaakt. Men gelooft te mogen hopen, dat een voor bei de partijen bevredigende regeling zal wor den gevonden voor het vraagstuk, ontstaan door het decreet, waarbij huwelijken tus schen Italiaansche ariërs en personen van ander ras verboden worden, INTERNATIONALE HULPACTIE OVER WOGEN. NAAR DE ENGELSCHF OF NEDER- LANDSCHE KOLONIE? Reeds een millioen uit Nederland beschikbaar De verontwaardiging in de democra tische landen over de uitwassen en gruwelijke gevolgen van 't Duitsche anti-semietisme, heeft geleid tot het maken van verschillende plannen de Joden toch ergens op de wereld een onderkomen te bezorgen. Vooral in Engeland en Amerika wordt hard hiervoor gewerkt, doch ook ons eigen land blijft niet achter. Nu Palestina door de actie der Arabieren een groot vraagteelcen blijft, overweegt men den Joden een gebied af te staan in de En gelsche koloniën, in Zuïd-Amerika, of in de Nederlandsche koloniën, waarbij de betref fende landen natuurlijk alle rechten houden. In ons land is gisteren de stichtingsactc voorbereid voor de „International Jcrvish Colonisation So ciety", een vereeniging voor internationale Joodsche kolonisatie met een fonds; dat nu reeds een millioen groot is. Te Amsterdam is een groote protest-bijeenkomst gehouden en een motie aangenomen om het asylrecht zoo breed mogelijk toe te passen. Verschil lende sprekers uit de S.D.A.P. hebben het woord gevoerd. Vooraanstaande Nederlanders hebben een communiqué uitgegeven, waarin zij zeggen, dat het op den weg ligt, juist van niet-Jood- sche Nederlanders, om voor de rechten dier andere groepen in de bres te springen, en er in een adres aan de regeering op aan te dringen de wettige totstandkoming van zul ke noodzakelijke afweermiddelen zooveel mo gelijk te bespoedigen en voor een snelle en doeltreffende toepassing ervan zorg te dra gen. Voor zulk een adres vragen de onder- geteekenden de medewerking van alle Ne derlandsche niet-Joden die zich met deze ge dachte willen vereenigen. Zij verzoeken daartoe betuigingen van adhaesie te willen sturen per adres postbox no. 340, hoofdpost kantoor, Amsterdam. Amsterdamsche hulp op grooter schaal. Bij den aanvang der zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad stelde bur gemeester de Vlugt een voorstel van den heer Matthijsen aan de orde om maatrege len te treffen ten behoeve van de Joodsche vluchtelingen uit. Duitschland, door het ver leenen van huisvesting op groote schaal. Een korte gedachtenwisseling toonde aan, hoezeer alle leden van den raad zoowel als de burgemeester het er over eens zijn, dat hier hulp geboden moet worden, en het voorstel werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen. Verder worden door vele geestelijken in ons land stappen ondernomen de regeering te bewegen kampen in te richten om den Duitschcn vluchtelingen althans tijdelijk onderdak te verleenen. 0 Het Duitsche volk fluistert, dat de regeering te ver is gegaan.... JOODSCHE MOEDERS BEDELEN OM MELK De Duitsche regeering laat weinig los over wat zij verder met de Jo den van plan is te doen. Met het in nen van de boete van een milliard mark is men begonnen. De bank rekeningen zijn geblokkeerd. Ont kend wordt, dat een woonghetto zal komen, wel is het zeker dat Joden en niet-Joden. wat hun woningen betreft, scherp zullen worden ge scheiden. Is de stemming in fanatieke kringen nog feller geworden, hetgeen zich uit in de scherpe critiek op de buitnelandsche pers commentaren, onder de bevolking gist het Het Hsb. heeft de laatste dagen over al deze dingen met de meest uiteenloopende kringen der Duitsche bevolking gesproken en daarbij de bevestiging gekregen van zijn mededeeling. dat de verontwaardiging alge meen is, al kan deze zich, als gevolg van het regeeringsstelsel, slechts van mond tot mond uiten. De algemeene verbittering is echt en alge meen. en de heeren. die de plannen van 9 en 10 November hebben uitgedacht, kunnen er verzekerd van zijn, dat zij in een etmaal meer hebben bedorven dan de staat in ruim vijf jaren heeft opgebouwd. In politieke kringen kan men de vrees hooren uiten, dat de internationale positie van het Duitsche Rijk. vooral ook wat de koloniale kwestie aangaat, voor jaren is achteruit gezet. 20.000 Joden in concentratiekam pen. 20.000 Duitsche Joden bevinden zich op het oogenblik in concentratiekampen. Over hun lot verneemt men niets, maar het is zeer waarschijnlijk, dat dit, gezien de stem ming van het oogenblik, zeer ongunstig is. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTs V erwachting: Aanvankelijk zwakke, veranderlijke, later zwakke tot matige wind, uit Zuidelijke richtingen, mistig of zwaar tot half be wolkt, weinig of geen neer slag, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Tunnels gegraven? Naar verluidt trachten Joden door hét graven van tunnels onder de Fransch-Duit- sche grens te vluchten. De Fransche over heid noemt de berichten hieromtrent echter onjuist. Zaken zijn zaken. De verordening, dat de Joden geen aan- deelen meer mochten verkoopen, is al weer gewijzigd wegens de ongunstige reactie op de Berlijnsche beurs. De Joden mogen thans wel aandeelen verkoopen als ze er andere van ongeveer gelijke waarde voor terugkoo- pen. Moeders bedelen om melk Te München gingen gistermorgen Jood sche vrouwen de deuren langs, smeekende om wat melk voor hun kinderen. In vele ge vallen is de telefoon bij de Joden afgesne den en zijn hun radiotoestellen weggeno men. De politie heeft huiszoeking verricht bij „Ariërs" die er van worden verdacht hu maan genoeg te zijn om Joden onderdak te verleenen. Tweede Kamer vindt P.T.- winst te hoog. Te veel los per- soneeL In de avondvergadering van gisteren heeft de Tweede Kamer de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1939 z. h. st. aangenomen. Vooraf wordt door verschillende kamer leden ernstige critiek geoefend op dc positie van het P.T.T.-personeel en op de hooge winst van dit Staatsbedrijf. Van sociaal-democratische, anti-revolu- tionnaire, roomsch-katholieke, christelijk- historische en communistische zijde rijzen bezwaren tegen het groote aantal arbeids contracten (12000 menschen in lossen dienst tegen 18000 in vasten dienst). „Waarvoor is eigenlijk het wachtgeldbe- sluit?" wordt gevraagd. De arbeidscon tractanten missen bovendien stakingsrecht. Nog steeds is de 48-urige werkweek niet ingevoerd; er is een ontstellend groot aan tal uren nachtdienst. Op verbetering van de personeelspositie wordt algemeen aangedrongen. De vertegenwoordigers der chr.- hist., anti-rev., christ.-dem. fracties betoogen, dat een winst van 8mil lioen geen regel behoort te zijn. De anti-revolutionnaire afgevaardigde kan de opvatting, dat het winstcijfer van 8Yt millioen zoo hoog is, niet deelen, in verband met een juiste wijze van reser veeren. De winst moest eigenlijk als een afzonderlijke bijdrage aan het staatsbudget worden beschouwd, waarop is gerekend. Juister ware een winst te noemen van 2M millioen. Verschillende sprekers wenschcn tarief verlagingen, vooral van de telefoon. Postbestelling ten nlattelande. Een belangrijk punt van bespreking vormt voorts de postbestelling ten platte- lande. Op ruimere postbestelling wordt aan gedrongen. evenals op afschaffing van het bestelloon van expresse brieven ten platte- lande. Het doen van bekendmakingen door mid del van de radio ten gerieve der boerenbe volking, wordt aanbevolen. Antwoord van den minister. De minister van Binnenlandsche Za ken, de heer Van Boeyen, vindt een winst van 8Vz millioen op een omzet van een bedrijf met 90 millioen niet zoo groot. We kunnen die winst voor 's Rijks schatkist niet missen! Zal het bedrijf snel werken, dan moeten volgens den minister de aantallen arbeids contractanten nog worden uitgebreid! Spr. wil het geheele probleem der arbeids contractanten nog eens met den directeur- generaal bezien. Den postdienst ten plattelande besprekend, kan spr. niet beslissend toezeggen dat over al, waar één bestelling Der dag is, deze des morgens wordt uitgevoerd. Ten aanzien van de telefoon kan het platte land niet geheel gelijk staan met de stad. Wat de telefoontarieven betreft, zal, in dien men tot verlaging overgaat, het eerst aan de interlocale tarieven moeten worden 1 gedacht, zoo besluit de heer van Boeyen,

Schager Courant | 1938 | | pagina 1