en m stad Guericke, de tovenaar van Maagdenburg fëMte yonqmi en meiijei.! Deze keer zal ik de rest van de briefjes behandelen. Vorige week kon ik er onmo gelijk door komen, maar nu zal ik ze er alle doorjassen. Jullie moeten er wel allemaal goed om denken, dat onder aan ieder briéfje duidelijk naam en adrea geschreven moeten worden. Deze keer viel het me op, dat er wel drie waren, die dat vergeten hadden. En ja... dan ia al het werk voor niets geweest. Je kans om een boek of een taart te winnnen gaat je neus voorbij en ik kan evenmin een briefje ter beantwoording sturen. Dus... opgepast. Het boek is ditmaal gewonnen door: KEES TUINMAN, Lagedijk 29, Anna Paulowna. En nu de briefjes. Piet de Vet, Schagen. Ja, dat is zeker jammer Piet, dat moeder met keelontste king te bed moet liggen nu je vader thuis is. Maar tjó.é.4... aan ziel- zijn valt nu een maal niets te veranderen. Je bent 't of je bent 't niet. Heb je dat leuke spel al eens gewonnen van je vader, Piet? Cornelia Zwaan, Schooi-'am. Kijk, daar moet ik nu tegen protesteren Cornelia. Dus jij denk dat die briefjes van een week of drie geleden niet weggeraakt waren? Dat ik ze zo maar weggegooid, had? Nee. jongedame, dat is niet het geval. Ik zou geen Kindervriend zijn als ik .d t gedaan had. Trijntje Delver, Schagen. O, o, Trijntje, wat een akelig klein briefje kryg ik daar van jou onder m'n ogen. Het zijn drie en een halve regel. Heus... dat is te weinig. Volgende week dubbel...? Tronie van Loenen, Noord-Scharwoude. Ik ben weer helemaal beter Trijnie. Maar ik dank je voor je vriendelijke belangstel ling. Ik heb heel veel lekkere dingen ge kregen, want dat is goed voor zieke men sen. En je weet... de Kindervriend houdt van lekkere dingen! Piet Bakker, St. Maartensvlotbrug. Een nieuwe vriend. Eerst woonde hij in Cal- lantsoog, maar nu in St. Maartensvlotbrug. Is vader al weer wat beter Piet? In zo'n ziekenhuis liggen is lang geen pretje hoor! Krijg ik volgende week weer zo'n grote brief van je? Ben van der Hoven, Schagen. Jij bent zeker een groot dierenvriend Ben, want je schrijft zo aardig over dat konijn, dat je 5 jaar gehad hebt en dat op een morgen dood in 't hok lag en van je tortelduif en de ek ster. Nu, dieren zijn doorgaans goede vrien den van de mensen, dat merkt ik aan m'n eigen hond. Dat is Djoek. Hij is niet mooi. maar wel aardig. En daar gaat het maar om. Geri Dekker, Schagerbrug. Jij hebt na tuurlijk ook een keuvel gelopen, is het niet Geri? Ik geloof zelfs dat ik je nog gezien heb. Dat meisje met dat grijze hoedje en die blauwe cape... was jij dat niet? Heb je veel opgehaald? Dat hoor ik volgende week nog wel eens van je. Wim Westdorp, Waal en Burg, Texel. Ik vind het een reusachtig plan van je om regelmatig te gaan schryven in onze rubriek Wim. Maar... niet alleen beloften. Volhou den! Maar natuurlijk doe je dat. Een kerel als jij breekt zijn woord niet. Aafje Wit, Nieuwe Niedorp. Kijk eens aan... Aafje won de taart en daarover is ze geweldig in haar sas. Ook haar drie zusjes en vier broertjes. Nu, dat is te begrijpen Aafje. Is ie al op? Maar hoe kan ik dat eigenlijk vragen. Natuurlijk is hij op. Jannie Borst, Schagen. Ja, ja jullie worden toch met je verjaardag maar niet vergeten. Ik geloof niet dat ik vroeger zo verwend ben en toch had ik geen vier broer tjes en drie zusjes. Maar dat deden ze nu eenmaal vroeger niet. Ik heb daar nu nog spijt van... dag! Jan Brommer, Barslngerhorn. Jan, ik mis je overzicht en dat vind ik jammer. Want die sportverslagcn van jou zijn prima en als ik me niet vergis groeit er uit jou nog wel eens een sportjournalist. Zou je dat willen? Dat moet je me eens schrijven. Marie en Vim Boontjes, Stolpen. Jullie hebben, geloof ék, een sportieve familie als ik me niet vergis. Telkens hoor ik dat jullie daar gegymd hebben of ergens anders aan de rek gehangen. Nu, dat kan nooit kwaad. Zoals je weet: sport staalt spieren en van stalen spieren kun je heel wat gemak heb ben. Alie Borst, Schagen. Ja, dat is nu een moeilijk geval Ali. Ik zou heel graag je wens in vervulling brengen, maar een zusje, nee dat kan ik je niet geven. Nu vraag je me te veel. Zou je er zo graag een hebben, 4-jarige??? Nu, wie weet hoe spoe dig je wens in vervuiling gaat. Schrijf je het dan aan den Kindervriend. Doe de groe ten maar aan je moeder! Niet vergeten hoor. Bram Borst, Schagen. Ja, Bram dat is nu eenmaal het lot. De een van jullie doet 'n jaar mee en kreeg nooit een prijs en de ander doet het twee weken en wint de taart. Ik kan er, werkelijk, niets aan doen. Maar soms kost het me zelf slapeloze nachten. Heus waar. Jack v. d. Capelle, Schagen. Kan jou moeder ook zo mooi voorlezen Jack? De mijne had daar ook zo'n slag van. Die heeft me wel 30 jongensboeken voorgelezen. Dat was in de winteravonden, als we met zyn tweetjes alleen thuiswaren. Moeder zat dan op haar stoel en ik lag op de grond voor de kachel. Dat vergeet ik nooit. Dik Peetoom, Winkel. Vorige maal heb ik aan Kees geschreven dat hij me maar eens moest meedelen wat die duiven, die hy kwijt wilde, moesten kosten. Nu hoor ik het: 50 cent franco thuisbezorgd. Nu Dik, ik zal er vanmiddag thuis over praten. Want... en dat wist je misschien nog niet, ook de Kin dervriend is niet alleen baas. Maar volgende maal hoor je het beslist. Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Dank je voor je belangstelling Hendricus. Zoals je weet, ben ik weer helemaal „kip-lekker". Het was influenza. Nu, daar is het zo'n beetje de tijd van het jaar voor. Als je niet oppast krygt je dat voor je er erg in hebt. Dag Hendricus! Gré Klare, Kolliorn. Jij bent al weer wat te groot voor het keuvelen geworden, Gré, je bent nu al 12 jaar, is het niet? Of vergis ik me daarin? Maar leuk was die Keuveltjesavond, dat zal je met me eens zijn. Jeltje Peetoom, Noord Schanvoude. Ja Jeltje, er komt een fijne tijd aan. Een tijd van verrassingen, van vacantie, van huise lijke gezelligheid, kortom, een tijd die je ook weer met de winter verzoent. Hoe lang krijg je Kerst vacantie Ennie Bos, Noord Scharwoude. Vér plaatsen op school is alty een rare geschie denis. Soms vind je het fijn, en soms niet. Dat hangt er vanaf wie je naast je krijgt. Is je buurvrouw een aardig meisje? Ook een lid van onze club? Tini Keuris, Schagen. Rika Keyzer is een goede vriendin van me. Wij schrijven elkaar al een paar jaar en bijna nooit slaat ze over. En ik denk dikwijls aan haar. Iedere keer als ik dat plantje „Pietje Puk" zie dat bij ons voor het raam staat. Dat heeft ze me van de zomer geschonken. Aardig heè? Rika Keyzer, Schagen. Kijk eens aan... ze zeggen wel eens: als je van de duivel spreekt trap je hem op zijn staart, en nu ik het over Rika heb, daar vind ik haar briefje ook. Nee hoor, Pietje Puk is niets griepig. Die is zo gezond als een... Pietje Puk maar kan zijn. Het was weer een gezel lige brief, vriendin. Tot volgende week! Zo jongens en meisjes, Rika's briefje was het laatste en dus ga ik eindigen. Alle epis tels zijn beantwoord en dat beteekenl dat ik volgende week weer een nieuwe bezending van jullie kan ontvangen. Tot over 7 dagen. Oplossing raadsel vorige week Regeeringsjubileum. Goede oplossingen ontvangen van: Nelie en Guri B., Callantsoog; Bram B., Schagen; Jannie B., Schagen; Hendricus P., Keinsmerbrug; Bets de G., Dirkshorn; Nico K., Den Helder; Trynie E., St. Maartensbrug; Henk S., Anna Paulowna; Bets T., Anna Paulowna Johanna de V., Schagen; Trien T., Anna Paulowna; Corrie K., Texel; Aris S., Lutjewinkel; Jannie W., Dirkshorn; Trijnie v. L., Noord-Scharwoude; Piet en Sjaantje Z., Schagerbrug; Freddy G., Schagen; Rika K., Schagen; Tiny K., Schagen; Marie en Wim L\, Schagerbrug; Miep L., Anra Paulowna; Hennie S., Schagen; Guurtje de H., Scha gen; Trijnie D., Anna Paulowna; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Dora, Tina en Ger- rit B., St. Maartensbrug; Gré K., Kolhorn; Annie B., Schagerbrug; Annie, Hennie, Jo- han P., Lutje winkel; Nelly de G., Schager brug; Cornelia Z., Schoorldam; Aagje B., Schagen; Klaartje D., Schagerwaard; Jack v. d. C., Schagen; Kees T., Anna Paulowna; Jeltje P., Noord-Scharwoude; Jan B., Bar- singerhorn; Kees B., Enkhuizen; Gerie D., Schagerbrug; Alex en Bram P., Breezand. Gretha H., Schagen. Nieuw Raadsel Maak van de volgende letters een spreek woord van 8 woorden of 9 lettergrepen. Kijk goed uit! Het is erg gemakkelijk. MOOBEDNAVREVTEINTLA VLEPPAED Dat was al te erg Drie patiënten lagen in het ziekenhuis in één kamer. Ze hadden alle drie hetzelf de, blindedarmontsteking. Maar nu waren ze geopereerd, de één een week geleden, de ander 5 dagen geleden en de derde de vo rige dag. Ze waren ook door denzelfden chirurg geopereerd. „Onze dokter is' een goeie man", zei de eerste. „Hij is een knappen chirurg en bij na al zijn operaties lukken uitstekend. Ik ben blij, dat hij me heeft geholpen Alleen is hij een beetje verstrooid. Hij heeft by mij een pincet in mijn buik laten liggen. Maar het is allemaal goed terecht geko men." „O," zei de twede, „ik ben ook heel te vreden over hem. Ik vind hem een bijzon der aardigen man en ik geloof ook wel, dat hij erg knap is. Mijn operatie was zó gauw klaar, dat niemand wilde geloven, dat ik werkelijk al geopereerd was! En het is uit stekend gelukt. Alles was direct in orde. Alleen heeft hij ook bij mij iets vergeten. Hij heeft een gummihandschoen laten lig gen. Maar ook dat is gauw in orde geko men, gelukkig." Een tijdje later ging de deur open en kwam de dokter haastig binnen Hij keek zoekend om zich heen en zei: „Heeft iemand van u misschien gezien, waar ik mijn hoed gelaten heb?" Toen keek hij erg verbaasd naar zijn laatsten patiënt, want die was van schrik flauw gevallen! In het jaar 1631, in de dertigjarige oor log, stond het leger van den veldheer Tilly voor de stad Maagdenburg. De Raad van de stad was bereid zich over te geven, maar toen stroomden alle burgers samen en ver langden van de Raad, dat ze de stad zou den verdedigen. Otto von Guericke, een jonge burger, stond aan het hoofd van de burgers. Hij zei, dat het schandelijk was om zonder je te verdedigen je stad over te ge ven. De Raad gaf toe en een paar maanden lang duurde toen het beleg. Op het laatst heerste er groot gebrek in de stad en werd er grote armoede geleden, maar de burgers hielden vol en zo behaalden ze tenslotte de overwinning op het machtige leger van Tilly. Niemand had vergeten, dat het eigenlijk Otto von Guericke geweest was, die tot verzet had aangespoord en uit dankbaar heid kozen ze hem nu tot burgemeester. En hij was een goede burgemeester. Hij ver dedigde en herkreeg de oude rechten- van de vrije stad. Guericke als Natuurkundige. Maar niet alleen door zijn dapper gedrag is Guericke beroemd geworden. In Mei van het jaar 1654 liet hij zijn luchtpomp zien aan den keizer Ferdinand. Op het plein in Regensburg zagen de vorsten van het rijk iets, waar ze stom verbaasd over waren. Er werden twee grote halve bollen, die hol waren, opgesteld Toen pompten de helpers van Guericke met een instrument, dat nog nooit iemand eerder had gezien en dat Guericke „luchtpomp" noemde, de lucht uit de bollen, nadat ze de helften tegen elkaar aan hadden gelegd. En toen gebeurde het wonder! De twee kogels waren alleen door een leren riem aan elkaar verbonden, maar ze waren niet meer van elkaar los te krijgen. Aan elke helft werden 12 paarden vastgemaakt! De helpers sloegen de paarden en joegen ze op, zodat ze weg zouden hollen, maar de dieren konden niet wegkomen! De bollen waren niet uit elkaar te krijgen en de paar den bleven eraan vast zitten! Toen kwam Guericke naar voren en lachend pompte hij weer lucht in de bollen.... en ziet! Deze tovenaar kon nu de bollen gemakke lijk met zijn handen uit elkaar trekken. Maar er waren toen maar een paar van HET NEEFJE UIT DE STAD: „Wat hebben jullie een domme kippen! Ze wroeten nu al drie uur in de grond en ze heb ben nóg geen ei ge vonden!" J0DE1 le K' JÏDT M 1 Ovei nooit i doen. te ver; ke de dag le vraag: zich Zoo s tig te Intusscl irkt, ge toleing z( aar invl pde nai Vit den vlo met van ringt zie miale k' Men k£ 'ch zijn de aanwezigen, die begrepen wat kende! Het was een proef, die voor de" tuurkunde en de techniek van bijzoi grote betekenis was! De meesten voc het wel een aardig grapje en gelon niet, dat de paarden de beide helften kelijk niet uit elkaar konden trekken. Hij maakte het In 1658 deed een ander praatje de De burgemeester kon het wéér Een paar dagen tevoren had hij burgers gezegd: „Jullie moeten allema daken versterken. Kijk maar eens oi dakpannen allemaal goed vast liggen, er komt een grote storm." Toen hadden ze allemaal gelachen <tpig g1' maar twee dagen later was er een s»£ngcland gekomen, die zó erg was, dat de daip Duitsche nen over de straten vlogen en dat dehebben gers allemaal vreselijk bang werden! den der 1 En helemaal boven, op de vierde w neten. W dieping van zijn huis zat Otto von Guer» foor besj in zijn natuurkundig laboratorium jen verli „maakte" het weer. Hij had een weern lijk verd netje gemaakt, dat hem liet voorspeü vanuit I wat er voor weer zou komen. Het beste [n we w uit een glazen buis, die van boven gesi stand va ten was en die in een bak met kwik sta Juitschle Op de oppervlakte van het kwik stond j ie worde klein houten poppetje, dat met de vloeis Franschc zakte, als de luchtdruk veranderde. JJ illesbeha één hand wees het mannetje daarbij op« icidc hu schaal, waar graden op aan waren get gen geri kend. Dat was de eerste weervoorspelli afstand 1 en meteen de eerste barometer. der dat in zoude Het speelgoed voor het meisj Op een keer kreeg hij bezoek in zijn; boratorium van een'klein meisje. Hij ma te een „slakkenhuis", voor haar. Een Iq papieren buis rolde hij zo op, dat het es slakkenhuis leek. Het meisje blies ini buis en begon te juichen van plezier, te het papier uitrolde en recht kwam te li gen. Dat bracht den geleerde op een idee.I bedacht, dat je zo ook de druk vanj damp van verschillende gassen kon md Hij maakte een buis van metaal, sloot! ene eind ervan af en maakte er een f zer aan vast, die over een schaalverda liep. Toen liet hij damp in de buis stroraj de buis rolde een beetje los en hij konL, de schaal de sterkte van de druk afleaE* In 1663 gebeurde er weer iets, waar hele stad over sprak, Er was een raadshe ^n- bij den burgemeester op visite gekomen i toen had de burgemeester 's avonds p* grote kogel van zwavel op een stellage i datgene liet de kogel heel vlug rond draaien. Tk hield hjj er plotseling een stuk metaal'. *®ier l Ultiu 4.ij i.i yiuidblil.g ti-ii IJIUÜ gen en op het zelfde ogenblik knettert r®, 1 het en er sprongen zulke helle vonken 1 Hltler-, dat de kamer in een helder licht stond. D wen ir arme raadsheer schrok °r zo vreselijk va ae k°1( dat hij van zijn stoel viel. kunnen Hij had de eerste electriseermachine {t NJ aan zien, die door Otto von Guericke was u: ffioetko gevonden! De st< als ond In Devon werd een huis helemaal dc brand verwoest. Later vond men onder 1 puinhopen een goudvissekom. De goudt zat er nog in en zwom vrolijk in het ros Er was zelfs geen splinter afgesprongen, In een klein plaatsje in Mexico werd man veroordeeld, omdat hij bij een voorstelling op het doek schoot, toen een grote schujk zijn vervolgers ontk De kogel vloog terug langs de wand verwondde een meisje in de zaal. De man was dus wel erg „in" de fl geweest! In Kalgoorlie in West-Australië zijn 4 straten met stenen geplaveid, waarvan ma plotseling ontdekte, dat ze goud bevatte Nu worden al die stenen er weer üitjl haald. De mensen hebben daar dus gelopen! DOOR EDGAR RICE BURROUGHS 35. Geurende de tocht overdag probeerde Ma- g* a Tarzan onder vier ogen te spreken. „Zie alsjeblieft van de vervolging van Atan Thome af!" smeekte ze. „Hij is een schurk en zal U doden!" Minachtend keek Tarzan op haar neer. „Is dit weer een andere manier van U om Thome te heipen?" Het meisje liet haar hoofd hangen. „Ik weet, dat ik het recht niet heb, U te vragen mij te vertrouwen. Ja, ik was de spionne van Thome, maar nu niet meer. Sinds ik bij U ben ik doe ik alles' voor U. Geloof me alsjeblieft, ik waarschuw U in Uw eigen belang. Laat ons terugkeren." Opnieuw keek de aapman haar met een ver achtelijke blik aan. „Tarzan helpt zijn vrien den en straft zijn vijanden! Ik zal Atan Thome om uitleg vragen!" En alsof hij zijn woorden meer kracht bij wilde zetten, ver haastte hij zijn stap en spoorde zijn volgelin gen tot meer spoed aan. Maar Thome reisli sneller dan Tarzan verwachtte... Zelfs Thome was verwonderd, toen Lal Taask opeens uit riep„Kijk! Daar is Tuen-Baka. In de ter ligt Athair, de verboden stad. Ha! z\jn den groten Tarzan te handig af geween

Schager Courant | 1938 | | pagina 14