;ur sus |ee eerbewerking Wij lazen voor U s s Lerdag 19 November 1938 CD oo co co O o o o o o o o o o o o O Italiaan protesteert tegen rassenpolitiek Geen onrust in de Oekraine Wat nu Franco 1 Misdadigers vluchtten naar Frankrijk Vierde blad LES 2. IrtfïXGE VóóROEFENING. oor een deskundigen medewerker.) Alvorens met de tweede les een invang te maken, beveel ik den jisistcn in hun eigen belang aan, H naam en adres aan de redactie n dit blad op te geven. Zij ontvan- n dan g e h e e 1 gratis de patro- 5 der voonverpen, welke achter- Lvolgens in deze lessen zullen ten behandeld, hetgeen zeer ze- Is er toe zal bijdragen, de werk os naar behooren te vervaardi gen linker bovenhoek van brief- of briefcouvert vermelde men piel ijk het woord „Leerbewerking". |t ver ven. In de vorige les is reeds irven van leer terloops genoemd met ledeeling erbij, dat daar uitvoerig op gekomen zou worden, verven geschiedt het beste met de zg. lusverven en voor de beginners is rood angewezen kleur, omdat het leer deze roed en gemakkelijk aanneemt, f wordt in kleine busjes en glazen bs geleverd. irdat men gaat verven, moet het leer vochtig worden gemaakt met gewoon >n water, natuurlijk niet al te nat. arna of er vóór wordt de verf gereedge- a giet op 4 gram poederverf ongeveer .spiritus en dan heeft men pl.m. ^4 li- rerf. Het beste doet men den heelen in- Ivan busje of glazen tube in spiritus op isscn en deze verf te bewaren in goed iiotcn glazen jampotten. Weest evenwel zichtig met uw handen, want en dit al tegen de dames, wil men niet met c, groene of gele vingers een poosje lloopcn, dan dient men voorzichtig met klaarmaken en het eigenlijke verven ijn, want de verf laat zich uiterst moei- verwijderen. oor haar, die tóch verfvlekken aan de iden mochten oploopen, zij tot troost me- edeeld, dat er middelen in den handel om deze vlekken weg te nemen. Fig. 3. Een vooroefening. Voordat we aan de eigenlijke voorwerpen beginnen lijkt het ons heel verstandig U eerst uw krachten eens te laten beproeven op Uw v.v. schapenleer, die inmiddels reeds door U rood geverfd is. De holpijp (fig. 2.). is een instrumentje, dat bestaat (de naam zegt het reeds,) uit een hol ijzeren buisje, dat aan één zijde scherp geslepen is. Het dient om gaatjes in het leer te slaan, waardoor het leerband moet worden geregen, het z.g. omwerken der voorwerpen. Men zet de holpijp met den scherpen kant loodrecht op het leer, waaronder het stuk zoolleer nu goede diensten bewijst. Een tik met een hamer drijft de pijp door het leer en het gaatje is gevormd. Wanneer men gaatjes slaat met het doel, die voor het omwerken van het leer te bestemmen, is het zaak, dat de gaatjes precies evenver van den kant van het leer komen met daarbij een ondcrlin- gen gelijken afstand, (zie hiervoor fig. 3.) Het is dan zaak de plaats, waar de gaat jes komen van te voren te bepalen. Men drukt de punt van den lijnentx-ekker even op het leer en een puntje staat er op, waar men later dan de holpijp doorheen dx'ijft. Het maken van gaatjes in het leer kan ook dienen tot vei-siei-ing, waar men al of niet leerband of reepjes tin doorheen kan ti'ekken. Zie fig. 4 bovenaan: twee gaatjes gedeeltelijk in elkaar geslagen, waardoor de 8-vorin ontstaat; verder gaatjes volgens Fig. 2. i paar gummihandschoenen kunnen .tens goede diensten bewijzen. Nu het felijke verven. Het beste Is een schoone lp watten te nemen, die in de verf te doo- J en het leer daarmee gelijkmatig te be- pjken. De beginneling doet verstandig, uinecr hij eerst 'met een klein stukje leer feit, groote stukken zijn moeilijk gelijk- paiif to verven. Wanneer het leer eenmaal p opgedroogd, zal men merken, dat het [order on de kleur aanmerkelijk lichter is ■worden. Voor het verven van leer zijn nog in den 'Qdel gebracht het z.g. baby-spuitje, zeer schikt voor iemand, met abnormaal gx'oo- longen (men moet n.1. steeds blazen), en l verfspuit; beide werken op gelijke wijze P de eau de colognespuit. Alleen aan de Wde is een gummibal bevestigd. De verf km als een fijne motregen op het leer tocht. Mcrmede kan men inderdaad de vei'f to'iftmatig op brengen (fig. 1). biteinde (a) is door een schroef ver- jtolbaar, zoodat men de hoeveelheid verf, to naar buiten komt, zelf kan regelen. .Voor wij nu met de les verder gaan, 'Jkt liet ons verstandig u een opsomming geven van de eenvoudigste instrumen- en het allernoodzakelijleste materiaal beginster noodig heeft. Leer en instrumentjes zijn niet duur en verschillende firma's verkrijgbaai'. Noodig zijn dan: 1 holpijp 2 m.m., 1 lij- tont rokker. l stempeltje. 1 zandertje, 1 >usje verf, t reepje goudblad, 1 selva twee- ,an(L 2 meter leerband, 1 reepje tin, 1 vier kante] v(oct) schapenleer (30 x 30 c.m.), ton onderlegger (waarvoor een stukje zool- Jtor heel goede diensten kan bewijzen), 1 rbgnaald en 1 tube lijm. Met deze eenvoudige instrumentjes, 'die toli teroenvolgens besproken zullen wor- ton. zijn al heel aardige i*esultaten te be kken. Alleen dit: haast u niet en neemt den tijd. Uw werk zal er wel bij va- Fig. 5. meetkundige figuren in het leer geslagen en onderaan: door elk paar gaatjes wordt een stuk leer of tin getrokken en aan den achterkant (dus onzichtbaar) bevestigd. Velen geven aan den z.g. tweetand of drie tand (fig. 5) de voorkeur boven de holpijp Met dit instrumentje worden geen gaat jes, maar spleetjes in het leer geslagen. De onderlinge afstand tusschon de spleetjes is bij het gebruikmaken hiervan hetzelfde. Men zet ook dit insti-umentje loodrecht op het leer, geeft een tik met den hamer en 2 of 3 spleetjes naast elkaar zijn gevormd; hierna zet men den eei^sten beitel van den drietand in het laatste spleetje, een 'tik, met den hamer, en het resultaat is 3 of 5 spleetjes met gelijken ondcrlingen afstand, (fig. 6) enz. enz. Dames, beproeft uw krachten op het schapenleer. Te veel eer voor minister Gose- ling? Naar aanleiding »van de felle critiek, wel ke de Tweede Kamer dezer dagen algemeen op minister Goselings beleid inzake de wil de bussen heeft uitgeoefend, schrijft de Nieuwe Rotterdamsche Crt. (lib.) o.m.: „dat men onder het vox-ige kabi- net-Colijntelkens opnieuw van roomsche zijde, in het bijzonder in de katholieke pers, schex-pe critiek kon vernemen op de roomsch-katho- lieke ministers Van Schaik, Deckei*s en Gelissen. Het was dikwijls zeer onrechtvaardige ci'itiek. En meei-ma- len vi*oeg men zich af: „bewijzen de ze critici, die den betrekkelijk nog jongen voorzitter van de roomsch- katholieke staatspartij, mr. Gose- ling naar voren schuiven, dezen geestverwant niet te veel eer; bren gen zij hem niet in een lastig par ket? Immers, hoeveel zal hij mettertijd als mi nister moeten presteeren om ook maar ten deele aan de gewekte vei'wachtingcn te vol doen en om op zoo glanzende wijze af te steken bij zijn katholieke voorgangers als de roomsche pei's ziclizelve diets maakt?" Hitier en Holland. Uit het Volk (sdap): Een lezer vertelt ons, dat hij een tijd lang een Weenschen jongen als gast in zijn wo ning heeft gehad. De knaap toonde zich uiterst veibaasd, dat men in Holland zoo anti-nationaal-socialistisch is en dat de heer Hitier in ons goede land. nu niet bepaald wat men noemt een geziene figuur mag heeten. Op school in Weenen had men hem namelijk geleerd, dat men ook in Nedeidand naar het nationaal-socialisme snakt en dat de Hollanders met ongeduld de stonde vex'- beiden, waarop zij door de Edel-Germanen zullen worden bevrijd. Toch wel een feit om even te onthouden! Dr. Colijn denkt aan de groote gezinnen. Het liberale weekblad „De Vrijheid", schrijft, dat bij het politiek debat ten dui delijkste aan den dag is gekomen, hoezeer de roomschkatholieken thans de bovendrij vende partij zijn. Op het stuk van ordening, industrie-fi nanciering enz. heeft minister Colijn zich, aldus het blad, geheel naar hun wensclxen (die der katholieken) gevoegd. Ook heeft de premier, die nog kort vóór de jongste verkie zingen hei-haaldelijk de verklaring heeft af gelegd, dat het vraagstuk van de ouden van dagen een der eerste problemen zou zijn, die de aandacht zouden hebben, zoodra er geld beschikbaar was, thans deze zelfde groep ingezetenen geheel en al vergeten en in plaats daarvan de gi-oote gezinnen ge steld. Bijzondex-e aandacht voor de groote gezinnen nu, is een speciaal roomsch-ka- tholick verlangen. Duizend menschen bewusteloos En tien dooden bij het défilé voor Ataturks stoffelijk over schot. Gisternacht, toen een onafgebroken rij van wel honderdduizend menschen voorbij het stoffelijk overschot van Ataturk in het Dolrna Bagtsje paleis te Istanboel trachtte te tx-ekken, is zulk een gedrang ontstaan, dat elf personen om het leven zijn gekomen, terwijl vele anderen in zorgwekkenden toe stand verkeeren. Een duizendtal vrouwen en kinderen 'werd bewusteloos geslagen. Wordt Toscanini Amerikaan? De „New York Times" verneemt, dat de bei-oemde dirigent Arturo Toscanini beslo ten zou hebben, de Amerikaansche nationa liteit aan te nemen. Toscanini zou tot dit besluit gekomen zijn door de Jodenvei-volgingen in Duitschland en de antisemietische liouding van Italië. Nasleep van den moord op Dolfuss Protesten tegen drie oud-officie ren van het voormalige Oosten- rijksche leger. Te Salzburg is het proces begonnen tegen drie gepensionneerde officieren van 't voor malige Oostenrijksche leger, generaal Stoch- nial, luitenant-kolonel Celar en kapitein Ro- senkx-anz. Volgens den „Lokalanzeiger" wor den deze officieren ervan beschuldigd order te hebben gegeven tot het fusilleex-en van de nationaal-socialisten, die in Juli 1934 tijdens den moord op Dolfuss het- nabij Salzburg gelegen Lambrechtshausen bezetten. Vuurgevecht in Palestina Gisteren is bekend geworden, dat bij Beit- jallah, texx noorden van Hebron, een tref fen heeft plaats gehad tusschen een bende Arabieren en twee peletons Coldstrcam Gu- ards, die, vei'gezeld van een afdeeling mor tieren, van een vexicenningstocht terugkeei*- den. De Arabieren, die in aantal de Guards verre ovei'troffen, sloten de Britsche stellin gen in en gaven vuur, doch hun vuren werd beantwoord uit mitrailleui's en geweren, waarbij hun verliezen werden toegebracht. De Arabieren vex'spreiddcn zich hierop. De Engelsohen hebben zeven gewonden. De Fransche president naar Engeland Een tegenbezoek in Maart 1939. Het officieele bezoek, dat de president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun het volgend jaar aan Engeland zullerx brengen is vastgesteld op Dinsdag 21 Maart en liet zal duren tot V'i-ijdag 24 Waart. Ten paleize Buckingham wordt medege deeld, dat de president de uitnoodiging heefi aanvaard voor een bezoek, dat in die dagen zal worden gebracht. Opzienbarend artikel van Ezio Garibaldi. De fascistische afgevaardigde Ezio Gari- baldi, een neef van den gx-ooten Italiaan- schen patriot, laat in het tijdschrift „Cami- cia Rossa", waarvan hij mededirecteur is, krachtig zijn stem hooren tegen het invoe- ren in Italië van de Duitsche rastheoriën. Hij keert zich tegen de leiders van bepaalde extremistische stroomingen in Italië, waax*- aan hij elk officieel of officieus karakter ontzegt, tegen de „min of meer bewuste im porteurs van theoxaeën van buitenlandsch merk." Eveneens px-otesteert hij tegen de bewerin gen van Julius Stx-eicher, die in de „Stucr-, mer" vex-klaart, dat tot de Italiaaxxsche in terventie in den wereldoorlog niet is beslo ten door de regeering, doch door een gx-oep van joden en vrijmetselaars, die haar in eexx oorlog tegen Duitschland zou hebben gedre ven. Garibaldi herinnert ex-aan, dat Italië in 1915 geleid werd door d'Annunzio, Mussoli- ni, Corx-idoni, Corradini, Garibaldi en Fredex'- zoni, en dat geen hunner een jood was. Fig. 4. Fig. 6. De regeei'ingspei'sdienst van de sub-Kai'- pathische Oekraine heeft ontkend, dat de Roetheensche nationale raad te Chust den commandant van de Hongaarsche bezettings troepen zou hebben verzocht de Roctlienen te beschei'men tegen de Tsjechen. Op de eerste plaats bestaat geen Roeteemschen x*aad, doch alleen een Oekrainsche raad en deze heeft niemand bescherming gevraagd, want er bestaat geen Tsjechische texTeur in de Sub-Karpatische Oekraine. De autonomie van de Oekraïne verzekerd. Tijdens de Kamerzitting van gistermor- morgen is het ontwerp van afgevaardigde Revay, betreffende de autonomie der Kar pathische Oekraine aan het initiatiefcomité ovei-handigd met het oog op de publicatie der constiiutionecle wet. Het ontwex-p van afgevaardigde Revay be treffende de autonomie der Karpatbische Oeki'aine, verwijst naar het ontwerp op de Slowaaksche autonomie. Beide ontwerpen zijn volkomen identiek, met dit verschil dat in het Oekrainsche ontwerp in plaats van „Slowaaksch", „Oekrainsch" staat. De regee ring en uitvoerende macht van de Karpati- sche Oekraine is in handen van een uit drie leden bestaande regeei'ing, in afwachting van de vorming van een Oekrainschen land dag die dc ox-ganen der regeering en der uitvoerende macht zal vaststellen. Verkie zingen voor den eersten Oekrainschen land dag zullen gehouden worden binnen een ter mijn die door de Oekrainsche regeei'ing zal worden bepaald en die uiterlijk achttien maanden lang zal zijn na de publicatie van de ontworpen wet. Het kiesi-echt zal dan op gelijke wijze als in Slowakije geregeld wor den. De hoofdstad van de Karpatische Oe- ki-aine zal door de Oekrainsche regeering worden aangewezen.. Onze Oost Na record-rit- de gevangenis in. De landrechter te Batavia veroordeelde den heer F. Viehs, die kort geleden met een Fiat een record Batavia-Soerabaja v.v. vestigde, tot een week hechtenis en vier maanden intrekking van zijn rijbewijs, wegens overtreding van de snelheidsordon nantie. De landrechter merkte, aldus de N. R. Cx*t., bij deze veroordeeling nog op, dat dit een waarschuwing betceken-t voor anderen, daar tot dusver geldboeten, na z.g. re cord-ritten opgelegd, niet bleien te helpen. STRIJD AAN DEN EBRO TEN EINDE. De strijd om den westelijken oever van den Ebro, welke meer dan drie maanden heeft geduxird, is ge ëindigd. De Ebro is weer de scheidslijn tusschen de beide strij dende partijen in Oost-Spanje ge worden. Beide zijden erkennen het resultaat van den strijd, aldus het Hbl., maar geven de meest uiteenloopende cijfers van het aan tal dooden, gevangenen en veroverd mia- terië'él. Volgens de rechtschen hebben de republikeinen 75.000 dooden en gewonden verloren, en 20.000 krijgsgevangenen. Er zijn 18 Russische tanks veroverd en 17 ver nield; 242 republikeinsche vliegtuigen zijn neex-gebaalden wellicht nog 94 meer. Vol gens de linkschen hebben de i'ecbtscben SO.OOO dooden en gewonden verloren en 214 vliegtuigen. Wat zal Franco nu doen? De algemeene militaire situatie is dezelf de als op 25 Juli, den dag dat de i'epubli- keinen den Ebro overstaken. Zij dwomren generaal Fi-anco zijn aanval in de richting van Sagunto en Valencia te staken en een tegenoffensief te beginnen in het Ebro-ge- bied. Zal hij thans zijn onderbroken cam pagne weer voortzetten? Of zal hij trachten Katalonië binnen te dringen in de rich ting van Barcelona, wat een beslissende slag zou zijn? Madrid en Almaden. het kwikzilver-oentrum, trekken liem ook aan. Tijdens de drie maanden van stitjd aan den Ebro heeft de republikeinsche regeex-ing den tijd gehad de defensieve posities in Katalo nië zoowel als aan het fx-ont van Sagunto en Valencia te vei-stex-ken. Indien de republiekeinsche soldaten het zelfde weerstandsvennogen blijven toonen als aan den Ebro, zal een volledige overwin ning in Oost-Spanje een langdurige en bloedige opex'atie blijken te zijn. Brand te Barcelona. Van regeeringszijde wordt gemeld, dat te Baxxelona een groote bi*and is uitgebx-oken die vele ontploffingen heeft veroorzaakt. Minister-president Negrin beeft eexx onder zoek naar de oorzaken gelast. Activiteit op zee. Het Fransche s.s. „Bougaroni", dat van Rouaan naar Oran ondex*weg was, is aan gehouden, toen het zich op 7 mijl ten Zui den can Gibraltar bevond door een schip dat bevel gaf te stoppen en naar Geuta op te stoomen. De torpedojager „Forbin" werd gewaarschuwd, evenals de radiopost van Gibraltar en de Fransche consul in Gibraltar, hetgeen lukte ondanks de sto ringspogingen van het praaiende schip. Voor Casablanca is dc Spaansche treiler „Elvire" aangehouden door een rechtschen kruiser. De „Elvix-a" werd naar Ceuta ge bracht. Mef geld en vrouw er van door Amsterdammer opgelicht. De twee en dertigjarige Walter Lüdeke uit Stettin had te Amstei'dam kennis ge maakt met een vrouw en haar aanstaan den echtgenoot. Het vertrouwen dat hij de eei-ste inboezemde, bracht hem driedui zend gulden van den laatste op. L. had de beste bedoelingen voor de toekomst. Hij zou met dit' geld een zaak in Zuid-Amerika be ginnen. Bedoelde vrouw reisde inmiddels naar Zuid-Amerika, doch L. volgde haar niet om daar zijn zaak op te i'ichten. Kennismaking met een andere- vx-ouw bi'acht blijkbaar vei'andcring in zijn goede voornemens. Hij ging er tenminste met de drie duizend gulden in gezelschap van de 24-jarige A. M. H. H. per auto van door. De Amsterdamsche politie van het bureait Singel heeft zijn opsporing verzocht. Hollandsche rechercheurs lok ten hen in den val. Hoofdda der in Arnhemsche oplichtings affaire meldt zich vrijwillig aan De Arnhemsche politie heeft thans in verband met de affaire, waarbij een Arn hemsche dame voor f 30.000 werd opgelicht, in totaal acht personen gean^esteerd, waai'- bij eenigen in het buitenland zijn aange houden. Het onderzoek strekte zich onmiddellijk na de ontdekking van de zaak uit tot Am sterdam, waar de bende in een café aan den Nieuwendïjk haar „hoofdkwartier" had. Zooals bekend, arresteerde de politie toen een Haarlemmer en een Amsterdammer, die echter bleken geen hoofddaders, doch helex's te zijn geweest. De hoofddaders waren naar het buitenland uitgeweken. Eén van hen werd te Brussel gesignaleei'd, doch niet in arrest gesteld. Donderdag heeft hij zich evenwel bij de Arnhemsche politie vrijwillig aan gemeld. De andei'e hoofddaders hadden den plaat gepoetst naar het Zuiden van Frankrijk. De politie ontdekte dit. daar zij 'te Brussel had den verzocht hun post op te zenden „Poste Restante Nice." Een Arnhemsche inspecteur, vex*- gczeld van een inspecteur, vertrok Dinsdag j,l. naar Nice, waar hij zich met den rechercheur in het postkantoor heeft opgesteld. Zijn geduldig wachten werd Donderdag beloond. Twee mannen en een vrouw verschenen in het postkan toor en vroegen naar bericht. Onmiddellijk werden zij in arrest gesteld. Telegrafisch is hun uitlevering reeds aan de Fransche regeering verzocht,. De politie onderzoekt thans of niet nog meer Arnhemmers het slachtoffer van de bende zijn geworden, daar deze over zoo ruime geldmiddelen beschikt, dat zulks niet onwaarschijnlijk moet worden geacht.

Schager Courant | 1938 | | pagina 13