RADIO ij lazen voor Uw Iburroughs Slaapwandelende portier verdwijnt uit Napels door ad| edgar ric^ d, k No. 34. Toen de woedende zwarte op hem toekwam, greep Tarzan de speer, die Chemungo vast hield, wierp hem weg en nam den man op, tilde hem hoog boven zijn hoofd. „Deze man zal sterven", bromde hij, „tenzij jullie de póórt opent en het meisje en mij rustig laten vertrekken." De krijgers overlegden en wil den den vreemde te lijf. „Doe wat hrj zegt!" commandeerde het opperhoofd, want hij was bang, dat de „demon" zijn zoon zou doden. En zo vertrokken Helen en Tarzan uit het kannibalendorp en waren al spoedig in de zware junglenacht verdwenen. Tegen het aanbreken -van den dag werden ze opgewon den welkom geheten in het kamp van Gre- gory. Terwijl Helen alles vertelde, wat ze beleefd had, verstrakte het gezicht van haar vader. „Atan Thome zal hiervoor boeten!" zei hij. „Hij moest er voor sterven," beweerde Lavac heftig, „en ik zou big zijn, als ik dat vonnis aan hem mocht voltrekken!" Van de beschrijving, die Helen van het land gegeven heeft, weet ik ongeveer waar hij zich be vindt," zei Tarzan. „We zullen hen spoedig inhalen." Magra fronste haar voorhoofd, haar hart klopte angstig. Hoe zou zij Tarzan van zijn voornemen kunnen afbrengen om Atan Thome te achtervolgen? Ier» EEN „SCHITTEREND" JAAR VOOR DEN BOER. iHet orgaan van den Alg. Ned. Zuivel- "u'lond schrijft: Op onze schrijftafel kwam een kranten- nipsel terecht, waarop het volgende stond tel lezen, naar aanleiding van de door de n i: loöp. Centrale Landbouwboekhouding te ecuwarden gepubliceerde uitkomsten over ad» iet jaar 1937'3S van de Friesche land- Det ouwbedrijven Het financieel bedrijfsresultaat, dat onder et hoofd „Overschot van den boer" staat jboekt, is in dit laatste jaar schitterend «veest! Wie oor beeft voor de muziek der cijfers port er een lofzang uit opklinken voor het )enl izegcn.de jaar 1938. Zij zingen een hymne win m de regeering, wier politiek let wel: itaa ndbouw-crisisl-politiek! hooggestemde rsai erwachtingcn wekte en zelfs deze nog deed ro$ erlreffen. Er klinkt een danklied uit aan c millioenen consumenten, met name aan "'I e werkloozen en de haast evenveel ontbe- nde landarbeiders, die door hun offer bij cef 51 koopen van brood en margarine een erschot voor den boer kweekten, als hij i jaren niet hoekte, zelfs niet in de gun- igstc normale jaren vóór de crisis; ge- s'tegen van de jaren vóór den oorlog". em De bewoordingen en de geest van boven- le^ aand berichtje, nog aangevuld met de jfers, ontleend aan de uitkomsten van de löp. Centrale Landbouwboekhouding, doen I, aldus het Zuivelblad, op welke wijze L tatistiek wordt geïnterpreteerd. Er !t niet. in medegedeeld, dat dit „over- iot voor den boer" beteelcent het jaar- ;sch inkomen voor den boer en zijn ge in, Bovendien mag er dan nog wel op ge lzen worden, dat de inkomsten van het irenbe drijf uiteraard zeer wisselvallig |n en dat de boer in de „gezegende" minder slechte) jaren een zeker be- Irag op zij moet kunnen leggen voor risi- (veezièkten, misoogsten', enz.) en dat lij dan ook wat voor den ouden dag moet (verhouden, hetgeen er in de laatste jaren ij velen wel zal zijn ingeschoten. Verder commentaar lijkt ons overbodig. - Uit de Pers van heden Het buitenland doet niets. Waarom zou den wij ons dan druk maken? De. kracht van het zedelijk voorbeeld? Maar dat is toch niets dan sentimenteele romantiek! Tusschen Jeruzalem en Jericho ligt de arme reiziger, waarvan Christus eenmaal sprak, door roovers uitgeschud en zwaar mishan deld. De priester en de Leviet gaan voorbij. Wenden het hoofd af en geven den barm- hartigen Samaritaan nog een standje op den koop toe. Zie daar, aldus het blad, positief Christe lijke staatkunde in de practijk. DE STEMBUSSTRIJD KOMT ER AAN TE PAS! Onder het hoofd „Moet Nederland een tweede Palestina worden?" schrijf het Na tionale Dagblad (N.S.B.) o.m.: De marxistische landen Denemarken, Zwe den, Noorwegen en Frankrijk hebben hun grenzen gesloten voor de Joodsche immi granten; in Nederland werd weer eens een tusschenoplossing gezocht: men liet er wat Joden in cn stuurde anderen terug. De po litieke partijen profiteerden van het mede gevoel der Nederlandsche bevolking, niet ter wille van een oplossing, maar ten behoeve van den politieken stembusstrijd. Het Mussert-orgaan betoogt voorts, dat 'de Joden en „Eenheid door Democratie" van Nederland een „Jodenstaat', willen maken. Nederlanders naar Duitschland, Joden naar Nederland; dat is, zoo zegt hef blad, de leu ze dezer van het internationale Jodendom afhankelijke politieke partijen. Zij hebben hun gebied voor den Joodschen staat reeds uitgezocht, n.1. Nederland. Daar ons land eivol is, moet de emigratie der bloed- en bodemvaste volksgenooten ten behoeve van volksvreemde immigratie met alle midde len bevorderd, zoo besluit het N.D.B. DE PRIESTER EN DE LEVIET GAAN VOORBIJ Het gisteren gepubliceerde bericht van den Regeeringspcrsdicnst, behelzend dat VfNederland slechts een zeer beperkt aantal Joodsche vluchtelingen zal kunnen opne men, en de grensbewaking wordt ver scherpt, en waarin voorts afkeuring wordt uitgesproken over het gedrag van die Ne derlanders, die per auto op trein.Joodsche Anderen naar ons land trachten te trans- irteeren, brengt het Volk (s.d.a.p.) tot de (lgende ontboezeming: OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN De .campagna", de meest vreemd soortige belasting wordt opgehe ven. Uit Napels komt het bericht, dat de prefect er de zoogenaamde „cam- pagna" heeft afgeschaft. Hiermee verdwijnt de vreemdsoortigste belas ting, waaraan de Napolitanen wa ren blootgesteld en die nog uit den tijd van de Bourbons en de Spaan- sche overheersching dateerde. De „campagna" werd 's nachts betaald. Wie het ongeluk had in een palazzo te wo nen, waar een portier was aangesteld, vond dc voordeur of het hek iederen avond prompt van 12 uur af gesloten. De Napolitaan was verplicht den portier wakker te schellen, wat in sommige gevallen een heel karwei was; eenmaal wakker, slofte de man op de deur toe, opende die op 'n kier en pas als hij een lire in de bal van zijn hand voelde glijden, liet hij den laatkomer binnen. De „campagna" fvas bovendien progres sief en groeide aan, naarmate de nacht groeide. Om 's morgens tusschen 5 en 6 thuis te komen, had men een kapi taaltje noodig. Hoe dieper de slaap, van den portier, des te dieper moest men in zijn zak grijpen. Omgekeerd kon de Napolitaan na twaalven niet uitgaan, zonder daarvoor duchtig te betalen. Met de „campagna" verdwijnt, schrijft de Msbd., meteen de onaesthetische figuur van een slaapwandelenden portier, die brom mend wat vodden heeft omgeslagen om 'n laatkomer in te laten. De afschaffing eischt intusschen een hee- le voorbereiding en kan niet eerder ingaan dan Januari a.s. De zaak is namelijk, dat Napels, volgens de statistieken circa 30.000 „palazzi" telt en er dus circa 30-000 door portiers bewaakte voordeuren zijn. Rekent men, dat in ieder gebouw gemiddeld acht families wonen er bestaan „palazzi" met slechts drie en andere met dertig families dan komt men tot de. conclusie, dat on geveer 240.000 families van een huissleutel voorzien moeten worden. Wil men nog verder gaan en aan sommige families de weelde van twee of meer huis sleutels toestaan, dan komt men tot hyper bolische cijfers. Voor de smeden in Napels komt er dus werk aan den winkel, mitsgaders voor de politie, omdat na 1 Januari geen mensch in Napels, die 's nachts op straat slapend wordt aangetroffen, zich een bekeuring van het lijf kan houden met het smoesje geen geld bij zich te hebben om de „campagna" i te betalen. Amerikaansche wapenfabrieken heropend Voor geheime doeleinden. De spoed die met de herbewapening be tracht wordt, blijkt wel uit het feit dat thans officieel bekend wordt, dat wapenfabrieken die reeds langen tijd niet meer voor dit doel gebruikt worden, heropend worden. Tijdens een persconferentie heeft pre sident Roosevelt bekend gemaakt, dat een geschutfabri uit den we reldoorlog in Zuid-Charleston van 22 millioen dollar heropend zal worden en zal worden gebruikt „voor gehei me doeleinden", terwijl de marine werf te New-Orleans weer in bedrijf zal worden gebracht na sedert 1921 stilgelegen te hebben. Deze maatregelen, aldus verklaarde presi dent Roosevelt, maken onderdeel uit van een algemeen program tot ingebruik stelling van ongebruikte landerijen en fabrieken in re- gecringseigendom, voor zoover slechts mo gelijk is, ten behoeve van het herbewape ningsprogram, in plaats van over te gaan tot aankoop van particuliere bezittingen. Wat slagschepen betreft, verklaarde Roose velt nog, dat de regeering er naar streeft den tijd tusschen het plaatsen van opdrach ten en voltooiing van den bouw van oorlogs schepen te verkorten. Een van de belang rijkste redenen van vertraging, aldus de pre sident, is de snelle wijziging die in de ont werpen gebracht wordt tijdens den bouw van schepen. Koning Carol kwam niet om geld Leening niet zijn doel.( Gaat de Britsche Koning naar Roemenië? De voorzitter van de EngelschRoemeen- sche Vereeniging en oud-minister van Roe menie, heeft aan de „Financial Times" ver klaard, dat hij gemachtigd is te zeggen, dat Roemenië niet het sluiten van een leening te Londen nastreeft. Het voornaamste denk beeld dat koning Carol beheerscht in de kwestie der handelsbetrekkingen met Enge land, is, een nieuwen impuls te geven aan het wederzijdsche goederenverkeer. Een tegenbezoek? De „Daily Herald" verneemt uit Boekarest, dat de Engelsche koning in het najaar van 1939 koning Carol een tegenbezoek zal bren gen. Het Britsche koningspaar zou reizen aan boord van een oorlogsschip en op de terugreis een bezoek brengen aan Istanboel. PROGRAMMA* ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 nu KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solisten. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2,00 Voor de rijpere jeugd. 2.302.40 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Berichten, het KRO-orkest. (4.455.00 Gramofoonmuziek). 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten. 7.00 Inleiding volgende uitzending. 7.15 „Le nozz di Figaro", opera. (Om 7.55 Berichten ANP; om 8.50 Medi tatie met muzikale omlijsting; inleiding 3e bedrijf; om 10.05 voordracht. 10.15 Berichten ANP, inleiding 4e bedrijf). 11.10 Medische causerie. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 na. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.80 —8.00 VPRO. 8.00 VARA-Kalender. 8.05 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.16 Ber.)', 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om ca. 12.15 Berichten). 12.30 VARA-orkest en solist. I.30 De Ramblers. 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 Pianovoordracht. I 2.452.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 Utrechtsch Stedelijk orkest en soliste. (Opnamen). 4.20 Causerie „Crisisnood en drankverbruik". 4.40 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 5.30 Filmland. 6.00 Orgel en zang. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Va: 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest. 9.15 „En nu... Oké" (opn.).. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Community-singing (opn II.00 Revue-programma. 11.30 Esmeralda. 11.4512.00 Zang en orgel. feuilleton maurice walsh 42. Jamesy Coffey antwoordde niet. Hg hield het hoofd achterover geworpen en keek langs zijn neus, Rogue met een koelen blik aan. Hij nam niet meer dan één 'lok, duwde de kurk *eer vast en'stak de flesch in zijn zak. „Meer •hirf ut op de nuchtere maag niet te nemen, zullen er ook wat in laten voor Maag Carty ~-d.'e is er 's morgens nok als de kippen bij, de oude ziel." Met een -uwen greep pakte hij Kogue bij de mouw. „Kom vooruit, schiet op! Mijn ontbijt staat te wach.en en we hebben n°g een aardig eind te loopen." Zij aan zij maakten beidei rechtsomkeert en wandelden den glooienden weg op De weg leidde naar de stad af en kronkelde tusschen twee hooge muren, -vaar r.chter boomen een donkeren boog boven hun hoofden vormden. Jamesy liep op zijn gemak. ..Je zult waarschijnlgk wel een beetje last van je loopschragen hebben," zei hij. AL eenig antwoord ging Rogue met ver snelden pas vooruit, terwijl hij Jamesy wenkte °ni niet achter te blijven, maar die bleef be daard zijn Jgen tempo houden. „Waar kampeer je?" vroeg Rogue, „en hoe maken jullie het allemaal Maag Carty en Julie Brien en Daheen?" '•Wij kampeeren in de buurt van Ballyard _n wie zou er iets mankeeren behalve ik? Het was een heel karwei, m ze op het goede pad te houden, maar ik heb de teugels goed strak aangetrokken, dat kan ik je verzeke ren ,En heb „e Daheen door zijn vijfde leesboek geranseld?" Kinderenmenschen! Er waren er genoeg, om den armen kleinen stakker les te geven. Zeg me eens, heb je ook nog wat van Sha- mus Og gemerkt?" „Zeker heb ik dat. Hij vindt de gevangenis niets erger dan een hotel. Vorige week heb ben we nog een pakje cigaretten samen ge deeld en voor ik liet vergeet zoo gauw als Maag Carty me wat te eten heeft ge geven, wil ik achter elkaar vier pijpen van jouw tabak rooken." „O, wou je dat? Weet je wat ik vanmor gen gedaan heb, zoodra ik op was? Mijn puntje tabak zoo opgeborgen, dat jij het niet vinden kunt." „Onder de.oogen van Daheen? Dan ben ik nergens bang voor. Zeg eens, zitten we nog a!tijd met Copaleen Rua opgesheept?" Jamesy aarzelde even, toen zei hij: „Dien heb ik verkocht." „Voor twintig pond?" „Vijftig heb ik voor hem gekregen," zei Jamesy bedaard, zonder een spoor van op schepperij. Rogue wierp het hoofd achterover en barstte in een ongeloovig gelach los. „Een ding is jammer, en dat is, dat ze daar in de nor je groote bek niet gesnoerd hebben! Vijftig pond zeg ik je." „Wie heb je er mee in de luren gelegd?" „Niemand iemand die verstand van paarden heeft. Vijftig pond werd me geboden en vijftig pond heb ik aangenomen; hoe kon ik nou weigeren? Dat vraag ik je, hoe kon ik weigeren?" Hij schudde hem verwoed zijn vuist onder de neus. „Stil maar. Ik weet al, wie hem gekocht heeft. Je bent een schandelijke oude haai, maar we zullen het ge'.d best kunnen gebrui ken om een paar jaarlingen in te* slaan in Limerick." „Van dat geld zul jij afblijven," zei Jamesy beslist. „Daarginds is het kamp." De weg had nu den top van den heuvel be reikt en zwaaide rechtsaf; zij stonden in het vrije veld. Aan eene zijde verhief zich nog steeds die hooge muur met de boomen er achter, maar aan den anderen kant keken zij uit over golvende velden tot aan een bergrug in de verte. Vlak aan hun voeten helde de bodem plotseling en sterk naar een groene vallei aan den overkant waarvan door doorn heggen ingesloten weilanden, hier en daar en bestippeld met witte huizen, zich voortzetten tot ze langzaam in de hellingen van het heu velland van Kerry overgingen; daar lagen de hooge, donkerbruine heuvels met hun ronde toppen en hun purperen dalen: Slievemish, Carhercontree, Baurtregaum, ver, ver tot waar de piek van Brandon zich verheft boven de groene wateren van den Atlantischen Oceaan. Over alles, velden en weiden, huizen en heuvels, welfde zich de broos-blauwe he mel en de vroege morgenzon tooverde er lange schaduwen over. Rogue haalde eens diep adem. „En zoo pas nog was ik zoo verdrietig!" „Dat komt van den borrel." Een honderd meter verder gaf een open landhek toegang tot een weilandje, waar de kachelpijp van den woonwagen boven een hagedoornheg uitstak; bij het stond Da heen op wacht en zoo gauw hij Jamesy en Rogue zag verschijnen, deed hij een sprong in ue lucht en riep iets over het veld. Maar hij holde ze niet tegemoet. Een plotselinge aan val van verlegenheid kwam over hem, hij zocht steun bij den hekpaal en begon, met zgn kapotte schoen figuren in de klei te trekken. Zonder te lachen wandelde Rogue naar hem toe en bleef voor hem staan. „Geef me de vijf, Daheen Coffey," hg, terwijl hrj hem de hand toestak. „Wat ben ik blij je te zien!" Daheen keek hem met een paar ernstige oogen aan en zag een man, die hem als zijn gelijke begroette. Plechtig schudden zij elkaar de hand. „Goeden morgen Rogue McCoy!" „We zullen heel wat te praten hebben," zei P.ogue, „maar dat heeft nog wel even den tijd. Heb jullie wat voor me te eten?" „Wel een pond spek en ik weet niet hoe veel eieren wacht maar dan zal ik er een vaart voor je achter zetten." En hg holde weg over het gras, terwijl de beide mannen hem meer op hun gemak volgden. Toen kwamen Julic en de hond aan gehold, de stem van het meisje even hoog en helder als het welkomstgebiaf van den hond, haar haren waren als een vlam om haar hoofd en haar licht bruine oogen stralend en warm. De hond was er het eerst en begon wild tegen hem op te springen, toen Rogue hem met een: „Hallo, Rakker!" begroette. Julie duwde den hond op zij en greep Rogue's beide handen. „O, Rogue, Rogue," zei ze. „Je zult zoo slap als een vaatdoek zijn". „Niet zoo heel slap, krullekop kgk maar eens!" Hij cnaaide haar als een tol in 't rond, waarop zij haar slanke lichaam achterover gooide en hem op zijn beurt in 't rond zwaaide. „Schei uit, Julie-" schreeuwde Jamesy Coffey. „O, ik heb het fijn gehad, Julie," zei Rogue. „Shamus Og en ik hebben heel wat cigaret- j-3 stiekum opgerookt met zijn tweeën, als we aan het steenkloppen waren. Hij heeft me ook een boodschap voor je meegegeven, Julie Brien." Ze werd op slag kalm. „Wat lieg je me nou voor, Rogue McCoy?" „Ik lieg niet." Hrj trok haar zachtjes aan haar roode haren. „Je gaat er over vier da gen uit," zei hij. „Dat loe ik," zei lk, „en ik zal haar vertellen, wat ik in je oogen gezien heb?" „Alles wat je gezien hebt, mag je over vertellen," zei hij, een „Hou je onzin voor je, Rogue kom maar liever ontbijten." Maar al overtoog geen blos haar gezicht, hij zag heel goed, hoe die ader in haar hals was beginnen te kloppen. Waar de hagen, die het weilandje insloten, een hoek maakten, stroomde een helder wa terstraaltje uit een draineerbuis in de sloot; daar zat Maag, de verzorgster, op haar hur ken, als een donkere priesteres bij het vuur, dat helder opvlamde in dé ruwe, maar handig gebouwde stookplaats. Een pan met een dek sel stond op het vuur en een ketel stoomde er naast. „Nu is ons troepje weer bij elkaar!" kwam haar stem-als-een-k!ok, maar ze sloeg haar oogen niet op naar den thuiskeerenden zwer veling van haar kudde. Hij kwam naast haar hurken (i legde, ten teeken van saamhoori°-heid zijn handen op haar knie. „Ik ben zoo blij, dat ik weer thuis ben, moederlief!" zei hij. Zij hief haar lange slanke hand op tot waar zijn haar stoppelig in juj~ nek krulde en keek met haar groote zwarte oogen recht in de zgne, die onnatuurlgk strak stonden, het streelen van haar vingers was als balsum in zijn ziel en haar eentonige stem zong zijn verdriet tot rust. „Mijn hartelap, ik krijg je vast en zeker wel eens in slaap." „Maar toover dan ook njjn droomen om, moeder," fluisterde nij, „die rollende golven en die wind die geen geluid maakt en die smeekende oogen en ik, die me niet kan bewegen." Rogue kwam eveneind en keek het kamp rond. Alles was present: de bont geschilderde woonwagen, de gelapte huif, het oude witte paard ditmaal zonder kluister, het fijne ketje dat aan den voet van i e heg stond te knabbelen en kon hrj zijn oogen gelooven? Hij knipperde een paar maal met de oogleden en keek nog eens goed. „Waar zit Jamesy Coffey?" brulde hij. „Hier ben ik waar ik hoor!" zei Jamesy boud, maar met een blik vol twgfel. Rogue stapte op hem toe en hield zijn vuist onder den neus. „Jouw oude, schaamtelooze, vul gaire distribuator van slecht gedefinieerde terminologiën, (Wordt vervolad.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7