Koning Leopold van België een bemind vorst Rotterdam biedt plaats voor duizend Joodsche vluchtelingen DE VRIENDSCHAP TUSSCHEN BELGIS EN NEDERLAND INNIGER DAN OOIT. VREUGDE EN TRAGIEK IN HET LEVEN VAN DEN POPULAIREN KONING. Op 21 November a.s. hoopt Ko ning Leopold III van België, zooals men weet, een bezoek aan ons land en aan de Koninklijke Fami lie te brengen. Niet alleen in zijn eigen vaderland, maar ook in Ne derland is deze vorst bemind om zijn charmanten eenvoud en groot zal dan ook het enthousiasme zijn, waarmee hij alom begroet zal worden. Over zijn leven en werken volgen hieronder interessante bij zonderheden. De jonge koning der Belgen heeft al heel wat leed doorgemaakt. Als jongeling maak te hij de verschrikkingen van den wereld oorlog mee, als volwassen man beleefde hij den tragischen dood van zijn vader, den beminden koning Albert, en als man en vader moest hij zijn jonge, charmante gemalin, koningin Astrid, door een noodlot- tig auto-ongeluk zien sterven. Doch het vreeselijke leed heeft hem gestaald voor 't zware beroep, voor de verantwoordelijke overlevering, waartoe het lot hem uitkoos en misschien wel juist door do mannelijke ernst, waarmee hij zich van zijn taak kwijt, heeft hij zich alom zoo bijzonder bemind weten te maken. Een Koningspaar in de graven. loop- Er is haast geen monarch in Europa aan te wijzen, die een dergelijke grondige en veelzijdige opvoeding genoten heeft als Leopold III van België. Reeds in zijn eer ste jeugdjaren toonde hij tal van voor treffelijke eigenschappen. Koningin E'lisa- beth zelf zorgde voor zijn eerste opvoeding en zijn eerste onderwijs. De vorming van den jongen Prins had allereerst in den hui- selijken kring plaats en volgens den stel regel, dat een gezonde geest slechts in een gezond lichaam huizen kan. Leopold maakte snelle vorderingen onder de des kundige leiding zijner leeraren. Het uit breken van den wereldoorlog echter bracht ingrijpende veranderingen in het levend er Koninklijke familie. De koning en de koningin waren van den aanvang af in de loopgraven te vinden, resp. als soldaat en als verpleegster en ook de op voeding van den Prins werd nu meer naar den militairen kant verlegd. Leopold ondergaat den vnur- doop. In Februari 1915 besliste koning Albert, dat zijn nog geen 14 jaar oud zijnde zoon als gewoon soldaat in het Belgische leger zou treden om mee te helpen in de gewel dige worsteling, welke zijn toekomstige onderdanen voor het vaderland voerden. De Prins deed zijn eersten dienst in het 12de Infanterie Regiment van Luik, een der oudste en roemrijkste regimenteii van het Belgische leger en daar leerde hij, als elk ander soldaat, onder de ergste ontbe ringen, het oorlogs-„handwerk", terwijl hij op zijn wewsch den vuurdoop onderging.. Slechts korten tijd bleef Leopold echter bij het leger, want zijn verdere opleiding mocht niet verwaarloosd worden. De droevigste lijst Nog ruim 300.000 werkloozen. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door liet Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voor- loopige gegevens in de week van 24 t.m. 29 Octobcr 1938 bij gesubsidieerde vercenigingcn met werkloozenkas 566.374 personen, onder wie 74.971 landarbeiders waren aangesloten. Van de 491.403 verzekerden buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 22,5. In de overeenkomstige verslagweek van October was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in <Ie laatste jaren als volgt: 1932: 26,8; 1933: 24,8; 1934: 27,1; 1935: 30,8; 1936: 30,1; 1937: 24,2. Op 29 October waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 332.954 werkzoekenden, waarvan er 315.703 werkloos waren (n.1. 301.744 mannen en 13.959 vrouwen). Vriendschap In Engeland. Leopold ging nu naar Engeland, waar hij scholier van het Eton-College werd. Met groote volharding, zelfbeheersching en dis cipline wijdde hij zich daar aan het on derwijs en wist zich spoedig zeer bemind te maken. Niet alleen was hij een uitstekend scholier, doch ook een voor treffelijk sportsman en die dagen was de Hertog van Gloucester zijn beste vriend. Na 'n studietijd van 2 jaar verliet hij Enge land weer, om naar België terug Ie keeren waar hij opnieuw dienst nam bij het 12de regiment, zoodat hij het laatste deel van den oorlog meemaakte. Na den wapenstil stand, den terugkeer der troepen en de grootsche intocht c^er Koninklijke familie in Brussel werd Leopold daar met groot eer betoon ontvangen. Onverwijld werden zijn studiën verder voortgezet. Luitenant, student Als leermeesters kreeg hij o.a. den rechtskundige Jacques Pirennc, den wis kundige Cesaro, die hem vertrouwd maakte met de wereld der vergelijkingen. den Vlaamsehen schrijver Herman Teirlinck, die hem onderricht gaf in de kunst, terwijl majoor Plee van hot Fransche leger drie jaar lang zijn. voortdurende begeleider was. Intusschen werd zijn militaire opleiding niet verwaarloosd. Na een militaire school met succes doorloopcn te hebben, werd hij. in 1922 luitenant en door overste Binge, een oud-stafofficier van koning Leopold II •bij de Grenadiers ingelijfd. Om tenslotte zijn studie te voltooien, werd hij inge schreven als student aan de universiteit, te Gent, waar hij colleges volgde in geschie denis, Vlaamsche litteratuur en staatswe tenschappen. Met Roo9©velts zoon op stap. Een belangrijk onderdeel van zijn opvoe ding... vormde de tallooze reizen in het buitenland, welke hij maakte, hetzij in ge zelschap van zijn ouders, hetzij alleen, het zij met zijn gemalin. Zoo vond in 1919 een reis in gezelschap van zijn ouders naar dc Vereenigde Staten plaats. Met den zoon van den tegenwoordigen president Roose- velt, James, maakte hij tal van reizen door de Vereenigde Staten, terwijl hij toen even eens een bezoek aan zijn grooten vriend, generaal Pershing bracht. Het jaar daar op, in 1920, werd Zuid-Amerika, en wel hoofdzakelijk Brazilië bezocht. Eenige ja ren later, in 1923 maakte hij in gezelschap KONING LEOPOLD. van zijn moeder, koningin Elisabeth", eern reis door de Soedan en Egypte. Ook voor de Belgische koloniën toonde hij groote belangstelling; tweemaal bereisde hij geheei Afrika en zelfs was hij zes maanden als administrator in Belgisch-Congo werkzaam. Een gelukkige echt. Een zeer groote reis maakte hij ook naar onze koloniën, Nedcrlandsch-Indië, ditmaal in gezelschap van zijn jonge gemalin, kroon prinses Astrid, met wie hij in 1926 in het huwelijk getreden "was, De jonge vrouw, een nicht van den Zweedschen koning, de jonge „snecuwprinscs" zooals ze genoemd werd, mocht zich weldra in de algemeene sym pathie van het Belgische volk verheugen. Het zeer gelukkige huwelijk werd met drie kinderen gezegend. Prinses Joscphine en de prinsjes Boudewijn en Albert. Een bijzon der tragisch einde kwam er aan deze geluk kige cchtverccniging, toen tijdens een reis door Zwitserland, koningin Astrid hij een auto-ongeluk aan het meer van Luzern ge dood werd. Tot koning uitgeroepen. Dit was het dorde ongeluk, dat Leopold meemaakte, want daarvóór reeds was zijn vader, koning Albert, door een noodlottig ongeluk in de omgeving van Luik" om het leven gekomen, waardoor de jonge kroon prins zeer plotseling tot de regecring geroe pen werd. Hij had zich echter reeds uitste kend op die taak voorbereid, zoodat hij on middellijk zijn volle aandacht aan 's lands belangen wijden kon, daarbij door Astrid ter zijde gestaan. Wel een hijzonder zware slag moet haar plotseling heengaan voor hem geweest zijn, temeer, daar zij drie jon ge kinderen achterliet, die nog zoozeer de moederlijke zorg behoefden. Koningin-wedu we Elisabeth echter, die zich sinds het over lijden van haar echtgenoot teruggetrokken had, stelde zich nu weer meer op den voor grond en hielp haar zoon bij de opvoeding dor kinderen. Sympathie voor Nederland. Dat 's konings sympathie voor Nederland wel bijzonder groot moet zijn, blijkt genoeg zaam uit het feit, dat zijn twee oudste kin deren, Joscphine en Boudewijn in Noordwijk hun vacantie doorgebracht hebben, om daar dc Nederlandsche taal vloeiend te loeren spreken. Ook de Koning zelf bchcerscht on ze taal uitstekend, zoowel mondeling als schriftelijk. En toen hij eens bij een btezoek in Vlaanderen in het Fransch begroet werd, antwoordde hij in vloeiend Vlaamsch, om daarmee duidelijk te toonen, hoe na de Vla mingen hem aan het hart liggen. Trouwens, in de laatste jaren is de toenadering tus- schen België en Nederland steeds grooter geworden en bijzonder werd liet op prijs ge stold, toen koning Leopold hij de doopplech tigheid van Prinses Beatrix als peet fun geerde. En het lijdt dan ook geen twijfel, of ook ditmaal zal liet officieele bezoek van 21 November en volgende dagen er zeer veel toe bijdragen den hechten band tus- schen Nederland en België op nieuw te ver sterken. ENORME VERKEERSTUNNEL TE BER LIJN. Op het kruispunt van Berlijn's toe komstige reuzen; verkeersaderen, de Oost- West en de Noord-Zuid-route, zal, volgens bovenstaand model, een groote tunnel ge bouwd worden, teneinde een deel van het drukke verkeer te verwerken. De witte zij wegen op onze schets geven de ondergrond- sche vertakkingen van het verkeersknoop punt duidelijk aan. Rijwieldieven veroordeeld De 31-jarige D. v. L: en de 33-jarige F. II. W. S., beiden los werkman uit Rotterdam, hebben terechtgestaan, omdat zij in de maand Augustus uit verschillende 'rijwiel- bergplaatsen niet minder dan dertig rijwie len hebben weten te stelen. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werden beiden door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in preventieve hech tenis doorgebracht. Wegens heling werd de 33-}arige Jac. H., los werkman, eveneens te Rotterdam en gedetineerd, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis, zoodat hij in vrijheid werd gesteld, terwijl de 52-jarige los werkman W. J. werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde heling. Een drietal andere verdachten in deze zaak wacht nog op een vonnis. IJZEREN PLAAT OP HET LICHAAM. Ernstige arbeidsongevallen in dc hoofdstad. Op het terrein van de 'Amsterdamsche Dok. Mij. heeft gistermorgen een 35-jarige arbeider bij het ophijschen van ijzeren pla ten een van deze zware platen op het lichaam gekregen, toen de ringen welke aan de katrol zijn bevestigd losschoten. De man is met gebroken becnen in ernsti- gen toestand in het Binnengasthuis opge nomen. Bij de Bataafsche Petroleum Mij. is gis termorgen vroeg een arbeider met het hoofd tegen een verwarmingsbuis opgcloo- pen. Dit slachtoffer liep een hersenschudding op en is eveneens naar het Binnengasthuis vervoerd. Statenlid treedt af. De liberale heer Walrave Bois- sevain. De heer Walrave Boisscvain, sedert 12 jaar lid van de Provinciale Staten van Noord holland voor de Liberale Staatspartij in den kieskring Amsterdam, heeft den wensch te kennen gegeven, zijn zetel in dat college voor de volgende periode voor een jongere kracht ter beschikking te stellen. In zijn plaats heeft dc ledenvergadering van de Liberale Staatspartij te Amsterdam thans candidaat gesteld Mr. D. A. Del prat, Directeur van de Stoomvaart Mij. „Neder land". Kunt U mij even reisgeld leenen Oplichter maakt slachtoffers on der werkloozen. Een ongeveer dertigjarige man maakt er in de hoofdstad zijn werk van werkloozen een haantje aan te bieden, om dan met een voorschot dat hij onder valsche voorwend selen van hen loskrijgt, te verdwijnen. Hij geeft zich uit voor inspecteur van een verzekeringsmaatschappij als hij iemand, die hij wel speciaal daarvoor op het oog zal hebben, op straat aanspreekt en geeft dan voor naar de arbeidsbeurs te zoeken, omdat hij een kracht op zijn kantoor noodig heeft. „Wel", antwoordde dc man, die van dit geval van oplichting aangifte bij de politie van 't bureau Linnaeusstraat deed, „kunt u mij niet gebruiken, ik zoek toch een baan". Daar had de „inspecteur" wel ooren naar. Maar dan moest hij even heen en weer naar het hoofdkantoor te Almelo, fantaseerde dc pseudo-werkgever, om overleg te plegen. De besprekingen werden voortgezet in de hal van het station. De man, die in het verschiet een goede werkkring zag, was graag bereid den „in specteur" het retour Almelo te betalen. En daarmede had hij zijn aanstaanden werk gever voor de laatste maal gezien Inbreker vluchtte voor oude weduwe Tóch wist hij haar te bestelen en stond daarvoor gisteren terecht. De 21-jarige chauffeur A. S. uit Haarlem heeft op 13 October een poging gedaan om in te breken bij een 71-jarige weduwe, van wie hij vermoedde, dat zij veel veld in huis had. Dc juffrouw ontdekte hem echter en S. vluchtte. Den volgenden dag echter kwam hij terug en deed zich voor als rechercheur, die een onderzoek naar den inbraak kwam instellen. Na zijn vertrek miste de weduwe f 16.50. De man werd korten tijd later aangehou den en legde gisteren voor de Haarlemsche rechtbank een volledige bekentenis af. Het O. M. eischte acht maanden gevange nisstraf tegen hem. Uitspraak 1 December. Onze Koningin in Amsterdai Een kort bezoek aan hel Voor een kort bezoek aan het paleis den Dam arriveerde H.M. de Koningin j terochtend per auto in de hoofdstad, Ei gentijd later is de vorstin weer vertrofci RRDAGr om via het palcis Soestdijk naar het 1 terug te keeren. Het verraderlijke briefje Twee jaar gevangenisstraf fa twee inbrekers geëischt. Twee zware jongens, de 32-jarige yj gezel H. J. G. en de 43-jarige M. B, reeds meermalen met de justitie in king zijn geweest, stonden gister voor dc Haarlemsche rechtbank terecht/ dacht van diefstal met braak, gepleegd] October j.1. in een villa te Aerclcnhoutj Zij waren door de politie aangchon toen zy eenige zakken op een bakfiets voerden, welke bij onderzoek twee brs bluschapparatcn, dertig gordijnen, een trj looper en een spiegel bevatten. Beide Verdachten ontkenden in de vi te zijn geweest. De officier van Justitie las echter briefje voor, dat in het huis van bews was onderschept en waarih B. aan G. zocht voor de rechtbank te verklaren, slechts één hunner in de villa geweest! B. ontkende iets van een dergelijk bi af te weten, maar toen een hoofdagei chercheur verklaarde, dat hij op een ki luchter in de villa vingerafdrukken val had gevonden, gaf B. toe wel binnen! weest te zijn, doch uitsluitend om even de W.C. gebruik te maken. De officier achtte het bewijs geleverdi eischte tegen beide verdachten, die reeds zeven en dertien keer zijn verooi twee jaar gevangenisstraf. De verdedigers bepleitten clementie. Uitspraak 1 December. -gerat [joden Van on g snelle n vand „jsar. ee Kscde >0381' i-vette ,*ft. I iïlantlsc iame I ar a> mare i zijn d( jjtje ?c\vf Jeht is, control I Zevenaa: dc Turi De dood op den weg °vet i wetf Trieste cijlen In September van dit jaar werden doo verkeersongevallen 68 menschen gedood ei 471 ernstig gewond. Verleden jaar vare deze cijfers 61 en 452. Sinds Mei van jaar toonen de cijfers een weinig gunslii beeld. llend v café lerkac In de Maasstad de grootste toe- en doorvoer van de vervolgden. Van onzen Rotterdamschen correspondent) „Rotterdam kan 500 volwassen Jood- sche vluchtelingen en 500 Joodsche kinderen onderdak verleenen!", zie daar de kern van hetgeen dr. M. Hertzberger, voorzitter van het co mité tot Huisvesting van Joodsche vluchtelingen te Rotterdam, ons mededeelde, toen wij hem vroegen in hoeverre Rotterdam gereed was om Duitsche vluchtelingen te ont vangen. „Wij hebben in Rotterdam rekening te houden met de mogelijkheid van een groot aantal vluchtelingen, omdat ook zij, die trachten naar Noord- of Zuid-Amerika te emigreeren vaak gedurende korteren of lan- geren tijd te Rotterdam verblijf zullen hou den. Welnu, wij zijn paraat. Reeds is ons een complex huizen aangeboden, waarin wij 250 vluchtelingen kunnen herbergen. Voorts hebben talrijke pensions en particulieren slaapgelegenheid geboden, en tenslotte is er in het gebouw van „Montefiore", het Cen trale punt, waarom de geheele verzorging der vluchtelingen draait plaats voor 40 per sonen. Het verschil met 1933. Wij zijn ons er van bewust dat de toe stand geheel anders is dan in 1933, toen ons comité zich ook reeds met de verzor ging van vluchtelingen heeft bezig gehou den. Bij de vluchtelingenstroom van vijf jaren geleden hebben wij een scherpe selec tie toegepést, omdat toen velen vluchtten om te probcercn hnn maatschappelijke po sitie te verbeteren. Thans is hiervan echter sinds hetgeen de vorige week in Duitsch- land gebeurd is, geen sprake meer. Het gaat nu om het behoud van 700.000 menschenle- vens Het is den Duitschen Joden niet alleen om economische redenen onmogelijk in Duitschland te leven, maar ook, omdat zij daar ten allen tijde zullen bloot staan aan nieuwe pogroms. Ook geestelijke verzorging noodig. Ook Nederland zal een gedeelte van de last, die Duitschland heeft veroorzaakt, moeten dragen. De bereidheid dadrtoe blijkt reeds uit het initiatief van dr. Colijn en mag voorts wegens den traditioncelen Chris telijken, humanitairen inslag van het Neder landsche volk verwacht worden, aldus dr. Hertzberger. Naar mijn meening mogen de vluchtelingen echter .nimmer op de economi sche markt komen. De vluchtelingenzorg moet uit particuliere middelen bestreden wor den. Het spreekt vanzelf, dat hierbij de Nederlandsche Joden het voor beeld moeten geven. Gelukkig heb ben wij inderdaad reeds belangrijke sommen van Nederlandsche Joden ontvangen. Er is veel geld noodig, omdat wij ons de verzorging der vluchtelingen in den ruimsten zin des woords ten doel stellen. Hier onder is ook begrepen de geestelijke verzorging, want hieraan hebben de vluchlelingen na het doorgestane leed in hooge mate behoefte. Tallooze dames en hoeren, die reeds in 1933 medegewerkt hebben het leed der vluchtelingen Ie verzachten hebhen zich hiertoe ook thans bereid verklaard. Ook ziin vele gezinnen genecep Joodsche kinde ren tot zich te nemen. De verzorging der kinderen wordt echter afzonderlijk behan deld. en wel door de Joodsche Vrouwen raad. Hoeveel vluchtelingen kan Ne- derland herbergen? Wij vroegen den heer Hertzberger hoe- voel vluchtelingen Nederland naar zijn meening zal kunnen herbergen. Ik schat dit aantal op zes a zeven duizend, aldus de ge- interviewde, waarbij ik uitga van de ver onderstelling, dat geen der vluchtelingen bemiddeld is, hetgeen in de meeste gevallen de waarheid is. Dit aantal kan met behulp van particuliere middelen verzorgd worden. Echter zal dit uitsluitend mot Joodsche hulp mogelijk zijn en wij hopen en vertrouwen daarom ook van niet-Joodsehe zijde steun te ontvangen, al blijft het natuurlijk in de rijke scl honden een der dagen I ben het ontkomt weerga1! ONZE OOST, ke EXPLOSIE VAN DE KRAKATAU. De vulcanologischen dienst ontving k richt, dat de Krakatau op 7 November ea [lichte werking vertoonde van 8 uur 15 10 uur 35. De explosies bereikten een hooj- !c'-,c te van 400 meter. Sedert deze werking isk naa r ren bi k blik en istel „Jo fe„A tslra br« pr" - 't eaa [reling ïwmer „Ji en we liie: Krakatau, naar de N.R.Ct. meldt, weer ra tig. eerste plaats de plicht der Joden hulp te verleenen. ndsd Er zijn echter nog meer hinderpa len dan de financieele en materieel® moeilijkheden. In de eerste plaats moet, Nederland genegen zijn de vluchtelingen toe te laten, maar bo vendien moet... Duitschland hen laten gaan, hetgeen in vele geval len lang niet vast staat. En gelukt dat wel, dan komen de vlucS telingen natuurlijk altijd zonder middelea Wat er na de laatste pogroms nog van bezittingen is overgebleven moeten zij acb terlaten. We hebben dus als het ware ea invoer- en een uitvoerconsent noodig. De wettige m In zooverre het de betrekkingen met Nederlandsche overheid betreft, bestaat e.'|?nswa< il is speciaal in Rotterdam, waar de toe- cloorvoer van vluchtelingen zeer groot 1» irkt. looft te worden, een voortreffelijke samen werking met de gemeente en met den vreei delingendienst. Alle vluchtelingen wordfl onmiddellijk aangegeven bij den vreemdclii gendienst. Wij hebben het volle vertrouw in onze overheid en zullen ons nimmer" ten verleiden door illegale handelingen trachten bepaalde vluchtelingen, waarvj de overheid het verblijf in Nederland a gewenscht acht, te steunen. Juist in zulke netelige kwesties als watt om het thans gaat moet in breeden krin: eerbied voor recht en rechtspraak getooci worden. Mede dank zij deze opvattingen is Rotter dam paraat, zoo besloot de heer Hertzber??r Zouden wij voor het. geval komen te staan, dat vanavond eenige honderden vluchtelin gen onverwacht om onderdak en voedic! Mesd zouden vragen, dan zouden wij hierin op al Een doende wijze kunnen voorzien. Nw aanh ook C kon ■B onafhankelijk E |0en de Priin Vij klaa een (ere )oez )n v Drie verc ns on Of en van land Er Jodc taai ane) vrij hen dai Een hof t ens e |0 VVO Nederland 125 jaar Herdenking in den HaAl- De onafhankelijkheid van Nederland gisteren voor den 125sten keer herdacht. Daartoe hadden het Haagsch comité voor volksfeesten en de afdeeling Den Haag van het nationaal jongeren verhond enkele korte plechtigheden georganiseerd. Bij het nationale gedenkteeken op het plein 1813, legden de leden van het Haagsch comité voor volksfeesten allereerst kransen bij het beeld van het driemanschap Van Hogendorp, Van der Duyn van Maasdam en Van Limburg Stirum, en hij den beelde naar van Koning Willem 1. Terwijl de kransen aan den voet van het monument werden neergelegd, speelde de Harmonie van de gemeentereiniging het „Wilhelmus en „Wilt heden nu treden" uit Valerius ge- denckclanck. Nakomelingen van dit driemanschap woonden de plechtigheid bij, die door een historische optocht werd besloten.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8