L ieslaagd voor het Middenstands-examen ■I'rij Tweede blad J1 Ff Bericht aan onze Lezeressen die graag breien Uit onze Omgeving RAAD KOEDIJK UW BRIEVEN Z00DRA li GEREED ZM De melkslijter is een bolleboos ijdag 18 November 1938 SCHAGEN Van de 47 opgekomenen behaal den 32 het diploma. Een kijkje in de examenzaal te Schagen, waar gisteren de examens voor het Midden standsdiploma Algemeene Handelskennis werden afgenomen. Gisteren werd in de O. L. school te Scha- >n een aantal candidaten uit Noord-Hol- ld-Noord, vanwege het Instituut voor Mid- nstandsontwikkeling, geëxamineerd, ter ■krijging van het Middenstandsdiploma [emeene Handelskennis, ingevolge de Ves- ingswet Kleinbedrijf. Voor het speciaal eenamen, dat geheel ondeling werd afgenomen en bestemd is personen boven de 25 jaar, die reeds jaar een bedrijf uitoefenen, kwamen op 43 ndidaten, waarvan er 12 werden afgewe- n; van de 4 personen, die het volledig amen aflegden, werden er 3 afgewezen. De examencommissie bestond uit de hee- W. D. Niestadt, voorz., mr. D. H. Buis- al, secr., (beiden te Schagcn) en dr. H. J. inderhout te Zaandam als Rijksgecom- tteerde. Tot de examinatoren behoorde n. de heer A. D. Brouwer, hoofd der Han- Isavondschool te Schagen. let was de heer W. D. Niestadt, die de loma's aan de gelukkigen uitreikte. 'oor het speciaal examen slaagden: Idriaan Bakker, Antonie Bakker, beiden Burg, Texel; Dirk Jacobus Barends, de cksdorp, Texel; Sietsc Wildrik Bruin, Pie- Bruijn, beiden den Burg, Texel; Mej. ■na Agatha Burger, Middenmeer; Thco- ais Eduard Conijn, Wieringen; Antonius léiissen, Den Oever; Pietcr de Geus, "idharwoude; Willem Glas, Noori- oude; Gerrit Hart, Oudkarspel;" Adria- |ornelis Hertogh, Slootdorp; Johannes •dus Jansen, Oudkarspel; Klaas Kat, .rspel; Wietze ten Kate, Middenmeer; laas Keesman, Kol hom. >m Keppel, Middenmeer; Job. Kikkert, 'Coc-ksdorp (Texel); Johan Klare, Hip- rtushoef; Jacob van der Kooi, de Cocks- p (Texel); Pieter Marlinus Langeveld, Burg (Texel); Cornelis Pieter Lont, 'en Oever; Klaas Mantje, Den Burg; Jan endrik Nieboer, de Cocksdorp (Texel); leert Niehof, Middenmeer; Jacob Smit, oordscharwoude; Zeger Willem Stolk, Ou- schild; Govert Adrianus Struik, Sloot- irp; Pieter Swarthof, Den Burg (Texel); eter Paulus van Wessean, Den Burg fesel); Cornelis de Wijn, Oudeschild. Voor het volledig examen slaagde Simon ijsen, Wieringen. Van de 32 geslaagden ontvingen 26 het iploma van den Kon. Ned. Middenstands- ond, 3 dat van den R.K. Middenstands- lond en 3 dat van den Chr. Middenstands- »nd. Als bijzonderheid mag worden ver- neld, dat bijn alle opgekomenen uit Texel met het diploma in den zak huiswaarts lieerden. Het examen te Alkmaar. Voor het gisteren te Alkmaar gehouden töde amen slaagden de volgende per- men: M. van Andel, Wieringerw-erf; C. eek, Bergen; J. P. Beentjes, Bergen; J. 'lis, Venhuizen; H. Geerdink, Wieringer- |W; K. de Geus, Schagcn; L. van Groe- sing, Bergen; J. Groot, Spanbroek; P. Ho- raan, Schagerwaard; C. Jaspers, Waarland; Kamp, Hecrhugowaard; M. Kuiper, Zd.- ïcharwoude; H. M. Kuijpers, Weere; C. J. P. Beentjes, Castricum. SOCIALISTISCHE VROUWEN VIEREN DEN „VROUWENDAG". De vrouwenclub van de S.D.A.P. hield haar jaarlijksche openbare fêestvergadering in Hotel Igesz. Maar niet alleen was het feest, ook voor ïtopaganda was gezorgd. De be ende spreekster Mevr. Miedema1 Zondervan hield een gloedvolle in leiding over het onderwerp: „Wij strijden voor recht, vrede en vrij heid voor ons en onze kinderen." Uitvoerig schetste spr. de op- en neergang Van de beweging voor de rechten der vrouw, sinds in 1910 Clara Zetkin het initiatief voor het insteHen van z.g. vrouwendagen in No vember nam. Met de jaren veranderden de leuzen, maar de strijdwil bleef en is er 'hans nog, ondanks of misschien juist door «e vele gevaren, die thans weer de sociaal- democratie efi de arbeidersbeweging bedrei gd, in dezen tijd van kapitalistische crisis ®n fascistische barbarij. Hoon en smaad heeft de beweging ondervonden, maar het bewustzijn mede te werken aan de verwe zenlijking van een schoon doel, de mensch rtl 6en betere samenleving te bezorgen (leed alles ondergaan in hoop op een be rji'e.toekomst. Ondanks alle remmen, de be yeging in Nederland aangezet, noemde spr. het verheugend, dat men in ons land althans binnen de muren zich zelve nog kon zijn. Spr. stelde daar tegenover den toestand in andere landen als in Duitschland, waar de persoonlijkheid gedood is; waar men geen protest duldt, waar men dc wil van den en keling alleen wil opleggen. Spr. riep de aanwezigen toe te blijven medestrijden het internationale saamhoorigheidsgevoel aan te wakkeren, omdat slechts dit tenslotte kan leiden tot een wereld waarin waarlijk recht, vrede en vrijheid is te vinden! Het verdere gedeelte van den avond werd recht genoeglijk doorgebracht, met samen zang, begeleid door mw. HelderBrommer ('n onmisbare kracht voor de moderne ar beidersbeweging!) en het opvoeren van een tooneelstukjc: „Drie Novemberdagen", van mevr. C. PothuisSmit. Medespelenden wa ren de dames Lem Sr. en Lem Jr., Bruin Glas en Lies Kip. Het eenvoudige werkje werd aardig vertolkt, de dames hadden veel succes. Mej. Krul, die de vergadering presideerde, sprak een krachtig slotwoord, en een opwek king trouw aan de idealen te blijven. DENKT U om de op 6 DECEMBER in Royal te Schagen BAL NA. Kaarten bij Afd.-besturen „VARA". SCHAGEN NIEUWS. Programma voor Zondag a.s. Schagen IIOudendijk I. Aanv. 2 n. J. J. Slikker. Joh. Bremer, J. Weeland. P. Kistemaker, E. Rus, P. Boontjes. J. Steen, P. de Vries, G- C. Anneveldt, D. Ruig, Jb. Broersma. Res. N.N. BarsingerhornlSchagen III. Vertr. 1.15 u. J. Everts. D. Leeuwenkamp, Joh. Franzen. P. Slik, T. Moransart, C. Slikker. P. Dekker, J. v. d. Ben, J. Slikker, F. Bosma, R. v. Haren. Res. L. Komen, W. Domper. KENT*U DE ZIG-ZAG"-STEEK? De uitleg van deze nieuwe steek hebben wij gevonden in een boek je dat onlangs door de „3 Suisses" Wolfabrieken werd uitgegeven. Om deze uitgave te verkrijgen behoeft U slechts Uw naam en adres op een briefkaart (geen brief) te zen den aan de „3 Suisses" Wolfabrie ken te Tilburg, af deeling 16. Plak er boven het gewone port 3 post zegels van 5 cent op voor de waar de van de brochure. Omgaand ont vangt U dan de „24 Brcisteken". In dit boekje vindt U op aangename wijze voorgesteld, de uitleg van 24 geheel nieuwe breisteken. Door een vernuftig systeem van plooiing vindt men in het boekje onmiddel lijk de steek die men zoekt. Elke beschrijving is duidelijk geïllus treerd. Wij raden U aan Uw aan vraag vandaag nog te doen: U zult er beslist tevreden over zijn. MARXTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was klein te noemen. We vroegen aan een zeer 'bekend handelaar en weider: hoe komt het toch, dat er zoo weinig koeica worden aange voerd? Ja, zeide hij, ze bewaren ze nog wat, tot ze duurder worden. Dus het res tant kunnen wij nog verwachten? Wij kon den deze markt noteeren f 260 de duurste koe, afkomstig van den heer R. Vader Hale, alhier, werd gekocht, door den heer v. d. Sluis, Amsterdam. Niet deze koe kwam op 34 ets., maar beweerd werd dat er toch 34 ets. besteed is. Van kalfkoeien nog geen noteering. Er was een mooie aanvoer van geldekoeien, hoogste noteering 180. Handel aan den stuggen kant. Vaarzen waren er aardig wat aangevoerd, handel heel goed, hoogste no teering was f 170. De handel in graskalveren was vlug, duur. Goed was de handel in nuchtere kalveren, hoogste noteering f 16. Voor 9 uur was alles verkocht. De handel in jonge vette schapen was redelijk, wij noteerden tot f 26. Later op den dag boorden wij van de Groninger kooplui, dat er was nog f28 besteed, dat is toch een behoorlijke prijs zou men meenen. De handel in overhouders was zeer ma tig, hoogste noteering f 15. Weinig magere schapen aangevoerd, wij konden niet hoo- ger noteeren dan van 1116 gld, dat was min. Begrijpelijk stuggen handel. De oude slachtschapen golden f 1525, handel aardig goed. Geiten en bokken handel goed. Weinig aanvoer van paarden, toch scheen de handel niet slecht te zijn, Volgende week zal deze handel en aanvoer wel grooter en beter zijn. Deze dag hadden er veel meer vette varkens kunnen zijn, de handel was nu duur, tot 27 ets. Wat wij hiervan hoor den was: slagers genoeg maar geen aan- voerdcrs.Laat dat toch hier beter worden, wat dit laatste betreft. De handel in biggen was stug, 7-weeksche 711 gld., 12-week- sehe 11—16 gld. Schrammen handel stug, hoogste noteering f 24. Kippen, konijnen en banen handel goed. De markt was flink bezocht. HOOGWOUD Veefonds. Er was een buitengewone vergadering van het Onderling Veefonds Hoogwoud, Opmeer, Aartswoud, op Woensdag 16 Nov. in het lo kaal van J. Modder. Punt 2 der agenda vermeldt T.B.C.-bestrij- ding. Voorzitter wijst op de onbillijkheid in het veefonds, om voor de leden, die zelf de risico dragen, of die voor rekening van hun melkfabriek de t.b-c.-bestrijding laten uit voeren, dezelfde voorwaarden te laten gel den. Bij afkeuring dezer koeien wordt in het eerste geval de schade geleden door den eigenaar, dit als zoodanig geheel door het veefonds, terwijl in het tweede geval, de schade wordt betaald door rijksuitkeering, melkfabriek en voor een klein gedeelte door het veefonds. Het bestuur stelt, aan de le den thans voor: Leden van het vecfonds, aangesloten bij een melkfabriek, welke de t.b.c.-bestrijding ter hand neemt, zullen in dien zij de risico der bestrijding voor eigen rekening nemen, geen uitkecring voor open t.b.c.-koeien vanwege het veefonds ontvan gen. De andere leden, welke dus over de fa briek hunne koeien laten behandelen, en ook zij, welke door leverantie aan een an dere fabriek, niét in de gelegenheid zijn lid der bestrijding te zijn, zullen bij afkeuring van z.g. open lijders, hunne toekomende ver goeding ontvangen, zijnde minstens 80 pet. der normale getaxeerde marktwaarde. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Het volgende punt der agenda is: bespre king driemaandelijksche omslag. Zooals be kend wordt er thans omslag geheven, in dien de kas leeg is. Over het algemeen ge voelt de vergadering het bezwaar, dat bij 3-maandelijksche heffing, dc z.g. opzetters niet naar gerechtigheid zullen bijdragen in de kosten, terwijl ook een kleine reserve of zoo noodig eenig crediet voor den penning meester noodzakelijk zal zijn. Besloten wordt deze zaak tot de volgende vergadering aan te houden. De rondvraag levert geen bijzonderheden op, waarna de voorzitter de vergadering met dank sluit. LANGENDUK OUDKARSPEL KANAAL HUIGENDIJKOUDKARSPEL AANBESTEED. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aanbesteed: Het maken van een vak van het kanaal HuigendijkOudkarspel, vn een .losplaats van een vasten gewapendbetonbrug en van afsluitweggcdeelten. Laagste inschrijvers: J. Dikkerboom en J. Waterlandcr te Heerenveen voor f 110.400. De Nederlandsche Tuindersbond gaat een buitengewone vergade ring beleggen. In de dezer dagen gehouden vergadering van het districtsbestuur van den Nederland- schen Tuidersbond besloot men, in plaats van een vergadering voor de afdecclingsbe sturen een buitengewone ledenvergadering te houden op het einde van deze maand. De vergadering zal 29 November te Alkmaar worden gehouden. Een en ander geschiedde op verzoek van eenige leden. Ten aanzien van de deelname in de stich- tingskosten van het pachtbureau voor N.- Holland was nog weer een brief van het Pachtbureau ontvangen, waarin men ver zocht f 100 te willen bijdragen. Aangezien de Ned. Tuindersbond niet ruim vertegen woordigd is in het pachtbureau, had men in een vorige vergadering besloten f50 be schikbaar te stellen. Dit besluit werd, na eenige besprekingen, gehandhaafd. I Volksonderwijs. De heer P. Mienis te Dudkarspel werd in de Woensdag gehouden bestuursvergadering van de afd. Langendijk van Volksonder wijs gekozen tot secretaris* BEGROOTING 1939 VASTGESTELD, f 50.— VOOR DE SLUIS TE BROEK OP LANGENDIJK De raad dezer gemeente vergaderde gister middag le 3 uur in het gemeentehuis. Voorzitter, burgemeester W. C. Ninaber, secretaris de heer Sloof. Alle leden waren aanwezig, toen de voor zitter dc vergadering opende. De notulen werden hierna onveranderd vastgesteld. Medegedeeld werd o.m., dat. de minister van Sociale Zaken de gemeentelijke werk verschaffing heeft verlengd tot 31 Dcc. 1938 Van de commissie voor voor- en nazorg van geesteszieken in Noordholland was een verzoeje ontvangen, een bijdrage te willen verleenen van 2lA cent per jaar en per in woner. B. en W. stelden voor, in principe te besluiten, deze bijdrage te verleenen. Het voorstel werd na eenige discussie aangenomen. De voorzitter gaf hierna eenige inlichtin gen over de werking van het Middcnstands- börgstellingsfonds. Er zijn drie aanvragen ingediend. Daar van konden twee personen niet geholpen worden. Eén wordt gedeeltelijk geholpen. Het gemeentebestuur van Schoort ver zócht, de verordening op de keurlooncn voor vee en vleesch te willen wijzigen. Het be treft hier eenige verhooging van de keur- loonen deelde voorz. mede. Er was nog wel wat reserve, maar die mocht niet aange tast worden volgens Ged. Staten. Waarom, dat weet spr. niet. Spr.'s meening was, dat de reserve daar toch eigenlijk voor was. Naar aanleiding van een ontvangen brief van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten in zake het aangaan van een kasgeldleening en eon rekening-courant-overccnkomst stel den B. en W. voor, een kasgeldleening aan te gaan van f S0.000 en een rekeningcourant- overeenkomst aan te gaan van maximum f 15.000. Aangenomen. DE GEMEENTEBEGROOTING 1939 werd hierna behandeld. De heer Schuur, die rapporteerde namens de commissie, welke met het nazien der begrooting was belast, deelde mede, dat op de begrooting een post voor de nieuw te bouwen sluis te Broek op Langendijk is geplaatst van f 50.Bij volgnummer 30, salaris van de raadhuisschoonmaakster was een stemming noodig. De Commissie was niet tot overeenstemming gekomen. Het voorstel om het salaris met f 30.per jaar te verhoogen werd met de stemmen van de S.D.-raadsleden vóór, verworpen. De post subsidie aan Kinderherstellings- en Vacantiekolonies werd verhoogd van f 80. tot f 100.daar thans ook te Sint Pancras een dergelijke vereeniging is opgericht. Ten aanzien van het subsidie aan het overzet veer besloot men, deze subsidie nog te handhaven, zoolang de tram rijdt. Tenslotte werd de begrooting voorloopig vastgesteld op een totaal bedrag van f 160.770 voor den gewonen dienst en f 34.751 voor den kapitaaldienst. De raad besloot, 75 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting 19391940. Aan den heer Bijpost werd op diens ver zoek op dc meest eervolle wijze ontslag verleend als lid van het Burg. Armbestuur onder dankbetuiging van de aan de gemeen te bewezen diensten. n RONDVRAAG IN EERE HERSTELD! Hoewel tot heden geen rondvraag werd gehouden, is men het er over eens geworden, dat dit verlengstuk weer in eere zal wor den hersteld. Van deze eerste gelegenheid maakte de heer Kramer gebruik om naar de nood- slachtplaats te informeeren. Is deze al gauw klaar? De Voorzitter antwoordde, dat het gebouw nog niet gereed is. Men is aan het bouwen. De heer Kramer vond het gebouwtje wel wat klein. Is het niet tè klein? Voorzitter: Er is een bouwvergunning voor verleend. Het zal gemaakt moeten wor den op do vereischte maten. De hoer Boon vroeg, hoe hét stond met de uitreiking van kolenbonnen aan kleine tuinders. Voorzitter deelde mede, dat gisteren (Woensdag) de uitreiking dezer bonnen is begonnen. Daarna sluiting. W1ERINGER WAARD Zakennieaws. Op het terrein van de voormalige tram baan naast de kerk is een woon- en winkel huis verrezen, dat aan de Groote Buurt een zeer mooi aanzien heeft gegeven. Het is ge bouwd voor rekening van den heer C. van Zandwijk. De ontwerper is onze gemeente opzichter de heer J. P. Groot We hebben het pand bezichtigd en laten we maar direct zeggen: Het is schitterend Aan alles is gedacht. De aannemer Eriks en de metselaar Dekker hebben 't. keurig afge werkt. De heer J. Bakker heeft gezorgd voor clectra en waterleiding, terwijl het schilder werk door don heer A. Braaf is gedaan. De opzet is dat in 't gebouw een filiaal komt van Van Geelen's Geschenkenhuis. De ope ning heeft plaats morgennamiddag 4 uur. Wat. er in dit filiaal te koop wordt aange boden? Iedereen die de zaak van Van Gee- len te Schagen kent., zal kunnen hegrijpen dat er voor Elck wat Wils is. Wc zagen b.v. een afdecling Kunsthandel, Plateel- en Kunstaardewerk, leeren en halfleeren tas- schen enz., vuurvaste aardewerk en pracht Gero-afdceling, diamant, goud, zilver, uur werken enz., enz. We twijfelen niet of er zal morgenmiddag veel belangstelling zijn. We wensehen den heer van Zandwijk veel succes in zijn mooie nieuwe zaak. En onze toekomstige bloemen- jongens en venters zullen eens allen doctoren in de handels we- tenschappen zijn. In de N.R. Ct. troffen wij het volgende schetsje aan, geschreven naar aanleiding van de opleiding, welke dc moderne melk- slijters, tengevolge van de wettelijke con sumptie en melkregeling moet „ondergaan" „Ik las dezer dagen dat „dc toekomstige melkslijter drie jaren noodig heeft tot het behalen van zijn vakdiploma en twee jaren voor het diploma handelskennis". Dat is prachtig. De melkslijter, zooals ik hem ken, is een opgewekte figuur, die eerbare betrekkingen onderhoudt met de aardige dienstmeisjes in mijn buurt, maar in een bepaald smartelij ke onwetendheid leeft omtrent dc chemische samenstelling der door hem gedistribueerde pintjes zoete of flesschcn gepasteuriseerde melk. Deze lichtvaardige zal nu dc voetstap pen van Pasteur gaan drukken en in een laboratorium het gehalte van alles en nog wat leeren bepalen. Wanneer hij vervolgens de organisatie en techniek der crcdietver- leening onder de knie heeft, zal hij met des te grooter kennis van zaken zeggen: „Ma- rie, ik moet nog drie stuivers beuren van dat pondje beste van gisteren, weet je wel Marie?" Op het doctoraal examen des melkboeren, zal hem gevraagd worden, of de aan Marie gepofte drie stuivers een accept-crediet, een rembours-crediet, een disconto-crediet of een rekening-courant-crediet dan wel een le- veranciers-crediet, een afnemers-crediet of een beleening van koopmansgoederen vor men. Tevens zal hij uiteen te zetten hebben welke nu de, door de crediet-overeenkomst geschapen rechtsverhouding is, dié er ont stond tusschen hem en Marie, subsidair de mevrouw van Marie. Maar eer mij mijn koffie smaakt, wil ik nog weten of mijn melkboer wel etymologische studie heeft gemaakt, omtrent het woord crediet an sich, want dat wordt op middelbare examens ook gevraagd en wat heb ik aan een melkboer zonder middelbare talenkennis? Melkslijter... voor je je kraantje open draait... wat weet je van de werking van den hefboom... enne... is een koe nu te be schouwen als een cxtractieve onderneming, waarop restrictie kan worden toegepast? En je zakt, wanneer je me niet haarklein kunt uitleggen of de R.M.I. een collecteeren den of een distribueerenden handel drijft en wat de Parijschc melktrust is, die van 'Over- eem immers citeert als een treffend voor beeld van uitschakeling van de verschillen de trappen van concentreerenden handel. Is liet U voldoende, lezer, wanneer Uw melkslijter maar ongeëxamineerd de afge stempelde eitjes in het handje of het mandje legt van Marie of Ilsealthans een van de twee dienstboden, die we allemaal hou denzij. die komt en zij die gaatis U dat voldoende, zeg ik, of wilt U nu niet weten of een afgestempeld ei een merkarti kel is geworden?en of hij biologische studie paarde aan zijn juridische en econo mischeen of hij de functie van de kiem- schijfstreng en van de kogelsnoeren, die immers ieder ei herbergt, kan verklaren. Nee, je hebt een melkboer of je hebt er geen. Mij ware veel liever, dat hij eerst een proef schrift schreef, over „de financiering van 't leveringscredict aan een dienstbode, die de Lambeth Walk bijna kent, meer in het bij zonder onder toepassing der calorieën-theo rie na het nuttigen van een ons komijne kaas (gesneden.)" Zoo gaan wij dan in ons land eindelijk den goeden kant uit. Voor den gepensionneerden sergeant-ma joor, die loopknecht bij een apotheker is, zie ik de toekomst donker in, maar de melk boer, dc slager, de kruideniers-wielrijder, de bloemen jongen en de vent met veters... zij zullen eens allen meesters in de rechten zijn en doktoren in de handelswetenschappen met een aanteekening voor klassieke en moderne talen, mechanische en chemische theologie voor zoover zij hun belijdenis niet hebben gedaan en musicologie voor de har monica-spelers aan 't randje van 't trottoir en de orgeldraaiers. Het diploma krankzinnigen-verpleging wordt, zéér zwaar. Vrijstellingen worden alleen verleend aan wettenmakers en ministers, wante...... nou iaa's je die ging examineeren, zou je zélf nog heel wat leeren.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5